MARXIST ALLENDE WINNAAR IN CHILI Elf zwakzinnige vrouwen vinden dood ui vuurzee Gas-maskerade VIER DODEN IN WEST-BRABANT Delwaide met tegenzin naar Hulst BRAND VERMOEDELIJK AANGESTOKEN DOOR PATIËNTE Braziliaanse oppositieleider dood Vrouw steekt man neer Politieman in Detroit doodgeschoten Generaal Schneider dood na aanslag DOODGEBLEVEN BIJ ARRESTATIE AKPA waagt nieuwe poging Honderden supporters op de vuist in Rotterdam Aarcle verzwelgt tennisspeler WIND VERSUFT Grootscheepse achtervolging Tilburger driikl twee politie auto's in berm Verkeer in weekeinde: Brandkastkraak met ƒ1000 buit Turk toegetakeld bij caféruzie Directeur Dr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. VRUE ZEEUW MAANDAG 26 OKTOBER 1970 25e Jaargang No. 6382 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem De nieuwe Chileense president, dr. Allende, na zijn overwinning van zaterdag. (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO De Chileense so cialistische leider dr. Salvador Al- lende is zaterdag met een grote meerderheid door het congres ge kozen tot president vanChili. De 62-jarige arts-politicus is hiermee de eerste marxistische socialist, die door vrije democratische verkiezin gen aan de macht komt. Hij kreeg 153 stemmen (van zijn eigen socialistische coalitie, het Volksfront, en van de christen democraten), 35 van de in totaal 200 congresleden stemden op de conservatieve Alessandri. Een schaduw over de overwin ningsvreugde vormde gisteren ech ter de dood van generaal René Schneider, opperbevelhebber van 't Chileense leger, die donderdag bij een aanslag ernstig werd gewond. Hij was bevriend met dr. Allende. De aanslag is, naar wordt aange nomen, gepleegd door rechtse ex tremisten. Inmiddels zou de vermoedelijke dader van de aanslag gearresteerd zijn: de. generaalszoon Raul Leon Cc-smelli. Volgens het hoofd van de Chileense politie is de aanslag echter gepleegd door vier personen: een voormalige politieman, Wolf gang Melgozza, een boer, Roberto Binet, een advocaat, Valenzuela en een zekere Humberto Contreras. Bij huiszoekingen zou een grote hoeveelheid wapens, munitie en gasmaskers zijn gevonden. De Russische president Podgorny heeft zaterdag direct dr. Allende gefeliciteerd met zijn verkiezing. Hij sprak tevens over versteviging van de onderlinge betrekkingen op basis van vriendschap en samen werking. Dr. Allende zal op 4 november beëdigd worden als Chili's 34ste president, een dag nadat liij officieel de macht overneemt van de aftredende christen-democraat Eduard Frei. Allende en zijn „Volksfront" heb ben een program, dat duidelijk is beïnvloed door het Oosteuropese socialisme, maar Allende zegt, geen einde te willen maken aan het de mocratische stelsel in Chili. Zoals gemeld wordt een ingrijpende nationaliseringscampagne verwacht. „Het land kan niet plotseling van kapitalistisch in socialistisch veran derd worden. Wij hebben daarvoor een overgangsperiode nodig", al dus Allende. Om overeenkomstig zijn program democratisch te kunnen regeren, heeft hij de steun nodig van de lin kervleugel van de christendemo cratische partij, welke partij hem nu ook aan de macht heeft gehol pen. Op voorwaarde echter dat hij een reeks democratische rechten zou garanderen. (Van onze redactie buitenland) SAO PAULO De voornaamste leider van de Braziliaanse onder grondse oppositie, Joaquim Camara Ferreira, is volgens de politie vrij dagavond op het moment van zijn arrestatie in Sao Paulo „overleden aan een hartaanval". De potlitie-eenheid die met de ar restatie was belast, stond ondier lei ding vain rechercheur Sergio Fleury, die eind vorig jaar de vroegere oppo sitieleider Carlos Marighela vanuit een hinderlaag doodde. Fleury wordt ook genoemd als op richter van het beruchte „eskader des doods". Er is een gerechtelijk on derzoek tegen Fleury gaande- De politie deelde zaterdag mee, dat Ferreira toen hij omsingeld was. zich probeerde te verzetten. Zelfs toen hij ontwapend was, bleef hij de agenten aanvallen. Hij wist er ver scheidene te verwonden, maar zakte toen in elkaar, aldus de lezing van de politie. AMSTERDAM De werkgroep Actie Progressief Alternatief (AKPA) opgericht tot bundeling van een aan tal meest plaatselijke progressieve groeperingen, heeft zaterdag op een door circa 60 personen bezochte ver gadering in Amsterdam besloten een hernieuwde poging te wagen om tot een alternatieve regeringscombinatie te komen De werkgroep zal daarvoor een be roep doen op de besturen van de P.v.d.A., PSP, PPR, D '66 en de za terdag aanstaande op te richten Evan gelische Solidariteitspartij van de voormalige AR-radikaal Feddema. Men zal ook proberen bejaarden- groeperingen, kabouters en politiek ongeorganiseerden hierin te betrek ken. (Zie verder pogina 3) (Van onze sportredactie) ROTTERDAM In en rond een café aan de Struisenburg Dwars straat in Rotterdam zijn gister avond honderden voetbalsupporters in een gevecht gewikkeld geraakt. Zij zorgden in Rotterdam voor de grootste horeca-ruzie sinds jaren. Zes supporters van FC Utrecht wérden gearresteerd. Er vielen tientallen lichtgewonden onder wie een politieman. Het meest gedu peerd is de kastelein die zijn zaak in een ruïne zag veranderen. Alle op dat moment beschikbare manschappen van de Rotterdamse politie werden naar het bedreigde café gedirigeerd. Met zeer veel moeite lukte het de orde te herstei len. 's Middags hadden zich tijdens de wedstrijd Excelsior-FC Utrecht op het veld al woeste taferelen af gespeeld. Een aantal Utrechtse sup porters nam bezit van de grasmat en bedreigde de scheidsrechter. ADO haalde gisteren een ge weldige slag binnen. Het won van MVV terwijl Ajax, Feijenoord en Sparta voor een complete compe titiesensatie zorgden door punten te verspelen. De landskampioen en wereldbeker winnaar verloren beide hun wed strijd tegen respectievelijk FC Twente en Telstar. Sparta speelde gelijk tegen Haarlem. Door deze ontwikkeling is ADO verder uitge lopen en rukte PSV op naar de 3e plaats. JOHANNESBURG, Zuid-Afrika (AD De Zuidafrikaanse mijnwerker Charlie Nortje is zaterdag tijdens het spelen van een partijtje tennis op de banen van de goudmijn Venterspost levend verzwolgen door de aarde. Voor de ogen van acht onthutste medespelers stortte de grond onder Nortjes voeten in. Het gat had een doorsnee van zo'n 18 meter. (Van onze correspondent) GRONINGEN Een verschrikkelijke brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag een paviljoen van de psychia trische inrichting „Groot Bronswijk" te Wagenborgen in de kop van noordoost Groningen geheel in de as gelegd. Elf ver pleegden, allen vrouwen, kwamen om het leven. Bijna twintig andere vrouwen werden gewond. Van twaalf van hen was de toestand gisteren nog zeer ernstig. In twee gevallen bestaat nog direct levensgevaar. De brand is vermoedelijk door een der patiënten aangestoken. Het onderzoek duurt voort. Een van de patiënten wordt hier door brandweerlieden in veiligheid gebracht. In het paviljoen, dat de naam Salem (vrede) droeg, waren 130 zwaakzinnige vrouwen onderge bracht. Elf van hen waren op het moment dat de brand uitbrak, zater dagavond tegen 10 uur met verlof naar huis. Een der hoofdverpleeg sters ontdekte het vuur in de serre van het gebouw. De patiënten waren op dat moment reeds naar bed. De hoofdverpleegster waarschuwde de dienstdoende arts die onmiddellijk groot alarm gaf. Kort daarna waren bramdweer- korpsen uit Winschoten, Delfzijl, MidwoMa, Nieuwwolda en Termum- ten cwnderwög naar Wagenborgen. Uiteraard werd ook de bedrijfsbrand weer van de inrichting gealarmeerd. Inmiddels waren uit een wijd gebied rond Waigenborgen ambulances on derweg. Dankzij het feit dat de brand in eerste instantie beperkt van omvang bleef, was het mogelijk met man en macht in het oude pand (begane grond, eerste verdieping en zolder verdieping) naar patiënten te zoe ken. Velen van hen waren al snel versuft diooc de rookontwikkeling en moesten met behulp van zuurstofci linders worden bijgebracht. De bed legerige verpleegden, die allen ge lijkvloers waren ondergebracht, heeft men het eerst in veiligheid ge bracht. Brandweerlieden, verpfeeg- personeeJ en veel dorpsbewoners hielpen bij de reddingswerkzaamhe den mee. Toen de vlammen na enkele uren vermoedelijk door de onverwacht op stekende wind plotseling hoog op laaiden en met ziedend geweld door het dak naar buiten sloegen, was het gehele gebouw een der grootste van de acht paviljoens van de inrich ting zo goed mogelijk doorzocht. Op dat moment waren reeds een twintig tal gewonden onderweg naar zieken huizen in Winschoten en Delfzijl. Ne gentig andere patiënten waren ijlings ondergebracht in de andere pavil joens van „Bronswijk". Ook de eerste slachtoffers waren op dart tijdstip gevonden.- Toen tegen half vier weer de balans werd opge maakt werden nog twee patiënten vermist. Rijkspolitie en brandweer vonden gisterochtend in alle vroegte hum stoffelijke overschotten tussen de smeulende puinhopen. Van die elf slachtoffers stierven er zes ter plaat se, vier overleden iin het ziekenhuis te Daifzijl en een in Winschoten. De doodsoorzaken waren brandwon den en verstikking. In een vlakbij het brandend pa viljoen gelegen ander gebouw werd tijdens de brand een opvangscentrum ingericht waar artsen en anderen eerste hulp verleenden. Hier werden ook tientallen patiënten met behulp vain zuuiBtafcilinders bijgebracht. Velen waren totaal versuft geraakt door de enorme rookontwikkeling en moesteh met behulp vam touwen via de ramen op brancards vam de eerste verdieping naar beneden worden ge haald. Im verschillende gevallen ook moest men mond-op-mond-beadiemiing toepassen. Het gebouw waarin de brand uit brak was een der oudste paviljoens van „Groot Bronswijk". Het stond op de nominatie te worden afgebro ken. Bij een recente bramdweerim- spectie w-ae het pand goedgekeurd. Het uitgebrande paviljoen met vam binnen bijzonder veel houten wam den, was vóór 1,8 miljoen gulden verzekerd. Het is nu wel zeker dat voor dit bedrag niet een paviljoen met 130 bedden kan worden ge bouwd. Ook in 1953 deed zich in Wagenborgen een brand voor. Er waren geen slachtoffers. Ook de oorzaak van die brand was vermoe delijk brandstichting door een der patiënten. De slachtoffers die in leeftijd va riëren vain 23 tot 77 jaar, zjjm voor namelijk afkomstig uit het noorden van het land. (Van een onzer verslaggevers) GOIRLE Vermoedelijk een on der invloed rijdende automobilist heeft in de nacht van zaterdag op zondag oen wild-west-achtervolging met de politie ontketend in Goirle en Tilburg, waarbij twee politieauto's werden beschadigd en een politieman werd gewond. J. H. E. S. (25) uit Tilburg negeerde een stopteken van een politieman. Hij probeerde de wachtmeester uit Goirle omver te rijden, maar deze wist tijdig weg te springen, waarbij hem nog wel de seinlamp uit de hand werd gereden, aldus een mede deling vam de rijkspolitie. Twee politieauto's uit Goirle zetten de achtervolging in. De politieman nen probeerden S. klem te rijden. Maar hij draaide de rollen om en forceerde een aanrijding, waarbij de lichtbeschadigde politieauto's beide in de wegberm terechtkwamen. De inmiddels gealarmeerde Tilburgse politie stuurde daarna verschillende auto's op de wilde man af. Bij diens huis werd hij klem gereden. Bij ziijn arrestatie verzette S. zich hevig. Een politieman weTd in de nek geschopt. S. is ingesloten. DETROIT (AFP) Een politie man is zaterdagavond in Detroit ge dood en een tweede gewond door schoten, die werden gelost vanuit een omsingeld huis dat als hoofd kwartier dient van het „nationale comité ter bestrijding van het fascis me", een met de partij der „zwarte panters" verwante beweging. Later gaven 15 leden van de be weging, die in het huis zaten, zich over. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM/DEN HAAG Zowel in Amsterdam ais in Den Haag is zaterdag gedemonstreerd tegen de milieuverontreiniging. Naar schat ting duizend mensen liepen in Amsterdam mee in een „stille tocht" (foto). De demonstratie was georganiseerd door de Utrechtse actiegroep „Strohalm". Een plastic zak gevuld met verse uitlaatgassen van een politiewagen en een toefje blauw geverfde margrieten werden zaterdagmiddag tijdens een demonstratie in Den Haag overhandigd aan de staatssecretaris van C.R.M-, mr. Van de Poel. De tocht vormde de afsluiting van dc landelijk gevoerde „week van de aarde", van de .Actie Strohalm". 400 Demon stranten liepen, voorafgegaan door monotoon tromgeroffel naar het Binnenhof, waar staatssecretaris Van de Poel aanwezig was om de demonstranten te ontvangen. Hij toonde zich verheugd over de actie. (Van een onzer verslaggevers) OUD-GASTEL/TETERINGEN In het Westbrabantse verkeer zijn het afgelopen weekeinde vier doden gevallen. De 24-jarige P. C. A. Snoek uit Teteringen is in de nacht van zater dag op zondag in zijn woonplaats bij een verkeersongeval overleden. Hij stak met zijn brommer plotseling de Oosterhoutseweg over, waardoor hij tegen een passerende auto opbotste. Tijdens overbrenging naar het Laurensziekenhuis in Breda is hij overleden. De rijkspolitie te Tete ringen vraagt getuigen van dit onge luk zich te melden: telefoon 01618- 224. De 53-jarige G. van der Corput uit Breda is in het Laurensziekenhuis te Breda overleden aan de verwon dingen, die hij opliep bij een ver keersongeval op de Markweg te Strijbeek. Hij was daar donderdag als bestuurder van een personenauto bij betrokken. Toen is al de 18-jarige mede-inzittende C. Machielsen over leden. De 23-jarige Th. van der Sluis uit Breda kwam gisteravond omstreeks zes uur om het leven toen hij in Oosterhout op de Warandelaan met zijn personenwagen van de weg af raakte en frontaal in botsing kwam met een links van de wég staande boom. De heer Haverkamp (25) uit Oud- Gastel is gisteravond bij een wan deling op de Rijperweg in zijn woon plaats bij een verkeersongeval ge dood. Hij wandelde met zijn hondje links langs de weg richting Fijnaart. Achter hem haalde A. W. van H. (36) uit Fijnaart een weer voor hem rijdende auto in, toen hij bijna ter hoogte van het slachtoffer was, sprong diens hondje de rijbaan op. De heer Haverkamp liep het beestje blindelings achterna, waardoor de auto van Van H. de man schepte. Het slachtoffer was op slag dood. Door nog onbekende oorzaak is de 24-jarige A. A. M. Thijssen uit Til burg zondagmorgen tegen een boom (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Schepen L. Delwaide van Antwerpen heeft vo rige week overwogen om een ge sprek, dat hij begin november met de gemeenteraad van Huist zal hebben over de ontwikkelingen langs de linker Schelde-oever, af te zeggen. Dat als gevolg van de ge ruchtmakende verklaring van het college van b. en w. van Hulst over het Baalhoekkanaal. Het Hulster college dreigde de aanleg van het kanaal te zullen verhinderen, wanneer België een beleid blijft voeren, dat een ern stige bedreiging van het leefkli maat voor de Zeeuwsch-Vlamingen inhoudt. Zoals de zaken er nu voorstaan zal het gesprek tussen de heer Del waide en de raad van Hulst, dat plaats zal hebben tijdens een beslo ten vergadering, toch doorgang vin den. Schepen Delwaide zal een Antwerpse expert op het stuk van chemische industrie (Progil) mee brengen. De uitnodiging voor het gesprek bereikte schepen Delwaide juist een paar dagen voor het Hulster college zijn verklaring uitgaf. De heer Delwaide vertelde ons gister avond, dat hij nog had voorgesteld het gesprek later te laten plaatsheb ben, „wanneer de sfeer in Neder land rond de plannen voor vesti ging van Progil bij Kallo wat sere ner is geworden". „Maar burge meester Molthoff vond dat niet no dig. Hij leek van mening te zijn, dat het nogal losliep met Progil. Kort daarna kwam die verklaring. Die is bij mij hard aangekomen. Als de verwezenlijking van het Baalhoekkanaal af moet hangen van iemands goed humeur, hoeft het van mij eigenlijk niet meer. Dan moeten we maar een oplossing op Belgisch gebied zoeken", aldus schepen Delwaide. Hij is overigens voorstander van een goed Belgisch- Nederlands overleg, waarin leefkli maat en milieuhygiëne een centrale plaats moeten innemen. Schepen Delwaide zei ons tot de overtuiging te zijn gekomen, dat Progil een nagenoeg' „onschadelijk" bedrijf is, wanneer tenminste maat regelen worden genomen om de ri sico's bij het vervoer en de opslag van grondstoffen èn produkt tot een minimum te beperken. langs de Tilburgseweg in Goirle ge reden en ter plaatse overleden. De mede-inzittende in de personenauto, J. H.- (26) uit Tilburg is ernstig ge wond geraakt. De Tilburgse brand weer bluste een begin van brand in de auto. Elders in Nederland eiste het ver keer nog minstens tien levens. HOOGEZAND (ANP) De politie van Hoogezand heeft gisteren de 25- jarige mevrouw A. B.-W. pit die plaats gearresteerd, die ervan wordt verdacht in de nacht van zaterdag op zondag haar 31-jarige man C. B. met een mes in de rug te hebben gesto ken. Dit gebeurde nadat het echtpaar een bar had bezocht en thuis hevige ruzie kreeg. Tegen de zin van de vrouw wilde B. het huis verlaten. Na een worsteling haalde de vrouw een mes uit de keuken en stak haar man in de rug. B. is nog naar buiten ge strompeld. Hij werd tegen zes uur zondagochtend op straat aangetroffen en naar het academisch ziekenhuis in Groningen overgebracht. EINDHOVEN (ANP) Slechts duizend guldén was het resultaat van een brandkastkraak, die door de Eind- hovense politie als „zeldzaam vak kundig uitgevoerd" werd beschreven. Hiérbij werd een hoge brandkast van bovenaf opengesneden. De kraak werd in de nacht van vrij dag op zaterdag uitgevoerd in de houthandel Van Hardenbroek. De krakers kwamen door een achter raam, dat zij eruit gelicht hadden binnen. ROTTERDAM (ANP) Bij vecht partijen in en buiten een bar aan de Diergaardesingel in Rotterdam is dit weekeinde de 32-jarige Turkse arbei der Emin Toraman zwaar aan het hoofd gewond geraakt door een klap niet een bierfles. Trwijl de gewonde Turk de straat uitstrompelde, kreeg hij nog een ko gel uit een pistool nagestuurd, die echter geen doel trof. De Turk is op genomen in een Rotterdams zieken huis. 4

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1