Van pont wadend naar 1 land WIND BLAAST GROTE HOEVEELHEDEN WATER TEGEN KADEN EN DIJKEN PROGIL MIKPUNT ZEEUWSE JONGEREN Rectificatie Grote toeloop reünie Zeevaartschool gaat problemen opleveren Nieuwelingen actief in Staten Terneuzense P.v.cLA. achter A.P.A. Vanavond twee Nederlandse serie-programma's 'De klop op de deur'en 'Kaas uit't vuistje'. Europese commissie treft maatregelen tegen fraude Botsing op rijksweg 58 veroorzaakt stagnatie groothandel centrale verwarming Yeerse dominee bevestigde zijn vader in ambt in r.-k. kerk Vrij koud Secr.-Generaal sociale zaken opent varenseentrum Dissertatie over veren Prettig weerzien in Vlissingen heetman j| Bergen op Zoom tegen tracé rijksweg Korteven- Breda handelmaatschappij 3 DINSDAG 20 OKTOBER 1970 3 (Vau een onzer verslaggevers) GOES Wadend door het Schel- dewater moesten de passagiers van de veerdienst Hoedekenskerke - Terneuzen gisteravond hun boot be reiken c.q. verlaten, toen met hoog water de kades van beide vertrek en aankomstplaatsen overspoeld wa ren. Iets dat slechts enkele keren per winter voorkomt. Door de harde wind was gisteren met hoogwater een verhoging van 1,30 meter. Op de Noordzee werd bij de „Noordhin- der" windkracht acht gemeten. Op een enkel punt op de Noordzee werd eenmaal windkracht negen ge meld, maar daarmee was de top voor gisteren bereikt. De passagiers van de veerboot, die om half zes in Hoedekenskerke aankomt, hadden bij hun vertrek in Terneuzen al moeten pootje baden. In Hoedekens kerke was dit nog veel erger. Er stond kort voor de terugreis (tien voor zes) twintig centimeter water op de veerweg. De aanloopsteiger van het veer lag nog dieper onder gedompeld. Het water stond tot de drempel van de gebouwtjes aan de veerweg. De auto's, die de meeste voetgangers een droge lift gaven, reden van en naar het veer tot de bodem in het water. Een auto, die al te hard „door de Westerschelde" wilde rijden, begaf het. De eerste najaarsstorm heeft ver der weinig ongerief gebracht. Alleen pendelaars tussen midden Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen klaagden over lichte neigingen van zeeziekte na een woelig tochtje op een der „grote veerponten". Maandagmorgen zag de toestand er langs de kust niet angstwekkend uit. Bij laag water sloegen de golven af en toe in al hun kracht op de zeewering uiteen, maar daar bleef het dan ook bij. De wind zat boven dien in de goede hoek. In het zuid westen. In de loop van de dag draaide de wind west-noord-west. De gevaarlijke richting voor het Scheldegebied. Aan het strand was de storm een fijne belevenis. Lekker uitwaaien na het fraaie na-zomerweer van de laatste dagen. Het is nu gedaan met het zitten op terrasjes. De kust streek heeft van de ene op de ande re dag een winters jasje aangetrok ken. De kleine schepen hadden moei lijkheden met de storm. Een sleep boot keerde haastig naar veiliger vaarwater, toen bleek dat bij de monding van de Schelde de golven wat hoog opliepen. (Van onze correspondent) VOORHOUT De bevestiging van de nieuwe predikant van de Nederlandse Hervormde gemeen te in Voorhout, dominee J. Hoo- genkamp, heeft plaatsgehad in de rooms-katholieke kerk van Voorhout, de St.-Bartholomeus. De bevestiging geschiedde door de zoon van de nieuwe predi kant, dominee H. G. Hoogen- kamp, een langharige, zeer hip geklede dominee, zelf twee we ken geleden door zijn vader in het ambt bevestigd in Veere te Zeeland. De bevestiging zou aanvankelijk plaatshebben in de Nederlands hervormde kerk, maar te elfder ure bleek de belangstelling zo overwelidgend, dat men besloot de plechtigheid elders te doen geschieden. Het rooms-katholie ke kerkbestuur bood toen on middellijk de St.-Bartholomeus aan, waar naar schatting 400 personen de bevestiging van do minee Hoogenkamp bijwoonden. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opge steld door het KNMI op maan dag om 18 uur. Af en toe buien en vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: van 0 tot 4 gra den onder normaal; max. temp.: van 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 40 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 10 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: van 0 tot 5 gra den onder normaal; max. temp.: van 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 6ó procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Mr. A. D. Kui per, secretaris-generaal van sociale zaken en tevens voorzitter van de stichting Zeemans welzijn, zal op 10 december a.s. het nieuwe varenscen trum voor de kanaalzone in Zeeuws - Vlaanderen aan de Schel- dekade in Terneuzen officieel ope nen. Op het ogenblik wordt in het pand, dat vroeger de sluismeester onderdak verschafte, met man en macht gewerkt aan de verbouwing tot varenscentrum. Een rollend schip typeert vaak de woestheid van het water. Voor sche pelingen allerminst een pretje. De stormbal hangt aan de vuurto ren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In onze krant van gisteren, waarin wij verslag de den van een discussiebijeenkomst in Hedenesse, is een storende fout ge slopen. Volgens ons verslag zou mr- T. Kannegieter voorzitster van de vereniging milieuhygiëne Zeeland hebben gezegd: „Gezien het stand punt dat de heer Kaland ten aanzien van de vestiging van Péchiney heeft ingenomen, kan ik niet anders dan zijn houding van nu tegenover Pro- gil het toppunt van hypocrisie noe men". Hier had moeten staan: „Indien G.S- van Zeeland er werkelijk ach ter staan dat er een tweede raffina derij in het Sloe moet komen, dan kan ik hun houding tegenover Pro- gil niet anders dan hypocriet noe men". Mej. Kannegieter had de heer Kaland slechts geciteerd in verband met de kwestie Asbestos, waarbij zich een soortgelijk fenomeen voor deed. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer G.F. Sandberg uit Middelburg hoopt op woensdag 25 november aan de Leid- se Universiteit te promoveren tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift „Overzetveren in Zeeland". De promotor is mr. J. Th. Smidt. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND-SLUIS-BRESKENS Ongeveer tachtig jongeren uit alle delen van Zeeland hebben aan het eind van een discussie-weekend in het vormingscentrum „Hedenesse" in Cadzand besloten de volgende brief aan provinciale staten van Zeeland te zenden: Aan de provinciale staten van Zeeland, u hebt op 16 oktober 1970 met algemene stemmen een motie over de vestiging van Progril in Kallo aangenomen, waarin u het volgende stelt: „De vestiging van Progil zal belang rijke milieuhygiënische gevolgen hebben voor het nabijgelegen Zeeuwse en Noordbrabantse gebied vanwege ernstige lucht- en water verontreinigingen. Voorts zijn er grote risico's bij de produktie en hel transport van zwavelkoolstof'. Wij waarderen dit natuurlijk zeer, maar we vragen ons af: wilt c daarmee zeggen dat het maximum aan milieuverontreiniging in Zee land is bereikt of ziet u gevaren bij de ontwikkeling van uw eigen in dustrialisatiegebied? De motie doel in verband met de vestiging in hel Sloegebied van bedrijven als Péchi ney en twee olieraffinaderijen mei de daardoor aangetrokken petroche mische industrieën, die bekend staan als de allerergste vervuilers, op zijn zachtst gezegd wat vreemd aan. Wij wijzen er op dat alleen open baarmaking van alle gegevens, zodat jok onafhankelijke deskundigen on derzoeken kunnen doen, en de infor matie voor de burgers veelzijdiger wordt, de bewering van gedeputeer de staten dat bovengenoemde fabrie ken het milieu zeer weinig veront reinigen, geloofwaardig kan maken. Jongeren hebben zondagavond in Sluis en Breskens pamfletten uitge deeld aan Belgische bezoekers. In het pamflet dat als aanhef had „Op roep aan onze lotgenoten" wordt er aan herinnerd dat Amsterdam twee jaar geleden de zwavelkoolstoffa- briek Progil heeft geweigerd. Ver der wordt gewezen op de gevaren van gassen en ontploffingen in een dicht bevolkt gebied. „Grote industrieën bekommeren zich niet om ons en uw levensge luk", zo gaat het pamflet verder. Een dringend beroep wordt op de Belgische bevolking gedaan de ves tiging van Progil bfj Antwerpen te verhinderen. Voor het verkrijgen van adviezen en inlichtingen wordt verwezen naar de vereniging Mi- lieuhygiënè Zeeland. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De organisators van de reünie voor de Vereniging van oud-leerlingen van de De Ruyterschool te Vlissingen kun- nen terugzien op een enorm suc ces. Men kampt echter met een groot probleem: het aantal feest gangers, dit jaar waren het er al zo'n 750, groeit met het jaar. Vol gend jaar worden duizend re ünisten verwacht. Problemen: waar breng je al die mensen onder, zowel wat slapen, eten als feestvieren betreft? Nu werden velen ondergebracht in het internaat van de zeevaartschool. Het diner was nu al gesplitst in twee (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De nieuwelin gen in de staten van Zeeland heb ben in hun eerste „echte" verga dering een vliegende start ge maakt. Dit geldt speciaal voor de fracties van D'66 en de PPR. maar ook de ouden deden het nog best, geactiveerd als zij blijkbaar werden door de fervente manier, waarop de jongeren zich weerden. Zo ontspon er zich een korte dis cussie tussen de heer Roodenburg (D'66) en de heer Kaland over de Totai-vestiging in Zeeland- De be langrijkste vraag van de heer Roo denburg luidde: „Is het juist, dat de kernen Lewedorp, Nieuwdorp, 's-Hee- renhoek en Borssele binnen een straal van 5 kilometer rond Total komen te liggen een afstand tot een vervuilingsbron, die volgens een vroegere nota van het college van G.S. van Zuid-Holland, tot onbewoon baar gebied moet worden verklaard?" En een tweede vraag: „Zijn we in het Slot nu klaar of gaan we door?" en tenslotte wilde hij weten of bij de Zeeuwse industrialisatie de baten de lasten wel overtreffen. Wat het laatste betreft: Hier had de heer Kaland de studies van het cen traal planbureau bij de hand. Van af ronding van de industriële activiteit in het Sloe zal geen sprake zijn, al bepalen de staten hoe ver het in dustriegebied zal worden uitgebreid. Wat de onbewoonbare zóne betreft daarover zou men beter kunnen spreken bij de algemene begrotings beschouwingen of bjj de bespreking van de herziening van het streekplan Midden-Zeeland welke binnenkort kan worden verwacht. De heer Ver donk (KVP): „Hoe groot is nu eigenlijk de invloed van de staten op de industrievestiging?". Ir. Prins (CHU): „Hier raden wij het hele Sloe-project aan. Laat ons daar bij de algemene beschouwingen over spreken!". groepen. Een gedeelte at fondue in De Put, de anderen genoten van een nassi-maaltijd in de sporthal van de zeevaartschool. De evenementen be gonnen toen de jaarlijkse ledenver gadering eindigde in een bingo- an nex dansavondje. Zaterdagmorgen om negen uur vertrok een vissers boot vanuit Kats om met zo'n dertig man deel te gaan nemen aan de viswedstrijd op de Oosterschelde. die door de heer C. M. Kole uit Middelburg werd gewonnen. Tegelijk met de viswedstrijden ging de open dag van de De Ruyter school van start. Waar de maquette van het loodwezen stond opgesteld en films van de De Ruyterschool van de leraren Kloet en Wilken werden vertoond. Ook begon toen het volleybaltoernooi. Winnaar van de negen deelnemende volleybal teams werd het team van de scheeps- werktuigkundigen studerend voor het diploma C en B onder leiding van captain L. Bril, tweede werd het loodsteam. De autorally, waar aan 100 equipes deelnamen, werd gewonnen door de equipe van Ade- ma uit Hoek, tweede was de equipe Goverse uit Vlissingen, derde de équipe Mast- Mosterd uit Terneu zen. Als eerste damesequipe kwam uit de bus Verheije-Roosevelt. Voor de kinderen trad het circus Hogerop uit Goes op. Na het diner zorgden de Variations en het groot Vlissings majorettenpeloton voor de nodige sfeer. Het bal werd door ruim 750 reünisten meegemaakt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met grote stem- menmeerderheid heeft de Partij van de Arbeid in Terneuzen zich ge schaard achter het streven van de Werkgroep Aktie Progressief Alter natief. De A.P.A. wil onderzoeken of het mogelijk is voor de Tweede Kamer verkiezingen van volgend jaar een samenwerking tot stand te brengen tussen de PvdA, D '66, PPR en PSP, om te komen tot een alternatief ka binet, een gemeenschappelijk kern programma en het verbinden van zelfstandige verkiezingslijsten. De meningen over het nuttig effect van meer samenwerking tussen de Partij van de Arbeid en andere pro gressieve politieke groeperingen wa ren in de ledenvergadering van de PvdA Terneuzen verdeeld. Zo had den verscheidene leden weinig ver trouwen in een samenwerking met de PPR. Anderen zagen wel in dat de PvdA wil zij het bij de komende kamer verkiezingen kunnen opnemen tegen het „rechtse blok", wel een vorm van samenwerking zal moeten vinden met partijen als D '66, PPR en PSP. Bij de stemming verklaarden zich slechts twee leden tegen de voorgestelde sa menwerking van de PvdA met D '66, PPR en PSP. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Ze lijken op elkaar, vindt u niet? Beide zijn geheel van eigen bodem, je krijgt elke keer een stukje en je kijkt alweer uit naar 't volgende. Geen wonder dat Annètje en Frederik in heel veel huiskamers goed tegenspel krijgen van Goudse en Edammer. Zorg wel dat u voldoende in huis hebt: we schatten de vijftien afleveringen van 'De klop' samen op minstens anderhalf kilo per vuist. Want je wil bij een goed stuk toch wel een goed stuk kaas uit 't vuistje... Het was liefde op'teerrx° vezhht Metéén toen ik die ring in de etalage zag liggen - een vonkenschietend sterretje in wit goud gevat - wist ik: dit is hem! De ring van mijn dromen, sierlijk, gracieus, met een echte brillant. Nog nooit heb ik iets gekocht waar ik zó blij mee was 1/4 karaat in wit of w geel goud vanaf 500.- edelsteenkundige f.g.a. I diamantexpert g.l.a. WBmÊÊ LIJNBAAN 82 tel. 116670 filiaal: oostzeedijk 155-157 rotterdam BRUSSEL (ANP) De Europese commissie heeft een ontwerp verordening bij de raad ingediend om te kunnen optreden tegen frau duleuze praktijken ten nadele van het Europese landbouwfonds. De commissie wil een doeltreffend informatiesysteem in het leven roepen. Instellingen die in ieder land belast zijn met de uitbetalingen voor het landbouwfonds, het terugvorderen van eventueel ten onrechte uitge keerde bedragen en het vervolgen van fraudeurs, dienen daartoe in tensief met de commissie samen te werken. In de verordening wordt ook de aansprakelijkheid vastgelegd voor de financiële gevolgen van het ten onrechte uitkeren van gemeenschapsgelden. Om onregelmatigheden te kunnen bestrijden verwacht de commissie van de lidstaten uitvoerige inlichtin gen, speciaal over de maatregelen die ze getroffen hebben om een juiste gang van zaken bij uitbetalin gen uit het fonds te garanderen. Verder wil ze inlichtingen over de bestaande controle en de persoonlij ke verantwoordelijkheid van de be trokken ambtenaren. Daarnaast wil ze weten welke diensten belast zijn met de vervolging en hoe de vervol- gingstaak geregeld is. Ook dient de commissie te weten welke instantie in het land bevoegd is tot het innen van ten onrechte uitgekeerde gelden en hoe die be voegdheid omschreven is. De com missie verwacht voorts uitgebreide inlichtingen over elke veronderstel de of geconstateerde onregelmatig heid en van de getroffen maatrege len. De vertrouwelijkheid van deze inlichtingen, in het bijzonder voor wat de namen van verdachte persO' nen of instellingen betreft, is deug delijk vastgelegd. Maar als er een onregelmatigheid is opgemerkt en de commissie vermoedt dat soortge lijke fraudes in andere lidstaten kunnen voorkomen, dan zal zij deze daarvan dadelijk op de hoogte stel len. In haar overwegingen betrekt de commissie dat een dergelijke weder zijdse informatie haar niet slechts de mogelijkheid geeft de verreke ning van terug ontvangen gelden met het Europese fonds te controle ren, maar dat op deze manier ook de nationale instanties in staat wor den gesteld beter op de hoogte te blijven met frauduleuze praktijken in de gemeenschap. Pas nadat haar gebleken is dat het ten onrechte uitkeren van gemeenschapsgelden niet aan frauduleuze handelingen of aan nalatigheid van nationale instan ties te wijten is, neemt de Europese commissie de financiële gevolgen voor haar rekening. In het andere geval stelt ze, na het betrokken land gehoord te hebben, de hoogte van het met de gemeenschap te verreke nen bedrag vast- (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Burge meester drs. L. van de Laar ver klaarde maandagmorgen, dat Bergen op Zoom tijdens een hearing van rijkswaterstaat heeft gesteld er te gen te zijn, dat de nieuwe verbin ding Korteven-Breda (rijksweg 58) door het bosgebied grenzend aan Bergen op Zoom gaat lopen. De burgemeester zei, dat de wandelbos sen tussen Bergen op Zoom en de Huijbergsebaan, „een wandelgebied van formaat", zoveel mogelijk intact gehouden moeten worden. Hij zei, dat de leidingstraat niet tegen te houden was, omdat die bijna niet om te leggen was. De nieuwe weg zou Bergen op Zoom echter liever langs het bosgebied zien lopen. ginnekenweg 60 breda tel 40S96-454SI Levering uitsluitend aan de erkende installateurs. DE GEVOLMACHTIGD minister van de Antillen is Den Haag dr. Jonck- heer zal binnenkort tot Nederlands ambassadeur in Caracas worden be noemd. (Van onze correspondent) KRUININGEN Op rijksweg 58 (op de Vlakebrug) heeft een fronta le botsing plaatsgevonden tussen een personenauto bestuurd door P- D. uit Verseke, en een Belgische perso nenauto komende uit de richting Bergen op Zoom en rijdende in de richting Goes. De drie inzittenden van de Belgi sche personenauto moesten per taxi met min of meer ernstige verwon ding naar hel St-Joanna Zie kenhuis te Goes worden overge bracht Het verkeer over rijksweg 58 is meer dan een half uur ge stremd geweest Aan beide zijden van de Vlakebrug stonden kilome ters lange files Het ongeluk ontstond doordat een personenauto bestuurd door A. M. van E uit Waarde, in de richting Bergen op Zoom achter een tractor aanreed. Deze bestuurder was ge noopt zijn snelheid daardoor te ver minderen De achter hem aankomen de bestelauto bestuurd door P. D- S. uit Yerseke. was niet attent genoeg en reed in op het voertuig van A. M van E uit Waarde Door deze botsing geraakte de bestelauto op het linker weggedeelte waardoor hij in aanrijding kwam met de Belgi sche personenauto die met een snel heid van circa tachtig kilometer per uur reed Alle drie de personenau to's moesten worden weggesleept. De Belgische personenauto was ge heel vernield, terwijl beide andere voertuigen zware materiële schade opliepen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3