Geen algemene vereniging Terneuzense ondernemers Directies van musea vinden vorm van samenwerking Protesten tegen vestiging van Progil VISVANGST VII I (ALWEER) TEGEN ADVIES VAN STUDIECOMMISSIE: Middenstand Sluis wil verlichting Drukbezochte vogelshow „TROPIKA" Terneuzen Belfort-rally rond Sluis kan Schooljeugd van buiten Terneuzen niet naar boekenfeest Ouderavond openbare lagere school Culturele morgen voor Terneuzense bejaarden Oostburg Ook Terneuzen druk bezocht door Belgen Ook ouderavond Christ. Mavo Axel VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater Visclub OMI te Terneuzen hield laatste wedstrijd Lustrumconcours „Groede" hengelclub DINSDAG 3 NOVEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De middenstandsvereni ging „Sluis" hield in café-restaurant „Het Wapen van Sluis" een drukbe zochte ledenvergadering. Na een openingswoord van de voorzitter de heer J. Verwilst. ontstond er een discussie over de plannen, die door het bestuur werden voorgelegd om de belangen van de Sluisse midden standers te bevorderen. Het finan ciële gedeelte gaf geen moeiiijkhe den. De vereniging bleek naar uit de verslagen bleek, over een flinke kas te beschikken om de activiteiten te bekostigen. Het plan orn de voornaamste win kelstraten in Sluis van een geluids installatie te voorzien kon de meer derheid van de vergadering niet be koren. De meerderheid van de ver gadering kon meer waardering op brengen voor het plan om voor het winkelcentrum van Sluis een ver lichting aan te schaffen en hiertoe werd dan ook besloten. Het laatste plan om, met medewerking van Bel gische autocar-ondernemers speciale bussen naar Sluis te laten rijden tegen verminderde prijs, kwam ook te vervallen. Over het punt, het al dan niet organiseren van een win kelweekactie in het voorjaar 1971 werd geen beslissing genomen. (Van een onzer verslaggevers) De vogelvereniging „Tropika" te Sluis hield in de bovenzaal van het hotel „Het Hof van Brussel" een geslaagde en drukbezochte tentoon stelling. Er waren bijna 250 inzen dingen, voornamelijk uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen maar ook en kele uit België. De tentoonstelling werd officieel geopend door de wethouder van Sluis, de heer F. X. G. Cuelenaere. De keuringscommissie bestaande uit de heren D. R. Kraak, Terneuzen; C. v. d. Watering, Roosendaal; Chr. de Groot, Bergen op Zoom en M. Oerle- mans, Steenbergen had de moeilijke taak om uit deze keur van vogels de prijswinnaars en de kampioenen te kiezen. De uitslag luidde als volgt: Hoofdgroep 1, Kleurkanaries Groenserie. Groep 1 klasse 1 Staal blauw M. Elfrink, Groede, le prijs. Groep 1 klasse 3 Oranje Brons eer ste prijzen: A. Bogaart, Sluis en L. Verheije, Breskens. Groep 1, klasse 4, Oranje-brons: A. Bogaarts; Groep 6, kl. 24, Oranje Rood Agaat schimmel: le prijzen: P. Morel, Breskens: A-S. Coppens, Retranehement en Iz. Nq- tebaert, Breskens. Groep 11, klasse 44, Oranje-Bruin schimmel: A. Pleu- nis, Sas van Gent; Groep 16, klasse 63, Oranje Isabel: P. Morel, Bres kens (kampioen); A. Veraart Bier vliet, W. Boeye Oostburg en C. Mookhoek Breskens. Groep 16 Klasse 64 Oranje-Rood Isabel Schimmel; J. Quaars Bres kens A. Veraart en P. Morel. Groep 26 klasse 100 Oranje Rood: W. Boe ye, Oostburg; L. van Bellegem, Aar denburg; H. M. van de Weegen Breskens: Iz. Notebaart en R. Maas. RXP^Itpti Groep 26. Klasse 101 Zalm: W. Boeye P. Morel. L. van Bellegem, F. Monjé, Breskens. Iz. Notebaert. (Kampioen) en H. M. v. d. Weegen. Groep 29, klasse 112. Recessief wit: H. M. v. d. Weegen; Hoofdgroep 2, groep 31, klasse 115. Vorm-Postuur- Gekuifde Kanaries. R. van de Ca- pelle, Izegem (Be) kampioen en kampioen O.K.: M. v. d. Waetere. Krachten (Be) B C. de Graaf. Sluis. Hoofdgroep 6, Groep 35. klasse 126. Bastaarden. Putter kanarie: C. Mookhoek, Breskens, Kampioen E.K. en C. van Renterghem. Groede Hoofdgroep 6, Groep 37. klasse 130 Loodbruin Jap. M. F. Delnad Oost burg Ka'mpioen. Grasparkieten. Groep 38, Klasse 135, E. Verhulst Aardenburg, kampi oen Grote Parkieten. Hoofdgroep 8, groep 45, klasse 156: E. Verheye, Sluis Hoofdgroep 9. groep 46. klasse 158, F. de Roos Vlissingen, Kampi oen Hoofdgroep 10. groep 47. klasse 162 Zebravinken B. C. de Graaf, Sluis, kampioen. Groep 49. klasse 169, B. de Ruyter, Sluis en Iz. de Reu, Sas van Gent. Hoofdgroep 13, Tropische vogels, groep 56, klasse 188, J. D. Goulooze. Sluis, Kampioen. F. de Roos en W. J. Corijn, Oostburg. Groep 56. klasse 190: J. de Graaf, Schoondijke, idem groep 56 klasse 191. Hoofdgroep 15, Tropische Duiven, groep 59, klasse 198, F. Delnad, kampioen Hoofdgroep 16, Kwartels, groep 60. klasse 199, F. Delnad, kampioen Stammen Kanaries Groep 16, klasse 64, Oranje Isabel-schim- mel: J. Quaars en P. Morel. Groep 6, Klasse 23, Oranje-Agaat, A. Veraart (kampioen). Hoofdgroep 16. Kwartels, groep 60, klasse 199: F. Delnad Grote Parkieten: E. Ver heye (ka'mpioen en bondskruis: B. C. de Graaf en W, Claerhoudt). (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het afwegen van pro en contra's leidt tot de conclusie, dat een herstructurering van Handelscentrum Terneuzen, om te komen tot een „algemene" vereniging van ondernemers, op dit moment geen aanbe veling verdiend. De huidige werkwijze voldoet nog, maar toch zal in de toe komst zeker een taak zijn weggelegd voor een „algemene" vereniging. Dit zegt de commissie herstructu rering van HCT in een rapport met betrekking tot de toekomstige func tie van de HCT. De commissie merkt in zijn rapport onder meer op dat, ofschoon de totstandkoming van een algemene vereniging in principe zeker kan worden bereikt via een herstructurering, het de vraag is of in dit stadium een dergelijk initia tief succesvol kan zijn. Tot de taken van zo'n algemene vereniging zouden behoren: 1. Het bestuderen en analiseren van het sociaal-economisch overheidsbe leid. 2. Het verstrekken van informaties aan de leden. 3. Te bevorderen dat in het beleid van de overheid voldoende rekening wordt gehouden met de positie van de ondernemingen en de belangen van diegenen, die daarin werkzaam zijn. BURGERLIJKE STAND Geboren: Nicolaas zv N. Wille- boordse-Huis, Sas van Gent; Janna dv A. Bakker-Jansen; Dikie zv J. Buijze-Verhelst; Catharina dv R. de Vos-Schilt; Menno zv J. van Es- Oele; Claudine dv G. van den Ber gen- Aerssens, Sas van Gent; Anne- Clair dv J. Mijnsbergh-van Steen- bergse, Sas van Gent; Henk zv J. Ketelaar-Faas; Marinus zv A. Meer- tens-Bommelijn Hoek; Natacha dv J. de Mul-van den Hemel; Philippi ne Hans zv J. Dobbelaar-Lijbaert, Westdorpe; Michel zv D. de Bruin- Bianchi, Hoek; Geleyn zv A. van Drie-van Halsteren; Elmas dv I. Kaya-Kaya, Westdorpe; Peter zv F. Maas-Procajlo, Sluiskil; Romeo zv J. Jansen van Roosendaal-Oppe, Axel; Sandma dv J. Janse-Albregtse; Elisa beth dv M. Brinkman-J. Soer. Ondertrouwd: H. Bilderbeek en M. Mechelinck; L. Oele en A. Ver gouwe; C. Huisman en E. de Brijne; M. Guérand en R. Verhoeven; A. van Driel en L. van Paemel; J. Heerenthals en T. Verhelst; J. Pij- pelink en T. Slotema. Getrouwd: L. Bolleman en M. Moes. Overleden: L. Dees 83 jr ev. E. jr ev. J. den Hamer, Zaamslag; H. de Rijsscheer 73 jr, Axel. Dieleman, Zaamslag; J. de Fqijter 69 stige' functie van HCT definitief j vast te stellen en in principe te besluiten tot reorganisatie van HCT, zoals door de commissie aanbevolen. Tijdens de donderdag te houden vergadering komt ook de verkiezing van een nieuwe voorzitter aan de orde. Aftredend voorzitter, de heer J. Verlinde, stelt zich niet meer herkiesbaar. (Van onze correspondent) SLUIS De regionale West- Zeeuwsch-Vlaamse autoclub WZA organiseert op zondag 8 november weer de bekende Belfortrally. Inzet is het wisselschild, dat door het ge meentebestuur van Sluis beschik baar is gesteld en dat tot nu toe door geen enkele deelnemer defini tief werd gewonnen. De start van deze klassieke rit voor auto's en motoren vindt plaats vanaf 14.01 op het Marktplein te Retranehement, waar ook. de in schrijving kan geschieden. De gemiddelde snelheid van de rit bedraagt 30 km per uur, terwijl de afstand ongeveer 50 km zal bedra gen. Het is een foto-oriëntatierit en wordt verreden volgens het KNMV- reglement 1970, dat aan de start verkrijgbaar zal zijn. Na afloop van de rit volgt weer de traditionele gezellige ontvangst door het gemeentebestuur van Sluis in het Stadhuis, waarna burgemees ter mr. H. P. L. van den Beid de prijzen zal uitreiken. Elke deelne mer, die de finish bereikt, zal een herinneringsgeschenk ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een tegenvaller voor de lagere schooljeugd in Bier vliet, Hoek, Zaamslag en Sluiskil is het feit dat morgenmiddag voor hen geen vervoer is georganiseerd naar het Zuidlandtheater in Terneuzen. Zoals gemeld wordt dan tijdens een feestelijke bijeenkomst, de uitslagi bekendgemaakt van de tekenwed strijd, die in het kader van de kin derboekenweek werd georganiseerd. Kinderen die dit evenement willen meemaken, zijn nu op eigen vervoer aangewezen. Mejuffrouw T. Hoekman, die nauw bij de organisatie van de wed strijd is betrokken, vertelde dat het beperkte budget, een gemeentelijke subsidie en bijdragen van twee boekhandelaars niet voldoende wa ren om 't vervoer uit de dorpskernen te organiseren. „Maar wij zullen ze ker proberen dit volgend jaar te vermijden". Bovendien was tijds- en personeelsgebrek mede een reden waarom de zaak niet helemaal was rond te krijgen. „Uiteraard doen de ingezonden tekeningen uit de dorps kernen ook aan de wedstrijd mee. Mochten daarvan tekeningen in de prijzen vallen, dan sturen wij die zonder meer toe", aldus besloot me juffrouw Hoekman haar toelichting Bovendien, zo vervolgt het rap port, is het terrein van de sociaal- economische problematiek dermate veelomvattend, dat een algemene vereniging vooralsnog niet zal toe komen aan de behartiging van de specifieke belangen van de verschil lende bedrijfstakken. Tevens vereist een algemene vereniging een ade quate aanpak, een nieuwe naam, in grijpende wijziging van statuten en huishoudelijke reglement en noem maar op. Daarom zal er voldoende ruimte blijven voor een eigen activi teit van een zelfstandige midden standsorganisatie. Het rapport wordt donderdaga vond om 8 uur in de bijzondere algemene ledenvergadering behan deld. De vergadering wordt gehou den in grand-hotel Rotterdam. Tij dens deze bijeenkomst zullen de le den zich over genoemd rapport uit spreken. De huidige positie van HCT in aanmerking genomen ligt het, aldus liet rapport, voor de hand dat de HCT-activiteiten gericht zullen zijn op de behartiging van de belangen van de plaatselijke middenstand en coördinering en stimulering van de gezamenlijke activiteiten. Indien wordt besloten dat HCT de Ingesla gen weg zal vervolgen, lijkt het van belang de toekomstige functie van HCT opnieuw vast te stellen, zo vervolgt het rapport. Met het oog hierop bevat het rap port verschillende aanbevelingen. Geadviseerd wordt de „opdeling" in wüken op te heffen, een vaste con tributie van f. 50 per jaar vast te stellen, de organisatie en financie ring van verkoopacties over te laten aan diegenen, die daartoe het initia tief nemen of daaraan meewerken, in iedere wijk een actiegroep in te stellen voor de coördinering van de verkoopacties en bovendien een ac tiviteitencommissie te benoemen, bestaande uit vertegenwoordigers van de wijkactiegroepen, onder lei ding van de vice-voorzitter der ver eniging, die de gezamenlijke com merciële activiteiten zal coördineren. Teneinde deze reorganisatie al in het nieuwe verenigingsjaar te kun nen verwezenlijken adviseert het rapport de leden om op de eerstko mende ledenvergadering de toekom- nrirp j:A:„4! (Van onze correspondent) SLUIS Door de oudercommissie van de openbare lagere school werd in de J.H. van Daleschool een ou deravond gehouden. Naast de ouders van de schoolgaande kinderen waren o.m. aanwezig de heer J. Geleijnse inspecteur van het lager onderwijs te Middelburg, burgemeester mr. H.P.L. van den Beid en wethouders F. T. G. Cuelenaere. Mevrouw Kap- senberg trad af als voorzitster. Zij werd opgevolgd door de heer J. Focke. De heer G.J. van Oorschot, hoofdonderwijzer van de openbare lagere school bedankte haar voor het vele werk, dat zij heeft verricht voor het openbaar lager onderwijs in Sluis. Hij bood haar namens de ouders van de leerlingen enkele sierplanten aan. Mej. Barendregt overhandigde haar namens de ou dercommissie een boeket bloemen. Burgemeester Van den Beid dankte mevrouw Kapsenberg eveneens voor haar activiteiten. Tot slot werden nog enige kleurenfilms vertoond over het dierenleven in Afrika en de visvangst langs de Afrikaanse kust. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Woensdag om tien uur wordt in De Schakel in de Kerk hoflaan in Terneuzen wederom een culturele morgen voor de bejaarden gehouden. Het ontwerp is ditmaal het reddingswezen. Na een inleiding hierover door de heer J. G. Wittpen uit Amsterdam zal een uitgebreid filmprogramma over het reddingswezen vertoond worden. Nationale ouderavond In het kader van het Internationale Jaar van het Onderwijs zal vrijdag op de r.-k. school voor basisonderwijs een nationale ouderavond worden gehou den. Deze avond begint om half acht. Tijdens deze avond zal over allerlei onderwijszaken gesproxen kunnen worden. Hiervoor is een fol der ter begeleiding verstrekt. (Van een onzer verslaggevers) GOES Directies van acht Zeeuwse musea hebben de („dienst") hoofden by elkaar gestoken en de Federatie van Zeeuwse Musea en Oudheidkamers opgericht. Dit betekent dat een samenwerkingsvorm van de Zeeuwse musea toch bereikt is, want ook in het begin van de jaren zestig is er al eens een poging geweest, die om allerlei redenen niet verder is gekomen dan een federr"- Seratie-in-oprichting. De federatie zal een steunverlenen- de organisatie naar binnen en buiten worden. „Het behartigen van de be langen van de musea en oudheidska mers in Zeeland", is het statutair vastgelegde doel, waarnaar men streeft. De wijze van verwezenlijking zoekt men in: als federatie contact opnemen en onderhouden met de „fe derale" overheid ten bate van een goed museumbeleid, het leggen van contact en onderhouden van contact met diensten en instellingen van Mo numentenzorg en voorts interne sa men-werking. „Het zal voorlopig wel „leggen" worden", zegt de federatiesecretaris, Goes' gemeente-archivaris en muse umconservator L. J. Abelmann, als hij spreekt over de communicatie tussen museum en Monumentenzorg. „Als er ergens gebouwd of gerestaureerd wordt, kunnen wij elkaar aanvullen en steun verlenen met bijvoorbeeld gravures of bouwfragmenten". Een vorm van interne steunverle ning is bijvoorbeeld het oprichten van een gemeenschappelijk depot. Elk museum in Zeeland kampt met een tekort aan adequate bergruimte en dito beheer. Daarbij komt dat men vaak van elkaar niet weet, wat men in zijn museum heeft. Men kan elkaar door een gemeenschappelijke opberg ruimte en catalogisering helpen. Eik aars collecties kan men ook aanvul len tot eenheden. Zo heeft bijvoorbeeld het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes al een topografisch schilderijtje van de stad Zierikzee in langdurig bruikleen afgestaan aan het museum van Zierikzee. Het had een tijdlang ergens min of meer nutteloos in het Goese streekmuseum gehangen. Hoewel men nog bezig is met het opstellen van een actieprogramma, zullen in de toekomst als concrete taken voorhanden zijn: het komen tot een Zeeuws visserijmuseum en een landbouwmuseum, en waarschijnlijk ook het inrichten van een Zeeuwse munten- en penningencollectie. Deze laatste zal een goed provinciaal over zicht moeten geven, terwijl kleine schaduwcollecties elders kunnen wor den ingericht (met een vingerwijzing naar het centrale, waarschijnlijk in Middelburg, geëxposeerde). Van de volgende musea waren di recties op de oprichtingsvergadering present: het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes; het gemeen temuseum van Aardenburg; de Oud heidkundige Kring De Vier Ambach ten te Hulst; de Axelse Boerenkamer te Axel; De Schotse Huizen te Veere; het gemeentemuseum te Zierikzee; het Stedelijk Museum te Vlissingen en het Zeeuws Museum te Middel burg. Men verwacht dat andere plaatselijke en regionale musea zich binnenkort zullen aansluiten. (Van een onzer verslaggevers) HULST Progil houdt de gemoe deren in Hulst, voortdurend bezig. Bij boekhandel Van Geyt in de Steenstraat staat op een opvallende plaats in de etalage een spel „Mens erger je niet' 'met daarop een ge schreven kaartje „weg met Progil". De heer P. A. van Geyt wil daarmee op zijn eigen wijze protesteren te gen de mogelijke vestiging van de Franse fabriek in het nabij gelegen Kallo. „Je weet het op den duur niet meer", zegt hij. „De een zegt dat die fabriek, niet schadelijk is en de andere beweert juist het tegendeel. Het wordt een zeer ondoorzichtige zaak, maar een ding staat voor mij vast: een situatie in het Rijmondge- bied wens ik niet hier in Zeeuwsch- Vlaanderen. Er zou volgens mij een afzonderlijke commissie, los van de overheid en industrie, over indus trievestigingen moeten worden inge steld. Je kunt in dit soort zaken ook de overheid niet vertrouwen. Boven dien speelt bij de overheid politiek een belangrijke rol en de gewone burger kan zich dan helemaal geen oordeel meer vormen", aldus de heer Van Geyt. „Er bekruipt je langzamerhand een soort onbehagen, vandaar mijn protest. Het spel „Mens erger je niet" staat erbij om de betrekkelijk heid van ons protest aan te tonen. Je kunt er toch niets tegen doen als op hoger niveau eenmaal een beslis sing is genomen. Ik hoop door mijn protest dat de voorbijgangers op die manier even over de Progil-affaire zullen nadenken", aldus de heer Van Geyt. In Walsoorden staan enkele onbe woonbaar verklaarde woningen. Een actiegroep heeft zich beziggehouden een aantal leuzen op de buitenkant te schilderen. Natuurlijk ook een protest tegen Progil. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Vlissingen H. F. Venema te St.-Johannesga, voor Weesp J. C. Koolschijn te Zevenber gen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In Terneuzen -was er voor een „gewone" maandag gis teren een veel grotere drukte in de winkelstraten dan anders. De oorzaak van het bezoek van opvallend veel Belgen, was het feest van Allerheili gen dat in België nog als een werke lijke „hoogdag" geldt. Aangezien dit feest op zondag viel, waren zij maan dag vrij. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het idee om op 5 no vember aanstaande in alle scholen in Nederland een ouderavond te houden krijgt ook in Axel gestalte. Op die avond gaat een aantal ouders en leraren van de christelijke mavo zich met het personeel en het be stuur van de school bezighouden met problemen als democratisering en de autonomie van de school, en de eisen die door de maatschappij aan het onderwijs gesteld worden. De verschillende onderwerpen zul len in het kort worden ongeleid en daarna gemeenschappelijk worden besproken. De ouderavond in het gebouw van school begint om half acht. Films GOES Grand, 20 uur: Easy rider, 18 j. MIDDELBURG City, 20 uur: Therese en Isabella 18 j. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: In dienst van Hare Majesteit, 14 j. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Mv fair lady, a.l. ANTWERPEN Rex: Zonnebloemen van Rusland. Odron: Mijn geliefde, mijn zoon, 18 j. Astrid: De lummels van de eerste rij, a.l. Vendome: Willy Boy, 18 j. Savoy Die nackte Bovary, 18 j. Rubens: Cromwell, a.l. Ambassades: Rendez-vous hotel van Sankt Pauli, 18 j. Capitole: De Boatniks. Quellin: Woodstock, 14 j. Pathe: Duivel doet al, 14 j. Metro' De knokkers, 18 j- Astra: Kapitein Nemo en de vlottende stad. Studio Century: The madwoman of Chaillot. Toneel - Muziek - Dans ROTTERDAM Hofplein-Theater, 20.15 uur: „Nee schat, nu niet", door de Theater Produktie Combinatie- ANTWERPEN Sportpaleis, 15 en 20 uur: Wiener Eisrevue. Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Het Driemeisjeshuis. Schietingen AARDENBURG Sportpaviljoen, 20 uur. Diversen BRESKENS Scaldis, 20 uur: Veilig Verkeer. VLISSINGEN Jeugdherberg, Breewaterstraat, 20 uur: Lezing door ir. J. Snoey over „Rehabiliteren en restaureren". Opg voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 in Middelburg. ROTTERDAM Rott. Kunststichting, Zuidplein: Expositie Sjef Henderickx, gou aches. monotypes enz. (t.m. 23 no vember). Werkd. 1017, zond. 12 17 uur. Morgen, woensdag 4 nov. Bergen op Zoom 6.36 en 18.55, Hansweert, 5.42 en 19.08, Terneuzen g.07 en 17.33, Vlissingen 4.40 en 17.04, We- meldinge 6.26 en 18,45. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Aan de zesde en laatste club wedstrijd in de Wester- schelde nabij de watertoren te Ter neuzen die de sporthengelvereniging Ontspanning Na Inspanning voor de leden organiseerde namen 75 leden deel. De uitslag luidde: 1 L. Hame link, 136 pnt. 2 J. Rottier, 128 pnt. 3 P. de Waal, 96 pnt. 4 P. Geene, 91 pnt. 5 Mevrouw Hamelink, 90 pnt. 6 P. v.d. Berge, 85 pnt. 7 J. Kiel, 84 pnt. 8 Van Kampen, 83 pnt. 9 K. Florussen, 73 pnt. 10 Joh. Diele man, 70 pnt. (Van onze correspondent) GROEDE De hengelsportvereni- ging Groede organiseerde bij gele genheid van het eerste lustrum een hengelwedstrijd langs de Wester- schelde. Burgemeester Schipper van Oostburg reikte na afloop in café Fortuin de prijzen uit. De beker voor de beste visser ging naar F. Potvlieger uit Hulst. De eerste dame die een beker kreeg was mevrouw Dentant van OFC. De beste Neder landse dame was mevrouw Meeusen uit Hoek en de eerste Nederlander was C. Dijl uit Breskens. De clubbe ker ging naar de hengelsportvereni- ging De Wielingen" uit Cadzand voor de grootste vangst. De uitslag is: 1 F. Potvlieger - G.AUDA 1990 put., 2 E. Posseiners - N. v. Heyst 1470 pnt., 3 C. Dijk - Zeekrab 1425 pnt., 4 R. Dentant - OFC 1400 pnt., 5. L. Leon - O.F.C. 1008 pnt., 6. J. Risseeuw - Wielingen 630 pnt., 8 J Verbrugge - Zeekrab 580 pnt., 9. F. Moens - Zeekrab 580., 10 J. Lepoeter - H.K.V..V 478 pnt. (Van onze visserijmedewerker) BRESKENS De visweek van 25 tot 30 oktober bracht niet datgene, wat menige visser ervan verwachtte. Vooral de platvissector, die nog iets goed te maken had van de vorige winderige week, kon maar gedeelte lijk de schade herstellen, omdat men weer belemmerd door ruw weer sporadisch aan vissen toekwam. Hieruit vloeit voort dat de visprij- zen constant goed bleven en de lief hebber van deze heerlijke produk- ten der zee wel zal hebben bemerkt, dat zelfs tot ver in het achterland de wind tot in de portemonnee van hen die een scholletje wekelijks op het menu hebben doordringt. Geluk kig voor de vissers is de hoge prijs een welkome compensatie, maar om de afzetgebieden constant te kunnen laten meeëten, moet er toch reke ning gehouden worden met de rede lijke prijs, die alleen kan ontstaan bij voldoende aanvoer. Daarom mag het voor beide partijen best een wat rustiger weertje worden, zodat de aanvoer wat ruimer wordt. De gar- nalenvissers, die praktisch geheel van de export afhankelijk zijn, trok ken alweer profijt van de winderige situatie en konden, doordat ze niet zo ver de zee op moesten, nog de gehele week vissen. Doordat de col lega's in het noorden van Nederland, die wel door de weersomstandighe den vastgekluisterd werden, geen aanvoer hadden, liepen de prijzen tot f. 4 op, wat zeer goed genoemd mag worden. Voorts werd door en kele schepen met het span-vissen begonnen, een seizoenvisserij, die kan voortduren tot maart-april, naargelang de vangst. Dit systeem, het voortslepen van een groot net tussen twee schepen in, is een me thode waarmee men vooral rondvis, zoals gul, kabeljauw en scholen vis (haring en sardines) tracht te van gen. De resultaten waren nog niet zodanig, dat men van een succes kan spreken, maar dit was voorna melijk ook het gevolg van het ruwe weer. De ankerkuilvisserij, die ook in deze tijd van het jaar door enkele schepen bedreven wordt en waar mee men voornamelijk bliek en sar dines kan vangen, kwam deze week in het nieuws, doordat men met de fabriek, die deze visjes meestal af neemt, niet tot een akkoord kwam over de contractprijs. Een kortston dige staking was het gevolg, die voor de betrokken vissers een posi tief resultaat opleverde, zodat men weer zee kon kiezen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2