„Kritische artsen Niet mee te praten OPLEIDING TOT LERAAR IN NIEUWE STIJL Vrouw van rechter met moord bedreigd tie heerlijke, nieuwe smaak lift volop verkrijgbaar DOKTER J. H MULDER: ZO REAGEREN COLLEGA'S Experiment in Tilburg de dubbel-Iekkere vruchtenlimonade met't zuivere sap van ananas en grapefruit 'n hele liter slechts 85ct. Oplappen Curatief Wetenschappelijk PSEUDO-ANESTHESIST Ziekenhuis verzweeg aanhouding België wacht op schandaal-proces DE ZAAK MCKAY Duitsers vinden dierenmishandeling erger dan slaan vrouw of kind I>E PLAAT POETSEN dii|0«ef Curvometer" toont opvoering van bromfietsmotor DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) „Onze groep kritische artsen is ontstaan uit een alge mene onvrede: verdienen we niet veel te veel? Hoe zit het met de collegialiteit? Hoe staat de arts in de militai re dienst er voor? Zijn we voor of tegen een nationale gezondheidszorg? Het zijn allemaal moeilijke en ab stracte onderwerpen. Over al dit soort problemen moet de arts in discussie treden met de buitenwacht. Het. is bepaald niet gemakkelijk hem over deze drempel heen te helpen. MOORDRECHT. „Wij staan als kritische artsen mo menteel voor de moeilijke be slissing om de zaak binnen het ledencongres van de maatschap pij ter bevordering van de ge neeskunst te laten ploffen óf over te gaan tot de oprichting van een alternatieve artsen maatschappij. Het gaat tenslotte niet om ons artsen, maar om het welzijn van de patiënt. Aan hem moet het eerst gedacht worden Aan het woord is J. H. Mulder (30), assistent-specialist uit Moor drecht, een van de kritische artsen, die tijdens het vorige week gehou den artsencongres in Den Haag door de collega's de zaal zijn uit gewerkt, toen getracht werd een discussie te forceren tussen de meer dan 600 artsen over medisch- sociale problemen. „Maar ja, wat wil je, wanneer daar mijn langharige collega lem- hoff plotseling het spreekgestoelte bestormt, kan ik mij voorstellen dat zich in de zaal een soort „rechtse overreactie" losmaakt. Een arts met lange haren, dat is wel iets heel nieuws binnen de eigenlijk rechts-apathische clan van de medische stand in Nederland. Ja, we hebben de publiciteit zelf gemaakt en het succes van onze actie werd ons door deze reactie tijdens de artsenvergadering in de schoot geworpen. We hebben ons iets op de hals gehaald en zullen ons waar moeten maken. De be slissing moet nog worden genomen, maar wellicht zullen we begin vol gend jaar een alternatief artsen congres gaan houden". Waarom kritische artsen? Mulder: „Kijk, onze groep be staat merendeels uit nog niet zo lang geleden afgestudeerde artsen, specialisten, psychiaters enz., die in hun studententijd meestal poli tiek actief zyn geweest, bijvoor beeld binnen de studenten vakbe weging (SVB). Dan duik je opeens je beroep in en komt in een omge ving, waar politiek een vuil woord is. Het merendeel van de Neder landse artsen vindt, dat hun bezig heden een a-politiek karakter heb ben, terwijl ze er zich niet van bewust zijn, dat puur-medische standpunt juist extreem-politiek is: ze laten zich hierdoor gebruiken als aanpassers van hun patiënten aan niet bevredigende maatschap pelijke structuren". de been helpt. Hij is er niet mee klaar. a>ls hij de maag van zijn vrouw die zelfmoord wilde plegen, laat leegpompen. Hij is er niet mee klaar als hij zijn dochter, die zich wil aborteren, geld geeft om hiervoor naar Engeland te gaan Hij weet, dat als hij van zijn werk hoofdpijn krijgt en toch moet doorwerken, een aspirientje maar even helpt. Het gaat er om te voorkomen, dat het zo ver komt". „Wat heeft de huisarts er aan, als hij de man op zijn spreekuur, die zich gewoon ziek voelt, met een medicijn naar huis kan sturen, terwijl hij weet, dat het maar voor even goed gaat. Wanneer hij de havenarbeider met rugklachten heeft onderzocht en rust voor schrijft, weet hij dat hij de man weer gereedmaakt om opnieuw ziek te worden". „Het beste wordt dit probleem geïllustreerd door de film Mash, waarin de legerarts zich bewust is van het feit dat hij de gewonde soldaat alleen maar weer oplapt om hem opnieuw het slagveld in te sturen, waar hij weer gewond zal raken. Ik durf rustig te zeggen, dat de maatschappij van nu dat slagveld is. Zodra je je dit als arts realiseert voel je: ik ben waanzin nige dingen aan het doen". De arts kan zich niet langer puur-medisch opstellen, hij zal in de maatschappelijke problematiek moeten duiken. Dat betekent, dat er prioriteiten gesteld moeten wor den. Wat komt er het eerst voor onderzoek in aanmerking, de rela tie arbeidsonvrede-ziekteverzuim, woonsituatie-psychische klachten of andere zaken? Zo gauw hier de keus gemaakt moet worden, stel» de arts zich politiek op. Maar onderkent de maatschappij ter bevordering van de genees kunst ook niet dat maatschappelijk engagement voor de arts onvermij delijk is? Mulder: „Het bestuur, dr. Van der Drift en de zijnen, zeker wel. maar de achterban, de grote groep Nederlandse artsen. Cijfers zeggen, dat zo'n 54 procent - nog altijd meer dan de helft - maatschappe lijk engagement overbodig vindt, maar ik denk zo. dat wel 80 pro cent zich puur-medisch wenst od te stellen. En wat heb je er aan om m diverse toespraken deze problemen aan de orde te stellen als je er niet over in discussie kunt treden?" Betekent het feit, dat de kriti sche artsen zijn aangesloten bij de bond van wetenschappelijke arbei ders (BWA) niet, dat er altijd een linkse stempel op blijft rusten? Mulder: „Inderdaad, wij zijn met de werkgroep arts en maatschappij verenigd in de BWA. ontstaan uit de behoefte van pas afgestudeer den om in hun eigen werksfeer het uit de studententijd overgehouden politiek engagement door te zet ten. Het links-geëngageerd zijn kan heel interessant worden, wan neer men als afgestudeerde gaat werken bij bedrijven als Philips en Shell. Daar kan hij zonder kri tiek niet werken. Ik heb het idee, dat wij kriti sche artsen binnen onze artsen- boeiend verschijnsel, als een soort maatschappij als een interessant, kabouters worden beschouwd. De waardering voor de arts-met-kri tiek en eventueel nog lange haren ook daalt van interessant, kabou ter. activist, radicaal tot niet-mee- te-praten. Wat gaan de kritische artsen verder doen? Mulder: „In de eerste plaats goed op onze tellen passen. We moeten zorgen, dat onze actie na de „vlie gende start" niet verwatert. Op ons secretariaat. Prinsengracht 834 in Amsterdam wachten we met span ning op nieuwe aanmeldingen. De, groep bestaat nu uit 20 man, voor namelijk Amsterdamse huisartsen, maar in ons beroep heb je weinig vrije tijd, zodat een werkverdeling over een grotere groep noodzake lijk is „De arts wordt er voor opgeleid mensen beter te maken, een zuiver curatieve taak dus. Voor de rest kan hij zich terugtrekken in zijn gezin en zich er om bekommeren wat hij allemaal zal gaan doen met de twee ton die hij verdient. Maar hij houdt zijn handen af van het preventieve gebied, de maatschap pelijke problematiek. Dat is ter rein voor anderen. Ik betwijfel, of zijn opleiding hieraan schuldig is. Ik geloof eerder, dat de arts zich bewust of onbewust daarover durf ik niet te oordelen terug trekt van de sociale problematiek. Of althans deze binnen de perken weet te houden". „Maar ik ken diverse voorbeel den van artsen, wiens ogen open gingen, nadat zij in hun eigen directe omgeving werden gecon fronteerd met ziekten, veroorzaakt door sociale problemen. Hii is er niet mee klaar als hij zijn zoon. onder invloed van drugs weer op Arts J. II. Mulder: „Desnoods een alternatieve artsenmaatschappij". (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Ruim 80 studenten van de Tilburgse Katholieke Leergangen stapten gisteren de leraarsopleiding nieuwe stijl in, een dagopleiding die voorlopigin vier tot vijf jaar opleidt voor de derde en tweede graads akten. De opleiding geschiedt in samenwerking met de Katholieke Univer siteit Nijmegen en de Rijks Technische Hogeschool Eindhoven en draagt een experimenteel karakter. De opleiding omvat, op aanwijzing van de minister van onderwijs, voor de Katholieke Leergangen de vakken geschie denis. aardrijkskunde, wiskunde, natuurkunde en scheikunde. De katholieke leergangen hebben toestemming om het experiment met maximaal 150 studenten te begin nen. Na een scherpe selectie is be sloten 84 studenten tot de opleiding toe te laten. Achtenvijftig procent van de toegelatenen volgt de oplei ding in geschiedenis en aardrijks kunde, eenendertig procent in de wiskunde, natuurkunde of scheikun de en elf in aardrijkskunde en wis kunde of wiskunde en geschiedenis. Elke student dient zich in twee vakken te bekwamen en voor één vak minstens een derdegraads akte te halen. De opleiding leraren nieuwe stijl heeft duidelijk een aanzet voor het wetenschappelijk onderwijs. De pro grammering geschiedt onder mede verantwoordelijkheid van de Nij meegse universiteit (geschiedenis en aardrijkskunde) en de technische hogeschool (wiskunde, natuurkunde, scheikunde). UTRECHT (ANP) De aanhou ding van de pseudo-anesthesist vori ge week donderdag ln Utrecht is op verzoek van het Utrechtse acade misch ziekenhuis verzwegen voor de pers, dit heeft commissaris G. Trip van de Utrechtse recherche meege deeld. „Publicatie werd als nadelig gezien voor de patiënten, en dat vond ik een redelijk verzoek", aldus commissaris Trip. De afdeling voorlichting van de Utrechtse politie verstrekte pas in formaties, nadat daarom maandag was verzocht. „Ik behoud mij het recht voor als vrije burger en politieman bepaalde dingen voor de pers achter te houden", aldus com missaris Trip. Commissaris Trip verduidelijkte, dat het verzoek werd gedaan door prof B. Smalhout van de afdeling anestheciologie van het Utrechtse academisch ziekenhuis. Politioneel vond de neer Trip de zaak vrij eenvoudig en daarom aar zelde hij ook niet lang met het nemen van een beslissing over het verzoek. (Van onze correspondent) BRUSSEL De procureur van de Belgische koning, de heer Velu, stelt op het ogenblik alles in het werk om een openbaar proces te voorko men tussen prins Karei broer van koning Leopold, eens prins-regent van België en baron Olivier Al- lard, jarenlang zakenbeheerder van de prins. De prins een oom van koning Boudewijn beschuldigt de baron ervan hem in de loop der jaren te hebben bezwendeld voor 250 mil joen Bfrs. Baron Allard echter, die onlangs officieel Frankrijk is uit gewezen, meent, diat de prins hem nog 60 miljoen framkein schuldig is. Mocht een verzoeningspoging mis lukken en men acht die kans groot dan zal de zaak de komen de weken openbaar worden behan deld. Flarden uit het dossier zijn inmiddels al bekend: zij beloven het schandaal-proces van de eeuw voor de Belgen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN In Londen zijn twee Westindische immigranten Arthur (33) en Nizamodeen (21), Hosein veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf voor ontvoering van en moord op mevrouw Muriel McKay, maar het doek over dez sensationele moorazaak is nog ni» gevallen. Een onbekende met ee< buitenlands accent heeft gisterer een dag nadat het vonnis over d' broers Hosein werd uitgesproken telefonisch de vrouw van sir Sebag Shaw met moord bedreigd. De 63 jaar oude rechter werd tijdens het „moordproces zonder lijk" zelf al diverse keren bedreigd. De Londen- se woning van sir Sebag Shaw wordt nu dag en nacht streng be waakt Mevrouw McKay verdween zoals gemeld op 29 december van het vorig jaar uit haar woning in een voorstad in Londen.. Haar ontvoer ders eisten een losprijs van een miljoen pond (ongeveer 8,6 mil joen gulden). De ontvoering zou ügenlijk een vergissing zijn ge veest. De ontvoerders zouden het gemunt hebben gehad op de vrouw .-an Robert Murdoch, de president- directeur van de uitgeverij waar McKay onder-directeur is. Mur doch die in tegenstelling tot McKay een zeer gefortuneerd man is, verbleef ten tijde van de mis daad in Australië. Zijn auto had hij uitgeleend aan Mckay. Dit was er oorzaak van dat de ont voerders bij het huis van McKav terechtkwamen. De broers die 7 februari j.l. door Scotland Yard in hun kraag werden gegrepen, verklaarden tij dens het proces onschuldig te zijn. De Hoseins kregen levenslang voor de moord. Daarnaast werden zij ook wegens ontvoering veroor deeld. Arthur kreeg hiervoor 25 jaar en zijn jongere broer Nizamo deen 15 jaar. Het lijk van mevrouw McKay werd nooit gevonden en het ziet er naar uit dat de Hoseins het geheim van haar graf niet zullen prijsge ven. Het dossier van Scotland Yard wordt voorlopig niet geslo ten. De twee uit Trinidad afkomstige broers woonden op een boerdtrij- tje in Stocking Pelham. Zij trokken direct de aandacht van de dorpsbewoners omdat zij van het boerenwerk weinig kaas hadden gegeten. Het vreemde stel. zo zei een van de getuigen tijdens het proces, pochte altijd over geld. Zij voorspelden eens miljonair te wor den. Bij hun arrestatie bleken de broers een schuld van 350 pond te hebben. De plaatselijk timmerman James Holliday zei van Arthur: „Als wij hem zagen wegrijden in zijn Volvo dan werd er gezegd: daar gaat Ko ning Hoessein. Hij scheen nooit ge brek aan geld te hebben. Hij vertel de dat hij miljonairs als vrienden had. Hij moet wel vrienden met geld gehad hebben want de mensen kwamen uit Londen in dure wa gens". Broer Nizamodeen wts de sterke broer die door het dorp stapte met een blauwe stalen helm en een Duitse herdershond. Tijdens het vooronderzoek heeft Arthur vriendelijk geweigerd enige medewerking te geven. „Het spijt mij. Ik kan u niet helpen. U heeft een moeilijke zaak", zo lachte hij. De jongere Hosein was echter niet zo koelbloedig. Rechercheurs vertelden dat hij bij htt verhoor dik wijls heeft geroepen: „Ik wil ster ven. Ik wil sterven". De katholieke leergangen organi seren de opleiding. Gepoogd is haar te democratiseren. In de vakcommis sies hebben twee vertegenwoordi gers van studenten zitting. De com missies tellen verder drie vertegen woordigers van het wetenschappe lijk onderwijs en drie van docent ten. Een commissie voor algemene onderwijskunde begeleidt de oplei ding vanuit de beroepsgerichtheid. Voor de nieuwe leraarsopleiding kunnen de organiserende instituten samen met universiteiten en hoge scholen de exameneisen opstellen binnen de zeer ruime mogelijkheden van de programma's die de oplei ding heeft opgesteld. BONN (AFP) Westauit- sers vinden dat dierenmishan deling een ernstiger misdrijf is dan het slaan van vrouw of kinderen. Dit staat te lezen in een rapport van het instituut voor sociale wetenschappen in Bonn-Bad Godesberg. Hierbij was gevraagd een lijst op te stellen van twaalf mis drijven gerangschikt naar de mate waarin deze moeten wor den bestraft. Het misdrijf dat het meest genoemd werd, was dierenmishandeling met 77 pro cent. Hierna volgden rijden zon der rijbewijs en gebruik van verdovende middelen met 72 procent. Het slaan van zijn vrouw, 61 procent, en het slaan van zijn kinderen, 60 procent. Een kwart van de onder vraagden vond prostitutie en zedeloze vermaken ais „roze balletten" delicten van de eer ste orde. Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson, slaagt met glans voor de meest doffe poetsopdracht. Dit Duizend Dingen Doekje is gemaakt van zacht, absorberend textielvlies. Ideaal voor alle mogelijke schoonmaak-karweitjes. U spoelt het gewoon uit onder de kraan of stopt het in de wasmachine. 't Is in een mum weer droog. Om keer op keer te gebruiken. En wordt 't al te vuil, dan neemt u gewoon een nieuwe. Er zitten er toch 6 in zo'n zeskantig pak. Let er eens op in de winkel. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen zegel, die betalen wjj. 't Duizend Dingen Doekje 1 99 AMSTERDAM (ANP) Als nieuw wapen in de strijd tegen opgevoerde bromfietsmotoren ver wacht de verkeersdienst van de Amsterdamse politie in januari de beschikking te krijgen over een rol- testbankje, waarmee op eenvoudige wijze de maximumsnelheid van een bromfiets kan worden vastgesteld. Als de zogenaamde curvometer aantoont, dat een voor controle aan gehouden bromfietser harder dan veertig kilometer per uur kan rij den, wordt zijn vervoermiddel voor nader onderzoek naar het politiebu reau overgebracht. Hierbij wordt er van uitgegaan dat de hogere snel heid kan duiden op geknoei aan de motor. De curvometer een vijftien ki logram wegend en 1.25 meter lang apparaat wordt al enige tijd met succes gebruikt door de verkeers- groep van de rijkspolitie Maastricht. (ADVERTENTIE) Nu een produkt van The Coca-Cola Company - voorlopig alleen verkrijgbaar in literflessen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 17