Europa gaat meer betalen voor NAVO WILDE TAFERELEN IN CAÏRO PvdA-TOP WIL BREUK MET SURINAME EN ANTILLEN voortreffelijke hachee PRINCIPE-BESLUIT VAN 10 DEFENSIEMINISTERS UITKERING INEENS VOOR WSW-ERS LcnhT op zon en feestdagen in Duitsland belastingvrij Bliksemcarrière in de wiskunde Zeeuwse gedeputeerde Hoek in ziekenhuis BMIJFSSCHAP VOOR HEI JAGERSBEDRIJF Verkoop grote hoeveelheden vrijbankvlees .kwalijke zaak Een goed stuk vlees hoort erbij Overheidspersoneel Man uit Borssele verongelukt HAAST NEHALENNIA- EXPEDITIE UITGESTELD Drieënveertig groeperingen in de slag voor Tweede Kamerzetels Nixon haüeLjk ontvangen in Tito's geboortedorp Hoesch: plannen staalfabriek ongewijzigd Ontmoeting tussen Kosygin en Nixon gaat niet door Ontwerpprogramma verkiezingen Pornografie Hersenemigratie lekker eten tips Directeur Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 2 OKTOBER 1970 25e Jaargang No. 6361 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De ministers van defensie van tien Europese NAVO-landen hebben gisteren in Brussel in principe besloten, dat de Europese landen een groter deel van de verdediging van West-Europa op zich moeten gaan nemen. Daarmee wil men voorkomen, dat de V.S. hun aandeel in de verdediging van West-Europa zullen verminderen. Dat deelde de Nederlandse minister van Defensie, de heer W. den Toom mede, na afloop van de ministersvergadering in Brussel. In feite wil men komen tot een betere verdeelsleutel van de bijdragen, die Amerika en de Westeuropese NAVO-landen aan de verdediging van West- Europa bijdragen. De defensieministers hebben erkend, dat Amerika een te zwaar deel van de gemeenschappelijke defensielast draagt. In de regering en het congres van de V.S. bestaan stromingen, die de militaire kracht van Amerika in Europa willen verminderen, omdat naar hun mening de Euro peanen te weinig voor hun eigen verdediging over hebben. In totaal moeten de Westeuropese NAVO-landen - in geld uitgedrukt - ruim 300 miljoen dollar meer op brengen, waarvan de helft voor re kening zal komen van West-Duits- land. Overigens kunnen de Westeuropese landen hun bijdrage op verschillen de manieren verhogen: Door opvoering van de eigen de fensieinspanning. Door het leveren van grotere fi nanciële bijdragen aan de infra structuur van de NAVO in Euro pa. De V.S. bekostigen niet min der dan 30 pet. van het infra structurele programma, de West europese landen betalen de reste rende 70 pet. Voor Nederland is dat percentage 4,8, volgens mi nister Den Toom nog minder dan één procent van de Nederlandse defensiebegroting. Door betaling van bijdragen in de kosten van huisvesting e.d. van de Amerikaanse troepen in Europa, 310.000 man sterk. Naar de mening van minister Den Toom, die gisteren de ministersver gadering leidde, mag een extra de fensie-inspanning door Nederland niet onder het defensieplafond val len. Indien mogelijk ziet hij zelfs graag, dat de extra gelden niet op de defensiebegroting voor komen. Overigens is nog niet bepaald wel ke extra-inspanningen Nederland gaat leveren. Die extra-inspanningen zullen hun weerslag hebben op de begrotingen voor 1971-1972. Dat wil zeggen, dat de zaak pas na de twee de-kamerverkiezingen gaat spelen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werknemers in de sociale werkvoorziening ontvan gen een uitkering-ineens die is af gestemd op de gemiddelde ontwik keling in het bedrijfsleven. Hierbij wordt dus hetzelfde beleid gevoerd als voor het overheidspersoneel. Dit heeft minister Roolvink (Sociale Za ken) gisteren de gemeentebesturen meegedeeld. Over de grootte van de uitkering en het tijdstip van uitbetaling zal worden beslist zodra meer inzicht is verkregen in aard en omvang van de in het bedrijfsleven getroffen maatregelen, aldus de minister. Gisterenmorgen ls in de vergade ring van het centraal georganiseerd overleg onder voorzitterschap van de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. C. van Veen, opnieuw ge sproken over een bijzondere uitke ring aan het overheidspersoneel in 1970 in verband met de loonontwik keling in het bedrijfsleven. De in het overleg vertegenwoor digde centrales stelden als hun ge zamenlijk standpunt, dat na de nrin- cipe-uitspraak van het kabinet over deze aangelegenheid op 18 septem ber j.l. thans een concrete beslissing over de hoogte van de bijzondere uitkering niet langer kan uitblijven, waarbij de centrales unaniem van oordeel zijn, dat deze uitkering f 400 dient te bedragen. De staatssecretaris zegde toe, na een standpuntbepaling van het ka binet inzake de hoogte van de uit kering, het overleg over deze zaak. indien enigszins mogelijk, tegen me dio oktober te zullen afronden. BORSELE Op de Heinkens- zandseweg in Borsele is in de nacht van woensdag op donderdag de 36- jarige bloembollenkweker C. Murre uit Borsele met zijn auto door nog onbekende oorzaak tegen een boom gereden. De man is later in het ziekenhuis in Goes overleden. Het gisteren genomen principebe sluit zal zo snel mogelijk worden „vertaald" in concrete bedragen en maatregelen, mogelijk nog vóór de eerstvolgende vergadering van de defensieministers begin november. Er is trouwens haast geboden, In de loop van november komen in het Amerikaanse congres de begrotin gen voor 1972 aan de orde. Boven dien komt in december de MAVO- ministerraad bijeen. Minister Den Toom en secretaris-generaal Manlio Brosio van de MAVO zullen het pak ket Westeuropese maatregelen nog voorleggen aan de Amerikaanse de fensieminister Meivin Laird. Aan de vergadering van gisteren werd deelgenomen door de ministers van alle Europese NAVO-leden, met uitzondering van Frankrijk, Portugal en IJsland. Niet alle landen, waaron der Groót-Brittannië, bleken zonder meer voor de verhoging van de bij dragen. De regering van Heath zou haar standpunt over de versterking van de verdragsorganisatie nog niet hebben bepaald. De kans, dat Frankrijk aan het voornemen om meer geld tot de NA VO bij te dragen zal deelnemen, is niet groot. Frankrijk is lid van de organisatie, maar neemt niet deel aan het opstellen van de militaire plannen. Op het ogenblik geven alle Euro pese leden van de NAVO elk jaar aan de verdragsorganisatie in totaal ongeveer 22 miljard dollar uit. Ij BONN (DPA) In West-Duits- Iand wordt het loon voor werk op zon- en feestdagen belastingvrij. De ze bepaling is vervat in een wets ontwerp dat gisteren door het West- duitse kabinet werd goedgekeurd. De maatregel zal terugwerkende kracht hebben voor dit jaar. Het ligt in de bedoeling dat het parlement er nog dit jaar zijn fiat aan zal geven. (Van een onzer verslaggevers) COLIJNSPLAAT De Nehalen- nia-expeditie, die probeert op de bo-j dem van de Oosterschelde voor de kust bij Colijnsplaat verder te speu ren naar resten van de Romeinse Nehalennia-tempel, heeft deze week nogal met tegenslag te kampen. Dinsdag werd niet uitgevaren, om dat bij het tesiten van de apparatuur in de haven van Colijnsplaat bleek, dat er iets niet is orde was. Gisteren voer men niet uit in verband met het slechte weer, vandaag wend besloten voor de rest van de week af te zien van verdere pogingen om de ruim twintig meter diepe duik te maken. Zelden zal de leider van een volk zo'n overweldigende belangstelling tijdens zijn begrafenis ten dee! zijn gevallen als gisteren de overleden president van Egypte, Gamal Abdel Nasser. Langs de route door Cairo dreigden enorme mensenmenigten die in alle staten verkeerden, de meer dan 50.000 man politie en leger teveel te worden. Tienduizenden braken door de politie-afzettingen heen. Klaagzangen aanheffend als „Nas ser, Nasser, jij kan niet sterven" en zwaaiend met talloze afbeeldingen van de president, stonden de Egypte- naren als een levende muur langs de 20 km lange route. Zij hingen in bo men en aan balkons. Omgeven door honderden militai-1 ren vertrekt de stoet (foto) met het stoffelijk overschot van het hoofd kwartier der Revolutionaire Raad op het eiland Gezira naar de moskee, waar de overleden staatsman zijn laatste rustplaats heeft gevonden. (Zie ook pagina 5) EEN STAKING onder inpakkers en chauffeurs in Londen heeft aan krantenuitgevers en kiosken tot nu toe een verlies opgeleverd van meer dan 7 miljoen gulden. Bijna 21 mil joen kranten konden niet aan de man gebracht worden. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN „Ik had het allemaal uit mijn hoofd geleerd", zei Frans Clau- wens gistermiddag tegen zijn studiegenoten. Dat was enkele minuten voordat hij, 20 jaar oud, te horen kreeg dat hij cum laude het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde had afgelegd. Daar had hij drie jaar voor nodig. Direct op de mededeling dat hij dit enorme resul taat had behaald, kreeg Frans te horen dat hij be noemd was aan de Nij meegse faculteit der wis- en natuurkunde als we tenschappelijk medewerker in de meetkunde, meer speciaal de differentiaal meetkunde. Frans Clauwens, in april 1950 geboren in Oss, be haalde op 17-jarige leeftijd zijn diploma gymnasium-b en in het zelfde jaar won hij de landelijke wiskun- de-olympiade. Zijn tenta mens haalde hij vlot en zelden met minder dan een 9. Zenuwachtig was hij niet geweest. „Ik krijg altijd buikpijn voor een belang rijke gebeurtenis", zei hij. Op het examen had hij in „vogelvlucht het bewijs geleverd" voor een stelling, die hij in zijn scriptie naar voren had gebracht. Prof. dr. H. Oedayraj- singh Varma, die hem in zijn studie begeleidde, zei in de laudatio dat Frans „in zo'n recordtempo had gestudeerd dat de gelegen heid niet bestond om elk aar goed te Ieren kennen". Toch had de hoogleraar met bewondering zijn wis kundige groei gevolgd en hij prees zich gelukkig zo'n briljant student voor de meetkunde gewonnen te hebben. Hij had hem leren kennen als een sympathie ke en bescheiden jongeman en dat, aldus prof. Varma, zijn de kenmerken van de ware geleerde. Als een tastbaar teken van de waardering der fa culteit overhandigde prof. dr. A. Levelt de jonge doc torandus daarop zijn acte van benoeming. Frans Clauwens heeft weinig deelgenomen aan het studentenleven. Dat was ook niet goed moge lijk, want Frans heeft zijn hele studententijd gespoord tussen Nijmegen en Oss. „Maar ik geloof niet dat ik er iets aan gemist heb. De meetkunde is mijn hobby en daar beleef ik plezier genoeg aan", zo vertelde hij. Zijn broer Baptist (19), die dezer dagen begonnen is met zijn studie wis- en natuurkunde, eveneens in Nijmegen, gaat het wat rustiger aandoen dan Frans. Hij ziet trouwens ook meer muziek in de na tuurkunde dan in de meet kunde. DE HUIDIGE SCHAARSTE aan stro heeft het tijdstip waarop de N.V. cartonnagefabriek Beukema en Co. Hoogezand, volledig zal overschake len op oud papier en dergelijke als grondstof, met enige maanden ver vroegd. Op 15 oktober zal de produk- tie van strokarton definitief worden gestaakt. KARDINAAL OWEN McCann heeft f 10.000 geschonken aan de Afrikaan se bevolking van Lesotho, die met hongersnood wordt bedreigd nu de oogsten zijn mislukt door het uitblij ven van regen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zijn nu reeks 43 politieke partijen en groepe ringen die zich hebben laten re gistreren om (eventueel) mee te kunnen doen aan de Tweede Ka merverkiezingen in april volgend jaar. Dit werd gisteren opgemerkt door kamervoorzitter mr. Van Thiel in zijn welkomstwoord tot de circa 450 parlementariërs uit 66 landen die in Den Haag bijeen zijn voor de 58ste interparlementaire conferentie. Koningin Juliana hield de ope ningstoespraak die mede werd aangehoord door premier De Jong, verschillende ministers en vele in Den Haag geaccrediteerde ambas sadeurs. Koningin Juliana merkte onder meer op „dat een parle mentslid, die een werkelijk leven de band met zijn volk onderhoudt, zichzelf daardoor zal behoeden voor het verstrikt raken in het establissement". De koningin zei voorts dat het „ondanks alle ver schil tussen naties en constituties het aan u parlementariërs is om het voorbeeld te geven van bur ger en van wereldburgerzin". KUMROVEC. President Nixon, president Tito en hun beider echtge noten en adviseurs zijn gisteren in een stromende regen aangekomen in de geboorteplaats van de Joegoslavi sche president, Pumrovec. Ondanks het koude regenweer wa ren bijna alle 283 inwoners van het dorp Kumrovec aanwezig om de hoge gasten te begroeten. De presidenten en hun gevolg had den de bijna 50 km lange reis van Za greb naar Kumrovec vanwege het slechte weer per auto gemaakt. Aan vankelijk waren Nixon en zijn echt genote van plan geweest om per he likopter naar Tito's geboorteplaats te gaan. Na het bezoek aan Kumrovec zal het gezelschap naar Zagreb terugke ren en vandaar met Nixons vliegtuig naar Belgrado vliegen. Nixon en Ti to zullen hum besprekingen tijdens de vliegreis voortzetten. Het stadsbestuur van Zagreb had de burgers van Zagreb gevraagd om president Nixon en zijn vrouw te verwelkomen. Volgens officiële schattingen heb ben meer dan 100.000 mensen hieraan gehoor gegeven en hebben zij op straat de Amerikaanse president toe gejuicht. DORTMUND (DPA) Hoesch AG heeft gisteren desgevraagd mee gedeeld, dat de plannen voor de bouw van een staalfabriek op de Maasvlak te in samenwerking met Hoogovens tot dusverre geen wijziging hebben ondergaan. Dit in tegenspraak tot de reeds eni ge tijd in Nederland en Duitsland cir culerende geruchten dat deze plan nen zouden zijn opgegeven. MOSKOU (AFP) Uit welinge lichte Oosteuropese bron is vernomen, dat een samenkomst van president Nixon van de VS en premier Kosygin van de Sovjet-Unie aanvankelijk voor vrijdag in Wenen „technisch" was voorbereid. Maar uiteindelijk zal deze bijeen komst niet doorgaan, zo werd ver klaard. DEGENEN die vorige maand een Boeing 747 van de Panam naar Cairo hebben ontvoerd en daar hebben ver nield, zijn aangehouden en zullen hun straf niet ontgaan, zo heeft de Egyp tische afgevaardigde bij de ICAO, de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart, gisteren in Mon treal meegedeeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „Nederland moet het initiatief nemen tot een con frontatie met Suriname en de Nederlandse Antillen met het doel het rijksverband te beëindigen. De toezeggingen voor ontwikkelingshulp dienen te worden nagekomen en voortgezet." Dit staat in het ontwerp-partijprogram dat het bestuur van de PvdA gis teren heeft gepubliceerd. Al eerder, in juni j.l., werd een ontwerp door het bestuur ter discussie gesteld. Een passage over liet Koninkrijksstaluut kwam daar niet in voor. Begin februari zal het partijcongres van de PvdA het de finitieve program vaststellen. .Nieuw in het tweede uiteindelijke ontwerp is verder een zin over een nationale gezondheidszorg. Daarin staat dat er gratis voorzieningen voor allen moeten komen, waarbij het on derscheid tussen particuliere en zie kenfondspatiënten komt te vervallen. De inkomens in de gezondheidszorg van bijvoorbeeld specialisten en apo thekers moeten worden gematigd. Nationalisatie van de farmaceuti sche industrie wordt ook in het uit eindelijke ontwerp van het partijbe stuur niet genoemd. Het PvdA-con- gres van januari j.l. in Groningen sprak zich hiervoor uit, maar de meeste gezondheidszorgdeskundigen van de partij achtten toen zo'n na tionalisatie irreëel. Om een gevarieerde meningsuiting ook via de pers mogelijk te laten blijven, zal de overheid zonodig een gesocialiseerde apparatuur (drukfa- brieken) verschaffen, aldus het par tijprogram. Er moet een wet komen die de onafhankelijkheid van de pers tegenover eigenaren en directies van de media waarborgt. De bestaande strafbepalingen voor pornografie moeten worden ingetrok ken, zo wil het ontwerp-partijpro gram. Het militaire tuchtrecht moet worden vervangen door een stelsel van bedrijfsdisciplinaire maatrege len. De groetplieht in het leger moet worden afgeschaft. Politieke gewe tensbezwaren moeten als reden tot vervangende dienst worden erkend. De zin dat er geen bedrijven mo gen worden gesloten wanneer er geen vervangende werkgelegenheid is, is uit het ontwerp geschrapt. Nieuw is de regel dat degene die bij verande ring van beroep moeilijk passend nieuw werk kan vinden, gedurende een aanpassingsperiode een aanvul ling op hun loon krijgen (trainings toeslag). Griekenland en Portugal moeten uit de NAVO, en als dat niet lukt moet de regering maximale druk uit oefenen om in deze landen een de mocratisch regime te bevorderen, zo staat in een verscherpte passage over deze NAVO-partners. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer C. Hoek, lid van het college can G.S. van Zeeland, is gisteren onverwacht in het ziekenhuis opgenomen met een ernstige, accute maagaandoe ning. De heer Hoek i ssinds enkele maanden lid van het Zeeuws college van G.S. Zijn spoedopname in het ziekenhuis maakte het hem onmoge lijk om gisteren de installatie van het bestuur van de stichting Vor mingsinstituten voor Midden- en Noord-Zeeland te verrichten. Het is niet bekend hoelang de heer Hoek in het ziekenhuis zal moeten blij ven. Levensgevaar is niet aanwezig. DEN HAAG (ANP) In de ver gadering van het bedrijfschap voor het slagersbetlrijf is gisteren gesteld, dat de verkoop van grote hoeveelhe den vrijbankvlees een kwalijke zaak is. De volkshygiëne kan er door in gevaar komen. De plaatselijke sla gers zullen zoveel mogelijk in orga nisatorisch verband zich hierover tot de directies van de slachthuizen die nen te wenden om er op te atten deren, dat het verboden is, dat >neer dan drie kilo vrijbankvlees per per soon wordt meegegeven. De veterinaire hoofdinspecteur van de volksgezondheid had reeds maan den geleden op aandringen van het slagersbedrijf een brief aan de ge meentebesturen gestuurd, waarin gewezen werd op de gevaren voor de volksgezondheid als klanten en gros vrijbankvlees kopen. Dit vlees is namelijk voorwaardelijk goedge keurd en kan nog wor-den verkocht in afzonderlijke verkooplokalen voor directe consumptie. Ook werden de gemeentebesturen geattendeerd op het verbod om meer dan drie kilo van dit vlees per persoon te ver kopen. De hygiëne komt duidelijk in ge vaar, als kopers van veel vrijbank vlees naar huis gaan en daar in een keukentje voor familieleden, kennissen of buren de grote stukken vlees verdelen. In de vergadering van het bedrijfschap werd vastge steld, dat de brief van de veterinair hoofdinspecteur geen resultaat heeft gehad. Om een beeld van de situatie te geven werd genoemd, dat bij de vrijbank in Eindhoven het vlees per oude kinderwagen werd opgehaald. BRUSSEL (ANP) Tussen 1966 en 1968 is het aantal wetenschappe lijke werkers en ingenieurs dat uit het Europa van de zes naar -de Ver enigde Staten emigreerde met 90 pro cent gestegen. Van 1968 op 1969 daal de het met 40 procent, maar dat houdt verband met een nieuwe Amerikaan se wet waarbij de immigratiequota werden verlaagd. Uit Nederland ver trokken n 1956 105. in 1966 71, in 1967 127 en in 1968 146 wetenschappe lijk geschoolden naar de overkant van de Oceaan, aldus gegevens verstrekt door de Europese Commissie in ant woord op schriftelijke vragen uit het Europeen parlement. (ADVERTENTIE) Neem gesneden doorregen runderpoelet. Wat zout en peper. Langzaam bakken in 1/3 rund- vet en 2/3 boter. Halverwege 2 a 3 gesnipperde uien toevoegen, laurierblad en 2 kruidnagels. Roer een dessert lepel bloem door het vlees, voeg water en azijn toe. 2,5 uur sudderen. Dien het eens op met rijst. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1