Provinciale besturen in actie Noodtoestand in Canada en 250 arrestaties breda „Nu al hangt er 'n lucht van rotte witte kool" OOK AMBTENAREN KRIJGEN F 400 Weer arrestaties van KWJ-ers in Brazilië Bijdrage exploitatie tekort vliegveld Midden-Zeeland Scholieren protesteren RADIO K KOCK De Jong: Tito krijgt zware bewaking TRUDEAU: OPSTAND DREIGT IN QUEBEC Man uit Yerseke steekt met naald in oog HAARWERK Se MUL Gas- verwarming Dakgoten Ojoekwoe wil naar Zwitserland geweld „Groep" dreigt met tegen Progil saucijzebroodjes PREMIER „Zorgelijk probleem' BISSCHOPPEN NV ééN BLOK Onbehoorlijk Directeur Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. VRUE ZEEUW ZATERDAG 17 OKTOBER 1970 25e Jaargang No. 6374 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 Uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze verslaggevers) HULST/CLINGE/OSSEN- DRECHT/PUTTE „Er Is wel gezegd, dat al het mogelijke ge daan zal worden om de overlast en de verontreiniging van wa ter en lucht te beperken, maar wat dat betreft heb ik niet zo veel vertrouwen in de Belgen. Dan zou ik dergelijke bewerin gen nog eerder willen geloven als ze hier in Nederland gedaan worden. Ik ben voor het schep pen van werkgelegenheid, maar niet voor de vestiging van Pro- gil". Mevrouw Peters uit Hulst die dit zegt, staat volledig achter de acties van Nederlandse zijde om de Progil-vestlging in Kalo bij Antwerpen te verhinderen. „Er wordt gezegd dat Progil een zoete geur zal verspreiden. Ik vind het verschrikkelijk die weeïge geur om over brand en explosiegevaar nog maar te zwij gen". Schoenmaker G. van de Ber gen in Clinge zegt er dit van: „Ik ben ook radicaal tegen Pro- gil. Ik vind het vervelend, dat we straks zitten opgescheept met de rommel van Progil. Als de wind uit de verkeerde hoek komt, hebben we de poppen aan het dansen. Ik kan me voorstel len, dat er met het oog op de werkgelegenheid fabrieken moe ten komen, maar deze fabriek is har slecht voor alle andere men sen. We zitten cr in vogelvlucht hooguit twaalf kilometer van daan. Voor mij hoeft het niet". Enkele mensen, die we in Zeeuwsch-VIaanderen om com mentaar vroegen, bleken van de Progil-affaire helemaal niets af te weten, zoals mevrouw T. Bo- gaert uit Clinge: „Progil, me neer? Wat is dat. Nooit van ge hoord. Ik lees de krant niet". Mevrouw Willaert in Nieuw- Namen: „Dacht u, meneer, dat we dat tegen kunnen houden? Ik heb er natuurlijk wel mijn mening over. Ik ben gewoon tegen vestiging van die Franse chemische fabriek, want op die manier verdwijnt alle natuur schoon. Het is trouwens nu al zo, dat je 's morgens in Nieuw-Na- men de fabrieken van Antwer pen kunt ruiken. En dat wordt met de dag erger". Ook de bevolking van Ossen- drecht en Putte is niet gelukkig met de dreigende vestiging van Progil, ze bleek ons gisteren. De heer J. Sluyts, winkelier in Put te, vindt dat er nodig interna tionale afspraken moeten ko men. „Sinds de vestiging van be drijven pal over de grens (o.a. BASF red.) hangt hier vaak een vieze lucht van rottende witte kool", zegt hij. De 79-jarige heer Torenstra meent: „Wat moeten wij met al die vuile lucht van anderen? Maar onze burgemeester schijnt het niet erg te vinden. Die be weert, dat die lucht en de stof fen, die erin zitten, wel over ons heen gaan. Voor mij mogen ze ermee in Frankrijk blijven, als ze zo nodig hun rommel kwijt willen". In Ossendrecht zijn de straten makers J. de Vos en A. Theuns het ook niet eens met al die fa brieken in de buurt. „En nu dat Progil erbij komt, kan de toe stand nog wel eens echt gevaar lijk worden", zegt De Vos. Zijn collega valt hem bij en beweert dat de zinken dakgoten in het dorp veel te lijden hebben. „De gaten vallen er zomaar in", zegt hij. Tenslotte mevrouw Sitters, moeder van drie jonge kinderen en zelf bronchitispatiënte. Op aanraden van de dokter is zij ruim vijf jaar geleden naar Os sendrecht verhuisd en had baat bij de verandering van lucht. De laatste tijd heeft zij echter weer geregeld last van aanvallen. „Als het zo doorgaat, kan ik net zo goed weer in de stad gaan wo nen en ik zie de vestiging van Progil dan ook met angst tege moet". BERN (AP) De voormalige Biaf- raanse leider Ojoekwoe probeert asiel in Zwitserland te krijgen, nu hij zijn toevluchttsoord Ivoorkust moet ver laten. ZWARE DRUK OP REGERING TEGEN PROGIL (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/DEN BOSCH/DEN HAAG/GENT De ernstige bezorgdheid in zuidwest- Nederland over de vestiging van de zwavelkoolstoffabriek Progil nabij Kallo aan de Schelde is gisteren zowel in Zeeland als in Brabant in daden omgezet. Provinciale Staten van Zee land vatten liun verontrusting samen in een motie, die ter ken nis zal worden gebracht van de regering, de Eerste- en Tweede Kamer, Provinciale Staten van Brabant en de provinciale bestu ren in noordelijk België. Gedeputeerde Staten van Brabant hebben een telegram gestuurd aan de minister-president, waarin de Ne derlandse regering wordt verzocht, al het mogelijke te doen om het milieu in West-Brabant en Oost-Zeeland te beschermen tegen de nadelige gevol gen van een vestiging van Progil. Gedeputeerde Staten van Zeeland vinden de zaak-Progil zo urgent, dat zij nog dit weekend contact zullen opnemen met drs. Kruisinga, staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Zij zullen hem ver zoeken stappen te ondernemen bij dè Belgische regering. Bijna 500 leerlingen van vijf scho lengemeenschappen uit ,vuile-lucht- stad" Vlaardingen hebben gistermid dag aan het slot van een protestmars door Den Haag bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de Zeestraat een protestbrief afgele verd voor staatssecretaris Kruisinga. De leerlingen dringen er in de brief op aan, dat de heer Kruisinga maat regelen neemt die leiden tot een snel le inwerkingtreding van de wet op de luchtverontreiniging. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook het overheids personeel krijgt een extra-uitkering in het kader van de algemene loon- ronde van 400 gulden. De minister raad heeft dit besloten. Het exacte bedrag staat nog niet vast. Eind november krijgen de ambte naren al vast 200 gulden, eind januari de rest. Is in januari het gemiddelde van wat het bedrijfsleven uitkeert (Van een onzer verslaggevers) HULST De gemoederen in Zeeuwsch-VIaanderen en West-Bra bant over de komst van Progil naar de linker Scheldeoever vlak bij de Nederlandse grens raken langzamer hand verhit. Gistermiddag werd on ze redactie in Hulst gebeld' door een zich „Jonker" noemende persoon die dreigde de vestiging van deze zwa velkoolstoffabriek „desnoods met geweld" te zullen bestrijden. De man, die later toegaf geen Jonker te heten, maar zijn eigenlij ke naam weigerde te noemen, zei woordvoerder te zijn van een „ge heim genootschap". Deze groep zou nog nooit eerder in actie zijn geko men, maar Zeeland als werkterrein hebben. Door de telefoon verklaarde de man dat het genootschap bestond uit o.a. een aantal oud-militairen, dat bekend was met het gebruik van explosieven. „Jonker" be schouwde zijn telefoontje als eerste officiële waarschuwing aan het adres van die politici „of het nou Nederlandse of Belgische zijn, in teresseert me niks" die vestiging van Progil naar Antwerpen stimule ren. De rijkspolitie in Hulst, die door ons over het telefoontje is ingelicht, heeft contact opgenomen met de waarnemend districtscommandant van de rijkspolitie in Zeeland. De politie heeft voorlopig een afwach tende houding ingenomen. Mocht blijken, dat het dreigemenet serieus genomen moet worden, zal onmid dellijk de Belgische Rijkswacht op de hoogte worden gebracht. De poli tie had nooit eerder vernomen van het bestaan van een extremistisch geheim genootschap in Zeeland. nog niet bekend, dan wordt in die maand 200 gulden uitbetaald. Zou achteraf blijken dat deze tweede uit kering te hoog is, dan vindt later ver rekening plaats. Voor jeugdige werknemers van de overheid zal een aangepaste regeling worden opgesteld. De uitkering zal ook op enigerlei wijze in de over- heidspensioenen worden verwerkt. Het is de bedoeling dat de lagere overheidsorganen het voorbeeld van het rijk zullen volgen. (ADVERTENTIES) ■EN BEGRIP VOOS ■rkond iMfittat trutt- DZEM Warme Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Onze publikaties over de vestiging van Progil zijn gisternacht, zoals wij vrijdag in enkele edities nog konden melden, ook ter sprake geweest in de Tweede Kamer aan het eind van de algemene beschouwingen over de staatsbegroting voor 1971. Op vragen van D'66-fractieieider Van Mierlo zegde premier De Jong toe, dat de Nederlandse regering de vestiging van Progil, pal tegen de Nederlandse grens, zal opnemen met de Belgische regering, in het bijzonder met de Belgische minister van volksgezond heid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president De Jong heeft gisteren verklaard dat de veiligheidsmaatregelen rond het bezoek van president Tito van Joego slavië „tenminste zo streng" zullen zijn als bij het bezoek van president Soeharto van Indonesië. „De veiligheid van de president is voor ons een zorgelijk probleem", al dus de heer De Jong. Zoals gemeld brengt de Joegoslavi sche president komende week een driedaags bezoek aan ons land, waar bij hij o.m. Amsterdam, Den Haag en Eindhoven aandoet. (Van onze redactie buitenland) MONTREAL De Canadese regering heeft voor heel Canada de nood toestand afgekondigd. Kort daarna werd in Montreal en Quebec-stad een groot aantal arrestaties verricht. In Montreal bijna 250 personen, onder wie de advocaat Robert Lemieux, die allen aanhangers zijn van het Front voor de Bevrijding van Quebec (FLQ). Onder de arrestanten in Quebec-stad be vonden zich de twee FLQ-leiders Vallières en Gagnon en de voorzitter van de centrale vakbondsraad in Montreal. De Canadese premier, Trudeau, heeft de uitzonderingsbepalingen aan het Canadese parlement voorgelegd, en daarbij de vertrouwenskwestie ge steld. Hij wil de bewuste wet voor lopig tot 30 april IDÏ1 van kracht la ten blijven. Dc idtzonderUigabLj ;in- gen gelden voor heel Canada. Op grond daarvan kunnen verdachten worden gearresteerd en zonder recht op borgtocht maximaal negentig da gen worden vastgehouden. Voorts kan de politie waar dan ook huiszoe king verrichten zonder dat ze daar voor speciale toestemming nodig heeft. Het FLQ wordt in een decreet be titeld als een groepering die gebruik van geweld bepleit om de regering ten val te brengen, en niet terug deinst voor ernstige misdrijven als moord, bedreiging met moord en ont voering. In het communiqué waarin de af kondiging van de uitzonderingstoe stand bekend werd gemaakt, deelde de Canadese premier mee, dat hij vrijdagmorgen brieven had ontvan gen van de Quebecse premier Bou rassa en het gemeentebestuur van Montreal, waarin op het gevaar van een opstand werd gewezen. De door de komst van een sterke legermacht gespannen sfeer in Mon treal dreigde tot een uitbarsting te komen, toen grote groepen zich open lijk achter de FLQ stelden. Studen ten in Montreal bereidden een mas sale staking voor om daarmee hun steun te betuigen aan het bevrij- dingsfront. Ook het bestuur van de vakbonden in de hoofdstad van Que bec stelde zich achter de eisen van de FLQ. (Van onze correspondent) YERSEKE De 38-jarige L. M. uit Yerseke zal ten gevolge van 'n onge val op zijn werk een van zijn ogen moeten missen. Toen hij bezig was zakjes ge schoonde mosselen dicht te naaien, bralk onvoorzien het touw door. De paknaald schoot door tot in zijn oog. Direct operatief ingrijpen baatte niet. (Van onze redactie buitenland) RIO DE JANEIRO/ROTTERDAM Opnieuw heelt de Braziliaanse politie arrestaties verricht onder leiders en leidsters van de Katholieke Werkende Jongeren. Het aantal arrestaties is nu gestegen tot 17. De nieuwe arrestaties hebben het conflict tussen de Braziliaanse regering en het r.-k. episcopaat verscherpt. In verscheidene plaatsen zullen vandaag in Nederland door de KWJ mani festaties worden gehouden om de bevolking in te lichten over de arrestaties en martelingen van KWJ'ers in Brazilië. In Rotterdam zal na afloop van een bijeenkomst van Sint Joris, de vakbondsorganisatie van katholieke bouwvak kers, worden gedemonstreerd. Het einddoel is het consulaat-generaal van Brazilië, waar een petitie zal worden aangeboden. Tevens zal een groot aan tal handtekeningen (meer dan 40.000) worden overhandigd. Voor het eerst in de geschiedenis van de Braziliaanse kerk hebben alle bisschoppen zich na de jongste arrestaties verenigd in een protestschrijven aan de regering. Zelfs de als zeer conervatief hekend staande aartsbisschop van Rio de Janeiro, kardinaal Jaime de Barros Camara, heeft zich bij dit protest aangesloten. De grootste Icollektie dames- en herenhaariverk vindt U ih de showrooms van Zwaar bewapende militairen van liet Canadese leger bewaken hier het stadhuis van Montreal. (ADVERTENTIES) Heb jij voor Piet die krant van vorige week nog J met die bon voor een baan waar je beter ven wordt? •EtATTI Ginnekenweg 43, telefoon 01600-32288 Terkoop ook via Uw kapper, vraag hem een introduklie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met zeven stem men tegen heeft de provinciale sta tenvergadering van Zeeland een voorstel van Gedeputeerde Staten om voor veertig procent bij te dragen in 't grote exploitatietekort (f 75.000) van de Stichting Vliegveld Midden- Zeeland aangenomen. Vrijwel alle fracties maakten ernstige bezwaren tegen de wijze waarop het stich tingsbestuur had gehandeld. Alleen de S.G.P. (vijf zetels) en D'66 (twee zetels) wensten hun bezwaren ook in tegenstemmen om te zetten. De heer E. Ph. Nieuwkerk (CHU) vond het landingsgeld (f. 5) veel te laag en vond een verviervoudiging van dit bedrag niet onredelijk. Bo vendien zei hij zijn steun aan het voorstel van G.S. te willen verlenen als een vertegenwoordiger van de provincie in het stichtingsbestuur zitting zou mogen nemen. Later deelde gedeputeerde A.J. Kaland mee, dat de stichting het provincie bestuur heeft gevraagd een zetel in het stichtingsbestuur in te willen nemen. De heer H. Kapenga van D'66 vertelde dat al in 1968, toen aan de Prov. Staten werd voorgesteld f. 50.000 (de helft van de stichtings- kosten van het vliegveld) te fourne ren, enkele statenleden hun onge rustheid uitspraken over de door hen verwachte exploitatietekorten, terwijl ook kritiek werd uitgeoefend op de hoogte van de erfpachtscanon die door de dienst der domeinen werd verlangd. „Men had zich voor af, dus voor de aanleg, rekenschap moeten geven van de dekking van de tekorten en van het verkrijgen van garanties daarvoor". De heer Kapenga, die memoreerde dat de stichting vliegveld Midden-Zeeland zich pas enkele dagen voor de ope ning van de luchthaven met een subsidieverzoek tot gemeenten en provincie heeft gewend, noemde dit onbegrijpelijk en onverantwoord. Het verwijt door (Je stichtingsvoor zitter, onlangs aan de gemeenten die niet subsidiëren, gericht, als zouden zij kortzichtig zijn omdat een vlieg veld met een tekort van f. 75.000 'een koopje zou zijn, noemde de D'66- woordvoerder onbehoorlijk. De heer Kapenga die in herinnering bracht dat het vliegveld pas zijn eerste voltooiingsfase heeft bereikt, zei bang te zijn dat ook de exploitatie tekorten nog maar hun eerste fase zijn ingegaan en dat zij binnen enkele jaren een ondragelijke last voor provincie èn gemeente zullen vormen. Bovendien vroeg hij zich af, waarom het bedrijfsleven, dat tenslotte samen met de provincie de stichtingskosten heeft gedragen, nu ook in de tekorten geen bijdrage levert „Sterk heb ik de indruk dat het stichtingsbestuur welbewust heeft gewerkt naar een situatie, waarbij de overheid in een dwang positie wordt geplaatst, waarin het moeilijk zal zijn om „neen" te zeg gen.... Als wij op dit verzoek een gunstige beslissing zouden nemen, zouden wij als staten van Zeeland andere belangengroepen een vrij brief geven om soortgelijke stunten uit te halen". WD-woordvoerder ir. W. Landheer vond het normaal dat in de beginfase een vliegveld verliesgevend is. De heer C. Th. A. v. Waterschoot (PPR) zei, slechts met moeite het voorstel te kunnen steu nen, omdat het enige alternatief sluiting van het vliegveld betekent. Ook de heer P.J. Everaert (KVP) uitte kritiek, maar hij had geen bezwaar tegen de subsidie. P. A. Roels (PvdA) had veel kritiek op de handelwijze vain het stichtings bestuur. „Hoe kan een dermate kostbaar project gerealiseerd wor den, voordat men een waterdichte exploitatie rond heeft?" De SGP-er F. Dieleman vond het voorstel een precedent. „Wordt het niet te ge makkelijk gemaakt zulke zaken te beginnen?" Ook had hij bezwaar tegen de openstelling van het vlieg veld op zondag, wat de gedeputeer de Kaland de opmerking ontlokte, dat ook de Zeelandbrug op zondag niet gesloten wordt. Enkele gemeen ten hebben overigens geweigerd in de kosten bij te dragen: Domburg Veere, Mariekerke, Kortgene er» Reimerswaal. T.a.v. de stichting van een soortgelijk vliegveld bij Hulst zullen G.S. een zelfde houding innemen, aldus deel de gedeputeerde A.J. Kaland tijdens de beantwoording van de opmerkin gen der statenleden mee. Hij was het eens met de kritiek, maar we moe ten primair blij zijn, dat er in Zee land een vliegveld gekomen is". Hii deelde mee, dat de provincie bij het rijk had getracht de erfpacht verlaagd te krijgen. Dit was niet gelukt.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1