NASSER Geveld in het heetst van de strijd De Klokkenberg begint aan nieuw leven Roel van Duyn wil niet in Panopticum TBC-SANATORIUM NA VIJFENTWINTIG JAAR OPGEHEVEN I 1 - - AANSLAG BLOKKADE UITDAGING Internationale YoAo shows Twintig internationaleYo-Yo kampioenen uit Japan, Mexico, Argentinië en Bolivia trekken tien weken lang kris-kras door Nederland en geven overal sprankelende Yo-Yo demonstraties. WShwedstïqden met mooie prijzen Let op de aankondigingen bij je Coca-Coia-winkelier. Binnenkort komen ze ook bij jou in de buurt. En dan gaat het beginnen. Zorg dat jij óók een Yo-Yo hebt, doe mee aan de wedstrijden en win prachtige prijzen. Kijk uit naar de\bAb film op deTV-reclame Doe mee! Doe mee! Doe mee! Pompidou stelt zich niet herkiesbaar In Brussel: Zelfgemaakte bom ontploft in handen Albanees EIGEN HUIS NIEUW 15 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 (Van onze redactie buitenland) BIJNA TWINTIG jaar lang was Gamal Abdel Nasser de belangrijkste politieke figuur in 't Midden-Oosten; een voort durend strijder voor Arabische eenheid. Gisteren is de spanning, die als een loodzware last op zijn schouders heeft gedrukt, hem te veel geworden. Wat dit betekent voor de vredeskansen in het door conflicten verscheurde Midden- Oosten, moet afgewacht worden. Maar een feit is dat de beslissing van de Egyptische president om met een staakt-het-vuren in te stemmen en daaraan vastgekop peld zijn bereidheid tot onderhandelen met Israël, hoop gaven dat het Israëlisch-Arabische conflict vreedzaam zou kunnen worden beëindigd. Driemaal in de afgelopen 22 jaar heeft de diepe kloof tussen Israël en de Arabieren tot werkelijke oor logshandelingen geleid. Het recente Amerikaanse (-Russische) vredesplan maakte een eind aan de moordende gevechten langs het Suez-kanaal. Gamal Abdel Nasser was de eerste betrokken regeringsleider (of staats hoofd), die instemde met dit vredes plan. Het was zijn laatste belangrij ke daad in het conflict met Israël, dat hij persoonlijk waarschijnlijk niet heeft gewild, maar hem is opgedron gen door de agressieve politiek van Syrië en de revolutionaire groeperin gen in Egypte in 1967. De laatste tijd kwamen er met ze kere regelmaat berichten uit Caïro dat het met zijn gezondheid niet zo erg uest gesteld was. Hij zou onder meer aan suikerziekte lijden en had problemen met de stofwisseling. Hij onderging voor deze kwaal in Mos kou een medische behandeling. Maar ondanks zijn minder goede gezond heid spaarde Nasser zich niet om het doel te bereiken dat hij zich gesteld had: een Arabische eenheid. De re cente burgeroorlog in Jordanië en de daarop volgende onderhandelin gen hebben meer van hem gevergd dan goed voor hem was. Het westen heeft bepaald niet on sympathiek tegenover Nasser ge staan; ondanks zijn herhaalde oproe pen tot strijd tegen Israël; ondanks zijn „overhellen" naar Russische kant. President Kennedy zei eens van hem: „Nasser is een openhartig en eerlijk man. Ik heb jaren met hem gecorres pondeerd en ofschoon ik het vaak niet met hem eens ben, kan ik met hem praten en schrijven". Gamal Abdel Nasser (geboren op 15 januari 1918) was al in zijn jonge jaren een strijdbare figuur. Op de middelbare school in de Egyptische hoofdstad was hij de man achter relletjes op scholen en organiseer de hij een moordaanslag op enkele politieke figuren, die zijn land uit buiten. Egypte verkeerde in een volmaakt chaotische toestand. De regering was door en door corrupt, terwijl koning Farouk zich in een onvoorstelbare weelde baadde. De boeren en de burgers moesten zwaar betalen voor deze wijze van regeren. Nasser gaf de Britse be zetting van zijn land de schuld van deze toestand. In 1938 studeerde hij af aan de militaire academie van Cairo. Zijn anti-Britse houding was bekend. Hij vocht in Soedan en la ter in de Palestijnse oorlog van 1948 die grote indruk op hem maakte. Maar dan in negatieve zin want de Egyptische machtshebbers zonden hun troepen de woestijn in met on deugdelijke wapens. Zonder benzi ne en zonder water. Hij bevond zich aan de top van het machtscentrum in Cairo toen een staatsgreep in 1952 koning Fa rouk van de troon deed vallen. Nasser was de leider van deze militaire coup. Maar hij liet de macht over aan de oudere generaal Mohammed Naguib. Het werd ech ter steeds duidelijker dat Naguib niets anders dan een stroman was. In 1954 werd Nasser premier en militair gouverneur van Egypte. In datzelfde jaar ontsnapte hij ternau wernood aan een aanslag. Generaal Naguib werd daarop van zijn macht beroofd op beschuldiging dat hij nauw betrokk enwas bij de moord aanslag. Nasser nam daarop alle functies over hoewel het presidents schap vakant bleef. Het jaar daarop bracht hij bezoeken aan een aantal niet-gebonden landen en tekende hij'een overeenkomst met Tsjecho- slowakije, dat hem van wapens voorzag. Rusland deed hem daarop een belangrijk aanbod om de zeer kostbare Assoeandam te bouwen. Nasser ging pas jaren later op het aanbod in. Dit vervreemdde hem wel van de Engelsen (die hij uit het land zette) en Amerika. Het jaar 1956 bracht een nieuwe grond wet met uitgebreide volmachten voor een president, die Nasser heet te. Het bracht ook de nationalisatie van het Suez-kanaal. De legers van Israël, Engeland en Frankrijk brachten hem een verpletterende nederlaag toe. Maar ingrijpen van een VN'vredesmacht (voornamelijk bestaande uit Russen en Amerika nen) redde hem. In 1958 sloot Syrië zich bij Egypte aan om onder Nassers lei ding de Verenigde Arabische Re publiek te vormen. Ontevreden heid bracht Syrië er in 1961 toe om uit de vereniging te stappen. Een jaar later waren er al weer plannen voor een nieuwe vereni ging, nu met Irak. Een tijdlang probeerde hij zijn ideaal van een Arabische eenheid door te druk ken, maar later weigerde Nas ser nog Arabische topconferen ties bij te wonen. In de jaren He volgden mengde Nasser zich in de aangelegenheden van Jemen en hierdoor werd zijn vijand schap met koning Feisal van Saoedie-Arabië scherper. In 1967 liet Nasser een order uitgaan dat de troepen van de Verenigde Naties, die sinds de Suez-crisis langs het kanaal ge legerd waren, Egypte moesten verlaten. Oe Thant stemde ogen blikkelijk toe, waarna Nasser zijn troepen naar de straat van Tiran voerde en een blokkade afkondigde van de Golf van Aka- ba. De Israëlische haven Eilat werd hierdoor afgesloten. Nasser handelde in dat jaar onder zwa re druk van Syrië, dat hem te slap vond als Arabische leider. Op 5 juni braken de gevechten met Israël uit en nog geen week later hadden de Israëli's een duidelijke overwinning behaald. Op 9 juni, toen ook Nasser een oproep tot een staakt-het-vuren had opgevolgd, bood hij in een dramatische radio - uitzending zijn ontslag aan. De nationale vergadering verwierp zijn ont slag echter en Nasser zei nu te willen buigen voor de wil van de Arabische volkeren. Daarna wierp hij zich met alle macht (^p de wederopbouw van zijn vol komen gedemoraliseerde strijd macht. Russische wapens en ex perts stroomden het land bin nen, Twee jaar na de zesdaagse oor log stelde Nasser (wiens „twee de man" Abdel Hakim Amer na een beschuldiging van samen zwering tegen Nasser zelfmoord pleegde) Israël een nieuwe uit daging in het vooruitzicht. Hij verklaarde bereid te zijn een nieuwe oorlog te voeren om alle bezette gebieden terug te win nen. Tijdens een bijeenkomst van de door hem voorgezeten Arabische socialistische unie in 1969 herhaalde hij nog eens: „We zijn klaar voor een lange strijd. De zesdaagse oorlog mag en kan niet worden herhaald". Het was het begin van een bittere strijd langs het Suez-kanaal, die vele maanden lang dood en verderf zaaide De aanvaarding van het Ameri kaanse vredesplan maakte voor 90 dagen een einde aan het vuren langs het Suez-kanaal. Tot opluch ting van velen. Deze aanvaarding leidde tot grote verdeeldheid in de Arabische wereld, waarbij vooral de Arabische verzetsbeweging zich fel tegen Nasser keerde. Het is niet gemakkelijk een oor deel te vellen over Nasser. Hij was een intrigant, de specialist in het opzetten en laten uitvoeren van staatsgrepen, maar ook een prag matisch man, die veel deed voor Egypte en zijn volk in ieder geval meer brood verschafte dan zijn voorgangers. Hij streefde naar Arabische een heid met alle middelen en moge lijkheden. „Nasser is te blank voor de Afrikanen en te zwart voor de Arabieren", zei eens een diplomaat over Nasser. De Arabische wereld wantrouwde hem en de Afrikanen accepteerden hem niet als leider. Het Midden-Oosten is het kruis punt tussen Oost en West. Mis schien was Nasser één kruispunt tussen Afrika en de Arabische we reld en misschien ook één kruis punt tussen Oost en West. Het ant woord is aan de geschiedenis. (Van onze correspondent) beeltenis uit het Panopticum wordt AMSTERDAM Opperkabouter verwijderd. Roel van Duyn heeft schriftelijk van Hij heeft er nooit toestemming de heer Catacre, directeur van het voor gegeven, dat hij te kijk zou vrijdag opengestelde Madame Tus- komen te staan. De heer Catacre saud in Amsterdam, geëist dat zijn geeft dit toe, maar zal proberen, (ADVERTENTIE) .de nieuwe rage: YèM Van Duyn tot andere gedachten te brengen, omdat hij vindt dat het verschijnsel kabouter in het wassen beeldenmuseum niet mag ontbreken. Roel van Duyn heeft van zijn brief aan madame Tussaud een soort cre do gemaakt. „Ik verafschuw schrijft hij, „beroemdheid als doel in zichzelf. Ik accepteer het slechts in zoverre het kan dienen om een goede boodschap te verspreiden. Van dit laatste is echter in uw Panopticum geen sprake. Bij u wordt geld veel geld verdiend door een beroep te doen op de behoefte van de meeste mensen om gecon fronteerd te worden met machtige of schitterende of beroemde of over heersende personen, omdat ze zich zelf zo afhankelijk, onderworpen en overheerst voelen". (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Pompidou heeft laten weten dat hij zijn tijd als president van de republiek tot 1976 zal uitdie nen, maar zich daarna niet meer herkiesbaar zal stellen. Deze beslissing, die door radio Luxemburg werd bekendgemaakt, wekt weinig verbazing. Pompidou heeft in 1969 bij de presidentsver kiezingen het hoogtepunt van zijn carrière bereikt, is in 1976 65 jaar en vindt het dan welletjes. Hij is van huis uit leraar in oude talen en wil niet 14 jaar opgesloten blijven in het kille Elysee-paleis. Bovendien meent hij dat de Fransen niet 14 jaar lang door een en dezelfde pre sident willen worden geregeerd. Tij dens de presidentsverkiezingen van 1969 heeft de tegenwoordige minis ter van financiën Giscard d'Estaing voorgesteld, dat de ambtsduur van een president van de republiek be perkt zal worden tot vijf jaar. Waarschijnlijk zal het wel waar zijn dat Pompidou in 1976 vrij man wil worden, maar tot dat jaar kan er nog veel, heel veel gebeuren. Men zal de komende maanden wel horen wie hem wil opvolgen. Er zullen heel wat kandidaten zijn, on der wie Servan Schreiber. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een 30-jarige Alba nese taxichauffeur moest in een Brussels ziekenhuis worden opgeno men, nadat in zijn handen een zelf gemaakte bom was ontploft. De bom ontplofte in de kelder van een huis in de Brusselse randgemeente Sint- Jan Molenbeek, waar de ontmij ningsdienst van het leger nog twee hommen onschadelijk moest maken. De Albanees, getrouwd met een Griekse, verblijft sinds vele jaren in België als politiek vluchteling. Hij was een hevig anti-communist. De bom die ontplofte, evenals de twee onschadelijk gemaakte bommen, werden door specialisten als zeer gevaarlijk bestempeld. Ze waren elk ongeveer 40 cm lang en 10 cm dik. Het waren stalen buizen, gevuld met zwart kruit, en aan beide zijden voorzien van een lont. De Albanees die tamelijk ernstig werd gewond, kon nog niet worden ondervraagd. Men weet ook niet waarvoor hij de bommen eventueel wilde gebruiken. (VAN EEN ONZER VERSLAG GEVERS BREDA De Klokkenberg in Breda, vijfentwintig jaar geleden opgezet als sanatorium voor tbc-pa- tiënten, is De Klokkenberg niet meer. In feite is deze instelling meer geworden. Van regionaal tbc- sanatorium, met vooral een functie voor Brabant en Zeeland, begint De Klokkenberg uit te groeien tot een landelijk behandel- en onderzoek centrum voor astma, epilepsie en als nieuwste tak kinderpsychiatrie. Met name wat dit laatste betreft zal men er u trots vertellen, dat de Klokken berg de enige niet-universitaire kli niek is voor behandeling van kinde ren met tijdelijke karakterstoornis sen. Duidelijk moet daarbij gesteld worden, dat deze kinderen genees baar zijn en lichamelijk volkomen normaal.. Vijfentwintig jaar De Klokken berg. Slechts een deel van een men senleven. Maar wat werd er in die tijd niet bereikt! Vijftienduizend tbc-patiënten werden er behandeld. Veruit het grootste aantal kon vol komen gezond naar huis terugkeren. De strijd tegen de tuberculose werd ook daar zo hardnekkig gevoerd, dat deze ziekte bijna uitgestorven is in ons land. (De laatste tbc-patiënt verlaat De Klokkenberg half 1971). Een resultaat, dat mede werd be reikt door veel en uitvoerig research- In de wooneenheden wordt huiselijk geleefd. werk. De naam van dr. C. Dijkstra zal dan altijd met respect genoemd worden. Met het afnemen van de tbc stond De Klokkenberg voor de keuze tus sen overschakelen op andere volks ziekten of stoppen. Aan stoppen wil de niemand denken. In de jaren 19581959 werd duidelijk, dat long ziekten als astma, bronchitis e.d. duidelijk in opmars waren. De Klokkenberg leek door de aanwezig heid van een kleine astma-afdeling de geschikte plaats om deze ziekten even intensief als voorheen de tbc te gaan bestrijden. Het astmacentrum Schoondonck werd uitgebreid met een kinderafdeling Nu verblijven er 65 volwassenen en 90 kinderen. Al in 1960 wero een tweede ge vreesde ziekte in De Klokkenberg aangepakt- Een diepgaand onderzoek had aangetoond dat in Brabant en Zeeland een grote behoefte bestond aan een epilepsie-centrum. Op nieuw kon De Klokkenberg insprin gen Er kwam immers van jaar tot jaar meer ruimte vrij door het nsei teruglopen van de aantallen tbe-lij- ders. De tweede loot aan De Klok- kenberg-stam werd daardoor de dr. Hans Bergerklmiek. Aanvankelijk 'eedoeJd als observatiecentrum. Al vrij vlug bleek ook de noodzaak van een behandeling in De Klokkenberg. Dit gold vooral de epileptische kin- rleien. bij wie nogal eens karakter veranderingen ontstaan waarvoor ze een deskundige heropvoeding nodig hebben. Zowel met de hulp van een psycholoog als met die van een on derwijzer. Ook hier werd een speci ale kinderafdeling ingericht en later nog een voor tieners. Het onderwijs neemt er - evenals bij de astmapa tiëntjes - een groot deel van de dag m beslag. Er verblijven in de dr. Hans Bergerklinitk honderd kinde ren en vijftig volwassenen. Na vijfentwintig jaar sanatorium begint De Klokkenberg nu een nieuw leven. De aanduiding sanato rium moet zo snel mogelijk verdwij nen. vindt het bestuur. Dat zal ook weJ gebeuren en dan ligt de weg vrij voor, een Stichting De Klokken berg De Klokkenberg: steeds meer centrum voor behandeling van kin deren en voor belangrijk research- werk Wat dit betreft hebben vooral de afdelingen longfunctie, laborato rium, electro encefalogram, arbeids- therapie en fysiotherapie, volgens het bestuur, een goede naam. De nieuwe activiteiten hebben een totale verandering met zich gebracht in dit prachtige gebouw aan het Mastbos. Wie herinnert zich nog de tijd van de kreet: „Een steen voor een gulden"? Neger, miljoen stenen voor negen miljoen gulden, bijeen gebracht door de bevolking van Bra bant en Zeeland. En wie weet nog. dat De Klokkenberg in 1945 begon in het juvenaat van de broeders Penitenten van de H. Franciscus aan de Bredaseweg in Tilburg? De zusters Franciscanessen uit Veg- hel gingen in '53 mee over naar Bre da, toer, daar een van de mooiste sa natoria van ons land met veel ver toon geopend werd. Sinds vorig jaar zijn de zusters niet meer in De Klok kenberg Met het verdwijnen van de religieuzen voor ogen werd voor het bestuur de vraag urgent, wat moet er gebeuren, met het ruime klooster in ons gebouwencomplex? Na uitvoerige studie en talloze oe- sprekingen met alle denkbare in stanties, die zich landelijk én regio naal met de volksgezondheid bezig houden, werd besloten tot de oprich ting van een afdeling kinderpsychia trie. Recente studies hebben aange toond, dat er in ons land rond de 900 plaatsen nodig zijn voor kinde ren tussen de 5 en 12 jaar met karakterstoornissen. Slechts een vijftal universiteiten hebben een kleine kliniek voor dergelijke kin deren. Het aantal beschikbare plaat sen bedraagt geen honderdvijftig. Xn Brabant is vraag naar honderd plaatsen. Het aantal kinderpsychia ters in ons land zal de twintig nog niet halen- Daarom voor De Klok kenberg een extra moeilijke beslis sing om te beginnen met een buiten universitaire kliniek voor dergelijke kinderen. Het is gelukt twee kinder psychiaters in dienst te krijgen. Met veel belangstelling volgt de hoogge leerde wereld nu de verrichtingen in Breda, die in mei van dit jaar konden beginnen. Voor het zover was moest het vroegere klooster verbouwd worden. Zo zelfs, dat alleen nog de buiten muren en de tuin herinneringen op roepen aan een klooster. Intern is het of men in een vriendelijk pensi on is. Ruime en kleurige kamers maken er het verblijf voor de kin deren gemakkelijker. Want wat voor een uitgebreide staf van deskundi gen er voor hen ook klaar staat (twee deskundigen per kind), de jongens en meisjes staan centraal. Zij moeten er leven en beter wor den. Daarom is het idee van een eigen huis doorgevoerd. Momenteel zijn er twaalf kinde ren. Dat aantal wordt dit jaar uitge breid tot twintig; over enkele jaren tot maximaal vijftig. Ze leven in wooneenheden met vieren of zessen bij elkaar. Overdag volgen de kin deren lessen. Buiten die tijd spelen ze en doen zoveel mogelijk dingen die gezonde kinderen kunnen doen. In de wooneenheid slapen ze en hebben ze een ruime huiskamer met een kleine keuken (kitchenette). De huiskamer staat rechtstreeks in ver- bdinding met de tuin waar de kin deren vaak spelen. Per wooneenheid zijn er een groepsleidster en een of twee assistentes. In Nederland zal het in de me dische wereld nog niet veel voorko men, dat men gebruik maakt van de video-recorder. In deze afdeling van De Klokkenberg veelvuldig. Diverse activiteiten van de kinderen worden op de band opgenomen- De behande lende experts kunnen dan achteraf de gedragingen en reacties van de kinderen nog eens met elkaar be spreken aan de hand van de band opnamen 's Nachts wordt over de kinderen gewaakt met behulp van televisiecamera's, die in de slaapka mers staan opgesteld. (Totale kosten per kind per dag plm ƒ125,-.). Dit gebruik van de televisie ge beurt volledig met medeweten van de kinderen en hun ouders. Het is een wezenlijk bestanddeel van de observatie en het vinden van de juiste aanpassingsmethoden De ou ders nemen een bijzondere plaats in bij het werk op deze afdeling. Een keer in de twee weken wordt met hen gesproken, de kinderen worden vaak met hen samensmelten en de genezing kan niet zonder een grote medewerking van de ouders tot standkomen. Genezing staat in het vaandel ge schreven van de drie afdelingen, die uit de „tbc-Klokkenberg" groeiden. Naast dat hoopvolle woord ook de woorden „research" en „meer dan van plaatselijk belang" De roep naar meer research is algemeen. Net zoals bij de tbc wil De Klokkenberg ook bij astma, epilepsie en kinder psychiatrie op dit gebeid een voor aanstaande rol spelen. Dat vraagt zware offers. Het bestuur en de directie van De Klokkenberg zijn zeker niet ongenegen om meer te gaan samenwerken met bestaande instellingen in Breda om tot een zo ruim mogelijke uitwisseling te ko men Op die manier hoopt het 'n con tinuïteit in de behandeling te krijgen door doorstroming naar andere in richtingen en doublures te voorko- Een geheel nieuwe Klokkenberg is het ideaal Maar economisch nooit haalbaar Het terugbrengen van het aantal bedden van de oorspronkelij ke 525 naar 350 betekende al heel wat. Een tbc-patiënt had niet veel meer ruimte nodig dan een bed, terwijl de ongeveer 250 kinderen die uiteindelijk De Klokkenberg als tijdelijk tehuis zullen hebben, veel speelruimte en leermogelijkheden nodig hebben Wel economisch ver antwoord is het flinke aantal (inter ne) verbouwingen- Die worden voorafgegaan door de bouw van een nieuwe school met zestien leer krachten (in samenwerking met de gemeente Breda), enkele kinderpa viljoens en de overdekking van het zwembad D" Klokkenberg hoopt school, paviljoens en zwembad in 1973 gereed te krijgen, De Klokkenberg gaat rond het zil veren jubileum bescheiden feestvie ren. De 340 personeelsleden (onder wie vier longartsen, vier neurologen, twee' kinderpsychiaters, vier psycho logen, een ortho-pedagoog, een bio chemicus en zes maatschappelijk werksters) zullen daarvoor zaterdag a.s. in Het Turfschip in Breda bij eenkomen. Een volkomen interne aangelegenheid. Wat dat betreft nog wel echt de oude Klokkenberg. W. HOCBEN

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9