CHIRURG UIT TILBURG VERPLAATST OOGKASSEN MEISJE Ziekteverzekering particulieren met 18 procent omhoog Brug stort in: ruim 40 doden AMBONEZEN HEVIG VERONTWAARDIGD I )e^e!Hct VERONTRUSTING «VER OPTREKKEN VAN LOONGRENS Egypte koos president NIEUWE RICHTLIJNEN REDREIGEN VOORAL KEEINE SEX-READEN ONVOORSIEERARE CHAOS IN STAKEND REGGIO In 't kort Moderedactrices adviseren Margareteerst afvallen, dan pas Troepen ingezet in Montreal Gezamenlijke regeling schade verkeersramp Drie professoren krijgen Nobel prijs geneeskunde ECHTPAAR GEDOOD BIJ BOTSING J Dode bij brand door roken in bed Zeventig jaar bij zelfde baas <y 15 WEES MAAR BLIJ MET JAC. HERMANS PRIJSSLAG IN DE BUURT ZWAARDEMAKER ft VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 De Curasaose Julia kreeg in Tilburg een nieuw gezicht. Van een onzer verslaggevers) TILBURG Nederlandse plastisch chirurgen hebben in het Sint-Elisabethziekenhuis in Tilburg een operatie uitgevoerd die wereldvermaardheid verdient. In een ope ratie, die twaalf uur duurde en een maand voorbereiding kostte, hebben ze de oogkassen van een elfjarig Cura sao's meisje 4,5 cm naar elkaar toe verplaatst. Het meisje Julia, dochter van een voorman bij de Shell-raffinaderij op Curasao, werd geboren met een volkomen misvormd gezicht en een gespleten gehemelte. In de loop der jaren was zij al vier maal geopereerd door de plastisch chirurg dr. J. Hage uit Tilburg. „Ik ken Julia al vanaf 1960", aldus de chirurg, die jaarlijks op eigen kosten enkele weken naar Suriname en de Nederlandse Antillen gaat om daar gratis („ik doe het voor m'n plezier", zegt hij) mensen te opereren, die an ders nooit aan dergelijke operaties zouden toekomen. „Het idee om Julia weer helemaal een echt gezicht te geven, had ik eigenlijk al uit mijn hoofd gezet", aldus dr. Hage. „De operatie die hiervoor nodig is, kan nog maar sinds kort worden uitgevoerd". Julia is namelijk geboren met een oogafwijking (oculair hypertelerisme, een wijdogig kikkergezicht), die tot voor kort niet ope rabel was. Collega's in Parijs en New York hebben in middels enkele van dergelijke operaties uitgevoerd en toen dr. J. van der Meulen, plastisch chirurg van het Rotterdamse Dijkzigt Ziekenhuis dit jaar op Curapao toevallig ook Julia met haar ouders aantrof, vroeg haar vader hem of dr. Hage deze operatie niet zou willen uitvoeren. Hij wilde in elk geval zijn dochtertje niet aan „die misschien dan nog knappere" artsen in Parijs of New York toevertrouwen. Na maanden van overleg tussen de Nederlandse plas tisch chirurgen, besloot men de operatie uit te voeren. Na zorgvuldige voorbereidingen werd Julia vorige week geopereerd door de plastisch chirurgen dr. Hage, dr. C. Honig van het Academisch ziekenhuis in Utrecht en dr. Van der Meulen, nadat de Tilburgse neurochirurg dr. It. Lie in een twee uur durende operatie de hersenen bij Julia had los gemaakt van de oogkassen. Voor de plastisch chirurgische operatie moesten ver volgens nieuwe oogkassen letterlijk worden ingebeiteld en opgebouwd met van elders in het lichaam „gerooid" vlees. Dit alles zonder de oogzenuwen, het beenvlees en de daaraan bevestigde oogspieren te beschadigen. De operatie werd een volledig succes. In de komende jaren zal Julia echter nog een drietal kleinere operatics moeten ondergaan om haar gezichtje helemaal gaaf te maken. Nog enkele weken zal Julia nu nog in Tilburg moeten blijven. Daarna kan ze weer terug naar haar ouders op Curapao. in miai LONDEN (AP) Prinses Margaret in midi is „een ramp- een verschrikkelijke fout", zo jammeren de Britse bladen. Volgens de kroniekschrijfster Jean Rook zag zij er in haar nieuwe kledij uit als een propje. De Sun ging nog verder en schreef dat „modieus zijn goed is, maar dat men zich niet be lachelijk moet maken". Margaret was het eerste lid van de koninklijke familie die in de jongste mode verscheen. Zelfs de jonge prinses Anne. die op Buckingham Palace voor de mode de spits afbijt is nog niet in het openbaar in midi versche nen. Margaret droeg midi bij een bezoek aan een school voor blin de kinderen. „De stevige prinses, die slechts 1.55 m meet, zag er uit als een onderwijzeres uit de jaren 1875" aldus Jean Rook. Ze gaf de prin ses de raad eerst 10 kg aan ge wicht te verliezen voordat zij zich weer in midi in het open baar waagt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De particuliere ziektekostenverzekeringen zullen in het komende jaar een premieverhoging van 16 a 18 procent onder gaan. De ziektekostenverzekeraars zijn hierover, zoals wjj gisteren reeds meldden, in onderhandeling met het ministerie van economische zaken. De premieverhogingen zouden moeten ingaan op de datum, waarop de polis afloopt. De stijging van de premie wordt vooral ge weten aan de verhoging van de lonen, met name die in de zieken huizen. Daarnaast speelt het duurder worden van geneesmiddelen een rol, evenals het toenemend aantal geneesmiddelen en geneesmethoden als gevolg van de ontwikkeling der wetenschap. Indien de loongrens van f 14,850 zal worden opgetrokken tot f 17.000 per jaar, zoals de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Tweede kamer heeft voorgesteld, zal dit ingrijpende gevolgen hebben voor de ziek tekostenverzekering. Een groep van ongeveer 200.000 personen zal dan komen te vallen on der de verplichte ziekenfondsverze kering. Dit voorzover zij in loon dienst werken. Een gevolg hiervan zal zijn, dat de particuliere verzekeringsmaatschap pijen een ledenverlies zullen lijden, dat ligt tussen de 5 en 10 procent. Deze versmalling van de basis zal weer betekenen, dat de premie voor de particuliere ziektekostenverzeke ring omhoog zal moeten gaan met één procent. Drie organisaties op het gebied van de ziektekostenverzekering zijn over het voorstel tot extra-verhoging van de loongrens ziekenfondsverzekering verontrust. Dit zijn de Federatie van Onderlinge V erzekeringsmaatschap- pijen (FOB), de Federatie van Ver enigingen voor Ziekenhuisverpleging (WZ) en de Nederlandse Vereniging van Ongevallen- en ziekteverze keraars (NVOZ). Zij vertegenwoor digen een aantal instellingen waarbij meer dan anderhalf miljoen Neder landers zjjn verzekerd tegen ziekte kosten. Deze drie organisaties hebben zich thans met een brief gewend tot de leden van de Tweede Kamer met het dringende verzoek de door de rege ring voorgestelde extra-verhoging van de loongrens van de ziekenfonds verzekering niet aan te nemen, doch met een in de wet trendmatige ver hoging te volstaan. Dan zou de loon grens slechts worden opgetrokken tot f 15.800. Mocht aan de wens van de drie organisaties om het wetsontwerp niet aan te nemen, geen gevolg worden gegeven, dan bepleiten de organisa ties het wetsontwerp in die zin te amenderen dat het betrokkenen mo gelijk zal worden gemaakt vrijstel ling van de verzekeringsplicht te ver krijgen. In de brief aan de Tweede Kamer dringen de organisaties voorts aan op een regeling, volgens welke de werkgever verplicht zou worden ge steld aan zijn personeel boven de loongrens een bijdrage in de kosten van de ziektekostenverzekering toe te kennen. Deze bijdrage zou tenmin ste even hoog moeten zijn als het bedrag dat de werkgever maximaal aan de wettelijke ziekenfondsverze kering betaalt. Door verhoging van de loongrens zal ook een deel van de huidige par ticuliere praktijk van huisartsen en specialisten worden overgebracht naar de ziekenfondspraktijk, waar la gere honoraria worden berekend dan in de particuliere sector. OTTAWA/MONTREAL (A.F.P./ D.P.A.) Eenheden van het Cana dese leger zijn woensdag Montreal binnengetrokken, waar zij zorg zul len dragen voor de bescherming van hoge functionarissen en overheidsge bouwen De troepen zijn gekomen op verzoek van premier Bourassa van Quebeca De militairen zijn onder be vel van de politieautoriteiten gesteld. Premier Trudeau besloot gisteren zijn bezoek aan de Sovjet-Unie, dat maandag zou beginnen, tot een gun stiger tijdstip uit te stellen. CAIRO (D.P.A.) Egypte heeft gisteren zijn nieuwe president geko zen. Het staat nagenoeg vast dat de enige kandidaat, Mohammed Anwar Sadat, die tijdens het bewind van de op 28 september overleden president Nasser vice-president was, aanzien lijk meer stemmen heeft gekregen dan de vereiste absolute meerderheid. Hij zal zaterdagavond voor het parle ment worden beëdigd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Samen met de politie van de gemeente Haarlem mermeer hebben de autoverzeke raars gisteren zoveel mogelijk gege vens verzameld over de schade, die ontstaan is na de verkeersramp van vorige week vrijdag op rijksweg 4 Amsterdam-Den Haag. De autoverzekeraars willen samen de schade regelen, om de slachtof fers, die bij deze ramp betrokken waren, zo snel mogelijk financieel te kunnen helpen. De materiële schadeuitkering wordt globaal geraamd op 300.000 tot 400.000 gulden, STOCKHOLM (A.F.P.) De No belprijs geneeskunde 1970 is gisteren toegekend aan de professoren Ber nard Matz (Londen), Ulf von Euler (Zweden) en Julius Axelrod (V.S.). De prijs, groot 400.000 kronen, is aan de drie geleerden toegekend voor hun ontdekkingen op het gebied van de lichaamsvochten die signalen overbrengen in de zenuweinden. (Van onze redactie buitenland) MELBOURNE Vermoedelijk meer dan veertig mensen zijn gistermiddag om het leven gekomen bij de gedeeltelijke instorting van een in aanbouw zijnde brug in de Australische stad Melbourne. Een van de veertig meter hoge overspanningen met een gewicht van 20.000 ton aan staal en beton begaf het en kwam tergend langzaam terecht op een aantal bouwketen, waaruit spoedig de lijken konden worden geborgen van 21 arbeiders. De overige slachtoffers waren voor het merendeel lassers die buiten aan het werk waren. Gisteravond was het precieze aan tal doden nog niet bekend. Men was tot laat in de avond bezig met het reddingswerk. Met mobiele kranen werden de puin hopen doorzocht. Zeker 24 mensen liepen zware ver wondingen op. Na de instorting bra ken branden uit, die spoedig konden worden geblust. De acht rijstroken tellende brug was bijna voltooid en wordt de groot ste van Australië. Zij ligt in 't zuide lijk deel van Melbourne over de ri vier de Yarra. Enkele uren na de ramp gelastten de vakverenigingen alle arbeiders zich van het project terug te trekken. Een commissie zal een onderzoek naar de oorzaak van de ramp instel len. De brug was van dezelfde con structie als die welke enkele weken geleden in Wales (Australië) instort te. Dat kostte vier mensen het leven. (Van onze correspondent) OUDEHASKE Op de rijksweg tussen Joure en Heerenveen is gister middag een echtpaar uit Emmen om het leven gekomen, toen de auto, waarin beiden zaten frontaal op een andere wagen botste. De slachtoffers zijn de 30-jarige B. H. Hemel en zijn echtgenote M. H. F. Hemel-Peters uit Emmen. De be stuurder van de tegenligger is zwaar, maar niet levensgevaarlijk gewond. (Vervolg van pagina 1) De Ambonezen betitelen het optre den met zuiver machtsvertoon (zes tanlks met scherp geladen mitrail leurs bezetten strategische plaatsen in en om het kamp) met Gestapo-me- thoden en „mensonterende razzia's". Minister-president De Jong heeft gistermiddag, aan het slot van zijn antwoord op de beschouwingen van de kamerleden, gesproken over de ac tie in Capelle aan den IJssel. Hij zei dat eind vorige week tot het onderzoek was besloten. De actie had volgens premier De Jong een drie ledig doel, te weten het aanhouden van enkele personen, het opsporen van het materiaal, gebruikt ter voor bereiding van de bezetting in Was senaar, en het opsporen van verbo den wapens. Mr. van der Hoeven verklaarde: „Om een dergelijk onderzoek op de juiste wijze te kunnen voeren is het noodzakelijk alle panden tegelijk te betreden en daar is een grote politie macht voor nodig. Gezien de ervarin gen tijdens vroegere acties van Zuid- Molukkers was het niet verantwoord het onderzoek en de arrestaties zon der deugdelijke bewaking te doen". Op die vraag of er voor de ar restatie van twee mannen 350 geüni formeerde politiemannen, 275 recher cheurs en 375 marechaussees met acht pantservoertuigen nodig zijn, zei hij: „Als er nu eens tegenstand wais ge weest en wij waren met minder main gekomen, dam had U weer gezegd: Waarom werden er niet meer mainnen ingezet. We wisten niet was ons te wachten stond". De vraag „of er wel tegenstand was geweest bij de Ambomezen" be antwoordde de Officier vam Justitie met: „Een dusdanige macht voor kwam dat de Ambonezen zouden sohieten. Daar bein ik van overtuigd. We hebben ail een politieman' die doodgeschoten is en pas nog de twin tig gewonden in Den Haag. Een pro vocerend optreden van Ambonezen zou natuurlijk beroerd zijn geweest, maar we wilden niet nog een diode", aldus Mr. van der Hoeven. In het kamp wonen in totaal zo'n achthonderd Ambonezen waarvan er ruim 150 niet in het kaïmp aanwe zig waren. De justitiële actie is gisteren on dernomen, omdat uit de verhoren vam 33 bezetters van de residentie van de Indonesische ambassadeur een „reeks van aanwijzingen" was verkregen op grond waarvan de ern stige verdenking is gerezen, dat de bezetting en gijzeling door „enkele inwoners van het woonoord in Ca pelle aan de IJssel is voorbereid en uitgelokt". De Officier van Justitie in Den Haag heeft in verband hiermee spe ciale beianigsteüiling voor de veer tigjarige Paul Th. en Nelis U. (36), -©speotievelijk landelijk voorzitter cn landelijk secretaris van het KPK Korps Pendjagaan Keamanan). Dit >is de ordedienst van de Badan Per- satuan, de eenheidspartij van de Zuidmoilukkers. Verdachte Th. had bij zijn arrestatie een op scherp staande revolver op zak. Voor de acties zijn politiemannen uit Rotterdam, Den Haag, Leiden, Delft, Rijswijk en Wassenaar ingezet. Deteatieploegen van de genie en binnenlandse zaken hebben met de tectors vloeren en terreinen afge zocht naar ijzeren voorwerpen. Op deze wijze is een aantal wiapens ge vonden. De officieren van jusitiitie die de leiding van de actie hadden, zeiden verwacht te hebben d'ait er meer wa pens in het kamp gevonden zouden worden. „Al is het nog een aanzienlijk aan tal. Omgerekend één vuurwapen op dje tien buizen", aldius Mr van der Hoeven. Op het terrein van het kamp was ook een brandweerauto gestaitionneerd, „omdait we er rekening mee hebben gehouden, dat iemand zou proberen de boel in brand te siteken", aldus Mr. van der Hoeven. Hij deeflde mee dtait korpsen van de rijks- en gemeentepolitie alle Am bonezenkampen en -wijken gisteren extra zijn gaan bewaken, „omdat we niet weten wat de reacties zullen zijn". Vrida Tomasao (22) voorzitster van de Vrije Zuidmolukse Jongeren in Capelle zei: „De jongeren nemen dit niet, dat kan ik u nu al zeggen. Wat we gaan doen weten we nog niet. Maar dit is je reinste provocatie. We worden uitgedaagd en onze haatge voelens tegenover de politie zijn al leen maar groter geworden." DEN HAAG (ANP) De lande lijke richtlijnen aangaande pornogra fie, die onlangs voor alle officieren van justitie zijn vastgesteld, zullen vooral onder de kleine sexbladen. met een oplage van 10.000 of minder, slachtoffers eisen. De twee grote sexperiodieken. Can dy en Chick, elk met een oplage van 140.000 per maand, hielden zich in grote trekken altijd al aan de nu vastgestelde normen. Die kleine bla den moesten om te kunnen concurre ren „scherpere" foto's publiceren, wat nu in veel gevallen verboden zal zijn. Dit verwacht de grootste Neder landse distributeur van sexbladen. de heer A. van Vuuren. (Van onze redactie buitenland) REGGIO Ook gisteren hebben betogers in Reggio het vuur geopend op politiemannen, die barricaden van de straten wilden verwijderen. Woensdag werd een politieman ern stig gewond door een schot van de betogers. In Reggio wordt nog steeds een algemene staking gehouden. Ook in Catanzaro, waar de vrees bestaat dat de voorlopige aanwijzing tot hoofdstad van Calabrië teniet wordt gedaan, werd donderdag ge staakt. De 8000 carabinieri staan voor enorme moeilijkheden bij het forme ren van een doelmatig netwerk in een stad die een schijnbaar onont warbare chaos vormt. Reggio is vol gepropt met barricaden, opgebouwd met de meest uiteenlopende materia len: omvergeworpen auto's, omge trokken of afgezaagde telegraafpalen, stoelen, oude tafels en kasten. Er liggen hier en daar zelfs barricaden van gewapend beton, die de orde troepen proberen weg te ruimen met behulp van bulldozers. Geen gemak kelijke karwei voor de politie, die keer op keer wordt bekogeld met stenen en molotov-cocktails. De warmte van de zomer, die zich in Reggio voortzet, is te bestendig gebleken voor de traangasgranaten, die met regelmatige tussenpozen neerploffen zodra de duisternis is in gevallen. Een staal-betonnen deel van een in Melbourne in aanbouw zijnde brug stortte omlaag en verpletter de een aantal bouwketen, waar in werklieden hun boterham za ten op te eten. AMSTERDAM (ANP) De brand in de Amsterdamse Dijkstraat waarbij woensdagavond de 24-jarige H. J. de Kok om het leven kwam is vermoedelijk ontstaan doordat het slachtoffer in bed heeft liggen ro ken. Geconstateerd is, dat het bed de brandhaard is geweest. Het bijna een jaar oude zoontje Richard kon op het nippertje door een buurman uit de vlammen wor den gered. De baby is met ernstige brandwonden in het Binnengasthuis opgenomen. Bij zijn reddingspoging raakte de buurman zelf licht ge wond. EMMEN (ANP) In Emmen is gistermorgen de 84-jarige zetter J. Eising koninklijk onderscheiden van wege zijn zeventigjarig dienstver band bij de N.V. drukkerij vJi. W. ten Kate. De heer Eising dlie reeds in het be zit was van een bronzen en een zil veren medaille verbonden aan de or de van Oranje Nassau, ontving gis teren uit handen van de burgemees ter van Emmen de gouden medaille. Nog nimmer heeft zich in Nederland een dergelijk dienstverband van ze ventig jaar voorgedaan. De krasse zetter, die nog iedere dag enkele uren werkt, kan nog steeds niet van zijn arbeid scheiden. KONING MOSJOESJOE H van Le sotho heeft zich bereid verklaard te rug te keren naar zijn land. Een van de vier stamhoofden, die gistermid dag in Den Haag een gesprek met de koning heeft gehad, bevestigde dit. OP HET BRAZILIAANSE gevange- neneiland in de baai van Rio de Ja neiro, zijn 50 politieke gevangenen in hongerstaking gegaan. Een aantal gevangenen heeft een document ge tekend, waarin geprotesteerd wordt tegen martelingen. DE ZUIDVIETNAMESE vice-presi dent Cao Ky is gistermorgen door paus Paulus in privé-audiëntie ont vangen. UIT HET KLEDINGMAGAZIJN van de Gebroeders Cronen Kledingfa briek n.v. in Dordrecht zijn gister nacht 409 Terlenka-lichtgewicht kos tuums gestolen voor een waarde van 45.000. DE UTRECHTSE politie heeft bü een huiszoeking in de woning van de 47- jarige chauffeur P. een partij vuur wapens gevonden. De politie is er van overtuigd met een handelaar te maken te hebben. DE BRITSE regering heeft een in grijpende reorganisatie aangekondigd van het regeringsapparaat. Er zullen drie nieuwe departementen ontstaan: van industrie, van luchtvaart cn ruimtelijke ordening. Het wordt, brave Nederlandse burgers, oppassen geblazen in de komende tijd. Want voor je het weet is je hele woonwijk omsingeld door honderden stoere mannen van de koninklijke marechaussee (wat daar voor koninklijks aan is blijft een vraagteken), die al even stoere politiemannen „ondersteunen", ter wijl amfibievaartuigen door de sin gels langs uw huis crossen en heli kopters boven uw hoofd zoemen. Er worden dan „huiszoekingen" verricht. Een eerste proef is gisteren in Capelle aan de IJssel genomen en volgens de autoriteiten „gunstig ver lopen". Over de bewoners wordt nauwelijks gesproken. Deze actie is al een razzia genoemd, een akelig bekend geluid. 15 oktober 1970: derde politionele actie. De inwoners van het Amerikaanse stadje Sierre Madra hebben de oor log verkllaard aan de luchtverontrei niging. Niet dat ze er iets aan kun nen verhelpen. Het plaatsje ligt dicht bij Los Angeles en dat isde stad met de ergste luchtvervuiling in de VS (naast New York). Als de verontreiniging nu een be paalde marge heeft overschreden, van een luchtalarmsirene gewaar worden de inwoners door middel van een luchtalarmsirene gewaar schuwd. Het gevaar komt tenslotte van bo nen. Ook in deze voor het leger (in zijn geheel) zo gevaarvolle tijden, gaat de kon. landmacht (waar halen ze dat kon. toch vandaan?) door met adverteren voor chauffeurs, rij-in- structeurs enz. Dat allés omdat de „Landmacht vandaag beschikt over duizenden zware voertuigen op wie len en ruDsbanden. Boven de advertentie staat dit: „De landmacht vraagt jonge kerels om een paar miljoen paardekrachten in toom te houden. Een zakje suiker is anders al vol doende. heb ik begrepen! U laat zich in dit prenatale ver kiezingsstadium toch geen zand in de ogen strooien, wel? Hou ze open en kijk door alle trucs heen. „En ja hoor, het was rietsuiker ('VN over de sabotage). Ze mogen in de VS nog van geluk spreken. Daar hebben ze maar met één Spiro te maken. In Nederland kunnen we ae al niet meer tellen. Wij tellen verder de uren die we verwijderd zijn van weer een nor male situatie. Zonder die nodeloze paniek. Maar of dat morgen al is? Tot dan. MERIJN. IN EEN NIEUWE poging van de communistische partij haar greep op de vakbonden te versterken zijn in Tsjechoslowakije 11 leden uit de vak bondsraad gestoten. Vier kregen hun ontslag. (ADVERTENTIES) Want wij hebben zoveel klanten, die het de moeite waard vinden om er minstens 30 kilometer voor te rijden; meestal nemen zij dan de buren mee. 't Komt er dik uit NEEMT VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 15