„Ik zie Villot volgend jaar paus worden" ,6d vondje frisSQ uoor bij 't TITO KOMT PRATEN OVER VEILIGHEID IN EUROPA De gangmaker. Istizlrt DE HARDNEKKIGE CELVORMING VAN DE IT O PATER LEOPOLD VERHAGEN: Laporte, van journalistiek in politiek OPGELICHTE DEVOTIE W OPENHAARDEN Ook moeite Wat koop ik voor een eucharistisch snelbuffet Bidden natuurzuivere pepermunt DINSDAG 20 OKTOBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN. Op de dag van het interview in het klooster „Mariënhage" te Eindhoven, was hij precies 26 jaar vaste mede werker aan Radio Nederland Wereldomroep. En de portier zei: „Hij zal zo wel hier zijn, hij moest even op zijn brommerke de stad in. Een rijbewijs heeft hij nog altijd niet". Later werd hij opgeroepen met de zoemer. Lang, kort, kort. Het morseteken van de V. Het is stil geworden om pater Leopold Verhagen (62), sinds de KRO hem enkele jaren geleden schrapte als dagsluiter. De Augustijn met zijn zilverwitte haar, die altijd zo luchtig kon mediteren over de ernstige dingen des levens. Waar staat hij precies in de he dendaagse kerk? Leopold Verhagen: „Luister, van de KRO wil ik niet veel zeggen. Het was een fijne tijd. Het begon op een goede vrijdag, toen ze vast zaten. Ik dacht vooruit maar. Toen ben ik over het kruisbeeld op mijn kamer begonnen. Daar staat een tekst op „Leo, het was voor jou" Voor mij begint het christenzijn bij de liefde voor de mens, die tijdt. Ik vind, dat er via de KRO een groter stuk apostolische ka- liolieke overtuiging weggegeven zou moeten worden. Ana het slot van de program ma's mis ik dat staartje naar boven het perspectief naar het geluk, er wordt voor mij teveel gekraakt en gekankerd, overal, ook in de kerk. Het religieus idealisme is weg. We leven duidelijk in een aflopende tijd van de kerk. Bij ons vieren we de laatste jaren alleen nog maar afscheidjes. Ik had geschat, dat we een man of tien zouden verliezen, maar het zijn er nu al tienmaal zoveel. Waarom ik blijf? Niet omdat ik kritiekloos ben. maar omdat ik me in deze kerk thuisvoel. Weglopen is nooit een oplossing. Vaticanum II heeft zeer helder de zin en de bedoeling van de kerk geconstateerd, maar in de praktijk loopt het allemaal nog niet gesmeerd. Er zijn veel mensen, die op hol slaan. Ze zien gewoon de geschiedenis over het hoofd. Wat we nu beleven is na Trente ook gebeurd. Het zal minstens twee generaties duren, voordat Va ticanum II is uitgevoerd. Intussen ben en blijf ik gewoon rooms, zonder me conservatief te voelen. Als ik positie moest kiezen, sta ik het dichtst bij waarheid en leven. Maar ik hou niet van al die splin terpartijtjes. Voor mij is het geloof de doos, waaruit je kunt putten als je in armoe zit. Het geloof, uitgedrukt in de kwantiteit van gebeden. Een rooster van penitenties. Wie vroe ger zestien gulden gestolen had, ging naar de hel. Later is dat verhoogd tot vijf-en-dertig gulden. Dat was het weekloon van de ar beider. En in de sexualiteit was alles doodzonde, behalve het kin deren verwekken. Een groot per centage is nog altijd gelukkig met dit systeem, vergeeft dat niet. Maar de kankeraars hebben niet in de ga ten, dat Vaticanum II zo'n prachtig alternatief heeft gesteld. „Ik geef toe: de paus heeft ook moeite met Vaticanum II, dat openbaart zich geregeld. Ik sta op dit standpunt: laat het Vaticaan zijn eigen dood sterven. Daar zijn ze trouwens al mooi mee bezig. Het Vaticaan is geen sine qua non. Is geen wijn meer, als de flessen kapot zijn? Het concilie begon met 3500 sinterklazen en het eindigde met 3200 gewone priesters. Septua gint noemt zich een groep realisti sche priesters. Ik weet niet, of je in geloofszaken primair realist moet zijn. Elke vernieuwing is gauw geforceerd. Onze litungietim- meraars van het eerste uur hebben allemaal de kerk verlaten. En Bestaat er zoiets als een bewust geloof? „Ik heb dat bij mezelf onder zocht. Eén keer in de tien jaar is er een avond, dat ik werkelijk kan bidden. Verder is het behelpen. „God, wat heb ik het goed getrof fen", zeg je dan, maar je hebt elkaar evengoed n odig. Ik kan geen dag zonder God". U relativeert graag. Houdt dat u als priester in de kerk? „Ik weet het niet, ik voel mij happy. Collega's, die vertrekken, missen vertrouwen in de toekomst. Ik geloof er nog in, rotsvast. Maal ais ze het priesterambt vaarwel zeggen en trouwen, laat ze het dan goed doen. Verdorie, de helft trouwt met een oudere gescheiden vrouw, terwijl de markt toch zo vol is. Het lijkt wel een greep aan de noodrem". Wat de nieuwe katechismus be treft: ik kan het niet uitkrijgen. Dat is geen bouwvast voor de ge wone man, want je moet er op studeren. Voor mij is het een puur brok economie. Ik heb liever het nieuwe missaal, dat is werkelijk bruikbaar voor de wereld. Zet on ze liturgieverbasteringen er maar eens naast. Dan hebben we van de mis gewoon een eucharistisch snel buffet gemaakt" Pater Verhagen heeft vertrouwen in de paus: „Ik verwacht en hoop ook, dat hij het volgend jaar ont slag neemt. Het zou me anders van zo'n heldere kop tegenvallen. Kar dinaal Villot zie ik als zijn opvol ger. Ze zijn kortgeleden samen op vakantie geweest. Dat gebeurt an ders nooit". Pater Leopold Verhagen tobt niet over de kerk. Hij is rooms gebleven. Wat voorvelen identiek is met conservatief. Maar voor de ze blijmoedige Augustijn, die men dagelijks voorover gebogen op zijn brommerke door Eindhoven kan zien snorren op weg naar school, bestaat er geen passend hokje. Hij is niet in te delen. Bij hem past de laatste jaren alleen het seintje van de zoemer in klooster „Mariënhage". Lang, kort, kort. sinds de liturgie vernieuwd wordt, blijvensteeds meer mensen weg. Ze ontmoeten geen priester meer, die geïnspireerd is. We hebben potdomme toch een hoop moois overboord gezet, of niet? Als ik Huub Oosterhuis met een cognac- glas zie slingeren, is dat een ge brek aan eerbied. Ik heb mijn kelk laten maken uit ivoor". „Apostolische bewogenheid is voorwaarde voor goed priester- ..fichap. Ik vind het niet bij pries ters, die in een flatje alleen gaan zitten om beter zichzelf te kunnen zijn. Intussen is er nog een extra sleutel van de voordeur in omloop. Ik vind het ook niet bij degenen, die alles in de liturgie zo eenvou dig mogelijk willen houden. Dat doen ze dan om er vanaf te zijn. Eredienst veronderstelt heel iets anders. Ik neem een bad voor de mis. Bij veel experimenten heeft men God losgelaten. En ik kots ervan, ais ik een priester hoor aankondigen: „Thans zingen wij het lied van Huub Oosterhuis van daags vóór hij er tussenuit trok". Natuurlijk heeft dat allemaal zijn weerslag op de mensen, maar het is zeker geen radeloze puinhoop in de kerk. Er wordt juist ontzettend veel gebeden tegenwoordig. Er is een heel nieuw geloofssubstraat aan het groeien". Verhagen over het Vaticaan: „Is er geen wijn meer, als de flessen kapot zijn?" (ADVERTENTIE) AKEN (DPA) Een te na drukkelijk vertoon van devotie is een 39-jarige mar., die in de. trein van Maastricht naar Aken zat. noodlottig geworden Het viel een Westduitse poli tieman op, dat de reiziger die in priestertoog was, niet alleen, het brevier bad maar ook de rozen krans. Zoveel godsvrucht ging hem te ver. Hij onderwierp de „priester" aan een verhoor De devote „geestelijke" bleek een sinds lang gezochte oplichter te zijn die zich bij verschillende ge legenheden voor pater had uitge geven. Zo was hij in Saarbriicken als plaatsvervanger voor een met verlof zijnde priester opgetreden en had daar voor zijn noodlijden de missie in Zuid-Amerika 5000 Mark in contanten en giften in goederen gekregen. In septem ber van het vorig jaar werd hij zelfs belast met de geestelijke verzorging van pelgrims die naar Lourdes gingen Bij zijn arrestatie zaterdag bleek hij over totaal 20.000 Mark te beschikken. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG/BELGRADO Voor het eerst brengt een socialistisch staats hoofd een bezoek aan Nederland. De Joegoslavische president Tito, vergezeld van zijn echtgenote, zal vanmorgen op de vliegbasis Ypenburg arriveren, waar hij door koningin Juliana en prins Bernhard zal worden begroet. Het officiële staatsbezoek duurt tot en met vrijdag. Het Joegoslavische staatshoofd zal tijdens dit vierdaagse verblijf o.a. besprekingen voeren met premier De Jong, minister Luns en staatsse cretaris van buitenlandse zaken De Koster. Het belangrijkste onderwerp van bespreking zal ongetwijfeld de Eu ropese veiligheid vormen. Zowel Nederland als Joegoslavië hechten groot belang aan een Europse veilig heidsconferentie en beide landen willen deze bespoedigen. De economische samenwerking tus sen Nederland en Joegoslavië is de laatste jaren belangrijk genoeg ge worden om op het hoogste niveau een regelmatig contact te onderhou den. Zeer recent nog bracht de Joe goslavische minister van buitenland se zaken Mirko Tepavac, een bezoek aan Nederland, nadat minister Luns eerder Belgrado had bezocht. De waar de van de handel tussen beide landen is in de periode van 1965-1969 bijna verdubbeld van ruim 115 miljoen tot 210 miljoen gulden. Relevant bij het bezoek van Tito is ook dat ongeveer (ADVERTENTIE) Als de stoelgang meer 'n moeilijke zit wordt, doet hij zijn voortreffelijk werk. De gangmaker van Istizin. Laxerende tabletten met 'n beschermend laagje. Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nodig is. Istizin tabletten in doordrukstrip. Gewoon de beste oplossing. (Van onze correspondent) QUEBEC Het F.L.Q. is in liet begin van de 60'er jaren ontstaan uit een aantal linkse organisaties in Montreal. In haar manifest, dat het de regering vorige week dwong uit te zenden, beschrijft het zich zelf „niet als een Messias noch een moderne Robin Ilood", maar als een groep arbeiders uit Quebec, die vastbesloten is alle middelen te gebruiken om er zeker van te zijn, dat het volk van Quebec over zijn eigen lot beschikt. Het manifest combineert een soort semi-analfa- betisme met marxistische en mao- istische slogans. Het identificeert zijn vijanden bitter als „de grote jongens, de geidjagers in hun Ca dillacs, de sigarenrokers". Het Frans is minder elegant, maar verschilt niet veel van de geloofsbelijdenissen van andere linkse organisaties, die in Montreal bloeien: Le front de la liberation populaire, een combinatie van marxistische, leninistische groepen, de nieuwe democratische partij, de communistische partij, de Canadese arbeidsparty (maoïstisch) en de liga van jonge socialisten. De belangrijke steun voor het FLQ komt van La confederation des Syndicats Nationaux, een van de De vermoorde Canadese minister van Arbeid Pierre Laporte was een van de sleutelfiguren van het nieuwe liberale kabinet na de verkiezingen Van april. Eerder dit jaar verloor hij de strijd om de leiding van de liberale partij en moest die aan Robert Bourassa overlaten. Toen deze in april pre mier van Quebec werd, nam hij de 49-jarige Lapor te in zijn kabinet op als minister van arbeid en immigratie. Laporte is in 1921 in Montreal geboren. Hij be haalde een graad in de rechten in 1945 aan de universiteit van Montreal, maar verkoos een loop baan in de journalistiek. Van 1948 tot 1960 volgde de politiek van Quebec vanaf de perstribune in het provinciale parlement. In 1962 werd hij in het parlement gekozen. Het jaar daarop werd hij frac tieleider van de liberalen en in 1965 kreeg hij de portefeuille voor culturele aangelegenheden. Laporte zette zich in voor het bereiken van hervormingen op het gebied van verkiezingen en voor de gemeenten. Hij bleek een zeer goed rede naar. Associatie of een andere soort van speciale status vooor het Frans sprekende Quebec vond hij onzin. Laporte was gehuwd en had twee kinderen, een dochter (21) en een zoon (10). Deze laatste was getuige van de ontvoering van zijn vader. twee vakbonden in Quebec met on geveer een kwart miljoen leden. De leider van deze vakbond werd het afgelopen weekend onder meer gearresteerd. In de begintijd be perkte het FLQ, dat zijn organisatie naar de communistische celmethode heeft gevormd, zich tot het plegen van bomaanslagen, op standbeelden en militaire installaties. Natuurlijk werden fouten gemaakt: een oudere bewaker werd gedood en een sloop- expert werd verminkt. Door de cel organisatie kon de politie moeilijk in de beweging doordringen. Toch werden in juni 1963 17 mensen ge arresteerd, maar de bewering van de politie, dat het FLQ vernietigd was, bleek voortijdig. De bomaan slagen werden hervat en de ge vangenneming en de uitwijzing uit de V.S. van zijn twee voornaamste theoretici, Charles Gagnon, een nogal zachtaardig schijnende socio loog, en Pierre Vallièrs, een groot demagoog, kon zijn opmars niet stui ten. Eerder dit jaar werd duidelijk, dat het FLQ een nog wanhopiger weg was ingeslagen. Toen ontdekte de politie een plan om de Israëlische consul in Montreal te ontvoeren. In juni kwam na een inval in een afgelegen huis, 60 km ten noorden van de stad, een nog rijper plan, namelijk het ontvoeren van de Amerikaanse consul-generaal, aan het licht. Aan het besluit van het front ondanks deze tegenslagen, door te gaan met hun kidnapplan- nen, kan men haar wanhoop afme ten. Om dit echter als de mate van haar sterkte te beschouwen, is zeker verkeerd. Eerste minister Trudeau gaf aan het parlement toe dat de buitengewone maatregelen, die de regering vorige maal ge dwongen was te nemen in bepaalde opzichten „een val" vormde. Het was immers een welbekende tech niek van de revolutionaire groepe ringen, de democratische regering in discrediet te brengen door haar in een autoritaire positie te dwin gen. De moord op Laporte lijkt ech ter meer op een val voor het FLQ. Zij zal niet alleen de strop rond de nekken van de kidnappers leg gen, maar zal er ook toe bijdragen, Frans- en Engelssprekende Canade zen te verenigen. Het FLQ heeft zonder zich om iets te bekommeren hoog spel gespeeld en het heeft gefaald. Toch zal men vragen blij ven stellen of de regering, als ze niet met de wet geschipperd had, de levens van beide gijzelaars niet had kunnen redden. (Copyright The Guardian/ De Stem) 7000 Joegoslaven in Nederland werk vinden. Aanleiding voldoende dus om niet alleen over zuiver internati onale zaken te praten. Kort na aankomst leggen presi dent Tito en zijn vrouw in de hoofdstad een krans bij het Nationa le Monument op de Dam. Daarna ontvangt burgemeester Samkalden de gasten in zijn ambts woning aan de Herengracht. Bij de ze ontvangst zullen ook koningin Juliana en prins Bernhard aanwezig zijn. Het uitgebreide programma ver meldt voor donderdag o.a. een be zoek aan Philips in Eindhoven, waarbij de Joegoslavische president en zijn vrouw begeleid zullen wor den door prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus. Onder Tito heeft Joegoslavië zich losgemaakt van de Sovjet-Unie. In 1948 brak hij met Stalin en sinds dien heeft hij zich aan het Kremlin weinig gelegen laten liggen, zonder echter de socialistische principes overboord te gooien. Hij was echter PRESIDENT TITO veel minder dogmatisch en dat heeft hem in het Westen populair ge maakt. Daarbij komt nog de helden rol die hij als partisaan in de Tweede Wereldoorlog heeft vervuld. Zijn staat van dienst is indruk wekkend. Josip Broz Titó, presi dent van de socialistische federale republiek Joegoslavië is in 1892 ge boren in Kumrovic in Kroatië. In de Eerste Wereldoorlog raakte hij aan het front in de Karpaten ernstig gewond, na eerst gearresteerd te zijn geweest wegens anti-oorlogspro- paganda. In 1915 werd hij als krijgs gevangene naar Rusland gevoerd, waar hij zich aansloot bij de inter nationale rode garde tijdens de Rus sische revolutie. Teruggekeerd in Joegoslavië be gon hij een steeds belangrijker rol te spelen in de communistische par tij in zijn land. In 1941 organiseerde hij het gewa pend verzet en legde daarmee de basis voor de latere eenheid van zijn land. Hij leidde de strijdkrach ten van het volks-bevrijdingsleger en van de partisanen-detachementen naar de overwinning en verzekerde de zege van de revolutie. Na de bevrijding leidde Tito de politiek van herstel en verdere ontwikkeling van het socialisme. In 1953 werd hij gekozen tot president. Op het gebied van de internatio nale politiek nam de Joegoslavische president het initiatief tot de confe rentie van niet-gebonden landen, in 1961 in Belgrado, herhaald in 1964 in Cairo en dit jaar in Loesaka. Op het gebied van de buitenlandse poli tiek staat Tito o.a. voor: het recht van kleine landen op gelijkheid, vreedzame coëxistentie en construc tieve samenwerking tussen landen met verschillende systemen. Mevrouw Jovanka Broz-Budisavl- jevic, de vrouw van president Tito, is in 1924 geboren in Pécani, in het zuidelijk deel van Kroatië. In 1942 sloot zij zich aan bij de volks bevrijdingsbeweging en nam deel aan de strijd tegen de bezetters. In 1952 trouwde ze met Josip Broz Tito. Zij is bijzonder geïnteresseerd in kunst. Een van haar grootste hobbies is haar liefde voor bloemen. (ADVERTENTIE) Wees zeker van uw keus. Stuur voor gratis kleurige documentatie no 20 een kaartje aan Ringiever, Antwoordnummer 1444, Rotterdam sretEEM t^_. uuuuuujuu u UDB PERFECTE SMOS1902 Havenstraat 209-213, Rotterdam-W. Tel. (010)-25.65.65* Showr. geopend v. 9-17 u. zaterdags van 9-13 uur. Eigen parkeerruimte.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7