iid voor beter leefklimaat wordt energiek voortgezet Péchiney bouwde zonder vergunning Enkele gewonden ongelukken VERENIGING MILIEUHYGIËNE: „Lotus-groep" maakte goede beurt Familie v. Vugt in herbouwd huis Y.Y. Steen heeft weer bestuur Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Speelplaats Nieuw en Sint-Joosland wordt uitgebreid Kandidaat voor functie directeur ZCR Zevibel steunt „milieuhygiëne tegen Total-prijs Bromfietser aangereden door personenauto Zeeuwse ballonnen kwamen tot in Italië Diefstal van loonzakjes te Vlissingen Discussiefilm draait voor kerkvergadering Raadslid tikt burgemeester Asehoff vragenderwijs op de vingers MAANDAG 19 OKTOBER 1970 Films GOES Grand, 20 uur: Topaz, 14 j. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: De omhelzing, 18 j. MIDDELBURG City, 20 uur: Mondo Freudo, 18 j. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Ben Hur, a.l. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Easy rider, 18 j. ANTWERPEN Rex: Rendez-vous hotel van Sankt Pauli. Kinderen n.t. Odeon: De bekentenis, 14 j. Astrid: De lummels van de eerste rij. Savoy: Die nackte Bovary, 18 j. Rubens: Cromwell, a.l- Ambassades: Candy, a.l. Capitole. Gathering gun, 14 j. Quellin: Woodstock, a.l. Pathe: Duivel doet al, Metro: Sartana dood of levend, 14 Vendome: Thérèse en Isabelle. Astra- De zeven huurlingen. Studio Century: De man van Kiev. Toneel - Muziek Dans ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal), 20.15 uur: Meesterserie 19701971: Arthur Rubinstein (piano). Laurcnskerk, 20-15 uur: Joh. T. Lemckert (orgel) met het Rotter dams Koperensemble. VLISSINGEN Britannia, 20 uur: Lurelei presen teert Jasperina de Jong met „Jasperina treedt voor u op!" ANTWERPEN Kon Ned. Schouwburg, 20 uur: „De Kleine Bourgeoisie" van Maxim Gorki. Sportpaleis, 20 uur: Wiener Eisrevue- GENT Kon Opera, 20 uur: Théatre National. Schietingen KAPELLEBRUG C. de Kind, 15 uur. George de Konink, 14.30 uur. DE KLINGE (B.) René Geldermans, 15 uur. Diversen IJZENDIJKE Winkelactie: „Ons Belang". Opg. voor deze rubriek tel. 01180— 7438 of Postbus 116 in Middelburg. HULST Boekhandel Van Geyt: Expositie „Het kind in de kunst" (t.m. 29 okt.) Werkd. 912 en 1318 uur. Zon gesloten. ZIER1KZEE Gemeentemuseum: Expositie scheepsmodellen, aardewerk, por selein (t.m 30 okt Ma. t.m. zat. 1012 en 13 3016.30 uur- Morgen, dinsdag 20 oktober BERGEN OP ZOOM 7.09 en 19.28 HANSWEERT 6.15 en 18 35 MADE-DRIMMELEN 9.55 en 22.13 TERNEUZEN 5.40 en 17.58 VLISSINGEN 5.10 en 17.28 WEMELDINGE 6.59 en 19.18 (Van onze correspondent) NIEUW EN SINT-JOOSLAND liet ligt in de bedoeling van het college van b, en w. van Middelburg om de kinderspeelplaats bij de open bare lagere school te Nieuw- en St.- Joosland uit te breiden Zij vragen aan de raad hiervoor een krediet van 1.500,Het is de bedoeling voor deze speel plaats over te gaan tot aanschaf van een basketballin- installatie en een baller^gooier. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Culturele Raad heeft in zijn vergadering een voordracht opgemaakt voor de ver vulling van de vacature van direc teur van de ZCR. Deze vacature onstond, zoals bekend, door het ver trek van de heer A.L. Borst naar Arnhem. Het dagelijks bestuur heeft nu de heer H.W.A. Koch, momenteel chef van de afdeling samenlevingszaken van de gemeente Uithoorn, als op volger van de heer Borst voorgedra gen. In verband met de lange duur van de procedure hadden zich vier sollicitanten teruggetrokken. De be noeming van de nieuwe functionaris geschiedt door de commissaris der koningin in .Zeeland, die de voor dracht nog niet heeft bekrachtigd, de heer Koch, die uit een drietal geschikte personen werd gekozen, is 37 jaar oud. Hij is Zeeuw van ge boorte. Hij volgde in Goes de hbs. In zijn huidige woonplaats is hij veelvuldig betrokken geweest bij de organisatie van culturele evenemen ten. Voor vervulling van de vacature: directeur van de stichting Zeeland, het samenwerkingsorgaaan waarin de ZCR zijn eigen plaats heeft, is totdusverre geen aanvaardbare kan didaat gevonden. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland gedijt voor spoedig. Nauwelijks een halfjaar na de oprichting kon het duizendste lid ingeschreven worden. Inmiddels is het ledental al ruimschoots deze „mijlpaal" gepasseerd. Op het ogenblik hebben zich al 1050 Zeeuwen ingeschreven als lid van de vereniging die in de bres staat voor een beter leefklimaat in Zeeland. Tijdens een discussieweekend in het vormingscentrum Hedenesse bij Cadzand verwelkomde de voorzitster van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, mevrouw C. Kannegieter, het duizendste lid. Het was de heer Th. van Maurik, jeugdleider in Goes- Mevrouw Kannegieter maakte ook bekend dat de koninklijke goedkeuring op de verenigingsstatu ten was ontvangen. Zij herinnerde aan de oproep van minister Klompé de bevolking de kans te geven om meer inspraak te verkrijgen bij be langrijke maatschappelijke ontwik kelingen- Mevrouw Kannegieter zei verder dat de bekendmaking van een mo gelijke tweede raffinaderij in het Sloe voor de vereniging Milieuhy giëne alleen maar een aansporing betekent de strijd voor een gezonder leefmilieu in Zeeland nog energie ker voort te zetten. Zij overhandigde de heer Van Mau rik de bundei verhandelingen over milieubehoud „Het verstoorde even wicht" van prof. dr. J. C. van de Kamer. Tegenover ons zei mevrouw Kannegieter het een cynisch gebaar te vinden om in deze tijd waarin zo scherp geageerd wordt tegen verde re vervuiling van de lucht door industrieën de mogelijke vestiging van een tweede raffinaderij bij Vlissingen „door te drukken". Ook de vestiging van Progil bij Antwerpen moet met alle middelen verhinderd worden, aldus mevrouw (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het Franse aluminiumbedrijf „Pechiney", dat in het in dustriegebied Vlissingen-oost bezig is met de bouw van een aluminiumfabriek heeft in strijd met artikel 47 van de woningwet gehandeld. Dit verklaren b. en w. van Vlissingen tegenover de raad van Vlissingen. Het gaat 'hierbij om het feit, dat Pechiney de bouw van een ondersta tion, bestaande uit een transformato- ren-revisiehal, een bedieningsgebouw en een gerijkrichtergebouw prak tisch al had voltooid voordat aan b. en w- toestemming was gevraagd om voor dit project te mogen afwijken van de bouwvoorschriften. Het be trokken gebouw bevindt zich name lijk dichter bij de openbare weg dan voor een dergelijk bouwwerk (in het geval van Pechiney gaat het om een kolossaal gebouw, dat zelfs met dynamiet niet te vernielen zou zijn) is toegestaan. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in zijn vergadering van 7 sep tember j.l., toen dit geval ter sprake kwam door toedoen van de heer Bannink (D'66), niet veel ophef van de kwestie gemaakt omdat toen al vaststond dat de betrokken weg in de naaste toekomst, in verband met de voortgaande bouw van de alumi niumfabriek, enkele kilometers zal worden verlegd. Een voorbereidingsbesluit voor de bouw van het onderstation (waar voor 't bestemmingsplan Vlissingen- Oost op een punt moest worden gewijzigd) kwam destijds zonder veel bezwaren, behalve van de zijde van D'66 tot stand. B. en w. van Vlissingen geven in een verklaring aan de raad nu open lijk toe, dat het college van de bouw van het onderstation zonder de ver eiste bouwvergunning, kennis had moeten dragen- In het aan b. en w. destijds' uitgebrachte ambtelijk ad vies was op het feit dat Pechiney ten onrechte aan het bouwen was, gewezen. De burgemeester, drs. D. Roemers, was afwezig toen het Vl'is- singse college van (loco)burgemees- ter en wethouders in zijn ver-gade- ring besloot met het voorstel tot wijziging van he.t bestemmingsplan Vlissingen-oost bij de raad te ko men. „Wij betreuren het", zeggen b- en w. nu, dat wij u in de raadsvergade ring van 25 september niet juist hebben geïnformeerd omtrent de toedracht van deze aangelegenheid Wij bieden u hiervoor onze veront schuldigingen aan". B. en w. voegen daaraan toe, dat zij voor het bedienings- en gelijk- richtergebouw inmiddels een bouwvergunning hebben verleend. Commentaar van de heer Bannink tijdens de raadsvergadering waarin de zaak ter sprake kwam: U moet als gewone burger eens proberen een bouwseltje neer te zetten waar voor geen bouwvergunning is ver leend. Kannegieter. Zij kondigde een hand tekeningenactie en andere acties te gen de tweede raffinaderij en Progil aan. De houding van Gedeputeerde A. Kaland kon mevrouw Kannegieter weinig bewonderen. „Gezien het standpunt dat de heer Kaland ten aanzien van de vestiging van Pechi ney heeft ingenomen kan ik niet anders dan zijn houding van nu tegenover Progil het toppunt van hypocrisie noemen", aldus de voor zitster van de Vereniging Milieuhy giëne. In een entourage van opschriften als „Deltaplan waardeloos", „Delta plan met schone industrie", „Weg met Pechiney" en „geen vuile in dustrie in de Delta" namen ongeveer honderd jongeren van katholieke, hervormde en gereformeerde jeugd clubs uit alle delen van Zeeland deel aan een levendige gedachten- wisseling over de milieuhygiëne in Zeeland. De jonge cineast Dirk Jan Bijker vertoonde de door hem in opdracht van het interkerkelijk Deltaberaad vervaardigde kleurenfilm „In de ban van het gebeuren", een impressie van de industriële ontwikkeling in Zeeland. VV (Van een onzerv erslaggevers) MIDDELBURG Het bestuur van de vereniging tot bevordering van Zeeuwse visserijbelangen (Ze vibel) heeft een brief aan de minis ter van verkeer en waterstaat ge zonden, waarin adhesie wordt be tuigd met het adres dat de vereni ging Milieuhygiëne Zeeland aan de minister heeft gezonden betreffende de aanleg van een pijpleiding ten behoeve van de nieuwe raffinaderij van „Total" aan de Sloehaven. De vereniging heeft vooral be zwaar gemaakt tegen het feit, dat de pijpleiding, welke de Sloehaven moet verbinden met Europoort, dwars door de Zeeuwse stromen voert. In geval van calamiteiten, zo heeft de Ver. Milieuhygiëne Zeeland opgemerkt, maar zelfs bij schijnbaar onbetekenende lekkages, wordt de toekomstige waterhuishouding in een groot deel van Nederland in gevaar gebracht. Zevibel zegt nu: „De mi nister dient de aanleg van een pijp leiding onmogelijk te maken, door tijdig de nodige maatregelen te tref fen". (Van onze correspondent) GOES In Goes werd de zeven tienjarige bromfietser H. V. uit Goes aangereden door een personenauto, bestuurd door J. M. uit Wemeldinge. V. moest plotseling uitwijken voor twee meisjes op de fiets en werd daarbij door M. aangereden. De bij V. achterop de brommer zit tende Y. D. uit Wemeldinge werd daarbij door de personenauto gegre pen en kwam te vallen en liep daar bij lichte verwondingen op. (Van onze correspondent) KOEWACHT Ook in het afge lopen weekeinde heeft zich weer een aantal verkeersongelukken voor gedaan. Er vielen enkele gewonden en de materiële schade was aanzien lijk. In Koewacht kwam mevrouw M. van B. uit Stekene ter hoogte van het postkantoor op de linker weg helft in botsing met de bromfietser F. O. de V. uit Heikant. De brom fiets werd zwaar beschadigd. In de Nieuwstraat in Koewacht botsten een Belgische automobilist en een bromfietser. Zowel de auto als de bromfiets werden zwaar be schadigd. Bij het uitrijden van de Grens staat in Koewacht kwam mevrouw Van W. ten val en brak haar knie schijf. Per ambulance is ze naar het ziekenhuis in Hulst vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de in sep tember georganiseerde vredesweek heeft een groot aantal Zeeuwse jon geren ballonnetjes opgelaten, waar aan labels met een vredesboodschap bevestigd waren. Naar het bestuur van het christelijk jongerenverbond, dat de ballonnenactie heeft georga niseerd, mededeelt, zijn er Zeeuwse ballonnetjes teruggevonden in Frankrijk (tot in de Vogezen toe) in Zwitserland en in Italië. De be trokken ballons hebben zelfs de Al pen getrotseerd- Op het Zevenaardok in Terneuzen reed T. R. uit Koewacht met zijn bestelauto op een personenauto, be stuurd door G. A. uit Hulst. De personenauto werd totaal vernield en ook de bestelauto liep aanzienlij ke schade op. Op de mr. F. J. Haarmanweg in Terneuzen kwam zaterdagmiddag de bromfietser R. C. uit Terneuzen in botsing met een personenauto, be stuurd door C. M. uit Rotterdam. De bromfietser liep verwondingen op aan beide benen. Aan de Wulpenbek in Terneuzen lette J. van B. uit Naarden niet op het achterop komende verkeer toen hij een auto inhaalde. Een achterop komende auto raakte in een slip en botste tegen een andere auto, be stuurd door K. uit Terneuzen. De auto van K. kwam in de berm terecht, kantelde en liep zware schade op. Op de T.-kruising Oude Veerse- weg-Vioskeweg in Veere is zaterdag avond om 8 uur de heer P. W. uit Goes met zijn auto in een sloot gereden. Zijn echtgenote en de be stuurder werden licht' gewond. De auto werd geheel vernield. Het on geluk ontstond toen de bestuurder op de T.-kruising rechtdoor reed. Op de Vlasmarkt in Middelburg werd zaterdagochtend een daar ge parkeerd staande personenauto, ei gendom van de heer K. V. uit Mid delburg, aangereden door een Opel Rekord. De bestuurder van de Opel is na het ongeval doorgereden. Zij, die nadere gegevens kunnen ver strekken worden verzocht zich te melden bij de gemeentepolitie te Middelburg, telefoon 01180-7251. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Uit een afgeslo ten bureau uit het kantoor van de opslagplaats van de firma Bikker aan de Hendrikstraat, zjjn in de nacht van donderdag op vrijdag de loonzakj es, inhoudende 1300,ont vreemd. Verder werd op dit kantoor nog een kast geforceerd. De daders hebben zich toegang verschaft tot het pand door langs de regenpijp naar de tweede verdieping te klau teren en via een raam aldaar binnen te dringen. Eenmaal binnen kon men via de trap eenvoudig de kan toorruimte bereiken. De loonzakjes bevonden zich in een lade van een afgesloten bureau. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Naar schatting vierhonderd personen hebben de fa milie Van Vugt een onvergetelijke dag bereid. Nadat de bungalow van de heer Van Vugt in maart van dit jaar na een gasontploffing vrijwel geheel door brand was verwoest, hielden de heer en mevrouw zater dag „open huis": in hun verbouwde woning in Terneuzen-Zuid. De heer Van Vugt, hoofd van de mavo De Branding in Terneuzen, werd evenals zijn vrouw bij de brand ernstig gewond. Op bijzonder hartelijke wijze werd hen door vele vrienden, kennissen en relaties een welgemeend welkom in hun nieuwe bungalow toegewenst. Onder de gas ten waren onder meer ook burge- De heer en mevrouw Van Vugt (rechts op de foto) temidden van gezinsleden en gasten in hun her bouwde huis in Terneuzen. meester Asehoff en zijn echtgenote en de wethouder van onderwijs, drs. Barbé. Namens de schoolvereniging van De Branding bood Kees de Jon ge een geschenk in enveloppe aan. (Van onze correspondent) ST.-JAN STEEN In de kantine op het gemeentelijk sportterrein wa ren een honderdtal leden van de voetbalvereniging Steen op uitnodi ging van het demissionair bestuur bij elkaar gekomen om een nieuw bestuur te kiezen. De vergadering dreigde in het be gin uit de hand te lopen over het feit, of 14 dagen geleden gekozen voorzitter, de heer Th. van Water schoot, al of niet de meerderheid (plus 1) van stemmen behaalde. Via het huishoudelijk reglement kwam men tot de conclusie dat Van Waterschoot niet als voorzitter geko zen was. De wethouder van sportza ken uit 'gemeente Hulst, de heer J. Blommaert, deed een beroep op de aanwezigen om de crisis in de voet balvereniging Steen uit de wereld te helpen. De aanvoerder van het eer ste elftal, de heer G. Pauwels, stelde een ultimatum. Namens vele spelen de leden wenste hij sommige perso nen niet in het bestuur. Zouden deze gekozen worden, dan zouden hij en vele anderen met voetballen ophouden Uiteindelijk werden 21 leden als kandidaat voor het bestuur gesteld. Negen bestuursleden moesten wor den gekozen. Bij de eerste stemming behaalden de heren Em. Picavet, T. Traas, S. van Vliet, P. Maat, R. Boogaert, Em. van Duyse, A. Reyns, G. Pauwels en W. van Hemse de meeste stemmen. De laatste drie be haalden echter niet de meerderheid. Er moest een nieuwe stemming plaats hebben. Gekozen werden nu de heren G. Pauwels, J. Vonck en E. van Eek. Na de bestuursverkiezing moest door de leden uit de bestuurders een nieuwe voorzitter worden gekozen. Alleen de heer Van Vliet stelde zich kandidaat en hij werd als voorzitter gekozen, (herkozen) Met uitzondering van penning meester A. Aerts is het oude be stuur herkozen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Lotusgroep Zeeuwsch-Vlaanderen II heeft tij dens in Helmond gehouden examens een prachtig resultaat geboekt. Lo tus betekent „landelijke opleiding tot uitbeelding van slachtoffers. Onder de in totaal 14 geslaagden bevonden zich de heer P.. Holle bosch uit Sas van Gent, F. Meche- linck en P. de Smet, beiden uit Westdorpe en mevrouw Goossens uit IJzendijke- De instructeurs waren de heren T. de Witte en T. van de Abeele. In heel Nederland zijn maar tweehonderd personen die in het bezit zijn van het Lotus-diploma. Deze mensen zijn onmisbaar bij de opleiding van EHBO-ers. De Lo tus-opleiding omvat het ontwerpen van een ongeval, het uitbeelden van een ongeval, grimeren en acteren. Op de foto: Vier Zeeuwsch-Vla- mingen slaagden in Helmond voor het begeerde Lotus-diploma. Het zijn P. Hollebosch uit Sas van Gent, F. Mechelinck uit Westdorpe, P. de Smet uit Westdorpe en mevrouw Goossens uit IJzendijke- Op de tweede rij de instructeurs T. de Witte en T. van de Abeele en daar achter de EHBO-voorzitters Strobbe (Westdorpe), Bokstal (Sas van Gent) en R. Pollet (IJzendijke). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op de provinci ale kerkvergadering van Zeeland welke donderdag 29 oktober wordt gehouden in de Prins van Oranje te Goes, zal de discussiefilm welke in opdracht van het interkerkelijk del taberaad is vervaardigd, en welke getiteld is „In de ban van het ge beuren", worden vertoond. Op de agenda voor de provinciale kerkvergadering welke aanvangt om 10 uur 's morgens, staat de benoe ming van een primus predikant-lid van het college van gedelegeerden voor de toelating tot de evangeliebe diening. Voorts zullen de jaarversla gen van de provinciale kerkvoogdij - commissie en -kamer 1969 ter vast stelling worden aangeboden, evenals de rekening 1969 en de begroting 1971 van de stichting hervormd kerkcentrum Zeeland. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het raadslid, H. de Vriend (T. 2000 heeft aan het college van b. en w. een brief ge schreven van de volgende inhoud: „In het dagblad „De Stem" van 14 oktober is geschreven over een uit spraak van burgemeester Asehoff betreffende het Gentse plan voor een nieuw kanaal. Er staat o.a.: „Volgens burgemees ter Asehoff moeten eerst allerlei plannen voor havenaanleg in ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen van de grond komen. Daarna kan pas ge sproken worden over de Gentse voorkeuren," aldus de burgemees ter". Dit bericht heeft logischerwijze sterk de aandacht van de Belgische pers getrokken. Gaarne zou ik hier over de volgende vragen willen stel len: 1 Is deze uitspraak aldus door de heer Asehoff gedaan, 2 Heeft de burgemeester hiermee de zienswijze van b. en w. vertolkt, 3 Acht u het gepast, omdat u geen gehoor vindt bij de regering, dit af te reageren op onze Belgische vrien den die part noch deel hebben aan de verwaarlozing van Terneuzen door de Nederlandse regering, 4 Is het niet veel beter de vriend schapsbanden met onze Belgische buren te verstevigen en tot gezamen lijke krachtsinspannningen te komen om onze gezamelijke gerechtvaar digde verlangens bij de Nederlandse en Belgische regeringen voor te brengen? 4

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2