Nog dit jaar voorontwerp streekplan Helft van bevolking Terneuzen is Nederlands-hervormd CONCRETE WENSEN IN BIERVLIET: HOEK LIKT LANGZAAM DE WONDEN „Fotograferen in hel weekend? Ik héb al een foto." BIERVLIET RUSTIG: HOEK BEZINT ZICH BIJNA ACHT MILLE ACTIE SCHIP AHOY III Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Actie bejaardenbusje' Terneuzen geslaagd PvdA Terneuzen vergadert PvdA GROOTSTE AANHANG Contactraden in Terneuzen: vrijblijvend meedenken van inwoners Oriëntatierit in Terneuzen HOEK Maak in't weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen. Wat en waar VANDAAG Films Toneel - Muziek - Dans Schietingen Diversen Tentoonstellingen Beroepingen Belgische Schelde tijdje door olie verontreinigd VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een voorstel voor een voorontwerp - streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, wordt nog in de loop van dit jaar van de provinciale planologische commissie, aan het college van G.S. van Zeeland toegezonden. Dit delen G.S. van Zeeland mee in antwoord op vragen die naar aanleiding van de inpoldering van de mosselbanken bü Terneuzen werden gesteld door de heren C. van Waterschoot (PPR) te Oostburg en H. Kapenga (D'66) te Goes. G.S. delen mee. dat de inpoldering van de mosselbanken ten behoeve van de uitbreiding van de Dow- Chemical, een uitvloeisel is van de eertijds genomen beslissing om aan Dow-Chemical westelijk van Ter- neuzen vestiging toe te staan. De vestiging van dit wereldconcern ter plaatse werd destijds van vrijwel alle kanten toegejuicht, merken G.S. op. „Ook thans zijn wij van mening", zeggen zij, „dat deze vestiging een zeer belangrijke en welkome aanzet is geweest, en nog is, tot de uitbrei ding van de werkgelegenheid in een sector, waarvan wij in de toekomst grote verwachtingen hebben. Dit geldt niet alleen de primaire werk gelegenheid, maar ook de daarmee optredende belangrijke secundaire werkgelegenheid". Volgens G.S. is expansie een noodzakelijk gevolg van een succes rijke ontwikkeling, nu het bedrijf zich eenmaal ter plaatse heeft ge vestigd. „Hieruit volgt," zo zeggen G.S., „dat planologisch gezien de situatie reeds bepaald was en dat daarom de inpoldering van de mos selbanken niet gekenschetst kan worden als een factor, die de plano logische ontwikkeling een geheel nieuw aanzien geeft. De heren van Waterschoot en Kapenga hadden dit in hun vragen gesuggereerd. Wat betreft de bezwaren van mi lieuhygiënische aard, merken G.S. op, dat deze tezijnertijd kunnen worden ingebracht bij de toepassing (Van onze correspondent) TERNEUZEN „Het was een hele toer om vijftig vrijwilligsters te vinden, die in een dag Terneuzen wilden „doen", maar wij zijn er in geslaagd en de opbrengst is lang niet slecht, al zijn wij er nog niet" Dit zei de consulent van de Stich ting Open Bejaardenwerk in Ter neuzen, de heer C. M. van Binsber- gen, toen hij sprak over de collecte voor een eigen vervoermiddel voor de bejaarden. Hij vertelde verder dat tot nu toe het vervoer werd geregeld door een plaatselijk taxibe drijf, maar dat dit de laatste tijd te wensen overliet. „Er zat dus anders niets op dan te proberen geld te krijgen voor een eigen personenbus- je". De collecte in Terneuzen (kern). Driewegen en Othene bracht rond vierduizend gulden op en er zijn drie toezeggingen voor in totaal zeventienhonderd gulden. Het ligt in de bedoeling „straks" de bedrijven per brief te benaderen om financiële bijstand, maar dat wil de Stichting Open Bejaardenwerk combineren met de viering van het kerstfeest, waarvoor ook ongeveer zestienhon derd gulden nodig is- De heer Van Binsbergen vond de totale opbrengst van de collecte lang niet slecht en daarom heeft hij alle hoop dat er binnenkort geen beroep -meer op an deren zal moeten worden gedaan als het er om gaat de bejaarden te vervoeren. van de procedure vervat in de hin derwet en de wet inzake de luchtverontreiniging. „Na uitvoerige afweging van de planologische as pecten hebben wij ons in 1967 uit gesproken voor industrialisering op de mosselbanken", zeggen G.S. „De ze aangelegenheid is bovendien eni ge malen in de Statenvergadering aan de orde geweest, laatstelijk op 13 september 1967. De Staten kon den zich destijds met ons standpunt verenigen", zo merken G.S. op. (Van een onzer verslaggevers). TERNEUZEN De collecte die in Terneuzen en Sluiskil is gehou den voor de actie „Schip-Ahoy" heeft in totaal f 7.852,05 opgebracht. Er worden nog meer giften ver wacht. Aan de geldinzameling heb ben 9 sportverenigingen en 2 scho len deelgenomen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De afdeling Ter- neuzen van de Partij van de Arbeid zal op maandag 19 oktober a.s. 's avonds om kwart voor acht een vergadering houden in de bovenzaal van lunchroom Van Assche. Tijdens deze vergadering zal het ontwerp- verkiezingsprogramma worden be sproken. In deze bespreking komen eveneens de voorstellen van het partijbestuur tot herziening en aan passing van het basisprogramma van de PvdA aan de orde. Deze handelen over onderwijs en democratisering. Onmiddellijk hieraan voorafgaand wordt om kwart over zeven in een aparte vergadering met de vrouwe lijke partijleden de oprichting be. sproken van een vrouwencontact. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Van de 30.511 inwoners, die de gemeente Terneuzen (met inbegrip van Biervliet, Hoek en Zaamslag) per 1 april 1970 telde, is iets meer dan de helft (50,31 procent) Nederlands-hervormd. Rooms-katholiek is 20,65 procent; 11,34 procent behoort tot de gereformeerde kerken, 4,09 pro cent bij de gereformeerde kerk vrijgemaakt; 4,38 procent tot de gerefor meerde gemeente; 1,66 procent is christelijk gereformeerd; 0,79 procent oud gereformeerd en 4,63 procent geeft geen kerkelijke gezindte op. Deze cijfers staan vermeld in het jaaroverzicht van de gemeente Ter neuzen. De Partij van de Arbeid blijkt van de politieke partijen de grootste aanhang te hebben. Bij de verkiezingen voor de pro vinciale staten op 18 maart behaalde de PvdA 3952 van het totaal van 12.582 stemmen of 31,41 procent. Daarna volgen de CHU met 1693 stemmen (13,46 procent), KVP met 1510 stemmen (12 procent), WD met 1113 stemmen (8,85 pro cent) en ARP met 1104 stemmen ,8,7 procent). Op grotere afstand staan de SGP met 990 stemmen (7,87 procent), de PPR met 612 stemmen (4,86 procent), D'66 met 605 stemmen (4,81 procent), GPV 488 stemmen (3,88 procent) Boeren partij 326 stemmen (2,59 procent) en CPN 105 stemmen (0,83 procent). In 1969 nam de bevolking van de stad Terneuzen met netto 607 inwo ners toe; die van Hoek met 154, Biervliet met 44 en Zaamslag met 13 inwoners- De beroepsbevolking van Groot- Terneuzen telde in 1969 10.950 man nen en 24800 vrouwen. 14280 Arbeids plaatsen waren door mannen en 2720 door vrouwen bezet. Het aantal nkomende pendelaars bedroeg 3980 pannen en 340 vrouwen. Het aantal uitgaande pendelaars bedroeg 490 mannen en 60 vrouwen In het rayon Terneuzen werkten in 1969 2450 mannen in de ehemi sche bedrijven tegen 90 vrouwen. De metaalnijverheid telde 1820 ar beidsplaatsen voor mannen en 20 voor vrouwen. In de bouwbedrijven werkten 1730 mannen en 30 vrou wen. In de elektronische industrie waren 850 mannen en 320 vrouwen werkzaam. In de landbouw werkten 1060 mannen en 100 vrouwen- In Biervliet kabbelt het leven rustig door. De herindeling en sa menstelling van de contactraad ten spijt. De Biervlieters hebben enkele concrete wensen: een ver beterd zwembad in de Braakman en het opknappen van een oude schooi tot buurtcentrum. Ook de woningbouw, twintig woningen per jaar is geregeld. En voor de rest is de kous af. Biervliet blijft dat waardige agrarische dorp. Anders liggen de zaken in Hoek. Een contactorgaan, kon niet van de grond komen, omdat de daar voor benodigde mensen zich niet wensten te binden. Allerlei emo tionele zaken speelden toen in april daarbij een rol. In twee jaar tijd deed Hoek meer dan enkele tientallen jaren het geval was ge weest. Nu staat de ontwikkeling weer even stop. Het zwembad gaat niet door en ook het voor gestelde saneringsplan is in de ban gedaan. De verkoop van de kleine dijkhuizen aan Belgen en Duitsers gaat door. Toch is er een kentering in de houding van de Hoekenaren waar te nemen. De heer J. van de Peijl, oud-loco- burgemeester onderneemt een laatste poging om een contactraad in Hoek te krijgen. TERNEUZEN De meest ver weg liggende kern van de ge meente Terneuzen is Biervliet. Een vriendelijk dorp tussen Schel- dedijk en de rijksweg naar Bres- kens ingeklemd. Op het rustieke marktplein staat nog steeds het standbeeld van de grote zoon Jan Beukelzszoon. De man van het haringkaken, waardoor Biervliet een bekende klank kreeg. Een belangrijk punt voor de Bier- vlietse gemeenschap was de her indeling. Ook deze gemeente voelde (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ter gelegenheid van de Nationale Verkeersweek or ganiseren de afdelingen Zaamslag en Terneuzen van het Verbond voor Veilig Verkeer morgenmiddag een oriëntatierit voor auto's. De start is in Zaamslag bij het jeugdgebouw De Rank waar tevens de inschrijving is. Er wordt gereden door de gemeente Groot-Terneuzen. De finish is in het Zuidersportpark aan de Parklaan in Terneuzen. De start van de eerste auto is om 2 uur. Voor meerijdende] kinderen tot 12 jaar zijn speciale jeugdprijzen beschikbaar gesteld. weinig voor annexatie, maar al gauw was men geneigd onder de nieuwe omstandigheden er het bes-te van te maken. In Biervliet hetzelfde patroon als in Zaamslag. In april een grote bijeenkomst met burge meester en wethouders van Terneu zen met verenigingen, particulieren en oud-burgemeester A. P. Kosten- se. Uit een comité van twaalf perso nen werd de heer I. J. de Ruijsscher tot voorzitter gekozen van het Bier- vlietse contactorgaan. „We zijn er van doordrongen dat wjj als contact orgaan alleen wensen naar voren kunnen brengen. De gemeente kar doen wat ze wil. Natuurlijk hebber wij een aantal wensen bijeen ver gaard die onlangs, 14 september, mei het college van b. en w. zijn doorge sproken. Een voor ons belangrijke zaak is de verbetering van het zwembad, de Braakman. Vooral nu de plannen voor het Hoekse zwem bad zijn afgewezen. B. en w. dach ten daar ook aan maar het is altijd weer een kwestie van ontbrekende financiën. Op de bijeenkomst hoor den wij ook dat er plannen bestaan het oude gemeentehuis gedeeltelijk aan de P.T.T. te verhuren. De rest van het gebouw zal beschikbaar blijven voor de gemeente en mis schien voor ons om er te kunnen vergaderen", aldus de heer de Ruijs scher. „Verder zouden we graag de oude katholieke school zien opgeknapt voor een buurtcentrum. De idee viel bij het gemeentebestuur in goede aarde, echter hier ook het financiële bezwaar. Verder vroegen wij naar de plannen van de Dow. Nu deze fabriek waarschijnlijk de mossel- bank krijgt is het volgens ons niet denkbeeldig dat het westwaarts op schuiven van het bedrijf tot de mo gelijkheden behoort. Het antwoord daarop was aan de vage kant. Wel kwam vast te staan dat men Bier vliet als een woongemeente wil handhaven. Burgemeester Aschoff vond Bier vliet een aardig agrarisch dorp en wilde dat zo houden. Overigens merken wij weinig van de herinde ling. Alleen moeten we nu voor bijvoorbeeld een bouwvergunning naar Terneuzen. De zitdagen van de secretarie worden weinig bezocht. Ik hoop toch dat Terneuzen dit systeem niet afschaft. De woningbouw be hoeft in Biervliet geen probleem te zijn. Per jaar zijn ons twintig wo ningen toegezegd. Misschien kunnen wij als contactorgaan inspraak krij gen over het te bouwen type wo ning," aldus de heer De Ruijsscher, die het contactorgaan als een soort peilstok ziet. De instelling leeft nu BIERVI7 HARINGKAKEN nog niet onder de inwoners, daar voor is het nog te weinig bekend. Voorzitter de Ruijsscher is geen voorstander van een wijkraad. Hij vraagt zich namelijk af of je er meer mee zult bereiken dan nu met een contactorgaan. Een uitzonderingspositie neemt Hoek in. Dit kleine dijkdorp pal naast Dow gesitueerd heeft nog geen contactor gaan. Juist voor dit dorp was de omschakeling van zelfstandige ge meente naar een kern van een gro ter geheel erg moeilijk. In twee jaar tijd zag men kans om onder aanvoe ring van loco-burgemeester J. van de Peijl anderhalf miljoen gulden te investeren in drie scholen en een gymzaal. Geen geringe prestatie. Verder stond een zwembad» met sportpark op stapel hetgeen door G.S. is getorpedeerd. De emoties vierden rond 1 april (de herindeling) hoogtij in Hoek en tij dens een bijeenkomst van het vere nigingsleven met het nieuwe ge meentebestuur wilde iedereen de heer Van de Peijl met zijn twee ex- wethouders in het eventuele contact orgaan hebben. „Zij wilden juist namen hebben", zegt de heer Van de Peijl. „Het is toch een onmogelij ke zaak om als oud-bestuurder in iets te gaan zitten waar je geen enkele bevoegdheid krijgt. Nee, dat moest een ander gaan doen. Dat wil niet zeggen dat ik geen zetel in het orgaan zou willen hebben echter niet in het dagelijks bestuur. De (ADVERTENTIE) namen van bereidwillige personen geven wij niet. Mijn oud-wethou- ders en ik besloten de opdracht terug te geven". De stand van zaken is nu dat volgende week een stencil huis aan huis in Hoek wordt verspreid om toch kandidaten bijeen te krijgen voor het contactorgaan. „Het mooiste zou zijn dat onze inwoners bij een verkiezing ook leden voor de con tactraad konden aanwijzen. Dat is tenminste democratisch. Anders zit de kans er in dat het een onderonsje wordt. Het gaat in Hoek om elf mensen. Een moeilijke zaak om echt die capabele personen voor dat or gaan te krijgen. Ach, aan dat orgaan moet niet zo'n grote waarde worden gehecht. Het gaat alleen om goeie contacten met de gemeente en ik reken er wel op dat b. en w. indien mogelijk aan onze wensen tegemoet zullen komen. Wij zijn nu hier in Hoek zover dat we liever iets dan niets hebben. Buitenspel blijven staan is niet de verstandigste oplossing. Mis schien zou een wijkraad met bepaal de bevoegdheden beter werken? Ik weet het niet. Wie weet echter hoe lang het contactorgaan het uit houdt". aldus de heer van de Peijl. ALEX SCHELL RECTIFICATIE In onze editie van gisteren, waarin wij in deze serie Zaamslag onder de loep namen, was bij de foto een verkeerd onderschrift geplaatst. De foto toonde de kruising Terneuzense straat-Polderstraat, met op de achter grond het raadhuis van Zaamslag. Bent precies zo? Heeft u ook uw laatste foto gemaakt op een zonnige julidag in 1959? O nee - zult u zeggen - ik niet. Ik schiet iedere vakantie filmpjes vol. Kijk maar! En u toont vol trots de envelop vol negatieven plus kleurenfoto's. Of nóg beter: u heeft ze zelfs, voorzien van onderschriften, keurig in een album geplakt. Bravo! Alleen krijgen uw vrouw en uw kinderen over een paar jaar wel een vreemd vertekend beeld van het verleden. Altijd zomer, altijd in het buitenland of op de Nederlandse camping. U vergeet blijkbaar, dat de 50 andere weekends van het jaar ook boordevol zitten met onvergetelijke momenten. Of onvergetelijk? Wie van ons heeft een fotografisch geheugen? Zo'n moeite is 't toch niet om de camera mee te nemen in het weekend. Hij neemt maar zo'n bescheiden plaatsj-, in uw auto in. Natuurlijk, u moet even op 'n knopje drukken op de momenten dat u nü alleen nog vertederd, schaterend of verbaasd toekijkt. Te veel moeite? Toch niet, als u bedenkt, dat u ook over een paar jaar nog kunt zien, hoe blij Marijke was met haar luchtballon Hoe verdrietig Piet om z'n gevallen ijsje. En hoe gelukkig opa en oma tijdens het onverwachte bezoek. Te duur? Ach, over 'n paar jaar zijn de foto's die u nü neemt onbetaalbaar. En dat is pure winst. Haal 'n filmpje in huis. Zorg voor een geladen fototoestel. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te maken. Neem voor uw volgende 24 foto's even kontakt op met de vakman, uw fotohandelaar. GOES Grand, 20 uur: Popaz 14 j. MIDDELBURG City, 20 uur: The Graduate 18 j. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Battle of Britain 14 j. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Ben Hur a.l. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Easy rider 18 j. ANTWERPEN Rex: Rendez-vous hotel van Sankt Paula. Kinderen n.t. Odeon, De bekentenis 14 j. Astrid: De lummels van de eerste rij. Savoy, Die nackte Bovary 18 j. Rubens, Cromwell a.l. Ambassades, Candy a.l- Capitole, Gathering gun 14 j. Quellin, Woodstock a.l. Pathe: Duivel doet al. Metro, Sartana dood of levend 14 j, Vendome: Thérèse en Iaabelle. Astra: De zeven huurlingen. Studio Century, De man van Kiev. MIDDELBURG Schouwburg, 20 uur: „De Jantjes" door de Stichting Het Amsterdams Volkstoneel. Concertzaal, 19.30 uur: Jaaruitvoering Zeeuwse Muziek school. OOSTBURG Raadhuis, 20 uur: Concert Ferene Hutyra (fluit) en Mevr. Clarie Uyterlinde-Wessels (piano) ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur: Rott. Philharmonisch Orkest o.l-v. Jean Fournet, m.m.v. het Groot Omroepkoor en het Jeugdkoor van de St.-Willibrorduskerk te Amster dam. Hofplein-theater, 20.15 uur: „Spring uit het raam schat, we gaan trouwen" door Luc Lutz en Trudy Labij. Grote Schouwburg, 20.15 uur: „De Kleine Parade" met Joost Prinsen en Leen Jongewaard. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: „Romeo en Julia". Sportpaleis, 20.30 uur: Wiener Eisrevue. GENT Kon. Opera, 20 uur: „Het Hollands Wijfje". GROENENDIJK E. Morcus, 19.30 uur. IJZENDIJKE Hofzicht, 20 uur. HULST De Graanbeurs, 15 - 21 uur: Nertsbont - show. KLOOSTERZANDE Krokodilbar, Orkest van J. van Waterschoot. MIDDELBURG Luth. Kerk, Zuidsingel 20 uur: Zangavond „Zingend getuigen". TERNEUZEN Bar Diskotheek „Snugly", Bieravond- IJZENDIJKE J. de Does, 18 uur: Kermisbal. Hofzicht, 18 uur: Kermisbal. Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 in Middelburg. HULST Boekhandel van Geyt: Expositie „Hel kind in de kunst" (t.m. 29 okt.) Werkd. 912 en 1318 uur. Zon. gesloten. ZIERIKZEE Gemeentemuseum: Expositie scheepsmodellen, aardewerk, por selein (t.m. 30 okt.). Ma. t.m. zat. 10—12 en 13.30—16.30 uur Ned. Herv. Kerk Te Kamper land Ph M. Becht te Ter Heyde. Gereformeerde Kerken Te Ar- nemuiden Tj. Ausma te Lexmond. Gereformeerde Gemeenten Te Rhenen J. C. weststrate te Melisker- ke- (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De Belgische Schelde was bij Schelle, even ten zuiden van Antwerpen, verontreinigd door 60.000 liter zware olie, die te water geraak te, toen een Belgische tanklichter werd overvaren door een Russische kustvaarder. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor bjj deze scheeps- botsing, maar wel werd de huid van de tanklichter over verscheidene me ters opengescheurd, waardoor de olie naar buiten kon vloeien. De Belgische organisatie voor bur gerlijke bescherming heeft toen rond de olievlek een scherm gelegd, in de eerste plaats om te voorkomen dat de filterinstallatie van de aan de Schelde gelegen elektriciteitscentrale „Inte- rescaut" beschadigd zou worden, maar ook om oeververontreiniging te voorkomen. Brandweer- en patrouil leboten van de marine werden inge zet om de olie met detergenten te be strijden. De olie drong wel door in ge Kupel, een zijriviertje van de Schelde, maar werd toch op de plaati van het ongeluk grotendeels „afge broken".

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2