Dood Ik kom dekinderkamer verwarmen! JEUGD: LIEVER IN TENT DAN JEUGDHERBERG lavona kuurserie c'est PARIS AMERIKA VREEST: O De dronken jockey Misdrijven in Nederland in acht jaar verdubbeld Schieten op studenten in Kent door nationale garde „niet goed te praten'5 Elke campus Rechts Geen eenheid Portugees toch terug naar Portugal Deining in ARP om anti- radicale brief haarproblemen? Bontmantels uit vitrine gestolen voor hippies GEBAKKEN SCHOL MET APPEL EN CHAMPIGNONS ZELF VERBRANDING IN BRUSSEL VEERBOOT ZINKT TWAALF DODEN 1W8MÉII i DINSDAG 6 OKTOBER 1970 (Van onze redactie Buitenland) WASHINGTON Een Ameri kaanse presidentiële commissie van negen man, die een onderzoek moet instellen naar de oorzaken van de studentenonlusten in het land, heeft een derde rapport uit gegeven waarin wordt verklaard dat het schieten door de nationale garde op een menigte demonstran ten tegen de oorlog, In mei aan de universiteit van Kent in Ohio, „on nodig, ongerechtvaardigd en niet goed te praten" is. Er werden toen vier studenten gedood en negen an deren gewond. Het schieten was een nationale tragedie die „abso luut de laatste keer moet zijn dat geladen geweren als de natuurlijk ste zaak ter wereld worden uitge reikt aan leden van de nationale garde die tegenover studentende monstraties komen te staan", aldus het rapport. Het rapport keurt echter tevens de acties af van bepaalde studen ten die hebben meegewerkt aan het scheppen van de onrust en verwarring die er destijds heer sten. De wijd verbreide oppositie van studenten tegen het besluit van president Nixon, troepen naar Cambodja te zenden, en de alge mene afkeer van de aanwezigheid van de nationale garde op het uni versiteitsterrein „Kunnen de daden en de geweldplegingen van vele studenten niet rechtvaardigen". De studenten te Kent die brand gesticht hadden en de leden van de nationale garde aanvielen en stenen naar hen wierpen en ook diegenen die daartoe hadden aan gezet, hebben eveneens schuld aan het feit dat er doden en gewonden kwamen. In Ohio hebben gouverneur Ja mes Rhodes, de president van Kent State. Robert White, en adju dant-generaal Sylvester del Corso van de nationale garde geweigerd commentaar te geven op het rap port, hangende een onderzoek naar de schietpartij door een „grand jury". Een assistent van Del Corso, lui tenant-kolonel J. E. P. McCann, verzekerde echter, dat de nationale gardisten in de toekomst gewapend zullen blijven, en dat het aan de commandanten ter beslissing is of de gardisten hun wapens laden. van de vier studenten, die op mei op de campus van Kent werden doodgeschoten: v.l.n.r. Wiliiam Schroder, Allison Krause en Jefferey Miller. (Door onze correspondent) WISCONSIN. „OK, pigs (varkens), luister en luister goed, er is een bom geplaatst bij het Wiskundig Onderzoekcen trum voor het Leger van de uni versiteit. Die is zo afgesteld dat hij over vijf minuten zal ontplof fen. Verdwijn uit het gebouw. Haal iedereen eruit. Waarschuw het ziekenhuis. Dit is geen on zin, kerel." Na dit anonieme telefoontje op 24 augustus om 3.42 uur 's mor gens razen politieauto's machteloos naar Sterling Hall, het gebouw van de universiteit van Wisconsin, Ma dison, waar het onderzoekscentrum in gehuisvest is. De zelfgemaakte benzinebom ontploft en het ge bouw brandt uit. Vier mensen ra ken gewond en Robert Fassnacht, een student die na zijn studie be ëindigd te hebben onderzoekswerk verricht, wordt gedood. Ironisch genoeg ondervindt het Wiskundig Onderzoekscentrum slechts weinig schade van de ont ploffing. Het zet zijn werk spoedig voort. De afdeling natuurweten schappen van de universiteit, die in hetzelfde gebouw is onderge bracht, lijdt echter onherstelbare schade. Unieke apparatuur die ge bouwd was voor een internationale conferentie over polarisatie-ver schijnselen wordt verwoest. Docu menten, uitrusting en onderzoeks gegevens, die het levenswerk van vijf professoren in de natuurwe tenschappen en 24 afgestudeerden vertegenwoordigen, gaan verloren. Intussen zien de bestuurders van de universiteiten en de studenten, nu het nieuwe academisch jaar be gonnen is, zich voor een ernstige vraag gesteld: wat zal het nieuwe trimester brengen? Deze vraag hoor je op elke cam pus in de Verenigde Staten. De meeste vertonen nog duidelijk de tekenen van het einde van het vorige academisch jaar in juni, toen er op grote schaal door de studenten gestaakt en geprotes teerd werd tegen de politiek van president Nixon met betrekking tot Cambodja. De spanningen zijn niet gemak kelijk te ontrafelen. Je kunt de partijen niet langer meer netjes scheiden in. jongeren tegen oude ren, studenten tegen bestuurders of zelfs rechts tegen links; veel van de onrust, die men nu voor de herfst vreest, moet voortkomen uit de pogingen van alle betrokkenen uit te vinden waar zij nu eigenlijk staan. Afgezien van de Vietnamese oorlog en Nixons Cambodj a-poli tiek richt het studentenprotest zich op het ogenblik vooral tegen drie zaken: de ROTC, een officiersop leiding van het leger, die verbon den is met de universiteiten; in stellingen als het Wiskundig On derzoekscentrum voor het leger die. zo beweert men, de mogelijk heden van de universiteit benutten voor onderzoek op het gebied van wapens en militaire uitrusting, cn tenslotte de „gerechtelijke dwalin gen" tegen de leiders van de Black Panther-partij. Er is ook een algemene ontevre denheid over de universitaire auto- Een beeld van de ongeregeldheden tussen Amerikaanse studenten en de politie. riteiten. De studenten vragen meer dingen „die ter zake doen" voor hun studie. Tot nu toe zijn ze echter nog niet in staat gebleken een bruikbare definitie van dit rekbare begrip te geven- Verder klagen zij dat studenten veel te weinig zeggenschap hebben bij het bestuur van de universiteit. Zij willen een actieve rol spelen in de besluitvorming op de univer siteit, bij problemen die 'variëren van de bezoekuren op hun slaap kamers tot het benoemen en ont slaan van professoren. De spanningen die op de campus in Wisconsin voelbaar zijn, zijn typisch de spanningen die het ko mend jaar op elke Amerikaanse campus tot een uitbarsting kunnen leiden. De links-radicale studenten die zich te buiten gaan aan acties zoals het plaatsen van een bom in het Wiskundig Onderzoekscentrum voor het leger, vormen slechts een minderheid. Van de 36.000 studen ten die op de campus van Wiscon sin leven, is maar een beperkt aantal bij zulke gebeurtenissen be trokken. Maar in de pers en bij het publiek praat men over deze acties van extremisten als over die van „de studenten". De sympathie van de studenten lijkt tot nu toe meer naar de radicale kant uit te gaan dan an dersom. De verkoop van de radica le undergroundkrant „Kaleidosco pe" op de campus neemt toe. Het was via deze krant dat een groep die zichzelf de „New Year's Gang" noemt, de verantwoordelijkheid voor de bomaanslag op het Wis kundig Onderzoekscentrum voor zich opeiste. Of deze groep (die ook de „Voorhoede van de Revolu tie" genoemd wordt) iets met de bomaanslag te maken had, moet nog worden bewezen, m aar hun ultimatum dat in „Kaleidoscope" gepubliceerd werd. geeft goed aan, wat voor uiteenlopende doelstellin gen ze hebben. Ze vroegen: „On middellijke vrijlating van de Dne van Milwaukee (Black Panthers die beschuldigd worden van po ging tot moord op een politieman uit Milwaukee in september 1969) ofheffing van de ROTC en de af schaffing van de bezoekuren vooi de slaapkamers van de vrouwelij ke studenten op de campus van Wisconsin". Zij dreigden verder dat. „als aan deze eisen op 30 oktober niet is voldaan, er door ons kader revolutionaire maatrege len zullen worden genomen die van een hevigheid zullen zijn, zo als dit land nog nooit heeft meege maakt". Meer nog dan .de radicale: stu denten is misschien de grote groep studenten, die bereid zijn extre mistische acties goed te keuren, omdat deze het onvermijdelijke gevolg zijn van de onhandelbaar heid van „het systeem", een bron van ernstige bezorgdheid. Op het ogenblik zijn weinig stu denten bereid zich openlijk en ac tief tegen de radicale studentenbe weging op te stellen. De Young Americans for Freedom, een kleine conservatieve groepering, heeft haar ideeën en haar fysieke aan wezigheid bij een aantal recente demonstraties duidelijk gemaakt Haar rechtse opvattingen kunnen echter nauwelijks op enige sympa thie van de gemiddelde student rekenen. Tussen deze tamelijk duidelijk te omschrijven uitersten in opvat tingen staan duizenden studenten, die het lot van de Amerikaanse campussen in de komende jaren zullen beslissen. Zij vormen geen nieuw voorbeeld van de „zwijgen de meerderheid", want veel van deze studenten hebben zich in het verleden duidelijk laten horen Men zou eerder kunnen spreken van de verraden meerderheid. De ze studenten vinden dat ze in de val zitten- Om allerlei redenen raken ze bij demonstraties betrokken, meestal uit altruïsme. Maar ze vinden dat de demonstraties vaak op een ma nier eindigen, waar ze in de verste verten niet achter staan. Een mas sabijeenkomst tegen de oorlog in Vietnam kan bijvoorbeeld begin nen met een ordelijke vergadering en toespraken. Maar op het eind gaat dan een groep extremisten weg van de bijeenkomst en trekt door de hoofdstraat en gooit ruiten in van winkels, banken en kanto ren die ze als symbolen van kapi talistische uitbuiting beschouwen. Dan ontdekt de gematigde student die de oorspronkelijke vergadering bijwoonde dat zijn naam verbon den wordt met de vernielingen en de volgende dag ziet hij dat foto's en verslagen in de krant zoveel aandacht aan de acties van de minderheidsgroepering besteden, alsof alle aanwezigen daaraan had den deelgenomen. De gematigde student voelt zich verraden. De ontwikkelingen kunnen nog erger zijn. De activiteiten van een minderheidsgroepering op een bij eenkomst kunnen .de reactie van -.de politie uitlokken. Depolitie is zenuwachtig en maar al te strijd lustig. In de afgelopen twee jaar zijn te veel van dit soort vergade ringen uit de hand gelopen en de politie wil de moeilijkheden graag onderdrukken voor dat deze zich verder verspreiden. Vaak worden provocaties tot het uiterste opge voerd. Het woord „pig" (varken) is nu een van de mildste benamin gen voor een politieman. Veel poli tiemannen houden er opvattingen op na die diametraal tegenover die van de studenten staan. Zij hebben geen universitaire opleiding, zij zijn tevreden met de bestaande situatie die ze beschermen en ve len van hen zijn bij de politie gekomen, nadat ze eerst bij het leger gewerkt hebben. Als de toestand verergert en de autoriteiten laten de Nationale Garde komen om de rust te her stellen, wordt het helemaal inge wikkeld te onderkennen waarom nu werkelijk gaat. Bij de proteste rende voegen zich dan grote groe pen studenten die het misschien niet helemaal eens waren met het oorspronkelijke protest, maar die vierkant tegen het gebruik van militaire geweld op een universi- teitscapus zijn. Dat zijn dan vaak weer de gematigden. Het gevolg is, dat de massa bij onlusten op de campus op geen enkele wijze een eenheid vormt die voor dezelfde zaak demonstreert. Degene die vernielingen aanricht, staat naast de student die tegen geweld is en alleen maar wereld vrede wil; de man die de bom gooit gaat om met de student zonder vastomlijnde politieke ideeën, die geen bajonetten van de Nationale Garde op de campus wil zien. Hij die schreeuwt en scheldt, gaat zij aan zij met de man die zijn mond houdt. Het lijkt waarschijnlijk dat de sleutel tot de situatie in het ko mende jaar in handen zal liggen van die gematigden, die in de val zitten en van hen, die zwijgen. De extremisten zullen hun acties on getwijfeld voortzetten. Stellen de gematigde studenten hier niets te genover of gaan ze de radicale methoden actiever steunen, dan zullen we in het komende jaar veel vaker lezen over de dood van onschuldige mensen als Robert Fassnacht. (Cpyright The Guardian-De Stem) SCHIPHOL (ANP) Hoewel hij twee weken geleden bij zijn illegale aankomst in Nederland de vreemde lingendienst mededeelde dat hij naar ons land was gevlucht, omdat hij geen militaire dienst in de Por tugese koloniën wilde doen, is de uitgewezen Machado de Almeida tij dens het afgelopen weekeinde toch per vliegtuig naar Lissabon terugge keerd. De Almeida, die in mei j.l. met zijn vrouw zijn vakantie in ons land doorbracht, werd ook toen al uit ons land gezet. Het echtpaar werd n.l. betrapt op een winkeldiefstal. Even als in mei j.l. gaf De Almeida vrij dag de wens te kennen naar Scandi navië op transport te worden gesteld. Begeleid door de koninklijke Mare chaussee kwam het echtpaar vrijdag per trein bij de Duitse grens aan. maar werd daar door de Duitse grensbewaking de toegang gewei gerd. Met zijn vrouw, die in ver wachting is, vloog hij zaterdagmid dag in een lijntoestel van Schiphol terug naar Lissabon. (Van onze redactie binnenland) AMERSFOORT - «n de ARP is deining ontstaan om een brief waar in enkele verontruste partijleden aandringen op uitstoting van de groep AR-radicalen. De brief werd o.a. ondertekend door de Tweede Kamerleden Mooy, Schakel en Wal burg. Tijdens dc studieconferentie van de AR-jongeren zaterdag in Amersfoort, nam AR JOS-voorzitter .los de Boer scherp stelling tegen de inhoud van de brief waarin de AR- leden hun ongerustheid uitsDraken over een „teveel toegeven van de partij aan radicale elementen" Volgens de heer De Boer toonde de brief duidelijk aan dat er sorake is van „onkunde over wat door de radicalen of door de partij zelf naar voren is gebracht, dan wel dat men bewust wil insinueren". Hij zei het te willen houden op onkunde, waar bij hij aantekende dat van AR- vertegenwoordigers in de Tweede Kamer op zijn minst mag worden verwacht, dat zij zorgvuldiger met hun handtekening omspringen. Ook de ARP-voorzitter. dr. A. Ve>ermen distancieerde zich van het rondschrijven dat aan de besturen van de kiesverenigingen en leden van de ARP verzonden werd Op de conferentie die gewijd was aan de pojitieke aspecten van de biochemie nam de. heer De- Boer- afscheid als ARJOS-voorzitter. Hij droeg deze functie over aan Gerrit van Dongen. (ADVERTENTIE) droog en dor haar? lavona crèmebehande ling v.a. 1.80 voor meerdere behandelingen vet haar? lavona tegen vet haar 2.40 voor 2 behandelingen slap en fijn haar? lavona haarhersteller v.a. 1.95 voor meerdere behandelingen vlug uit model? lavona haarversteviger v.a. 0.80 kent u betere? AMSTERDAM (ANP) Bij het modemagazijn van de firma De Vries en Lampie in Amsterdam is gisternacht een ruit van een vitrine, een zogenaamde eilandkast in de portiek van de zaak, ingeslagen. De inhoud, een aantal bontmantels met een waarde van enkele duizen den guldens, werd daaruit ont vreemd. Dit is de tweede keer bin nen vier weken dat in deze zaak werd ongebroken. Beide keren wer den alleen kostbare bontmantels buitgemaakt. KATMANDOE (AP) Het ko ninkrijk Nepal in de Himalaya is voortaan verboden gebied voor de hippies. Zondag heeft de regering in Katmandoe gelast dat de toegang tot het land aan een ieder moet worden ontzegd die hippie is of daarop lijkt. Bovenalen moeten alle hippies zonder geldig visum het land verla ten. Het aantal hippies in Nepal wordt op het ogenblik op een hon derd geschat. (ADVERTENTIES) j Neem per persoon 1 flinke schol. Laat de schoongemaakte en I licht gezouten vis op een vergiet goed uitlekken. Wentel de schol door de bloem, schud ze goed af en bak ze ruim in hete boter of olie goudbruin. Garneer de schol met champignons en schijven uitgeboorde appel, welke in dezelfde boter of olie zijn gebakken. Strooi er vervolgens fijn gehakte peterselie over. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20, kDen Haag. (Van onze Parijse correspondent) I/oor een Parijse rechtbank stond een magere en schriele jongeman terecht, wien het niet aan te zien was dat hij een van de bekendste jockey's is van de Franse paardenrennen. Hij heeft een grote prijs van de Are de Triomphe op zijn naam staan, en een even grote van Deauville. Maar daar kwam een strenge rechtbankpresi dent niet van onder de indruk. „U heeft 22 juni van het vorig jaar dronken achter het stuur gezeten", zei de voorzitter. U heeft twee auto's aangereden en zelf kwam u met uw eigen wagen in een greppel terecht. In de gangen van een restaurant heeft u met twee gendarmes gevoch ten en die vechtpartij heeft u in de boevenwagen voortgezet. Men Het u de alcoholproef ondergaan maar u sloeg het apparaat uit de handen van de gendarme en toen hij zich buukte om het op te rapen, sloeg u hem op zijn hoofd. Wat heeft u daar allemaal op te zeggen? „Niets", zei de jockey William Pyers, die maar heel gebrekkig Frans spreekt, want hij is Australiër van geboorte. „Als de gendarmes dat zo gerapporteerd hebben, zal het wel waar zijn", zij hij. Vrienden van de paardensport scho ten als getuige Pyers te hulp. Zijn trainer probeerde de rechter ervan onder de indruk te brengen, dat jockey's ondervoede en uitgedroog de mensen zijn, die maar een druppel alcohol behoeven te drink en of ze zijn buiten westen. Floriot, verdediger van Pyers, gooide het over dezelfde boeg. Mijn cliënt drinkt nooit, zij hij en u moet hem vergelijken met een geheelonthouder die op zijn trouwdag een eerste glas champagne drinkt. Behandel hem mild, want als hij tot een hoge straf wordt veroordeeld, is hij zijn betrek king kwijt, wat een ramp is voor een man die geen ander vak kent. De of ticier van justitie, een vrouw, eiste een strenge straf, maar zei er niet bij hoeveel. Uitspraak over een week. BRUSSEL (AP) In de Ürussel- se buitenwijk Koekelburg heeft zon dag een 60-jarige man zich door zelfverbranding het leven benomen- De politie heeft de identiteit van de zelfmoordenaar niet onthult. LISSABON (AP) Bij het ver gaan van een veerboot buiten de haven van Beira in het Portugese overzeese gebiedsdeel Mozambique zijn gistermorgen zeker 12 passa giers verdronken. Het bootje vervoerde 56 personen van Sofala naar Beira toen het 3 kilometer buiten de kust op een zandbank liep en verging. Gevreesd wordt, dat het aantal slachtoffers nog hoger is. Met DRUgasar gasverwarming, op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen... van Idein tot groot! Prijzen vanaf f299,-. Vraag ongefranbeerd de gratis brochure aan dUfe bij Koninklijke Fabriefcett Antwoordnummer 17, Ulft. KttJgasar lekker stoken zonder schoorsteen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Een enquête over jeugdherbergen onder 507 jonge Nederlanders in de leeftijd van 15 tot en met 20 jaar heeft uitgewezen, dat de meesten toch kamperen prefereren boven de jeugdherberg. Deze vindt men te onvrij. Dertien procent bleek heel graag naar een jeugdherberg te willen; 17 procent helemaal niet graag en de rest gaf een „neu traal" antwoord. Jongelui, die op vakantie gaan stellen hierbij voor op: zoveel mogelijk contact te krij gen met leeftijdgenoten. Ze gaan het liefst gemengd. Gebleken Is echter, dat meisjes minder graag met een vriend op vakantie gaan. dan jongens met een vriendin. De enquête, die aardige bijzonderhe den aan het licht bracht, werd uitgevoerd door het laboratorium voor sociale psychologie van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Opdracht hiertoe gaf de stichting Nederlandse Jeugdherbergencen trale, die sinds vorige week don derdag is gefuseerd met de stich ting Katholieke Vakantiehuizen en Jeugdherbergencentrale. De activiteiten van ae onder vraagde jongelui, aldus het rapport „Jongeren en Vakantie" zouden zich in de vakantie in de eerste plaats willen richten op contact met de an dere esxe. het zoeken met de andere sexe. het zoeken van avontuur en spanning, terwijl belangstelling voor natuur en cul tuur op de tweede plaats komt. Ook werd de jongelui gevraagd naar hun gedachten ten aanzien van de jeugdherberg en of zij er zouden willen overnachten. Het beeld ziet men als volgt: gezellig heid, leuke jongens en meisjes, de natuur in, natuurvrienden, rugzak ken en eenvoudige mensen vindt men het best bij de jeugdherber gen passen. De jeugdherbergbezoe kers vindt men sportief, jong, ac tief maar onopvallend. De jeugd herbergen vindt men schoon, veilig en beschermd, en in iets mindere mate gezellig, vol, goedkoop en goed, alsmede plattelands en on comfortabel. In een toelichting op een pers conferentie haakte de voorzitter van de stichting, drs. A. Oostindië, in op de genoemde onvrijheid. Het vrijheidsvraagstuk is een groot probleem. De gewenste vrijheid kan vaak niet verwezenlijkt wor den uit het oogpunt van de daar aan verbonden kosten, dus niet uit het oogpunt van een soort paterna lisme. Het beleid zal mede door dit rapport worden bepaald, verklaar de hij verder. In ons land zijn vorig jaar bijna 650.000 overnach tingen in jeugdherbergen geno teerd. 4* DEN HAAG (ANP) De afgelopen acht jaar is het aantal verkeers- en vermogensmisdrijven in Nederland sterk toegenomen. Dit signaleert prof mr. J. M. van Bemmelen in het Nederlands juristenblad Hij trekt hieruit de conclusie, dat de politiekorpsen zo spoedig mogelijk nog meer versterkt moeten worden. Uit de kerncijfers van de criminele politiële statistiek bliikt dat het aantal misdrijven ter kennis gekomen van politie en koninklijke mare chaussee sedert 1962 met circa 50 procent is gestegen, tn die periode ziin de misdrijven tegen de wegenverkeerswet vrijwel verdubbeld Deze toe name wordt echter voornamelijk door die in de vermogensmisdriiven ver oorzaakt. Vooral de laatste drie jaren is de stijging verontrustend aldus de hoogleraar. Ook de overtredingen vertonen sinds 1962 een stijging van 50 procent Hier nemen de overtredingen tegen de wegenverkeerswet de voornaamste plaats in.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13