F usiegol ven overspoelen bedrijven Ontploffing aan boord tanker: twee doden ANTWERPEN WIL MEER GEGEVENS OVER PROGIL LAMA- CURL breda WEER BARRICADES IN PARIJSi HAARWERK SER-REGELS GEVOLGD de MUL Gas- verwarming Bromfietsjeugd wil best valhelm dragen Rassenrel op Amerikaanse legerbasis DIEREN/DEjN HAAG Het Nederlandse economische leven werd gisteren opnieuw opgeschud door een aantal fusies of initiatieven tot fusies t Bedreiger Heintje aangehouden Tsjechische minister Groesse afgezet RADIO DE KOCK saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJ GAZELLE CHOCOLADE Hoofdverdachte vijfvoudige moord in arrest „Niet ernstig ziek" Kard. Alfrink zeer vermoeid MENTALITEIT VAN VIJFTIEN PROCENT „NEGATIEF" Wiskundige in Rusland verbannen TANKS UIT VS VOOR ISRAëL Zacht na gure dagen DORDRECHT DOET RIETSUIKER IN DE KOFFIE „Old England" Geen imitatie iMaison de Pelterie Bontmode van 71 |Maison de Pelterie Directeur: Dr.W.A.J.M.Harkx. Hoofdredacteur: L.Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)- -7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem 25e Jaargang No. 6380 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m, 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. (Van onze redactie binnenland) De Engelse Raleigli-fabriek doet een bod op Gazelle-rijwiel- fabriek in Dieren; Droste neemt Ringers' cacao- en chocoladefabriek van Ca- venham Foods ï.td. over; De pompenfabriek Delta (t00 personeelsleden) in Hengelo wordt overgenomen door het Zwitserse pompenconcern gebr. Sulzer te Winterthur; Handelsmaatschappij Deli neemt de Zwolse importfirma Peere boom n.v. over; i De koninklijke papierfabrieken Van Gelder Zn. en de Koninklijke Papier Fabriek onderzoeken een mo gelijkheid tot fusie tussen beide be drijven; de British American Tobacco Company in Londen neemt de ge hele sigarenproduktie en -handel over van tabaksindustrie Philips te Veldhoven. Hierover was al eerder een principe-overeenkomst bereikt; AGO-verzekering doet een bod in contanten op de aandelen van Autofinancier N.V. ter waarde van 1.250 000 gulden. (Van onze redactie buitenland) AUGSBURG/AKEN Aan een Duits-Belgische grensovergang bij Aken is gisteren de 22-jarige schil- derskneoht Siegfried Martin uit het Beierse Donauwörth aangehouden. De politie vermoedt dat hij op weg was naar de woning van de Neder landse zanger Heintje, die hij met de dood heeft bedreigd. Martin is al eens gestraft wegens roof en afpersing. Op 9 oktober heeft hij volgens de politie aan de auto van Heintjes vader een briefje aange bracht, waarin hij dreigde de jeug dige zanger te zullen doden. Dezer dagen heeft hij ook in een brief aan zijn werkgever gezegd dat hij Hein tje van kant zou maken en daarna zichzelf. Sindsdien was hij spoorloos. PRAAG (AP) Het presidium van de nationale raad van Tsjechië heeft gisteren de Tsjechische minis ter van binnenlandse zaken Josef Groesse van zijn functie ontheven. Een reden voor het ontslag werd niet gegeven. Groesse, die wordt opgevolgd door Josef Jung, krijgt volgens CTK een andere taak. Hij staat bekend als een man van de orthodoxe partijlijn. (ADVERTENTIES) UN BEGRIP VOO* Erkend gasfitte» Vlooswljkstraat 1-9 TERNEUZEN Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Warme TSRNRJIEN De metaalbedrijfsbonden zijn voor zichtig „positief" wat betreft de po sitie van de (850) Gazelle-werkne mers bij een eventuele overname door Raleigh. In een mededeling verzekerde de Gazelle-directie gis teren dat voor het personeel geen nadelige gevolgen verbonden zijn aan de overneming. De bedoeling is dat Raleigh 5,5 miljoen gulden zal bie den voor het totale geplaatste kapi taal van Gazelle (dat 2,5 miljoen be draagt). Dit komt neer op een koers van 220 procent. De laatste koers voor de aandelen Gazelle was 155 op woensdag. Daarna is de notering op de beurs in Amsterdam geschorst. Gazelle, dat rijwielen, bromfietsen en driewielers produceert, voert o.m. de fietsenmerken Gazelle, Junckers, Simplex en Locomotief. De chocoladefabriek Ringers was eerst opgekocht door Cavenham Foods, dat van plan was meer on dernemingen van soortgelijk karak ter over te nemen. De aankoop van andere fabrieken is echter moeilijk gebleken. Daarop werd een gesprek met Droste aangeknoopt, waarna de ovrname van Ringers door Droste een feit werd. De consequenties van de plannen, zo staat in een gisteren uitgegeven mededeling, zijn overeenkomstig de fusiegedragsregels in goede verstand houding met de werknemersorgani saties besproken. Zij zullen de ver dere ontwikkeling nauwlettend vol gen en bij de nadere uitwerking daarvan voor het personeel betrok ken blijven. De ondernemingsraden van beide bedrijven zijn ingelicht. Het ligt in de bedoeling tot een ge- integreerde produktieorganisatie te komen. Het merk Ringers zal ge handhaafd worden. Bij Delta Autofinancier en Peere boom zullen de overnamen geen ge volgen hebben voor het personeel, zo werd gisteren meegedeeld. De hoofdverdachte John Linley Frazier staat met gebogen hoofd, terwijl een politieman hem de boeien omdoet. SANTA CRUZ (Reuter) —De Californische politie lieeft vrijdag de hoofdverdachte in de zaak van de massamoord op de rijke oogarts Vic tor Otha en vier anderen aangehou den. De gezochte 24-jarige John Linley Fraizier werd gevonden in een berg hut, op ongeveer een kilometer van de bezitting van de oogarts, waar maandagavond de vijf lijken waren gevonden. Frazier, die lang bruin haar heeft, is overgebracht naar de gevangenis van Santa Cruz. Hij heeft een advo caat toegewezen gekregen. Sheriff Douglas James heeft verklaard dat Frazier slapend werd aangetroffen. In de Parijse studentenwijk Quar- tier Latin werden gisternacht weer barricades opgeworpen, na dat de voormalige leider Alain Geismar van „proletarisch links" veroordeeld was. Er vielen aan beide zijden diverse gewonden tijdens de demonstraties. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT —Kardinaal Alfrink is niet ernstig ziek. Hij is wei dood moe van zijn reis door Chili en Brazilië, waarvan hij maandag jl. terugkeerde. Bovendien kreeg hij kort na aankomst op Schip tol een hevige koortsaanval. Hij i niet geheel koortsvrij. Maar zijn naaste medewerkers Ver wachten, dat hij eind volgende week weer zover opgeknapt zal zijn, dat hij dan weer aan het werk gaat. Op doktersadvies moet hij voorlopig wel rustig aan doen. De kardinaal heeft op zijn reis door de twee Zuidamerikaanse lan den, die één maand duurde, honder den Nederlandse missionarissen en andere priesters ontmoet. Volgens zijn medewerkers heeft hij. enorm van de reis genoten. Daarnaast is hij sterk aangegrepen door de moeilijke omstandigheden waaronder veel missionarissen hun werk moeten doen en door zijn bezoek aan de priesters, die gevangen zitten in Sao Paolo. Dat én een onderdrukte ver koudheid, die kardinaal Alfrink op deed door de grote klimaatverschil len in Zuid-Amerika, hebben waar schijnlijk zijn instorting veroor zaakt. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Bij een ontplof fing aan boord van een chemicaliën- tanker, die bij Verolme-Botlek lag afgemeerd langs een reparatie-kade, zijn gisteren twee mensen gedood en drie zwaar gewond. De doden zijn een 44-jarige ijzerwerker uit Rozen burg en een 35-jarige ijzerwerker uit Brielle. De explosie deed zich voor tijdens verfwerkzaamheden aan het schip. Politie en arbeidsinspectie zijn on middellijk begonnen aan een uitge breid onderzoek naar de oorzaak van de explosie. Volgens een woordvoer der van het Verolme-conoern was er geen sprake van, dat de ontploffing zich in een tank heeft voorgedaan waarin doorgaans chemicaliën wor den vervoerd. De explosie is volgens hem op onverklaarbare wijze ont (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Onder de bromfietsjeugd bestaat een grote belangstelling voor een jaarlijkse technische keuring van bromfietsen. Het behoort ook tot de mo gelijkheden een groot deel van hen te bewegen een valhelm te dragen. Deze conclusies heeft de voorzitter van „Veilig Ver- keer Nederland", prof. ir. A. Heetman getrokken uit een onderzoek van het In stituut voor Commercieel Marktonderzoek en Opinie peilingen. Ruim driekwart van de 500 ondervraagde bromfietsers van 16 tot 24 jaar zou het juist vinden als een jaarlijkse techni sche keuring verplicht wordt gesteld. Deze „bromfietsjeugd" heeft volgens prof. Heet man een „positieve instel ling" ten opzichte van V bromfietsproblematiek: ,Zij zijn bereid allerlei maatre gelen te accepteren die de verkeersveiligheid kunnen bevorderen, maar die hen zelf in hun „vrijheid op de weg" beknotten. Zij sluiten hun ogen liiet voor de fei len van hun leeftijdgeno ten", zo zei prof. Heetman op de jaarvergadering van de vereniging. De mentaliteit van onge veer 15 procent is echter „negatief" volgens Veilig Verkeer Nederland. Op hen zullen maatregelen, voor lichting en dergelijke geen gunstige invloed uitoefe nen. Deze groep is aan een uitgebreide analyse onder worpen. Hierbij bleek vol gens prof. Heetman dat de groep zich in socio-econo- misch opzicht van de rest onderscheidt doordat de gemiddelde leefftijd iets lager ligt. Er komen meer personen in voor die beho ren tot grotere gezinnen. Zij woiien veel meer dan het totaal in grote steden en komen voor een groot deel uit de hoogste wei- hebben brom- standsklasse. Zij aanzienlijk meer fietsongelukken gehad dan het totaal. Zij staan ook af wijzend tegenover de val helm en rijden in verhou ding meer op bromfietsen met een koppeling. Veilig Verkeer Neder land zal een aantal activi teiten ontwikkelen om te proberen de bromfiets jeugd (van 16 tot 24) een beter rijgedrag bij te bren gen. Een van die activitei ten is het houden van zo geheten „Brom-ins", waar informatie wordt verstrekt, gediscussieerd kan worden en een verkeersquiz wordt gehouden. staan in een watertank bij de voor- piek. Hoewel het schip geen uiter lijke tekenen van zware schade ver toont, heeft de ontploffing in het schip ernstige vernielingen aange richt. Het schip, de Bumwoo (4685 ton), meerde twee dagen geleden bij Ver- rolme af Het is sinds kort eigendom van de rederij Pan Ocean Bulk Car rière Ltd uit Zuid-Korea. MOSKOU (A.F.P.) De Russi sche dissidente wiskundige Fimenov is door de rechtbank in Kaloega tot vijf jaar verbanning veroordeeld, zo is uit universitaire kringen in Mos kou vernomen. Zijn vriend, Boris Weil, kreeg de zelfde straf, en de derde beklaagde, Valentina Zinovieva, kreeg een jaar voorwaardelijk. Het drietal stond te recht op beschuldiging van het ver spreiden van anti-Sovj et-laster. Het proces heeft drie dagen geduurd. Begin oktober hadden de vooraan staande Russische natuurkundige André Saeharow en drie andere we tenschapsmensen in een brief aan buitenlandse correspondenten in Moskou hun ongerustheid uitgedrukt over het proces. Zij vroegen bij het proces aanwezig te mogen zijn. Het schijnt dat Saeharow inderdaad de laatste zitting van het proces heeft meegemaakt. Revolt Pimenov werd met name beschuldigd van het laten circuleren van de tekst van het „Manifest van 2000 woorden", dat in 1968 in Praag werd gepubliceerd, kort voor de in vasie van de landen van het Pact van Warschau. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Het stadsbestuur van Antwerpen heeft een tele gram aan de Belgische staatsse cretaris voor streekeconomie, Vlerick, gezonden waarin het om aanvullende inlichtingen ge vraagd heeft inzake de Progil- vestigingi in Kallo. Het college van burgemeester en schepenen dringt er met nadruk bij de minister op aan, geen beslissing over de Progil-vestiging te nemen, zonder een hernieuwd en grondig onderzoek door experts, die van alle aspecten van de zaak nog eens moe ten kennisnemen. Het Antwerpse stadsbestuur wil nieuwe inlichtingen van technische en economische aard over de Progil-vestiging. Het heeft de minister verder her innerd aan een op 4 februari van dit jaar door de Antwerpse gemeente raad aangenomen motie. Deze motie luidt: „De gemeenteraad van Ant werpen dringt er bij de staatssecre taris voor streekeconomie op aan, dat op het grondgebied van de stad Ant werpen en in de omgeving ervan, geen nijverheden worden gevestigd, zonder dat alle door deskundigen no dig geachte maatregelen worden ge troffen om de volksgezondheid en het leefklimaat veilig te stellen." De gemeenteraad is in dit verband van oordeel dat bedrijven, die op verantwoorde wijze en volgens ob jectieve criteria elders worden ge weerd, ook in het Antwerpse haven gebied niet thuishoren". (ZIE OOK PAGINA 3) WASHINGTON Amerika heeft besloten Israël een 200 van zijn mo dernste tanks te leveren om de par tijen in het Midden-Oosten militair met elkaar in evenwicht te houden, zo is op het Pentagon vernomen. De levering van deze tanks, sa men met nog 18 Phantom-straalja- gers, artillerie en ander materieel hainglt af van een wetsontwerp, dat door h©t congres moet worden goed gekeurd. Het departement van defensie wei gerde commentaar te geven op be richten dart bij de Amerikaanse mili taire levering ter waarde van 500 miljoen dollar de M60 tanks zijn, maar volgens de zegslieden gaat het ram ongeveer 200 van deze tanks. (Van een weerkundig medewerker) BREDA Vielen er in het begin van de week in onze omgeving ha gelbuien in een gure luchtstroom van de pool afkomstig, plaatselijk in Europa viel sneeuw van betekenis. Dit was het geval in Finland en het Oostzeegebied en gisteren ook nog in een groot deel van het Alpenge bied. De temperatuur, die enkele dagen flink beneden normaal bleef zal dit weekeinde weer iets aan de hoge kant liggen met maxima van 13 a 14 graden. Het weekeinde geeft hier door een wat aangenamer beeld met weinig wind en tijdelijk wat bewol king, doordat een zwak oceaanfront- je passeert. Het hogedrukgebied ligt met het centrum ten westen van Frankrijk en geeft ook bij ons een vrij hoge barometerstand. Een blik op de oceaan geeft daar een grote depressie-activiteit te zien en het is waarschijnlijk dat met een sterke westelijjke stroming de storingen na zondag via Engeland en de Noordzee weer dichterbij komen. FORT HOOD (Reuter) Op de Amerikaanse legerbasis in Fort Hood zijn blanke en negermilitairen met elkaar slaags geweest. Volgens on bevestigde berichten zou de militaire politie hebben geschoten om aan het gevecht een einde te maken. Volgens de militaire voorlichtings dienst waren 25 tot 30 militairen bij de strijd betrokken. Twee van hen moesten in een ziekenhuis worden behandeld. In Fort Hood wordt hert eerste proces gevoerd inzake het bloedbad in het Zuidvdetnamese dorp My Lai in maart 1968. Dit proces tegen de niegersengeaint David Mitchell is juist voor onbepaalde tijd ver daagd als gevolg van ziekte van de openbare aanklager Ossie Brown. Mitchell wordt er van beschuldigd, op dertig Zuidvietnamese burgers te hebben geschoten, met de bedoeling hen te doden. Of de rassenrel iets met het proces tegen Mitchell te maken had, is niet bekend. (Van onze redactie binnenland) DORDRECHT Het gemeen tebestuur van Dordrecht heeft een gebaar willen maken ten op zichte van de ontwikkelingshulp en besloten voor de koffie en thee van het 450 man tellende personeel in het stadskantoor, voortaan riet- inplaats van biet suiker te laten gebruiken. Dordrecht is daarmee de eerste gemeente die gebruik maakt van de beperkte mogelijkheden, die binnen het gemeentelijk bestel openstaan iets voor de ontwik kelingshulp te doen. De invoe ring van rietsuiker valt samen met de opening van een VN-ten- toonstelling in het stadskantoor, die gewijd is aan de nood in de derde wereld. Het ambtenaarlijke suikerver- bruik staat in de gemeentebegro ting genoteerd voor f 6.000,-. Een zakje bietsuiker kost anderhalve cent, een zakje rietsuiker komt op drie cent. Rietsuiker kost op de wereldmarkt weliswaar slechts f 0,35 per kg, maar de invoerhe- lasting die in EEG-verband wordt geheven, verhoogt de prijs van een kilogram rietsuiker tot f 1,40. Behalve suiker bevatten de zak jes, die men in het vervolg gaat gebruiken, de boodschap: „Door rietsuiker te gebruiken, vergroot men de politieke druk op de re geringen van de rijke landen, om ook de arme landen een plaatsje onder de welvaartszon te gun nen". Rietsuiker in zakjes is in Ne derland sinds kort verkrijgbaar via een actiegroep in Odijk, die zich lichtelijk verbijsterd toonde door de grote order van de ge meente Dordrecht. Het bleek dat op korte termijn slechts 10.000 zakjes rietsuiker konden worden geleverd, maar daarmee kan ech ter slechts een week worden vol daan aan de suikerbehoefte van het Dordtse ambtenarenapparaat. Het jaarlijkse suikerverbruik be draagt namelijk bijna I miljoen zakjes. (ADVERTENTIES) EXCLUSIEVE HEREN- en DAMESMODES Ginnekenstraat 141 Breda Tel. 01600-31484 Vederlicht Warm als bont IJzersterk Bij ons koopt U de echte Lama-CurI Mantel. Met etiket Lama - Curl - British Make - 100% Pure Alpaca Pile. voor slechts 365, voor heren slechts 349, De grootste kollelctie dames- en herenliaarwerk vindt U in de showrooms van 'ELATTT Ginnelcenweg 43, telefoon 01600-32288 Verkoop ook via Uw kapper, vraag hem een introduktie. brengt u dé j zelf gemaakt altijd beter I grote sortering I Ginnekenweg 35 Breda Molenstraat 43 Roosendaal

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1