ONRUST OM PROGIL BEREIKT PARLEMENT Russisch vliegtuig gekaapt Grote politiemacht doorzoekt kamp van Ambonezen DE JONG VRAAGT OM VERDRAAGZAAMHEID F 30.000 uit toto naar Lamswaarde, of niet? WEINIG ZEEUWEN OP WACHTLIJST VOOR TELEFOON TWEE ARRESTATIES; AANTAL WAPENS GEVONDEN Spreekverbod ambtenaren over drugs Premier wijst Jharde lijn" en oproerpolitie af Serie inbraken in Zeeland opgelost De jong: sabotage neemt toe OOK SABOTAGE OP YPENBURG STEWARDESS GEDOOD „Doel conferentie ontgaat ons" Slapheid Sprongen Tjokvol DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum M M M M M per advertentie 2>40« exclusief 4% B.T.W. HoofdredacteurL. Leijendekker. Hwk HHi B fK BR^k I I li(p®W. HHH BHI HHB H B H IB I H II II H B r> m m B IBB Ma U Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- B B B_ B B B .B W B S.J ff H B_ H B B Bk S advertenties) 5 regels 1,13- Iedere regel meer Redactie- en Administratie-adresB H flH BB Wtf B B SBB K BB |B B B BffBB 23 cent. ICleine advertenties bij vooruitbetaling. Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (0H50) 7920. II Iff BB lil H B Hl WW VermeldingBrieven onder nummer, of Adres H B B^ ^ff V bureau van dit blad, Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 f a 9n Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. 9R 1 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. VRIJDAG - e |®argang Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. Gironummer 1945433. 16 OKTOBER 1970 No. 6373 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/BRUSSEL/TERNEU- ZEN/BREDA Er is op een breed front, tot in het Nederlandse en Belgische parlement toe, grote on rust ontstaan over de vestiging van de zwavelkoolstoffenfabriek Progil bij Kallo, even over de grens bij Ossendrecht en Hulst. Vier Tweede-Kamerleden heb ben naar aanleiding van onze pu- (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAARDE Voetbal enthousiast J. Smits uit Lamswaar- de zit al enkele dagen te wachten op de uitkering van een bedrag van dertigduizend gulden uit de toto, waarvan inmiddels twijfel achtig is geworden of de Lains- waardenaar het geld inderdaad ooit zal krijgen. De heer Smits verkeert sinds het afgelopen weekend in de veronderstelling, dat hij van de der tien voetbaluitslagen er twaalf goed zou hebben. Volgens het hoofdbu reau van de toto is er sprake van een misverstand. Het is alleen niet duidelijk of dat misverstand ligt bij de heer Smits zelf of bij de toto. De voorzitter van de voetbalclub in Kloosterzande, de heer C. Schelf- blikaties over deze kwestie vragen gesteld aan de desbetreffende mi nisters. Senator Den Bondt uit het Belgische Waasland stelde vragen in de Belgische senaat. Raadsleden in Terneuzen, Hulst en Bergen op Zoom hebben hun gemeentebesturen gevraagd tot ac tie over te gaan. De stichting overleg- en infor- hout, heeft inmiddels plaatselijk een onderzoek ingesteld naar de gevolgde procedure. De heer Schelf hout noemde „het een ernstige fout" als zou blijken, dat er in Kloosterzande bij de administratie ve verwerking inderdaad fouten ge maakt zouden zijn. Er zijn overi gens geen aanwijzingen, dat dit in derdaad zo is. De voorzitter van de voetbalclub stelde zich donderdag bijzonder gereserveerd op, maar zei de zaak wel serieus op te vatten en eventueel te willen zoeken naar een oplossing. De heer Smits zelf weet niet waar hij aan toe is. Hij staat voor grote raadses. Hij heeftl zijn toto- forinulier zoals gewoonlijk inge vuld en op de post gedaan en daar mee was voor hem de kous af. Toen maticcentrum West-Brabant, waar in alle gemeenten in dat gebied vertegenwoordigd zijn, zal de kwes tie Progil maandag as. bespreken. Het Eerste-Kamerlid drs. W. Lockefeer uit Hulst heeft samen met het Brabantse Kamerlid W. Assmann vragen gesteld over de vestiging van Progil bij Kallo in de Beneluxraad, waarvan beiden lid zjjn. hij afgelopen weekend zijn uitsla gen aan de hand van gegevens van de t.v. controleerde, bleken twaalf van de dertien uitslagen te kloppen. Op dat moment waren er geen mel dingen van mensen met dertien goed. De heer Smits acht het onmoge lijk, dat hij de uitslag bij de con trole verkeerd van de t.v. heeft overgenomen. Toen hij met zijn uitslag bij de toto aanklopte gaf men daar „niet thuis". De heer Smits zou zich niet in een voetbal uitslag hebben vergist, maar meer dere foutieve kruisjes hebben ge zet. „Daar snap ik nou helemaal niets van. Ik heb die uitslag genoteerd en aan de hand van een lijstje van t.v.-presentator Henk Terlingen heb Het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft ge zegd dat de kwestie van een even tuele vestiging van Progil op Bel gisch gebied nabij de Nederlandse grens komt te staan op de agenda van het periodieke overleg tussen Nederland en België over vraag stukken van milieuhygiëne. Op de vragen in de Belgische se naat heeft de Belgische minister ik de uitslag nog eens gecontro leerd. Het klopte als een bus. Er waren twaalf goeie uitslagen bij. Ik zou niet weten waar de fout kan zitten", aldus de inwoner uit Lams- waarde. Het toto-bureau heeft toegezegd een verklarende brief te zullen stu ren, maar die is nog steeds niet bij de heer Smits gearriveerd, even min als de fotokopie van zijn toto formulier, waarvan men toezending aan het centrale adres in Klooster zande had toegezegd. De heer Smits heeft de hoop dat hij nog in aanmerking voor de f 30.000 zal komen, inmiddels op gegeven. „Blijkt achteraf, dat ik inderdaad zelf een fout heb ge maakt, dan zal ik me er bij moeten neerleggen". voor Vlaamse streekeconomic. de heer Vlerick, verklaard dat alleen maar na het nemen van strenge voorzorgsmaatregelen staatssteun zal worden verleend aan het be drijf. De Gentse professor Heyndrickx, die voorzitter was van de commis sie van experts, die de vestigings- aanvraag van Progil heeft onder zocht, heeft in dit verband laten De Jong en Witteveen. als zij willen doen voorkomen dat het kabinet de tegenstellingen in ons land toespitst door vernieuwingen te gen te houden. Premier De Jomg constateerde ver der, dat gelukkig het overgrote deel van de Tweede Kamer het pakket re geringsvoorstellen ter afremming van de oververhitte economie steunt, al denkt men op onderdelen genuan ceerd. Bij de verhoging van de BTW zal gerichte informatie aan de consu ment worden gegeven, „beter dan in 1969". Er zullen ook prijsverlagingen komen. De opmerkingen van Den Uyl, dat de regering nauwelijks iets voor de minst-draagkrachtigen heeft gedaan, wees de minister-president als „uiterst onbillijke verwijten" van de hand. Minister Witteveen (Financiën) legde in zijn antwoord op de finan ciële beschouwingen veel nadruk op de noodzaak van kiezen tussen uit breiding van de collectieve voorzie ningen of verhoging van de particu liere inkomens. De minister verklaar de, vast te zullen houden aan verho ging van de BTW per 1 januari en verlaging van de loon- en inkomsten belasting (inflatiecorrectie). weten dat Progil inderdaad lucht en water zal verontreinigen. Hij was van oordeel, dat een fabriek, die slechts 30 mensen te werk stelt en bovendien geen enkel nevenbe- drijf aantrekt het risico eenvoudig niet waard is. De professor vond dat met de vestiging van Progil kost bare industriegrond verspild wordt. Volgens hem zijn er voor de in dustrieterreinen in Antwerpen al meer aanvragen dan er grond be (Van onze correspondent) GOES Door rechercheurs van het recherchebureau Singel te Am sterdam zijn aldaar op verdenking van diefstal twee buitenlanders aan gehouden. Na verhoor hebben ze be kend diefstallen te hebben gepleegd, onder andere te Vlissingen in de r.-k. kerk en pastorie, aan de Sloeweg al daar in het Mobil-pompstation, te Goes in het gemeenschappelijk admi nistratiekantoor. in het kantoor van de agrarische bedrijfsfondsen en in het kantoor van de Automij. Zeeland. Verder bekenden zij een poging tot inbraak in het nieuwe gebouw van de Ned. Middenstandsbank aan de Van der Spiegelstraat, eveneens te Goes. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Eerst gisteren is bekend geworden dat na het week einde van 18 op 20 september op Ypenburg een opzettelijk geval van vernieling is ontdekt. Maandagmorgen 21 september bleek namelijk bij de dagelijkse con trole pp de startbaan, dat de tuika- bels, waarmee te snel ingevlogen straaljagers worden opgevangen, tot op enkele millimeters waren door gesneden. De dader is nog niet gevonden. Premier De Jong heeft gistermid dag in de Tweede Kamer gezegd dat „er geen twijfel aan is dat de sabo tage m het leger toeneemt". Hij vond het onjuist om hangende diepgaande onderzoekingen er verder op in te gaan. schikbaar is. Minister Vlerick zei dat het pro vinciaal bestuur van de provincie Oost-Vlaanderen de zaak nu in handen heeft en een definitieve be slissing zal moeten nemen. Profes sor Heyndrickx acht de vestiging van Progil nabij KaUo voor negen tig procent zeker. (Van onze redactie buitenland) ISTANBOEL Een Russische va der heeft gisteren met zijn zoon een Russisch ljjnvliegtuig gekaapt. Zij dwongen het toestel koers te zetten naar Turkije, waar het in Trabzon aan de Zwarte Zee landde. Een ste wardess die trachtte de kapers de toegang tot de stuurhut te ontzeggen, werd doodgeschoten. Daarna speelde zich in de cockpit een kort vuurgevecht af, waarbij een van de piloten ernstig gewond raakte. De kapers hebben inmiddels in Tur kije politiek asiel gevraagd. Volgens het persbureau Tass heeft de Russi sche regering om uitlevering van de kapers verzocht en teruggave van het gekaapte toestel een Iljoesjin 18 dat 44 passagiers aan boord had. Het toestel was opgestegen in de hoofdplaats Batoemi van de Sovjet republiek Adjarian, voor een binnen landse vlucht. Een Turkse kolonel van de militie gaf de namen van de kapers op als Brazinskas Koreyero (46) en diens zoon Argedas (18). De Turkse pers heeft bericht dat zij van joodse afkomst zijn. Ook volgens dis sidente intellectuele kringen in Rus land zouden de kapers joden zijn. Het is de eerste geslaagde poging om een Russisch vliegtuig te kapen. TWEE CONSERVATIEVE zusters zijn gisteren in een vliegtuig naar Connecticut (V.S.) gestapt, omdat zij in hun eigen Nederlandse klooster met meer kunnen aarden. Zij moeten mets van de vernieuwing hebben en zijn tot een andere orde toegetreden (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE AAN DEN IJSSEL. Een macht van ruim duizend politiemannen, marechaussees en militairen, ondersteund door twee helikopters, acht AMX-tanks, een politieboot en een kleine honderd andere voertuigen, heeft gistermorgen in het Ambonezenkamp IJssel- oord te Capelle aan den IJssel een op militaire wqze uitgevoerde speuractie ondernomen, die in Nederland zqn weerga niet kent. De belegering van het kamp leverde de arrestatie van twee mannen op die ervan worden verdacht de actie op 31 augustus in Wassenaar, waarbij de residentie van de Indonesische ambassadeur bezet werd en de hoofdagent J. Molenaar werd doodgeschoten, te hebben voor bereid en uitgelokt. Voorts is een aantal vuurwapens en andere verboden wapens (twee ge weren, zeven pistolen, twee revolvers, vier handgranaten, een groot aantal dolken, slagmessen, ploertendoders, boksbeugels en een groot aantal patro nen voor vuurwapens in Deslag genomen. In verband daarmee zijn dertien mensen aangehouden. Een aantal is op het werk buiten het kamp gearres teerd. De bezitters van de handgrana ten zullen in voorarrest blijven. Het hoofd van het parket van het arrondissement Rotterdam, de officier (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Enkele ambtena ren van het rijksinstituut voor de volksgezondheid (R.I.V.) hebben een spreekverbod opgelegd gekregen over het drugprobleem. De humanis tische Stichting Socrates had hen voor een conferentie uitgenodigd om over het gebruik van soft drugt te komen verteilen. De leiding van het rijksinstituut heeft Socrates geantwoord, dat de motieven om de conferentie te beleg gen het instituut niet duidelijk zijn. „Wij zijn niet bereid als instituut me dewerking te verlenen aan een con ferentie waarvan de doelstelling ons ontgaat", aldus het schriftelijk ant woord aan Socrates. Het Tweede-Kamerlid, dr. Imkamp (D'66), heeft over deze zaak schrif telijk vragen gesteld aan staatssecre taris Kruisinga (Volksgezondheid). De heer Imkamp vraagt of de staats secretaris de weigering van het rijks instituut kan rijmen met de alom er kende noodzaak om tot goede voor lichting over de gevolgen van het druggebruik te komen. van justitie, rar. S. J. van der Hoe ven, noemde de actie „buitengewoon rustig, in vrede en vriendschap ver lopen". „Ik ben er hoogst tevreden over", zo zei hij tijdens een perscon ferentie. Deze uitlating staat in scherpe te genstelling tot opmerkingen van Am bonezen uit het kamp. Volgens hen is onder meer een vrouw geschopt door een marechaussee, moesten man nen en vrouwen zich bij fouillering soms helemaal uitkleden, mochten enkele m oeders geen water halen waarmee ze hun baby's moesten ver zorgen, moesten enkele vrouwen die niet onmiddellijk gehoor gaven aan de politie-opdrachten, met de handen omhoog tegen de muur gaan staan. Desgevraagd antwoordde de officier van justitie: „Dat liegen ze". Het kamp was geheel van de bui tenwereld afgesloten, niemand mocht erin of eruit, telefoons werden door politiemannen bezet. Voor de omge ving boven het kamp was zelfs een vliegverbod afgekondigd. Persverte genwoordigers werden op een kilo meter van het kamp door gehelmde marechaussee tegengehouden. Pas na afloop van de actie, om drie uur 's middags, mochten ze het kamp be treden. De inval was erop gericht, dat er pas zou worden opgetreden als de meeste mannen al naar hun werk wa ren. De belegeraars troffen hoofdza kelijk vrouwen, kinderen en oudere mannen aan. Elke Ambonees die in de loop van de morgen naar huis kwam, werd op enige afstand van het kamp opgevangen en ondervraagd. Aan het begin van de actie werd iedereen met behulp van geluidswa gens en in het Maleis aangezegd de barakken in te gaan. Voor iedere wo ning posteerden zich vervolgens drie gewapende marechaussees en twee rechercheurs. Op een teken ging men tegelijk alle honderdvijftig huizen binnen. Overblufte bewoners werden op een rij gezet voor fouillering. Voor de vrouwen waren speciaal veertig vrouwelijke Haagse agenten ingescha keld. (ZIE VERVOLG OP PAG. 15) De koionne waarmee politie en marechaussee naar het kamp kwamen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president De Jong wijst de „harde lijn" bij de ordehandhaving af. Hij voelt niets voor een speciale oproerpolitie. De Ko ninklijke marechaussee krijgt geen eerste plaats bij de handhaving van de openbare orde. Premier De Jong zei dit gisteren in de Tweede Kamer in zijn antwoord op de politieke beschouwingen naar aanleiding van troonrede en miljoenennota. dendheid betrachten in het optreden tegen bepaalde uitingen of gedrags vormen die ons niet aanstaan, zei premier De Jong. Hij stelde dat de controle op de wetsnaleving bij gemeente- en rijks politie in goede handen is. Zo nodig zal de gemeente- of de rijkspolitie in speciale gevallen bijstand krijgen van politie elders en in het allerlaatste geval van de koninklijke marechaus see. De minister-president liet een ge matigd geluid horen, toen hij sprak pver „wet en orde". De problemen van gezag en vrijheid kunnen niet met een eenvoudig antwoord worden afgedaan. De democratische rechtsor de in ons land is een open systeem, dat voortdurend aan veranderingen onderhevig is. Men zal er begrip voor moeten heb ben dat in een tijd van snelle eman cipatie nieuwe normen en gedragsre gels ontstaan. De minderheden zullen ook in ons land leefruimte moeten hebben. Wij moeten grote terughou- Ook van minderheden eisen wij to lerantie, aldus de minister-president. De geest van verdraagzaamheid is een dwingende eis, maar tegenover groe pen die de rechtsorde zouden willen vernietigen kan niet anders dan hard worden opgetreden. Tolerantie en slapheid worden te vaak verward. Gezagshandhaving en tolerantie hoe ven niet met elkaar in strijd te zijn. Aan het adres van de oppositie zei premier De Jong dat het betoog van oppositieleider Den Uyl en van mr. Van Mierlo (D '66) bijna karikaturaal was geweest. Zij maken het te bont (Van een onzer verslaggevers) BREDA Meer dan 9000 men sen in West-Brabant en Zeeland wachten op dit moment op tele foonaansluiting. Breda spant met 3000 namen op de wachtlijst de kroon. In Roosendaal wachten 675 personen op telefoon, in Bergen op Zoom 600, in Ter neuzen 100, in Goes 100. in Mid delburg 50 en in Vlissingen even eens 50. Uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat in Zeeland de teiefoonnood lang niet zo groot is ais in wes telijk Brabant, waar duizenden al geruime tijd op aansluiting wach ten. „We moeten een zeer grote ach terstand inhalen, maar door een complex van oorzaken gaat dat niet zo vlug als wij wel zouden willen", zo vertelde de directeur van het Telefoondistrict Breda, ir. J. Blankert, ons gisteren Die oorzaken: de lange levertijden van ma teriaal: gebrek aaa personeel» overvolle centrale». Tot voor enkele jaren was geld gebrek de belangrijke vertragen de factor. Nu zit het telefoondis trict wat royaler in de slappe was vorig jaar is het aantal verzoeken om aansluiting in dit district met maar liefst zestig procent geste gen. Dat mag dan wel Iets bene den het landelijk gemiddelde (ze ventig procent) liggen, maar dat neemt niet weg dat het toch een fiks percentage is. We hadden ge rekend op een toename van 25 pro cent. Gebleken is dat heel wat mensen die er vroeger niet aan ge dacht zouden hebben om telefoon te nemen, nu wel in de rij staan. Tot die groepen behoren de be jaarden. die de telefoon „ontdekt" hebben". Voor de 3000 Bredase wachten den van-nu zal het leed spoedig geleden zijn, omdat in de periode van 20 november tot 3 december de nieuwe centrale in dienst wordt genomen. Ir. Blankert: „De laatste tien jaar hebben we met grote wacht lijsten te maken. De belangstelling voor de telefoon is in die periode met sprongen omhoog gegaan. In de jaren '60 tot '70 hebben we evenveel aansluitingen gemaakt als van het begin van deze eeuw tot 1960 en van '70 tot '80 moeten we weer evenveel maken als van het begin tot nu. Sinds september In Bergen op Zoom en Roosen daal is de situatie minder gunstig. De centrales zitten tjokvol. Er kan geen nummer meer bij en daarom wordt er naarstig aan uitbreiding gewerkt. Het wordt echter ver in '71 voordat in die plaatsen van enige verbetering sprake zal zijn. Zeeland is voor het telefoondis trict geen zorgenkind. De groei is er lang zo sterk niet als in wes telijk Brabant. Alleen Terneuzen Iaat een piek (je) zien. Eind dit jaar is de achterstand er wegge werkt. Inmiddels groeien de wachtlijs ten met de dag. Ir. Blankert ver wacht dat pas in '72, als verdere uitbreidingen tot stand zijn geko men, van een werkelijke terug gang sprake zal zijn. Tot zo lang blijft het voor velen tobben.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1