BEJAARDEN VOELEN ZICH GENOMEN Bolivianen zwenken weer naar links EXODUS VAN ZEEUWSE KAMERLEDEN TRIM DOOR GYM VOOR DE CONDITIE bént lekker lui h Treffer AOW-vakantiegeld gekort op ambtenarenpensioen Herfst wordt waarschijnlijk te nat PANTSERWAGENS OP PLEIN 1813 Stunten met melkprijs strafbaar een vertrouwd DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 25e Jaargang No. 6366 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem SOBERHEID ROES SNEL Willemstad gaat maatregelen nemen tegen dronken schippers Manusama: Erg teleurgesteld over gesprek met De Jong DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. DE VRU ZEEUW Advertentieprijs pet mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15- Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzehding advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.n». 11 uur. (Van e enonzer verslaggevers) BREDA Indringende klacht van een Bredase gepensioneerde „Mijn vrouw en ik beurden samen 163,17 AOW-vaakntiegeld. Ik krijg een klein pensioentje van de ge meente en van.dat pensioentje heb ben ze deze maand maar liefst zes envijftig gulden en zes cent inge houden omdat ik AOW-vakantie geld heb ontvangen. Iets meer dan vier tientjes pensioen bleef er over. Je reinste staatsdieverij, meneer Zet u dat maar in de krant." Op de kantoren van de Raad van Arbeid hebben ambtenaren van de Pensioenraad in de afgelopen dagen overuren gemaakt om alle verbol gen 65-pIussers, die opheldering wensten, te Woord te staan en op menige Sociale Dienst stond de te- lelefoon roodgloeiend. Er waren gepensioneerden, die met de afrekenstaatjes in de hand aantoonden een paar gulden pen sioen ontvangen te hebben. Een ambtenaarsweduwe kwam zeggen, dat zij door de uitkering van het AOW-vakantiegeld deze maand zeg ge en schrijve 32,23 aan het loket had gekregen in plaats van de ver wachte 123,36. Huilend vertelde ze de man die haar die paar tientjes toeschoof, dat het vakantiegeld aan kleren was opgegaan. Nu moest ze ■naar zien hoe de eindjes aan elkaar te knopen. Klacht van een andere weduwe „Vandaag heb ik de cheque ont vangen en raadt eens hoeveel het was Anders krijg ik 336,en nu met het AOW-vakantiegeld erbij 361,Dus van drie pro cent wair we recht op hebben (on geveer 90,-) hou je precies 25,- vakantiegeld over. Nou, daar kun je best van naar Spanje gaan." Een oud-parkwachter van de ge meente Breda; „Ik vind dit meer dan schandalig. In de twaalf en een half jaar dat ik voor de gemeente heb gewerkt, heb ik voor mijn pen sioen betaald. Omdat ik vakantie geld van de AOW krijg korten ze mijn pensioentje. Ik vind dat zon der mer een grove onbillijkheid. Dit jaar hebben we drie procent va kantiegeld gekregen. Volgend jaar wordt het waarschijnlijk zes. Dan houden we geen bliksem over. Dat kan toch niet, meneer. Ik ben lid van een bejaardenbond. Het wordt hoog tijd dat we met z'n allen op trekken naar Den Haag om er de hoge heren, die het op het Binnen hof zo druk met vergaderen heb ben, eens precies te vertellen, dat een grote groep Nederlanders zich genoemen voelt. Dat er iets moet gebeuren vindt mevrouw A. de Vogt-v. d. Wijngaart, Vlielandstraat 69 in Breda, ook. Zij is nog ver van de pensioengerechtigde leeftijd af en dus geen belanghebbende. Via een ingezonden stuk in de krant heeft zij alle bejaarden, die zich te kort gedaan voelen opgeroepen zich met haar in verbinding te stellen. Mevrouw De Vogt: „Waarom moet er in 's hemelsnaam zoveel van die paai- centjes die de bejaar den ontvangen ingehouden wor den? Wat moet een echtpaar met honderd gulden vakantiegeld begin nen Het kan er amper een dagje van uitgaan. Alles is zo duur. Al leen degenen, die een appeltje voor de dorst hebben kunnen zich een reisjes naar het buitenland veroor loven. De doorsnee-bejaarde hoeft daar gewoon niet aan te denken". Mevrouw De Vogt, die al verschil lende reacties op haar aanbod-van- goede-diensten heeft ontvangen, is van plan met de bejaarden te gaan praten. „Eens kijken wat er uit komt", zegt zij. (VERVOLG OP PAGINA 3) (Van onze redactie buitenland) LA PAZ Bolivia, waar de agitatie bijna endemisch is, Is gisteren voor de zoveelste keer in 24 uur van bewind ver- anderd. Wilde aanvankelijk generaal Rogelio Miranda liet land naar rechts laten zwenken, thans heeft de linksgeoriënteerde en nationalistische generaal Juan Jose Torrez naar het schijnt het heft in handen. Hij heeft de steun gekregen van een deel van de studenten en vak verenigingen, in het bijzonder van de machtige organisatie van tin-piijn- werkers. Even voor dinsdag-middernacht had een der leden van het dinsdag ge vormde militaire driemanschap, de luchtmacht-generaal Fernando Satto- ri, generaal Torrez een bezoek ge bracht. Hoewel over het onderhoud tussen beiden niets bekend is, dien de generaal Sattori kort na zijn be zoek aan Torrez zijn ontslag in. De t*ee andere leden van de jun ta, lanSmacht-generaal Efrain Gua- challa en schout-bij-nacht Alberto Albarracin, traden daarna eveneens af. Generaal Torrez heeft sinds woensdagochtend de macht in han den. Hij was dinsdag reeds door de troepen die trouw gebleven zijn aan het afgetreden staatshoofd, generaal Alfredo Ovano, tot president van de republiek uitgeroepen. Generaal Torrez heeft woensdag middag het presidentiële paleis in La Paz betrokken, waarheen hij letter lijk door een talrijke menigte was gedragen. Toen hij de militaire basis El Alto, bij La Paz, verliet, spoorde hij de Bolivianen aan hun kalmte te bewaren. Vanaf het balkon van het Quema- do-paleis verkondigde generaal Tor rez, dat de vier pijlers waarop zijn democratisch bewind zou rusten, de universiteiten, de arbeiders, de boe ren en de militairen zijn. Onder het balkon juichte een grote menigte de nieuwe „sterke man" van Bolivia toe, die een tijdperk van rechtvaardigheid, soberheid en ver betering van de overheidsvoorwaar- den aankondigde. De arbeiders zou den profiteren van de „buitensporige winsten" van de bureaucraten, want de soberheidsmaatregelen zouden worden toegepast te beginen bij de meest bevoorrechten. „Ik ben de pre sident van de arbeiders", zo riep Tor rez uit. Hij zwoer, uitsluitend de be langen van het volk te zullen dienen en besloot met de woorden: „Als het mocht zijn dat ik mijn beloften niet na kom, verzoek mij 'dan het paleis te verlaten". De roes als gevolg van de over winning van generaal Juan Jose Torrez heeft gisterenmiddag in som mige gevallen het karakter aangeno men van een revolutionaire opstand. Volgens berichten van plaatselijke radiostations zijn aanvallen gedaan op bezittingen van rechtse politici, die dinsdag generaal Rogelio Miran da hebben gesteund. In. Cohcabamba, 200 km ten oosten van de Boliviaan se hoofdstad, gingen linkse elemen ten aan de haal met inventaris van de Amerikaanse voorlichtingsdienst USIS en werd de Amerikaanse vlag in brand gestoken. De woningen van rechtse figuren werden aangevallen. De politie scheen niet in staat te JUAN JOSé TORREZ zijn, de gewelddaden te beteugelen. De plaatselijke radiostations spoor den de bevolking echter voortdu rend aan, de orde te bewaren en elke vorm van geweldpleging te vermijden. Na de „capitulatie" van het mili taire driemanschap, scheen alleen generaal Miranda, die president Ovando tot aftreden dwong, zich nog te verzetten tegen de nieuwe situa tie. Maar in de Boliviaanse hoofdstad, La Paz ontwikkelde de toestand zich snel. De achter generaal Torrez staande troepen namen zonder slag of stoot bezit van het Quemado- paleis. Burgers, in het bijzonder stu denten en arbeiders, vormden gewa pende groepen. Een hiervan drong de centrale gevangenis van La Paz binnen en bevrijdde politieke ge vangenen en vakbondsleiders. Een andere groep bezette de lokalen van het conservatieve dagblad „El Diari- o" om er een coöperatie van te maken. Troepen van generaal Torrez zijn opgerukt naar de zetel van de gene rale staf, waar generaal Miranda, wiens troepen zich terugtrokken, zonder het op vechten te laten aan komen, overhaast gevlucht was. De Haagse politie had gisteren grootscheepse maatregelen getroffen in ver band met het gesprek tussen de leider van de „republiek der Zuid-Moiukken" ir. Manusama, en minister-president De Jong. Er waren 168 politiemensen gewapend met karabijnen, op de been. Bij het kabinet van de minister-presi dent aan het Plein 1813 waar de bespreking werd gevoerd, stonden vier pantservoertuigen van de mobiele eenheid van de Koninklijke Marechaussee opgesteld. Voor het grote monument hield men drie propvolle overvalwagens stand-by. Er was echter geen enkele jonge Zuid-Moinkker te bekennen. (VERVOLG OP PAGINA 3) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/DEN HAAG Naar alle waarschijnlijkheid zal Zeeland na de komende Tweede-Kamerverkiezingen niet meer, of hoogstens door één afgevaardigde, in de Tweede Kamer vertegen woordigd worden. Gisteren is bekend geworden dat de heer C. van der Peyl uit Kioetinge, die voor de CHU zitting in de Tweede Kamer had, niet zal terugkeren. Ge zondheidsredenen noopten hem tot terugtreden. Hij blijft wel voorzitter van de CHU-fractie in de staten van Zeeland. Mr. J. F, G. Schlingemann uit Goes (VVD) bereidt de opzegging van zijn kamerlidmaatschap voor in verband met zijn recente verkiezing tot lid van het Zeeuwse college van GS. De heer J. van Bennekom (AR) uit Mid delburg heeft eveneens besloten zich uitsluitend aan de belangen van stad en gewest te gaan wijden (hij is wet houder van Middelburg) terwijl de PvdA-afgevaardigde Schipper na zijn benoeming tot burgemeester van Oostburg als kamerlid is afgetreden. In al deze gevallen ziet het er al lerminst naar uit dat de aftredende volksvertegenwoordigers in de Twee de Kamer door Zeeuwen zullen wor den opgevolgd. Als opvolger van de heer Van der Peyl wordt een kandi daat uit Overijsel genoemd. De AR behoudt een afgevaardigde, die zich tot nu toe sporadisch met Zeeuwse zaken bezig hield, de heer Zijlstra uit Oosterland. Van de VVD en de PvdA zijn de bedoelingen niet bekend, maar benoeming van andere Zeeuwen op de leegkomende zetels wordt in poli tieke kringen praktisch uitgesloten geacht. Als een van de Zeeuwse kandida ten zal dan waarschijnlijk overblijven de heer W. Dusarduyn uit Goes, die voor de KVP zitting in de Tweede Kamer heeft. Of de heer Dusarduyn straks op een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst zal komen te staan hangt echter niet samen met het ge west van herkomst. Vertegenwoordi gers van de KVP uit dè noordelijke provincies maken in principe even veel kans ais hij. (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD „Laat je niet in de boot nemen, als je een glaasje op hebt". Deze slogan gaat opgang maken in Willem stad, waar het gemeentebestuur maatregelen gaat nemen tegen dronken schippers. Een wijziging in de politieverordening zal het voortaan mogelijk maken, dat „personen, die in kennelijke staat van dronkenschap zijnde een schip bes-turen" op de bon wor den gezet. De gemeente neemt deze maat regel omdat het in 't afgelopen seizoen meermalen is voorgeko men, dat mensen, die een paar glaasjes teveel hadden gehad, achter het stuurwiel van hun boot kropen. Eenmaal zelfs met als gevolg een vrij aanzienlijke schade. Het artikel is uiteraard alleen van kracht in openbaar vaarwater in de gemeente Wil lemstad. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De president der Zuidmolukkers in Nederland, ir. J. A. Manusama, is zeer teleurgesteld over. het gesprek, dat hij gisteren met de minister-president De Jong en minister Luns heeft gevoerd. In 'n commentaar tegenover ons zei de Zuidmolukse leider, dat beide Ne derlandse bewindslieden hem dui delijk te verstaan .hadden gegeven dat zij de Zuidmolukse zaak als een afgedane zaak beschouwen. „Dit vind ik erg teleurstellend", aldus ir. Manusama, „omdat zowel minister president De Jong als minister Luns mij op 31 augustus beloofd hadden tijdens een gesprek de gehele pro blematiek der Zuidmolukse repu bliek te zullen behandelen. Nu werd mij min of meer verweten dat ik na twintig jaar nog niet van mening ben veranderd en nog steeds voor hetzelfde doel vecht." De heer Manusama zei dat hij en zijn mede-gesprekspartner, de heer Hitianubessy, even overwogen heb ben om het gesprek af te breken. Dit hebben wij niet gedaan omdat we de Nederlandse regering niet het argument in handen- wilden spelen dat wijniet wilden praten, aldus ir. Manusama. De heer Manusama zei geen voor stander te zijn van het gebruiken van geweld om een bepaald doel te bereiken. Hij zei de resultaten van het onderhoud uitvoerig te hebben besproken met de leden van zijn kabinet. „Op zo kort mogelijk ter mijn zullen wij thans onze mensen inlichten, voor wie dit, evenals voor mij, een diepe teleurstelling zal zijn." Ik heb, zo vervolgde hij, de beide ministers duidelijk gemaakt dat men grote ontevredenheid creëert door dit beleid. Men heeft het ons erg moeilijk gemaakt. De heer Manusa ma zei niet te verwachten dat zijn mensen „moeilijkheden zullen gaan maken". Er is echter nog een andere groep Zuidmolukkers in Nederland, die wat radicaler denkt dan wij. W-at die zullen gaan doen, kan ik niet voorspellen, aldus ir. Manusama. (Van. onze sportredactie) -L. r' AMSTERDAM Onder het motto „Trim door gym" wil het Konink lijke Nederlands Gymnastiekverbond (KNGV) iedere Nederlander via enkele eenvoudige oefeningen in staat stellen zijn of haar conditie te testen en eventueel op te voeren. „Wij hebben begrip voor de noden van deze tijd. Deze actie wordt gehouden in navolging van de succes volle „trimactie" van de Nederlandse Sport Federatie", zei de KNGV- voorzitter, de..heer J. D. dg Jong, gisteren in het Hilton-hotei te Amster dam bij de start van de actie „Trim door gym". De 850 bij de KNGV aangesloten verenigingen zullen hun zalen ter beschikking stellen en de 3000 technische leiders zullen als deskundige begeleiders de verrichtingen gadeslaan. De kosten voor een conditie test zijn twee gulden. „Het is de bedoeling deze test om de drie maan den te laten afleggen. Men kan dan gemakkelijk zelf nagaan of de con ditie achteruit danwel vooruit is gegaan", aldus de voorzitter. De test neemt ongeveer drie kwartier in beslag en wordt afgenomen van groepen van maximaal 18 personen. De lichamelijke vaardigheid zal worden' gemeten naar de prestaties van negen oefeningen, waar onder oefeningen aan de ringen (halve minuut zoveel mogelijk zwaaien maken), aan de brug (zoveel mogelijk over één legger een keersprong maken) en touwtje-springen. Voor ieder onderdeel worden punten ge geven. Het totaal kan dus opgevoerd worden. De actie wordt mogelijk gemaakt door financiële steun van enkele bedrijven, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Stunten inet melk prijs wordt strafbaar. Per liter moet de melk voor tenminste 59 cent ver kocht worden aan de consument. Gisteren heeft het produktschap voor zuivel een nieuwe verordening aan genomen waaruit dit voortvloeit. Tot augustus volgend jaar is de voorzatter van het produktschap be voegd voor een bepaalde gemeente, groep of deel vam, gemeenten ver plicht -de minimumprijs voor te schrijven. Zo'n voorschrift geldt dan voor vier maanden. De bedoeling van deze minimum-meilteprijsregelinig is direct te kunnen optreden tegen stuntverkoop van melk, of zoals het officieel heet tegen „excessie ve prijsconcurrentie". De verorde ning geldt alleen' voor verpakte ge pasteuriseerde gestandaardiseerde melk. Voondiat een bepaald stunt- verbod wordt uitgevaardigd, zal nauw overleg tussen het produkt schap en de ministers van landbouw en Economische Zaken jonden ge- DE 45-jarige A. de Zanger, monteur bij het elektriciteitsbedrijf in Rot tendam is gisteren bij zijn werk in het transfonmatohhuisjé' om het le ven gekomen, IN DE Italiaanse stad Reggio heerst een algemene staking, die uitgeroe pen is door een comité dat, er voor strijdt Reggio de hoofdstad van Cala- brië te maken. Het postkantoor is in brand gestoken. (ADVERTENTIES) (Vraag onze nieuwe bontfolder) Grote markt 25, Breda,Tel.01600-306501 lakens en slopen (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT In tegenstel ling tot verleden jaar toen vooral september'en okto ber zeer droog bleven, lijkt reeds nu dat de herfst van 1970 belangrijk natter dan normaal zal uitvallen. De septembermaand kwam al op een gemiddelde oUer het hele land van 80 mm tegen normaal 72 mm, daar kunnen wij nu reeds de eerste veel te natte okto berweek' aan toe voegen waarin plaatselijk al 40 tot 40 mm regen viel. De herfst in zijn geheel (drie maanden) geeft 225' mm regen. Verleden jaar slechts 131 mm maar in zeer natte herfsten komt dit landge- middelde hoven de 300 mm, récord herfst 1944 met 342 mm. De zware herfstregens worden veroorzaakt door qen grote depressieactivi teit met aanvoer van veel kou in de bovenlucht. Eén situatie zoals in de eerste oktoberdagen waarhij dan boven het warme zeewater zware buien ontstaan die landinwaarts trekken. Het zijn voornamelijk deze bui en, vergezeld nog vaak van onweer of hagel, die in korte tijd veel neerslag veroorzaken. In ieder ge val meer dan de gewone fronten die passeren waar slag beneden de tien'milli- bij meestal de etmaalneer- meter blijft. Als record boek oktober 1932 met in natste oktober staat te Zandvoort 321 mm regen tegen 82 mm normaal in dat gebied.-

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1