Nieuw record in zeescheepvaart |i| Oud en nieuw in Terneuzen Klompenmakende broers Van den Branden winnen wisselbeker ctyOfd SEKUYPEE DE KUYPER VIEUX J. Hamelink 25 jaar Bureau Arbeidsrecht Beroepingen Wat en waar VANDAAG Films Toneel - Muziek Dans Schietingen Diversen Hoogwater BINNENVAART LIEP ENIGSZINS TERUG St.-Nicolaascomité te Sluis al in de weer P. Schelstraete 25 jaar bij ZVTM Rederijkerskamer te Sluis start seizoen Zilveren jubilea te Sluis bij Gebr. Cortvriendt Tennisclub Sluis versterkte haar kas Bijeenkomst van plattelandsvrouwen Biervliet Feestelijke winkelweek in IJzendijke Diefstal van kabel Be j aardenbazar in Axel IHBHhhhBIH Hoofdplaat Palingfuiken gelicht Tentoonstellingen KRANIG DINSDAG 20 OKTOBER 1970 Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De afdeling Ter- neuzen van het NVV heeft de heer J. M. Hamelink gehuldigd wegens het feit dat hij gedurende 25 jaar correspondent van het Bureau Ar beidsrecht is. In café „De Vriend schap" hield de jubilaris een recep tie, waarvan zeer velen, waaronder tal van autoriteiten o.m. de voltalli ge raad van Terneuzen gebruik maak ten om hem geluk te wensen. Na de receptie werd het woord ge boerd door de secretaris van de be- stuurdersbond, de heer P J. Huij- brecht, die er in het bijzonder de na druk op legde dat de jubilaris een kwart eeuw lang zeer velen heeft geholpen in „hun kleine noden", die voor de mensen zelf uitermate be langrijk waren. De heer Huijbrecht noemde dit jubileum een unicum in Nederland en meende dat deze feest avond voor al het pionierswerk dub bel en dwars verdiend was. Mr. W. H. M. Offerman, hoofd van het Bureau Arbeidsrecht te Eindho ven, had eveneens zeer veel waar dering voor hetgeen de heer Hame link in een zo lange reeks van ja ren voor zijn medemens heeft ge daan. Vooral de wijze waarop, oogst- ste zijn grootste bewondering. De problemen van de mensen die bij u komen, zijn ook uw proble men", zo zei spreker. Evenals de heer Huijbrecht, dankte mr. Offerman mevrouw Hamelink. Mede namens zijn familie dankte de jubilaris voor de honderden per soonlijke en schriftelijke gelukwen sen en voor de vele tientallen fraaie bloemstukken. ZAAMSLAG Dominee A.C. Haitsma predikant bij de gerefor meerde kerk vrijgemaakt te Zaam- slag heeft een beroep aangenomen naar Mariënberg. Dominee Haitsma is sinds 5 februari 1967 verbonden aan de kerk van Zaamslag. Hij heeft onlangs voor verschillende beroepen bedankt, namelijk voor Vroomshoop, Noord Bergen, Brouwershaven en Daarnerveen. 's-GRAVENHAGE Ned. Herv. Kerk: bedankt voor Tholen S.P. van Assenbergh te Veenendaal. GOES Grand 20 uur: Topaz, 14 j. MIDDELBURG City, 20 uur: Mondo Freudo, 18 j. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Battle of Britain, 14 j. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Ben Hur. a.l. VLISS1NGEN Alhambra, 20 uur: Easy rider, 18 j. ANTWERPEN Rex: Rendez-vous hotel van Sankt Pauli. Kinderen n.t. Odeon: De bekentenis, 14 j. Astrid: De lummels van de eerste rij. Savoy: Die nackte Bovary, 18 j. Rubens: Cromwell, a.l- Ambassades: Candy, a.l. Capitole. Gathering gun, 14 j. Quellin: Woodstock, a.l. Pathe: Duivel doet al, Metro: Sartana dood of levend, 14 J Vendome: Thérèse en Isabelle. Astra- De zeven huurlingen. Studio Century: De man van Kiev. ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal), 20.15 uur: RoR. Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet. Solist Jean Four- nier (viool). Rott. Schouwburg, 20.15 uur: Opera „Arabella" van Richard Strauss door de Nederlandse Opera. ANTWERPEN Kon- Vlaamse Opera, 20 uur: „Het driemeisjeshuis". Sportpaleis, 20 uur: Wiener Eisrevue- KAPELLEBRUG C. de Kind, 15 uur. George de Konink, 14.30 uur. KOEWACHT (B.) J. de Guchteneire, 13.30 uur voor bejaarden. GOES Café Baarends, 20 uur: Gespreksavond Robur-senioren. IJZENDIJKE Winkelactie: „Ons Belang". Morgen, woensdag 21 oktober. Bergen op Zoom 7.54 en 20.16, Hansweert 7.04 en 19.34, Made-Drimmelen 10.38 en 23.04, Terneuzen 6.31 en 18.59, Vlissingen 6.04 en 18.29, Wemeldinge 7.44 en 20.06. Meer zeeschepen in Terneuzense haven. (Van onze correspondent) CLINGE. Op de 43e Brabantse Kiompcnbeurs in St.-Oedenrode behaalden de gebroeders Van den Branden uit de Kerkstraat met hun handelsklompen de eerste prijs. Zij kwamen hiermede in het bezit van de wisselbeker. „Dat is voor de eerste maal in de geschiedenis," ver telt één van de gebroeders Van den Branden, „dat een Zeeuw in het bezit is van deze wisselbeker. Wij hebben reeds vele malen eerste prijzen gewonnen op deze beurs, maar dit succes hebben we nog niet eerder kunnen bereiken." Ieder jaar komt een assistent van de voorlichtingsdienst in de klompenindustrie de handels klompen ophalen bij de bedrij ven. Hijzelf zoekt er enkele pa ren uit en neemt deze mee naar de beurs- Met nog twee andere keurmeesters worden al de klom pen gekeurd. Er waren ditmaal 89 deelnemers uit alle provincies- „Wij waren de enigen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Ondanks de hoge eisen die aan de klom pen gesteld worden, behaalden wij het hoogste aantal punten n.l. 36,25. De klompen worden ge keurd volgens de categoriën kwa liteit, boren, model en afwer king". „Het zal wel duidelijk zijn", zegt Jef van den Branden, dat we met deze wisselbeker erg blij zijn. Wij zijn geboren klompen makers. Grootvader oefende ook reeds het klompenmakersvak uit. Maar toen was het eenvoudiger om een klomp te maken. Tegen woordig worden er meer e isen aan de klomp gesteld. Daarom is de klomp zeker zo goed als de gezondheidssandalen die door de dokters worden aanbevolen. Im mers bij de bewerking van het hout tot klomp houden we reke ning met het aanbrengen van een steunzool. Omdat alles op diverse punten wordt uitgebalanceerd gaat de klomp veel op de schoen lijken". „Vroeger werd alles met de hand gedaan. En dat is nu veel veranderd, want alles geschiedt machinaal. Het begint reeds met de bomen. Deze worden ma chinaal gezaagd. Het zelfde ge beurt op de bedrijven waar van de bomen rollen gezaagd worden- Zelfs het verdelen in ruwe blok ken geschiedt met een zaagma chine.' Nadat deze ruwe blokken de copiëermachine en de voor- en naboormachine zijn gepasseerd worden de bekken en stoepen automatisch verwijderd. Dan gaan de klompen naar de droogrekken om tenslotte gladgesehuurd te worden, zowel van binnen als van buiten. En toch moet er het nodige vakmanschap bij te pas komen anders wordt het een waardeloze klomp." (Van onze correspondent) SLUIS In Sluis vergaderde in hotel „Het hof van Brussel", onder leiding van de voorzitter, de heer G.J. van Oorschot, het St.-Nicolaas comité. Wegens het bedanken van mevr. F. van Dongen als comitélid werd mevr. Geijsels-Dierick als zo danig benoemd. Het feest zal weer op traditionele wijze worden ge vierd. Voor de kosten zal door een huis-aan-huis-collecte een beroep op de bevolking worden gedaan. De intocht met ontvangst in het stad huis ie gepland op zaterdag 28 no vember en de Sint zal op vrijdag 4 december een bezoek brengen aan de scholen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De heer P. Schelstraete, chauffeur bij de Zeeuwsch-Vlaamse Tramwegmij., heeft zijn zilveren ju bileum gevierd bij deze vervoers maatschappij. Ir. J. F. Denie, direc teur, kwam de jubilaris in gezelschap van de chef technische exploitatie en de dienstleider in zijn woning te Sas van Gent gelukwensen. De heer Schelstraete ontving een geschenk in enveloppe en zijn vrouw werd met een bloemstuk verrast. Tal van vrien den en collega's van de heer Schel straete hebben de jubilaris en zijn vrouw gefeliciteerd en in de bloeme tjes gezet. ((Van onize conrespomidlemtte) ZAAMSLAG De Nederlandse bonid van Piattelliainidsv!rou,wein af - doling Zaaznsllag houidt vrijidlag 30 Oktober een bijeenikoimst iin de „Rank"Het bureaiu voorlichting merkartikelen presenteert dan een gevarieerd programma onder de ti tel „In dfe win/k.efl van Sintel" Vender is er een merfcwoomdenspel waaraan aanltreikikelldjke prijzen zijn vedbandem. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De Rederijkerskamer „De Oranjebloem" te Sluis is begon nen met de voorbereiding van het winterseizoen. Het ligt in de bedoe ling op vrijdag 20 en zaterdag 21 november a.s. de najaarsuitvoering te geven, waarvoor men onder lei ding van regisseur Th. Henderiksen het toneelstuk „Een beeld van een man" van J. Hemminkamp in studie heeft genomen. In het bestuur van de Rederijkers kamer is wegens het bedanken van mevrouw A. Cortvriendt-Hoegen en de heer E. de Bree resp. penning- meesteresse en secretaris, wijziging gekomen. In hun plaats werden be noemd mej. I. Postuma en de heer J. de Lijs. (Van onze correspondent) SLUIS De heren C. Blaeke en R. Loete herdachten het feit, dat zij 25 jaar resp. als metselaar en opper man in dienst waren bij het aanne mingsbedrijf de fa. Gebr. Cort vriendt te Sluis. Naast de gebruike lijke enveloppe met inhoud werd hun met het overige personeel door de werkgever een maaltijd aangebo den, waarna het feest nog even werd voortgezet. (Van onze correspondent) SLUIS De jonge en actieve lawntafeltennisvereniging „Sluis" hield terversteviging van de club kas een geslaagde fancy-fair in de Stadhuiskelder. Het talrijke, meest jeugdige, publiek kon zijn hart op halen aan diverse attracties, die door de leden zelf in elkaar waren gezet. Op béide avonden werd ook een gezellig bal georganiseerd. Kabeldiefstal Er is ingebro ken in een loods van de firma Termont en Thomas. Er werd een hoeveelheid electrische kabel ont vreemd. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Ter gelegenheid van de winkelweek, die tot en met 25 oktober in IJzendijke wordt ge houden zijn, in samenwerking met de WV, verscheidene evenementen ge organiseerd. Zaterdag 24 oktober heeft een volkskoers plaats op ge wone fietsen voor vier leeftijds groepen. Voor de jeugd wordt ver der een lintenwedstrijd gehouden, waarbij de totale lengte van de lin ten in de etalages van de plaatse lijke winkeliers moet worden gera den. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Maandagmorgen ontdekte men dat uit een van de loodsen van de Westlandse Wegen bouw aan de Herbert Dowweg onge veer 180 meter elektrische kabel was ontvreemd. De diefstal moet tijdens het weekeinde zijn gepleegd. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Ook dit jaar zal er door de handwerkclub van het bejaarden dienstencentrum te Axel een bazar worden gehouden, waarop voor tal rijke attracties zal worden gezorgd. Voor de eerste keer wil men probe ren een stand op te bouwen van gebruikte goederen, o.m. speelgoed dat eventueel door de bejaarden zal worden opgeknapt en gerepareerd. De goederen kunnen worden afgele verd bij mevrouw T. Versteeg, in 't Trefpunt, zr- Geleijnse, Oosterstraat, mevrouw Wolfert-Wieland, Crijns- senstraat 6, mevrouw JFrancke- Nobels, Pironstraat 32 en mevrouw D. v. d. Berg-Hamelink, Bizetstraat. flRIItaiii (Vain een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tot en met september zijn dit jaar 7224 zeeschepen met een totaal van 14.433.974 brt. het kanaal Gent - Terneuzen gepasseerd. Dat zijn 109 schepen resp. 1.641.591 brt. meer dan in de overeenkomstige periode van 1969. In de maand september voeren 375 zeeschepen het ka naal op en verlieten 372 sche pen de sluizen op weg naar zee. Het aantal schuttingen in de west- sluis, middensluis en oostsluis be droeg tot en met september 1970 resp. 4528, 1193 en 10.182. De cijfers in de zelfde periode van 1969 waren 3913, 1144 en 9437. De veerpont in Sluiskil vervoerde tot dusver dit jaar 374.194 voetgangers, 212.633 fietsen en 213 overige voertuigen. De binnenvaart op het kanaal Gent- Terneuzen liep weer terug en wel van 56.478 schepen met totaal 30.380.058 ton tot 52.178 schepen met 29.316.843 ton. In de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone losten tot en met september 578 zee schepen 2.055.801 ton goederen tegen 456 schepen en 2.098.624 ton in de overeenkomstige periode van 1969. In de kanaalzone laadden 636 zee schepen 748.325 ton goederen tegen 671 schepen en 512.421 ton in dezelfde periode van 1969. Geloste zeeschepen op de rede van Terneuzen, Westbui tenhaven en Dow Chemical 116, ka- naalhavens Terneuzen 376, Sluiskil 53, Axelse Sassing 1, Sas van Gent 32. Geladen schepen: rede Terneuzen 123, kanaalhavens 360, Sluiskil 80, Axelse Sassing 5 en Sas van Gent 68. Het aantal geloste binnenschepen in de kanaalzone bedroeg 3002 tegen 4509 vorig jaar en het aantal geladen binnenschepen 4953 tegen 5745 vorig jaar. Er werd door binnenschepen in de kanaalzone totaal aan goederen gelost 2.259,873 ton (350.000 ton min der dan vorig jaar) en 2.594.032 ton geladen (320.000 ton minder dan in 1969). (ADVERTENTIE) Dorpsraad Door de dorpsraad van Hoofdplaat is in zaal Martens een vergadering gehouden- Tijdens deze vergadering werden de heren R. Calon en J. van den Ameele gekozen als respectievelijk voorzit ter en secretaris. De heren F. Tho- maes en J. Scherbeijn moesten we gens tijdgebrek hun functies in deze dorpsraad ter beschikking stellen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bij de Terneu zense gemeentepolitie werd door J. F. L. M. uit Terneuzen aangifte gedaan van het lichten door onbe voegden van 15 van zijn in de Braakman uitgezette fuiken. Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7438 cf Postbus 116 in Middelburg. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De aanlegsteiger van de provinciale veerboot in Ter neuzen bevond zich vroeger aan de z.g. middenhaven. Deze benaming gold, totdat de nieuwe zeesluis in 1969 klaar kwam. Doordat tijdens deze werken de oostelijke kanaal- arm verdween, is de middenhaven de oosthaven geworden. De oude foto laat ons de situatie zien, die alleen de ouderen nog als zodanig kunnen herinneren. Menige jongen voetbalde in deze omgeving aan de van Kouterse dijk. Nu is het de Scheldekade, geheel volgebouwd met riante woningen. De bewoners kunnen (nog?) genieten van een prachtig zicht over de Schelde. Bij helder weer ziet men heel duidelijk de kust van Walcheren en Zuid- Beveland. Het is niet zo. zoals een Duits militair in de oorlog dacht, dat het de kust van Engeland was. Na de laatste kanaalwerken is de aan legsteiger gebleven. Verderop is de ze kanaalarm echter geheel ge dempt. Hiervan is op de foto. die in deze tijd gemaakt is, nog iets zicht baar. Alle kranen i hult glimmen van plezier ale Chif-O-Net, de nieuwe huis houdhulpvan Johnson Johnson, ze onder handen heeft genomen. Chif-O-Net, 't Duizend Dingen Doekje van zacht, absorberend textielvlies, is een uitblinker op poetsgebied. Zacht maar zo kranig dat n het kunt meewassen in de wasmachine. En weerdroog in een mum. Om keer op keer te gebruiken. Wordt *t al te vuil, dan neemt u ge woon een nieuwe. Er zitten er toch 6 in zo'n zeskantig pak. Let er eens op in de winkel. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen postzegel, die betalen wij, 't Duizend Dingen Doekje HULST Boekhandel Van Geyt: Expositie „Het kind in de kunst" (t.m. 29 okt.). Werkd. 912 en 1318 uur. Zon gesloten. ROTTERDAM Museum Boymans-van Beuningen: Expositie Edvard Munch, tekenin gen, aquarellen, grafiek (t.m. 1 nov.). Ma. t.m. zat. van 1017, zon. van 1117 uur. Rott. Kunststichting, Zuidplein: Expositie Bas Kloens, schilderijen (t.m. 25 okt.). Werkd- 1017, zon. 1217 uur. ZIERIKZEE Gemeentemuseum: Expositie scheepsmodellen, aardewerk, por selein (t.m. 30 okt.). Ma. t.m. zat. 10—12 en 13.30—16.30 uur-

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2