moeder. KIJK NAAR ONZE VERDIEN GELD.... VEEL GELD!! Cultuursubsidie op weg naar fifty— fifty-verhouding F. J.A.van Nassau KIJK NAAR ONZE PRIJZEN!! VERGELIJKEN PROVINCIAAL BESTUUR: Wielerclub praat met Jan Bols Binnenkort opening school Vogelwaarde Het smokkelschip Brittania Verzoek Mode-explosie in jeugdsoos Wandeltochten Jeugdbelang - ÏJzendijke yroot succes Gemeente Terneuzen Spreekuur burgemeester Afwezig schoenensupermarkt Korte Bosstraat 2 Bergen op Zoom schoenensupermarkt Korte Bosstraat 2 Bergen op Zoom U vindt bij ons steeds de beste kwaliteitsschoenen tegen de laagste prijzen! schoenensupermarkt Korte Bosstraat 2 Bergen op Zoom schoenensupermarkt Korte Bosstraat 2 Bergen op Zoom 4 DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 4 (Van en onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het provinciaal bestuur streeft ernaar om de uitga ven, die ten behoeve van culturele evenementen in Zeeland worden ge daan, op fifty-fifty-basis te laten subsidiëren door de provincie een niet gering deel van deze uitga- en de gemeenten. Uiteraard wordt ven door het Rijk gesubsidieerd, al is het bedrag van rijkswege waarop voor het seizoen 1970-1971 werd ge rekend lager uitgevallen dan men had gehoopt. In plaats van de ver wachte fl. 171.000,- van het Rijk voor de Stichting Cultuurspreiding Zeeland, zal er ditmaal waarschijnlijk „slechts" f. 143.000,- door het Rijk worden betaald. Een en ander stelt de provincie en de gemeenten voor een extra zware opgave. De Zeeuwse culturele raad heeft voor alelrlei categorieën van kunst en cultuur hogere bijdragen aan de provincie gevraagd en in principe wil het provinciaal bestuur die ho gere bedragen ook wel betalen voor maar dat betekent dat de provincia le schatkist voor het komende evene mentenseizoen een aderlating van fl. 221.000,- moet ondergaan, terwijl van de gemeenten een bedrag van f. 96.000,- zal worden gevraagd Het ideaal van een fifty-fifty-verhouding in de subsidie van de provincie en de Zeeuwse gemeenten is daarbij nog niet bereikt, zo schrijft het col lege van G.S. aan de Staten van Zeeland, maar men is dan toch wel een stap in de goede richting gevor derd. De verhouding tussen de bij dragen van provincie, respectieve lijk gemeenten, komt dit jaar op 69,9 30,4 te liggen, terwijl zij vorig jaar nog 78 22 bedroeg. „Een hoopgevende ontwikkeling" zeggen G.S. Het meerbedrag dat, enerzijds door de stijging van uitgaven voor kunst en cultuur en anderzijds door de lagere rijkssubsidie moet worden opgebracht beloopt in totaal fl. 90.000,-. En zelfs in dit geval heeft de stichting Cultuurspreiding Zee land nog het nodige moeten doen om tot een sluitende begroting te ko men. De Zeeuwse gemeentebesturen kunnen binnenkort een verzoek te gemoet zien om in de buide] te tasten ten bate van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vor ming. De bruto lasten waarom het gaat, bedragen fl. 146.250,-. De pro vincie is bereid een subsidie van twintig mille te verlenen, terwijl van de Zeeuwse gemeenten een be drag van fl. 28.125,- gevraagd gaat worden. De exploitatie van het ieeuwse instituut wordt voor een groot deel mogelijk gemaakt door de jpbrengst van lesgelden en door een Rijkssubsidie van fl. 38.125,-. Het Jeeuwse instituut heeft daarmee een financiële basis in het vooruit- acht, welke verzekert dat het werk op verantwoorde manier kan worden .•oortgezet en uitgebouwd, zo delen G.S. mee. Vooralsnog zal het insti- -uut zelfstandig met de muziekscho len werken, maar de bedoeling is tot ■en volledige integratie te komen. Wat de uitgaven voor cultuur in het seizoen '70-'71 betreft, houden GS er rekening mee dat de recente loon maatregelen (de fl. 400,-) in de uitkoopsommen zullen doorwerken. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Hoewel het seizoen nauwelijks is geëindigd, denkt het actieve bestuur van wie- lerclur Kloosterzande/Groenendijk reeds aan de wilerkoers voor vol gend jaar. Nadat vorig jaar Fedor den Hertog in Kloosterzande aan de start verscheen, is men nu aan het onderhandelen met de zeer bekende schaatser-wielrenner Jan Bols- Als men erin slaagt deze renner te con tracteren dan zal men ook voor vol gend jaar over een gerenommeerde trekpleister beschikken, die beslist voor een groot aantal bezoekers zal zorgen. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Zaterdag vindt in de jongerensoos een mode- vindt in de jongerensoos een mode explosie plaats, waar de nieuwste hippe kleding zal worden geshowd. Tijdens en na de show kan er ook gedanst worden, waarbij de eigen dim-jockey's P. Rademakers en J. Ekkenbus van de partij zullen zijn. Het bestuur heeft gemeend voor de ze gelegenheid de soos voor iedereen open te stellen. Het bestuur ver wacht, dat de ouders van de jonge ren ook zullen meekomen. Na de sluiting van de soos 't Fuikske uit Vogelwaarde rekent men ook op een grote belangstelling van de jongeren uit die plaats. (Van onze correspondent). ÏJZENDIJKE De wandelsport- vereniging Jeugdbelang te ÏJzendij ke heeft haar jaarlijkse wandeltocht georganiseerd De start vond plaats op de markt Na een rondgang door de gemeente, voorafgegaan door de drumbands van ÏJzendijke en Vlis- singen. met o.a. een afname van een défilé door burgemeester Schipper, ging het vervolgens richting grens- Watervliet Via Mollekot- en Ros kam vond de terugweg plaats On derweg werden alle deelnemers ge trakteerd op chocolademelk, specu laas en pepermunt. De wandelboek jes werden voorzien van een Neder lands en Belgisch douanestempel. Er namen 726 wandelaars aan deze tochten deel De uitslagen: 5 km: 1. Beatrix-Terhole, 2. Wil len is Kunnen-Vlissingen, 3 WSV, Hontenisse, 4. Jeugdbelang, ÏJzen dijke, 5- Het Zand. Middelburg, 6. WSV Marathon. Vlissingen, 7. WSV Walcheren, 8. De Vrolijke Tippe laars, Vlissingen 10 km: 1. Beatrix-Terhole, 2. Stap voor Stap Voorwaarts, Kapelle-Bieze- ling, 3. Willen is Kunnen-Vlissingen, 4. Jonge Zwervers, Terneuzen, 5. Jeugdbelang, ÏJzendijke, 6. De Zwa luw, Clinge, 7. WSV. Hontenisse, 3. De Jonge Zwervers. Terneuzen, 9. Oranje Nassau, Zaamslag. 15 km: 1. Willen is Kunnen, Vlis singen. 2. Vrolijke Tippelaars, Vlis singen, 3. Jonge Zwervers, Terneu zen, 4- De Zwaluw, Clinge, 5. Zwemclub. Braakman. 6. Marathon Vlissingen De wisselbeker kwam in het bezit van de WSV Willen is Kunnen uit Vlissingen, die het hoog ste aantal punten verzamelde. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Binnen af zienbare tijd zal de nieuwe lagere school van Vogelwaarde officieel in gebruik worden genomen. De herfst vakantie voor de leerlingen wordt benut om het meubilair van de oude school uit Boschkapelle naar het nieuwe wijk van Boschkapelle over nieuwe wijk van Boschakapelle over te brengen. Begin deze week is daarmee be gonnen Tussen de buien dooi heeft men dinsdag kans gezien een groot deel van de oude inboedel naar het nieuwe onderkomen over te brengen. De nieuwe school van Vo gelwaarde zal de twee oude scholen van net voormalige Boschkapelle een Stoppeldijk gaan vervangen. In dezelfde omgeving waar over een we lokalen zullen betrekken, wordt aantal dagen de leerlingen hun nieu- momenteel eveneens gewerkt aan de bouw van het gemeenschapscentrum voor Vogelwaarde. Op zondag 25 oktober a.s. hoopt onze geliefde vader, grootvader en overgrootvader ALFONS VAN ESBROEK zijn 90e verjaardag te vieren. Dat God hem nog lang in ons midden wil laten, is de wens van zijn dankbare kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. Gelegenheid tot feliciteren „hotel Van Leu ven", Kloosterzande, van 15.00 - 17.00 uur. De burgemeester houdt op vrijdag 23 oktober a.s. GEEN SPREEKUUR IN ZAAMSLAG Voor dringende zaken kunnen incidentele af spraken gemaakt worden met de gemeentesecre tarie. Gisteren werd ik weer Geboren MAARTEN Zoon en broertje van: Pim, Trees en Jeroen Commissaris. Kloosterzande, 19 okt. '70. Cloosterstraat 104. TANDARTS DONDERDAG 22 OKT. en VRIJDAG 23 OKT. SCHOENEN 't Zal 'n paar dagen terug gwreest zjjn, dat dat aardige jonge vrouwtje van een paar huizen verderop bij me aanbelde en me heel verlegen vroeg, of ik misschien op die en die avond op haar dochtertje zou willen passen. Nou mens, ik sprong 'n gat in de 'ucht J Eindelijk weer 'ns zo'n klein ding om te vertroetelen... Heerlijk! Ze had allemaal lekkers voor me neergezet en toen ze thuiskwamen hebben we nog 'n tijd gezellig zitten kletsen. Aardige man ook. Heeft wel wat van m'n jongste, Henk, die in Australië woont. Geëmigreerd. Die zie ik dus niet zo vaak meer, hè. En Peter woont ook niet direct naast de deur. Ja, je hebt dat op z'n tijd echt nodig, dat „contact met de medemens", zoals ze op de TV altijd zo mooi zeggen. In ons land leven méér van deze vrouwen. En mannen. Die niet bij de pakken neer willen zitten. Die wat willen doen. Corrigeren. Controleren. Administreren, 't Doet er niet zoveel toe wat. Wellicht kunt u één van hen gebruiken. Ja? Plaats dan een annonce in de krant Met onderstaand vignet. (Het blad waarin u gaat adverteren 'leeft het in zijn bezit). Wij weten dan dat het om oudere werkkrachten gaat. 1.342.567 Nederlanders zijn bejaard. Niet verjaard. 27 27 De gondel is het driemast-schip reeds dicht genaderd, als plotseling uit de schaduw van de havenhoofden een grote boot, bemand met tien soldaten, op hen toevaart. „De havenwacht!", sist Petruchio, „snel naar de kajuit, Sullivan en zorg, dat die drie kerels geen alarm slaan!! Ik klaar het hier wel!!". Het viertal in de kajuit kijkt gespannen op, als Sullivan gevolgd door een lansknecht binnentreedt. „Geen kik", zegt de Engelsman op gedempte toon en dreigend richt hij zijn pistool op de gevangenen Buiten klinkt de schreeuwende stem van de onderschout over het water: „Ga maar terug naar de wal, Battistaü Alles in orde hier!!" .„Zoals u beveelt, Messire", antwoordt een andere stem. „De havenwacht!!", gromt Emillo woedend, maar Sullivan richt waarschuwend zijn pistool, zodat hij er verder maar het zwijgen toe doet. Even later bereikt de gondel de driemaster. Sullivan verlaat de kajuit. „Ahoy, Jackson!!", roept hij naar boven. Op het achterschip, hoog boven hen, zwaait iemand met de arm en schreeuwt een bevel. Een touwladder wordt haastig neergelaten... 28-27 Henry Sullivan klimt als eerste langs de touwladder aan boord. „Alles klaar voor vertrek, Jackson?", vraagt hij kortaf, „Alles klaar"] bevestigt de aangesprokene, een boom van een kerel met een ringbaardje' en lang sluik haar. „Ik heb een paar gasten meegenomen", grijnst de Engelsman wijzend op Aram en Agua, die juist aan dek stappen. Jackson monstert hen met een doordringende blik, haalt de schouders op en zwijgt Maar als Emillo, Presto en de onderschout ook aan dek klimmen, zegt hij nors: „Nou, zo is het welletjes, wat moet ik met al die landrotten aan boord?" „Maak je geen zorgen, zeerob," grijnst de onderschout. „Ik kan niet mee op reis... ik ben namelijk morgen bij de Doge van Venetië ontboden, er gaan geruchten, dat ik tot officier van de stadswacht benoemd zal worden... Emillo, de vorige officier, is gisteren verdronken in een van de kanalen zegt men... ofschoon deze man een frappante gelijkenis met hem vertoont, hihihiü". Hij wijst naar Emillo, die vuurrood van woede met gebalde vuisten op hem toekomt. „Daar ellendeling", schreeuwt Emillo driftig, „dit zal je het spotten wel verleren!!". En zijn vuistslag treft d« onderschout met volle kracht in het gezicht...

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 4