SPECIALE TEAMS IN VOORBEREIDING Mishandelen van kinderen dwingt tot ingrijpen Gaat Syrië om? helpt bij verkoudheid „FEESTJE" IN DE RAI VOOR TOERISTEN- BAZEN UIT V.S. HOOGTERECORD „Werking tv-reclame sterk overschat" Op wereldcongres caballero. de sigaret. Luns vóór traangas bij ordehandhaving VERKLARING ALFRINK ONDER CENSUUR Elke 3 dagen sterft kind aan mis handeling Initiatief Treiteren Boereinmago Allende zeker van verkiezing DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) In de strijd die zal worden aangebonden tegen het grote aantal gevallen van kindermishandeling in ons land, is een uiterst belang rijke bijdrage te verwachten van op te richten speciale, aan zieken huizen verbonden, behandelingsteams. Per jaar hebben, volgens de momenteel beschikbare (maar in wezen al weer verouderde) cijfers ongeveer 1500 gevallen van lichamelijke mishandeling van kinderen door een (of beide) ouders plaats, waarvan zo'n 120 met dodelijke afloop. De behandelingsteams zouden moeten bestaan uit een kinder psychiater, een kinderarts, een maatschappelijk werker en een sociaal zuster. De taak zou zijn de behandeling van alle proble men rond gezin en kind waar sprake is van kindermishandeling. Het creëren van deze speciale diensten wordt, naar wij vernemen, bepleit in een rapport van een interdepartementale commissie aan staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid. De onderminister zal, naar verwachting in de loop van de volgende week het rapport onder ogen krijgen. Aan het rapport wordt, volgens een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid, op dit ogenblik de laatste hand gelegd. Officieel is over de inhoud nog niets bekend. De secre taris van de commissie, mr. Doek van het ministerie van Justitie, wil de gisteren niet rechtstreeks beves tigen dat de staatssecretaris wordt geadviseerd de oprichting van de speciale diensten overal sterk te propageren. Hij ging niet verder dan de mededeling dat het er eventueel in gelezen zou kunnen worden". Aan het verkrijgen van nieuw en actueel cijfermateriaal voor kinder mishandeling wordt hard gewerkt. Tot zolang moeten we het met de oude getallen stellen. Getallen die duidelijk maken dat: gemiddeld eens per drie dagen een kind sterft aan de gevolgen van mishandeling door een van de ouders (ongeveer 120 sterf gevallen per jaar); met een gemiddelde van bijna een keer per 2 dagen een kind onherstelbaar letsel oploopt na mishandeling (160 gevallen per jaar) gemiddeld elke dag 3 kinderen ernstig letsel (zoals arm- of been breuk) oplopen ten gevolge van mishandeling (ongeveer 1200 ge vallen per jaar). En dan is er nog de psychische mishandeling: kinderen die altijd en uitsluitend met een scheldnaam worden aan geduid door hun ouders; vaak nerveuze kinderen die om het minste of geringste, of zelfs ook zonder dat, in het donker worden opgesloten; kinderen die altijd en voort durend duidelijk wordt gemaakt dat ze er niet bijhoren, dat broer tje zoveel slimmer is, dat de ouders eigenlijk helemaal geen prijs stelden op zijn of haar komst. De zaken en cijfers zijn een reali teit. Een realiteit is ook, „dat ge in Nederland voorkomt." Dit stelt mevrouw K. Sint, directrice van het bureau van de pas opgerichte „Vereniging tegen kindermishande ling", een instantie die nog ontzet tend veel werk te verrichten heeft voordat ze is geworden wat ze wil zijn: een vertrouwensinstantie die, in de bewoordingen van mevrouw Sint, „hoopt het de mensen die zich niet tot een officiële instantie kunnen of willen wenden met be trekking tot kindermishandeling, gemakkelijker te maken toch een initiatief te ondernemen door zich woon niet wordt geloofd dat zoiets tot ons te wenden." Mevrouw Sint: „Het ongeloof wat die kindermishandeling betreft zit zo diep. Waarom het niet wer kelijk geloofd wordt? Ik weet het niet, maar het feit van dat ongeloof ligt er. Niet alleen bij het grote publiek. Ook bij de artsen. Die herkennen een geval van kinder mishandeling niet altijd. Het is voor hen ook erg moeilijk. Ja hoe gaat dat, de meeste gevallen van ernstige mishandeling komen bij de dokter terecht onder het motto: Jantje is van de trap gevallen." De neiging om de ogen te sluiten voor de gevallen van kindermis handeling in eigen land, heeft er ook toe bijgedragen, meent me vrouw Sint, dat nu pas de „Ver eniging tegen kindermishandeling" is opgericht, terwijl een dergelijke instantie in de Verenigde Staten al zo'n 80 jaar bestaat, en ook En geland er al een heeft sinds het eind van de vorige eeuw." „Voor een kind moet voorop staan", zegt mevrouw Sint, „dat het wordt omgeven door liefde en ge borgenheid. En dat ontbreekt juist in de gevallen die wij willen be handelen. De vader die eens in drift een jengelend kind een klap geeft die erg ongelukkig aankomt staat er, hoewel we er natuurlijk niet over juichen, helemaal buiten"- Om haar werk te kunnen doen wil de vereniging „uitwaaieren" over het hele land: in alle grote steden en in alle regio's dienen", stelt mevrouw Sint, „commissies te komen tot wie de mensen zich kunnen wenden". Mevrouw Sint: „stel het imaginaire geval dat uw eigen broer of zus een kind chro nisch mishandelt, lichamelijk of psychisch. Dan zie ik u niet on middellijk naar de politie lopen. Dat doen de mensen niet, dat moet je incalculeren. Kom dan asjeblieft naar ons. Wij hopen de mensen die hun kinderen verwaar lozen mishandelen, en noem verder maar op, te kunnen helpen. We werken uitsluitend met bestaande instellingen, en gaan er van uit dat het eigenlijk niet zozeer een justi tiële als wel een psychisch-hygi- enische kwestie is. Of om een ander voorbeeld te nemen, artsen die hun beroepsgeheim hebben. Laat die dan naar ons komen, zodat wij iets kun nen ondernemen tegen dat geval van kindermishandeling. Dit „uitwaaieren", waarvoor de plannen momenteel nog worden uit gewerkt zodat geen regio's genoemd kunnen worden die zo spoedig mo gelijk een dergelijke commissie krijgen, zal hopelijk", zegt mevrouw Sint, „in januari a.s. zijn eerste aanzet krijgen. Nog ander concrete punten worden op dit ogenblik uitgewerkt. Een groep artsen, kin derpsychiaters en dergelijke heeft, onafhankelijk van de „vereniging tegen kindermishandeling" het ini tiatief genomen voor de mogelijk heid behandelingsteams te creëren. Enig overleg tussen vereniging en artsen over deze zaak is reeds ge voerd. Daarnaast liggen er taken voor de vereniging als: contact opnemen met degenen, zoals kleuterleidsters, die veel in aanraking komen met kleine kinderen, het alert maken van artsen op de proporties waarin kindermishandeling plaats heeft, het instellen van een nauwkeurig on derzoek waaruit de huidige cijfers omtrent kindermishandeling naar voren komen. Wat. dit laatste betreft zegt me vrouw Sint: „we verwachten eigen lijk vooral schokkende gegevens over de psychische mishandeling. We mogen aannemen dat de licha melijke mishandeling ongeveer op hetzelfde peil is gebleven. Maar naar psychische mishandeling is eigenlijk nooit een serieus onder zoek ingesteld. Neem bijvoorbeeld wat ik al noemde: ouders die een kind uitsluitend bij een scheldnaam noemen. Dat komt ontzettend veel voor- Nee, nee, ik wil beslist geen cijfers noemen, dat kan gewoon nog niet. Maar het vermoeden dat zo iets vaker voorkomt dan lichamelij ke mishandeling lijkt gewettigd. We vermoeden ook dat psychische mishandeling veel voorkomt als het kind al wat ouder is. Als het kind ander mensen duidelijk kan maken dat het niet van de trap gevallen is, maar dat pappa trappen heeft gegeven, gaan mensen dikwijls over op treiteren, dan laten ze de licha melijke mishandeling lopen om de psychische te hanteren. (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS In de Arabische wereld stelt men zich momenteel de vraag of de machtsstijd in de Syrische hoofdstad Damascus er toe zal leiden dat Syrië zijn politiek drastisch gaat wijzigen. Dat zou betekenen dat het zijn radicale standpunt tegen elke vreedzame oplossing van het Palestijnse pro bleem inruilt voor de aanvaarding van het plan-Rogers. Men meent dit te kunnen afleiden uit het feit dat de oppositie tegen de interventie van Syrië in de oorlog tussen het Jordaanse leger en het Palestijnse verzet de laatste dagen zo sterk is geworden dat Noereddin El-Attassi zijn functies van president en premier heeft neergelegd. Hoe het ook zij, uit welingelichte bron in Damascus wordt vernomen dat er duidelijk sprake is van een kloof tussen de linker- en de rech tervleugel van de regerende Baath- partij en dat er al dagenlang heftig, maar vreedzaam, wordt gediscussi eerd over de kwestie Jordanië en de gevolgen da'arvan voor de Arabische wereld. Waarnemers wijzen erop dat dit niet de eerste keer is dat de twee vleugels van de partij lijnrecht tegen over elkaar staan, maar nog nooit is de tegenstelling zo scherp ge weest als op dit moment, enkele weken na de dood van president Nasser, nu de Arabische wereld moet kiezen tussen het voortzetten van de lange strijd en het meewer ken aan vredespogingen. DEN HAAG (ANP) De Neder landse regering is van oordeel dat een alomvattend verbod op het ge bruik van biologische en chemische strijdmiddelen dient te gelden voor alle gewapende conflicten, waarin ;ewapende strijdkrachten in vijan delijke actie verwikkeld zijn. Zo'n verbod zou echter geen be- rekking moeten hebben op het poli tioneel gebruik .van traangassen zo als bij de handhaving van de open bare orde, waarbij het sparen van levens een gebiedende vereiste is, ongeacht of zulk politioneel gebruik geschiedt door politie, militair per soneel of eenheden van de Verenig de Naties. Minister Luns (Buitenlandse Za ken) heeft dit geschreven aan de voorzitter van de Tweede Kamer. (ADVERTENTIE) verpakking: 14 en 40 tabletten RIO DE JANEIRO (AP) De verklaring van Kardinaal Alfrink, dat in Brazilië priesters worden ge marteld, is in Brazilië gecensureerd. Maandag werd kardinaal Alfrink in persbureauberichten geciteerd. Zijn verklaringen vielen onder de categorie nieuwsberichten, die in Brazilië op last van de militaire regering niet gepubliceerd mogen worden. Het hoogste gebouw ter wereld is deze wolkenkrabber van bet Wereld handelscentrum in New York. Het passeren van de vroegere record-houder, het Empire State building gebeurde bij de 102e etage. Er komen nu nog 8 verdiepingen op. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „De werking van het medium televisie, zoals we dat in Nederland kunnen hanteren, is sterk overschat". Tot deze conclu sie komt het reclamebureau F.H.V. aan de hand van een analyse van het bureau voor marktonderzoek „Intomart", in het vaktijdschrift voor de reclame „Ariadne". De ana lyse is representatief voor een heel jaar STER-reclame, omdat het zich uitstrekt tot 40 uitgezonden reclame blokken. De heer M. P. Franzen van het reclamebureau stelt in het artikel dat er een minimaal aantal „contac ten" met een televisie-commercial nodig is om enige uitwerking te sorteren. In een serie van veertig commercials ziet 28 procent van de Nederlanders er slechts vier of minder, hetgeen een niet interessant aantal „lichte" kijkers wordt ge noemd. In het gunstigste geval zien ze per kwartaal een spot uit de campagne. Daar 22 procent van alle Nederlanders er met een enkele spot van zien, wordt slechts 50 pro cent der Nederlanders met een cam pagne van 40 commercials effectief bereikt (5 en meer contacten per jaar). Niet ieder die naar een blok kijkt, neemt ook alle spots bewust waar, en een spit zien betekent nog niet dat de kijker zich de film herinnert. Een NIPO-analyse van de herinne- ringscijfers van 324 vorig jaar uitge zonden televisiespots, bracht aan het licht, dat de gemiddelde spontane herinnering slechts acht procent be droeg. Drs. C. J. Smeekes, directeur van de STER, bestrijdt in een weer woord in „Ariadne" enkele van de getrokken conclusies. De uitspraak dat de waarde van de STER-reclame zwaar wordt overschat, kan naar zijn mening hoogstens van toepas- - sing zijn op degenen „die van het medium ongefundeerd hoge ver wachtingen hebben gekoesterd". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/BREDA. Op de avond van maandag 2 november zal in de Amsterdamse RAI een „feestje" worden gebouwd, dat hon derdduizend gulden gaat kosten. Een feestje, waar naast Koperen Ko ook twaalf Friese volbloedhengsten zullen opdraven, om maar eens wat te noemen. De grote hal van de RAI zal worden omgebouwd tot een volledig Nederlands stadje, waar produkten en evenementen van eigen bodem zullen worden getoond, „waar Nederland zich zal presenteren, zoals het is", aldus een aankondiging. Een en ander zal plaats grijpen onder de naam Holland Host Night, ter gelegenheid van het grootste toe ristisch congres dat Nederland ooit heeft mogen ontvangen: Het ASTA- congres (Associated Travel Agents). Een wereldorganisatie met 9.000 voornamelijk (80 pet.) Amerikaanse leden; directeuren van reisbureau's, touroperators. luchtvaartonderne mers e.d. Een dikke drieduizend hebben op ht congres ingeschreven; te zamen met de Nederlandse gast heren en gasten zal het uit zo'n 4.000 man bestaan. The Holland Host Night zal ter afsluiting van de éérste congresdag dienen en ter verpozing van de toe ristische zakenlieden. Het ASTA- congres heeft de naam keihard- zakelijk te zijn. Voor het Natioaiaale Bureau voor Toerisme (NBT), het ministerie van Toerisme (NBT), het ministerie van Economische Zaken, het Nederland se toeristische bedrijfsleven en de VVV's, die samen een slordige drie miljoen gulden in het vijfdaagse cpngres gaan steken, heeft dat een rooskleurig vooruitzicht. De ervaring heeft namelijk geleerd dat het toe risme naar een land, waar het con gres is geweest, het daaropvolgend jaar met ongeveer tien procent toe neemt, zoals financieel organisator Gérard L. W. Sliepen uit Breda ons vertelde. Tijdens het congres wor den de trends voor het nieuwe Amerikaanse toeristische jaar mede gemaakt. „Als ik die toeneming even mag transponeren: dit jaar heeft het toe risme in ons land 1,2 miljard gulden aan deviezen opgebracht. Voor het volgende jaar wordt dat bedrag al leen door het congres met honderd miljoen gulden gestimuleerd, naar we mogen aannemen. Dit beditag wettigt het uithalen van dat grapje in de RAI. Het congres is een ontmoetingspunt voor iedereen die bij het toerisme betrokken is". Om nog wat over het grapje te vertellen. Het zal voornamelijk in het teken staan van eten (kaas, vis. fruit, erwtensoep, hutspot en nassi), drinken (Bols en Heineken), snoepen (chocolade en Deventer- j IJl'CUcl koek), feesten („carnaval", muziek korpsen, potsemakers en majorettes) en praten (iedereen met iedereen). Het congres wordt op die feeste lijke maandagavond al meteen de das omgedaan. Een rode zakdoek om de hals gehouden met een huls van een lucifersdoosje. Een zwart petje moet het boerenimago vervol maken. Het stadjè zal uit alle moge lijke etablissementen bestaan, waar „nationale produkten" (het rijtje kent u van buiten) kunnen worden geproefd. Het moet een gekke avond worden, want er hoeft niets afgere- worden, want er hoeft niets afgere kend te worden en dat is belangrijk. Niet alleen Amerikanen zijn gek op alles wat gratis is, zo heeft het toerisme inmiddels geleerd. Amerikanen aan de rauwe haring en de dikke erwtensoep met kluif, die entertainment uit ongeveer elke provincie te slikken krijgen. Dat wordt een „vol" avondje: Gelder land komt met een stel mooie mu ziekkorpsen, Friesland met dek hengsten en Brabant zal voor het element „carnaval" zorgdragen. Hiervoor zullen vele bekende Bre dase carnavalsfiguren voortijdig van stal worden gehaald. De Prins-Zelf zijn Raad van Elf en verder gevolg; de Blaospoepers, De Biemeewes met hun paardjes en het majoretten- korps Breda-Oranjestad. Voor de folkloristische noot zullen in totaal 250 personen worden gecharterd. Breda heeft daar dus een groot aan deel in. We willen niet verzuimen nog een paar medewerkers te noemen: de onvermijdelijke klompenmaker, een klokkenmaker, sneltekenaar en ac cordeonisten; Haarlemse bloemen meisjes, Hollandse Zuivelmeisjes, meisjes van het Holland Hostessteam en het anonieme leger dat drank en spijs moet aansleuren. „Het moet een avond worden, waarop je de Amerikanen in de sfeer van een typisch Hollands volksfeest brengt", meent de heer Sliepen. De regie van het gebeuren, waarin zoveel zorg is gedaan ligt bij majoor H. Reinders, bekend van militaire taptoes. (ADVERTENTIE) anders dan andere Toneelspeelsieren TV-actrice Marja Habraken. Ed. LAURENS Het is de bedoeling dat het con gres na maandag nog tot en met vrijdag zaken doet. Op vrijdag 5 november, de slotdag, kunnen alle landen die dat willen zich in de RAI presenteren. Daar is grote belang stelling voor, aldus de organisatoren. „De achtergrond hiervan is de poli tiek die we voeren met „Amster dam, poort tot Europa". Nederland is voor het Amerikaanse toerisme een grote zaak. Bij Europese vakan ties gaat men vanuit Nederland ver der. Eén van de belangrijkste doel stellingen van het NBT is het ge middeld dagbezoek van Amerikanen aan Amsterdam op te voeren. .Drie jaar terug was dat anderhalve dag, dat zou bijvoorbeeld 2.5 moeten worden", aldus de heer Sliepen. „Daarbij kunnen we van de filoso fie uitgaan, dat het voor een Ameri kaan waarschijnlijk niet uitmaakt of hij in Amsterdam of Breda zit. Van het vliegveld af is hij met een bus binnen een uur in Breda. Dat is voor een Amerikaan niets", meent de heer Sliepen. Maar voor het toe risme buiten de Randstad zou dat zoveel te meer kunnen betekenen. Alsof het grote congres in Am sterdam niet genoeg is, zal er van 7 t.m. 13 november in Rotterdam nog een tweede internationaal congres op toeristisch gebied worden gehou- on fo Britisch Travel Agents). A- den: Het ABTA-congres (Association of British Travel Agents). AB- TA is uitsluitend Engels en zal 2.000 man in „De Doelen" brengen. De organisatoren hebben het verschil tussen ABTA en ASTA subtiel aan gegeven. Prins Claus opent het En gelse en Prins Bernhard het Ameri kaanse congres. Twee van dergelijke congressen in een jaar is wel erg veel. Maar het was de bedoeling geweest dat de Engelsen twee jaar geleden naar Rotterdam waren gekomen. De devie- zenbeperking verhinderde dat. Een voordeeltje voor Nederland is, dat het „feeststadje" nu tweemaal ge bruikt kan worden: Eén maal in de RAI en een keer in de Ahoy-hallen. Uitgerekend die Nederlanders. PIM GAANDERSE. SANTIAGO (AFP) De nationale raad var, de Chileense christende mocratische partij heeft zijn verte genwoordigers in het parlement op- edragen zaterdag a.s. bij de pre sidentsverkiezing in het congres te stemmen op de socialist dr. Salvador Ulende. Dr. Allende kan nu zeker zijn van zijn verkiezing, die een bekrachti ging zal zijn van de keuze van het voIk.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 15