Minister opent morgen de landbouwpraktijkschool Zeezeiler nog in haven Breskens EXPOSITIE VAN MARINES SCHIPPER Re NIEUW COMPLEX IN SCHOONDIJKE Belgisch schip nog niet geborgen O OPENHAARDEN /open kaarfs over openhaarden Wat en waar EERSTE „OSSEWEI- RALLY" IN IJZENDIJKE Hoogwater VANDAAG C. A. Blaakman 25 jaar bij ZVTM ZANDBAK Goochelen voor bejaarden in Terneuzen Tentoonstellingen Jongeman in Terneuzen aangehouden Drie gewonden bij botsing CINé-CLUB IN GOES Opening nieuwe school in Hoek Examens Storm verhinderde vertrek Oud-papieractie Zuiddorpe krijgt meewerking van gemeente Axel Opening door drs. Dusarduyn DINSDAG 6 OKTOBER 19>^ Gemeentemuseum: Expositie scheepsmodellen, aardewerk, por selein (t.m 30 okt.). Ma. t.m. zat. 10—12 en 13.30—16.30 uur. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Op zondag 11 oktober wordt in en rond IJzendijke de eerste Osseweirally gehouden, een oriëntatierit over 55 kilometer voor automobilisten. De eerste deelnemer start om een minuut over twee uur. De tocht gaat over polderwegen en is ook voor onervaren rijders te volbrengen. Na afloop van de rally is er in hotel Hof van Koophandel een gezellige samenkomst. De Osseweirally is op gezet als een gezinsrally. De „Osse- wei" is een oeroud IJzendijks folk loristisch gebruik. Elke jongeman die op zijn 30ste verjaardag nog geen „verkering" heeft wordt op die dag plechtig de sleutel van de Osse- wei overhandigd. Deze enorme sleu tel wordt met een strooien pop in optocht meegevoerd. De pop stelt de gemiste bruid voor. Dit alles gaat gepaard met een oorverdovend la waai, dat door de jeugd wordt voortgebracht, 's Avonds worden de bloemetjes in een van de dorpscafés flink buiten gezet. Burgemeester A. Schipper van Oostburg zal de prij zen aande rallywinnaars uitreiken. Morgen, woensdag7 oktober. Bergen op Zoom 7.27 en 19.51, Hansweert 6.31 en 19.02. Made-Drimmelen 10.06 en 22.43. Terneuzen 6.00 en 18.35, Vlissingen 5.34 en 18.07. Wemeldinge 8.07 en 20.43. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Minister Lardinois van Landbouw en Vis serij opent morgen in Schoondijke de nieuwe praktijkschool voor landbouwtechniek en arbeidsra- tionalisatie officieel. De landbouwpraktijkschool wijkt af van de gebruikelijke be- roepsscholen want er is een inter naat aan verbonden. Elke week wordt de school be zocht door groepen, vak landbouw scholen, maar ook werkgevers, werknemers, loonwerkers en derge lijke. De leerlingen krijgen onder meer onderricht in het afstellen, ge bruik, onderhoud en kleine repara ties van trekkers en andere land bouwwerktuigen. Er wordt door de leerlingen ge werkt in groepjes van vier onder leiding van een inspecteur. De school beschikt over een uitgebreid machinepark, w.o. 35 trekkers, 10 typen ploegen, 6 zaaimachines, 6 kunstmeststrooiers, 3 persen en en kele maaidorsmachines. Verder be hoort bij de landbouwpraktijkschool 18 hectare eigen grond en een zeer modern, uitgerust gebouwencomplex. Er zijn twee loodsen van 30 bij 65 meter, waarvan er een geen verhar de vloer heeft. Bij slecht weer wordt namelijk in de loodsen ge werkt met de machines. Een sproei installatie houdt het vochtgehalte van de grond op peil. Films GOES Grand 20 uur: Butch Cassidy and the Sundance Kid, 14 j. HULST Bioscoopgebouw, 19 uur: Ik zing mijn lied. middelburg City 20' uur: Uur van verraad, 18 j. OOSTBURG Ledel 20 uur: Ik ga. ik dood en kom terug, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Dr. Zjivago 14 J. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Butch Cassidy and the Sundance Kid 14 j. ANTWERPEN Rex: Rendez-vous hotel van Sankt Pauli 18 j. Odeon: La Horse 18 j. Astrid: De lummels van de eerste rij 14 j. Savoy: Pree Grass 18 j. Ambassades: Vier tegenover de lief de 18 j. Capitole: Commando van de dood. Rubens: Woodstock. Qucilin: Paniek in het wasmuseum Metro: Het geheim van de apen- planeet 18 j. Pathe: Een man paard genoemd 18 j. Astra: De zeven huurlingen. Studio Century: The 10 th. Victim. Vendome: Thérèse en Isabella, 18 j. GENT Capitole: De beeltenis 14 j. Rex: Anne der 10.000 dagen. 14 j Century: De commando's 18 j. Majestic: De clan der Sicilianen 18 j PUza: Love 18 j. Savoy: De zang van de rode robijn 18 j. De laatste hand wordt gelegd aan het nieuwe complex van de land bouwpraktijkschool. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Voor de heer C. A. Blaakman, dienstleider bij de ZVTM was het gisteren 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij die maatschap pij- Dit zilveren jubileum ontging zijn kennissen en vrienden niet. De ge hele dag liep dan ook bezoek in en uit en veie bloemen waren in zijn woning aanwezig. De directeur, vergezeld van de chef administratie en de chef tech nische exploitatie, betrad in de loop van de morgen zijn woning om hem geluk te wensen met zijn zilveren feest en sprak daarbij ook voor de toekomst het beste voor de jubilaris en zijn gezin uit. De gelukwens ging vergezeld van een enveloppe met inhoud terwijl aan zijn echtgenote een bloemstuk werd uitgereikt. De heer Blaakman dankte harte lijk voor de hem gebrachte hulde en voor het blijk van waardering. In een grote zandbak kan met z.g. hydrauliek (b.v. een laadschop) worden gewerkt. Er is een terrein waarop met de trekker kan worden geoefend. Ook wordt gebruik ge maakt van velden in de omgeving voor het geven van praktijklessen. Het complex is ontworpen door architectenbureau Rothuizen en Vis- ker uit Rotterdam. Op het terrein voor de school is een moderne plas tiek van de Zeeuwsch-Vlaamse kun stenaar Piet Klinckhamers geplaatst, voorstellende groeiend gewas. De officiële opening van de nieu we landbouwpraktijkschool het instituut zelf bestaat al 12 jaar zal ook worden bijgewoond door de commissaris der koningin in Zeeland mr. J. van- Aartsen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Woensdag 7 ok tober zal in het gebouw De Schakel Kerkhoflaan in Temeuzen, weer een culturele morgen voor de be jaarden gehouden worden, die om 10 uur begint. De bekende goochelaar All Ben Lux uit Mfiddelburg zal optreden, die zijn programma aan de wensen van de bejaarden heeft aangepast. Voor deze culturele ochtenden, die gedurende de maand september tot en met mei elke eerste woens dag van de maand van 10 uur tot half twaalf gehouden worden, zijn nög abonnementen verkrijgbaar. ST. NIKLAAS Scala: Jane Eyre 14 j. Eden: De leeuw in de zomer 18 j. Renova: Baron Vapier 18 j. Select: De abdis van Monza 18 j. Toneel Muziek - Dans ROTERDAM De Doelen (Grote zaal), 20.15 uur: Meesterserie 19701971. Robert Ca- sadesus (piano) en Zino Frances- catti (viool). Luxor-theater 20 uur: „Potasch en Perlemoer in textiel" door het toneelgezelschap van Jo- nan Kaart. Rott. Schouwburg, 20.15 uur: „4 x anders" door de Haagse Comedie. GENT Kon. Opera, 20 uur: Exploration du monde. Schietingen HULST R. de Vilder, 15 uur. Diversen HULST Koning van Engeland: Jan van Waterschoot. Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 in Middelburg. Mgga-j sa—a——— i—— HULST Boekhandel Van GeytExpositie „Het kind in de Kunst" (t.m. 29 okt.l Werkd. 912 en 1318 uur. Zon gesloten. WESTDORPE Galerie Troutzaerte: Expositie van grafiek van Pim Olivier en Ferry Bunder (t.m. 11 okt.). Di. t.m. zat. van 920 uur. Zon. van 1418 uur. Ma. gesloten. ZIER1KZEE (Van onze correspondent) TERNEUZEN De gemeentepoli tie heeft nabij garage Voet in Ter- neuzen de twintigjarige J. C. V. uit Wemeldinge aangehouden. Hij wordt ervan verdacht in Antwerpen een Belgische auto te hebben gestolen en zich aan joy-riding te hebben schul dig gemaakt. Hij werd in Terneuzen opgesloten en zal dinsdag aan de of ficier van justitie te Middelburg wor den voorgeleid. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bij een auto-onge luk op het kruispunt nabij St.-Anna- polder zijn de bestuurder van een personenauto, L. P. W. uit Terneuzen en diens dochter A. J. C. W„ zeer ernstig gewond. De bestuurder van de auto waarmee W. in botsing kwam, R. S. uit Axel, werd eveneens gewond. W., die uit de richting Terneuzen kwam, en links wilde afslaan om naar Zaamslag te rijden, liet de weg voor S„ die uit de richting van zijn woonplaats rechtdoor naar Terneu zen wilde rijden, niet vrij. De drie slachtoffers werden per ambulance naar het Julianaziekenhuis gebracht. De brandweer moest een grote hoe veelheid benzine van het -wegdek spuiten. (Van onze correspondent) GOES Op vrijdag 9 oktober a.s. zal in een bijeenkomst van de Ciné- club in de Veste te Goes de film „Het Ritueel" van Ingmar Bergman worden vertoond. De aanvang is om 21.00 uur. Deze Ciné-club heeft ten doel om films van bekende regis seurs naar Goes te halen. Het lid maatschapsgeld bedraagt f 2,50 per jaar. Voor het verdere seizoen zal men proberen films te krijgen van Agnes Varda, Paul Newman, Jules Dassin, Robin Spray, etc. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen zal vrijdag 16 oktober de officiële ope ning verrichten van de openbare lagere school „De Wegwijzer" in Hoek. De genodigden komen bijeen in de gehoorzaal om half twee. UTRECHT Kandidaatsexamen wiskunde, J. J. M. Marteijn te Oost burg; doctoraal examen wiskunde J. "W. Damkers te Gilze; kaïndid-aatsex- mèn natuurkunde C. J. van der Maas te Waarde; kandidaatsexamen scheikunde W. J. J. Migchielsen te oudenbosch; kandidaatsexamen bio logie mej. H. M. A. Corbeij te Bre da. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Niets wijst er op dat de „Cetonia" van wereldreiziger Theo van de Slobbe binnenkort de terugreis naar Australië zal maken. Toch was het de bedoeling afgelo pen weekeinde via Kortgene de lan ge reis naar Australië te beginnen. Een storm van windkracht tien ver hinderde echter het vertrek. Gedwongen ligt het door de fami lie Van de Slobbe zelfgemaakte 21 ton metende schip opgetuigd en wel te wachten op beter weer. Het plan is via het Panamakanaal op de Stille Oceaan terecht te komen en zo naar Gladstone in Australië te koersen. Op de komende reis is een vierde persoon, de heer Max Hendriks, aan boord gegaan, waardoor een betere taakverdeling op de lange en niet on gevaarlijke reis is gewaarborgd. De heer Van de Slobbe weet nog niet hoe lang de terugreis zal duren. Het kan zeven maanden duren, maar ook twee jaar. De heenreis naar Nederland duur de 13 maanden. Het gezin vrouw en 19-jarige dochter kwam naar Nederland om het 55-jarige huwe lijksfeest van de ouders van zeezeiler Van de Slobbe mee te maken. (Van onze correspondent ZUIDDORPE Een aangename verrassing was het voor het kerk bestuur van Zuiddorpe toen er deze week een gemeentelijke vrachtwagen van Axel voor het parochiehuis stond, volgeladen met oud-papier, ten bate van de verwarming voor de r.-k. kerk Zuiddorpe blijkt dus niet het ge vreesde stiefkind van Axel te zijn; men leeft daar wel met zijn aangeno men kinderen mede. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM —De uit Zeeland afkomstige en thans in Hoogerheide wonende kunstschilder Marinus Schipper exposeert tot 18 oktober in zaal Etcetra een veertig tal schilderijen en tekeningen. Tij dens de opening, door voorzitter van de KVP in Zeeland en lid van de Tweede Kamer, drs. W. Dusarduyn, viel de kunstenaar grote waardering voor zijn werk ten deel. Onder de vele belangstellenden bevond zich ook de nestor van de Zeeuwse Kun stenaars, L. Heijmans. De openings plechtigheid werd muzikaal omlijst door de jonge gitarist Hans van Koolwijk. Marinus Schipper bepaalt zich in zijn werk niet tot een bepaald stramien, evenmin heeft hij zich ge specialiseerd. Olieverfstukken, pen seeltekeningen, inkt en combina ties daarvan volgen elkaar op in een afwisseling, die het oog weldadig aandoet. Hoewel in zijn laatste wer ken, „Confrontatie" en „Droom", zijn expressionisme sterk naar voren treedt, is in enkele van zijn vroege re werken die inslag eveneens als ondertoon te herkennen. Marinus Schipper is voor alles echter de man van het fijne en goed uitgebalan ceerde lijnenspel. Een ritme, dat een meesterlijke techniekbeheersing verraadt. De heer Dusarduyn legde in zijn openingstoespraak de nadruk op het karakter van de schilder, die gruwt van de verdringing van al het goede en mooie in deze wereld en in wiens werken de Zeeuwse jeugdja ren nog steeds terug te vinden zijn. De heer Dusarduyn, betreurde het. dat de kunstenaar slechts zo zelden zijn werken voor het publiek toe gankelijk stelde. Tevens maakte hij bekend, dat de Zeeuwse kunstenaars op 2 april een tegenbezoek aan Ber gen op Zoom zullen brengen in het kader van het uitwisselingsprogram ma tussen Zeeland en West-Brabant. De nestor van de Zeeuwse kunste naars roemde de schilder om zijn oorspronkelijke wijze van werken. „Zowel in schilder- als in tekentech niek", zei hij, „ga jij - los van alles - je eigen gang, maar je hebt in al die jaren tevens een brug geslagen tus sen publiek en kunst, waarbij ver geleken de Zeeuwse brug slechts een kippebruggetje is. Er wordt zo vaak gekeken zonder dat er gezien wordt, maar jouw werk is in staat Schilder Marinus Schipper, met en kele van zijn geëxposeerde werken. de mensen de ogen te openen voor het waarachtige. Ik ben er van in extase", zo besloot hij. Wees zeker van uw keus. Stuur voor gratis keurige documentatie no 20 een kaartje aan Ring.wVer, Antwoordnummer 1444, Rotterdam PERFECTIE SINDS 1902 Havenstraat 209-213, Rotterdam-W. Tel. (010)-25.65.65* Showr. geopend v. 9-17 u. zaterdags van 9-13 uur. Eigen parkeerruimte. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) CADZAND/GOES Het voor schip van het vrijdag aan de eerste najaarsstorm van dit jaar ten offer gevallen Belgische schip Renee 7 is ■waarschijnlijk tengevolge van het vrijkomen van de giftige gaslading gisteren in de loop van de dag om- hooggekomen. Het schip, dat vrijdag omstreeks het middaguur tijdens een vliegende storm aan die grond raakte en vrij wel onmiddellijk zonk, bevatte zes vaten giftig en zeer brandbaar vinyl- chloride-monomaire. Twee van de tanks zijn op het strand bij Cadzand aangespoeld en door deskundigen volledig ontgast. Vier tanks bevinden zich nog op het schip. Men vermoedt nu, dat een deel van het zware ge concentreerde gas op het voorschip is ontsnapt, tengevolge waarvan dit scheepsgedeeLte is gaan drijven. Bo vendien is de bodem ter plaatse hard, zodat het schip er niet gedeel telijk in verzinkt, terwijl door het ruwe weer veel beweging in het water zit. Daarom waren gisteren al twee schepen op de plaats van het onge luk aanwezig. De begring was nog niet aanbesteed, maar Muller N.V. tie Termeuzen en v. d. Akker uit Vlis singen deden gisteravond pogingen om bij hoog water het schip alvast op het strand te trekken. Voor Mul ler was de „Holland" ter plaatse en voor de Gebr. Van den Akker het bergingsvaartuöig „Onrust". De zes tigjarige loods, die na het ongeluk met werd gevonden is nu door de politie officieel als vermist opgege ven.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2