Nog geen spoor van Cross Nederland alleen in protest Bogaers treedt uit PPR I )e^e|yci Lekker stoken zonder schoorsteen! POLITIE HAALT NET AAN ROND MOORDENAARS LAPORTE 1 lavona kuurserie Aandeelhouders akkoord Kritiek op gang van zaken bij fusie Kwatta-Van Dungen Kwatta koopt Haags bedrijf op er \y haarproblemen? WRAK OP OVERWEG MINISTER KLOMPé OVER BRAZILIë: Surinaamse scholieren bezetten radio-gebouw Twee treinongelukken door gladde rails Commentaar Bezoek Tito P.P.R. 18-jarigen Kritiek oud-strijders op politie-actie AMBASSADE Beroep V.S. waarschuwen Formosa DINSDAG 20 OKTOBER 1970 "CORESIDENT Tito is de laatste maan- den veel op reis. Na de con ferentie van de niet-gebonden landen in Loesaka, bezocht hi[ Luxemburg, België en West-Duits- land. Nu is Nederland aan de beurt. Evenmin als de Benelux-landen kan Joegoslavië een belangrijke po litieke rol spelen, al is de betekenis van het land van Tito in de dialoog tussen Oost en West niet te onder schatten. Als onafhankelijke landen kunnen ze gezamenlijk wel initia tieven nemen en een bepaalde druk uitoefenen. Voor Tito was daar na de Rus sische inval in Tsjechoslowakije in augustus 1968 alle aanleiding toe Vanaf die gebeurtenis heeft het Joegoslavische staatshoofd voort durend gewezen op de noodzake lijkheid van een Europese veilig heidsconferentie die o.a. aan der gelijke praktijken paal en perk moet stellen. Nederland zal niet het eindpunt van deze campagne zijn. Het is echter te hopen dat Tito en de Ne derlandse regering of de Benelux in haar geheel, zullen bijdragen tot een beter inzicht in de problematiek die het houden van een veiligheids conferentie voorlopig nog in de weg staat. TXJEN zich enkele jaren geleden ■*- in de K.V.P. een groep radi calen ging roeren is van Brabant uit (daar noemden ze zich aan vankelijk „verontrusten") een soort program van actie gelanceerd. In dat stuk spraken de Brabantse „ver ontrusten" zich uit voor een pro gressieve concentratie met dien ver stande, dat bij hen de bereidheid om met andere progressieve partijen samen te werken zijn begrenzing vond bij C.P.N, en P.S.P. De P.P.R. echter heeft van het begin af aan samenwerking gezocht met elke groepering, die zich als progressief aandiende, dus ook met P.S.P.'ers. Qua mentaliteit voel de de leiding van de PPR zich bo vendien het meest verwant met die genen ter linkerzijde, die in hun partijen links van links stonden. Het gevolg van een en ander is ge weest, dat de P.P.R. door de massa van de confessionele kiezers niet is begrepen. Die massa schrok van wat ervaren werd als wild gedoe en revolutionaire praat. Zodoende is de P.P.R. een elite partij gebleven. En zij zal dat blij ven. Het afgelopen weekeinde is immers besloten de huidige koers aan te houden. Zeker nu enkele gematigde figuren zijn uitgetreden is de kans gering, dat de P.P.R. als nog aan de confessionele partijen een deel van hun aanhang zal weten te ontfutselen. Dat maakt de P.P.R. voor de P.v.d.A. en D'66 tot een weinig interessante bondgenoot Zoals de kaarten nu liggen, lijkt voor de P.P.R. geen politieke rol van betekenis meer te zijn weg gelegd. De politieke arena in ons land begint veel weg te krijgen van een kippenhok, waarin, zoals al eerder opgemerkt, de CH-voormannen om het hardst kakelen. Dat is een wat oneerbiedige benadering van de ver kiezingsstrijd, maar CH-minister Beernink van Binnenlandse Zaken heeft het er zaterdag j.l. dan ook weer naar gemaakt. Op het jonge rencongres „De bezem door de leef tijdsgrenzen" verkondigde hij dat hij zou proberen de 18-jarigen al bij de komende kamerverkiezingen (april 1971) kiesrecht, of zoals hij het noemde „medezeggenschap" te geven. Op dezelfde bijeenkomst zag zijn collega van Justitie, Polak, zich genoodzaakt te verklaren dat het nog wel enkele jaren zou duren voordat de 18-jarigen zullen mogen stemmen (door o.a. grondwetswijzi ging). Tactvol zei minister Polak dan ook maar: Hoe hij (Beernink) dat wi' doen, weet ik ook niet. Dat zal mi nister Beernink zelf ook wel niet weten. We zullen het maar als ver kiezingsgekakel beschouwen, met als resultaat windeieren. IN HET Binnengasthuis in Amster dam is de 1-jarige R. Kok overleden die vorige week ernstige brandwon den opliep bij een brand in zijn ouderlijk huis. DE INDONESISCHE OLIEPRO- DUKTIE zal in het jaar 1970-*71 boven een miljoen barrel per dag stijgen en de komende tien iaar tot 2,5 a 3 miljoen barrel toenemen. (Van onze redactie buitenland) QUEBEC Het verzet in Canada tegen de afgekondigde noodtoestand is afgenomen na de moord op minister Laporte. Het Canadese lagerhuis keurde gisteren, terwijl een grote jacht hezig was op de ontvoerders van zowel Laporte als de nog steeds onvindbare diplomaat Cross, de maatregelen van de re- gering-Trudeau goed. De noodmaatregelen, die verband houden met de ontvoeringen door het bevrijdingsfront voor Quebec zullen voorlopig tot volgend jaar 30 april van kracht blijven. Een aantal burgerlijke vrijheden is hierdoor opgeschort. De politie heeft maandagmorgen het huis gevonden waar de minister van arbeid, Pierre Laporte, de week voordat hij werd vermoord, door zijn ontvoerders van het FLQ is vastge houden. Het is een leegstaande hou ten bungalow in het plaatsje St. Hu- bert, 16 kilometer ten zuiden van Montreal. Voordat de politie het huis binnenging, blies zij de deuren met explosieven op voor het geval de le den van het FLQ boobytraps in het huis zouden hebben achtergelaten. In een van de zijvertrekken bleek het een grote wanorde te zijn. Overal werden bloedsporen gevonden. Op de grond lagen kippebeentjes, oude kle ren er ander afval. Volgens een woordvoerder van de politie is het net om de verdachten van deze moord nauw aangehaald. Zondagavond zijn arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen een 27-jarige on derwijzer en een 37-jarige taxichauf feur die aan de moord op Laporte schuldig zouden zijn. PAUL ROSE verdacht (ADVERTENTIE) droog en dor haar? lavona crèmebehande ling va. 1.80 voor meerdere behandelingen vet haar? lavona tegen vet haar 2.40 voor 2 behandelingen slap en fijn haar? lavona haarhersteller va. 135 voor meerdere behandelingen vlug uit model? lavona haarversteviger va. 030 kent u hetere? Van de op 5 oktober ontvoerde Britse handelsattaché James Cross ontbreekt nog ieder spoor. Volgens het FLQ verkeert de 49-jarige Britse diplomaat in goede gezondheid. Dit werd meegedeeld in een communi qué van het front dat enige uren na de ontdekking van het lijk van La porte werd aangetroffen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Canade se autoriteiten om meer politiebe scherming voor de in Canada werk zame Amerikaanse functionarissen verzocht Volgens een woordvoerder van het ministerie in Washington, John King, is de Amerikaanse ambte naren in Ottawa en Quebec opdracht gegeven bijzondere voorzorgsmaatre gelen te treffen. Sinds de ontvoering van Cross (op 5 oktober) zijn in Quebec 319 mensen in hechtenis genomen. Slechts enkele van hen zijn weer in vrijheid gesteld. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De aandeelhouders van N.V. Chocolade- en Cacaofabriek Kwatta te Breda hebben gisteren zij het met de nodige kritiek hun instemming betuigd met de fusie tussen Kwatta en Van Dungen's Chocoladefabrieken N.V. te Nijmegen. Bij het bekend worden van de overname van Van Dungen door Kwatta hebben de vakbonden kritiek geleverd op de gang van zaken rond de fusie. Eén der aandeelhouders haakte daar gisteren op de buitenge wone algemene vergadering van aan deelhouders op in. Het werd hem erg gemakkelijk gemaakt, want tus sen de bedrijven door deelde Kwatta- directeur J. M. Misteli mee dat de Kwatta-groep een Haags bedrijf had opgekocht. Deze fusie was al even zeer als die met Van Dungen, beslist, voordat de aandeelhouders er ook maar iets over konden zeggen. „Het is fout dat de aandeelhouders niet in een fusiebespreking worden gemengd", aldus de heer Spierings van de Vereniging voor Effectenbe scherming. Directeur Misteli voerde als verkla ring aan dat eind augustus „helaas op grond van onjuiste geruchten" de koers van Kwatta-aandelen ter beur ze zeer snel steeg. „Dat was volko men onjuist en daardoor was het noodzakelijk de fusiebesprekingen sterk te versnellen en te comprime ren". De regels van de fusiecode kwamen hierdoor in het gedrang. Maar daar ging de heer Misteli niet verder op in. Hij beperkte zich tot de opmerking dat hij de vakbonden „erkentelijk" was vooi het door hen getoonde be grip voor de situatie. Volgens de directeur heeft die haast ook aanleiding tot andere misverstan den gegeven, zoals over de prijs die Kwatta voor Van Dungen heeft be taald. Gisteren is meegedeeld dat die niet alleen een bedrag van ruim 800.000 gulden in aandelen Kwatta is geweest maar tevens een „aanzienlijk bedrag in contanten" Hoeveel werd niet meegedeeld. De aandeelhouders moesten genoegen nemen met de aanduiding: „in verhouding tot de waarde van de uitgegeven aandelen een aanzienlijk hoger bedrag". De bankiers van Kwatta moeten zeer welwillend zijn bijgesprongen, gezien de omstandigheden. Kwatta draait al jaren met verlies en de li quide middelen bedroegen vorig jaar niet meer dan 203.000 gulden. Daar komt nog bij dat de heer Mis teli „met teleurstelling" moest con stateren dat de omzetten wederom lager zullen zijn dit jaar. De con sumptie van echte chocolade is dit jaar weer met een paar procent ge daald. Mede gezien de gestegen kos ten (lonen en grondstoffen) voorspel de de directeur een niet beter resul taat dan vorig jaar. „Ons euvel is dat we een wereldwijde reputatie hebben, maar te kleine bedrijven", aldus de heer Misteli. Samenvoeging van be drijven noemde hij een noozaak: „We zijn nog niet aan het einde". Van Dungen, waarin ondergebracht Frank Rademaker (van de Haagse hopjes) telt 230 werknemers. Kwatta 420. Van Dungen heeft in Nijmegen een fabrieksterrein van anderhalve hectare, waarvan iets meer dan de helft bebouwd is. Kwatta heeft een vijfmaal grotere omzet dan Van Dun gen. Het Nijmeegse berijf werkt winstgevend (zes procent dividend over '69) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het oud-strijders legioen heeft premier De Jong een brief gezonden, waarin het politieop treden in Capelle aan den IJssel vo rige week wordt bekritisëerd. „Als oud-wapenbroeders van de in Neder land verblijf houdende ex-KNIL- Zuidmolukkers kunnen wij niet on verschillig zijn over de wijze, waar op de Nederlandse overheid met zwaar overtrokken machtsvertoon is opgetreden tegen de Zuidmolukse sa menleving", aldus de brief. Nederland is bijna het enige land in Europa dat probeert druk uit te oefe nen op de Braziliaanse regering. De regering heeft gepoogd een reeks van activiteiten te ontplooien die echter geen van alle veel hebben uitgehaald. Dit blijkt uit een interview dat Ruim Zicht, het blad van het NKV, met minister Klompé heeft gehad. Minister Klompé geeft een over zicht van wat de Nederlandse rege ring heeft ondernomen: In de commissie voor de mensen rechten van de VN is aandacht ge vraagd voor de folteringen van ge vangenen in Brazilië. De commissie heeft echter geen bevoegdheden. Contact is gezocht met het inter nationale Rode Kruis in Genève. Dit heeft gevraagd de gevangenen te mo gen bezoeken maar de Braziliaanse autoriteiten hebben op dit verzoek nog niet positief gereageerd. Minister Luns heeft de Braziliaan se ambassadeur diverse malen ontbo den om hem op de hoogte te brengen van de sterke verontrusting in ons land over de folteringen. De ambas sadeur zou hebben geantwoord dat hij het door zou geven maar dat de kritiek onverdiend is en de betrek kingen tussen Brazilië en Nederland schaadt. De Nederlandse ambassadeur in Brazilië heeft onderzocht of de door de Braziliaanse president bijeenge roepen nationale raad voor de rech ten van de mens al wat had gedaan. Dat bleek niet het geval. Sinds de KWJ in een brochure zo'n dag of tien geleden heeft opgeroepen tot een telefoonactie tegen de Bra ziliaanse ambassade in Den Haag, heeft hel ambassadepersoneel met de regelmaat van de klok telefoontjes binnengekregen, waarin wordt ge ïnformeerd naar de toestand, waarin zich verschillende leidsters en leden van de KWJ in Brazilië bevinden. Velen van hen zitten gevangen. Ze ven telefoonnummers, in Den Haag, Wassenaar, Amsterdam en Rotter dam, probeert men nu constant te be zetten. Meer om het telefoonverkeer van ambassade en consulaat te be moeilijken, dan om wezenlijk infor maties los te krijgen. „Ze vragen allemaal naar de am bassadeur", zegt tweede secretaris, de heer Neele van de Braziliaanse am bassade. Hij handelt de meeste tele foontjes zelf af. De meeste „bellers" (meestal jongelui) sneuvelen al bij het eerste contact, als blijkt, dat de gels spreekt. Zijn ze die taal machtig maal hee) beleef gaat, kan men er dan vragen ze de tweede secretaris de oren van het hoofd. Omdat dit alle maal heeft beleefd gaat, kan men er zich van Braziliaanse zijde niet met een jantje-van-leiden van af maken. „We kunnen geen informaties ver strekken. omdat onze regering ons niet heeft ingelicht over beweerde martelingen. Ook weten wij niets af van de leden van bedoelde jongeren' groepen, zodat wij met het antwoord in gebreke moeten blijven", licht de heer Neele toe. „Het is lastig, het be moeilijkt onze arbeid, maar de tele foon staat niet altijd even rood gloeiend Dat hangt van het enthou siasme van het moment af. Hoeveel telefoontjes er per dag gemiddeld binnenkomen, weet ik ook niet, maar het zijn er heel wat." Van de 17 gearresteerde KWJ-lei- ders in Brazilië zijn er inmiddels 6 vrijgelaten. De IX anderen krijgen een „normaal" proces. De beschul digingen tegen hen zijn niet bekend. Dit is het wrak van de door een doorglijdende trein in Zaandam ge kraakte personenwagen. De bestuur der kwam om het leven. (Van een onzer verslaggevers) BREDA N.V. Chocolade- en Ca caofabriek Kwatta te Breda heeft eind vorige week de Haagse n.v. Wijnand Beke, befaamd fabrikant van marsepeinprodukten en andere suikerwerken, opgekocht. Het bedrijf dat zestig man personeel in dienst heeft, verkeerde in betalingsmoeilijk heden. Vorige week zijn de fusiebe sprekingen afgerond. Aldus is gisteren meegedeeld tij dens de buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders van Kwatta, waar de fusie met Van Dun- gens Chocoladefabrieken n.v. te Nij megen werden toegelicht. Volgens Kwatta-directeur J. M. Misteli dreigde sluiting van de ene op de andere dag van het Haagse bedrijf. „De nieuwe combinatie Kwatta-Van Dungen redde de zaak. Het bedrijf zal kunnen blijven doorwerken onder supervisie van Breda". Dit zal echter slechts tot eind dit jaar zijn. Daarna worden de machi nes overgebracht naar Breda. „De produktie kan in Den Haag niet effi ciënt zijn. Daarom gaat het Haagse bedrijf sluiten en zal de zaak in Bre da winstgevend worden her-opgezet", aldus de heer Misteli. Kwatta heeft geen onroerend goed gekocht, alleen merken, receptuur, know-how en machines. „Het meren deel van de staf en de vaklieden van Wijnand Beke zullen naar Breda ko men. Bij Kwatta-Breda zal het perso neelsbestand verder worden aange vuld. De aankoop zal in contanten worden voldaan. Een relatief gering bedrag", aldus de directeur van Kwatta. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO Een groep mid delbare scholieren heeft gistermorgen in Paramaribo het omroep-gebouw van de stichting Radio Omroep Suri name bezet, naar aanleiding van de staking van hun leraren. In de loop van de middag verlieten de scholieren, geheel vrijwillig, het gebouw weer na een gesprek met de directeur van het radiostation. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitter van de PPR, de heer Tonnaer, bevestigde ons gisteravond dat drs. P.C.W.M. Bogaers de PPR zal verlaten. Drs. Bogaers had hem dat zelf medege deeld. In een brief aan de heer Ton naer zal de oud-minister van Volks vesting en mede-oprichter van de PPR de motieven voor zijn heengaan uiteen zetten. Die motieven komen erop neer dat drs. Bogaers in de PPR niet meer die christelijke gefun geerde en geïnspireerde partij ziet die hem in 1967 bij de oprichting voor ogen stond. „Ik vimd het erg jammer dat Bo gaers ons verlaait. Vooral omdat heel wat van zijn ideeën in de PPR aan gehangen worden en omdat veel van wat hij will door ons nagestreefd zal blijiven worrtem". Alidius de heer Ton- nmaer. Drs. Bogaers was zaterdag j.l. niet aanwezig op het PPR-congres in Nij megen, na afloop waarvan nog twee andere vooraanstaande PPR-leden te kennen gaven uit te treden. Het wa ren het hoofdbestuurslid dr. C. V. Lafeber en de oud-partijsecretaris mr. A. Q. C. van Ruiten. De oud-wethou der van Den Haag drs. J. A. M. H. Damoiseaux staat ook op het punt de PPR te verlaten. Verwacht wordt dat alle uittreders voorlopig politiek dak loos zullen blijven. Allen zijn afkom stig uit de KVP, die zij in 1967 onder aanvoering van Bogaers en drs. Aar den verlieten. Drs. P. Janssen, een van de drie kamerleden voor de PPR, kon het vertrek van drs. Bogaers zelf niet be vestigen. „We weten al twee jaar niet wat ei met Bogaers aan de hand is. Als hij weggaat, waarom is hij dan zaterdag zelf niet op ons congres ge weest om zijn overwegingen uiteen te zetten en erover te praten. Hij be zocht trouwens ook vorige congres sen niet en hield zich helemaal op de achtergrond. Ook de heren Lafeber en Van Ruiten hebben op het con gres eigenlijk niet uit de doeken ge daan wat. ze dan wel willen". Al vrij snel na de oprichting kwam het tot een conflict met drs. Aarden over het karakter van de partij. In de visie van drs. Bogaers moest de PPR stevig geworteld blijven in christelij ke uitgangspunten, terwijl drs. Aar den die geestelijke binding niet wilde en elke schijn wilde vermijden dat de PPR confessioneel getint zou zijn. Naarmate het duidelijker werd dat de visie van Aarden het ging winnen trok drs. Bogaers zich steeds verder terug. Tenslotte merkte niemand meer iets van zijn lidmaatschap der PPR. Wel deden KVP-jongeren enke le maanden geleden drs. Bogaers het verzoek weer bij de moederpartij de KVP terug te keren. Drs. Bo gaers antwoordde met een vriendelij ke brief waarin hij zei de tijd rijp te achten voor een gesprek tussen KVP en PPR. Het bestuur van de PPR is daar niet op in willen gaan en heeft de duide lijke wenk van drs. Bogaers gene geerd. M A A (Van onze redactie binnenland) ZAANDAM/UTRECHT/SCHIJNDEL Gisteren gleden twee treinen ten gevolge van gladde rails door, nadat de machinist geremd had, en kwa men hierdoor op een overweg terecht waarvan de bomen niet waren geslo ten. In Zaandam kwam hierbij de be stuurder van een personenauto die net de overweg opreed, om het leven. Een chauffeur van een bestelauto liep m Utrecht ernstige verwondin gen op toen zijn auto door een trein, die doorgleed, gegrepen werd. Op de rijksweg Den Bosch-Helmond ter hoogte van Schijndel werd een personenauto door een rukwind ge grepen en raakte hierdoor op de lin ker weghelft, waardoor hij op een tegemoetkomende vrachtauto botste. De twee inzittenden van de personen auto waren op slag dood. 't Is me je herfstweertje wel, hè? Nou, van mij mag het hoor, want ik ben gek op herfstkleuren. Maar ik vind het triest dat dit jaargetijde veel mensen mismoedig maakt. In Canada vriest het al bijna, maar het is niet zo zeer daarom dat velen daar gebukt gaan. Zoals in zovele streken op dit ondermaanse leven daar lieden die niet aan hun democratische trekken komen, en teveel hun (Que)bec moeten hou den. En er leven anderen die vinden dat te die te weinig houden. Ergo: ruzie. En hoe. In de bus (gisteren zat ik in zo'n openbaar vervoermiddel, en dat be valt mij wel, als het niet te druk is, want dan kun je nadenken, aan welke laatste bezigheid m.i. veel te weinig wordt gedaan) in de bus dus dacht ik n.a.v. de dood van Laporte dit: De mate van extremisme gaat ge lijk op met het gebrek aan vermo gen om zich in de situatie van een ander (sdenkende) te verplaatsen. Die ander kan de tegenpartij zijn, het ltan ook een willekeurig on schuldig slachtoffer zijn. Denkertje, hè? Sterker, op het eerste gezicht lijkt het zelfs een ijzersterke psycho-sociologische wet matigheid. Dat klinkt eventjes! Praatgrage mensen, dus kletskou sen, die bovendien van zoete spij zen, dus van snoepen, houden, lopen veel kans om erg oud te worden. Dat heeft een onderzoek van het Japanse ministerie van volksgezond heid uitgewezen. et Een dag of tien geleden stond ergens in deze krant dat, naar werd gezegd, volgens de geruchten dus, minister Luns 900.000 gulden jaar lijks zou gaan verdienen, als hij secretaris-generaal van de NAVO zou worden. Vondeling zei dit zelfs in de Tweede Kamer vorige week. En met hoogrode konen (en dat is rood, want hij is al rood) liet hij de dag erop weten dat het maar 200.000 per jaar was. Voor mijn verbeelding is het ver schil eigenlijk helemaal niet zo groot. Het is nog onNAVOlgbaar veel. Voor aardige mensen heb ik altijd een zwak. Neem nu die gewapende jongeman die in New York vorige week een taxichauffeur overviel. De chauffeur moest al zijn geld afgeven (of zijn leven, u kent dat wel), 90 dollar in totaal (Voor de precieze- riken onder u: dat is ongeveer 325 gulden). De dief vroeg toen: „Hoe veel geld heb je nou nodig om thuis te komen?" De chauffeur: „Vijf dol lar is genoeg". De dief: „Hier, neem er maar tien". Kijk, dat kom je niet vaak meer tegen. tegenwoordig Nu die ouwe man met die baard, goedheilig man zegt men ook wel, spoedig op bezoek komt, vraag ik me toch wat angstig af of dat le gertje zwarte Pieten wel sterk ge noeg is om de orde te handhaven. Maar daar moet de ministerraad zich maar over beraden MERIJN NEW YORK Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft natio nalistisch China gewaarschuwd de aanvallen op het Chinese vasteland te staken. Zou Formosa hiermee toch doorgaan, dan zal Washington de mi litaire hulp stopzetten. Dit heeft het Amerikaanse blad „Newsweek" ge meld. Volgens het blad hebben de VS twee patrouillevaartuigen uit de Straat van Formosa teruggetrokken. (ADVERTENTIE) Met DRUgasar gasverwarming, op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen van klein tot groot! Prijzen vanaf f299,-. Vraag ongefrankeerd de gratis brochure aan bij Koninklijke Fabrieken Diepenbrock&Reigers N.V., Antwoordnummer 17Ulft. >n DRUgasar werkt tegen de buitenmuur

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5