WITTEVEEN NEEN FLOP ZUID-ENGELAND BANG VOOR NIEUWE OLIEGOLF Oliehei bij eist 13 levens BIJ DE COUVEUSE VAN NIEUW NIEUW LINKS Specialisten werken volksverzekering ziektekosten tegen JC VN stelt concrete doelen PAX CHRISTI WERPT LICHT OP V.N. ONTWIKKELINGSHULP Veertiende voettocht mei 3000 deelnemers Bezoek voor VS-generaals Ontsnapping uit gevangenis in Zeeland Jurgens: Bogaers hoort bij de Spiro-Udinks Forceren Caravan brandt uit gezin dakloos Overboord Onbestendig Tachtig varkens ill vlammen omgekomen Weer zwendel van miljoenen in Antwerpen Advies Biesheuvel lijsttrekker ARP Egypte zou bestand willen verlengen (Lamel eróey weed amcjciren 3 MAANDAG 26 OKTOBER 1970 3 (Van een onzer verslaggevers) BREDA - GOES - DEN HAAG Slechts 50 automobilisten hebben zaterdag deelgenomen aan wat een enorme protesttocht onder het mot to „Witteveen-neen" naar Den Haag had moeten worden. Daarbij waren er géén uit Zeeland en West-Bra bant. Op de twee verzamelplaatsen in Zuidwest-Nederland, het Chassé- veld in Breda en het parkeerterrein voor het zwembad in Goes, meldden zich zaterdagochtend niet meer dan respectievelijk vier en één automo bilisten). Die waren zo teleurge steld over de geringe deelname, dat ze niet naar Den Haag maar terug naar huis reden. Ze waren er bovendien helemaal niet over te spreken, dat op beide verzamelplaatsen geen mensen van de organiserende Economische Au tomobielclub present waren om de deelnemende automobilisten op te vangen en te voorzien van stickers. Het bestuur van de Economische Automobielclub weet het mislukken van de actie niet zozeer aan het slechte, druilerige weer alswel aan de mentaliteit van de Neder landse bevolking. „Het is gewoon een kwestie van gelatenheid. De mensen denken: er is toch geen bliksem aan te doen", aldus een van de bestuursleden. „Onze enige troost is, dat we de au tomobilisten in de gelegenheid heb ben gesteld te protesteren tegen de lastenverzwaringen voor de automo bilist, die op 1 januari ingaan". De deelnemende automobilisten waarvan 40 uit Rotterdam wer den op hun protesttocht begeleid door een „escorte" van de motorpo litie. Dat was eigenlijk het enige, waardoor de korte stoet auto's op viel. Want tot overmaat van ramp voor de organisators moest het re clamevliegtuigje met de slogan „Witteveen-neen", dat de tocht zou hebben begeleid, door het slechte weer aan de grond blijven. (ADVERTENTIES) (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Dertien zeelieden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag de Hood gevonden toen in Het Kanaal bij het eiland Wight voor de Britse zuidkust twee Liberiaanse tankers met elkaar in bot sing kwamen. Van de slachtoffers merendeels Aziaten kwamen 12 door verdrinking om het leven en is één aan zware brandwonden overleden. Door de botsing raakte de 42.000 ton metende Pacific Glory, die met ongeveer 70.000 ton ruwe olie op weg was van Tripoli naar Rotterdam in brand. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „De regering De Jong heeft gefaald". Tot die conclusie kwam de Aktie Progres sief Alternatief (AKPA) gisteren op haar „presentatie- en demon stratiecongres" in huize De Liefde in Amsterdam. Het congres voerde voor deze stelling een groot aantal bewijzen aan de medezeggenschap van de werknemers blijft beneden elk peil de inkomensverschillen zijn al leen maar groter geworden positie van de laagstbetaalden en bejaarden is er niet op voor uitgegaan er is geen eind gekomen aan prijs- en btw-verhogingen grote belangrijke beslissingen worden nog steeds door kleine machtige groeperingen geno men er zijn per jaar minder wonin gen gebouwd dan een tiental jaren geleden de vrijheid om het leven naar eigen believen in te richten wordt voortdurend aangetast de politieke bijdrage op inter nationaal vlak is minimaal ge bleken de tendens tot heilloze verho gingen van defensieuitgaven is gehandhaafd het onderwijs voor kinderen uit lagere inkomensklassen blijft onvoldoende het leefmilieu wordl steeds meer aangetast. De AKPA (de opvolger van het versmade PAK), bestaat uit leden van D'66. PvdA, PPR en PSP. Het telt ook sympathisan ten onder de aanhangers van de Evangelische Solidariteits Partij, van de uitgetreden AR-radicaal Hans Feddema, die zaterdag as. zal worden opgericht De aanwe zigen deden een beroep op de vijf partijen om zoveel mogelijk samen te werken bij de komende kamerverkiezingen om het hoofd te bieden aan „een nieuwe rege ring De Jong". Ze waren er allemaal, de cory feeën, het neusje van de zalm van progressief Nederland, André van der Louw, die het congres voorzat, Reehorst, Jan Nagel. YViebenga, Erik Jurgens, Aarden, Van Loo- keren. Campagne, Van Huiten, Van Gorcum en nog vele andere plaatselijke grootheden. Iedereen was lief voor iedereen in huize De Liefde. Onder de star re, Pruisisch blauwe blik van een vergulde hoornspeler met knal rode laarzen, liet alleen Erik Jur gens, tot voor kort nog voorzitter van de PPR. zich gaan, toen hij de uit zijn partij getreden Bogaers indeelde bij de „extremisten en Spiro Udinks". Gemor in de zaal en een Ed van Thijn, PvdA-ka- merlid, die riep: „Verketterij". En verder geen enkel verwijt aan el- kaars partij, een toch wel wonder lijke zaak in Nederland. De verwijten tegen andere partijen waren er wel. En ook hier weer de KVP in het mid delpunt van de vicieuze cirkel. Er werd eindeloos gedebatteerd over de vraag of er nu wel of geen plaats was in de progressieve con centratie voor de KVP. Sommigen wilden wachten tot 6 november, de dag van het congres van de KVP, om te zien of het ontwerp programma Steenkamp een kans maakte en of de KVP een keus zou maken tussen PvdA en VVD. Anderen wezen weer op de hou ding van de KVP in de Kamer, die volgens hen in lijnrechte te genstelling stond tot de beloften van het ontwerp Steenkamp. Aar den, fractievoorzitter van de PPR hakte tenslotte, emotioneel gela den, de knoop door. Hij kent de KVP, beter dan wie ook. Applaus en de KVP was van de baan. Ook de AR kreeg geen kans. Er was immers ook een ex-AR- radicaal, Hans Feddema, die het een en ander te berde bracht over de „Schmelleheuvels" in de con fessionele partijen. De VVD werd doodgezwegen. „Ver een regering links van het midden", luidde het motto van het congres. Het was niet de be doeling met een eigen minimum programma te komen. Al was iedereen het daar niet bij voor baat mee' eens. Men wilde dat overlaten aan de partijen zelf. 4n een slotverklaring deed men een beroep op de PvdA. D'66, PSP, PPR en ESP, om rond de tafel te gaan zitten en samen te werken bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. Om samen een minimumprogramma op te stellen en daarmee op pad te gaan en om met een „alternatief schaduw kabinet" de verkiezingen in te gaan. Er waren mensen die zeiden: „Laten we zo veel mogelijk lid worden van alie vijf partijen als symbool voor de samenwerking". En: „Laten we bij de verkiezingen de plakkaten van alle partijen op onze ramen hangen", waarop uil de zaal de zachte opmerking kwam: „Op een arbeidersraam kunnen er hoogstens twee" En dat allemaal om nog vóór de verkiezingen een klein beetje sa menwerking onder de linkse par tijen te forceren. Met de moed der wanhoop. De partijtoppen zullen toch wel hun eigen weg volgen. Want noch Den Uyl, noch Vonde ling, noch Beekman, noch Van Mierloo, noch Tonnaer waren aan wezig. Er is wel een nieuwe mach tige pressiegroep geboren, een Nieuw-Links voor alles wat zich in Nederland progressief noemt. TON IN 'T VELD Beeld van de enorme vuurzee aan boord van de Liberiaanse tanker Pa cific Glory, nadat deze in het Kanaal nabij Wight in aanvaring was geko men met de tanker Allegro, eveneens varend onder Liberiaanse vlag. (Van een onzer verslaggevers) STEENBERGEN Het gezin inet vier zeer jonge kiuderen van de 33-jarige Christ Freiwald uit Steen bergen is gisteravond al zijn bezit tingen kwijtgeraakt toeif de caravan, waarin het woonde, afbrandde. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De caravan stond op het woonwagenkamp aan het Door nedijkje. De familie Freiwald was tijdens de brand niet aanwezig. MOSKOE (Reuter) Amerikaanse consulaire vertegenwoordigers zul len vandaag de twee Amerikaanse generaals mogen bezoeken, die vo rige week woensdag op een inspec- tievlucht langs de Turks-Russische grens boven Sovjet-gebied terecht kwamen en in de republiek Armenië moesten landen. In hun Beechcraft-toestel zaten ook een Amerikaanse majoor en een Turkse officier. Pas gisteren slaagde een groot aan tal door Engelse sleepboten aange voerde brandweerlieden erin de brand aan boord van het zwaar ge havende schip te blussen. Het lukte echter niet de Pacific Glory, die op een zandbank bij het eiland Wight vastliep, vlot te krijgen. In Engeland vraagt men zich be zorgd af of de Britse kust weer net zo vervuild zal worden als dat het geval is geweest met de Torrey Ca nyon. Een gedeelte van de lading van de tanker (één tank was gescheurd) kwam in het water terecht. Gisteren echter hebben Engelse marine-auto riteiten verklaard dat het gevaar voor olievervuiling op grote schaal van de stranden aan Engelands Zuid kust althans voorlopig is afgewend. In de omgeving van de Pacific Glory storten schepen oliebestrijdingsmid- delen in de zee. Het risico dat het schip doormid den breekt, blijft bestaan. Vijf tanks van de Pacific Glory bevatten meer dan 60.000 ton ruwe olie. Men vrees de gisteravond nog steeds, dat deze tanks zouden barsten, waardoor de olie onvermijdelijk in zee zal vloeien. Er stak gisteravond een storm op, die de bezorgdheid over het wrak nog deed toenemen. Waarnemers maak ten zich tevens zorgen over de steeds groter wordende oliefilm op golven. Van de 43 opvarenden van de Pa cific Glory konden er dertig worden gered. Een deel van hen is min of meer zwaar gewond. De meeste over levenden werden met olie overdekt uit het water opgepikt. De andere tanker was de eveneens in Liberia geregistreerde Allegro van 46.000 ton, die bijna leeg op weg was naar de Esso-raffinaderij in South ampton. Volgens andere berichten zou ook de Allegro 100.000 ton ruwe olie aan boord hebben gehad. Dit schip werd niet of nauwelijks bescha digd. Enige uren na het uitbreken van de brand deden zich aan boord van de Pacific Glory drie ontploffin gen voor, naar men aanneemt in de machinekamer. Onder leiding van Britse oorlogs schepen werd de gehele nacht naar overlevenden gezocht. „Het was een hel", aldus de Nederlandse loods Jan Frudiger, die aan boord van de Pa cific Glory was. Hij werd in een marine-hospitaal in Wight opgeno- nomen met de 29 geredde beman ningsleden. (Van een onzer verslaggevers) ZEELAND Uit de open gevan genis „Corridor" in bet Noordbra bantse plaatsje Zeeland is gistermid dag de 19-jarige J. K. uit Helmond ontsnapt. Zijn verdwijnen werd ont dekt tijdens het appel, dat na het bezoekuur werd gehouden. K.is waarschijnlijk over de draad afrastering geklommen. Hij moest nog maar korte tijd uitzitten. De politiekorpsen in de verre omgeving van Zeeland en de politie van Helmond zijn gealarmeerd. Het signalement van K. is: 1,78 meter lang, donker blond half lang haar, normaal gezicht, brildragend. Hij is waarschijnlijk gekleed in een blauw spijkerpak en een dito jack. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag op gesteld door liet K.N.M.I. op zondag 18 uur: Onbestendig weer met onge veer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Aantal uren zon: 1 tot 4; min. temp., van 0 tot 4 graden boven nor maal; max. temp.: omstreeks nor- maai: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor woensdag: aantal uren zon 1 tot 4; min temp. van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent: kans op een geheel droog etmaal 30 procent. (Van een onzer verslaggevers) HOOGE MIERDE Bij een brand in een landbouwschuur te Ilooge Mierde zijn zaterdagavond 80 var kens om het leven gekomen. De schuur van landbouwer J. van Gastel brandde geheel uit. Er ging voorts een grote hoeveelheid hooi verloren. Het woonhuis, dat aan de schuur vaststaat liep zware schade op. De oorzaak moet vermoedelijk gezocht worden in kortsluiting. Ongeveer drié uur na de aanvaring deden er zich op de tanker drie he vige explosies voor. „Wij hadden geen tijd een SOS uit te zenden", zei de Nederlandse loods. „Het schip ging gewoon 'de lucht in. Er was geen hoop voor de mensen in de machinekamer. Zij die nog leefden, moesten onmid dellijk maken dat ze weg kwamen. Ik sprong in een reddingboot en we roeiden zo hard we maar konden." Een aantal Chinese bemanningsle den sprong overboord zonder te wachten op orders het schip te ver laten. Vijf van hen raakten ernstig gewond en velen kregen de ruwe olie naar binnen die uit het schip stroomde. De 26-jarige tweede officier van de Pacific Glory, Chupiu-Sang heeft in een ziekenhuis in Southampton verklaard dat de eerste explosie zich voordeed twee uur na de aanvaring. De ontploffing was het hevigst aan stuurboordzijde. Na de explosie was hij samen met anderen in het water gesprongen en van het schip weg gezwommen. Buiten kennis was hij uit het met olie bedekte water door een Duits schip opgepikt. De meeste bemanningsleden van de Pacific Glo ry, dat in charter voor Shell voer, waren afkomstig uit Hongkong, aldus Chupiu-Sang. (Van onze correspondent) ANTWERPEN Twee mannen worden door de Antwerpse politie gezocht, omdat zij twee kleine ban ken meer dan 7 miljoen gulden af handig hebben gemaakt. Beide ban ken, een in Antwerpen en een in Belgisch Limburg, zouden zich daar door op de rand van faillissement bevinden. De twee mannen, Raymond van M. en Jan van der V., waren beheerders van een bouwbedrijf en van een financieringskantoor. Sinds enkele maanden gingen hun zaken erg slecht, en daarom klopten zij bij de banken aan. Het verhaal dat zij vertelden klonk geloofwaardig en de twee banken gaven bijna al hun reserves als kre^ diet om de firma's „Bouw en Beheer' en „Avefi" weer gezond te maken. De twee beheerders lieten het geld echter verdwijnen via allerlei boek- houdmanipulaties, terwijl zij voor een gedeelte van het krediet geen enkele voorzorg meer namen en het gewoon stalen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het centraal comité van de A.R.P. heeft een voorlopige advieslijst het licht doen zien voor de kandidaatstelling voor de Twee de Kamer. Als lijsttrekker fungeert de huidi ge fractieleider van de A.R.P. in de Tweede Kamer, mr. B. W. Biesheu vel. Tweede op de lijst is het Twee de-Kamerlid mr. W. Aantjes. Hij wordt gevolgd door de minister van Verkeer en Waterstaat drs. J. A. Bakker. De definitieve lijst zal op 21 november worden vastgesteld. CAIRO (AP) Egypte heeft geen bezwaar tegen het verlengen van het bestand in het Midden-Oosten voor nog eens twee maanden, zo meldt het gezaghebbende blad Al Acliram. In een artikel van de New-Yorkse correspondent meldde Al Achram, dat Egypte heeft besloten dit standpunt in te nemen, mits VN-vredesbemid- delaar Gunnar Jarring zijn missie in deze twee maanden hervat. UTRECHT (ANP) De landelij ke Specialisten Vereniging zal geen enkele medewerking verlenen aan het tot stand komen van een totale volksverzekering tegen ziektekosten, omdat daarvoor geen werkelijk steek houdende argumenten kunnen wor den aangevoerd. Dit verklaarde de voorzitter van de LSV dr. J. van Mansvelt, zaterdag in Utrecht op de ledenvergadering van de vereniging. Dr. Van Mansvelt zei, dat er nog nooit een andere struktuur van ziek tekostenverzekering is verdedigd, waarvan ook maar zou kunnen wor den verwacht dat daarin de totale kosten van de gezondheidszorg min der sterk of minder snel zouden stij gen dan in de huidige, zonder dat men aanzienlijke beperkingen in het verstrekkingenpakket aanbrengt. „Het lijkt er soms verdacht veel op", zo zei hij, „dat sommigen hun on lustgevoelens over keiharde feiten proberen af te reageren door tegen het bestaande systeem te opponeren". Het is volgens dr. Van Masvelt een onbewezen stelling, dat de toeneming van de kosten van de gezondheids zorg in Nederland groter zou zijn dan in andere West-Europese landen, ter wijl het peil van de voorzieningen hier eerder hoger dan lager ligt. Hij vestigde er de aandacht op, dat de to tale uitgaven voor de gezondheids zorg duidelijk onder het bedrag blij ven dat in totaal aan tabak en dran ken wordt besteed. Onze nieuwe najaarscollectie is binnengekomen zowel in Elegante Damesconfectie Ginnekenstraat 153 Hoek van Coothplein Breda - tel. 01600 - 3 49 65 's maandags gehele dag gesloten NEW YORK (DPA) De jubile umbijeenkomst van de V.N. is zater dag besloten met een eenparige goed keuring van beginselverklaringen, die de wereldorganisatie tot leidraad moeten dienen in de tweede kwart eeuw van haar bestaan. De in de praktijk belangrijkste van deze ver klaringen heeft betrekking op de stra tegie voor de ontwikkelingshulp. Zij stelt concrete doelen voor de bij dragen van de industrielanden aan de ontwikkelingshulp en bepaalt de tijd stippen waarbinnen deze doelen be reikt moeten worden. Een groot aan tal industrielanden heeft hierbij even - wel voorbehoud gemaakt t.a.v. de haalbaarheid. Een tweede verklaring houdt grond slagen in voor vriendschappelijke be trekkingen tussen de landen. De der die verklaring die veel voeten in de aarde had neemt ondubbelzinnig stel ling tegen kolonialisme en apartheid. De Amerikaanse president, Nixon, deed vrijdag een beroep op de Sovjet- Unie, samen met de Verenigde Sta- tenen „een nieuwe weg" in te slaan naar een vreedzame machtsstrijd tus sen beide supermogendheden. IN OOST-PAKISTAN zijn minstens 32 mensen om het leven gekomen bij een wervelstorm. Volgens niet-offi- ciële berichten zou het aantal doden veel hoger zijn. DEN BOSCH (ANP) Het feit, dat het einde van de Pax Christi voettocht voor eindexamenkandi daten van middelbare scholen sa menviel met de 25e verjaardag van de Verenigde Naties, was voor de bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen, aanleiding om zaterdag in zijn toespraak tot de ruim 3000 aanwezigen in de St.-Janskathe- draal aan dit jubileum aandacht te schenken. De bisschop was van mening, dat naast veel kritiek, die we iedere dag opnieuw over het falen van de V.N. kunnen horen, er zeker ook positieve zaken te vermelden zijn, al is het alleen maar het feit dat de organisatie zo lang is blijven be staan. Dit feit is uniek in de wereldge schiedenis, maar daarnaast zijn er toch ook de vele instellingen van de V.N. (de Wereldvoedselraad, de Unicef) die ook zegenrijk werk heb ben verricht, aldus mgr. Bluyssen. Dat er nog steeds geen vrede overal ter wereld is, is naar het oordeel van de bisschop niet te wij ten aan het falen van de V.N., maar aan de naties zelf, die gevormd worden door alle burgers. De bis schop noemde dit iets, dat zeker aan liet einde van deze voettocht nu duizenden jongelui al pratend en discussiërend nader tot elkaar zijn gekomen de moeite waard is om mee naar huis te nemen. Ondanks de gestadig neervallen de regen bleek de stemming onder de routiers na twee dagen trekken nog uitstekend te zijn. Zondagmor gen werd deze 14e Pax Christi voet tocht afgesloten met een eucharis tieviering in de Brabanthallen, wel ke werd geleid door de bisschop van Den Bosch met assistentie van pater P. Verkoelen en studenten pastor G. A. Zuidberg. Er werd onder meer gebeden voor overleden routier-s en met name voor het overleden hoofdbestuurs lid Geert Ruygers. Kardinaal Al- frink had een telegram gezonden, dat niet alleen met gezang werd beantwoord, maar ook met een te legram namens staf en routiers. De kardinaal, die verhinderd was te komen, legde de nadruk op zijn reiservaringen in Zuid-Amerika. Hulp aan onderontwikkelde landen zo was hem gebleken is voor waarde tot vrede. '*V

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3