„DANCINGRAMP IN NEDERLAND UITGESLOTEN" BONN EN DDR DEDEN CONCESSIES Bejaardentehuis brandt af vier doden Bernard Haitink brak concert in RAI af )e^e|yd ei w Nieuwe instructie liturgievorming REGERING Ontslag burgemeester W. J. Geertsema VIERHONDERD MILJOEN TON GOEDEREN OVER DE RIJN IN 2000 Kwestie-Berlijn Actie tegen stoepparkeerders Oud bij jong China ONTVOERDE GENERAAL ONTSNAPTE VOORZITTER NED. LITURG. COMMISSIE: „TELEURSTELLEND Commentaar Franse dancing inventum elektrische radiatoren geven metéén warmte INVENTUM 1 BERLIJN Pax Christi steunt rechtop dienstweigering DINSDAG 3 NOVEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ROOSENDAAL. Rampen van een omvang, zoals die van de brand in een dancing in het Franse Saint Laurent Du Pont, kun nen zich in Nederland beslist niet voordoen. Dat is de pertinente me ning van 't brandweerwezen. Plaats vervangend hoofdinspecteur van het Nederlandse brandweerwezen, dhr. J. Nossent: „In Nederland wordt al leen maar gedanst of op andere wijze feestgevierd in zalen, die door de brandweer „veilig" zijn verklaard." „Dat wil zeggen, dat het brandbare en brandverbreidende materiaal in die zalen tot een minimum is be perkt en dat de nooduitgangen en vluchtgangen in orde zijn. Als dat niet zo is gaat de hele voorstelling niet door. Natuurlijk kan er wel eens iets gebeuren bij een ontploffing of dergelijke calamiteiten. Maar zoveel slachtoffers als in die Franse dancing kunnen er beslist niet vallen." Alle danszalen en dergelijke ruim ten worden regelmatig door de brand weer gecontroleerd. Bij grote evene menten is het regel, dat enkele brand wachten permanent een oogje in het zeil houden. Tenzij er sprake is van personeelsgebrek, maar in dat geval zal de brandweer meestal toch wel even een kijkje nemen," aldus de heer Nossent. Bij de brandweerinspectie van het district Noord-BrabantZeeland is men dezelfde mening toegedaan. „In dit district zijn alle zalen geïnspec teerd, óf door de plaatselijke brand weercommandant óf door de inspec tie. Ze worden bovendien regelmatig gecontroleerd- Alleen in de zalen, waarin illegaal dansavonden worden gehouden, heb je de zaak niet in de hand. Maar die zijn er zeker niet veel. Want die gevallen zijn gauw ge noeg bekend bij de politie." Hier en daar maakt de brandweer zich wel zorgen over de wijze, waar op bijvoorbeeld jeugdsociëteiten hun lokaliteiten versieren, dikwijls met zeer brandbaar materiaal. Dat is voor de brandweercommandant in Roosen daal, de heer J. Bouwman, inmiddels aanleiding geweest de jeugdvereni gingen te vragen om over deze en dergelijke zaken regelmatig te over leggen met de brandweer. „Wij zijn echt geen spelbrekers. Maar we willen niet dat er ongeluk ken gebeuren. Eén dode is er al één teveel." TNE KVP-jongeren zijn er zaterdag, ondanks uitgebreide voorberei dingen niet in geslaagd twee ka merkandidaten uit hun midden aan te wijzen. De zeven (vóór-) kandi daten bleken zaterdag geen van allen genade te vinden bij de KVP- jeugd. Ten einde raad is nu maar besloten de twee jongerenkandi- daten (ook) onder de ouderen boven de dertig te gaan zoeken. Van het pleidooi van de KVP-jon geren zelf voor verjonging van de Tweede Kamerfractie blijft op zo'n manier wel weinig over. Er zijn twee conclusies mogelijk: is de KVP te oud voor jongeren, of zijn de KVP-jongeren oud geworden HET is niet de eerste keer dat China voorstelt een wereldtop conferentie te houden over een ver bod op het bezit en het gebruik van kernwapenen. Onmiddellijk na dat China in oktober 1964 zijn eer ste atoombom tot ontploffing had gebracht, kwam uit Peking ook een voorstel voor een wereldconferentie. Dat voorstel werd toen door de wes telijke mogendheden afgewezen, omdat het te veelomvattend en on praktisch zou zijn. De Chinezen hebben sindsdien elf kernwapenen, w.o. een waterstofbom, laten ex ploderen, geweigerd het kernstop- verdrag te ondertekenen, maar ook herhaaldelijk verklaard nooit als eerste een kernwapen te zullen ge bruiken. Er is echter een opmerkelijk ver schil tussen het voorstel van 1964 en het voorstel dat Peking zondag j.l. heeft gedaan. In 1964 werd slechts gesproken over een weder zijdse verplichting geen kernwapens te gebruiken. Geen woord echter over stopzetting van de kernproe ven noch over vernietiging van de bestaande voorraaden. Nu spreekt Peking van: „volledig verbod en totale vernietiging van kernwapens", als eerste stap op weg naar volle dig afzien van het gebruik ervan. Het is niet toevallig dat Peking dit bekend maakt bij gelegenheid van het bezoek van een delegatie van de Japanse socialistische partij. De Japanners zijn vierkant tegen kernwapens, wat na Hirosjima en Nagasaki niet vreemd is. Bovendien is Japan voor het zowel van 't wes ten als van de Sovjet-Unie geïso leerde China een belangrijke, in vloedrijke, relatie. Het wantrouwen jegens China is, in het westen en in het oostblok, groot. Maar dat was het alweer enkele jaren geleden ook tussen Amerika en de Sovjet-Unie, terwijl beide machten nu toch al (gisteren) begonnen zijn aan de derde ronde van de Salt-besprekingen over be perking van de strategische wapens. De muur van wantrouwen tussen deze twee groten en China zal ook slechts door veel praten neergehaald kunnen worden. Dat kan bijvoor beeld uitstekend in de Vergadering van de Verenigde Naties. Daarom moet China zo gauw mogelijk in dat gezelschap opgenomen worden. COMPONIST PETER Schat, die te recht sitond wegens zijn deelname aan de bezetting van het administra- tiekantoor van het concertgebouw zal tegen officier van justitie mr. Van Everdimgen een aanklacht indienen wegens laster, omdat de officier sug gereerde dat de Notenkrakergiroep een fascistische groep is. (Van ome redactie buitenland) CHARLEROI Een brand in een bejaardentehuis bij Char leroi heeft tot nu toe aan vier mensen hel teven gekost: drie bejaarde dames van resp. 77, 86 en 87 jaar oud, die in de vlam men omkwamen en een 69-jarige zuster die in een ziekenhuis aan haar verwondingen overleed. Het vuur is ontstaan in de kamer van een 91-jarige priester, gele gen op de eerste verdieping. Vandaar heeft het zich razendsnel uitge breid naar de begane grond. De brandweer heeft twee slachtoffers verkoold in bed gevonden. Een derde omgekomen bejaarde heeft men midden in de kamer aan getroffen. Zij heeft vermoedelijk nog geprobeerd om aan het vuur te ont komen. Twee van de bewoners heb ben toen de weg naar beneden afgesloten was een succesvolle poging gedaan om zich via het balkon aan de voorgevel te redden. De om gekomen zuster is bezweken aan brandwonden die zij opliep in een poging om nog verscheidene bewo ners van het tehui^ naar buiten te brengen. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was heeft deze niet kunnen voorkomen dat het vuur zich van de eerste verdieping uitbreidde naar de begane grond, waardoor de weg naar buiten werd afgesloten. Het tehuiis werd volledig verwoest. De totale be volking van het tehuis, geleid dooi de zusters van liefde, bestond uit 13 bejaarde dames, zes zusters en de priester van 91 jaar. Het gebouw tel de in totaal 20 kamers. De brandweercommandant van St. Laurent-Du-Pont heeft gisteren ver klaard dat zijn departement nooit toestemming heeft gegeven voor de opening van de dansgelegenheid „Cinq/Sept", waar in de nacht van zaterdag op zondag een rampzalige brand woedde. Twee van de gewon den zijn in het ziekenhuis aan hun brandwonden overleden, waardoor het dodental tot 144 is gestegen. „Onze veiligheidscommissie heeft wel de bouwplannen gezien, die in overeenstemming schenen te zijn met de geldende bepalingen. We hadden natuurlijk' zelf de zaal moeten bekij ken om te zien of alles in overeen stemming met de plannen was uitge- (VERVOLG VAN PAGINA 1) Om de impasse te doorbreken zou het kabinet volgens ingewijden ten deren naar de opvatting van de werk gevers, dat lonen en prijzen op de zelfde wijze moeten worden behan deld maar dan niet door beide overeenkomstig het SER-advies vrij te laten, maar door beide in ver gelijkbare mate te binden. Met an dere woorden: de regering zou het voornemen hebben te bepalen dat zowel lonen als prijzen met een be paald percentage maximaal mogon stijgen in 1971, een beperkte algeme ne loon- en prijsstop derhalve. Reeds eerder, namelijk tijdens in indienen van de miljoenennota, heeft de regering te kennen gegeven te voelen voor een zekere loonstop in het komende jaar. Over dit punt is de SER advies gevraagd. Deze advies aanvrage zou nu aangevuld worden met de vraag wat de SER vindt van een analoge prijsstop. Op deze ma nier speelt de ministerraad de bal terug naar de SER. Ook enkele an dere instanties schijnt over dit onder werp nog advies gevraagd te moe ten worden. Zoals bekend wil de SER het cen trale overleg volgende week (donder dag 12 november) niet hervatten, voordat de regering en parlement zich akkoord hebben verklaard met het jongste SER-advies. Te verwach ten valt dat er een uitspraak van bei de partijen komt tijdens de behan deling van de begroting van Econo mische Zaken in de Tweede Kamer, waarschijnlijk donderdag aanstaande. De problematiek gaat met name dit ministerie aan, omdat zich daar het prijsbeleid afspeelt. Minister Nelissen hangt vrij zwaar aan het in de hand houden van de prijzen. Kritiek op een uit de hand lopen ervan komt op zijn hoofd neer. Wat vervolgens de SER zal zeggen op de aangevulde adviesaanvrage is nog een duistere zaak. Het moet ech ter niet voor onmogelijk worden ge houden dat daar een overeenstem ming tot stand komt tot het vrijwil lig in toom houden van lonen en prijzen, die het treffen van een re geringsmaatregel overbodig maakt. voerd, maar we zijn nooit op de hoog te gesteld van de opening van de dansgelegenheid", zo zei de brand weercommandant Gilbert Plantier. Volgens hem had bij de bouw en de decoratie alleen onbrandbaar materi aal gebruikt mogen worden, De enige overlevende directeur van de zaal, Gilbert Bas, zei maandag dat de nooduitgangen niet waren afge sloten, zoals zondag werd beweerd. Het bewijs was volgens hem geleverd door de barman, die met vijf anderen door een van de drie nooduitgangen wist te ontkomen. Volgens hem hoef de men alleen de klink om te draaien om de nooduitgang te openen. Zondag werd gezegdg dat alle klinken waren verwijderd om te voorkomen dat mensen binnenkwamen zonder en treegeld te betalen. Tot dusver zijn pas- 81 lijken ge ïdentificeerd. Een van hen is een buitenlander, een Italiaan. Er zouden ook Deense studenten onder de slachtoffers zijn. De anderhalf jarige Trea Visser is bij een brand in haar woning in Her- baijum (gemeente Franekeradeel) omgekomen. Het huis werd in korte tijd een prooi der vlammen. Men slaagde er niet in het kind dat op de bovenetage sliep te redden. De moe der kon wel worden gered. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Het vuur was door de sterke wind zo fel dat tijdens het blussingswerk de belendende per celen schade opliepen. Op de eerste dag van de actie van de Amsterdamse politie tegen het par keren op de stoep zijn er 1800 bonnen uitgedeeld. Op de foto het wegslepen van een fout geparkeerde wagen. DEN HAAG (ANP) Bij kb. is aan mr. W. J. Geertsema op zijn verzoek met ingang van 17 januari 1971 eervol ontslag verleend als bur gemeester van de gemeente Wasse naar, met dank voor de goede dien sten als burgemeester bewezen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Bernard Haitink mag dan gisteren na het spelen van de eerste maten van de ouverture „Benvenuto Cellini" van Berlioz, boos met zijn honderdkoppige Con certgebouworkest zijn opgestapt omdat er nauwelijks iemand luister de het wereldreiscongres in de Amsterdamse RAI heeft zich er niet de konen om rood gebloosd. De 3300 deelnemers aan dit groot ste praatgebeuren ooit in Nederland georganiseerd, hadden het geduld op gebracht om te luisteren naar een dagopening door dominee James Gordon, een welkomstwoord van prins Bernhard, vijf langademige boodschappen, waaronder een van president Nixon en twee speeches. Aan de horizon lokte de lunch, aan geboden door de naar een wit voetje strevende WV van Singapore. Wat wilde die Haitink toch met zijn mu ziek? Bovendien zijn de akkoorden van rinkelende kassa's en glazen (in deze volgorde) het in Amsterdam verzamelde gezelschap liever. „Had den we maar Malando genomen', zuchtte een kopstuk van het organi serende nationaal bureau voor toeris me, droef. De Amerikaanse vereniging van reisagenten kwam voor zijn 40e jaar lijkse congres (tot vrijdagnacht) naar Nederland. 3300 vakantieventers op een kluit bijeen en lang niet al- ADVERTENTIE) Ze zijn vloeistofloos dus geven hun behaaglijke warmte direkt aan de lucht af. Verrijdbaar, met of zonder thermostaat, v.a. f. 169.50 u kunt er op rekenen! leen Amerikanen, want landen als Japan en Australië vaardigden mam moetdelegaties van 200 man af. Ze logeren allemaal in 29 volgepropte hotels, waarlangs een ringlijndienst met 90 bussen is georganiseerd voor het vervoeren van en naar de RAI of naar de 12 cocktailparties per dag, die in chique (gastvrijheidskamers) door landen, luchtvaartmaatschap pijen, reisbureaus en rederijen op touw worden gezet. Het vergt allemaal de slordige duit van 2 miljoen gulden, maar zegt directeur Joop Strijkers van het na tionaal bureau voor toerisme de kost gaat volgens goed vaderlands gebruik voor de baat uit. In landen, waar het Asta-cóngres heeft gewoed, plegen het volgende jaar de inkom sten uit de toeristenindustrie met 20 percent te stijgen. Welnu: alleen Amsterdam al vangt aan vreemde lingen per jaar 700 miljoen dollar. Reken maar uit QUITO RTR/AFP Generaal Cesar Rohon Sandoval de bevelheb ber van de luchtmacht van Ecuador, die zondagmiddag bij een lucht machtbasis werfl aangetroffen nadat hij vijf dagen eerder was ontvoerd, heeft tegenover een verslaggever van een radiostation in Quito ver klaard. dat hij er in' was geslaagd te ontsnappen door de aandacht van zijn bewakers af te leiden. Hetzelfde radiostation meldde ook dat een militaire vrachtwagen was vertrokken naar de streek waar de generaal zou zijn vastgehouden. De vrachtauto was een uur later terug gekomen met enkele personen die betrokken zouden zijn geweest bij de ontvoering. De militaire arts die de generaal direct na de aankomst had onderzocht verklaarde dat hij in goe de gezondheid verkeerde en slechts enkele builen op zijn hoofd had. (Van onze redactie buitenland) BONN. De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Wal ter Scheel, is gisteravond in War schau aangekomen voor beslissen de onderhandelingen over een West-DuitsPools verdrag ter normalisering van de betrekkin gen. Het is het derde bezoek van een minister van buitenlandse za ken van de bondsrepubliek aan Polen. Enkele uren voor zijn vertrek naar Warschau had minister Scheel in Pa rijs besprekingen met zijn Franse ambtgenoot Maurice Schumann ge voerd als onderdeel van het geregeld Frans-Duitse overleg. De ministers waren het, zoals na afloop werd mee gedeeld, op alle essentiële punten vol ledig eens. Ze bespraken uitvoerig de kwestie-Berlijn en vonden beiden dat een regeling voor die stad, met name wat de vrije toegang betreft, door de „grote vier" in een schriftelijke over eenkomst zou moeten worden vastge legd. Deze overeenkomst hoefde niet noodzakelijkerwijs een verdrag te zijn, maar kon ook een lossere vorm hebben. Scheel liet zich gematigd optimis tisch uit over zijn besprekingen in Warschau: „Met goede wil van beide kanten is de sluiting van het verdrag mogelijk." Van Parijs vloog hij naar Warschau via Bonn, waar hij nog een gesprek had met bondskanselier Brandt Polen onderstreepte gisteren nog eens dat het erkenning van het defi nitieve karakter van de Oder-Neisse- grens door Bonn als basis ziet voor de normalisering der betrekkingen. Mi nister Scheel had eerder in een vraag gesprek verklaard dat zijn land de Oder-Neissegrens als de westelijke grens van Polen beschouwt. Daarop konden de Polen „geheel en al ver trouwen" en daarover mocht geen misverstand bestaan. De bondsrege ring stelde zich echter tevens op het standpunt dat de grens op dit ogen blik met bij verdrag kan worden vastgelegd. Wal Berlijn aangaat, is in Parijs van welingelichte zijde vernomen dat Oost- en West-Duitsland belangrijke concessies jegens elkaar hebben ge daan. De DDR heeft ermee ingestemd dat Westduitse afgevaardigden worden betrokken bij de technische onder handelingen over de toegang tot Ber lijn, terwijl in ruil voor toegangsfaci liteiten de Westduitsers af zouden zien van hun politieke aanwezigheid in West-Berlijn, zoals die tot dusverre op gezette tijden werd onderstreept door bondsdagzittingen in dat stads deel, bezoeken van president Heine- mann en redevoeringen van kabi netsleden daar. De vraag is nu, of de Russen woensdag op de eerstvolgende vergadering van de „vier" in Berlijn de wens zullen uiten, dat de West duitse concessie wordt opgenomen in de eerder vermelde schriftelijke over eenkomst. De formulering van deze concessie zou dan tot vertraging kun nen lelden. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Het bestuur van de In ternationale Pax Christie Beweging heeft in Londen verkaard zich op te stellen achter de organisaties en per sonen, die een petitie aangeboden hebben aan de V.N.-commissie voor de rechten van de mens, over het recht om dient te weigeren. Tot de organisatie en personen be horen o.a. de War Resisters, Inter national, Josua de Castro, Danielo Dolci, Abbé Pierre, dr. Benjamin Spock, Michael Tuppit en dominee Martin Niemöller. (Van onze redactie buitenland) ROME In Rome is gisteren de inhoud bekendgemaakt van een nieu we instructie van de congregatie voor de eredienst. Het stuk is op gesteld in opdracht van paus Paulus, die heeft verordend dat iedereen in de kerk zicb eraan dient te honden. De nieuwe instructie, die als hulp- raiddel aan de bisschoppen wordt aangeboden, erkent het gezag van de plaatselijke bisschop voor de liturgie vorming, maar verklaart ook dat de tijd voor hervormingen van de eu charistieviering nu is afgesloten. Het document bepaalt dat met deze in structie alle volmachten voor het ex periment vervallen zijn. Maar toch is het aan de bisschop penconferentie toegestaan om „expe rimenten te onderzoeken". Deze zijn echter aan de tijdsduur van een jaar gebonden en moeten de goedkeuring hebben van de congregatie voor de eredienst, wanneer zij betrekking hebben op de structuur van de li turgie of op haar afzonderlijke on derdelen. De deur voor verdere experimen ten wordt hiermee opengelaten, al keert het document zich uitdrukke lijk tegen de „experimenteerzucht van de individuele priester". De in structie geeft gedetailleerde voor schriften om het sacrale karakter van de liturgie te handhaven. In jon gerenmissen b.v. mag de muziek niet lawaaierig zijn. De eucharistie moet steeds in de kerk gevierd worden; zonder werkelijke noodzaak is het niet toegestaan de eucharistieviering ergens anders te vieren. De bisschop moet dit uitmaken. Dr. G. Lukken uit Den Bosch, voorzitter van de Nederlandse litur gische commissie noemde het doku- ment een teleurstellend stuk. „De deur voor het experiment is maar op een kleine kier gezet", aldus dr. Lukkeu. Experimenten ziju verschillend op te vatten, zo zegt dr. Lukken, die hiervoor het liturgisch woordenboek aanhaalt. „Het experiment, zoals dit blijkt uit deze instructie, gaat nog sterk uit van een voorgeschreven uniforme liturgie, die met enkele aanpassingen in de plaatselijke kerk volgens bepaalde regels aan de prak tijk wordt getoetst". Volgens de directeur van het Ne derlands liturgisch centrum in Nij megen, drs. E. de Jong, geeft de instructie uit Rome een overzicht en samenvatting van de besluiten in zake de liturgie sinds de liturgische constitutie van 1963. „De instructie biedt ruimte voor verschillende in terpretaties", aldus de heer de Jong. „Het gevolg zal zijn dat de verlang de duidelijkheid niet bereikt wordt. Zowel conservatief als progressief kan zich op zinnen en onderdelen beroepen, die voor eigen straatje te gebruiken zijn". Het was een triest weekeinde, waar van wij gisterochtend afscheid namen. Zo'n brand, waarbij zoveel jonge mensen van de dansvloer de dood in gesleurd worden, is erg tragisch. Maar laten we niet vergeten dat het vaak voorkomt, zo'n plotselinge brand. Het heten dan alleen oorlogs handelingen, en daar zijn we aan ge wend. Maar het is even erg wanneer je eraan doodgaat. Het leven gaat door, even onver biddelijk als deez' aardkloot wentelt om de zon en d'eigen as. Zo is er een traantje weggepinkt door menig ADOnis en Baronie er voer dat zelfs scheidsrechters het bruin kunnen bakken. De voorzitter van de KVP-jonge ren had op zijn vrije (jongstleden) zaterdag echt zin om er eens tegenaan te gaan. Hij zei over de grote KVF- broers: „In het land der blinden is éénoog nog altijd koning." Kun je nagaan wat er gebeurt ais die partij een oogje toeknijpt. Nee, jongerenvoorzitter mr. Win ters was er niet over te spreken, al constateerde hij wel met genoegen dat vooraanstaande KVP'ers „niet hebben meegezongen in het versterk te mannenkoor1 „Law and order", dat de laatste tijd zo'n opgang maakt." Een mooie naam voor een koorje hoort de bassCHen brommen. Mr. Winters vergeet wel dat een KVP'er altijd nog in een echt Latijns kerk koor zijn problemen kwijt kan. Al geef ik toe dat die zeer dun gezaaid raken. Maoïsten moeten goed kunnen zwemmen, zo niet dan zijn het geen Maoïsten, vind ik. „Door de eeuwen trouw is wat an ders dan eeuwen geduld". (Uit het blad „Zelfbeschikking" van de Stich ting Door de eeuwen trouw.) In onze rubriek proef schriftstellin gen volgt er nu een van de heer J. A. Verbeig: „Uitspraken als: „Ik ben eigenlijk ook een Kabouter" of: „Ik ben eigenlijk ook een Dolle Mina", moeten beschouwd worden als gees telijke diefstal, als de spreker niet be reid is in het openbaar met een punt muts te lopen, respectievelijk in blo- te-buik-met-opschrift te verschijnen." De trouwe lezer herinnert zich dat ik in deze kolom ook eens heb ge schreven dat de kabouters veel van mij weg hebben, zo u wilt, omge keerd. Ik heb dan ook altijd mijn puntmuts bij me, voor het geval er demonstraties e.d. uitbreken. Je krijgt er alleen zo'n punthoofd van. Tot morgen! MERIJN, (Van een onzer verslaggevers) DRILL. Er wordt rekening mee gehouden dat in het jaar 2000 onge veer vierhonderd miljoen ton aan goederen over de Rijn vervoerd zal worden. In 1968 passeerden ruim 224.000 schepen met 110 miljoen ton goederen bij Lobith. Dat cijfer is ge put uit een toekomstprojectie die in december gepubliceerd zal worden onder de naam „Verkeer en Water staat op weg naar 2000". Minister J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat onthulde dit gisteren ter gelegenheid van de officiële in gebruikstelling van de Rijnkanalisa tie, die ook voor de scheepvaart van eminent belang kan worden. De afgelopen tien jaar groeide de hoeveelheid goederen met ruim tach tig procent en het verkeer met zestig. In de komende tien jaar lijkt een ver dubbeling mogelijk. Nederrijn en Lek zullen de dan ontstane toename van het scheepvaartverkeer kunnen op vangen dank zij deze kanalisatie- werken De nu zeer druk bevaren Waal zal dat niet meer aan kunnen' en een grotere toevloed van verkeer zal ook de Rijn problemen geven. Vandaar dat studies zijn opgezet om uit te zoeken hoe de capaciteit van de vaar wegen in Nederland kan worden op gevoerd Waterstaat ziet nog tal van moge lijkheden, zoals elektronische bege leiding van de scheepvaart; algemene toepassmg van radar; meer uniforme vaarsnelheden; plaatsen van oriënta tieliohien en radarbakens; aanleg van wacht- en vluchthavens; strengere vaarreglementering (verplicht rechts houden); traceecorrecties (afsnijding van bochten in de Waal bij Nij megen).

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5