Nieuw onderzoek naar geneesmethode van kankerbestrijdér Regering gaat zich bezinnen op vroegere pensionering HARTVERSCHEURENDE TAFERELEN INDE ARABISCHE WERELD Meer actie van Zuid- molukkers verwacht STORMLOOP OP (GRATIS) KIPPEN EN EIEREN Arrestatie in moordzaak in Gouda MMO BE K0CK Ontsnapte smokkel- prins laat van zich horen NOTA BEJAARDENBELEID: Federatie voor bejaardenzorg: teleurstellend WEINIG INZICHT Rode Kruis meldt vrijlating laatste zes gijzelaars DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, teL (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 30 SEPTEMBER 197U 25e Jaargang No. 6359 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit bldd, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnümmervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) HOOGERHEIDE/VLAARDINGEN/ DEN HAAG Staatssecretaris dr. Kruisinga van Volksgezondheid heeft opdracht gegeven een nieuw onderzoek in te stellen naar de bruikbaarheid van de methode, die de Vlaardingse arts C. Moerman reeds dertig jaar gebruikt voor de bestrijding van kanker. Het staats toezicht op de volksgezondheid heeft ter voorbereiding van dit on derzoek inmiddels de heer M. Vel- terop uit de Bleriotlaan te Hooger- heide verzocht alle gegevens over het geval Moerman te verzamelen. In de eerste helft van oktober zal dr. K. de Graaf van het staatstoe zicht een eerste officiële bespreking hebben met de heer Velterop. De Hoogerheidenaar, vervroegd gepen sioneerd hoofdambtenaar, treedt op als gemachtigde voor dokter Moer man. De opdracht van de staatssecreta ris komt, nadat het PSP-Eerste-Ka- merlid mr. J. van Wijk vragen had gesteld over de kwestie-Moerman. Ze komt ook, nadat de methodiek die de heer Moerman al in vele gevallen heeft toegepast, tijdens het in mei gehouden kankercongres in Houston in positieve zin ter sprake is geweest. De redenering van de heer Moer man, die heeft geleid tot zijn op zijn zachtst gezegd opvallende be handelingswijze, is heel eenvoudig. Zijn stelling is, dat kanker de vorming dus van kwaadaardige ge zwellen niet op zichzelf de ziekte is, maar een gevolg van een onre gelmatigheid op een geheel ander terrein van het biologisch geheel van de mens (of het dier). Hij is op deze gedachte gekomen, toen hij ontdekte, dat gezonde postduiven totaal ongevoelig waren voor in spuiting met kankercellen. De die ren bleven zo gezond ais een vis, bij wijze van spreken. De heer Moerman vroeg zich toen af over welke anti-stoffen postduiven wel zouden kunnen beschikken, die hen deze bescherming tegen kanker ver schaften. Het leek hem duidelijk, dat dit een gevolg- moest zijn van de voedingsstoffen, die een duif tot zich neemt. Hij ging het voedsel pakket van de duif analyseren en ontdekte, dat dit zodanig was sa mengesteld, dat er een optimaal stofwisselingsproces ontstaat. Wan neer men nu maar, aldus dokter Moerman, ook de mens zo'n voor treffelijk voedselpakket kon bezor gen (zodat ook bij hem een opti male stofwisseling i.e. het om zetten van voedsel in energie zou ontstaan), dan zou ook de mens ongevoelig zijn voor kankerver wekkers. Zelfs moest het volgens de heer Moerman mogelijk zijn om een pa tiënt, die reeds kanker heeft te ge nezen door hem speciale voedings stoffen toe te dienen, die ieder voor zich een aspect van de kan ker ongedaan maken. Hij is daar-' mee gaan experimenteren; hij is op zijn 24 hectare groot landgoed bij Vlaardingen speciale granen en andere gewassen gaan kweken, neemt daarmee proeven op de dui ven, die hij bezit en dient tenslotte de zo gevonden medicamenten toe aan patiënten met kanker. De heer Velterop beschikt thans over de ziektebeelden van een 140- tal patiënten. Zestig procent daar van is genezen. Volgens hem ging het hier inderdaad allemaal om ge vallen van kanker, zoals bleek uit de schriftelijke diagnose, die iedere patiënt, die zich bij dokter Moer man meldt, bij zich moet hebben. Het zou in het kader van dit ar tikel te ver voeren om de andere (eveneens belangrijke, maar min der essentiële) facetten van de me thode-Moerman te beschrijven. Vast staat echter, dat een aantal patiën ten met tumors bij deze methode zoveel baat hebben gevonden, dat zij bereid zijn te verklaren, dat de ze methode effectief en dus bruik baar is. Deze bepaald onconventionele op vattingen van Moerman zouden on zichzelf al genoeg zijn om de geves tigde artsenstand met de nodige scepsis te vervullen. Maar toen Moerman bovendien betoogde, dat het huidige kankeronderzoek en -bestrijding (door middelvan be straling en operatie) onjuist is (in zijn redenering bestrijdt men im mers slechts het gevolg en niet de oorzaak van de ziekte) toen werd Moerman gedoodverfd als „kwak zalver" (prof. dr. 'Muntendam), wiens methodiek als „waardeloos" is te bestempelen (commissie-Del- prat). (VERVOLG OP PAGINA 5) MUNTENDAM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal laten onderzoeken Welke mogelijkheden en wensen er bestaan voor een geleidelijke of vervroegde pensionering. Dat staat in de nota bejaardenbeleid die gisteren aan de Tweede Kamer is aangeboden. De nota is ondertekend door de staatssecretaris sen Van de Poel (crm) en Kruisinga (volksgezondheid) en door de ministers Schut (volkshuisvesting) en Rooi vink (sociale zaken). Het bejaard worden is een geleidelijk proces, maar het „met pensioen zen den" betekent meestal een abrupt einde van een belangrijk gedeelte van het aktieve leven. Doordat in het verleden de nadruk is gelegd op de materiële component van het bejaard zijn, is in enkele opzichten voorbijgegaan aan de voorbereiding op „de derde levensfase". De regering acht de tijd aangebro ken de volwassen mens de kans te geven zich voor te bereiden op de tijd na de pensionering. Wat daartoe de mogelijkheden zijn, is nog niet volledig te overzien, meent de regering. Er zal nog veel onder zoek moeten worden ingesteld. En kele elementen in de voorbereiding op de derde levensfase kunnen ech ter volgens de bewindslieden nu al worden genoemd. Dat zijn onder meer bezinning op de pensioneringsleeftijd, bijvoorbeeld pensionering naar keuze tussen de 63 en de 67 jaar. Hier ligt een taak voor de vakbeweging om over na te denken stelt de regeringsnota. Ver der noemt de nota-tijdelijke omscho ling van de oudere werknemer of verandering van functie binnen het bedrijf, aangepaste werktijden, meer of langere vakantie, verlichting van lichamelijke eisen, geen ploegendienst meer, bevriezing van prestatiebelo ningen. Werkgevers zouden moeten kijken of zij hun oudere werknemers niet meer aan cursussen en activiteiten ter bevordering van de creatieve zelf werkzaamheid kunnen laten deelne men. Het arbeidsmarktbeleid zou moeten worden aangepast aan de meer kwetsbare positie van oudere werknemers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse fe deratie voor bejaardenzorg is teleur gesteld over de regeringsnota bejaar denbeleid. Volgens de federatie mag de nota niiet worden beschouwd als richtinggevend voor de komende vijf jaar. De nota geeft een aantal waar devolle aanzetten voor een breder bejaardenbeleid, maar het blijft bij aanzetten en het wegnemen van en kele knelpunten, aldus de NFB. De federatie is het niet eens met de filosofie van de regeringsnota. De regering ziet het bejaardenprobleem vooral demografisch. Kern van het probleem is volgens de regering het fedt dat de bejaarden een steeds gro ter percentage van de bevolking gaan uitmaken. Deze benadering vindt de NFB onjuist. Volgens de federatie is de kern van het bejaarden-probleem het feit dat in de huidige welvaarts samenleving geen zinvolle rol is weg gelegd voor dé oudere mens. De studie over deze zaken is nog maar net op gang gekomen. Het ne men van maatregelen zal voor het grootste deel moeten geschieden door de organisaties en verbonden van het particulier initiatief, atelt de rege ringsnota. Voor de Jaren tot 1975 heeft de re gering een aantal maatregelen getrof fen tot uitbreiding van het aantal bejaardenwoningen, dienstencentra, ziekenverzorgsters in wijkverpleging, bedden in verpleegtehuizen en ver zorgingstehuizen. Gerekend wordt dat in '72 ruim eentiende van de bejaar den in verzorgingstehuizen zal wo nen. Om de voorzieningen en accom modaties te treffen daar waar ze het hardste nodig zijn, zal een wets wijziging worden ingevoerd waardoor met name de provincies voorschrif ten krijgen tot planning van bejaar denoorden. Met deze maatregelen is tot 1975 een -extra bedrag gemoeid van 358 min gulden. Van het beleid op langere termijn komt de regering in de nota weinig verder dan te constateren dat er nog veel onderzocht moet worden. Er is vooral nog te weinig inzicht in het toekomstige behoeftenpatroon van de bejaarden. Vaststaat wel dat de sa menstelling van de Nederlandse be volking zich drastisch aan het wijzi gen is Het percentage bejaarden (ouder dan 65 jaar) zal oplopen tot 10,7 in de jaren tot 2000. In '65 was dit percentage 9,5 vorig jaar werd de tien bereikt en over tien jaar zal het 11,1 zijn. Daarna loopt het min der snel op en volgt een daling. De mannensterfte in de groep van veertig tot tachtig jaar is al meer dan tien jaar aan het stijgen, ter wijl die bij de vrouwen niet stijgt. De gezondheidszorg voor bejaarden zal bijzondere aandacht moeten be steden aan ouderdomsziekten bij de man. Van de bejaarden woont nog geen vijfde ir» aangepaste woonvormen zo als bejaarden woningen, verzorgings tehuizen, serviceflats. De rest woont in een normale gezinswoning. Het aantal inwonende bejaarden daalt snel. De pensioenen zijn volgens de re gering over het algemeen nog te laag. Als eenvoudige maatregel om de ou der wordende mens te helpen bij zijn vrijetijdsbesteding noemen de be windslieden een cultureel senioren paspoort, dat personen van 50 jaar en ouder faciliteiten geeft bij het mu- seumbezoek en het bijwonen van eve nementen. Dit is de „Al Fateh"-moskee in Cairo, waar het stoffelijk overschot van Nasser een laat ste rustplaats zal vinden. De moskee zal worden omgedoopt in „Gamal Abdel Nasser Moskee" (foto rechts). Gisteren heeft het Opperste Uitvoerende Comité van de Arabische Socialistische Unie vergaderd. De stoel van president Nasser bleef leeg - een grote foto van dc Egyptische leider accentueerde de leegte, die door zijn dood is ontstaan (foto links). (Van onze redactie buitenland) CAIRO In alle Arabische ste den hebben zich gisteren tijdens massale rouwdemonstraties hartver scheurende taferelen voorgedaan. Na Cairo waar het verdriet om een verloren leider de boventoon voer de, was Beiroet de meest rumoerige stad in het Midden-Oosten. Fana tieke Libanezen maakten de straten tot een doolhof van rouwklagers, waar elk verkeer onmogelijk was. Ook in de Gaza-strook kwam de klap van Nassers dood hard aan. Bij schermutselingen in de rouwstoet viel een dode en enkele gewonden. Vooral de Egyptische vrouwen lie ten zich niet onbetuigd. Zij zagen Nasser als de sterke man voor ge lijke rechten van man en vrouw. Op scholen werden meisjes hysterisch; in de straten vielen talloze vrouwen flauw. „Het is de doodslag voor ons land", zeiden velen. Terwijl duizenden Egyptenaren zich verdrongen rondom het Koeb- beh-paleis in Cairo, waarheen het lichaam van de overleden presi dent maandagavond is overgebracht bleven blijken van medeleven met Nassers overlijden en blijken van bezorgdheid binnenstromen. Die bezorgdheid geldt met name de toe komst van het bestand tussen Pa- Iestijnen en regering in Jordanië en van het staakt het vuren dat Egypte en Jordanië met Israël over eengekomen waren. In beide over eenkomsten heeft Nasser een be slissende rol gespeeld. In de gehele Arabische wereld zijn gisteren massale rouwdemon straties gehouden. Gisteren zijn er ook wat meer bijzonderheden bekend geworden over de laatste uren van het Egyp tische staatshoofd. De bijzonderhe den werden gisteren gepubliceerd in het gezaghebbende blad EI Ach- ram. Enige uren voor zijn overlijden zei president Nasser na afloop van een telefoongesprek tot zijn ver trouweling en minister van voor lichting, Hassanehn Heikal (en hoofdredacteur van El Achram): „Ik ben doodmoe. Ik kan bijna niet meer op mijn benen staan". Heikal adviseerde hem 'n paar dagen met vakantei te gaan. Maar Nasser ant woordde lachend: „Ik ga wel met mijn voeten in warm zout water zitten. Daarna ben ik wel weer uit gerust". Nadat hij afscheid had genomen van de emir van Koeweit die als laatste van de Arabische staatshoof den uit Cairo vertrok, zei de presi dent dat hij dieel lang' wilde slapen wei „twee of drie dagen", voordat hij voor een korte vakantie naar Alexandrië zou vertrekken. In het El Achram-artikel wordt ook verteld dat Nasser tijdens de Jordaanse burgeroorlog heeft ge zegd: „Daar sterven mannen, vrou wen en kinderen. Wij houden alle maal een wedloop met de dood". Toen de artsen maandagavond in zagen dat zij de strijd om het leven van de president hadden verloren, barstten zij in tranen uit. Tahiy de echtgenote van Naser kwam daarop de sterfkamer binnen, knielde neer en kuste de hand van haar overle den echtgenoot. Alle aanwezigen - onder wie vice-president Anwar AI- Sadat, de minister van defensie, ge neraal Mohammed Fawzi, de minis- ter van binnenlandse zaken, Sjara- wi Mohammed Guma en minister Heikal - trokken zich terug in de werkkamer van Nasser. Zij besloten voor de troepen bij het Suezkanaal de hoogste alarmtoestand af te kon digen en het uitvoerende comité en het kabinet in spoedzitting bijeen te roepen. Toen zij in de sterfkamer terug keerden, zei mevrouw Nasser: „Ik wens niets. Ik heb mijn gehele le ven alleen maar hem gewild. Ik zou samen met hem begraven wil len worden". Op dat moment was het overlij den van de president nog niet openbaar gemaakt. Alleen had ra- dio-Cairo wel zijn programma on derbroken en was gedeelten uit de Koran gaan uitzenden. Gisterenmorgen zijn alle Egypti sche bladen met een rouwrand ver schenen. Alle bladen hadden alleen maar nieuws over het heengaan van Nasser. Op de voorpagina's prijkte zijn laatste foto. Het was het af scheid van de emir van Koeweit op het vliegveld van Cairo enige ogen blikken voordat de president on wel werd. GOUDA (ANP) Maandagavond heeft de politie van Oud-Beierland de 15-jarige kabelleger W. M. V. uit Gouda gearresteerd, die er van wordt verdacht de vijfjarige Annie Deijkers uit die plaats om het leven te heb ben gebracht. De jongeman blijkt met zijn vader vlak in de buurt van het ouderlijk huis van het vermoorde meisje te wonen. Naar de politie meedeelde, heeft de jongeman bekend met het kind ontucht te hebben gepleegd en haar door verstikking om het leven te hebben gebracht. „HOUDT ERMEE OP. Dit is pure dwaasheid. Iedere steen die u gooit is een steen om de nek van de economie van Ulster", zo zei de Noordierse premier majoor James Chichester Clark maandagavond in een oproep tot de bewoners van de protestantse wijk Shankill Road in Belfast. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politie krijgt dagelijks informaties, dat groepen jonge Zuidmolukkers zullen trachten de 33 verdachten van de bezetting van de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar met geweld uit het Huis van Bewaring te Scheveningen te bevrijden. In verband daarmee wordt het Huis van Bewaring zeer streng bewaakt. Rond het Huis van Bewaring pos ten twee pantserwagens van de Ko ninklijke Marechaussee, die perma nent worden bemand door ongeveer acht mensen van de marechausse in gevechtstenue. Bovendien zijn man schappen van de marechaussee in het Huis van Bewaring gedetacheerd. Volgens een woordvoerder van de politie wil hun aantal wel eens wis selen naar gelang de ernst van de informaties over eventuele nieujve acties van de Zuidmolukkers. Ook de Indonesische .ambassade wordt scherp in het oog gehouden. De omgeving is afgezet met drang hekken, waarbinnen ruim 10 ge helmde en met karabijnen gewapende politiemannen patrouilleren. Bij de ambassadeurswoning in Wassenaar zijn soortgelijke maatregelen ge troffen. GENE.VE (Reuter) Pas gisteren heeft hét Internationale Rode Kruis in Genève officieel meegedeeld, dat de laatste zes vliegtuig-gijzelaars die door het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina werden vastge houden, vrij zijn. Zé zouden zijn overgedragen aan vertegenwoordigers van het Rode Kruis in Jordanië. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/SAS VAN GENT „Ik word er ten onrechte van beschuldigd, gepoogd te hebben een Belgische'rijkswachter dood te rijden". Dat heeft de 33-jarige uit het Terneuzense politiebu reau ontvluchte Sluiskilse gara gehouder „smokkelprins" Ro- main H. verklaard aan de café houder Joop' Jansen uit Sas van Gent. H. die zondagavond uit zijn cel in het politiebureau ontsnap te door uit het getraliede ven ster te kruipen waaruit hij eerst een 'tralie had losgewrikt, tele foneerde gistermiddag met de heer Jansen die een kennis van hem is. „Romain liet duidelijk blijken dat het' hem niet lekker zit dat hem poging tot doodslag ten laste wordt gelegd", vertelde de heer Jansen ons. Volgens H., die verdacht wordt van verschei dene diefstallen en van drank smokkel, had het geval met de Belgische rijkswachter zich als volgt toegedragen. Hij reed in zijn auto door het Belgische Evergem en wilde aan iemand die in een haltehuisje van de autobusdienst stond de weg vra gen. De „buspassagier" ontpopte zich echter als een rijkswachter, een van de vele Belgisphe poli tiemannen die naar de smokke laar uit Sluiskil uitkeken. H. sprong weer in zijn auto en ging er van door. Plotseling werd er op hem geschoten. In paniek gaf H. nog meer gas. Op dat moment sprong een rijks wachter ojf de weg en gaf een stopteken. „Het gebeurde zo on verwachts dat ik hem maar net op tijd kon ontwijken", aldus H. tegenover de heer Jansen. Later had H. zich vrijwillig bij de Ne derlandse politie gemeld en werd hij éérst in Middelburg en daar na in Terneuzen in afwachting van zijn berechting ingesloten. (Vervolg op pagina 3) DE HEER F. BRANDS, 66 jaar, uit Oss, is gistermorgen in Lith-Ooijen in een brede sloot dood aangetrof fen. Hij is gisteravond na elf uur met zijn fiets tegen eèn boom gere den, en in de sloot beland. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vele vaders en moeders voorzien van grote boodschappentassen probeerden gistermorgen haantje de voorste te zijn bjj het verschijnen van 400 kippen en 5.000 eieren, die door pluimveehouders in de Haagse binnenstad gratis werden uitgedeeld. Het protest van de pluimveehouders, die hiermee en met een demonstratieve optocht vanaf het Haagse Malieveld aan hun eisen kracht wilden bijzetten. De pluimveehouders wil len een stabilisatie van de eierenmarkt. Eenmaal in de Haagse binnenstad kwamen de langs de route wachtende vaders en moeders in actie door een stormloop te houden op de kippen (foto) en eierdragers. Kinderen werden zelfs onder de voet ge lopen en de grijpende handen van de sjorrende en duwende liefhebbers, reikten naar de manden, waarin de eieren lagen opgestapeld. In de chaos werd menig ei stuk geknepen. De man nen die zich belast hadden met het uitdelen van deze pluimvee waar konden nauwelijks op de been blijven. Vandaar ook dat sommigen met hun gratis handel gingen gooien in de hoop er zonder kleerscheuren van af te komen. Een bejaarde Hagenaar die de woeste taferelen op veilige afstand volgde, mompelde: „Krankzinnigen. Om zo te vechten voor een paar guldentjes. Het lijkt wel de hongerwinter". Maar die kranige huisvrouwen liet het koud wat er gezegd werd en voerden een nieuwe aanval uit op de diepvries kippenmand of de eierschaal. Een bestelauto, die nieuwe voorraden aanvoerde, kreeg nauwelijks de kans om de uitdelers te bereiken. Deuren werden opengetrokken en de kippen en hiervan afkomstige produkten werden een prooi van de bijna in extase verkerende mannen en vrouwen. De pluim veehouders geloofden het wel en keken verslagen toe. Lachende vaders en moeders liepen naar huis. Sommigen verdwenen uil de binnenstad met tientallen eieren en een serie kippen onder de arm of in een mand. Terwijl het bemachtigen van de kip pen en eieren plaatsvond, stonden elders pluimveehouders met spandoeken, waarop onder meer te lezen stond: „Mansholt praat als een kip zonder kop".

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1