Zeeland heeft voldoende aan twee landbouwscholen J hki: Nehalennia geeft nog niet alle geheimen prijs EXODUS MINISTER LARDINOIS BIJ OPENING LANDBOUWPRAKTIJKSCHOOL Melkboer bestrijdt super markt met rijdende winkel Scaldis gelicht Meisje aan 't roer van een schip beleggen in unifonds Bejaarden uitnodiging A. Bont Nieuwe opleiding Leergangen: Mollerinstituut Haringvlietbrug voor Brabant van beperkt belang TENTOONSTELLING OOSTBURG SUCCES 1395, Koop in een speciaalzaak! Opklaringen Tankschip René geborgen G.S. Brabant: Man gewond door slingerende paal 23 okt. t.m. 1 nov. ...over veertien dagen. ZUID-NEDERLANDSE BEURS VEEL VERKOCHT Kamervragen over vangen J van vogels Inbraak in Vlissmgse pastorie en kerk Beroepingen 3 DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 3 (ADVERTENTIE) om eens geheel zonder ver plichting ONZE GEVARIEERDE COLLECTIE te komen bezichtigen. Kom rustig kijken en passen; ook al koopt u niet, u bent hartelijk welkom. L. Nertz Bisam Deskundig advies. Volledige garantie. Eigen atelier. J Bontmantels in elke prijsklasse. Grote 2 sortering bontstola's, cravatten en T bonthoeden Nieuwe Binnenweg 178 Rotterdam e (bij 's-Gravendfjkwal) Tal. 234577,362185 J Vrijdagavond tot 9 uur geopend (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De nieuwe opleiding van leraren aan de Tilburgse Katho lieke Leergangen draagt de naam: Dr. H. Mollerinstituut. Daarmee eert men de nagedachtenis van de man die 58 jaar geleden de Leergangen oprichtte, en die voor de wetenschap pelijke emancipatie van Zuid-Neder- land bergen werk heeft verzet. Het instituut is woensdagmiddag ten doop gehouden op een sobere bijeen komst in de Tilburgse stadsschouw burg. President-curator mr. A. A. M. Struycken, getuigde van de goede verwachtingen die curatorium en rectoraat hebben voor de toekomsti ge ontwikkeling van de lerarenop- leinding-nieuwe-stij'l. Hij vertelde ook dat de moeilijkheden om tot samenwerking te komen voor de op leidingen wiskunde, natuurkunde en scheikunde met de Technische Hoge school Eindhoven, niet gering zijn en nog overwonnen moeten worden. Dr. C. M. Geerars, coördinerend in specteur in algemene dienst van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen, hield een diepgaand be toog over de veranderingsprocessen in het onderwijs. Hij concludeerde, onder andere, dat juist bij de leraren van het voortgezet onderwijs vaak de minste belangstelling voor onder wijsvernieuwing bestaat. Willen le raren tot een nieuwe aanpak over gaan, dan staat het huidige onder wijssysteem hen in de weg, of ver hinderen collega's het. (ZIE OOK PAGINA 19) Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Opklaringen en plaatselijk een bui, later weer regen. Temperaturen in het algemeen beneden normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: t tot 6;'min.-temp.: omstreeks normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. (Van een onzer verslaggevers). BAARLE-NASSAU Tussen 1950 en 1970 is liet aantal zelfstan dige zuivelhandelaren in Nederland teruggelopen van 12.500 tot minder dan .9000. Dat is geen gevolg van een afnemend aantal consumenten en evenmin van een verminderende omzet van zuivelprodukten. Het is wel een gevolg van de veranderin gen in de detailhandel, vooral ver oorzaakt door de opkomst van de supermarkt. Hoezeer die veranderingen ook juist op een specialistische branche ais de zuivelhandel van invloed is blijkt uit de groeiende omzet yan melk- en melkprodukten buiten de melkhandel. Dat was in 1968 nog 11 pet., in 1969 al 13 pet en in 1970 niet minder dan 18 pet. Reden ge noeg voor de zelfstandige zuivelhan del om zich zorgen te maken. Bovenstaande cijfers werden don derdagmiddag verstrekt op een bij eenkomst van zelfstandige ✓zuivel- handelaren in West- en Midden-Bra bant en Tholen, die districtsgrossier A. van Bilsen N.V. uit Breda van de stichting „Samen Rationele Verkoop (S.R.V.) op Schaluinen in Baarle- Nassau had belegd. De stichting S.R.V. is een commerciële organisa tie, die met name opereert op het gebied van de zuivelhandel en alles wat daaraan annex is. Vooral dat tmitste, zo bleek op deze middag, dat „annex" dus, is belangrijk, want de levensvatbaar heid van de zelfstandige zuivelhan delaar lijkt voor een groot deel af hankelijk van de wijze waarop hij de concurrentie van de supermarkt het hoofd kan bieden. Een nieuw wapen in deze strijd is de rijdende supermarkt, die de S.R.V. onder het motto: „Blijf thuis, winkel thuis" momenteel propageert. Niet alleen op het platteland, maar ook in ste den, en vooral in nieuwbouwwijken met een (nog) bescheiden winkelbe stand blijken er mogelijkheden te zijn voor die rijdende supermarkten, die behalve zuivelprodukten een volledig kruideniers-assortiment voor de deur brengen. In het laatste jaar zijn er in West- en Midden- Brabant en op Tholen onder de vlag van de S.R.V. dertig van deze wa gens op de weg gezet. Uit de audio-visuele voorlichting die S.R.V. haar afnemers deze mid dag gaf bleek, hoe keihard het ge vecht op de consumentenmarkt ge voerd wordt. Illustrerend daarvoor zijn enkele cijfers van de kosten voor reclame, of, zoals een der S.R.V.-functionarissen het uitdrukte, de „zielemassage van de consu ment". In 1959 werd in Nederland aan reclamekosten besteed f 487 miljoen. In 1968 was dat bedrag al opgelopen tot f 1.233 miljoen en in 1970 wordt dat f 1.500 miljoen. (Van onze corespondent) CADZAND Het Belgische tank schip René 7, dat vrijdag nabij Cad- zand is vergaan, is geborgen door ber gingsbedrijf Van de Akker n.v. uit Vlissingen, met de bok Titan IV van de Unie van Reddings. en Sleepdien sten uit Antwerpen en de bergings- vaartuigen Onrust, Zeearend en Jan van Gent van Van de Akker. De sleepboot Holland van Mullers Sleepdienst n.v. uit Terneuzen heeft het inmiddels door de bergingsvaar tuigen leeggepompte schip gesleept naar het Schaar van de Spijkerplaats, nabij boei 11, op de Westerschelde tussen het Sloe en Hoofdplaat. Onder toezicht van enkele Ameri kaanse experts zullen de mannen van het bergingsbedrijf Van de Akker de nog aan boord zijnde vier tanks gas- vrij maken. Zodra dan het certificaat is afge geven dat de tanks gasvrij zijn, zal het schip weer naar Zeebrugge wor den gesleept. Het vaartuig heeft na genoeg geen schade opgelopen. Wél heeft het interieur van de woonruim ten en de machinekamer van het zou te water te lijden gehad. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE „Het is zowel voor liet onderwijs als voor de leerlingen dringend gewenst dat een concentratie van het landbouw onderwijs in Zeeland wordt doorgevoerd. De vier in deze provincie bestaande landbouwscholen (Middelburg, Goes, Hulst en Schoondij ke - red.) zullen binnen afzienbare tijd tot twee scholen teruggebracht worden. Ik doe een dringend beroep op de schoolbesturen en de le raren aan deze concentratie mee te werken". „Het is zonder meer schadelijk voor Zeeland dat het landbouwon derwijs zoals dit thans over vier scholen is verdeeld, wordt gehand liaafd. De mogelijkheden die dit on derwijs op grond van de mammoet wet krijgt, komen niet overal tot ontplooiing." Dat zei ir. P. J. Lardinois, minis ter van Landbouw en Visserij, in zijn toespraak ter gelegenheid van de feestelijke opening, van het nieu we gebouwencomplex van de land- bouwpraktijksehool „Prins Willem" in Schoondijke. De bewindsman wees erop dat het aantal leerlingen dat in Zeeland landbouwonderwijs volgt steeds meer terugloopt. Op de meeste landbouwscholen wordt het leer- program met het jaar moeilijkier uitvoerbaar. Minister Lardinois had begrip voor de problemen, waarmee de Zeeuwse landbouwscholen te kampen hebben. Maar de vernieu wing van het onderwijs, ook in de landbouwsector, eist nu eenmaal een meer doelmatige opzet en organisa tie. Daarbij legde de minister de nadruk op de aanvullende en af rondende taken van de landbouw- praktijkscholen. Hij complimenteerde bestuur en docenten van de school in Schoon dijke voor de wijze waarop zij zich van deze taken hebben gekweten. In 1969 volgden 1200 scholieren en 600 niet-scholieren de landbouw- praktiijklessen terwijl 528 personen de dagcursussen volgden. Woorden van lof uitte de minister ook over het nieuwe gebouwencomplex. De landbouwpraktijkschool in Schoon dijke is in zijn soort de derde in ons land. „Het is niet mogelijk alle land bouwscholen zo in te richten als hier in Schoondijke". aldus minister Lar dinois. Na zijn toespraak, die met grote aandacht door ongeveer driehonderd genodigden werd beluisterd, onder wie de commissaris der koningin in -Zeeland, mr. J. van Aartsen, bracht minister Lardinois door een sleutel om te draaien een radiografisch be stuurde laadsehop op gang die ver volgens een „ererondje" door de grote praktijkloods maakte. Als te genprestatie ontving ir. Lardinois een oude kaart van Zeeuwsch-Vlaan deren uit handen van de voorzitter van het schoolbestuur, de beer L. C. C. Cammaert. Tevoren had de heer Cammaert met voldoening gewaagd van de tot standkoming van de nieuwbouw, ge realiseerd door het architectenbu reau Rothuizen en Visker uit Rot terdam en het aannemingsbedrijf Leemhouts uit Sluis. De kuristenaar Piet Klinckhamers uit Koewacht ver vaardigde het metaalplastiek op het schoolplein. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH G.S. van Noord- Brabant spreken, zich op dit moment nog niet uit over de wenselijkheid van tolvrijmaking van de Haring- vlietbrug. Dat blijkt uit hun ant woord op vragen van het statenlid D. J. Boot, die hij bij brief van 25 augustus stelde. Wel zullen G.S. zich in verbinding stellen met de N.V. Brugverbinding „Haringvliet" om te vragen of die N.V. aanleiding ziet tot wijziging van de door haar met het rijk gesloten overeenkomst. De heet Boot had op tolvrijmaking aangedrongen, gezien het belang van de brug voor West-Brabant nu de Volkerakdam voor licht verkeer is opengesteld, een belang dat nog zal toenemen als ook de Zoomweg tot Dinteloord vrij komt voor het ver keer. Die tolvrijmaking is te berei ken als het rijk de brug tegen boek waarde van de N.V. zou overnemen. Uit het antwoord van G.S. blijkt, dat ze de brug op het ogenblik, nu de Volkerakdam nog slechts voor licht verkeer is opengesteld, voor Brabant van beperkt belang vinden. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De heer E. W. uit Ludwigshafen is bij de bouw van een fabriekshal bij Hoechst aan het Sloe geraakt door een aan een dragline hangende ijzeren paal, die door de wind aan het slingeren was gebracht. Met verwondingen moest hij per am bulance worden overgebracht naar het St.-Jozefziekenhuis. NAAR AANLEIDING van een nieu we oproep van het internationale comité van het Rode Kruis in Gene ve om financiële steun aam de hulp acties in Jordanië heeft het Neder landse Rode Kruis 87.000.over gemaakt. (ADVERTENTIE) eindhoven in de philips-jubileum-hallen een centrrfm voor middenstand handel - industrie op het kruispunt van europawegen (Van onze correspondent). OOSTBURG De tentoonstellin in de barakken bij het St.-Antonius- ziekenhuis, waar de door de bejaar den vervaardigde werkstukjes wer den getoond, en zo mogelijk ver kocht, is een groot succes geworden. Zuster Arnolda Verschuuren, leid ster van de bejaarden, incasseerde ongeveer f 1500,-. Hiermee kunnen weer heel wat grondstoffen voor het vervaardigen van nieuwe werkstuk jes worden aangeschaft. DEN HAAG (ANP) Het lid van de Tweede Kamer mej. A. Kes- sel (groep Aarden) heeft woensdag minister Klompé van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk attent gemaakt op de' schoolradio-uitzen ding van Echo-junior, waarin de kinderen werden aangespoord een brief te sturen aan de Belgische eerste-minister Eijskens om te pro testeren tegen het vanaf 1 oktober toelaten van het op grote schaal vangen van allerlei soorten vogels. Mej. Kessel dringt er bij minister Klompé op aan deze actie van de jeugd te ondersteunen. „Welke initi atieven denkt de minister te nemen evt. ook in Benelux- en EEG- verband om tot een overleg met de betrokken Belgische autoriteiten te komen, opdat maatregelen kun nen worden genomen om aan deze massale vogelvangst een einde te maken", aldus dit kamerlid. VAN DE VAKANTIEGANGERS, die in liet afgelopen zomerseizoen in vliegtuigen van de chartermaatschap pij Martinair Holland werden ver voerd, had meer dan 80 proeent Spanje als bestemming. In Spanje had Malaga de voorkeur, gevolgd door Palma en Alicante. Pas daarna volgden Italië en Joegoslavië als toeristische bestemmingen, aldus deelde Martinair mee. (Van een onzer verslaggevers) COLIJNSPLAAT De archeologische duikoperatie bij Colijnsplaat is waarschijnlijk voorlopig ten einde. De tweede „duik" van de genie- ploeg in de Oostersclielde, met het doel resten te ontdekken van de Romeinse Nehalennia tempel, heeft gisteren geen resultaat gehad. Hoewel het weer redelijk geschikt was om 22 meter in het zilte water af te dalen, bleven de genisten maar vijftig minuten onder water. Er was niets te zien, behalve de mysterieu ze heuveltjes die de ploeg van de eerste luitenant van de genie, W.C.J. Goemaat, al had ontdekt. Zonder resultaat heeft men gisteren gepro beerd enkele heuveltjes te onderzoe ken met een „prikker". Hierin stuit te men niet op harde voorwerpen, maar, naar een zegsman van de duikers ons meedeelde, dit lag meer aan het onvoldoende bereik van de peilstok dan aan het ontbreken van onder de zandbergjes waarschijnlijk aanwezige oudheidkundige voorwer pen. Het werd gisteravond onwaar schijnlijk geacht dat men die mid dag de laatste duik van het jaar naar de geheimen van de godin had gemaakt. Zoals bekend heeft de ar cheologische visexpeditie gedurende enkele maanden op dezelfde plaats uitgevoerd, wereldsucces gehad. De najaarswind van de afgelopen we ken heeft de duikoperatie nu echter parten gespeeld. Men acht daarom de vooruitzichten om in het voorjaar opnieuw met het duiken te beginnen veel gunstiger, temeer omdat het zicht dan beter is en men tweemaal per dag met dood tij in zee kan afdalen. De godin Nehalennia in de tweede en derde eeuw na Christus, behoed ster van hen die van de Zeeuwse kust de gevaarlijke oversteek naar Engeland maakten, is de varende ar cheologen ditmaal niet gunstig ge zind. (Van onze corespondent) VLISSINGEN Er is ingebroken in de r.k. pastorie en kerk. Door het forceren van een deur heeft men zich waaruit men ook de kerk kan berei- toegang verschaft tot de pastorie van ken. Zowel in de kerk als in de pastorie is alles op geld doorzocht. Uit een brandkast in de pastorie heeft men een bedrag van circa 2.000,ont vreemd, terwijl men uit offerbussen in de kerk circa 300,heeft gesto len. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Zoals bekend zullen negentien ge kwalificeerde kamerleden van de KVP (specialisten op allerlei gebied en ministeriabele figuren) in elk ge val op een verkiesbare plaats komen te staan. Hun kandidatuur is prak tisch onaantastbaar. Het zou wel eens mogelijk zijn dat een aantal zittende kamerleden, waaronder de heer Du- sarduyn, moet wijken voor nieuwe gezichten, die de KVP kan recruteren uit de sollicitanten op de befaamde advertentie. Alleen indien de heer Dusarduy-n om zijn specialismen (waaraan moge Tijkerwijs het specialisme „volksge zondheid" zal worden toegevoegd) tot de groep der vaste KVP-kamerleden zou worden toegelaten, is zijn herver kiezing zeker. Zou het bij de opstel ling van de KVP-kandidatenlijst gaan om regionale vertegenwoordigers, dan zou volgens sommige kringen, de heer J. Molthoff, burgemeester van Hulst, tot de kanshebbers behoren. Hij zou tot sollicitatie voor een plaats op de kandidatenlijst zijn uitgenodigd. De heer Molthoff toonde zich echter over onze vraag om bevestiging hoogst verbaasd en verklaarde van niets te weten. (Van een onzer verslaggevers). WILLEMSTAD Na veel tegen slagen is de Rotterdamse bergings maatschappij Van der Graaf er gis teren in geslaagd het Belgische bin nenvaartschip Scaldis (1300 ton) te lichten. De Scaldis was een van de drie binnenvaartschepen, die op woensdag 16 september bij een he vige storm in het Hollandsch Diep door de metershoge golven werden opgeslokt. Na ruim twee en een halve week ingespannen arbeid zijn de jlrie schepen gelicht, zodat de scheepvaartroute op het Hollandsch Diep weer normaal bevaarbaar is. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een meisje aan het roer van een scliip. Een meisje dat matrozen bevelen geeft. Een stuurvrouw, die de golven beheerst. Dat is een toekomstbeeld in de koopvaardij nu de zeevaartschool sinds kort ook meisjes opleidt in het zeemansvak. Dat gebeurde mede op verzoek van reders die er brood in zien dames in te schakelen in de vaart. De gewoonste zaak van de we reld? Bij het overkoepelend orgaan van de verenigingen van kapiteins en officieren ter koopvaardij in Rot terdam zegt men: „Eerlijk gezegd, we zijn er wel een beetje bang voor. In tegenstelling tot de reders zien wij wel de nodige moeilijkheden in de praktijk! Want een vrachtschip is helemaal berekend op een mannen gemeenschap. Matrozen hebben hun eigen jargon. Ze gebruiken uitdruk kingen die niet bestemd zijn voor damesoren. Iedereen weet wel dat zeelui hun eigen humor hebben en het zal niet zo gemakkelijk voor hen zijn om zomaar bevelen van een vroirw te krijgen. Dan heb je ook het sexuele as pect. Iedereen kent de verhalen van matrozen aan de wal. De hele reis een vrouw aan boord, dat kan moei lijkheden geven. Er zijn ook zuiver praktische kwesties. Zoals de toilet ten. Er is op geen enkel schip een dames-w.c. En zo'n stuurvrouw zal toch ook een eigen slaapvertrek no dig hebben. Op da gebied zal de overheid de voorschriften moeten aanpassen". Een stuurvrouw moet aan precies dezelfde eisen voldoen als een stuurman. „Gelijke rechten en gelij ke plichten", zegt men bij het over koepelend orgaan. „Dat wil zeggen: de tweejarige opleiding in onder meer navigatie, aardrijkskunde, ta len, ladingbehandeling. Verder: elk jaar een gezondheidskeuring, Zeer goede ogen en oren en niet in de laatste plaats voldoende persoonlijk heid om gezag te kunnen dragen. En de stuurvrouw zal, net als haar mannelijke collega, ook het ruim in moeten om mee te lossen en te laden". „Ze moet weten dat het niet al leen maar gaat om het bedienen van het roer en dan nog wat lui liggen aan een Zuidamerikaans strand. Dat zijn fabeltjes, er moet hard gewerkt worden. De laatste tijd ook steeds meer door de stuurlieden. Ze moe ten steeds meer zelf de „rotkarwei- tjes" opknappen omdat er te weinig en onvoldoende deskundig personeel is". Wordt de stuurvrouw in de Ne derlandse koopvaardij geaccepteerd? De tijd za] het leren. „Maar wij hebben de indruk", zegt men in Rotterdam, „dat dè reders de dames vooral voor de passagiersschepen willen hebben. En dat kan dan weer een discriminatie van de mannen betekenen'. Met het starten van een radiogra fisch bestuurde laadsehop verrichtte minister ir. P. J. Lardinois de offi ciële opening- van het nieuwe ge bouwencomplex van de landbouw praktijkschool „Prins Willem" ki Schoondijke. (ADVERTENTIE) Daardoor verkrijgt u met weinig geld deelname in vrijwel alle belangrijke, dy namische Duitse wereld concerns. Met, door de grote spreiding, een zo gering mogelijk risico. Vraagt u eens inlichtingen. UNIFONDS TESSELSCHADE5TRAAT 12 AMSTERDAM TEL. 020 -16 0011 1st. 241 (VERVOLG VAN PAGINA 1) Overigens zal zij weinig aan de situatie kuimen veranderen. In '66 immers hebben de Kamers de pen sioenwet aanvaard, die ondermeer bepaalt, dat een uitkering van de Raad van Arbeid (ondermeer het AOW-vakantiegeld) gekort dient te worden op de Amhtenai-enpen- sioenen van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, de zogeheten „inhouw". Een onbillijkheid Een adjunct-directeur van een sociale instelling de man ver zocht ons met klem zijn naam niet in de krant te zetten vindt van niet. Zijn commentaar: „Het is inderdaad zo, dat om een voorbeeld te noe men het AOW-vakantiegeld dat meneer Verolme krijgt, niet op zijn pensioen gekort wordt. Meneer Ve rolme is geen ambtenaar en krijgt derhalve het volle pond. Maar la ten we niet vergeten dat degenen, die in overheidsdienst zijn (ge weest) nooit een centje AOW be talen (hebben betaald). De AOW is namelijk voor rekening van de overheid. Werknemers in dienst van een onderneming daarentegen beta len wel AOW-prcmie. Daar komt nog bij, dat in liet overheidspen- sioen al vakantiegeld zit. Toegegeven bij ambtenaren wordt de AOW-premie die door de overheid wordt betaald bij het inkomen geteld, waardoor er wat meer belasting betaald moet wor den. maar daar staat weer tegen over dat die ambténaren een wel- vaartsvast pensioen krijgen, waarop lang niet iedereen die in 'n bedrijf heeft gewerkt aanspraak kan ma ken. Je moet met alle factoren re kening houden". Neemt niet weg, dat er bij veel bejaarden, die met een schamel pensioentje moeten zien rond te komen, groot onbeha gen bestaat. Zij hadden gerekend op een extraatje: een extraatje voor kleren, een vloerkleed, een meubelstuk of een bescheiden reis. Menig bejaarde, die vroeger Va dertje Staat diende, kreeg zó wei nig, dat hij niel eens het allernood zakelijkste kon aanschaffen. En dat is alleen maar triest. 's-GRAVENHAGE Ned. Herv. Kerk. beroepen te Dreischor c.a. drs. J. Gers, predikant van de buitenge wone wijkgemeente in wording te Ridderkerk-Slikkerveer. Bedankt voor Nieuweroord J,L. Ravesloot te Veen (N-B).

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3