Gent geeft voorkeur aan tweede kanaal ten westen van Ter neuzen Hernia de heerlijke, nieuwe smaak volop verkrijgbaar lift 20ct. Rode Kruis rekent op Zeeland voor de Henri Dunant n Trimmen in Terneuzen Smokkelprins nog steeds spoorloos voordeel Plaats voor Péchiney in consortium van aluminium de dubbel-lekkere vruchtenlimonade, met't zuivere sap van ananas en. grapefruit 'n hele liter slechts 85ct. wie jam koopt ZWAARDEMAKER Bresheiise zangertjes vieren vijfjarig bestaan Jongen door auto geschept Aanrijding nabij St.-Annapolder Tankauto tegen tractor Schade bij aanrijding zonnebloem margarine op 2 kuipte* Vijf miljoen nodig Fotowedstrijd Z.-Vlaanderen Afscheid na 34 jaar trouwe dienst Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater (ADVERTENTIE) wi. proeven \<EEMT VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel (Van onze correspondent). De Breskense Zangertjes gaan op vrijdag 20 oktober het vijfjarig be staan vieren. Ter gelegenheid hier van geeft het kinder- en tienerkoor in het Casino 's avonds om zeven uur een uitvoering. Het koor staat onder leiding van mevr. N. Bakker- Schouten, met aan de piano mej. H. Brouwer-Verduyn. Uitgevoerd wor den werken van Willy Francois, An nie M.G. Schmidt, Jac Huisman, H. Clarke en Th. Arne. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij wijze van proef zullen zaterdag 3 en 10 okto ber van 9 tot 12 uur in de Terneu- zense sporthal trim-activiteiten plaats vinden. Deelname is gratis. Vakleerkrachten lichamelijke opvoe ding hebben spontaan hun medewer king verleend aan dit initiatief van de afdeling Onderwijs Bureau Sportzaken van de gemeente Ter- neuzen. De heer Van der Ploeg, chef van het Bureau Sportzaken, vond dat er in Terneuzen, nu men eenmaal over de geschikte accommodatie voor „tïimmen beschikt, ook direct moest wofden gestart. Alleen proefonder vindelijk kan worden vastgesteld of de bevolking zin in trimmen heeft. Het heeft geen zrn naar resultaten van andere gemeenten te kijken. In de ene plaats lukt het en in de andere niet, luidt ziin commentaar. Het ligt in de bedoeling om die sporten te beoefenen waarvoor de meeste animo bestaat. Gedacht wordt o.a. aan badminton, volleybal en tafeltennis. Met klem wijst de heer Van der Ploeg er op, dat deel name aan het trimmen geheel voor eigen risico is, wat oudere deelne mers raadt hij aan medische keuring te ondergaan, of in ieder geval co- tact op te nemen met de huisarts. Het spreekt vanzelf dat het trimmen niet in een keurig confectiekostuum kan worden gedaan. Gymnastiek schoenen en sportkleding worden aanbevolen. Aan de hand van de twee proeven zal worden besloten of Terneuzen blijft trimmen. (Van een onzer verslaggevers) GENT/TERNEUZEN. Steeds dringender wordt de noodzaak voor België's tweede haven Gent om, naast de bestaande waterweg naar Terneuzen, een tweede ver binding met de zee te graven. Sinds het kanaal Gent-Terneuzen in december 1968 en de sluisac- commodatie in Terneuzen toegan kelijk werden gemaakt voor sche pen tot 60.000 ton, is de totale ton nage van schepen met bestem ming Gent binnen een jaar ruim 300 procent toegenomen. Bedroeg het aantal zeeschepen dat in 1968 Gent binnenliep nog 2415, met een totaaltonnage van iets meer dan anderhalf miljoen, in 1969 ont ving Gent 3254 zeeschepen met een totaaltonnage van ruim vijf miljoen. Geconfronteerd met de steeds hogere eisen die worden gesteld aan de ha ven, als gevolg van de schaalvergro ting in de zeescheepvaart en de in tense uitbreiding van de wereldhan del is Gent, wil het als haven- en industriecentrum niet opnieuw ach terop raken, wel gedwongen zo spoe dig als mogelijk is te voorzien in een nieuwe zeeverbinding geschikt voor schepen tot 125.000 ton met aange paste havenaccommodaties. Om deze versterkte aanvoer te kunnen verwezenlijken heeft Gent vier mogelijkheden: 1. De aanleg van een kanaal van Terneuzen-oost via Moerbeke naar Gent met een moge lijke aftakking naar Antwerpen (het zogenoemde t-kanaal), 2. De bouw van een nieuwe zeesluis ten westen van Terneuzen (tussen de bestaande zeesluis en Dow Chemical) gepaard gaande met een verdere verdieping en verbreding van het bestaande ka naal Gent-Terneuzen. 3. Een geheel nieuw kanaal westelijk of oostelijk van het huidige kanaal naar Terneu zen en 4. Een zeekanaal naar Zee- brugge. De onder 2. gestelde mogelijkheid zou de meest voor de hand liggende oplossing zijn, maar technisch levert zij grote bezwaren op. Zo zouden de bestaande bruggen bij Sluiskil, Sas van Gent en Zelzate en bebouwingen langs het kanaal afgebroken moeten worden. De voorkeur van het stadsbestuur van Gent gaat uit naar de aanleg van een tweede kanaal naar Terneuzen. waarbij een nieuwe waterweg ten westen van het bestaande kanaal door zijn kortere lengte verkieslijker is dan een kanaal ten oosten van de huidige verbinding. De Belgische senator en schepen voor de Gentse haven en economische expansie, de heer G. van den Daele, heeft onomwonden verklaard: „Onze weg naar zee die wij sedert eeuwen hebben bevochten, loopt over Ter neuzen of over Zeebrugge. Als men ons bewijst dat Zeebrugge even goe de of nog betere kansen biedt dan blijven we niet halsstarrig naar Ter neuzen opkijken en verkiezen wij natuurlijk een honderd procent Bel gische oplossing, maar dan moet er (Van onze correspondent) TERNEUZEN Toen de 9-jarige H. R. B. uit Terneuzen, nabij de Dokweg met zijn fiets de Axelse- straat overstak, werd hij geschept door een personenauto, bsetuurd door W. K. H. Nadat dokter Van Herk de eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer naar het Juliama-zie- kenhuis gebracht. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Mejuffr. J. v. D. uit Terneuzen reed met haar auto in de richting van St.-Annapolder. Op het kruispunt verleende zij geen voorrang aan de personenauto, be stuurd door Th. L. uit Middelhamis. De auto va® mej. Van D. liep zware schade op. onmiddellijk en van weerszijden te gelijk begonnen worden. Gent wil niet het slachtoffer zijn van talrijke viaagtexens, die elders worden ge plaatst en waarop geen afdoend ant woord komt. Wij willen niet blijven wachten en opnieuw de geschiedenis beleven die ons dertig jaar achteruit bracht." De aanlegkosten van een tweede kanaal Gent-Terneuzen ten westen van de bestaande waterweg, met een nieuwe zeesluis toegankelijk voor schepen tot 125.000 ton bij Terneuzen en drie tunnels onder 't kanaal wor den geraamd op bfrs. 12 miljard. Die van een superkanaal Gent-Zeebrugge op bfrs. 18 miljard. Het nieuwe ka naal naar Terneuzen zou 78,5 kilo meter lang worden, dat naar Zee brugge 60 kilometer. Schepen van oen Daele: „Het t- kanaal dat zowel Antwerpen als Gent met de Westerschelde verbindt komt ons voor beide havens voordelig voor. Meer nog voor Antwerpen dan voor Gent, want de vaarroute op Gent wordt er door verlengd. Antwerpen schijnt echter aan het Baalhoekka- naal vast te houden en wordt daarin tot nu toe van officiële Belgische zij de gesteund. Er is dus voor Gent geen ejnkele-rëden om op dit 't-kanaal te blijven aandringen, want de oplos sing Terneuzen-west is voor Gent veel voordeliger, het is de beste op lossing voor Gent. Gent kan er zich nu eensgezind ten volle voor inzet ten." Voor de opslag van goederen be schikt de Gentse haven over rond een miljoen vierkante meter open ruimte. De overdekte goederenlood sen beslaan een oppervlakte van on geveer 150.000 vierkante meter. De verschillende dokken hebben een to tale wateroppervlakte van 188 hec tare met een nuttige kadelengte van 17,5 kilometer. Door het graven van nieuwe dokken op de rechter- en lin keroever van het zeekanaal zal deze accommodatie aanzienlijk toenemen. In 1969 beliep het internationaal goe derenverkeer in Gent 20.130.045 ton. waarvan 11.616.586 ton lossingen en 8.513.549 ton ladingen. Per zeeschip werd vorig jaar ruim 4.5 miljoen ton goederen aangevoerd en iets meer dan 4 miljoen ton afgevoerd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Nog steeds is de 33-jarige R. H. uit Sluiskil, die zondagavond uit het Terneuzen- se politiebureau ontsnapte, spoor loos. De politie in Zeeuwsch- Vlaanderen en Beligië zet haar speurtocht naar de voortvluchtige smokkelaar voort. De officier van justitie te Middel burg, mr. Blok, bevestigde dat H. hem had opgebeld en dat H. de toezegging had gekregen dat, indien hij zich weer bij de politie aanmeld de, hij niet meer in het Terneuzense politiebureau maar in het huis van bewaring in Middelburg gedetineerd zou worden. Hoofdinspecteur E. Hubregtsen, korpschef van de Terneuzense ge meentepolitie, zei niets te kunnen zeggen over de bewering van Ro- main H. dat hij ten onrechte van poging tot doodslag op een Belgische rijkswachter was beschuldigd. „De Belgische opsporingsbrigade is met dit deel van het onderzoek belast. De Nederland e politie verleent al leen medewerking bij de aanhou ding van H.", aldus de heer Hu bregtsen. Overigens was de hoofdin specteur van mening, dat H. het verstandigste doet wanneer hij zich weer bij de Nederlandse politie meldde. Bang dat hij aan België uitgele verd zal worden, hoeft hij absoluut niet zijn, H. moet goed begrijpen, dat hij het door zijn vlucht alleen maar moeilijker voor zichzelf heeft gemaakt", zei hoofdinspecteur Hu bregtsen. Deze kaart toont het haven- en industriegebied van Gent. De lichtgekleurde gedeelten zijn nog beschikbare gronden voor indus trievestigingen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Nabij de Kraag- brug haa-Ide een Duitse tankauto, bestuurd door K. J. B. uit Schiffer- stadt een vrachtauto in. Een daar voor rijdende tractor, bestuurd door J. L. uit Zaamslag sloeg op dat ogenblik linksaf een zijweg in, ten gevolge waarvan de tankauto tegen de tractor botste. Er was veel schade. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op de weg van het buitenhoofd van de binnensluis, nabij het kruispunt met de ver bindingsweg tussen de midden- en Westsluis, kwamen twee peronen- auto's bestuurd door resp E. M. V. uit IJzenndijke en mevrouw L. W. S.-B. uit Terneuzen met elkaar in botsing. Beide auto's' liepen schade op. (ADVERTENTIE) -w%uurmi1sf (Van onze correspondente) MIDDELBURG. Experts van de NOS hebben uitgerekend, dat Zeeland minstens f 125.000 op zou kunnen en moeten gaan brengen voor het nieuwe hospitaalschip annex rampenschip Henri Du nant II van het Rode Kruis. Dat komt dan neer op zo'n dertig cent per hoofd. De voorzitter van het Rode kruis van de Kring Zeeland, mr. J. van der Weel, verwacht zelfs aanzienlijk meer. Want, zegt hij. Zeeland wint nu al jaren achtereen, b(j de landelijke col lecte, de eerste prijs. Dan zou het we) heel raar moeten lopen als de Zeeu wen zich ook deze keer weer niet van hun beste zijde lieten zien. Zee land draagt het Rode Kruis, en zeker de Henri Dunant, een warm hart toe. Van buiten lijkt de Henri Dunant misschien nog heel wat waard, maar het schip is sterk verouderd. Vroeger konden uitsluitend chronische en bedlegerige patiënten een plaatsje op het ziekenvakantieschip bemachtigen. De zieken zijn niet veranderd in die tijd, maar wel is de medische behan deling anders. Sommigen viïndie pa tiënten kunnen zich nu, ondanks het zelfde ziektebeeld, in een rolstoel of (ADVERTENTIE) Nu een produkt van The Coca-Cola Company - voorlopig alleen verkrijgbaar in literflessen. op krukken verplaatsen. De revalida tie wordt steeds krachtiger ter hand genomen. Op de Henri Dunant echter komt dit alles een week stil te lig gen, omdat er geen plaats is om te lopen of te oefenen. De ruimte tussen de bedden is zo smal, dat de patiën ten zelfs met moeite verzorgd kunnen worden. De verblijven van beman ning en verplegend personeel vol doen, evenals de rest, niet meer aan de eisen. Ook motorisch laat het schip te wensen over. De steeds druk ker wordende scheepvaartroutes stel len aan schip en installatie heel an dere eisen dan tien jaar geleden. Al deze punten samen maken het nodig dat er een nieuwe Henri Dunant komt. De Nederlandse Sportfederatie heeft er zijn schouders onder gezet. Zij wil met allerlei acties onder het motto „De gezonde sportbeoefenaar voor de zieke medemens" het basis kapitaal bijeen krijgen. Het zijn dan ook de leden van de sportclubs die op woensdag veertien oktober aan staande 's avonds van zeven tot acht uur met de collectebus huis aan huis zullen gaan. Om twintig minuten over acht komt de NOS met een avondvullend programma waarin be kende sportmensen en t.v.-persoon- Hjkheden hun medewerking zullen verlenen. Nederland wordt voor deze gelegenheid verdeeld in vijftien blok ken. Twaalf provincies en drie grote steden. Aan het hoofd van ieder blok zal een bekend Nederlander komen te staan. Rienus Ferdinandusse neemt Zee land voor zijn rekening. Naast deze landelijke activiteiten ondernemen sportverenigingen ook nog individu ele activiteiten. In Axel bijvoorbeeld mag je voor een gulden het gewicht van een driemaster op schouw raden. De voetbalverenigingen organiseren daar wedstrijden ten bate van de Henri Dunant n. De gymnastiekver eniging geeft demonstraties. De op brengsten komen ten goede van het schip. In Vlissingen wordt een grote wandeltocht gehouden. In Bruinisse organiseren de winkeliers een specia le Schip Ahoy-actie. En zo zullen er tussen drie en twaalf oktober veel Nederlanders (de perschef van het Rode Kruis, de heer W. Esveld, heeft het oog hoopvol op Zeeland gericht) bi de ban raken van de actie „Schip Ahoy" voor een nieu we Henri Dunant H. Op de bewuste veertiende oktober zullen in totaal 48.800 mensen voor de actie in touw zijn. Een nieuw schip gaat vijf mil joen gulden kosten. Het zal tachtig meter lang en negen en een halve meter breed worden. Als Nederland diep in de buidel tast, dan kan men al in maart 1972 zwaaien naar de zieken op de Henri Dunant II, en denken „Kjjk daar vaart ons schip". (Van een onzer verslaggevers) AXBL Op 15 oktober a.s. sluit de termijn voor de fotowedstrijd „Dit is Zeeuwsch-Vlaanderen", die is uitgeschreven door de contactcom missie WV's Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Voor de wedstrijd kunnen ingezonden worden maximaal: 6 zwart-wit foto's, 6 kleurenfoto's en 12 kleurendia's. De geldende forma ten zijn voor zwart-wit 13 x 18 en 18 x 24 en voor kleurenfoto's 13 x 18. Het werk moet ingezonden worden aan het adres: Contactcommissie WV's Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Prins Hendrikstraat 54 in Axel. (Van onzer correspondent) TERNEUZEN De afdeling Ter neuzen van 't Nederlandsche Roode Kruis zal op vrijdag 9 oktober a.s. in „Hotel Rotterdam" afscheid nemen van mevrouw Lipjes-De Wolf uit Sluiskil, de leidster van de Rode Kruis colonne aldaar. Mevrouw Lip jes heeft gedurende 34 jaar haar diensten aan het Rode Kruis gegeven I Films MIDDELBURG City 20 uur: De sergeant 18 j ANTWERPEN Ast rid: De lummels van de eerste rü, 14 j. Fesia: Zan, koning van de jungle 14 .1 Roma: Goodbye Mr. Chips, 14 j. Metro: Het geheim van de Apen- pianeet. 14 j. National De koddigste man ter wereld. 14 j. Odeon: La Horse, 14 j. Queitin: Gladiatoren voor de vrij heid 14 j Ruoens Woodstock, 14 j. St. Ian: Parijs brandt, 14 j. Ambassades: Vier tegenover de liefde. 18 j. Artis: Zelfmoordcommando, 18 j. Astra. Mash, 18 j. Nova De dingen van het leven, Pathe. Een man paard genoemd 18 l GENT Scala: Het groot restaurant, 14 j. Majestic: Anna der 1000 dagen 18 j. CapKole: Candy, 18 j. Plaza Love, 18 j. ST. NIKLAAS Century: Bestemming Poolbasis Zebra, 18 j. Renova: Leven en minnen, 18 j. Eden: De non, 18j. Scala. Dood en diamanten, 18 j. Select: De abdis van Monza, 18 j. Toneel - Muziek - Dans ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur: Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet. Solist David Oistrach (viool). Luxor-theater 20 uur: „Potasch and Perlemoer in textiel" door het Toneelgezelschap Johan Kaart. Hofplein-theater 20.15 uur „Vrouwen? Geen probleem" door het Nieuw Rotterdams Toneel. Rott. Schouwburg 20.15 uur: „Kees, de jongen" door Toneel groep Centrum. Piccolo-theater 20.15 uur: „Gottogot" door het Nieuw Rott. Toneel. Grote Schouwburg 20.15 uur: Musical „Hair". ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 20 uur: „7e Gebod: Steel wat minder" van Daric Fo. Schietingen Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 in Middelburg'. HULST Boekhandel Van GeytExpositie „Het kind in de Kunst" (t.m. 29 okt.). Werkd. 912 en 1318 uur. Zon. gesloten. WESTDORPE Galerie Troutzaerte: Expositie van grafiek van Pirn Olivier en Ferry Bunder (t.m. 11 okt.). Di. t.m. zat. van 9—20 uur. Zon. van 1418 uur. Ma. gesloten. ZIERIKZEE Gemeentemuseum: Expositie scheepsmodellen, aardewerk, por selein (t.m. 30 okt.). Ma. t.m. zat. 10—12 en 13.30—16.30 uur. Morgen, vrijdag 2 oktober: Bergen op Zoom 4.46 en 16.57; Hansweert 3.52 en 16.05; Made-Drimmelen 7.23 en 19.24; Terneuzen 3.13 en 15.28; Vlissingen 2.42 en 14.16; Wemeldinge 4.36 en 16.47. DEN HAAG (ANP) Tipperary Land and Exploration Corporation en Holland Aluminium N.V., partners in een bauxiet en aluinaardeproject in Queensland, Australië, hebben de Franse aluminiumproducent Péchi ney een optie verleend voor een deel neming van 20 pet. in het door hun gevormde consortium, zo deelt Hol land Aluminium (50 pet. Hoogovens en 50 pet Billiton) mede. Tipperary en Holland Aluminium (via zijn 100 pet. dochtervennoot schap Holland Aluminium Bauxiet Australië NV.) hebben samen het 'echt van exploratie in het Aurukun- gebied verkregen. De exploratie heeft de aanwezigheid van meer dan 300 miljoen ton bauxiet aangetoond. Het project, waarvan de econo mische merites worden onderzocht, omvat de aanleg van een bauxietmijn de bouw van een aluinaardefabriek me( "en ianv!i»k» uk-- capaciteit van een miljoen ton per jaar en voorzie ningen "oor d« nfrastructuur In to taal zal hiermee naar schatting een bedrag van ongeveer een miljard gul den zijn gemoeid. Péchiney de grootste aluminium producent en koper verwerker in Europa, heeft net recht binnen an derhalf jaar een belang van 20 pet in het consortium te verkrijgen en ral reeds gedurende deze periode nauw met Tipperary en Holland Alu minium samenwerken. Het consor tium zal de know-how van Péchiney voor dit project toepassen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2