TILLIAANSE MEISJES MISBRUIKT PAMFLETTEN CONTRA PROGIL Rijk geeft rente bij teruggave belasting HUISELIJK DRAMA BIJ ANTWERPEN VROUW GEWURGD morgen doorregen runderlappen RECLASSERING: OVERHEID MAAKT HET EX-GEVANGENEN ERG MOEILIJK B .ADSLID 1RLIEST KROON jport onthult voorbeeld van misleiding DINSDAG 27 OKTOBER 1970 iïii 1/ r\ N' Spanje eerste toeristenland Veehandelaar (75) beroofd Wetsontwerp: ook rente bij aanslag REFERENDUM PENDELAARS „Twee kerels overvielen ons" Een goed stuk vlees hoort erbij rode kool, groene kool of bietjes met 'n zoetzuur zilveruitje smaakt er best bij! Bouwer ontslaat 110 mensen AUTO FRONTAAL OP VEEWAGEN: 3 DODEN Dirs tr Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoo dacteur L. Leijendekker. Red; en Administratie-adres Niei raat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abo nentsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,1 er kwartaal; per maand 3,25. Loss ummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Giro ïmer 1945433. VRUE ZEEUW 25e Jaargang No. 6382 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f. 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen Handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uüA Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem EN HAAG (ANP) Zes meis- it de Antillen, die onvoldoende utief voorgelicht naar Neder- lcwamen, zijn door het actie- van Antillianen in Nederland rijd" uit zeer ongunstige woon- /erkomstandigheden. Dit zegt omité in een rapport onder de Veen voorbeeld van misleiding sbruik van Antilliaanse meis- Nederland". |id vorig jaar kwamen de meis- ar ons land. Ze waren gewor- door een particulier voor de eegtehuizcn „Huize Craayen- en .Huize Wik" in Heemste- ladat het actiecomité het mis- aan het licht had gebracht. |g de Antilliaanse overheid bij. 15 augustus werken de meis- het verpleegtehuis .Amstel- i Amsterdam waar zij een op leiding volgen voor het diploma zie- kenverzorgster-B. De doktersvrouw, journaliste en mede-eigenaresse van een reisbu reau. mevr. H. Lim, bemiddelde in Willemstad tussen de directie van de tehuizen in Heemstede en de zes meisjes, van wie er thans drie acht tien en drie negentien jaar zijn. Eenmaal in Nederland bleek van een opleiding tot ziekenverzorgster- B in Heemstede geen sprake te zijn. Drie van de zes meisjes kregen een theoretische cursus, die voor geen enkel erkend diploma opleidde. Vol gens het actiecomité woonden de meisjes in twee flats, waarvan er een eigendom was van de directrice van de tehuizen. Slechts een van de flats had een douche. De drie meis jes van de andere woning mochten op twee vastgestelde dagen een bad nemen in een van de tehuizen. Op de flats mocht niet gekookt en gebakken worden. Toegestaan was. dat twee ker per week een eitje werd gebakken. Warme maaltijden noesten in een van de tehuizen wor den genuttigd, wat in verband met de nachtdiensten niet altijd moge lijk was. Voorts mochten de drie meisjes in de flat van de directrice geen bezoek ontvangen, geen tele visie kijken ofschoon er wel een toestel stond en na elf uur 's avonds geen licht aan hebben. Van alle zes werden paspoorten, spaarbankboek jes, gezondheidscertificaten en ar beidscontracten „uit voorzorg" in bewaring genomen, aldus het actie comité. Ook de werkomstandigheden ga ven het actiecomité aanleiding om uitvoerig te rapporteren. De zes meisjes maakten in Hemstede lan gere werktijden dan hun Nederland se collega's. Ze werden hoofdzakelijk ingezet voor late diensten en vooral bedacht met huishoudelijk werk en keuendienst, waarvan ze weinig op staken. Hun nachtdiensten waren twee keer zo lang als officieel is toegestaan. De zes meisjes kregen er slechts de helft van het aantal vrije dagen waarop zij recht hadden, voor terug. Het maandsalaris bedroeg eerst 365 gulden bruto per maand, later 405,hiervan ging 147,50 of voor kost en inwoning. Van het ove rige kregen zij eerst 50,later f 75,per maand. De meisjes moch ten tijdens het werk niet in hun ei gen taal tegen elkaar praten. Iede re keer, dat het Papiamento werd gehoord, kregen zij een boete van een dbbeltje, die later werd ver hoogd tot een gulden. Havenarbeiders in Rotterdam 'Ttw ""Cm-eref Cr- - --- ...-r.'Vr-,v r'-'l; 12,1 (Van een onzer verslaggevers) HULST Op een groot aantal plaatsen in de binnenstad van het Zeeuwsch-Vlaamse Hulst zijn de af gelopen dagen gestencilde, anonieme pamfletten aangebracht met daarop een waarschuwing tegen de dreigen de Progil-vestiging op de linker- Scheldeoever. Op de pamfletten (zie foto) wordt aan de Progil-affaire een nieuw, Zeeuws aspect toegevoegd. „Vervoer van gevaarlijke stoffen zal niet via de tunnel mogen plaatsvinden, maar via de Zeeuwse veren", aldus de tekst. Het pamflet bevat verder een aan klacht tegen de Franse chemische fabriek. In de tekst staat onder meer, dat de fabriek slechts dertig arbeids plaatsen zal bieden, dat een groot deel van de bevolking er de nadelige consequenties van ondervindt en slechts een kleine groep de finan ciële voordelen: namelijk de directie van het bedrijf. Boven de tekst staat een vignet, dat het grootste deel van de kleine gestencilde papiervellen beslaat. Op het vignet staat een kruis met een gasmasker tegen een grijze achter grond. Het pamflet is verspreid onder een groot aantal middenstanders en aan geplakt in telefooncellen aan de straatzijde van winkelpuien en op leegstaande panden. krijgen 4,5 pet meer Vk fistermiddag om 4 uur de Hil- radiozenders een oproep uitgezonden, waarbij reserve- stplichtig personeel werd op- met mobilisatiebestemming (militaire oefening begonnen, ral ten doel heeft na te gaan el de militairen ter plaatse pt betreft 160 man personeel pantser infanteriebataljon. Sachsen Weimarkazerne in (ADVERTENTIE) een onzer verslaggevers) IA Het Bredase gemeente- de heer J. Woestenberg, die leester Merkx van Breda er- eft beschuldigd dat er bij de gehouden gemeenteraadsver en bij de telling van stemmen zou zijn gepleegd, is door de in het ongelijk gesteld, prder, op 5 augustus van dit varen zijn beschuldigingen edeputeerde Staten ongegrond Ird, waarna de heer Woesten- reroep aantekende bij de gevolg van deze procedure It in Breda geen nieuwe raads- Konden worden geïnstalleerd de zittende wethouders bijna naanden langer in functie blijven. heer Woestenberg, sinds 1966 gemeenteraad, maar dit jaar |rkozen, kon op grond van zijn naatschap bezwaar aanteke- gen toelating van nieuwe ge- ;raadsleden. Hij deed zulks op van de beschuldiging dat be- |embiljetten op sommige stem- in Breda waren vervalst en Jamige politieke partijen bij de :ingen waren bevoordeeld, istallatie van de gemeenteraad /erkiezing van het nieuwe col- pn b. en w. vinden morgen plaats. Als pa de vuist op tafel slaat omdat de eetlust hem vergaat gilt moe: ik zal nu zeker morgen voor dwarsgebakken Bums gaan zorgen! DWARSGEBAKKEN (Van onze correspondent) vf* ROTTERDAM De Rotterdamse havenarbeiders gaan per 1 november a.s. 4% procent meer verdienen. Dit is meer dan de geëiste f 37,50 bruto, de verhogingen komen in de orde van f 46,- bruto per week, aldus de voorzitter van de Scheep vaartvereniging Zuid, de heer Jan Ph. Backx. Tussen de drie erkende vakbonden in de havens en de Werkgevers Scheepvaart Vereniging Zuid is hierover een akkoord bereikt. De maatregelen moeten de werksfeer in de haven verbeteren. Het akkoord, samengevat in een werkplan november 1970, is gistermid dag in de havens bekendgemaakt. Via de ondernemingsraden en vakbonds functionarissen is het rapport op de bedrijven toegelicht. Hoe de werknemers op de bereikte akkoorden zullen reageren was gisteren nog met geen moge lijkheid te zeggen. Volgons vakbonden en SVZ is het akkoord gisteren gun stig ontvangen, hoewel de eisen van de „bedrijvencommissie van 46" en „Ar beidersmacht" verder gingen. GERONA (AFP) De Spaanse minister van toerisme, Sanchez Bel la, heeft verklaard, dat Spanje dit jaar het eerste toeristenland ter we reld geworden is. Met meer dan 23 miljoen bezoe kers, die ongeveer 5,7 miljard gul den opleverden, heeft het volgens hem Italië naar de tweede plaats verwezen. Het toeristenverkeer naar Spanje is ten opzichte van 1969 met 30 procent gegroeid. TIEL (ANP) De 75-jarige Tiel- se veehandelander A.K. is gister nacht in zijn woonplaats neergesla gen en beroofd. Hij fietste in een stille laan en werd daar door nog onbekenden aangevallen. Daarbij liep -hij ver wondingen aan het voorhoofd op. Toen hij weer bij kennis kwam, miste hij zijn portefeuille met een inhoud van f. 1750,-. DEN HAAG (ANP) Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarin een renteregeling voor belastingen wordt voorgesteld. Volgens deze regeling zal door het rijk rente worden vergoed bij belas- tingteruggaven en rente worden ge heven bij het opleggen van belasting aanslagen. De regeling staat geheel los van die welke geldt bij het ver lenen van uitstel van betaling door de rijksbelastingontvanger. Bij de vaststelling vam het rente percentage wordt aangesloten bij de actuele marktrente die thains ruim 8 procent per jaar bedraagt. Voor wat de inkomstenbelasting, de vermo gensbelasting en de vennootschaps belasting betreft wil men het rente percentage in verband met- de niet- aftrekbaarheid en niet-balastbaarheid va-n de rente op 0.4 procent per ka lendermaand stellen. Voor de inkomstenbelasting en de vermogensbelasting kan met de ren teberekening op 1 juli 1971 worden begonnen. Voor de vennootschapsbe lasting wordt ernaar gestreefd dat dit het geval zal zijn op 1 januari 1971. Het tijdstip waarop voor de loon belasting, de omzetbelasting en de bijzondere verbruiksbelasting van personauto's de reniteregeürag van toepassing wordt, kan nog niet wor den genoemd. Het werkplan 1970 is een uiterst ge compliceerd rapport geworden. Naast de financiële kanten heeft het rapport een uitermate sociaal karakter. Als alle partijen zich achter het rapport kunnen stellen, dan zullen de voor stellen met ingang van 15 november effectief worden, met terugwerkende kracht tot 1 november. Zoals bekend was de afspraak dat het rapport op l november in werking moest treden. Óp het financiële vlak zijn de be langrijkste' resultaten: het gegaran deerde basisloon geënt op een geko zen werkschema; het doorschuiven van 12,50 (overeengekomen tijdens de recente havenstaking) naar het loon, zodat dit met 32 cent per uur wordt verhoogd; een milieutoeslag van 1,70 per gewerkte dag. Opmer kelijk is overigens dat de bonden spreken over een totale loonsverho ging van elfhonderd gulden per jaar en de Scheepvaartvereniging Zuid over dertienhonderd. Voorzitter J. Ph. Backx van de Scheepvaart Vereniging Zuid liet er geen twijfel over bestaan dat de nu op tafel liggende resultaten het on derste uit de kan zijn. Er zit geen enkele reserve in gebouwd, zo merk te hij op, een afwijzing zou zeer ern stige gevolgen voor de Rotterdamse haven kunnen hebben. De drie vakbonden zullen het ak koord via een uitgebreid referendum aan de leden voorleggen. De vakbon den hebben reeds laten weten bijzon der optimistisch gestemd te zijn. De havenarbeiders zullen voortaan een keus kunnen maken uit vier ver schillende werkschema's. Als zij een maal voor een bepaald schema heb ben gekozen dan geldt dit voor een half of voor een heel jaar. De keuze hierbij geschiedt op vrijwillige basis, zo verduidelijkte de heer Backx, al zal wel het nodige overleg gepleegd moeten worden. Vooral ten aanzien van de vele pendelaars die de haven kent zal een goed overleg moeten worden gevoerd. In de praktijk komt het voor deze pendelaars neer op het kiezen van een werkschema per bus- ploeg. (Vervolg op pagina 9) (Van een onzer verslaggevers) WILRIJK In Wilrijk bij Antwerpen is gistermiddag een man, W. L. en vertegenwoordiger van beroep, gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht gistermorgen in zijn woning in Wilrijk zijn vrouw L. W.-V. te hebben ge wurgd. De vrouw was ook ernstig aan het hoofd gewond. L., wiens verwonding niet ernstig was, dronk veel en kwam in deze toestand al eerder tot ernstige ge weldpleging. Gisteravond had een reconstructie plaats van hetgeen volgens hem in zijn woning gebeurd was. GROMIKO, de Russische minister van buitenlandse zaken, is gisteren in Londen aangekomen om met premier Heath te praten over inter nationale problemen. Op het lawaai dat L. 's middags in zijn woning maakte, kwam een buur man poolshoogte nemen. Deze trof L. met bloedende polsen in de gang aan. De politie vond later de ver moorde vrouw achter het bed in de slaapkamer. Zij had een baan bij de politierechtbank in Antwerpen en was beduidend jonger dan haar echt genoot. Op een schrijfmachine vond de po litie een stuntelig getikt briefje: „Wij hebben die vrouw vermoord omdat we wisten dat hier veel geld in huis was. We wisten dat het hier een goed gezin was. Zoek niet naar ons. Ge vindt ons nooit. Wij plegen zo'n moord slechts één keer per maan'!'1 Dj man ontkende het briefje ge schreven te hebben. Hij zei onschul dig te zijn. „Twee kerels, die als dui vels te keer gingen, overvielen ons", hield hij vol. (ADVERTENTIE) Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven DEN HAAG (ANP) De nv Van Gent Bouwbedrijven in Amersfoort heeft aan 110 van haar circa 500 werknemers ontslag aangezegd. Er is voor deze mensen op het ogenblik geen werk bij het bedrijf. De nv is in fusiebesprekingen ge wikkeld, maar zegt financieel geen problemen te hebben. WESTWOUD (ANP) Op de Zwaagdijk in het Noordhollandse VVestwoud zijn gisternacht drie per sonen om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten inreed op de achterkant van een langs de weg geparkeerde verlichte veewagen. De slachtoffers werden op slag gedood. Het zijn de 21-jarige Catha- rina C.M. Schilder uit Nibbixwoud, de 28-jarige bestuurder van de auto Th. Klijn uit Midwoud en de 20- jarige F.M. Spruit uit Sijbekarspel, Twee andere inzittenden van de au to werden zwaar gewond opgenomen in een ziekenhuis in Hoorn. DEN HAAG (ANP) Van overheidswege wordt de deelname aan het maat schappelijk verkeer voor ex- delinquenten systematisch bemoeilijkt door het insti tuut van de „verklaring om trent het gedrag". Daarmee plaatst de overheid een dui delijke hinderpaal op de weg naar een normaal sociaal le ven en bevordert zij de reci dive, omdat zonder zo'n ver klaring het vinden van (be hoorlijk) werk een uiterma te moeilijke aangelegenheid blijkt. Dit schrijft de vereniging van reclasseringsinstellingen in een brief aan de leden van de Tweede Kamer naar aanleiding van het uitkomen van de begroting van justi tie. De vereniging noemt het „bijzonder betreurenswaar dig" dat juist de overheid ais werkgever in deze een zo weinig soepele houding aanneemt. „En bepaald schrijnend is liet dat reclasserings-maat- schappelijk werkers herhaal delijk van cliënten moeten vernemen, dat zij wel via uitzendbureaus bij rijk en gemeente kunnen werken, maar bij een eventuele vas te aanstelling geweigerd worden op grond van het feit dat zij niet over deze verklaring omtrent het ge drag beschikken." De vereniging van reclas seringsinstellingen vindt dat deze zaak nog een bijzonder aspect krijgt, als men zich realiseert dat de regels over het uitreiken van een .ver klaring omtrent het gedrag' evenzeer van toepassing zijn op b.v. bezetters van de pe dagogische academie in Be verwijk en degenen die vol gens het militair strafpro cesrecht worden veroordeeld voor feiten die alleen binnen het militaire kader beteke nis hebben en als zodanig strafbaar zijn gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1