Allende kameraad president' Verenigde Naties 1945-1970 Wij vinden dat praten over geldzaken best met een Boerenleenbank Strijd tegen armoede en onrecht gaat verder Een toeschouder CHILI: PRACHTIG EXPERIMENT OF CONCENTRATIEKAMP? Rechten Kop er Afblijven" DR. CORN. VERHOEVEN i. ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO Zelden zal er zo'n onzekerheid hebben ge heerst rond de aspiraties van een nieuwe leider, als in Chili, waar vandaag - als alles volgens plan verloopt - voor het eerst in de geschiedenis een marxist langs democratische weg tot president wordt gekozen. Het is dr. Salva dor Allende, 62 jaar, een kleine man, altijd stijlvol gekleed, maar steevast zonder stropdas. „Ka meraad president", zo heet h\j eigenlijk al sinds hij op 4 sep tember jJ. met een zeer krappe meerderheid als overwinnaar uit de verkiezingsbus kwam. De onzekerheid rond de arts dr. Aliende, wiens grootvader al „de rooie Allende" werd genoemd, be treft de vraag hoe communistisch zijn bewind er uit gaat zien. Een conservatief politicus in Santiago heeft al gezegd: „Het kan een prachtig democratisch experiment worden, maar evengoed een con centratiekamp. In Zuid-Amerika, waar marxis tisch denken en doen tot nu toe slechts een luxe was, die. Cubanen en guerrilla-strijders zich konden, permitteren, betekent de overwin ning van Allende niet minder dan een politieke aardbeving. De schokken waren de afgelopen we ken al voelbaar, tot in Noord-Ame- rika, in Washington toe. De eerste reactie werd door een diplomaat precies weergegeven: „Chili is het slachtoffer van de Russisch-communistische roulette. De democratie heeft de communis ten om de zes jaar de kans gege ven om de macht te grijpen. Nu hebben ze gewonnen, en ze zullen de democratie nooit meer een kans geven". De woorden „democratie" en „communisten" worden veel ge bruikt en niet alleen in Chili deze dagen, maar wat betekenen ze, in Cniii? Het oficiële gezicht van die democratie: de presidentsverkiezin- procent van de stemmen ging naar het Volksfront of: de Partij voor Eenheid van het Volk, een coalitie van socialistische -en communisti sche partijen) met hun kandidaat dr. Allende. De rechtse Nationale partij, met als kandidaat oud-pre sident Jorge Alessandri, kreeg 35 procent en de christen-democraten van de residerende president Frei 28 procent. Die minieme meerderheid van 1 procent maakte het grondwettelijk noodzakelijk dat het congres de definitieve keuze doet, hetgeen vandaag moet gebeuren. Allende kon aanvankelijk slechts rekenen op oe steun van zijn Volksfront, 88 van de 200 congresleden. De chris ten-democraten van Frei lieten toen weten Allende te zullen steunen, als hij beloofde een serie democratische rechten te zullen garanderen, zoals parlementaire oppositie, persvrijheid en vrije vak beweging. Verontwaardigd zei Allende dat hij zijn democratische gezindheid al voldoende had bewezen, maar toen daarop geruchten over een machtsgreep van rechts de kop op staken, gaf hij toe. Aan één eis gaf hij niet toe: het presidentiële (in Z.-Amerika zeer belangrijke recht) om naar eigen inzicht legerleiders te benoemen en te ontslaan, be hield hij voor zich. De christen democraten hebben daarop hun steun toegezegd. En zo zal, na de verkiezing van vandaag, Allende op 4 november beëdigd worden. Maar wat dan? Daarvoor is het nuttig te bezien wat Chili aan .democratie" nog meer heeft dan een parlementaire democratie. De wijze waarop de 9 miljoen Chilenen op him smalle meer dan 4000 km lange landstrook tussen Andes en Stille Oceaan samenle ven, kan moeilijk democratisch ge noemd worden. 20 procent van het nationale inkomen gaat naar de 5 procent zeer welgestelden, terwijl de allerarmsten (20 procent van de bevolking) het met 5 procent van de nationale koek moeten doen. Maar 5 jaar geleden, toen Presi dent Frei aan de macht kwam, bezaten de rijksten nog 25 procent en de armsten maar 2,5 procent van de koek. Er is dus verbetering, maar het gaat te traag, zo hebben de verkie zingen uitgewezen. Honderddui zenden leven in „vorrsteden" van planken en golfplaten („callam- pas"), meer dan de helft van de kinderen is ondervoed, de helft van de plattelandsbevolking moet met ongeveer f 100 per maand rondkomen, terwijl de jaarlijkse inflatie 25 tot 30 procent bedraagt; werkloosheid en alcoholisme zijn groot. De arts Allende weet het: hij is eerder minister van volksge zondheid geweest. Het is de tragiek van president Frei is geweest dat hij veel gedaan heeft voor de onderdrukte massa (natio nalisatie voor 51 procent van de Amerikaanse kopermijnen, ontei gening van 1224 grootgrondbezit- tingen, verdeeld onder 30.000 fami lies, veel nieuwe woningen, scho len etc., maar dat de nood te groot was om de onteyredenheid weg te nemen. De socialistisch-communistische coalitie van dr. Salvador Allende heeft volgens politieke waarne mers haar grote steun gekregen op het programapunt, dat nationali satie van alle belangrijke inkom stenbronnen van Chili beloofde. Een groeiend aantal Chilenen (Allende had eerder al driemaal aan de presidentsverkiezingen deelgenomen met stijgend succes) is gaan ontdekken dat de wortel kan veel kwaad ligt in het feit dat alle belangrijke industrieën en economische sleutelposten in han den zijn van buitenlands, vooral Noordamerikaans kapitaal. De sta tistieken wijzen uit dat de helft van het nationaal inkomen voor een deel in de zaken van de allerrijkste Chilenen, maar voor het allergrootste deel naar het bui tenland (V.S.) wegstroomt. Niemand twijfelt er dan ook aan dat Allende zo snel mogelijk ernst zal maken met de volledige natio nalisatie van de met name enorme Amerikaanse kopermijnen in het land. Dan zullen de banken volgen en bedrijven als ITT, Dow Chemi cal, Ford, General Motors, General Tire and Rubber co. en Rockwell. Na het bedrijfsleven zal het grootgrondbezit eraan moeten gelo ven. Het onteigende land moet, volgens het partijprogramma van Allende, in coöperaties en „staats- hacienda's" worden ondergebracht en parallel daarmee zullen handel en voedseldistributie genationali seerd worden. Men moet hierbij niet vergeten dat Chili vroeger agrarisch zichzelf kon bedruipen, maar nu 20 procent van zijn importbudget besteedt aan de invoer van voedsel, omdat de landeigena ren niets doen aan modernisering van landbouwmethoden, maar al leen pacht opstrijken. De rijke bovenlaag in Chili is al begonnen eieren voor haar geld te kiezen. Zij ondernam de afgelopen weken een run op de banken: in een week haalden zij in totaal zo'n 310 miljoen gulden van hun reke ningen af bij banken en financie ringsmaatschappijen. In de eerste drie weken van september verlie ten, naar «verluidt, bijna 14.000 Chilenen het land. Honderden an deren hebben al vliegtuigtickets naar Buenos Aires, Miami of New York op zak, voor het geval dat- In dit van nature, en voor Zuid- Amerika zeker opvallend geweld loze land zijn de eerste, en volgens waarnemers zeker niet de laatste, aanslagen al gepleegd. Er zijn en kele bommen geëxplodeerd in bankgebouwen, 'op een vliegveld,' in supermarkten e.d. Volgeps, het persagentschap Prensa Latina heeft Allende op 11 oktober ge zegd dat agenten van de Ameri kaanse CIA en Cubaanse contra revolutionairen de aanslagen be raamden en financierden. Dat klinkt in Chili niet zo communis tisch als het lijkt, eerder nationa listisch. Maar omdat de grote over heersende buitenlandse macht in Chili Noord-Amerika is, is het Chileense nationalisme sterk anti- Amerikaans. zr De aanslag (de eerste politieke aanslag in Chili sinds 140 jaar) op de bevelhebber van het Chileense leger, generaal René Schneider, een goede vriend van Allende, is voor Frei niet voor niets aanlei ding geweest, om gisteren, de noodtoestand af te kondigen. Al lende zegt dat hij kan rekenen op de steun van het 60.000 man sterke leger (bovendien kan hij straks niet-loyale officieren ontslaan), maar het is ook duidelijk dat het leger, als Allende te hard van sta pel loopt, met zijn socialiserings program, moeite kan krijgen met haar traditie van niet-immenging in de politiek. Dr. Salvador Allende. De rol, die de V.S., in hun pani sche communisten-angst, bij een eventuele machtsgreep door het le ger zouden kunnen spelen, is niet te veronachtzamen. Een t.v .-commentator in Mexico zei vorige week: „Als Allende di rect als rigoureus socialist aan het werk gaat, zal het Chileense leger op een wenk uit de V.S., het als haar heilige plicht beschouwen deze man te wippen". Dit is typisch Zuidamerikaans geredeneerd, en het leger in Chili is niet typisch Zuid amerikaans. Maar de vrees in de V.S. voor een Cuba op het Zuida- merikaanse continent (met veel meer invloed dan het eiland Cuba zelf) is groot. De vroegere V.S.-ambassadeur in de Organisatie van Amerikaanse Staten, Sol Linowitz, heeft echter de spijker op zijn kop geslagen door te zeggen: „De rol van de V.S. in deze volledig Chileense zaak is: afblijven. Wij zouden niet méér bezorgd moeten zijn over een Al lende in Chili dan over de militai re dictators in Argentinië en Bra zilië. Wat voor dubbele moraal houden wij er toch op na?". Dr. Allende, die, slechts een paar jaar als arts gewérkt heeft bij een patholoog-anatoom (,de ziekenhui zen wilden geen socialistische arts") heeft de rest van zijn leven besteed als volbloed politicus, en tot nu toe ook als volboed demo cratisch politicus. Cuba's Fidel Cas tro is altijd een grote vriend van hem geweest. Een paar weken geleden stuurde Allende zijn dochter Beatriz naar Havana. Zij kwam terug met vijf adviezen van Castro: 1. Blijf je koper exporteren in het doliarge- bied (d.i. het westen); 2. Laat de Chileense technici in je kopermij nen niet naar het buitenland gaan (veel van hen krjjgen nu salaris- "SéTi op V.S.-ifivéau, en Allende wil S£ inkomens.Jran de faalden hard" 'aanpakken); Schreeuw niet van de daken dat je een revolutionair bent; 4. Verbreek niet de betrekkingen met de V.S.; 5. Probeer op goede voet te blijven staan met het Chileense leger. Interessante adviezen, want som mige er van is Castro zelf met nagekomen. Allende is intelligent genoeg om niet domweg een twee de Cuba te creëren. Hij zei dit ook in een tv-interview dat donderdag jl. via de Westduitse tv werd uit gezonden. Wat Allende wel gaat creëren, blijft ondanks alles een opefi vraag. Rechtse Chilenen verwijten hem dat hij een Schotse whiskey ken ner is, een dure hobby in een land waar een fles Scotch ruim 100 gulden kost. Zelf heeft hij gezegd: „Wat is geweld? Terwijl sommigen in luxe huizen leven en een groot deel van het volk in ar moede leeft of zelfs geen plaats heeft om te wonen dat is ge weld. Terwijl sommigen eten kun nen weggooien en anderen hele maal geen eten hebben, dat is ge weld". J.L. (Copyright 'Het Parool) (Van een onzer redacteuren) De Verenigde Naties zijn na 25 jaar nog een fel gecritiseerd insti tuut. In het algemeen verwijt men de volkerenorganisatie dat zij niet krachtig genoeg kan optreden. Zij heeft te weinig zeggenschap over de landen, oin in geval van een crisis, als objectieve derde, de partijen een akkoord af te dwin gen. Toch is deze organisatie niet meer weg te denken. Zij omvat ca. 77 procent van de mensheid. Vandaag, 25 jaar geleden, werd het Handvest van de Verenigde Naties van kracht. Het begint met de woorden: „Wij, de volken van de Verenigde Naties vastbesloten komende geslachten te beveiligen tegen de oorlogsgesel, die twee keer gedurende ons leven on uitsprekelijk leed over de mensheid heeft gebracht. Er is weinig kans op vrede als armoede en onrecht in de wereld geen halt wordt toege- i. Willen de V.N. een belang vol blijven spelen dan zal de organisatie zich juist over dit pro bleem moeten buigen. De belangrijkste gebeurtenis tij dens de speciale-zitting van de alge mene vergadering van de V.N. in New York is dan ook de afkondi ging vandaag van het Tweede Ont- wikkelingsdecënnium (DD 2). Het gaat per 1 januari 1971 in. Aan een ontwikkelingsstrategie voor de ko mende jaren hebben verschillende commissies in de V.N. gewerkt. De V.N. -commissies! voor ontwikelings- planning onder leiding van prof. J. Tinbergen legde de basis voor de plannen die naar de algemene verga dering ter goedkeuring worden aan geboden. Enkele conclusies van het tienja renplan zijn: De gemiddelde jaar lijkse inkomensgroep in de ontwik kelingslanden moet in het komende decennium minstens zes procent be dragen. 1 De ontwikkelingslanden moeten zich daarom aanzienlijk inspannen op een aantal terreinen zoals onderwijs, inkomensverdeling, werkgelegen heid, landhervorming en besparin gen. De rijke landen moeten zorgen dat de export van de arme landen (ADVERTENTIE) De Boerenleenbank is de bank-van-nüvoor Gewoon een vriendelijke bank. Waar bijvoorbeeld pralen-over-sparen méér is dan alleen maar het noemen van cijfers. Logisch, want het gaat erom dat u-en-wij-samen de beste manier van sparen vinden. En daarbij kunnen we kiezen uit vele spaarvormen. Met rente vanaf 4% als u steeds direkt over uw spaargeld beschikken, tot 8% als u op langere termijn wilt sparen. Stap eens binnen bij de Boerenleenbankook voor een Privêrekening,1 voordeontvangstvanuwsalarisof het boekenvanuwvakantierei. 1150 vestigingen (la bank voor iedereen jaarlijks met 7 a 8 procent kan stijgen. De Rijke landen moeten uiter lijk in 1975 1 procent van hun bruto nationaal produkt aan ontwikke lingshulp besteden. De Verenigde Naties moeten om de twee jaar de inspanningen van de rijke en arme landen controleren. (ADVERTENTIE) OLIFANT HAD EEN STAARTJE. Hoe het mogelijk is, weet de heer H. te E. nu nog niet. Maar alles zat hem gisteren tegen. Te laat op z'n werk, door zijn bureaustoel gezakt, thuis gekomen zoonlief een ruit ingegooid en z'n vrouw met griep op bed. Gelukkig was er nog een staartje Olifant Vieux in huis! HEEL WAT schrijvers zijn geen -sprekers en veel vlotte sprekers, hebben er de grootste moeite mee iets op papier te zetten. Schrijven lijkt heel iets anders dan praten; het een kan het ander geweldig dwars zitten. Er lijken aan het schrijven eisen gesteld te worden die bij het praten niet gelden; en ook het omgekeerde doet zich voor: het praten kan bemoeilijkt worden bv. door de aard van de persoon tegen wie we praten, door -de mogelijkheid van interrupties of door dwang om snel te formule ren. Bijna niemand praat in zin nen die zonder meer opgeschre ven zouden kunnen worden. En ook bijna niemand schrijft zinnen die op gewoon praten lijken. Er komen al gauw een paar worden als „echter" en „slechts" in te recht, typische woorden voor een wat opgeschroefde en afgedwon gen schrijftaal. Die schrijftaal kan soms ook het spreken aantasten. Het is ei genlijk helemaal niet mooi als iemand spreekt in volzinnen die zo gedrukt zouden kunnen wor den. 'Hij praat dan niet, maar schrijft mondeling, in de lucht. Hij past zich aan bij een norm die lang niet zo'n sterke rechten heeft als het gewone praten. Het geschreven woord fungeert hier als een hoger taalniveau. De schrijftaal is in dit geval een speciale verschijningsvorm van wat als hoger niveau beschouwd wordt. Ook een andere spreektaal bv. het algemeen beschaafd kan zo'n norm zijn. Dat geeft soms aanleiding tot een merkwaardige „tweetaligheid" die vergeleken kan worden met de tegenstelling spreektaal-schrijftaal. Ik herinner mij dat in het dialect waarin ik opgroeide, de dokter en de nota ris' bij voorkeur in hun beschaaf de taal geciteerd werden. Verta ling vond niet plaats: hun uit spraken dreven als eilandjes be schaafde taal in een zee van dia lect. Zij bleven op hum eigen niveau, voor hun eigen rekening ook. Voor mijn gevoel heeft deze klonterigheid binnen de ene taai pap iets griezeligs en iets ko misch, maar het geeft ook een interessante kijk op de menselij ke cultuur of liever zenuwachtig heid. Het mikken op een hoger taalniveau komt, meen ik, voort uit een gevoel dat het eigen ni veau tekort schiet, een onderda nig soort van zenuwachtigheid in de nabijheid van mensen die het beter weten, het gevoel in een bepaalde situatie heel apart en deftig te moeten praten. Uit deze nerveuze drang naar hypercorrectheid komen dan ty pische fouten voort die bv. ver band houden met het vermijden van dialectachtige klanken. Ik heb dikwijls horen zeggen „toe schouder", „beeldhouder", „koe den in de weide" of „in lichterla- de" om het toch maar vooral derftig te houden. Dat is zeer komisch en wie daarop betrapt wordt, schaamt zich diep en moet onmiddellijk daarop zelf ook lachen. Het zijn, vind ik, meestal sympathieke mensen die zulke fouten maken. Zij zijn namelijk bereid zich aan te passen en drukken dan in hun zenuwen op het verkeerde knop je. Als we dam lachen, lachen we gezamenlijk over die onzin vam die deftigheid. Mevrouwen die zon der blikken of blozen „ruwe gaans vrij gewoon praten, die boden zich meestal zo hoogdra vend uitdrukken. Zij zeggen bv. niet „Uw kinderen allebei" maar iets als „het bloeiend tweespan Uwer kind'ren". Hier is het hele maal de kleine man die van lou ter zenuwachtigheid heel hoog en deftig gaat praten. Het is een interessant stijlbeginsel van de tragedie dit consequent vol te houden. Dikwijls zeggen de boden ook zelf dat zij amper kunnen praten of dat zij dreigen te gaan stotte ren; en onmiddelijk daarna stro men dan de meest ingewikkelde verzen van hun lippen. Dat is geen tegenstrijdigheid; het is in tegendeel zeer consequent. De bo de haalt diep adem en schakelt over op een ander niveau van taal. Hij is de kleine man in een zenuwachtige situatie. Van ver vreemding is hij niet in staat zijn eigen taal te spreken. Bovendien is hij er zich van bewust dat hij, wanneer de koning dat wil, als brenger van een onheilstijding voor dat onheil zelf verantwoor delijk gesteld kan worden. Hij mag als het ware zijn eigen taal niet spreken, want hij moet ver mijden zich met zijn tijding te identificeren. En de dichter die de tragedie maakt? Die is al een schrijver en zit al bijna aan de andere kant van de gewone taal. Hij staat dus dicht bij de bode en leent hem zijm eigen taal, zodat de bode schrijftaal spreekt met veel „slechts" en „echter". De golven van zijn nervositeit stollen in verheven woorden. Schrijven is, geloof ik, voor alles een kwestie van zenuwachtigheid. ham" bestellen, doen dat al niet meer en de verkoopster die met enige didactische nadrukkelijk heid ,Jwe ham" aamireikt als er „rauwe ham" besteld is, vindt waarschijnlijk dat zij het beter weet. Nu ja, ze heeft dat een beetje anders opgepakt. Maar dit is wel een interessant geval. Hier is als het ware de zenuwachtigheid tot regel gewor den en gekalmeerd in de deftiger vorm. „Ruwe ham" is al bijna goed, zoals de vérleden tijd van „mij dunkt" ook al „mij dacht" mag zijn in plaats van het oude, vertrouwde „mij docht" dat te veel op dialect is gaan lijken. Er kan zich op die manier een apar te, hoge taal ontwikkelen die verder haar eigen gang gaat, als schrijftaal, als taal voor een in crowd of hoe dam ook. Im de aanpassing daaraan zit, vind ik, altijd iets van zenuwachtigheid. De hoge notaristaai of de taal van de toffe incrowd aanslaan is een soort van noodsprong, een afkoelimgssysteem tegen de verle genheid of een vernuftige con structie tegen het stotteren. Ik zou daar graag eens wat dieper in spitten, maar ik beperk mij nu tot één duidelijk en be kend voorbeeld, dat, voorzover ik weet, nog nooit in dit licht bezien is. Omdat het op mijn vakgebied ligt, heb ik ook enig recht van spreken. In de antieke tragedies, waarin de handeling op één plaats geconcentreerd is bv. voor het paleis van de koning, wordt van alles wat daarbuiten gebeurt, verslag uitgebracht door bodem. Dikwijls zijn dat vreselijke ge beurtenissen die hevige emoties oproepen. Nu is het opvallend dat, terwijl de koningen door-

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 15