DOW-terrein trekt wild aan haarkleurspoeling 2J5Z kent u een betere? Het hoe en waarom van Progil Kantonrechter beboet schipper voor te laat opvaren Terneuzense kabouters hebben prullebakken opgehangen Willy Alberti treedt op in Axel f Nw.- en St.-Joosland Alleen maar vertraging aan persleiding Opheffing Provinciaal Landbouwfonds Wat er» waar VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater Kamerleden bezorgd over kermis van Oud-Vossemeer op crèmebasis 2 behandelingen per tube 26 sprankelende tinten V WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) TERNETJZEN Op een steen worp afstand van de naftakraker (met de eeuwige vlam) leeft in een complete woestenij ongemerkt een groot dierenarsenaal. Van katten, ratten, wezels, hermelijnen, duiven, 'ot kleine plevieren en kloeten en -onijnen in en rond de drie boer derijen, die aan de rand van het DOW-terrein staan vlakbij de wa- terfabriek. Het meest opmerkelijke van dit alles is dat er zich ook een paar kerkuilen hebben gevestigd. Een speurtocht tijdens de laatste herfst storm leverde niets op, doch de heer B. Grootjans van de bewakings dienst, de ontdekker van deze in Zeeuwsch-Vlaanderen zeldzaam ge worden vogel, vertelde de kerkuilen te hebben gezien. Ook de Hulster bioloog en vogel kenner de heer G.M.P. Sponselee (ook bekend van de aktie tegen de indijking van de mosselbanken) heeft de kerkuilen gezien. Hij heeft bovendien tussen de ruines een be hoorlijk aantal verse braakballen en etensresten van steenuilen gevon den. De vondst is zowel voor een vogelkenner als voor DOW-Chemical van belang. Voor DOW is het van belang dat blijkt dat zelfs zeldzaam geworden vogels zich weinig aan trekken van de mogelijke luchtver ontreiniging in de omgeving. Daar staat echter dit tegen over dat ver ondersteld wordt dat kerkuilen geen reukorganen hebben. De heer Groot- jiamis zelf een enthousiast natuurvor ser had de vondst al eerder gedaan, maar had uit bezorgdheid voor de dieren zijn „geheim" niet verraden. Nu toch het kleine DOW-dieren- rijk is ontdekt vertelde de heer Grootjans dat enige tijd geleden een koppeltje kloeten binnen de grenzen van de boerderijen (in drie jaar tijd totaal vervallen) had zitten broeden. Hoe lang de vervallen optrekken blijven staan is nog niet vastgesteld. Tot nader order hebben de dieren rust. Van het monotone geruis van de naftakraker hebben ze kennelijk geen last. DOW zoekt het overigens wel in de dieren. Een fabriek van het concern in Texas maakte een nog veel mooier staaltje van dieren- brutaliteit mee. Een vogelechtpaar nestelde zich op een pijp van een polyetyleenfabriek. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De kabouters in Terneuzen zijn na een absentie van ruim twee maanden weer actief. Vannacht zijn in de binnenstad op nieuw kabouterprullebakken opge hangen. Dit om de rommel die voor al rond de marktdag wordt gemaakt te voorkomen. Om de gemeentereinigingsdienst niet al te veel te belasten zullen de Oranje Vrijstaters voorlopig zelf de zorg op zich nemen voor het legen van de bussen. In de twee maanden stilte hebben de kabouters druk ver gaderd op zondagmiddagen in het clubhuis „Het Toestandje". Natuur lijk vielen er besluiten en de acties werden terdege voorbereid. Daarbij bleek dat de communicatie tussen kabouters en de „gewone" burgers niet optimaal functioneerde. Om dat probleem uit de wereld te helpen is besloten een krant uit te gaan ge ven, er zullen strips, cartoons en de meningen van de kabouterbeweging op de gang van zaken in het Ter neuzense. Wanneer de krant ver schijnt is nog niet bekend. De kos ten van de uitgave zijn de belasten de factor. Verder acties: vertegen woordigers van het volksdeparte ment van onderwijs willen voorlich ting gaan geven op de middelbare scholen en de hoogste klassen van de lagere scholen over allerlei zaken die de jeugd nu bezighoud. Verder wordt overwogen burgemeester Aschoff een petitie te overhandigen waarin Oranje Vrijstaat Terneuzen aandringt op de plaatsing van open bare toiletten in Terneuzen. Wan neer hierop niet gereageerd wordt beginnen de kabouters met de actie „poep". N.C.V.B. De NCVB, afdeling Nieuw- en Sint Joosland, hield haar ledenvergadering, onder leiding van haar presidente mevrouw Zweistra. De heer Leerdam uit Serooskerke hield een lezing met als onderwerp: „Leven we in het laatst der dagen De volgende vergadering zal ge houden worden op woensdag 18 no vember. Dan zal zuster Duwer uit Vlissingen vertellen en een film vertonen over: „Bethesda, vroeger en nu". (Van een onzer redacteuren) KALLO Rotterdam, Amsterdam, Moerdijk, Vlissingen en Gent. Alle maal plaatsen, waar gesproken is over een mogelijke vestiging van de Franse zwavelkoolstoffabriek Pro- gil. In al die plaatsen besloot men uiteindelijk „nee" te zeggen. Met name in Amsterdam kwam de pu blieke opinie fel in verzet tegen de vestiging. Het gemeentebestuur zei „ja", de gemeenteraad „nee". Het hoe en waarom is er nooit uitgeko men. Progil was gevaarlijk, voor de mens, de lucht, het water en dus moest het verdwijnen. Zo ook nu in Kallo. Een gebied net over de Nederlandse grens op de linker-Schelde-oever, waar de raffinaderijen en chemische fabrie ken celdeling schijnen toe te pas sen. Een verslaggever van de De Stem ontdekt, als hij een reportage maakt over het veranderende ge bied rond Kallo, dat Progil daar bok komt. Dat nog deze maand de contracten worden afgesloten en dat de Belgische bevolking nog niet eens weet, wat hun boven het hoofd hangt. En weer komt de pu blieke opinie in hfet geweer. De Ne derlandse althans. Binnen een straal van 15 kilometer ligt een groot aantal Nederlandse plaatsen. Met name West-Brabant lijkt met de overwegende zuidwestenwind benard te liggen. Progil maakt zwavelkoolstof, dat in andere chemische bedrijven weer wordt gebruikt als oplosmiddel voor harsen, was, vetten en rubber. Het wordt gefabriceerd door in een hermetisch afgesloten circuit vloei bare zwavel, aardgas en/of propy leen op elkaar in te laten werken. Daarbij wordt weer gebruik ge maakt van stoffen die het proces versnellen (katalysators). De vloeibare zwavel wordt aangevoerd in schepen vanuit Zuid-Amerika met name Mexico. Die schepen zul len dus over de Westerschelde ko men. Het aardgas komt per pijpleiding uit het Nederlandse Slochteren. De propyleen wordt in tankwagens aangevoerd van een raffinaderij. Bij de reactie van deze grondstoffen ontstaan twee produkten het eind- produkt zwavelkoolstof en het af- valprodukt zwavelwaterstof. Deze zwavelwaterstof wordt gevoerd naar een speciale installatie, een zo genaamde „Claus-oven", die uit de zwavelwaterstof weer vloeibare zwavel maakt. Dit is in eenvoudige woorden het hele produktieproces. Er komen echter nogal wat problemen om de hoek kijken. In de eerste plaats be horen zwavelwaterstof en zwavel koolstof tot de giftigste stoffen, ter wijl bij de produktie ook het in Rijnmond al zo beruchte zwaveldi- oxyde vrijkomt. Daarbij komt dat zwavelkoolstof, het eindprodukt, bijzonder brandbaar en explosief is. In de derde plaats gebruikt de fa briek veel water, dat na gebruik sterk verontreinigd is door het gif tige zwavelkoolstof. In de vierde plaats zijn de transporten van de grondstoffen en het eindprodukt bijzonder gevaarlijk. Zwavelkoolstof is bijzonder giftig. Zoals het chemische vetten oplost, t£sf"het ook de menselijke vetten aan. Bekend is met name de aantas ting van de vetscheden van het ze nuwstelsel. Het gif hoopt zich, zoals zovele schadelijke stoffen, lang zaam maar zeker op bv in de lever. Het is dus goed mogelijk, dat de giftige werking bij kleinere concen traties zich pas na zeer lange tijd openbaart. Zwavelwaterstof is zo mogelijk nog giftiger. Het is een gas met een walgelijke lucht, die het meest weg heeft van de stank van rotte eieren. Het inhaleren van een teug met slechts 0,1 - 0,2 volumeprocen ten zwavelkoolstof beeft al directe bewusteloosheid en de dood tot ge volg. Het gas veroorzaakt zuurstof gebrek en richt schade aan aan de cellen van het centrale zenuwstel sel. Zwaveldioxyde komt vrij bij het omvormen van zwavelwaterstof tot zwavel in de „Clausoven" Er kan namelijk nooit meer dan een om vorming van 98% plaatsvinden. On der normale bedrijfsomstandighe den zal er niet zoveel zwaveldioxy de uit de schoorsteen komen, als bijvoorbeeld bij een raffinaderij. Dit wordt echter al gauw anders bij abnormale omstandigheden, om maar niet te spreken over een brand. De grootste bedenking die men tegen Progil kan aanvoeren is wel de brandbaarheid en het explosieve karakter van het produkt dat het maakt. Ontsteking van de vloeistof kan bij iedere mogelijke tempera tuur plaatsvinden, terwijl het al uit zichzelf ontbrandt bij een tem peratuur van 102° C. (benzine ont brandt „pas" bij een temperatuur van meer dan 300 graden). De ex- plosiegrens ligt tussen de 1,3 en 44 volumeprocenten (benzine 1,4 - 7,6). Daarbij komt dat de stof zeer vluchtig is en zwaarder dan lucht. Bij ontsnapping vormen zich wol ken, die tegen de grond blijven „kleven". Eén vonkje is dan al ge noeg om een explosie te veroorza ken. Ten opzichte van benzine heeft het echter ook betrekkelijke „voor delen". Zwavelkoolstof kan afge dekt worden met water (een brand is dus gemakkelijker te blussen dan een benzinebrand) en het produ ceert niet zoveel hitte als benzine. Bij een brand, bijvoorbeeld in een opslagtank, ontstaan kolossale hoe veelheden zwaveldioxyde, veel meer dan bij welke raffinaderij- brand ook. Binnen een straal van 5 km zou ieder levend wezen in zeer grote moeilijkheden komen. Bij ongunstige wind wordt een ge bied van zo'n 20 kilometer levens gevaarlijk voor ouden van dagen, kinderen, mensen met ademhalings stoornissen en hart- en vaatziekten. Bij vochtig weer (en wanneer is het dat niet in het Scheldebekken) en de aanwezigheid van metaal- en roetdeeltjes in de lucht (ook niet onwaarschijnlijk in een industrie gebied) bestaat de kans op een „zwavelzuurregen". Het zwavel dioxyde zet zich dan met het water in de lucht onder invloed van ul traviolet licht en stofdeeltjes om in het sterk bijtende zwavelzuur. De fabriek gebruikt veel water, onder andere om het eindprodukt in de opslagtanks te bedekken (het heeft een hoger soortelijk gewicht dan water). Daarmee voorkomt men dat de zwavelkoolstof ver vliegt en dampen vormt. Dat water raakt na verloop van tijd verzadigd van de zwavelkoolstof. Hoewel men dit water, mogen we aannemen, wel zal reinigen, is het volgens deskun digen ten enenmale onmogelijk het geheel van zwavelkoolstof te ont doen. Dit kan verregaande gevol gen hebben voor het biologisch le ven in en langs de Schelde en de Noordzee. Het transport van de produkten, zal misschien nog wel de meeste problemen gaan opleveren, want de zwavelkoolstof wordt ergens an ders gebruikt. Het vervoer zal voor het grootste gedeelte per tankauto plaatsvinden. Na het bovenstaande is het wel duidelijk dat een tankwa gen zwavelkoolstof veel en veel meer gevaar oplevert, dan een tankwagen benzine, propyleen, chloor etc. En wat zal er gebeuren wanneer een schip met vloeibaar zwavel op de Westerschelde lek slaat Met het water vormt het zwavelzuur en dat is een vloeistof waar maar weinig leven het in uit houdt. Als alles goed gaat, zal een zwa velkoolstoffabriek niet meer (maar ook niet minder) gevaar opleveren dan welk ander chemisch bedrijf ook. Het wordt echter anders als er iets niét goed gaat. En je bent er niet door te zeggen (wat het Am sterdamse gemeentebestuur inder tijd deed) dat er zich de laatste twintig jaar geen grote ongeluk ken hebben voorgedaan bij andere zwavelkoolstoffabrieken in de we reld. (Er zijn er nog geen tien). Al met al blijven er nogal wat vragen liggen. Tot nu toe heeft Pro gil in het openbaar nog niets laten horen over zijn precieze plannen. Volgens onze inlichtingen hadden ze in Amsterdam 6 ha nodig, voor een fabriek die aan zo'n 25 mensen werk zou gaan bieden. De eigenlij ke fabriek op het moedercomplex in Frankrijk heeft een oppervlakte van 20 x 30 meter, met op enige af stand een controlekamer en voor- raadtanks. Bij Kallo heeft men ech ter ongeveer 50 ha uitgetrokken. Betekent dit dat de fabriek tien keer zo groot wordt als in Amster dam Het lijkt onwaarschijnlijk. Maar wie garandeert dat het niet zo is En wat gaat de fabriek doen met verontreinigde zuiveringsmate rialen, katalysators, afvalwater etc.! De opwinding lijkt toch wel ge rechtvaardigd. TON IN 'T VELD (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Schipper 3. 3. C. van het motorschip Piet werd door de Terneuzense kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van f 100,Op 30 juli van dit jaar, het was mistig, was de schipper bij het oversteken van het gat van Ossenisse op de Schelde, volgens de dagvaardiging te laat opge varen waardoor het Poolse zeeschip Edward Dembrodsky in moeilijkheden kwam. Door snel reageren vam zoiwell de loods aan boord vam het schip en van verdachte werd een aanvaring voorkomen. De loods deed echter aaogifte vam de verkeerde v aarwij ze vam schipper C. bij de rijkspolitie te water. Volgens getuige De B. was het zeer moeilijk te zien im wélike rich ting het zeeschip voer. De officier vam justitie mr. C. Keij- zar, merkte op dat verdachte ver schillende instanties had geschreven om de deskundigen te wijzen op de gevaarlijke vaamsitoiaitie in het gat vam Ossemiisse. Het hielp hem weinig, wamt de officier eiste een boete vam 150,—. G. T. J. de B. uit Sint Jamsteen sitomd terecht omdat hij op 8 augustus op de Zoetonvaart te Hulst met zijm aiuto op een tegemoetkomende sco ter was gebotst. De berijder vam de scooter T. B. werd hierbij aam de knie gewond. Er waren geen getuigen en De B. verikloarde diait de scooter hem aange reden had en niet op de wijze zoals in de dagvaarding stond. Maar door dat er glasscherven op de weghelft van De B. gevonden waren, maakte de poditie proces-verbaal op tegen De B. Nadat de schade niet onder ling geregeld kon worden moest De B. terechtstaan. De uitspraak luidde 100,boete. De laatste verdachte die tijdiens de zitting voor het hekje van mr. Van Hees kwam was P. B. K. uit Honte- nisse. De bejaarde man (77) liep op 23 juli nogal onzeker op de open bare weg. Volgens de dagvaardiging verkeer de hij in kennelijke staat. „Hij viel tegen een afrastering, tuimelde daar over en belandde op zijn rug in een tuintje aan de Willem Alexamder- straat", aldus de dagvaardiging. Wat dat kennelijke staat betreft verdedigde K. zich dat hij maar twee flesjes bier en twee glaasjes spuitwa ter gedronken had. Hij verklaarde verder dat hij een suikerpatiënt was. Conform de eis werd de man vrijge sproken. K •- (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Tot zo in de show de showproduktie van Kick de Jong met artiesten zoals Willy Alberti komt op maandag 26 oktober a.s. naar Axel. Plaats van handeling is het cultureel centrum De Halle, waar op deze avond behalve Willy Alberti onder meer conferencier Tony Lee- rinks, presentatrice Ellis Berger en het clownduo De Kame's optreden. Sinds de Zeeuwschvlaamse pre mière van de show in sporthal Den Dullaert in Hulst, zijn er in het pro gramma verschillende wijzigingen aangebracht. Ria Valk is inmiddels vervangen door Rita Corita en Imka Marina komt in Axel in plaats van het duo Yvonne en Yvette. Ria Valk heeft zich in verband met andere verplichtingen voorlopig terug moe ten trekken. De aanvulling van het programma met Rita Corita is blij kens de reacties tijdéns de uitvoering in de Zeeuwse hoofdstad bijzonder goed in de smaak gevallen. Het pro gramma trok er, zoals enkele weken geleden ook in Hulst, een volle zaal. De tweede Zeeuwschvlaamse afle vering van „Tot zokrijgt op 26 oktober een wat meeir plaatselijk ka rakter. In het programma is onder meer de 11-jarige Aadje van Hilst uit Axel opgenomen, die een aantal ac cordeonnummertjes zal uitvoeren. Hilda Blaauw uit Hoek, die tijdens de Expo Axel een aantal weken geleden tijdens de miss-verkiezing werd uit geroepen tot miss-Expo, is eveneens uitgenodigd voor de komende afleve ring van de show. Zij heeft daarin gisteravond op speciaal verzoek inge stemd. De voorverkoop voor deze nieuwe show start aanstaande vrij dag. Dan zjjn aan de zaal kaarten te verkrijgen van 16.00 tot 18.00 uur. Zaterdag is de voorverkoop in de morgenuren van 10.00 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur, eveneens in De Halle. De verwachtingen zijn bijzonder hoog gespannen en gezien de ervaringen in het verleden in Axel, terecht. Twee jaar geleden liet producer Kick de Jong Johnny Kraay- kamp in Axel optreden en ook daar voor bestond toen grote belangstel ling. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM „De eni ge schade, die wjj nu door het op nieuw wegspoelen van de zand- idam hebben geleden, is stagnatie dn de werkzaamheden. Het aan nemingsbedrijf gaat, zolang dit in •overeenstemming met de weers omstandigheden is, vrolijk ver- ider". iDit is het enige commentaar, dat idindag na ettelijke telefoontjes •kon worden bemachtigd van de boekhouder van de firma Hlllen len Roosen. Hq was de enige, die iin de directiekeet was achterge bleven, terwijl de bedrijfsleiding (zich doorlopend met de herstel werkzaamheden op het terrein bezig hield. Van de zijde van het adviesbureau Bongaerts en Kuyper uit Den Haag, onder wiens directie de werkzaam heden aan de persleiding Bergen op Zoom-Waarde worden uitgevoerd, werd vernomen, dat er geen aanlei ding was om in te grijpen. De woord voerders van het adviesbureau stel den zich op het standpunt, dat het voor hen onbelangrijk is hoe de aan nemer werkt. Zij konden zich even wel niet aan de indruk ontrrekken, dat het bedrijf niet efficiënt werkt. Zij merkten daar echter bij op, dat dit geheel voor rekening van de aan nemer komt. „Die manier van wer ken levert uiteraard zoals uit de doorbraken blijkt een grote ver traging op, maar zolang het eigen lijke werk het leggen van een persleiding goed is, hebben wij geen bevoegdheid om in te grijpen" aldus de heren Bongaerts en Kuyper. die tevens verklaarden, dat de firma met het werk. Hillen en Roosen zeker door gaat Tenslotte gaf men van de zijde van de dienst gemeentewerken van Ber gen op Zoom te kennen, dat de kwes tie te ingewikkeld is om op korte ter mijn beslissingen te nemen of uit spraken te doen. Men stelt zich hier op het standpunt, dat de zaak eerst grondig onderzocht dient te worden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Een instel ling van eerbiedwaardige ouder dom, namelijk het' Provinciaal Landbouwfonds, dat sedert 1851 in baten en lasten is overgegaan naar de provincie Zeeland, zal worden opgeheven. Het college van G.S. heeft de staten voorgesteld om het bezit van de instelling, zijnde een inschrijving op het grootboek van de drie pro cents nationale schuld van 25.500 over te maken aan de Stichting Hulpfonds Agrarische Noodgevallen, een fonds dat door de ZLM en de CBTB is opgericht. De feitelijke opbrengst van het fonds, dait de bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland ten doel heeft, bedroeg slechts f 750 aan rente per jaar. Omdat de stukken, betrekking hebbende op het land bouwfonds van voor 1940 bij de brand van Middelburg praktisch al lemaal verloren zijn gegaan, weet men van de geschiedenis van het fonds niet veel af. Zelfs staat het niet met zekerheid vast, wie. sinds 1851 de opbrengsten van het' fonds heeft ontvangen, maar aangenomen wordt dat dit de ZLM is. De provin cie had met dit fonds feitelijk een blok aan het been, omdat de provin cie zich alleen bezig hield met het ontvangen van en weer doorbetalen van rente. De waarde van de groot boekinschrijving, die een eeuw gele den nog al wat betekende, is sterk gedaald. Bij verkoop zouden de stukken minder dan vijftig procent van de nominale waarde opbrengen, zo zeggen G.S. Het college heeft even overwogen om dit agrarische erfenisje over de verschillende land bouworganisaties in Zeeland te ver delen, maar na rijp beraad is beslo ten het bedrag over te maken ten gunste van de Stichting Hulpfonds Agrarische Noodgevallen te Goes. (ADVERTENTIE) Films VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Easy rider, 18 j. ANTWERPEN Rex: Rendez-vous hotel van Sankt Pauh. Kinderen n.t. Odeon: De bekentenis, 14 j. Astrid: De lummels van de eerste rij. Savoy: Die nackte Bovary, 18 j. Rubens: Cromwell, a.l- Ambassades: Candy, a.l. Capitole. Gathering gun, 14 j. Que)iin: Woodstock, a.l. Pathe: Duivel doet al, Metro: Sartana dood of levend, 14 Vendome: Thérèse en Isabelle. Astra- De zeven huurlingen. Toneel - Muziek Dans ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal), 20.15 uur: Ro.t. Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet. Solist Jean Four- nier (viool). Rott. Schouwburg, 20.15 uur: „Het leven van Edward II van Engeland" door het Nieuw Rott. Toneel. ANTWERPEN Kon- Vlaamse Opera, 20 uur: „Het driemeisjeshuis". Sportpaleis, 20 uur: W'ener Eisrevue- GENT Kon- Ned. Schouwburg, 20 uur: „Wanneer heb je mijn moeder voor het laatst gezien?" Diversen GOES De Korenbeurs, 20.15 uur: „Lezing van Ginette Guitard Auviste over „Le snobisme" voor Alliance Frangaise. IJZENDIJKE Winkelactie: „Ons Belang". Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 in Middelburg. HULST Boekhandel Van Geyt: Expositie „Het kind in de kunst" (t.m. 29 okt.) Werkd. 912 en 1318 uur. Zon gesloten. ROTTERDAM Museum Boymans-van Beuningen: Expositie Edvard Munch, tekenin gen, aquarellen, grafiek (t.m. 1 nov.). Ma. t.m. zat. van 1017, zon. van 1117 uur. Rott. Kunststichting, Zuidplein: Expositie Bas Kloens, schilderijen (t.m. 25 okt.). Werkd- 1017, zon. 12—17 uur. ZIER1KZEE Gemeentemuseum: Expositie scheepsmodellen, aardewerk, por selein (t.m 30 okt.). Ma. t.m. zat. IQ—12 en 13 30—16.30 uur- Morgen, donderdag 22 oktober Bergen op Zoom Hansweert Made-Drimmelen Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 8.42 en 21.19 8.05 en 20.40 11.23 en 0.11 7.35 en 20.08 7.09 en 19.38 8.32 en 21.09 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle sprekers die gisteren in de Eerste Kamer met mi nister Beernink (Binnenlandse Za ken) hebben gesproken over de toe komstige ene gemeente Groot-Tho- len, hebben de hoop uitgesproken dat de nieuwe raad van Groot-Tholen „wijsheid en verdraagzaamheid' zal betrachten tegenover de katholieke minderheid van Oud-Vossemeer. „Dat hoop ik evenzeer", antwoord de minister Beernink. „Persoonlijk kan ik niets doen om de kermis van Oud-Vossemeer te behouden. Op grond van de zondagswet is het op de eerste plaats een zaak van het ge meentebestuur om voor zijn gemeen te te verbieden dat op zondag kermis wordt gehouden. Maar de meerder heid moet natuurlijk rekening hou den met de belangen van de minder heid. Tenzjj de meerderheid er in haar diepste geweten van overtuigd zou zijn dat zij daardoor in haar hei ligste gevoelens zou worden aange tast". De nieuwe gemeentelijke indeling op Tholen wordt 1 juli a.s. van kracht, een half jaar later dan het oorspronkelijke plan. Daardoor zul len de zeven gemeentelijk zelfstandi ge kerkdorpen van Tholen opgaan in een nieuwe gemeente Groot-Tholen met 16.000 inwoners. Daarmee zal de gemeentelijke herindeling van het gehele gemeentelijke gebied haar be slag hebben gekregen. Het wetsontwerp herindeling Tho len werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2