Dr. Veldkamp pleit voor „sociale supermarkt" Nobelprijs voor vrede voor Amerikaan Commentaar BIJ SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN Consumentenbond verbod colportage Bernadette Devlin (22) weer op vrije voeten NADRUK OP GOEDE LEEFOMGEVING P0K0N Felle brand op Damrak Confessionelen bh Geen eenzijdig bestand in Vietnam Water Cynisch en dom Russisch maanschot Klachten over verkoop praktijken Melkdetailhandel verzoekt om prijsverhoging Pierre Laporte werd gewurgd Opzegtermijn Alvast 200 gulden voor N.S.-personeel Regering V.S.: gebruik het vertrouwde plantenvoedsel Over de chique van klassiek. DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 (Van onze redactie binnenland) ZANDVOORT Een „sociale su permarkt", waarbij de betrokken burgers op een centrale plaats al hun contacten met de overheid, zo als sociale uitkeringen, premie-beta lingen, belasting en aangifte kunnen afhandelen, is in Zandvoort bepleit door dr. G. Veldkamp, oud-minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Hij sprak ter gelegenheid van de NV A-dag van de Nederlandse Vereniging van Assurantiebezorgers. Gemakkelijke bereikbaarheid in de regio's en in het algemeen een voudiger en dus doorzichtiger uit voering moeten voorop staan bij de eenvoud van organisatie, die dr. Veldkamp met betrekking tot het stelsel van sociale zekerheid bepleit. Hierbij zouden volgens hem ook alle mogelijkheden binnen het fiscale stelsel tot vereenvoudiging van het heffingsstelsel moeten worden be studeerd. De kosten van de werknemersver zekering zouden bijvoorbeeld wel licht kunnen worden geïnd via de BTW, zo verduidelijkte dr. Veld kamp zijn reeds eerder naar voren gebrachte suggesties. Hoe die inning door middel van de BTW zou moeten gebeuren, stond de heer Veldkamp nog niet duide lijk voor ogen. „De verzekeringskos ten zouden dan moeten worden be taald in de prijzen", zo zei hij. „Maar dat gebeurt nu ook, via af wenteling". Bepaalde takken van het bedrijfsleven, zoals de horeca, zouden bij een dergelijke rgeling gebaat zijn, meende hij. In zijn toespraak zette dr. Veld kamp uitvoerig uiteen in welke richting het stelsel van sociale ze kerheid zich ontwikkelt en volgens hem zou moeten ontwikkelen. Het systeem moet naar zijn mening, wil het toereikend zijn, berusten op een duidelijk verband tussen het inko men en de uitkeringen. Bij de inko mensvervangende sociale zekerheid moet de netto-uitkering dicht bij het te vervangen netto-inkomen liggen. Bij de kostendekkende sociale ze kerheid moeten de netto-vergoeding dicht bij de werkelijke kosten lig gen. Bij de uitwerking van deze begin selen moet rekening worden gehou den met de lasten, verbonden aan de beoogde „afronding" van de sociale zekerheid, het risico van misbruik en de nodzakelijke flexibiliteit bij de groei van de welvaart. Ten aan zien van de mogelijkheid van mis bruik zei dr. Veldkamp dat hierover vaak op generaliserende wijze wordt geklaagd. Maar wèl zou men volgens hem kunnen overwegen, bij de ziek tekostenverzekering niet te vergoe den de eerste dag dat men ziekte kosten maakt. Dit zou zowel de premies drukken, als ongemotiveerd ziekteverzuim voorkomen, dacht hij. Beperking van de kinderbijslag leek dr. Veldkamp een mogelijke consequentie van de gestegen wel vaart. Men zou de bijslag volgens hem bijvoorbeeld pas vanaf het tweede kind kunnen gaan uitkeren. Hij was het echter in het algemeen niet eens met de stelling van prof. dr. F. Hartog, dat naarmate de welvaart groeit er steeds een stukje van de sociale verzekering af kan. Hij verduidelijkte zijn standpunt al dus: „Ik geloof dat er heel weinig mensen zijn, onder hen, die vroeger een inkomen van 5000,- hadden en nu een inkomen van 25.000,- en dan laat ik de inflatie nog buiten beschouwing die in staat zouden zijn het risico van ziekte uit hun toege nomen inkomen te dekken". Zij zou den immers zoveel moeten bespraen dat zij met de rente daarvan het weggevallen inkomen zouden kun nen opvangen. (Van onze redactie buitenland) OSLO De Nobelprijs-1970 voor de vrede is toegekend aan de Ame rikaan van Noorse afkomst dr. Nor man Borlaug (56). Hij is sedert 1966 verbonden aan het internatio nale centrum ter verbetering van mais en tarwe in Mexico-City. De prijs is 280.000 gulden groot. Hij wordt Borlaiug op 10 december uitgereikt op het jaarlijkse Nolbeü- festival iin Oslo. Het is de vijftiende Amerikaan die de Vredesprijs ontvangt. Het laatst is die prijs in 1964 toegekend aan Martin Luther King. De land- en bosbouwkundige dr. Norman Ernest Boriauig is in Gres- co, Iowa, geboren. Hij studeerde aan de universiteit van Minnesota. Na een jaar ate instructeur aan die universiteit verbanden te zijn ge weest, weüke hij bij de dienst voor de bosbouw (193839), bij de Du- pont de Nemours-stichting (1942 1944) en bij de Rockefeller sitddhting in Mexico-City. De Nobei-commissie van het Noor se parlement zet in haar officiële mededeling, dat dr. Borlaug zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt door de ontwikkeling van nieuwe tairwesoorten, die de oogsten in ver schillende landen, maar bovenal in Mexico, India en Pakistan, in hoge mate hebben verbeterd. Bij de snel le ontwikkeling van de landbouw in de afgelopen jaren, de „groene revolutie" genoemd, neemt dr. Bor laug een centrale plaats in, aldus de Nobelcommissie. NOG een kleine vijftien jaar ge duld hebben en we kunnen weer als sportvisser en zeifs als zwemmer terecht in onze rivieren. Aldus de verheugende mededeling van minister Bakker. Er zal zo'n 3,5 miljard gulden voor nodig zijn, om dit oppervlaktewaterzuiveringspro ject rond te krijgen, maar dan is het water ook weer schoon. Afgezien van de vraag of de vissen het nog zolang zullen uithouden, lijkt ons het optimisme van minister Bakker nogal voorbarig. In vijftien jaar kunnen heel wat onvoorziene din gen gebeuren. We hoeven dan al leen nog maar elders in deze krant te lezen dat de bonzen in het be drijfsleven in tien jaar tijd een ver drievoudiging van onze export waarde voorspellen, waarbij vooral olie- en chemische produkten (met hun afval) een groot aandeel zullen hebben. Is dit allemaal in de plan nen van minister Bakker verdiscon teerd We hopen het. Maar dan nog: hoe zal het de wet op de ver- ontreiniging van oppervlaktewate ren vergaan, als we daar de lot gevallen van zijn broertje, de wet op de luchtverontreiniging, naast leggen? De wet blijkt, volgens de voorzitter van de senaat, bijna an derhalf jaar bij de Tweede Kamer te hebben gelegen en nog eens vijf- eneenhalve maand bij de regering. De wet is ruim twee jaar geleden ingediend en intussen volgt in de Rijnmond de ene alarmfase op de andere en verrijst aan onze zuid grens een vuilverspreider van de eerste orde. Jonkvrouwe Wtfewaal van Stoet wegen heeft de televisiekijkers, wellicht onbedoeld, enig inzicht ge boden in een frappant staaltje van parlementaire hypocrisie. Aanleiding was een suggestie van de KVP- fractievoorzitter, drs. Schmelzer, om na de verkiezingen door de Tweede Kamer aan het staatshoofd een kabi netsformateur te laten aanbevelen. Een dergelijke gedachte moet blijk baar de partijen, die een rechtstreeks door de kiezers aangewezen kabi netsformateur voorstaan de wind uit de zeilen nemen. Of zoals een door de CHU-freule geciteerd kamerlid zei: „Je moet toch wat aan de ver nieuwing doen". Cynischer kan het al niet. En dom mer dan het KVP-fractielid dat te genover mevrouw Wttewaal ver klaarde het met haar eens te zijn, maar in de fractie met zijn voorzitter had ingestemd „omdat hij het niet zo goed begrepen had" kan het ook niet. Jonkvrouwe Wttewaal vindt de suggestie-Schmelzer „zagen aan de poten van de troon". Dat is het ook. Het verschil met de ideeën van D'66 - dat een gekozen kabinetsformateur wil - schuilt juist in de versluiering welke de heer Schmelzer blijkbaar gaarne toepast. Hij verdoezelt na melijk, dat een uitspraak van de kiezers wordt vervangen door een combine van partijen. Mevrouw Wttewaal noemde dat „gekonkele- foes", een opmerkelijke uitspraak van een zo nauw bij het parlemen taire bedrijf betrokkene. Ouderen zullen zich herinneren dat in de meidagen van 1940 velen die luidkeels „Oranje boven" plach ten te roepen, toch niet zulke steun pilaren van de constitutionele monar chie bleken. Het is goed dat de op rechte aanhangers van de monarchie weten dat de in sommige partijpro gramma's voorkomende paragrafen, waarin het koningschap eer wordt bewezen, blijkbaar voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn. (ADVERTENTIE) ONZE VERKOOP VAN BETERE MANNENMODE OVERTREFT VER ONZE VERWACHTINGEN Bovendien is ons assortiment nu aangevuld met vele nieuwe dessins en modellen. In alle maten van klein tot heel groot, van slank tot 'n buikje. Volledig nieuw gesorteerd. Topconfectie tegen spectaculaire fabrieks prijzen. Kostuums vanaf f 75,- Jasjes vanaf f35,- Overjassen vanaf f45,- Broeken vanaf f 15,- Het enige wat aan de kleding" ontbreekt is het etiket van de betere detaillist. Aile werkdagen van 9.00 - 18.00 uur (ook op de koopavond vrijdag geopend), fabriek Etten-Leur Moerdijkse Postbaan 18. Em. HERTZBERGER Confectiefabrieken MOSKOU (Tass)- De Sovjet- Unie heeft in het kader van het pro gramma voor ruimte-onderzoek een ons geen zorgen over en hebben het de-8, in de richting van de maan gelanceerd. De Sonde-8 werd in de baan naar de maan gebracht uit een omloopbaan rond de aarde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Consumentenbond zou graag zien dat de rege ring aan instituten voor schriftelijk onderwijs verbiedt om met het cursusmateriaal langs de deur te komen. Bjj de Consumentenbond komen geregeld klachten binnen over de verkooppraktijken van de instituten. Steeds opnieuw blijkt dat met te veel belovende reclame mensen worden ingeschreven voor cursussen, waarvoor zjj duidelijk onvoldoende vooropleiding en capaciteiten hebben. RIJSWIJK (ANP). Werkgevers- en werknemersorganisaties in de melkdetailhandel, samenwerkend in de c.a.o.-commissie voor het melk- detailhandelsbedrijf, hebben in een brief aan de minister van Economi sche Zaken gepleit voor een zo spoe dig mogelijk ingaande wijziging van de prijs en de detailhandelsmarge voor melk en melkprodukten. Aan leiding hiertoe vormde het verlan gen van de werknemers in deze be drijfstak ten aanzien van de uitbe taling van de bekende vierhonderd gulden De werkgevers kunnen die uitbetaling uit de thans geldende distributiemarges onmogelijk vol doen, zo wordt gesteld. MONTREAL (Reuter) De lijk schouwing heeft uitgewezen dat Pierre Laporte, de ontvoerde minis ter van arbeid van Quebec, is ge wurgd. Mogelijk is dat gebeurd met het kettinkje van het kruis dat hij om de hals droeg. De wonden die het slachtoffer had aan de linkerpols, de rechterhand en de borst waren vrij oppervlakkig en kunnen de dood niet hebben veroor zaakt, aldus de lijkschouwer, dr. Lau- rin Lapointe, die in zjjn rapport geen melding maakt van schotwon den. Volgens de politie was Laporte in het hoofd geschoten. Vaak moet een hoog cursugeld in ééin keer vooraf aan de instelling worden betaald. Het gaat dan vaak nog om hoge bedragen als 2000 gul den voor een computercursus. Voor de cursist die dit bedrag niet zo gauw op tafel kan brengen, heeft de instelling ai een oplossing gevonden: hij kan terecht bij een financierings maatschappij, zodat de cursus in ter mijnen kan worden betaald. Maar de cursist kan dain niet meer terug. Ook als de cursus niet bevalt, is hij zijn geld kwijt. De issteHLimg heeiflt haar centen binnen en bemoeit zich niet meer met problemen tussen de cur sist en de financieringsmaatschappij, Volgens mevr. drs. Fransen, direc trice van de Consumentenbond, is een deel van deze klachten te voorkomen door de instelling te verplichten be tere informatie vooraf aan de aspi rant-cursist te geven. Wel voegde zij eraan toe dat zij alleen beschikt over de klachten v®n gevallen waarin er iets fout zit, en dat zij niet weet hoe veel er goed gaan. Zij zei dit gistermorgen in een ver gadering van de Onderwijscommissie van de Tweede Kamer. De commissie hield een hoorzitting over het wets- plan van staatssecretaris Grosheide (Onderwijs) om de instellingen voor schriftelijk onderwijs te onderwer pen aan een (vrijwillige) rijksinspec tie en een erkenningsregeling met voorwaarden. In ons land volgden volgens cijfers van het CBS uit 1967 meer dan 180.000 mensen een schriftelijke cur sus. Er was toen keuze uit ruim 1100 verschillende cursussen. Meevr. Fransen deed de Kamerle den een oplossing aan de hand voor het probleem van de agressieve wer vingsmethoden en de onzorgvuldige selectie van'de cursisten. De cursus overeenkomst vergeleek zij daarbij met een arbeidscontract. De eeTste twee maanden gelden als proefperiode, waarin zowel de cursist als de instelling op elk gewenst mo ment het contract kunnen opzeggen. De cursist kan hierdoor kennismaken met de cursus, en hij betaalt niet meer dan naar gelang hij stond in geschreven. Na deze proefperiode zou de cursist de overeenkomst met de instelling moeten kunnen beëindigen met een opzegtermijn van maximaal drie maanden. De instelling zou ver boden moeten worden het gehele cur susgeld vooraf te innen, of de cursist te binden aan een afbetalingscontract. Als het plan van staatssecretaris Grosheide wet wordt, zal de instelling voor schriftelijk onderwijs nog niets dwingends opgelegd worden. Wel kunnen instellingen die dat wensen en die aan de gestelde voorwaarden voldoen, rijkserkenning krijgen. Zij moeten hun werk dan stellen onder controle van een rijksinspectie. Een van de voorwaarden is dat de aspi rant-cursist geen cadeaus mogen wor den beloofd. Tijdens de hoorzitting van de Ka mercommissie bleek dat vrijwel alle instituten een afkoelingsperiode of proeftijd hanteren en een opzegter mijn van twee, drie of vijf maanden kennen. UTRECHT (ANP) Het perso neel van de Nederlandse Spoorwe gen van 23 jaar en ouder krijgt eind november een extra uitkering van 200 gulden bruto. Voor het jongere personeel gelden lagere bedragen. Dit is namens de hoofddirectie en de drie vervoersbonden NBV, KBV en PCB gisteren aan het personeel van de NS meegedeeld. Wat de betaling van de tweede fase (nog eens 200 gulden) bij de NS betreft, daarover is afgesproken dat hoofddirectie en bonden op nieuw zullen overleggen zodra de verdere ontwikkeling bij de over heid daartoe aanleiding geeft. De vakorganisaties staan op het standpunt dat in januari 1971 op nieuw f 200 moet worden uitge keerd met de mogelijkheid tot even tuele verrekening bij de nacalculatie 1971. (Van onze correspondent) LONDEN. Het 22-jarige onaf hankelijke Noordierse Lagerhuislid Bernadette Devlin is gistermorgen kort na zes uur vrijgelaten uit de ge vangenis van Armagh. Zij heeft vier van de zes maanden hechtenis ach ter de rug, waarmee zij gestraft werd voor haar aandeel in de Bog- side-rellen van Londonderry in augustus 1969. Begin deze week werd officieel bekendgemaakt, dat Bernadette Dev lin vermoedelijk vrijdag in vrijheid zou worden gesteld. De overheid vreesde echter betogingen, die tot nieuwe incidenten konden leiden. Om die reden werden alleen Berna- dette's nauwste medewerkers op de hoogte gebracht van het plan van de gevangenisdirectie om haar giste ren al ongezien buiten te smokkelen. Omstreeks zes uur doken in de omgev'ng van de gevangenis ver scheidene politiemannen en een aan tal persoonlijke vrienden van Ber nadette Devlin op. Pas een uur later vertelde een officier van de politie aan de nieuwsgierig wachtende jour nalisten, dat Bernadette vertrokken was. Ze is van plan eerst enkele dagen rust te nemen. Daarna gaat ze haar kiesdistrict Midden-Ulster bezoeken. Volgende week begint in Londen het nieuwe parlementaire jaar. Ber nadette Devlin zal zo spoedig moge lijk naai de Britse hoofdstad vliegen om haar parlementaire eed af te leg gen en haar zetel te bezetten. Ze kan dan meteen ook de meer dan 1000 pond achterstallig parlementair sala ris opstrijken, dat niet uitbetaald werd tijdens haar verblijf in de ge vangenis. waar haar loon slechts vijf shilling en six pence per week be droeg. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Amerikaan se regering heeft gisteren berichten tegengesproken, dat de Ver. Staten van plan zouden zijn een eenzijdig bestand in Zuid-Vietnam af te kon digen. De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, verklaarde dat er geen plannen zijn om nog meer initiatieven te nemen dan president Nixon in zijn jongste vijfpuntenplan heeft aangekondigd. Het Amerikaan- Se radiostation CBS had woensdag meegedeeld, dat er in Saigon druk werd gespeculeerd over een eenzij dig staakt-het-vuren door de Ver. Staten en Zuid-Vietnam. President Thieu zou reeds instructies hebben gegeven om te zorgen voor een zo goed mogelijke bescherming van mensen en hun eigendommen nadat een staakt-het-vuren van kracht wordt. De vlammen sloegen uit de ramen bij de brand in een drie verdiepingen tellend pand op het Amsterdamse Damrak. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De komende jaren zal de nadruk moeten vallen op de zorg voor een gezonde woon-, werk- en leefomge ving en de geestelijke volksgezond heid, aldus het ontwerp. De vervui ling van lucht, water en bodem moet daartoe gestopt worden- Het is juist dat seksuele voorlichting en opvoe ding en het gebruik van anti-con- ceptionele middelen als normaal zijn aanvaard. Abortus provocatus wordt in beginsel alleen aanvaard genoemd wanneet naar medisch-sociale indi catie het lichamelijk en geestelijk welzijn van de moeder ernstig wordt bedreigd. Het ontwerp wil „onmen selijke en sadistische pornografie" in de verbodssfeer houden. De overheid moet optreden tegen het nadrukke lijk opdringen daarvan. Voorts bepleit het ontwerp stren gere bestraffing van handelaren in drugs en bemoeilijking van de ver krijgbaarheid van verdovende mid delen. Voor hulp aan verslaafden moeten er gespecialiseerde klinieken komen Op het stuk van ruimtelijke orde ning, verkeer, vervoer en volkshuis vesting bepleit het ontwerp: ver snelde vestiging van industrieën, dienstverlenende bedrijven en over heidsdiensten buiten de Randstad, betere verkeersverbindingen met de Randstad, een ruimtelijke recon structie van de Randstad Holland, een nationaal zeehavenbeleid waarin het accent moet liggen op het Schel- debekken en het noorden van het land (Eemshaven), krachtige bevor dering van het openbaar vervoer, de jaarlijkse bouw van 2000 a 3000 wo ningen meer met verlening van prioriteit aan krotopruiming, be jaarden- en eengezinswoningen. Men wil voorts streven naar het bereiken van kostprijshuren, o.m. door een voortgezet liberalisatiebeleid, ver snelde huurharmonisatie en door voering van de reeds wettelijk vast gelegde huuraanpassing. Mensen voor wie de huur tijdelijk of blij vend te hoog is moeten individuele huursubsidies krijgen. Op het terrein van de sociale ze kerheid moet voorts voorrang heb ben het probleem van de oudere on gehuwde vrouwen en van de „oud invaliden" en de uitbreiding van het verstrekkingenpakket van de alge mene wet bijzondere ziektekosten. Er moet ook een eerste aanzet ko men voor een meer definitieve op lossing van het pensioenvraagstuk. Om de aanmerkelijke stijging van de totale en gemiddelde premiedruk te beperken wil men o.m. een geleide, lijke beëindiging van de kinderbij slag voor het eerste kind, indien es, sentiële andere sociale voorzienin gen anders niet realiseerbaar zijn. Bij de maatregelen voor het be reiken van betere inkomens- en ver mogensverhoudingen valt het plei- dooi öp voor: verhoging van de sue cessiereehten in de zijlinie met op trekking van de belastingvrije voet in de rechte linie, gehele of gedeel telijke vervanging van de vermogens belasting door een belasting van ten minste 20 pet. op gerealiseerde ver mogenswinsten. Op buitenlands terrein valt de uit spraak op, dat Nederland „ook zelf standig" en in Europees verband initiatieven moet nemen voor een be tere Oost-Westverhouding. Rood China en de D.D.R. moeten in de VN komen. Terzake de defensie moet zo goed mogelijk voldaan worden aan de vrijwillige aanvaarde verplichtin gen in N.A.V.O.-verband. Vrienden, ik moet u even verslag doen van een onplezierige ervaring, die mij gisterochtend plots vurig deed verlangen naar snelle inwer kingtreding van een nog veel stren gere wet op de luchtverontreiniging. Op mijn herfst wandelingetje door mijn - nu in fraaie herfstkleuren getooide - favoriete park kruiste een gemeentelijk voertuig van de dienst beplanting of zoiets mijn pad. En tóen toen rook ik ineens tvat enke le decennia technisch kunnen de eeuwenlang gekoesterde natuur ver mogen aan te doen. Giftige gassen en stinkende dampen verbraken alle contact met het schoon der natuur. Zouden die vissen nou werkelijk nog 15 jaar kunnen wachten? Het is met al die milieuverontrei niging niet meer te doen om fiog met een schone lei te beginnen. Waar een mens al niet van kan schrikken. Enkele dagen geleden kwam op een middernachtelijk tijd stip een Marokkaan, na het genot van een stevige borrel, thuis in zijn pension (het gebeurde in Soest) waar nog meer Marokkanen woon den. De man begon overmoedig op de slaapkamerdeuren van zijn reeds slapende landgenoten te bonken. Vier van de mannen schrokken zo van het lawaai dat zij dachten met een aardbeving te doen te hebben. Zij trokken uit die veronderstelling de logische consequentie en sprongen gevieren door de ramen naar bui ten om vol snijwonden in een ziekenhuis de ware toedracht he ver nemen. De staatslieden die tegenwoordig Nederland bezoeken (zoals Soeharto en Tito) moeten wel de indruk krij gen dat wij een zeer geüniformeerd, om niet te zeggen militaristisch volkje zijn geworden. Benelux: Progiller! Promovendus A. Verdonk uit Zeist (wiskunde) doet in een van zijn stellingen een boekje open: „Er staat veelal een verband tussen de volgorde der personen, tot wie de promovendus zich richt in het aan zijn proefschrift toevoegde dank woord en de tarieftabel van de inkomstenbelasting". Er zijn nog veel te veel mensen die volgens die tarieftabel de hele samenleving geordend willen hou den. Voor het overige, ook al wordt u laag aangeslagen, ik sla u hoog aan, bij wijze van groet. MERIJN (ADVERTENTIES) H. P. BENDIEN N.V.- NAARDEN Klassieke kostuums blijven. En hoe. Erg modieuze hebben we. Van uitzonderlijke mooie soorten kamgaren. -Van een paar grote kwaliteiten zuiver wollen jersey. Kies verder uit met of zonder bontgarnering. Alle maten zijn er, ook de grotere. Breda - Tilburg - Roosendaal - Middelburg

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13