„We weten niet hoe gevaarlijk ons vlees kan zijn" K.W.J.: INZET REGERING ONVOLDOENDE Veel bezwaren tegen plan politie dienstplicht Studio wybert creëer bij ons nw eigen mode-trend met Lyle&Scott Studio is overzichtelijk! Arrestaties in Brazilië „Organisatie huidige politie is ondoelmatig'5 Arnhemse keuringsarts: Mens vermoordt nageslacht" biedt meer...veelmeer! PERSONEEL BEGRIP 19 VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 19 (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Volgens dr. K. H. Hermans is de mensheid op het ogenblik bezig met het vermoorden van haar nageslacht. De direc teur van het gemeentelijk slachthuis in Arnhem ziet het zo somber in, omdat de gevaren van de tegenwoordige vleesproduktie niet worden onderkend. In de voedselketen van de (vaak buitenlandse) akker tot de con sument zitten allerlei giftige stoffen en onbekende micro-organis men, die h(j de huidige methoden van keuring in het slachthuis nog niet worden opgespoord of geneutraliseerd. In moderne slachthuizen ziet het vlees er „goed" uit. Maar we weten volgens de Arnhemse keuringsarts niet half hoe gevaarlijk het kan zijn. De belangrijkste punten, waar deze stoffen en organismen in de keten terechtkomen, zijn de ak kers en mesterijen. Op de akkers wordt het voer voor het mestvee verbouwd en daarbij komen bij voorbeeld insekticiden en herbici den (insekten- en onkruidver- delgende middelen) te pas. En in de mesterijen groeien grote (of te grote) aantallen dieren op onder kunstmatige kimatologische om standigheden, waardoor de vlees produktie zo groot mogelijk is in zo kort mogelijke tijd. Daarbij maakt de boer royaal gebruik van antibiotica en (hormoon)prepara- ten, waarvan de vleesetende mens automatisch zijn portie meekrijgt. „Langzaam maar zeker gaan we zo aan onze eigen welvaart ten gronde", waarschuwt dr. Hermans. „We brengen via ons voedsel aller lei giftige stoffen in ons lichaam, waarvan het de vraag is of ze op de lange duur niet schadelijk zijn. We moeten in dat opzicht verder kijken dan onze neus lang is en niet langer met oogkleppen blijven rondlopen". Het is volgens deze Arnhemmer griezelig dat er in Nederland per jaar een miljard kilo vlees (pluim vee niet meegerekend) door de handen van keurmeester gaat, ter wijl ze niets weten over het voed sel dat door het vee gebruikt is. Dat voedsel wordt ergens in de wereld verbouwd, komt in scheepsladingen aan en wordt ver werkt en verhandeld. Vrijwel nie mand staat erbij stil dat er resten in kunnen zitten van gevaarlijke stoffen. Dr. Hermans wil op een ander verontrustend verschijnsel wijzen. Hij vertelt dat er tegenwoordig aan de Noord- en Zuidpool dieren sterven door een te hoog gifgehalte in hun lever. Ook neemt de ver menigvuldiging onder deze dieren af, terwijl ze nooit in landbouwge bieden zijn geweest waar met gif tig estoffen wordt gespoten. Zijn verklaring: het plankton van de zee wordt vergiftigd en daarmee het voedsel voor de kleine visjes. De grote vissen die de kleintjes opvreten, vergiftigen de zeevogels en die op hun beurt de dieren. Het is volgens dr. Hermans hoog tijd dat de mensen zich afvragen of er met hen niet hetzelfde gebeurt als met de dieren aan de Noord- en Zuidpool. Hij geeft toe dat er meestal uiterst voorzichtig met gif tige stoffen wordt omgesprongen, maar voor hem blijft de vraag: hoe langkan de mens dit ongestraft volhouden? En wat gebeurt er met de mens, die een kwarteeuw lang regelmatig groeistimulantia en hor moonpreparaten krijgt opgediend via zijn varkenshaasje? In ieder geval moet er nog voor zichtiger met giftige stoffen wor den omgesprongen. Dr. Hermans vindt" dat de industrie selectiever te werk moet gaan. Er horen geen bestrijdingsmiddelen of preparaten geproduceerd te worden die overal voor dienen, terwijl ze b.v. maar voor twee zaken nodig zijn. Verder zijn er stoffen nodig die gemakkelijk en snel afbreken, als ze zijn gebruikt. „Dat vraagt veel geld voor onderzoek, maar dan moeten de brutowinsten maar iets zakken. En zelf zullen we er na tuurlijk ook voor moeten betalen om gezond te blijven eten". Dr. Hermans zou willen dat „de ze vorm van milieubeheersing" doorwerkt in de keuringswet. „Als ik als keuringsarts bij het minste spoortje giftige stoffen in het vlees kan zeggen: dit laat ik niet door gaan, dan vraagt de boer zich af hoe dat spul in zijn dieren terecht komt. En dan eist hij een gedegen onderzoek van het voer". Een nieuwe keuringswet zou voor de mensheid geen overbodige luxe zijn, zeker niet omdat de huidige wet 48 jaar oud is en alleen maar op detailpunten werd veranderd. „De milieuhygiëne schreeuwt om maatregelen", zegt dr. Hermans. „Iemand schreef onlangs een proefschrift over koeien in een weide onder de rook van de AKU. De dieren gingen dood, doordat er uit de fabrieksschoorstenen een giftige stof kwam, die het „koper" uit het gras haalde. Als je dat leest, vraag je je direct af hoe het met de gezondheid gesteld is van de mensen in die fabriek. Mis schien had die man die op zijn 60e jaar sterft, wel 12 kunnen wor den, als hij die troep niet binnen had gekregen". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. In een open brief aan de regering heeft het hoofd bestuur van de Katholieke Werkende Jeugd scherp geprotesteerd tegen wat zjj noemt de „onvoldoende inzet van de regiering" om het leed dat vele mensen in Brazilië wordt aangedaan, te verzachten. Het gaat daarbij vooral om de KWJ-leiders die er vorige maand werden gearresteerd. De KWJ verzocht de regering toen al inlichtingen in te winnen over deze arrestaties. Tot heden is hierop geen antwoord gekomen. „Als katholieken zijn wij beschaamd en teleurgesteld over de handelwijze van juist deze regering," zo schrijft de KWJ. BRAZILIË Volgens haar is het noodzakelijk dat Nederland de schending van de mensenrechten in Brazilië in de Ver enigd Naties aan de orde stelt. De KW, geeft de regering verder in overweging de ontwikkelingshulp aan Brazilië te blokkeren. Ook die nen .de handelsbetrekkingen met dit land te worden opgeschort. Het NKV heeft zijn adhesie be tuigd met de inhoud van de brief, die wij hieronder afdrukken: Geachte minister-president, We wenden ons tot u als regerings leider met een klacht over de hou ding van de Nederlandse regering inzake de schending van de rechten van de mens in Brazilië. Deze hou ding is onder meer tot uitdrukking gekomen in antwoorden van de mi nisters Luns en Udink op vragen in de Staten-Generaal. Ruim een jaar lang doen wij en anderen al het mo gelijke om bij de Nederlandse re gering belangstelling te wekken voor het leed, dat vele mensen in Brazilië wordt aangedaan.. Aan de toenemen de stroom van betrouwbare getuige nissen, rapporten en dergelijke, van onder andere de internationale fede ratie voor de rechten van de mens het internationale secretariaat van de katholieke juristen, amnesty in ternational, de pauselijke commissie, jusitia et pax, het wereldverbond van de arbeid en vele priesters en leken wordt niet, of nauwelijks aan dacht besteed. Ook komt uit de ant woorden van de minister Luns, waarvoor wij het totale kabinet ver antwoordelijk achten op herhaalde- delijk in de Staten-Generaal gestel de vragen duidelijk de mentaliteit van de boot afhouden naar voren. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/GOUDA Overste J. H. G. C. Elzinga, districtscomman dant van de rijkspolitie in Gro ningen wil een politiedienstplicht gaan invoeren als tegenhanger van de militaire dienstplicht. Naar zijn mening zijn met die oplossing vele vliegen in één klap te slaan. Het langzamerhand als chro nisch ervaren tekort aan politie personeel kan er naar zijn idee mee worden opgevangen. En hij wil zelfs zo ver gaan van de „po- litiereservisten" mobiele eenhe den te formeren, die voor de har- <de bijstand (onderdrukken van {ordeverstoringen) kunnen wor- 'den ingezet. (ADVERTENTIE) Meer dan twee miljoen lezers vinden Studio het meest overzichtelijke en plezierigste radio/tv- magazine in Nederland. Boordevol uitgebreide toelich tingen en boeiende reportages. Studio biedt meermeer informatie over wat zich voor en achter de camera's en microfoons afspeelt. Ook kunt niet zonder Studio. Stuur daarom nü een kaart zonder postzegel met uw naam en adres aan ons antwoord nummer te Amsterdam. öN - het dynamische radio/tv-magazine van de KRO Overste Elzinga somt verder op dat de misdaad beter bestreden kan worden; de veiligheid op de weg bevorderd kan worden, evenals de rust in dorpen en steden en dat er een betere dienstverlening aan het publiek mogelijk wordt. Dit alles omdat de hooggekwalificeerde poli tieman zich dan niet langer tot het eenvoudige maar vaak tijdrovende werk (snelheidscontroles, toezicht- houden bij evenementen) hoeft te bepalen. Nieuwe, rigoureuze plannen, die op het eerste gezicht erg aantrekkelijk lijken. Maar binnen politiekringen wordt daar anders over gedacht. De voorzitter van de Bond voor R.K 'politiemannen „St.-Michael", de heer W. W. Weijmans zegt: „Als-je even verder denkt zijn er bijzonder veel bezwaren tegen. Het ambt van poli tieman is niet zo maar iets dat je als hobby in je vrije tijd er bij kan gaan doen". Hoofdcommissaris A. Molenaar, voorzitter van de Vereniging van Hogere Politie-Ambtenaren (VHPA), heeft evenmin waardering voor cie plannen van overste Elzin ga: „Ik ben geen voorstander van politiedienstplicht. Ik zoek de oplos sing van dit vraagstuk in een heel andere richting. En in geval van ordeverstoringen moet de politie zelf optreden- Er zijn tekorten, maar de organisatie van de huidige politie is ondoelmatig; eir moet meer aandacht aan de werving worden besteed en aan de promotiekansen van het lage re personeel". Een woordvoerder van het minis terie van Binnenlandse Zaken voegt nog een ander zakelijk bezwaar aan de ideeën van de overste toe: „Ze zijn niét nieuw en bovendien wor den ze steeds moeilijker uitvoer baar, De dienstplicht is tegenwoor dig niet langer dan 16 maanden. De kostbare opleiding tot een beetje bruikbare politieman vergt een jaar" Hoe is overste Elzinga tot zijn plan gekomen? „Er zijn momenteel duidelijk tekorten in het personele vlak zo schrijft hij in het laatste nummer van het „Tijdschrift voor de Politie". En ze zullen blijven ten gevolge van verloop wegens pensio nering, afkeuring, ontslag, overlij den; door verhoging van de forma tiesterkte: werktijdverkortingen e.d." „Ik geef onmiddellijk toe dat er wel personeel voor bepaalde taken als parkeerwacht, parketwacht, tech nisch assistent zijn aangetrokken, maar die hebben geen oplossing ge bracht"- „Doen we genoeg aan de beveili ging van het verkeer, gelet op het toch ontstellende aantal doden en gewonden; kunnen we de misdaad doelmatig bestrijden met inzet van de vereiste mankracht; hebben we voldoende vat op de (jeugd)balda- digheid op een manier dat we in opbouwende zin kunnen werken? Of is het zo, dat een te geringe forma tiesterkte, soms gevoegd bij een ge voelig tekort, het dienst- en actiepa troon van de politie bepalen?", aldus overste Elzinga. „Ik ben bang dat het laatste in vele gevallen het dichtst bij de waarheid staat". De overste wil er van uitgaan dat een politieman met ruime ervaring zo optimaal mogelijk moet worden gebruikt. „Het is een enorme ver kwisting een zeer ervaren politie man een hele dag bezig te houden aan een race-circuit of bij een bloe mencorso". Met het oog daarop zou hij poli- tiedienstplichtigen willen inzetten om pieken op te vangen (verlenen van assistentie bij evenementen); om de mormale politiedienst gewoon te - kunnen laten doordraaien, ook tijdens abnormale situaties; om lan gere tijd „bijstand" te kunnen geven aan korpsen die dat nodig hebben en om „tactische eenheden" te "kun nen opleiden en formeren. Om zo lang mogelijk profijt van de politiereservisten te hebben moe ten ze volgens overste Elzinga op bepaalde plaatsen in het land wor den gekazerneerd en vier tot zes jaar na diensttijd oproepbaar blijven voor gelegenheden, waarbij zich „werkelijk grote problemen" aandie nen. „Een voordeel daarbij is dat er een gunstige nevenwerking kan ont staan ten bate van de normale wer ving", aldus overste Elzinga in het „Tijdschrift voor de Politie". Even verder merkt hij nog eens op: „Een neveneffect van het aantrekken van politie-dienstplichtigen is de om standigheid dat er regelmatig een wisselend aantal mensen in contact wordt gebracht met het werk van de politie. Het is niet onmogelijk dat dit een bijdrage kan leveren aan het zo noodzakelijke begrip voor het werk van de politie". Maar dat hangt blijkbaar af van hoe je het bekijkt- Vakbondsvoorzit ter Weijmans, ziet het totaal anders. „De politie is onderbezet, maar of men via politiedienstplicht de oplos sing moet zoeken? Juist in deze moeilijke tijd, waarin we prijs stel len op een goede verhouding met de bevolking zouden politiereservisten onbewust wel eens veel kwaad kun nen stichten. Op deze manier moet je de onderbezetting zeker niet op lossen", aldus de heer Weijmans. „Laten we eerst maar eens een eenheid worden", meent VHPA- voorzitter Molenaar. „Ik ben van mening dat de organisatie van de thans manifesteert gemeentepoli- Nederlandse politie, zoals die zich tie met een kleine 130 verschillende korpsen van uiteenlopende grootte en daarnaast nog het korps rijkspo litie verdeeld over 17 districten zeer ondoelmatig is. We zullen zeker tot bundeling van die twee soorten politie tot een eensoortige en dan verdeeld in regio's, moeten komen, Dat zou zonder meer tot een grotere doelmatigheid leiden, waarbij dan ook per regio aandacht zou kunnen worden besteed aan de vorming van parate eenheden", aldus hoofdcom missaris Molenaar. Een reorganisatie tot regio's zal de onderbezetting niet opheffen, be aamt hij- „Maar dan zullen we nog meer aandacht aan de werving moe ten geven. Bij de gemeentepolitie is al lange tijd een roep om uitbrei ding van de korpssterkte. We heb ben sterk de indruk dat een vrij groot aantal gemeenten in staat is door een intensieve werving het aantal personeelsleden op te voe ren". De heer Molenaar ziet op het vlak van de ordehandhaving in het ge heel geen taak weggelegd voor re servisten of ander, niet sterk ge kwalificeerd, politiepersoneel. „Een ander punt is, als we meer mensen bij de politie willen hebben, moeten we meer aandacht besteden aan de mogelijkheid van doorstro ming. Met name voor mulo-jongens zijn de carrière-mogelijkheden zeer beperkt. Ik zou er voor willen plei ten dat ook zij tot de hogere rangen moeten kunnen doordringen. Ik zie een taak voor hen in het bezetten van leidinggevende functies in de uitvoerende dienst", aldus de voor zitter van de Vereniging van Hogere Politie-Ambtenaren. Waarmee de poblematiek niet rond is, maar wel weer is aangege ven, dat het uitblijven van een nieu we politiewet met de dag klemmen der wordt. PIM GAANDERSE- ADVERTENTIE) Op 10 oktober 1969 antwoordde de heer Luns op vragen d.d. 16 sep tember van het kamerlid Kleister- lee, dat hij geen aanleiding zag om stappen te ondernemen. Door de over stelpende hoeveelheden bewijzen wordt minister Luns op 13 mei 1970 gedwongen om in antwoord op vragen d.d. 21 april 1970 van de kamerleden Westerterp en Kleisterlee toe te geven, dat de rech ten van de mens in Brazilië worden geschonden. Duidelijk blijkt dan, aannemende dat de heer Luns de me ning van de Nederlandse regering vertolkt, dat het kabinet niet van zin is een protest te laten horen. Wij hebben zelfs de indruk, dat de Ne derlandse regering slechts zeer met tegenzin over de Braziliaanse situatie praat, teneinde andere belangen te beschermen. Op 28 september j'.l. verzocht de KWJ u in een spoed- brief, nadere inlichtingen in te win nen over de meest recente berichten vanuit Brazilië, met name over daar gearresteerde KWJ-leiders. Reeds op 1 oktober schreef u terug, dat u de minister van buitenlandse zaken hebt verzocht deze brief te beant woorden. Tot op heden, 14 oktober, is taal noch teken van de heer Luns vernomen. Als katholieken zijn wij beschaamd en teleurgesteld over de handelwijze van juist deze regering. Wij hoeven u slechts te herinneren aan de woorden van de heer Luns: „Juist wij katholieken, en wij chris tenen in het algemeen, zijn geroepen uit de aard van onze geestelijke en morele instelling een positieve bij drage te leveren in de schepping van een betere, rechtvaardiger, vreedza mer en welvarender wereld en actief stelling te nemen in de strijd der ideologie, om het onchristelijke van deze passieve, zo niet negatieve, hou ding in deze zaak duidelijk te maken" Als Nederlanders hebben wij de klacht, dat de Nederlandse regering zich onvoldoende inzet voor deze in ternationaal belangrijke zaak. Naar onze mening zijn de volgende stap pen noodzakelijk: 1. Nederland dient de schending van de mensenrechten in Brazilië aan de orde te stellen in de V.N.; tevens moeten de nodige stappen on dernomen worden om meer landen over deze zaak te informeren. 2. De ontwikkelingshulp aan Bra zilië moet worden geblokkeerd aan gezien deze ertoe leidt, dat de hui dige Braziliaanse regering steviger in het zadel komt te zitten. 3. Ten einde te laten merken dat het ons ernst is, dienen de handels betrekkingen met dat land te wor den opgeschort. 4. Mochten deze maatregelen niet de gewenste resultaten opleveren, dan dienen de diplomatieke betrek kingen met Brazilië verbroken te worden totdat de Braziliaanse re gering er duidelijk blijk van geeft dat zij de rechten van de mens daad werkelijk respecteert. Tenslotte delen wij u mede dat het Nederlandse Katholiek Vakverbond hedenavond adhesie heeft betuigd aan bovenstaande. Gaarne ontvangen wij spoedig bericht over de door u genomen maatregelen. Hoogachtend namens de KWJ in Nederland, Wim Bos, voorzitter, Gonny Rijs, secretaresse. voor stem en keel (ADVERTENTIE) Onze Lyle Scott collectie is dit seizoen mooier dan ooit. Er is een verrukkelijk feestelijke keus in truien en jumpers. In vesten en spencers. In rokken en pantalons. Zeldzaam soepele Shetland wool in een gamma van toonaangevende kleuren. Om voor uzelf een geheel eigen mode-trend te scheppen. Uniek. Persoonlijk. Origineel. Komt u gerust proberen en experimenteren zoveel u wilt. Wij vinden het prettig, u daarbij te helpen. De fascinerende facetten van de Lyle Scott collectie komen tenslotte het best tot hun recht met de bekende Hendriksen-service. Breda: Grote Markt 25. tel. 01600-30650

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 19