Heath wil stakingen betengelen Vrede door kracht" MILITAIREN EISEN AFTREDEN OVANDA NYYgeen verrassing MP Wijs verhoging ziekenfondsgrens af In Bolivia MAATSCHAPPIJ VOOR GENEESKUNST VRAAGT KAMER: DOCUMENT OVER HERVORMING ARBEIDSWETGEVING Den Toom: Leopard- tanks inzetbaar Commentaar Spanje Artsen Verkeerd recept 'n Kalorik Indola babyflesverwar- mer verwarmt al het voedsel voor baby en kleuter. Zo hebt U er jaren plezier van! Want alle maten baby- flesjes, maar ook blikjes babyvoeding passen erin: in de klemring aan de bovenkant hangen ze vrij in het water. Thermostatische warmte- regeling zorgt voor een konstante temperatuur. Verder: fikse hand greep voor handig hanteren, vullen zonder morsen door weldoordachte, opstaande morsrand, gemakkelijk schenken en èrg veilig! Niet vergeten: de ideale babyfles- |S?§§§§§j#^ verwarmer die nog véél méér verwarmt heet Kalorik Indola. Prachtkado voor nieuwe oma's! f27,SO n lui i HE11 •sa VS-krediet Israël 13 miljard Alle gijzelaars in New York vrij Marcuse over Agnew: Je kunt die man niet ernstig nemen Steekpartij kost Joegoslaaf leven JANIS JOPLIN OVERLEDEN 13 DINSDAG 6 OKTOBER 1970 President Nixon is een paar uur in Spanje geweest. Zijn oordeel „Het uur is nabij waarop het econo mische en politieke isolement van dit land zal worden beëindigd." Hopelijk krijgt hij spoedig gelijk. Dat moet dan betekenen dat er in Spanje een andere wind gaat waai en. Voor het huidige Spanje is bij voorbeeld in de EEG geen plaats. Wie van mening is dat het in een welvaartsmaatschappij zonder meer goed leven is, lijkt steeds meer bedrogen uit te komen. Op het de zer dagen gehouden congres van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunst is het weer eens duidelijk gezegd. Staatssecretaris Kruisinga toonde in zijn openingsrede met klinkende cijfers aan dat de toenemende wel- vaatr de grootste bedreiging vormt voor de gezondheid van de mens heid. Op de laatste dag van het congres liet prof. dr. N. Speyer ver ontrustende geluiden horen over een ernstige toename van agressivi teit, drugverslaving, rebellie en zelf moordpogingen in de geïndustriali seerde (dus welvarende) landen. De in het Haagse Congresgebouw ver zamelde artsen hebben geen floris sant beeld gekregen van de omstan digheden waarin hun patiënten le ven en komen te leven. Beweringen dat de agressiviteit toeneemt en dat welvaart de ge zondheid van de mensheid bedreigt, klinken nogal abstract, maar voor artsen worden het zeer concrete, lij felijke kwalen, waarmee hun patiën ten de spreekkamers vullen. Veront rustend is dan ook de constatering van prof. Speyer dat de arts, krach tens zijn opleiding, volslagen on voldoende toegerust is, en in de na bije toekomst zal zijn, om de moder ne „welvaartsziekten", die veelal van psychosomatische aard zijn, het hoofd te kunnen bieden. Des te meer verbazing wekt de vrij onvriendelijke ontvangst op het congres van de groep „kritische art sen". Deze, in verhouding (nog) kleine groepering verwijt de colle ga's dat zij over het algemeen nauwelijks of niet maatschappelijk en politiek geïnteresseerd zijn, ter wijl zij juist zo'n goede gelegen heid hebben dóór de welvaartsfa- gade heen te kijken en wantoestan den, die in velerlei ziekten naar bui ten komen, aan de kaak te stellen. Afgezien nog van de vraag hoe men zonder voldoende inzicht in de gro te en kleine politieke, maar meer nog maatschappelijke problemen, diagnoses kan stellen, waarbij men achter de gebruikelijke maagklach ten, hoofdpijnen e.d. kijkt. Dr. L. van der Drift, voorzitter van de Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst had het in zijn slotrede over „de moed ook het on kruid in eigen tuin te wieden". Er is inderdaad moed voor nodig. ■pVE Koninklijke Nederlandse Maat- -L' schappij tot bevordering der geneeskunst heeft de Tweede Ka mer gevraagd het voorstel de loon grens, waar beneden men verplicht bij het ziekenfonds is verzekerd, te verhogen tot 16.000 gulden niet te aanvaarden. Het lijkt passend om bij dit (ongevraagd) advies van de KNMG een vraagteken te plaatsen. In de hele argumentatie over de kostenverhogende werking van de ze loongrensverhoging wordt voort durend uitgegaan van veronder stellingen. „Het ligt voor de hand", „het lijkt vanzelfsprekend" en „aan genomen mag worden" zijn termen, die zo regelmatig in het schrijven aan de Kamerleden voorkomen, dat men de KNMG op z'n minst het zelfde mag verwijten als zij de mi nister doet: een gebrek aan onder zoek en feitenmateriaal, waarmee de beweringen kunnen worden ge staafd. Bedenkelijker is echter, dat men zich niet aan de indruk kan ont trekken, dat de motieven van de artsenorganisatie niet zo edel zijn, als zij wil doen geloven. Niet voor niets heeft de voorzitter van de KNMG aan het eind van het jongste ledencongres betoogd dat de Maat schappij af moet van de naam uit sluitend een organisatie te zijn, die de (materiële) belangen van haar leden behartigd. Die materiële be langen lijken mede van invloed te zijn geweest op het advies van de Maatschappij. Waarom anders een ternauwernood bedekte pressie opmerking als: „Te verwachten is, dat een groep artsen, die voor de particuliere patiënten in de tarieven rekening houdt met de draagkracht, compensatie zal zoeken in hogere ziekenfondstarieven"? Het is bekend, dat de meeste art- (Van onze redactie buitenland) LONDEN De conservatieve Britse regering heeft giste ren plannen bekendgemaakt over de hervorming van de arbeidswetgeving. De regering-Heath wil hiermee proberen de honderden stakingen in het land wat te beteugelen tor nen aan de macht van de vakbonden). Hoewel de voorstellen minder ingrijpend zijn dan de plannen van de vorige (Labour)-regering Wilson, hebben vakbondsleiders al la ten weten dat zij zich met hand en tand zullen verzetten tegen iedere wettelijke maatregel die de vakbonden beperkingen oplegt. De plannen (die voor een groot deel gebaseerd zijn op de Amerikaan se wetgeving) voorzien in wettelijke verplichting tot nale ving van de bepalingen in cao's, „tenzij de betrokken partijen tot een ander besluit mochten ko men"; een afkoelingsperiode van zestig dagen voor het ingaan van sta kingen; vorming van een nieuw type in dustriële rechtbanken die o.m. personen moeten berechten, be schuldigd van „oneerlijke indus triële handelingen" en beroepen tegen onrechtvaardige ontslagen moeten behandelen; geheime stemmingen als het niet zeker is dat de meerderheid van de betrokken arbeiders achter het plan staat om een staking uit te roepen; verbod van de z-gn. „closed shops". Dit is het instituut waar bij alle werknemers in een be drijf zijn aangesloten. Men verwacht dat de in het ge publiceerde document vastgelegde principes in wetsvoorstellen ver werkt zullen worden die na 27 ok tober zullen worden ingediend. Dan komt het parlement weer bijeen. Premier Heath en zijn minister van arbeid, Richard Carr, hebben gisteren op een persconferentie dui delijk gemaakt dat zij vastbesloten zijn een nieuw wettelijk kader voor de regeling van de industriële be trekkingen door het parlement te (ADVERTENTIE) jagen. De regering wil langs wet telijke weg de betrekkingen tussen de arbeiders en vakbonden enerzijds en de bedrijfsleidingen anderzijds verbeteren. De poging van de Britse regering om een greep te krijgen op de ver houding tussen arbeider en werkge ver heeft 'n speciale betekenis, omdat, de laatste Labour-regering er on danks de nauwe banden met de vak- bonden niet in geslaagd is de loon eisen te beteugelen. (Van onze parlementaire redac tie). DEN HAAG Ook zonder een geschutsstabilisator zijn de nieuwe Leopard-tanks in geval van een mi litair conflict volledig inzetbaar. Dit antwoordt minister Den Toom (Defensie) op vragen van het Twee de-Kamerlid Inkamp (D'66) over het ontbreken van deze stabilisatie inrichtingen, waarvan de levering volgens de minister „vermoedelijk nog een aantal maanden zal duren". Geruchten over de onbruikbaarheid van de Leopard-tanks wegens het gemis aan stabilisatoren noemt de minister „volstrekt onjuist". De re den van het gemis is dat de produk- tie ervan niet synchroon loopt met de aflevering van de tanks. (Copyright /Het Parool) LA PAZ (AFP/RTR) De tweede Boliviaanse legerdivisie, die te Oruro is gelegerd, heeft zich maandag ach ter de leider van de militaire opstand, generaal Miranda, geschaard. Deze eist, zoals gemeld, dat president Ovando Candia aftreedt. De opstandige legerofficieren heb ben een wapenstilstand geëist en goed ingelichte zegslieden meldden dat zij met gezagsgetrouwe officieren over leg plegen. Eerder op de dag was er een stormachtige ontmoeting geweest tussen president Ovando Candia en legerbevelhebber Miranda. De rebellie brak uit onder enige militaire eenheden in de hoofdstad. De leiders ervan waTen conservatie ve officieren, die al verscheidene maanden druk op het staatshoofd uit oefenden om de ministers, die zij als marxisten besdhouwen, te ontslaan. Algemeen was verwacht dat de pre sident, die op 26 september van het vorige jaar door een staatsgreep aan de macht was gekomen, het veld zou moeten ruimen. Vorige week scheen het conflict echter te zijn bijgelegd, aangezien generaal Miranda zijn trouw aan de president bevestigde. Toen de opstand uitbrak en gene raal Miranda en de zijnen Ovando sommeerden af te treden, bevond de ze zich in Santa Cruz. Nadat hij zich verzekerd had van de steun van de militaire eenheden in deze stad, ver trok het staatshoofd per vliegtuig naar de hoofdstad. Door motorstoring moest het toestel een landing maken in Chabamba. Ook hier schaarden de militairen zich aan de kant van de president. Eveneens kreeg hij de steun van de boerenbeweging, die haar gewapende 40.000 leden op de been wilde brengen, terwijl ook stu dentenorganisaties en het vakver bond onder leiding van de invloedrij ke Juan Leehin de „fascistische greep" naar de macht, veroordeelden. Hoewel de opstandelingen ver klaarden veel bijval te hebben ont vangen voor hun actie, kon president Ovando zonder moeilijkheden La Paz bereiken en lijkt hij de strijd te win nen. (ADVERTENTIE) aanv. nw. leerjoor 5 oct. 1970 Oostzéedijk 232-242 tel. (010) 138129 JERUZALEM (Reuter) Israël zal voor het gehele jaar 1970 van Amerika kredieten krijgen voor wa penaankopen ter waarde van meer dan 13 miljard gulden. Volgens wel ingelichte kringen in Jeruzalem is een en ander geregeld tijdens het bezoek van minister van financiën Pinhas Saphir vorige maand aan de Verenigde Staten. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De laatste drie gij zelaars van de opstandige gedeti neerden in verschillende gevangenis sen van New York zijn gisteren vrij gelaten. Ze werden vastgehouden in het huis van bewaring Queens op Long Island. De vrijlating werd een feit na een ultimatum van burgemeester John Lindsay aan de gevangenen. Hierin had hij de gevangenen een half uur de tijd gegeven de gijzelaars vrij te laten. Zeventien andere gijzelaars waren in de nacht van zondag op maandag reeds vrijgelaten. SAN DIEGO (AP) Herbert Marcuse, die dikwijls de vader van Nieuw Links wordt ge noemd, zegt dat de onderdruk king van dissidenten is ver scherpt sinds de regering-Nixon aan de macht kwam. Hij ver wacht wel, dat de president her kozen zal worden. In een interview zei Marcuse (72) o.a. ook: Over vice-president Spiro T. Agnew: „Je kunt die man niet ernstig nemen. Hij heeft niet veel boeken gelezen. Hij weet niets". Over het rassenonderscheid: „De zwarte en de bruine mensen worden elke dag belaagder is altijd slavernij in de Verenigde Staten geweest". Over het feit, dat hij de va der van Nieuw Links wordt ge noemd: „Ik heb dat altijd een stomme opmerking genoemd. Nieuw Links heeft geen vader of grootvader nodig". Over de Europese reis van president Nixon: „Alleen al het feit, dat de man overal per heli kopter heen moet reizen hij durft nog geen straat over te ste ken spreekt voor zich zelf over de gevoelens in het buiten land voor Amerika". (vervolg van pag. 1) Tegelijk met en mede naar aanlei ding van de onderzoeksresultaten heeft het CNV-bestuur een reeks beleidsconclusies geformeerd, die op 19 oktober op een congres ter dis cussie komen. Hierin wordt onder meer gezegd, dat het CNV in het contact tussen de vakcentrales en vooral in het beraad over verder gaande vormen van samenwerking bereid is mee te zoeken naar een antwoord op de vraag of een sterker organisatorisch verband van de Ne derlandse vakbeweging als geheel kan worden bereikt en welke geza menlijke doeleinden worden nage streefd. „Indien een antwoord op deze vraag niet kan worden gevonden en zeker als de vraag ontkennend moet worden beantwoord, moet worden nagegaan in hoeverre dit feit van mede-bepalende betekenis moet zijn bij het nemen van beslissingen over een verdere ontwikkeling van sa menwerken en samendoen van de vakcentrales." Hierbij dient aangetekend, dat 80 procent van de CNV-ers de huidige samenwerking tussen de drie vak centrales toejuicht en dat 68 procent die samenwerking nog wel wil uit breiden. Een derde deel is tegen verdere uitbreiding omdat het CNV dan zijn identiteit zou verliezen. Een woordvoerder van het N.K.V. noemde het opmerkelijk, dat de be zorgde bestuurders van het C.N.V. een duidelijke voorkeur hebben voor samengaan met het N.K.V. De ze opvatting druist in tegen de koers van het NKV-bestuur, dat principieel en nadrukkelijk een nau were samenwerking van alle drie de vakcentrales voorstaat, aldus deze zegsman. Een praktische overweging van het N.K.V. daarbij is, dat bij een samengaan van twee van de drie vakcentrales een zeer groot aantal leden van de betrokken vak centrales of bonden zich zou afkeren van de vakbeweging. Dat ook het CNV bij een eenzijdige keuze uiteen zou vallen blijkt wel uit het feit, dat 3/5 van de CNV-leden voor een fusie met het NKV is en 2/5 voor een fusie met het NVV. Voorts wijst men er bij het NKV op, dat 68 procent van de CNV'ers voor grotere samenwerking van de drie vakcen trales is en 65 procent van de onge- organiseerde-potentiële CNV-leden die drie centrales zelfs wil laten fuseren. Bij het N.V.V. toonde men zich niet verbaasd over de uitkomsten van het onderzoek, omdat een inte rim-rapport al in deze richting wees. Opvallend worden de verschillen in opvatting over de noodzaak van één vakbeweging genoemd. Interessant is daarbij volgens het NW, dat 65 procent van de potentiele leden voorstander van een fusie is. Men wijst er voorts op, dat 25 procent van het NVV-ledenbestand (150.000 personen) van protestantse huize is. Laat ik maar eens met de deur in huis vallen en u vertellen dat het mij helemaal niet verbaast dat de heer Nixon in Ierland enkele eieren op zich af heeft zien komen. Nee, wat wil je, in Eire. CNV en NKV: het wordt oecume- nens. Het is, zoals bekend, raar weer, en dat hangt, denk ik, samen met de ongewisse tijd van het jaar. Ten slotte kun je niet over je vakantie blijven doorzagen, en van de andere kant is het nog te vroeg om aan Sin terklaas, laat staan aan Kerstmis te denken. Over die sint gesproken, Wim Kan heeft de veelgevraagde vierhonderd gulden „een cadeautje van Sinter- Kloos genoemd". Kan, die met een nieuwe show in de hoofdstad opereert, heeft het ook over de fusiegolven die ons regel matig overspoelen: „Philips gaat sa men met Shell olielampen maken". Hij is verder tegen getrouwde priesters in volledige functie, want: Je kunt geen twee missen dienen". Je hoeft het daar natuurlijk niet mee eens te zijn ik ben dat dan ook niet evenmin als met zijn be naming van minister Marga Klompé: „Pornogravin". Een uit menig getrouwde mannen hart gegrepen zin, uit een of ander liedje van Kan, is wel: „Een vader hart klopt dubbelharddat kloptdat veegt, dat zuigt". Jawel, vaders, dat lot is reeds ve len onzer toegevallen, maar kop op. Immers, het huishoudelijk sloven hoort er bij in het kader van 's mans emancipatie. Jawel, de Zweedse militairen mo gen voortaan lang haar dragen, maar wel in het haarnetje, als het gevaar lijk wordt. In Limerick vergaderde Nixon, de slimmerik zei: oh, als ik 's won! Maar toen kwam die dooier: zijn hoofd werd al rooier, en toen bleek dat-ie eigenlijk niks kon. Wa-B'livia? Een staatsgreep? En om u voor de rest van de dag op ie zouten met een denkertje, het volgende, van de Amerikaanse theo loog Harvey Cox: „Apen kunnen spe len, maar niet feestvieren. Feestvie ren is een uitgesproken menselijke vorm van spel." En wat als je op een feest elkaar voor de lol gaat na-apen? MERIJN. (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN Gistermorgen is de 22-jarige uit Joegoslavië afkomstige gastarbeider B. Tomic in een zieken huis in Nijmegen overleden. Hij stierf aam verwondingen in de Linikeirlies en linkerborst, die hij waarschijnlijk had opgelopen na een in een steekpartij ontaard gevecht met een 20-jarige landgenoot. Beide Joagoslaven zijm al eerder met de po litie in aanraking geweest. (ADVERTENTIE) HOLLYWOOD De Amerikaanse blues-zangeres Janis Joplin is in het weekeinde in haar flat in Hollywood dood aangteroffen. De doodsoorzaak staat nog niet vast. De politie van Hollywood zegt op de armen van de overleden zangeres verse sporen van injectienaaldprikken te hebben ge vonden. sen liever niet een groot aantal zie kenfondspatiënten hebben. Want weliswaar verzekeren zij de arts (via een abonnementensysteem) van een vast Inkomen, maar van de andere kant veroorzaken zij ook veel werk: wie bij Het ziekenfonds is stapt sneller naar de dokter dan de particulier, die immers in veel gevallen zélf de rekening moet be talen. Het is bij dit alles te hopen, dat deze actie van de Maatschappij niet voor de zoveelste maal zal leiden tot een golf van onrust. Want daar van wordt meestal alleen maar de zieke het kind van de rekening. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Kon. Ned. Maat schappij tot bevordering van de ge neeskunst heeft de leden van de Tweede Kamer gevraagd niet ak koord te gaan met het regerings voorstel om de loongrens van de verplichte ziekenfondsverzekering tot 16.000 gulden te verhogen. De Nederlandse artsenorganisatie is van mening, dat het voorstel voorbarig is, omdat er onvoldoende overleg is geweest met de bij de gevolgen van de verhoging betrok ken instanties; overbodig, omdat de praktijk heeft geleerd, dat iederee in Nederland (of via het zieken fonds, of via particuliere verzekerin gen of via bedrijfsregelingen) op een voor hen betaalbare wijze alle curatieve medische verzorging kan krijgen; en ondoordacht, omdat de nieuwe regeling, zowel voor de zie kenfondsorganisaties als voor de nieuwe groep, die bij de zieken fondsverzekerden wordt toegevoegd, alleen maar kostenverhogend werkt. De hoogte van de loongrens heeft in het verleden vele malen tot in grijpende meningsverschillen en ernstige moeilijkheden geleid, aldus de Maatschappij. Dat is opgehouden, toen in 1960 alle betrokken groepe ringen overeenstemming konden be reiken over een aanpassingsmethode, waarbij zowel de lonen als de prij zen werden gevolgd. De bedoeling daarvan was om deze kwestie voor een langere termijn te regelen: het betekende ook, dat wanneer een drastische herziening van de loon grens noodzakelijk werd geacht op nieuw het overleg hierover zo,u wor den geopend. Volgens de artsenorga nisatie is er geen enkele aanleiding, waarom van deze overeengekomen handelwijze moet worden afgewe ken. De Maatschappij betreurt het vooral, dat er naar haar mening onvoldoende onderzoek is geweest naar de huidige stand van zaken. Volgens haar is het thans zo, dat in vele ondernemingen voorzieningen in uiteenlopende vorm tot stand zijn gekomen ten behoeve van de ziekte kostenverzekering van het hoger personeel. Bij zulke regelingen kan veel meer dan bij het grove instru ment van de loongrens rekening worden gehouden met de individue le gevallen. Het spreekt voor de Maatschappij van zelf, dat er min der behoefte bestaat aan wijziging van de loongrens naarmate onderne mingsgewijze regelingen grotere verbreiding vinden. Er is in de me morie van toelichting op het wets voorstel geen enkele poging onder nomen om te onderzoeken hoe het met dit soort regelingen is gesteld. Er is niet duidelijk geworden, al dus de artsenorganisatie, wat het effect van de nieuwe wet zal zijn. Aan te nemen is, zo stelt zij, dat de door de loongrensverhoging ontstane nieuwe groep direct-verzekerden een hogere leeftijd zal hebben dan de huidige ziekenfondsbevolking, want het hogere inkomen wordt meestal pas op latere leeftijd bereikt. Deze personen zullen dus eerder ziek worden. Bovendien zullen zij ook meer indirect-verzekerden meebrengen (doordat hun gezinnen voltooid zijn); de nieuwe groep is dus niet self-supporting, wat tot ge volg heeft, dat de verzekeringskos ten voor de lagere inkomens ver hoogd moeten worden. Verder is te verwachten, aldus de brief aan de Tweede Kamer, dat het verlies van een deel van de particu liere praktijk bij die artsengroepen, die in hun tarieven rekening houden met draagkracht van de patiënt tot gevolg zal hebben, dat in hogere ziekenfondstarieven compensatie wordt gezocht, hetgeen ook kosten- verhogens zal werken. Dit alles zal tot gevolg hebben dat weliswaar een aantal personen met een zware premielast in een gunsti ger financiële positie komt, maar ook, dat een veel grotere groep er op achteruit gaan. Achteruit gaan, aldus de Maatschappij de alleen staanden en kleine gezinnen, die zich onder de nieuwe toetredende groep bevinden, evenals degenen voor wie een goede werkgeversvoor ziening voor hoger personeel getrof fen was. Achteruit gaan ook de ve- u a^s gevolg van de extra verhoging van de premieloongrens een hogere ziekenfondspremie zullen moeten gaan betalen dan zonder loongrensverhoging het geval zou zijn geweest.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9