Capaciteit van pompstation Braakman snel verdrie voudigd Hoechst en hertz CULTURELE AGENDA ZEELAND Kruisinga wil eerder gesprek met Belgen over Progil GROTE VOGELTREK LANGS DELTAWERKEN Veel drukte door Belgen in Hulst Tijdelijk regen Kamerleden bezorgd over toenemende scheepvaart Benoemingen waterschappen INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER gasgestookte boilers handelmaatschappij BREDA Proef met eigen busdienst voor bejaarden in Middelburg Afscheid van dr. G. Smalle gange Werkgroep Zeeland van D'66 vergadert vrijdag in Breskens Belgisch schip in moeilijkheden op Oosterschelde Volksconcert van stedelijke harmonie Hulst (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op het pompstation Braakman van de wa terleidingmaatschappij Zeeland wordt hard gewerkt aan een aanzienlijke uitbreiding van het machinepark, die ten doel heeft de zuiveringscapaciteit van het pompstation te verdrie voudigen. Volgend jaar om deze tijd moeten de nieuwe werken gereed zijn. Dan zal in plaats vah de rond 1100 kubieke meter oppervlaktewater, die tot dusver per uur door het Braakmanstation wordt gezuiverd, de zuiverings- capacitieit tot 3100 a 3200 kubieke meter per uur zijn opgevoerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga wel op zo kort mogelijke termijn een gesperk met de Belgi sche minister van volksgezondheid, Namèche, over de plannen van Pro- gil voor de vestiging van een zwa- velkoolstoffabriek bij Kallo, juist over de grens op de linkeroever van de Westerschelde. De twee bewindslieden hadden oorspronkelijk afgesproken op 20 november met elkaar over deze zaak te praten. Maar hoewel dat niet officieel wordt toegegeven staats secretaris Kruisinga vreest, dat m België al vóór die datum een beslis sing over Progil zal vallen. De Ne derlandse regering is verontrust over de plannen van Progil. De heer Kruisinga zal de Belgische regering dan ook via minister Namèche aan raden niet te bevorderen, dat Progil een vestigingsvergunning krijgt. Een Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. op maandag om 18.00 uur: Tijdelijk regen, ook opklarin gen en daling van temperatuur tot ongeveer normale waarden. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 20 proeent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: omstreêks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. eventuele nieuwe datum voor het gesprek tussen de heren Kruisinga en Namèche is nog niet vastgesteld. Het gesprek, dat momenteel wordt voorbereid door Nederlands-Belgisch overleg op ambtelijk niveau, zal plaatshebben op het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Biltho- MIDDELBURG (A.N.P.) In ok tober is door verschillende waarne mers een sterke trek van vogels langs de deltawerken geconstateerd. Dit was met name het geval bij de officieel gesloten sluiswerken in het Haringvliet en de bijbehorende ver- bindingsdammen tussen Goeree en Voorne-Putten en de Grevelingen- dam en de Zeelandbrug. De grote werkeilanden in het Brou- wershavensegat tussen de punt van Goeree en Schouwen-Duiveland dienden voor vele vogelsoorten als „overstap", evenals de twee werk eilanden in de Oosterschelde tussen de kop van Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. Aan deze zogenaamde „gestuwde trek" naar het zuidwesten toe, na men lijsters, kieviten, spreeuwen, vinken, kraaien, ganzen en vele an dere soorten vogels deel. Als de weersomstandigheden gun stiger worden, verwacht de amateur ornitholoog J. C. Wedts de Swart uit Middelburg, die deze reeks waarne mingen heeft gecoördineerd, nog een opleving van de vogeltrek die, gezien de ervaringen in voor- en najaren minstens tot omstreeks half novem ber kan voortduren. Een tweede toe name komt dikwijls voor in de win ter bij vorst en sneeuwval, wanneer zeer veel verschillende vogelsoorten langs de deltawerken naar het wes ten trekken. Het gezuiverde water, afkomstig uit de Isabella- en Zwartesluiswate- ring in noord-België, wordt in hoofd zaak afgenomen door de industrieën in de kanaalzone van Zeeuwsch- Vlaanderen, met als grootste cliënt DOW-chemical. Het pompstation bij de Braakman beschikt over drie grote bekkens voor zoet water en een van klein formaat. Tezamen kunnen deze reservoirs ruim 6,5 miljoen kubieke meter wa ter bevatten. De vergroting van de zuiveringscapaciteit met 2000 m3 per uur is nodig door de sterk gestegen behoefte van de industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen aan gezuiverd oppervlaktewater. De uitbreiding op het pompstation Braakman houdt in dat er twee grove bandfilters met een maaswijdte van 2 mm, drie microzeven met een maas wijdte van 0,35 mm en 16 gesloten filters met elk een capaciteit van 125 kubieke meter per uur bijkomen, plus de nodige nieuwe pompen. Het pompstation in de Braakman is wat zuiveringscapaciteit betreft het grootste van Zeeland. De nieuwe werken worden uitgevoerd door een bouwteam bestaande uit 't ingenieurs- en architectenbur. ae. G. en J. Postma uit Rotterdam en het aannemingsbe drijf Visser en Smit uit Papendrecht. De elektrotechnische installaties en de meet- en regelapparatuur worden geleverd door de firma Nolte te Eind hoven. Is de voorziening van gezuiverd oppervlaktewater ten behoeve van de industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen geen probleem, ook de drinkwater voorziening in Zeeland is in de nabije toekomst zekér gesteld. Bij het Bra bantse Schijf tegen de grens van Bel gië is namelijk een grondwaterpomp station in aanbouw met oen capaci teit van tien miljoen kubieke meter per jaar. Dit drinkwater is grotendeels voor de provincie Zeeland bestemd. Het Zeeuwse pompstation in Schijf zal over anderhalf jaar in bedrijf komen Op hoog niveau is inmiddels tussen Belgie en Nederland overeenstem ming bereikt dat Nederland in plaats van acht miljoen kubieke meter op pervlaktewater per jaar een dubbele hoeveelheid uit het Belgische water gebied mag betrekken. DEN HAAG (ANP) Kamerle den van de fracties van de WD, KVP, CHU, PvdA, ARP en SGP hebben de ministers drs. J. A. Bak ker van Verkeer en Waterstaat en dr. H. J. Witteveen van financiën schriftelijk gevraagd of de toene mende scheepvaart op de grote ri vieren en de constant toenemende snelheid waarmee gevaren wordt niet een zodanige toename veroorza ken van het gevaar voor oversteken de veerponten, dat de technische outillage van deze ponten, vooral bij duisternis, nevelig weer en mist hieraan moet worden aangepast. DEN HAAG (ANP) Bij KB zijn benoemd in de provincie Noord- Brabant met ingang van 1 januari 1971 tot 'watergraaf van het water schap de AA, mr. Th.A.J Vosters te Boxtel. Tot heemraad van het wa terschap Heemraadschap van den Roosendaalschen en Steenbergschen Vliet C.Th.J. de Wit te Standdaar- buiten; in de provincie Zeeland en Noord-Brabant tot voorzitter van het waterschap de Hogerwaardpolder ir. J. Venema te Ulvenhout (gemeente Nieuw-Ginneken) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het handels register van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland te Middelburg werden de volgende ondernemingen inge schreven: 1797 Drogisterij Parfume rie „City", Lange Vorststraat 75, Goes; 17844 Verenigingsgebouw „De Burcht", Johan Frisostraat 3, Kwa- dendamme (exploitatie onroerend goed enzovoorts). Hoe moeilijk de taal der technici te verstaan is bleek vrijdag j.I. tijdens de vergadering van de Viissingse gemeenteraad. Toen daar de (inmiddels verleende) hin derwetvergunning voor Hoechst - Vlissingen ter sprake kwam, merkte raadsvoorzitter drs. Roe mer op: „Ik ben er zeker van, dat de voorwaarden waaronder de ver gunning is verleend, bepaalde ei sen op het gebied van geluidshin der stellen. Er wordt zelfseen bepaalde vorm voor geluidshinder genoemd, maar ik weet niet zo gauw welke technische term daar bij werd gebruikt". De vraagsteller in het bewuste debat bedoelde dui delijk of er een grens was gesteld en de hoeveelheid lawaai welke Hoechst mag produceren. De arge loze toehoorder zal bij de uit spraak van drs. Roemers hebben gedacht: „Ook al wordt de bewus te technische term niet genoemd - Hoechst mag in elk geval niet meer lawaai veroorzaken dan tot een een bepaalde grens. Dat is wel heilzame acties duidelijk". En dat die „bepaalde grens" beneden de hinderdrempel ligt, dat neemt de zorgeloze toe hoorder uiteraard wel aan. Het merkwaardige is nu, dat de hin derwetvergunning geen enkel maximum noemt voor het geluids volume dat Hoechst mag veroorza ken. (Dus: hoe hard dat lawaai mag klinken), maar wel een norm stelt voor de soort van het geluid. Geluidsvolume drukt men uit in eenheden decibel, de geluidsfrc- quentie (de toonhoogte) in hertz. Op dat laatste punt nu spreekt hinderwetvoorwaarde nummer drie van een frequentie van 250 hertz. Dat is een lage bromtoon. Overi gens bepaalt dezelfde voorwaarde nummer drie, dat uittredend geluid „doelmatig moet worden gedempt", maar een norm (in decibels) wordt hiervoor niet gesteld. De vraag of in het betrokken geval de raad van Vlissingen door zijn voorzitter onjuist werd voorgelicht, is uitslui tend van academische waarde. Drs. Roemers was beslist geen ogenblik minder integeT dan hij anders is. Hij had alleen wat moeite met de technische termen. Op dat laatste wilden wij even de nadruk leggen. Het komt niet zelden voor, dat men bestuurders hoog en laag, ter verdediging van hun beleid techni sche termen hoort gebruiken, die eenvoudig niet terzake zijn. En toch gebeurt dat, zoals wij vrijdag vaststelden, met het grootste ge mak van de wereld en het sorteert nog effect ook. Overigens zien wij hetzelfde bij de gekozen vertegen woordigers, de buitenparlementaire oppositie en de pers Wij bespeuren daarin iets van de heerschappij der technocraten waarvoor men zo beducht moet zijn omdat zij oncontroleerbaar is. In Zeeland circuleren de laatste maanden technische termen, waar van men een jaar geleden nog nooit had gehoord. Benzpyreen, SO-2, Fluoride, Inversie, Inwonere quivalenten om er maar een hand vol te noemen. Vaak leiden deze termen een onafhankelijk bestaan, geheel los van hun achtergrond en herkomst en worden zij - maar dan louter als kreet - gebruikt ter argumentering van het een of an der. En het gekke is: dat werkt ook nog, gelijk de bezweringsfor mules van Indiaanse tovenaars Besturen in deze tijd, zo mag de conclusie van het voorgaande zijn, betekent vooral: zich op technisch- wetenschappelijk gebied dagelijks oriënteren zodat men van elkaar in de discussielawine van vandaag de dag tenminste weet waar men het over heeft. Dit is een zaak van gewicht. Het is namelijk de enige methode die „het bestuur" in staat stelt om de „technocratie" (maar liever zeggen wij: wetenschap en techniek) haar waardevolle bijdra ge te laten leveren aan ons maat schappelijk ontwikkelingsproces. Dat wil zeggen: de technocratie, dient evenals bij voorbeeld het mi litarisme, op zijn plaats te worden gehouden. Hier is ook een giganti sche opdracht voor ons onderwijs weggelegd. Laat ons er voor wa ken niet een generatie van nieuwe analfabeten te kweken die bij het horen van een onbegrepen woord zijn emoties de vrije loop Iaat en dezelfde onbegrepen woor den gebruikt als slagzin voor on- ADVERTENTIE) ginnekenweg 60, breda, tel. 4089645481 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vorige week heeft de vervoersmaatschappij Streekvervoer Walcheren bij wijze (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In verband met zijn benoeming tot wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de universi teit van Amsterdam, zal aan dr. G. J. Smallegange, directeur van het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland, donderdag tussen vijf uur en half zeven een afscheidsreceptie worden aangeboden. Het bestuur biedt deze aan in het bureau van de Stichting Zeeland aan de Dam 31 te Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De werkgroep Zeeland van de politieke partij D'66 zal op vrijdag 6 november in Het Wapen van Brekens te Breskens om half acht een openbare vergade ring houden. Op de agenda staan onder meer: presentatie van kandi daten voor de Eerste en Tweede Kamer, welk punt op 12 december verder wordt afgehandeld, een ge- dachtenwisseling over gewestvor ming en een nabeschouwing van de statenvergaderingen van 16 en 18 oktober. Bespreking van het ont werp gemeenschappelijke regeling havenschap Vlissingen en een be spreking van de provinciale begro ting 1971. van proef een personenbus ingezet om de bewoners van de bejaarden tehuizen in Middelburg in de gele genheid te stellen om in de binnen stad hun inkopen te doen. Deze dienst is tot stand gekomen in over leg met het bestuur „Dienstverle ning voor Bjaarden" en Streekver voer Walcheren. Mevrouw Goldenbelt-De Ru zal de passagiers tijdens de proefperiode begeleiden en na het experiment van dire weken zal zij gereed zijn met een enquête, waaruit kan blij ken of er werkelijk behoefte bestaat aan een min of meer regelmatige busdienst voor bejaarden en welk tarief men daarvoor dan zal moeten stellen. Voor de eerste ritten werd een bedrag van f 0,40 per rit' bere kend, welk bedrag door de geza menlijke tehuizen werd betaald. Mocht de belangstelling groot ge noeg zijn, dan blijft de dienst ook na de drieweekse proefperiode be staan en kunnen er wellicht ook bejaarden meereizen die niet in te huizen waren, maar voor wie het bezwaarlijk zou zijn om van hun huis naar de binnenstad de rit per taxi te maken. (Van onze correspondent) ZIJPE Op de Oosterschelde is gisterenmorgen het Belgische motor schip BRT 35 groot 900 ton, door het zware weer in moeilijkheden komen te verkeren. Sleepboten van de sleep dienst Muller n.v. uit Terneuzen hebben het Belgische schip veilig de haven van Zijpe weten binnen te brengen. (Van onze correspondent) HULST Ter afwisseling van de verschillende activiteiten die regel matig in sporthal „Den Dullaert" in Hulst plaatsvinden, geeft de konink lijke stedelijke harmonie zaterdag 7 november om 20.00 uur een volks concert. Dit concert dat wordt geor ganiseerd in samenwerking met de buurtvereniging Den Dullaert wordt gehouden onder het motto „Met uw eigen muziek mee". Het programma zal vooral bestaan uit populaire muziek, o.a. marsen en gedeelten uit My Fair Lady. Bij goed weer zal de harmonie vooraf een rondgang door de buurt maken. Na de pauze volgt een op treden van de boerenkapel „de Kal lesaaien", met Tirolermuziek. (Van onze correspondent) HULST Naast de gebruikelijke drukte in verband met de markt is Hulst gisteren flink bezocht door de Belgen. Omdat 1 november in het weekeinde was gevallen hadden zij gisteren recht op een betaalde vrije dag. Reeds vanaf tien uur stroomden de duizende Belgen Hulst binnen. Het grootste probleem vormde het vinden van een parkeerplaats. Op vallend veel Belgen negeerden alle parkeerverboden. Zo stonden zelfs in de nauwe winkelstraten, auto's geparkeerd. Tijdens het middaguur bereikte de drukte het hoogtepunt. De politie zorgde ervoor dat het verkeer reeds ver voor de stadspoorten werd opge vangen en dirigeerde alles langs de aanvoerwegen naar de nieuwe wij ken. Na vijf uur begon de drukte enigszins te verminderen, maar toen begon bij de grensposten file-vor ming op te treden. In Hulst zijn gisteren duizenden folders uitgereikt die de vogeljacht in België aan de kaak stelden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De liefhebbers van uitgaan naar schouwburg, bio scoop of concertzaal konen in no vember ruimschoots aan hun trek ken. Er staat op de maandelijkse agenda van de stichting cultuur spreiding Zeeland 40 voorstellingen gepland. Ditmaal veel muziek, met als hoogtepunt het jubileumconcert van de NOS met het Radiokameror kest, Omroepkoor en het Radiokoor in de „Halle in Axel. In Goes een uitvoering van het Zeeuws orkest, evenals in Middelburg, en Oostburg. Het langzamerhand wereldfaam ge nietende Ballet National du Senegal treedt zowel in Terneuzen als in Middelburg op. Verder geven Ge rard Cox en Frans Halsema en Con- ny Stuart met blijdschap kennis in het Terneuzense Zuidlandtheater. AARDENBURG 20 nov. Van Eeegenhuis 20 uur: voor 150-jarige bestaan NUTS de- pertemant geeft Will Ferdy een one- manshow. AXEL 17 nov. De Halle. 20. uur Scapino Ballet. Jubileum voorstelling met o.a. de Komedianten en Snippers. 21 nov. De Halle 20. uur. Belgi sche toneelkring Rembert uit Tor hout met „Stuur mij geen bloemen". 23 nov. De Halle. 20. uur: Lezing door ir. F.B. Carbasius Weber over „De mens in de wereld van nu en morgen". 28 nov. De Halle. 20. uur: Concert Radio-Kamerorkest olv. Roelof Krol. GOES 7 nov. De Prins van Oranje, 20 uur: Amsterdams Volkstoneel met De Jantjes. 19 nov. Openb. Bibliotheek 20.00 uur: Lezing door Hella Haasse over „Thema's in de na-oorlogse Neder landse romanliteratuur. 24 nov. De Prins van Oranje. 20 uur: Lezing door ir. F.B. Carbasius- Weber over „De mens en praktijk in ontwikkelingshulp. 26 nov. De Prins van Oranje. 20. uur: Concert door het Zeeuws orkest olv. Jan Out met solistische mede werking van Jan Wijn, piano. HULST 20 nov. Sporthal. 19. uur: Jeugd en muziek: De groep Hans Dulfer en Ritmo Natural en de popgroep Brainbox. KORTGENE 16 nov. Korenbeurs 20. uur. Le zing door ir. F.B. Carbasius-Weber over Bildad-Al-Sudan, het land van de zeven zwarten (de wereld van de beide Nijlen: Sudan en Egypte.). MIDDELBURG 5 nov. Schouwburg: 20. uur: Ballet national du Senegal met 40 mede werkenden. 7 nov. Schouwburg. 20 uur. Jeugd en muziek filmliga presenteren de films Golddiggers (uit 1935) en The Brig uit 1964. 18 nov. Citytheater. 20. uur. De film made in USA van Jean-Luc Godard. 19 nov. Schouwburg. 20. uur: Jeugd en muziek Concertliga pre senteren de groep Hans Dufler met Ritmo Natural. 19 nov. De Schakel. 20. uur: Le zing door prof. dr. W. Plate over „Hormoniale beïnvloeding van de ovulatie" 20 en 21 nov. Schouwburg. 20. uur: Het Middelburgs Dilettanten toneel met „De acht vrouwen van Robert Thomas. 27 nov. Schouwburg. 20. uur: Jeugd en Muziek, filmliga met acht en een half van regisseur Federico Fellini. 27 nov. Concertzaal. 20. uur. Con cert door het Zeeuws-Orkest olv. Jan Out met solistische medewer king van Jan Wijn, piano. 28 nov. Schouwburg: 19.30 uur: Globe Met Varkens (Live like pigs) van John Arden. Dit in de serie hedendaagse toneel. 30 nov. Schouwburg. 20. uur: In het kader van het natuurbescher mingsjaar 1970 draait de bekende cineast en natuurfotograaf Jan van de Kam zijn Waddenfilm. I dec. Schouwburg. 20. uur: Jeugd en muziek concertliga presenteren een ensemble voor moderne muziek van het Rotterdams Conservatorium. OOSTBURG 13 nov. Ledel-theater. 19.30. To neelgroep-selectie brengt première van „De Moordkamp". 20 nov. Ledentheater. 20. uur. Concert door het Zeeuws-orkest olv. Jan Out, solistische medewerking van Jan Wijn, piano. TERNEUZEN .6 nov. Zuidlandtheater. 20. uur. Ballet National du Senegal. II nov. Zuidlandtheater, 20 uur: „Met blijdschap geven Gerard Cox, Frans Halsema en Boudewijn Leeu wenberg, piano en Conny Stuart kennis". 12 nov Foyer Zuidlandtheater. 20. uur. Lezing door Frère Jean Marie van de St. Paulus-abdij in Ooster hout over „Russische Ikonen". 18 nov Foyer Zuidlandtheater. 20. uur. Lezing Hella Haase over „The ma's in de na-oorlogse Nederlandse roman-literatuur". THOLEN 6 nov. Hal Stadhuis. 20. uur. Con cert door „Muzicade Camera". VLISSINGEN 3 nov. Jeugdherberg Breewaterstr. 20. uur. Lezing door ir. J.Snoey over „Rehabiliteren en restaureren". 13 nov. Het Anker. 20. uur. Filmkring vertoont „Aman fot all seasons van Fred Zinneman. 14 nov Britania. 20. uur. Zuidelijk Toneel Globe met het blijspel „Kortsluiting". WATERLANDKERKJE 22. nov. Ned Herv. Kerk. Concert door het Belgisch-Nederlands fluit- kwartet. ZIERIKZEE 10 nov. Foyer concertzaal 20. uur: Concert door Henk Vos, fluit en Sara Strumphier, Harp. 18 nov. Ned.-Herv. kerk 20.15 uur: Filmkring vertoont de Pandjes baas van Sidney Limet. 27 nov. Aula prof. Zeemanschool: 20. uur. Lezing door de criticus H. Kwielek over het onderwerp de 3 k's van de film.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3