I U OOK TIENTALLEN EZONDEN ONWEL VOOR T EERST SLIJM VLIEZEN GEPRIKKELD mog" in Rijnmond erger dan ooit gelast naar Den Toom onderzoek sabotage in Assen v< Man van 72 dood na gevecht met 73-jarige KI Z] >OS NU JER IRZITTER lA Belgisch echtpaar dood in eend na botsing met tankauto onder Hulst SUIKER EN ZAND IN BENZINE VAN TWINTIG DRIETONNERS ïHSfe WINKELIERS BOOS OP CONCUR RERENDE DLl K- WAARDER Sov j et-geleerden op de bres voor collega TOK ES STUIT «P TïU 'E OPPOSITIE takt ballen" Tui n twee vuren ONWEL PROTEST Waakzaamheid Aanklacht ingediend m Bergen op Zoom Geen service Directe Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdi :teurL. Leijendekker. Redact til Administratie-adres Nieuw: it 9, Terneuzen. tel. (01150)7920. Abonn ntsprijs m.i.v. 1 juli 1970 i 9,20 kwartaal; per maand 3,25. Losse 1 mers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironu er 1945433. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 13 OKTOBER 1970 25e Jaargang No. 6370 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40» exclusief 4/© B.l.W. Rubriek' „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent.. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit'blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Yi IT - HILVERSUM (ANP) |oorzitter A. H. Kloos wordt le VARA-voorzitter. Niets benoeming nu nog in de r Kloos heeft het bestuur VRA laten weten, de heer J. tsz als voorzitter van de willen opvolgen. Van haar |t het hoofdbestuur van de heer Kloos met algemene aangewezen als enige kan- ir het voorzitterschap. Deze jur zal in een extra verga de verenigingsraad wor- bedragen, waar geen moei- worden verwacht. De me- ichapscommissie heeft haar ïg met de kandidatuur van loos betuigd. •bondsbestuur van het NVV '.ermiddag laten weten be- ebben voor de persoonlijke die aan het besluit van de >s ten grondslag liggen en hem de gelegenheid te ge- op een op 9 januari a.s. te bngres terug te trekken als van het NVV. :rbondsbestuur beveelt de gn organisaties unaniem aan ter Heide, lid van het da- Istuur, kandidaat te stellen benvallen-de voorzittersfunc- LA oude thans georgl Con beslotf dankA José Pi nation, Innl van 9 vorm I van aartslj het betu'iJ matig Z (AP) De vijf dagen ering van Bolivia wordt onfronteerd met haar eerste eerde oppositie. .nistisehe guërilleros hebben le strijd voort te zetten on- belofte van president Juan res om een revolutionair tische regering te vormen, els heeft Torres de steun i-.-k. kerk gekregen in de n een herderlijk schrijven seigneur Jorge Manrique, hop van La Paz. Deze wijst istische socialisme af maar jn instemming met een ge- ocialisme. LE (A.N.P.) Het recrea- Brielse Maas heeft waar sborden neergezet voor de ide gehaktballen" in de ïgs de Brielse Maas. ireatieschap heeft deze bal- ebracht om een dreigende "ag tegen te gaan. De waar- is een gevolg van het feit hond aan de vergiftigde ge in is gestorven. DJ. \RTA (Reuter) Te Koe pang Timor zijn drie kinderen gedoe n vier gewond, toen hun bus tussei ree vuren geraakte, afkom stig politiemannen en militairen die t. elkaar slaags geraakt wa (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM/SCHIEDAM Rook, zwavel en mist hangen boven het Rijnmond-gebied in een concentratie die tot dusver niet is voorgekomen. Bij de Centrale Meld- en Regelkamer voor de Luchtverontrehiiging in Schiedam kwamen honderden klachten binnen. In Vlaardingen meldden zich tientallen men sen bij de GG en GD, die last hadden van prikkelingen aan oog- keel- of neusslijmvlics. De „smog" was boven Vlaardingen het ergst. Een rector van een scholengemeenschap daar vond het rond het middaguur niet ver antwoord verder les te geven en stuurde de duizend leerlingen naar huis. Zij klaagden over keelpijn, hoofdpijn en tranende ogen. Gisteravond waren de verwachtingen voor vannacht volgens een woord voerder van het Rijnmondbestuur niet opwekkend. Voorlopig bleef het „Alarm in fase I" van kracht. Oorzaak van de sjtnog-vorming, zo verklaarde hij, zijn de ongunstige meteorologische omstandigheden. Afschriften van dit telegram wer den gezonden aan het dagelijks be stuur van Rijnmond, de gemeentera den van Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis en aan de inspectie voor de volksgezondheid in Leidschendam. De heer D. Hillenius, bioloog, ver bonden aan de universiteit te Am sterdam, heeft gisteravond in Achter het Nieuws een even indringend als afschuwelijk toekomstbeeld geschetst in het geval de water- en luchtver ontreiniging even slecht als nu zal worden aangepakt. Hij zei: „Een he leboel mensen zullen er gewoon gek van worden en die vallen dan af. Misschien zijn er mensen, die dat een positieve oplossing vinden". Veel levensvormen zullen uitster ven. Wat we overhouden zijn volgens de iufct H-ilemas: veel ratten, veel muizen, veel kraaien, veel aasgieren, veel vuileters, veel afvaleters en veel bacteriën natuurlijk. „Die zullen sa men met ons het leven delen". Alleen zeer ingrijpende maatrege len zullen volgens de Amsterdamse bioloog de zaak nog kunnen recht trekken. Hij voelde in dit verband alles voor het instellen van een mi nisterie voor milieubeheer maar dan alleen wanneer dat ministerie „het gewicht zou hebben van het ministe rie van financiën". Anders blijft het bij protesten van burgers, aldus de heer Hillenius. De „snuffelpalen" van het Rijn mondmeetnet langs de noordelijke oever van de Waterweg gaven giste ren op een bepaald moment concen traties aan van 300 tot 500 mg zwa vel.(S02). Soms werd de 500 mg een tot dusver bepaalde „medische grens" zelfs overschreden. Om drie uur 's middags gaf Rijn mond het „Alarm fase 2". Dit houdt in een dringend verzoek aan het be drijfsleven om onmiddellijk over te gaan op zwavelarme brandstof. La ter werd „Alarm fase 1" gegeven. Enkele bedrijven hebben Rijn mond gemeld, dat zij op zwavelarme brandstof zijn overgegaan. Andere deelden mee dat dit niet zou gebeu ren, omdat de overschakeling te gro te stankoverlast zou veroorzaken en het middel dus erger zou zijn dan de kwaal. Rijnmond beschikt niet over de bevoegdheid, om werkelijk dwingend in te grijpen. Een regeling tussen Rijnmond en de industrieën in het Waterweggebied is gebaseerd op vrij willige afspraken. De directeur van de GG en GD in Vlaardingen, de arts E. H. E. Wolffs, verklaarde dat in Vlaardingen giste ren tientallen mensen onwel zijn ge worden, maar dat tot dusver geen ernstige klachten binnengekomen waren in die zin, dat er van een li chamelijke ineenstorting kon wor den gesproken. „Tot nu toe waren het altijd astma patiënten en chronisch zieken, die het eerst met klachten kwamen. Zij zeiden zich dan niet lekker te voe len. Voor de artsen was dit slechts een subjectief gegeven. We hebben nu voor het eerst de uitwerking van „smog" bij gezonde mensen gecon stateerd", zo zei de heer Wolffs. De Vereniging tegen Luchtveront reiniging in het Waterweggebied, het Centraal Actiecomité Rijnmond en de actiegroep Schone Randstad-Zuid, hebben aan staatssecretaris Kruisin- ga het volgende telegram gezonden: „Protesteren met klem tegen on houdbare vervuiling van atmosfeer op dit ogenblik boven Rijnmond, waarin ondanks uitgegaan alarm geen verbetering wordt waargeno men. Stellen voor met ingang van heden Rijnmond overeenkomstig uw suggestie tot saneringsgebied te ver klaren en de daartoe strekkende maatregelen te nemen". Een aantal van de 20 drietonners, waarbij gisteren suiker en zand in de benzine werd aangetroffen. =sf=frZ Links: de weggeslingerde motor van de eend, ongeveer 40 meter van het wrak. Rechts: in het wrak zoekt een politieman naar eigendommen van de slachtoffers. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Den Toom van Defensie heeft gisteren een diepgaand onderzoek binnen en buiten de kazerne gelast van een ernstige sabotage aan twintig legervoertuigen in de Johan Willem Frisokazerne te Assen. Bij inspectie van de voertuigen hebben de militairen gisteren in deze kazerne twintig drietoners onderzocht. In de benzinetanks van deze drieton ners ontdekten zij suiker en zand. Bovendien bleken de wielmoeren van twee legervoertuigen te zijn losgedraaid. Minister Den Toom en staatssecre taris Haex van de landmacht spraken gisteravond van een duidelijke en ernstige vorm van sabotage in omvang de ernstigste die tot nu toe gesigna leerd is. Het onderzoek van de marechaussee gaat in eerste instantie uit naar ver dachten buiten de kazerne, die zich gisteravond bij dagbladbureaus aan de hand van een communiqué be kendgemaakt hebben als de groep: „Army and Navy". Dit zou erop wij zen, dat deze groep zowel bij leger als bij marine wil saboteren. Zoals bekend is de laatste weken de waakzaamheid bij militaire objec ten verscherpt. Militaire woordvoer ders zeiden -gisteravond dat de waak zaamheid. nog hoger opgevoerd zou kunnen worden. Maar dan moet meer personeel jinigezet worden of opgeroe pen. Dit echter roept een complex van problemen op. Dat de sabotage 'in Assen vooral van buitenaf gekomen zou zijn grondt men mede op het feit, dat de draad omrastering rond het kazernecomplex hier en daar losgeknipt bleek te zijn. In hoeverre de daders hulp van bin nen de kazerne gekregen hebben vormt mede een onderdeel van liet onderzoek dat de marechaussee giste ren reeds begonnen is. Vooral het los draaien van de wielmoeren van twee voertuigen wordt hoog opgenomen. Het zou bij niet ontdekken ervan oorzaak geweest kunnen zijn van ern stige ongevallen op de weg. (Van een onzer verslaggevers) HULST Een auto-ongeluk op rijksweg zestig onder Hulst heeft gister middag het leven gekost aan de vijfenzestigjarige Belg Juliaan de Smet en diens zesenzestigjarige echtgenote beiden afkomstig uit St.-Amandsberg. De auto, waarin het echtpaar zat werd om drie uur verpletterd onder een met volle snelheid aanstormende tankwagen van Verbrugge en de Meijer uit Terneuzen, bestuurd door A. de P. eveneens uit Ternenzen. Het ongeluk gebeurde op de be ruchte doden-kruising van rijksweg 60 met de Absdaalseweg. De Belgi sche personenauto, een „lelijke eend" heeft vermoedelijk het stopbord, ge. negeerd en is daarop op de kruising gegrepen door de rechter voorkant van de tankwagen. Het personenwa- gentje is ongeveer dertig meter mee gesleurd, voordat de tankwagen tot stilstand kon komen. Koplampen, blik en onderdelen van de motor lagen over een afstand van vijftig meter over de rijksweg en aangrenzende Parallelweg ver spreid. De heef De Smet, die de auto vermoedelijk heeft bestuurd was op slag dood. Zijn vrouw is later op de dag in het ziekenhuis van Hulst aan haar verwondingen overleden. De ravage op de weg was enorm. Het motorblok van de wagen was door de kracht van de botsing naar de overkant van de rijstrook geslin gerd, een deel van het wegdek ging schuil onder een olielaag. Van de geplette eend was weinig meer over dan een verwrongen blikmassa. De tankwagen zelf liep nauwelijks beschadigingen op. De bumper van de kolos had zich diep in de per sonenauto geboord. Kort na het ongeluk ontstond van uit de richting Kruiningen een lange filé. De politie van Hulst heeft het verkeer uit beide richtingen later geruime tijd over één rijbaan van de kruising moeten leiden. Dit is het tweede ongeval op deze kruising in twee maanden tijd met dodelijke afloop. Enige weken gele den kwam een bestuurder vaneen personenauto om het leven bij een aanrijding met een Belgische perso nenauto, waarvan de bestuurder eveneens het stopbord had gene geerd. De politie noemde het ongeval van gisteren „onbegrijpélij-k". Behal ve met strepen en duidelijke andere verkeersaanwijzingen wordt de ge vaarlijke kruising gemarkeerd door knipperlichten. Bij een inhaalmanoeuvre met een gestolen auto is gisteren tussen Bre da en Rijsbergen na een frontale bot sing een Duits meisje gedood. Vie; jongelui raakten zwaar gewond. Na de botsing klapte een truck op het wrak van de eend. (ADVERTENTIE) Bumsbroodmet krenten en rozijnen is voor de uwen en de mijnen en voor iedereen een feest zoals er zelden is geweest. vjüüjjf DWARSGEBAKKEN BRUSSEL (ANP) In een bejaardentehuis in de Belgische ge meente Sint-Katelijne- Waver zijn zondag twee bejaarde mannen, een 72-jarige en een 73- jarige, met elkaar op de vuist gegaan tijdens een hooglopende twist over het al dan niet doven vgn het elek trische licht in de slaap zaal. De 72-jarige liep daarbij zodanigie ver wondingen op, dat hij enkele ogenblikken la ter overleed. De 73-jarige man stond 's morgens om kwart over zes op, deed liet licht aan cn wilde de ontbijttafel, die in de slaapzaal staat, gaan verzorgen. Zijn mati- neuze handeling lokte protest uit van één van de mannen op de zaal die nog wat wilde sla pen. De 73-jarige deed daarop het licht weer uit, maar dat was niet naar de zin van een 72-jarige, die wilde dat het licht bleef branden. Tussen deze laatste man en de man die het eerst uit bed gekomen was, ontspon zich toen een twistgesprek dat eindigde in een vecht partij. Beide bejaarden gingen zo fel op de vuist dat een van hen, de 72-jarige, op een gege ven moment ernstig aan het hoofd gewond op de grond viel. Toen er een arts arriveerde om hulp te verlenen, bleek de man al ge storven te zijn. De 73- jarige is ter beschik king van de justitie gesteld. (Vau een onzer ver-slaggeve; BERGEN OP ZOOM De middenstandsvereniging St.-Olof in Bergen op Zoom en de sticli-. ting Bergen op Zoomse winke liers hebben bij de commissaris van politie een aanklacht inge diend tegen het veilen van par tijen nieuwe artikelen (radio's; t.v.-toestellen e.d.) op naam van een deurwaarder in verschillen de horecabedrijven in de ge meente. De heide organisaties willen hiermee een eind maken aan de ze verkoopmethode, waarmee naar hun mening oneerlijke con currentie wordt bedreven en waarmee het publiek wordt mis leid. De middenstanders zien in deze veilingen van nieuwe arti kelen alleen maar een verkapte vorm van detailhandel van een importeur. Verder worden de mensen volgens hen in de waan gebracht dat het gaat om de ver koop uit een failliete boedel; on der die advertenties staat name lijk alleen de naam van een deurwaarder. De heide organisa ties overwegen ook een klacht in te dienen hij de officier "van justitie. Omdat bij informatie bleek dat dit soort veilingen kennelijk wel voldoet aan de veilingvoorwaar- den, hebben de heide organisa ties de klacht ingediend op- basis van de horecawet en de winkel sluitingswet. De horecawet op basis van artikel 11, dat populair gezegd inhoudt, dat in een hore cabedrijf alleen artikelen ver kocht mogen worden, die ver want zijn aan het horecabedrijf. En de winkelsluitingswet op ba sis van artikel 12, waarin staat dat de winkels om zes uur geslo ten moeten worden. De veilin gen worden namelijk 's avonds gehouden. De bezwaren van de beide or ganisaties laten zich als volgt samenvatten. Naast het bezwaar van de misleiding via de adver tenties, stellen zij dat het pu bliek vaak ten onrechte denkt goedkoop uit te zijn. Verder stellen de organisaties vast dat er geen enkele service wordt geboden, omdat de enige man bij wie je kunt aankloppen, uiteindelijk de deurwaarder is. En dan wijzen zij er tenslotte op dat er zeer vaak overjarige arti kelen worden aangeboden en ar tikelen waarvan geen onderde len te krijgen zijn. De beide organisaties waren zich, toen zij ten strijde trokken, ervan bewust dat zij gedeeltelijk ook hun eigen ruiten ingooiden. Veel middenstandsbedrijven or ganiseren namelijk regelmatig (verboden) shows van hun éigen artikelen in dezelfde horecabe drijven. De organisaties hebben de betrokken horecabedrijven er echter op gewezen dat voor het verhuren van ruimte voor deze shows ontheffing kan worden aangevraagd. (VERVOLG OP PAGINA 2) MOSKOU (A.F.P.) Vijf Russi sche geleerden hebben in een „ver klaring" uiting gegeven aan hun be zorgdheid over het proces, dat mor gen te Kaloega begint tegen de wis kundige R. Pimenov. Deze wordt ervan beschuldigd „welbewust leugenachtige verzinsels te hebben verspreid, waarmee de- Sovjet-Unie wordt belasterd". Dit slaat o.a. op het laten circuleren van de tekst van het „manifest van de 2000 woorden", dat in Praag werd ge publiceerd vóór de invasie van de Russen. Naar in Moskou verluidt, is Pime nov in 1957 -wegens „anti-SovjetTacti- viteit" tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Deze zomer werd hij op nieuw aangehouden-. Genoemde vijf geleerden, willen het proces tegen Pimenov bijwonen. GEVEKE en Groenpol zijn definitief een onderdeel geworden van de Steenkolen-Handelsvereniging (SHV). Dit concern dat onlangs De Gruyter overnam zal haar bod op Geveke en Groenpol gestand doen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1