Alfrink: priesters in Brazilië worden gemarteld EERSTE HERFSTSTORM beperktedijkbewaking SPRINGVLOED SPOELT ZANDDAM WEG Bredase ex-student vlucht uit inrichting Egypte wil verlenging bestand Mertens: vrees prijsexplosie onzin ARRESTATIES IN DE V.S. Werk rioolpersleidiiig nabij Bergen op Zoom ligt weer stil POLITIE VREEST GEVAAR VOOR ZUSJE Moeizaam transport zigeunerkaravaan BISSCHOPPENSYNODE HAAT PRATEN OVER WAARDE VAN CELIBAAT GeertsemaBiesheuvel niet geschikt voor het premierschap Guur weer KARDINAAL BEZOCHT GEVANGENIS IN SAO PAOLO „Slechts eenmaal Schade aan glastuin bouw door smog in Rijnmond Kentering Arrestatiebevel Duitse deskundigen: Nederland stelt zwaardere eisen aan industrieën dan West-Duitsland Te weinig crematoria in Nederland Directeur Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T W. Gironummer 1945433. DE VRUE ZEEUW DINSDAG 20 OKTOBER 1970 25e Jaargang No. 6376 Advertentieprijs: per mm io ceiu; minui, uy per advertentie f, 2,40, exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meé- 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetalinf VermeldingBrieven onder nummer, of Adre: bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur Voor het maandagnummervrijdag tot v.m 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie binnen-buitenlanil) SCHIPHOL/ RIO DE JANEIRO In Brazilië worden pries ters in gevangenissen gemarteld. Dit heeft kardinaal Alfrink gistermiddag bevestigd b(j zijn terug keer op Schiphol van een reis naar Chili en Brazilië. Over een groep priesters, die in Sao Paolo in de gevangenis zitten en die de kardinaal samen met de uit Nederland afkomstige mgr. Koop aldaar be zocht, zei hij dat ze er „onderkomen en vodderig" uitzagen. „Maar psychisch waren ze niet gebroken", voegde de kardinaal er aan toe. KARDINAAL ALFRINK kentering op komst CAIRO (RTR) Volgens presi dent Anwar Sadat is Egypte bereid het bestand langs het Suez-kanaal nog eenmaal met 90 dagen te verlen gen, op voorwaarde echter dat de VN-bemiddelaar Gunnar Jarring zijn vredesmissie zal hervatten. Op een tweede verlenging behoeft volgens Sadat niet te worden gere kend. De 51-jairige opvolger vain pre sident Nasser sprak ten overstaan van legerofficieren in Cairo die 3sij echter voorhield dat Egypte induvi nodig voor 5 november (wanneer de huidige bestandsperiode afloopt) maar ook daarna gereed moet zijn om de strijd te hervatten. Hij be schuldigde Israël ervan een routine bestand langs het kanaal en langs de andere gevechtsfronten na te streven waardoor het bestand na elke 90 da gen automatisch wordt verlengd. UTRECHT (ANP). Voorzitter Mertens van het NKV meent dat de vrees voor een prijsexplosie onge grond is en dat de opvatting, als zou de SER in zijn interimadvies over het gedetailleerde loon- en prijsbe leid het hele loon- en prijsbeleid overboord hebben gezet, als „klink klare nonsens" kan worden bestem peld. Hij zei in Utrecht op het congres van de katholieke bond van werk nemers in het kleding- en textiel bedrijf, dat de bevoegdheid van de minister van Economische Zaken om op grond van artikel 2 van de prij zenwet algemene prijsvoorschrif- ten af te kondigen, volledig overeind is gebleven. Overigens is ook gede tailleerd ingrijpen in de prijsvor ming uitgesloten. De S.E.R. meent dat de overheid het recht en de plicht heeft om in te grijpen in die situaties waarin de concurrentie on voldoende werkt, bijvoorbeeld als te hoge prijzen het gevolg zijn van een machtspositie van een bedrijfstak of onderneming. (Van een onzer verslaggevers) WESTLAND Een klein deel van de Westlandse glastuinbouw heeft schade ondervonden van de vorige week optredende ernstige luchtver ontreiniging in het Rijnmondgebied. Een aantal sla- en andijviegewassen bleken als gevolg van de zogenaamde smog ernstig aangetast en moesten worden vernietigd. De schade be draagt naar globale raming bijna 100.000 gulden. Bij de sla- en andijvieplanten trad een begin van glazigheid op, waarna bruimverkleuring van het blad volg de. Kardinaal Alfrink sprak zijn af keur uit over de wijze waarop deze priesters, die wegens hun linkse ideeën waren aangehouden, werden gevangen gehouden en verklaarde zich bereid om alles te doen wat in zijn macht ligt om verbetering in de huidige situatie te bevorderen. Voor zover de kardinaal bekend zitten er geen Nederlandse priesters in Brazi liaanse gevangenissen. De Nederlandse kardinaal is enke le weken geleden naar Chili ver trokken voor een bezoek aan de paar honderd Nederlandse priesters, die daar werkzaam zijn. Met het zelfde doel reisde hij daarna door naar Brazilië, waar ongeveer dui zend Nederlandse priesters hun pas torale arbeid verrichten. De Neder landse prelaat had onder meer een ontmoeting met de uit Nederland afkomstige mgr. Koop, die bisschop is in de plaats Lins, ongeveer dui zend kilometer van de kust- Samen met hem begaf hij zich afgelopen vrijdag naar Sao Paolo voor een ontmoeting met de priesters uit dit bisdom, die door de overheid gevan gen waren genomen. „Ze zaten in een oude slavenge vangenis", vertelde kardinaal Al frink, „het zag er bijzonder vuil uit en de toestanden waren zeer on hygiënisch. De priesters toonden zich zeer verheugd over ons be zoek". De verhalen, die over de behandeling van Braziliaanse pries ters in de Nederlandse pers door dringen, zijn volgens de kardinaal ten dele waar. Hij bevestigde, dat de priesters in de gevangenissen worden gemarteld Op grond van zijn bevindingen daar en de gesprekken met vele mensen, die hij gevoerd heeft, verwachtte de kardinaal echter een kentering in dit opzicht bij de regering. Hij was er van overtuigd, dat er spoedig veran dering zou komen in de houding van de Braziliaanse regering. Volgens hem zou zelfs de president van Bra zilië van bepaalde toestanden niet op de hoogte zijn. „De grootste moeilijkheid is het leger. Er is in middels een advies uitgebracht aan de president voor een herziening van de processen". Inmiddels verluidt uit Rio de Ja neiro, dat de Braziliaanse politie een arrestatiebevel heeft uitgevaardigd tegen de internationale voorzitter van de katholieke werkende jonge ren, de Spanjaard Enrique del Rio. Internationaal KWJ-voorzitter Del Rio bevindt zich sedert enkele weken in Brazilië in verband met de talrijke arrestaties onder de Braziliaanse KWJ-leiders. L'Osservatore Romano heeft giste ren de „willekeurige onderdrukking" door de Braziliaanse regering veroor deeld en verder kritiek geleverd op de inmenging van de staat in kerke lijke aangelegenheden. I-n een commentaar op de voorpa gina ter gelegenheid van een verga dering van de Braziliaanse bisschop penconferentie schreef de L'Osserva tore dat een dergelijke onderdruk king en schending van de rechten van de mens „de stabiliteit van de co- existentie zal verergeren in plaats van verbeteren". Het was het tweede commentaar dat het Vaticaanse blad in drie da gen tijd wijdde aan de gespannen verhoudingen tussen kerk en staat i-n Brazilië. Vrijdag had het blad ge meld dat de paus de ontwikkelisgen in Brazilië met. „zorg en onrust" volgt. (ZIE VERVOLG OP PAG. 5) RAVENNA (Ohib) (Reuter) Een hoogleraar van een universiteit te Kent en een voormalige student aan dezelfde universiteit zijn maandag gearresteerd op grond van een aan klacht door een „grand jury" in ver band met de dood van vier studen ten van de universiteit van Kent, die op 4 mei j.I. door kogels afgevuurd door leden van de nationale garde van Ohio. Genoemde „grand jury" heeft vrij dag j.I. in het geheel 25 mensen in staat van beschuldiging gesteld na een onderzoeik van een maand naar de toedracht van het gebeurde op 4 mei. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Tot degenen tegen wie een aanklacht is ingediend behoren geen gardisten, wel, behalve studen ten, zogenaamde „agitatoren". De „grand jury" is tot de slotsom gekomen, dat de gardisten, die het vuur openden op betogende studen ten op de terreinen van de universi teit in Kent, niet voor gerechtelijke vervolging in aanmerking komen, omdat zij werkelijk in de mening ver keerden, dat hun leven in gevaar zou zijn geweest als zij niet geschoten hadden. DÜSSELDORF (DPA) De voor schriften waaraan industrie-vestigin gen in Nederland vanuit het oogpunt van milieubescherming moeten vol doen, zijn vaak strenger dan die in het sterk geïndustrialiseerde Noord- rijn-Westfalen. Dit is de conclusie van een commissie van deskundigen, die in opdracht van de regering van deze Westduitse deelstaat een verge lijkend onderzoek heeft gehouden in Noordrijn-Westfalen enerzijds en in het Rijnmondgebied en de streek rond IJmuiden anderzijds. - J-'" fT------ =1 Wilde golven, opgezweept door een noordwester storm, slaan te pletter op de houten pilaren van de zeewering nabij Breskens. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/BRESKENS/DE BILT -iVanaf drie uur gistermid dag is tengevolge van de eerste na jaarsstorm, die op de Noordzee woedde vanaf de Belgische kust langs de Scheldedijken een beperkte dijkbewaking van kracht. Omstreeks half vijf gistermiddag had de water stand bij Breskens reeds een hoogte bereikt van 3 meter 45, terwijl nor maal is een hoogte van 2 meter 25. Beperkte dijkbewaking wordt inge steld als een waterhoogte van 3 me ter 25 verwacht wordt. In verband met de te verwachten hoge waterstand heeft men gister middag voor het eerst de spuislui- zen in het Haringvliet dichtgedraaid. Onze weerkundige medewerker zegt over het huidige weertype Een zeer actieve stormdepressie met een cen trum van 720 mm boven Zuid-Noor- wegen veroorzaakt ook vandaag langs onze hele kust een noordwes terstorm. Ook landinwaarts kunnen, met name bij de gure buien wind stoten tot kracht 10 voorkomen. Deze buien zullen van hagel of onweer vergezeld kunnen gaan. Doordat bo ven de hele Noordzee een noordwes terstorm staat, wordt het water vrij hoog opgejaagd. Een verhoging van ongeveer twee meter boven het nor male peil is in het komende etmaal tijdens periodes van hoogwater zeer wel mogelijk. Eerst na vandaag gaat de wind wat afnemen, maar uit het poolgebied blijft de komende dagen koude lucht aangevoerd. Hierdoor zal de temperatuur overdag op het niveau van 9 a 10 graden komen te liggen. In de koude lucht worden nabij Schotland natte sneeuwbuien waargenomen. Maar door het toch nog warme Noordzeewater wordt deze lucht enkele graden verwarmd alvorens ons land binnen te stromen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Maandagmiddag is voor de derde maal in nauwelijks één maand tijd de 400 a 500 meter lange zanddam wegge spoeld, die de werkgeul buitendijks moet beschermen van de riool persleiding Bergen op ZoomWaarde. Daarmee ligt het werk buiten dijks opnieuw stil. De schade valt nog niet te becijferen. De dienst ge meentewerken van Bergen op Zoom was overigens nog bezig met het schaderapport over de tweede maal, dat de dam wegspoelde. De dam werd deze keer weggespoeld als gevolg van een snelle, hoge springvloed. De zanddam brak voor de eerste maal op 15 september tijdens een wolkbreuk. Toen werd de dam niet helemaal weggespoeld. Aan nemersbedrijf Hillen en Roosen uit Amsterdam, dat het eerste deel van de persleiding van Bergen op Zoom tot aan het Schelde-Rijn- kanaal legt was net klaar met het herstel van de zanddam en de werkgeul toen de dam op 2 okto ber tijdens giertij en zuidwester storm opnieuw brak. Ditmaal bleef er niets over van de dam, terwijl de werkgeul helemaal dichtspoel- de. De materiële schade werd toen geschat op minstens 150.000 gul den. Het gemeentebestuur vroeg daarop om een schaderapport aan de dienst gemeentewerken. Nu is de zanddam opnieuw helemaal weggespoeld. Reeds eerder werden vraagte kens geplaatst bij de werkmetho de, die werd toegepast. Onder meer door het oud-raadslid Van Goch, die al tijdens de vorige zit tingsperiode van de raad vragen stelde over die persleiding. Zijn oordeél was toen „Er wordt ver keerd en onveilig gewerkt en dat gaat de gemeente handenvol geld kosten". Het aantal medestanders van de heer Van Goch is nu na de derde doorbraak opnieuw ge groeid. Ingewijden in deze materie vragen zich af, waarom de aan nemer met een dergelijke lange zanddam werkt in plaats van de werkgeul telkens een stuk op te schuiven. Zij vinden dat de aan nemer te grote risico's neemt en als het ware om moeilijkheden vraagt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De politie in Breda vreest dat de 21-jarige Ruud Rasink uit Breda voor de derde maal zal proberen zijn zusje te doden. De jongeman die op vrijdag 21 maart j.I. in de ouderlijke woning zijn zus je Corry (14) met drie pistoolscho ten levensgevaarlijk verwondde, wist daarna te vluchten. Tien dagen later kwam hij 's nachts terug hij 't ziekenhuis waar zij was opgeno men. Ruud Basink was toen gewa pend met een veertig centimeter lang broodmes, dat hij speciaal had gekocht om „mijn werk af te ma ken". Dat bestond uit het doden van zijn zus Corry; een idee dat de student tot een obsessie was ge worden. Op 28 maart kon de politie hem aanhouden. De Bredase rechtbank besliste in raadkamer de jongen wegens zijn psychische toestand buiten vervolging te stellen en hem te laten opnemen in de Rijks- psychiatrische inrichting te Eindho ven. Zaterdagmiddag omstreeks een uur is hij ontsnapt uit de inrichting De politie heeft onmiddellijk uitge breide maatregelen genomen om de familie Rasink te beschermen tegen eventuele aanvallen van Ruud. Er zijn aanwijzingen dat hij nogmaals zal proberen zijn ouders of zus Cor ry te vermoorden. In het voorjaar heeft de politie direct al allerlei maatregelen genomen om de labiele jongeman te kunnen aanhouden. Ook nu zijn politiekorpsen in Ne derland, België en Duitsland ge alarmeerd. „Hij is een gevaar voor zichzelf en zijn familieleden", aldus hoofdinspecteur L. F. Verhagen van de Bredase politie. Volgens zijn mede-patiënten heeft de ex-student te kennen gegeven mogelijk naar Antwerpen te gaan. Deze aanwijzing heeft de politie angstig gestemd. Begin dit jaar is hij ook een keer naar Antwerpen gegaan: Om een vuurwapen te ko pen. In die tijd had hij een ring baardje laten groeien. Ook nu heeft hij dat baardje weer. Enkele uren na zijn poging tot moord op zijn zusje in maart liet hij in Etten- Leur zijn baard afscheren. Dit geeft hem een totaal ander uiterlijk. „Een veeg teken", noemt de heer Verha gen deze omstandigheden. Sedert de ontsnapping van Ruud is niets meer van hem vernomen. De politie in Breda wil graag in contact komen met mensen die aan wijzingen kunnen geven omtrent de verblijfplaats of verplaatsingen van de jongeman (tel. 01600-22144). In maart heeft Rasink langs vele Ne derlandse steden gezworven, waar bij hij in hotels verbleef. Zijn signalement: hij is 1.86 lang, heeft een slank postuur, brede schouders, donkerbruin haar; hij droeg een vaalblauwe spijkerbroek, lichtgroene trui, donkerrood over hemd en donkerkleurige regenjas. Zaterdag had hij een bescheiden ringbaardje. Kort voor zijn arrestatie eind maart schreef hij de redactie van „De Stem" een brief, waarin hij klaagde over het feit dat de politie niet in staat Was hem snel te grijpen; „een bruut die het bestond een aanslag te plegen op een meisje", zoals hij schreef. Hij deelde verder mee „het gewoon weg onverantwoord" te vinden dat hij nog vrij rondliep. „Ik had in tussen wel 10 mensen kunnen ver moorden, afgezien van de mogelijk heid van zelfmoord", aldus Ruud Rasink. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De rijkspolitie en de verscheidene gemeentelijke poli tiekorpsen in Limburg en Noord- Brabant zijn maandag de gehele dag druk geweest met de begeleiding van zeven zigeunerfamilies uit België en Frankrijk, die een verblijfplaats in Nederland zochten. Daar geen enkele gemeente prijs op hun aanwezigheid bleek te stellen, moesten zij helemaal van Maastricht naar Vlijmen bij 's-Hertogenbosch worden ge-bracht om daar aan de kant van de weg een plek te vinden om de nacht door te brengen. De zigeunerfamilies, een karavaan van zeven auto's met volgwagens, waren zeer verontwaardigd over de ondervonden bejegening en uitten hun misnoegen door herhaaldelijk te stoppen en daardoor het overige ver keer te belemmeren. Ze vonden dat ze als vee en als wilde dieren werden behandeld. ROME (KNP) Paus Pauius heeft de suggestie van talrijke bisschop pen en van het secretariaat dei- bisschoppensynode overgenomen en heeft het ambtelijk priesterschap op de agenda van de bisschoppensynode 1971 geplaatst. De synode zal echter niet spreken over een facultatief priestercelibaat maar over de waarde van het celibaat. Dit blijkt uit het communiqué, dat de Vaticaanse pers dienst gisteren heeft gepubliceerd. Het communiqué maakt er melding van, dat behalve het ambtelijk pries terschap in zijn verschillende aspec ten ook andere dringende problemen van het kerkelijke leven ter sprake zullen worden gebracht. Welke dit zijini, wordt niet meegedeeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Niet geschikt voor het premierschap". Dat vindt VVD- fractieleider Geertsema van zijn Ar- collega in de Tweede Kamer, de nu al maanden lang als toekomstig pre mier gedoodverfde mr. Barend Bies heuvel. Op een vergadering van WD-vrouwen in Oosterbeek zei mr. Geertsema, dat de heer Biesheuvel er al niet in kan slagen om in de AR- gelederen de eenheid te bewaren tus sen links radicalen en de meer be houdenden. „Wie in de eigen, partij geen orde op zaken kan houden, is niet de eerst aangewezene om minis ter-president te worden", aldus mr. Geertsema. Hij vond ook, dat de ARP haar leidinggevende rol bij de voort gaande samenwerking met KVP en CHU verloren heeft. Mr. Biesheuvel heeft de uitspraken van zijn collega Geertsema nogal la coniek opgenomen. „Alleen in de kranten ben ik als leider van het vol gende kabinet genoemd. Ik ben nu fractieleider van de ARP. En mis schien word ik lijsttrekker". UTRECHT (ANP) Er zouden in Nederland voor 1980 nog 10 en na 1980 nog 27 crematoria moeten komen om optimaal te voorzien in de cre matiebehoefte. Momenteel zijn in Nederland 7 crematoria in gebruik _en 5 in voor bereiding. Voorzitter P. C. Boone van de vereniging voor facultatieve crematie gaf deze cijfers tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van deze vereniging in Utrecht.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1