Uitgebreide meteorologie in Zeeland geen haalbare kaart Waterlooplein-markt te Oostburg eclatant succes G.S. OVER MILIEU NA RAPPORT KNMI. iJÉp' Mentaliteitsverandering studie op gespreksdag Nieuw bedrijfspand in Terneuzen van Gebr. van der Poel W ijkcentrum-Zuid" Goes officiëel open D. 0. IN DRIE DAGEN 22.000 BEZOEKERS Inbraak in sexshop De oudjes voetbalden nog best Veel kostenveel iverk arffffflfmfw:?' Ballon gestrand Botsing tussen twee Belgische auto's Brand in woning Brommer onder auto te Oostkapelle Vael en De Witte Diefstal met braak in Terneuzen Aluminium Axel Wat en waar VANDAAG Films Toneel - Muziek - Dans Schietingen Diversen Tentoonstellingen Hoogwater Hansweert MAANDAG 28 SEPTEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Een ver dichting van het meteorologische waarnemingsnet in de provincie Zeeland moet gewenst worden geacht, mede in verband met de veranderingen die intreden ten gevolge van de Deltawerken. Een dergelijke verdichting wordt overwogen door de commissie Millieubeheer Deltagebied. Rjjks- waterstaat heeft hiertoe het ini tiatief genomen. Men dient ech ter te beseffen, dat het tenminste een tiental jaren zal duren, voor een dergelijk verdicht waarne mingsnet voldoende gegevens heeft verschaft om op basis daar van de huidige inzichten te modi ficeren zo zulks althans nood' zakelijk zou blijken te zijn. De hoofddirectie van het KNMI schrijft dit in een advies aan Gede puteerde Staten van Zeeland, naar aanleiding van een brief die de Ver eniging Milieuhygiëne op 5 juni j.l. aan de leden van provinciale staten had gericht. In de brief van de V.M.H. werd nogmaals de aandacht gevraagd voor de wenselijkheid, een uitgebreid weerkundig onderzoek in te stellen in verband met mogelijke luchtver ontreiniging. G.S. hebben toen hier over advies ingewonnen bij de hoofddirectie van het KNMI. Op grond van het antwoord van het KNMI geven G.S. de statenleden nu in overweging, het verzoek van de V.M.H. en het antwoord hierop van G.S. (het advies van het KNMI) voor kennisgeving aan te nemen. „Het door de vereniging aanbevo len „uitgebreid weerkundig onder-; zoek" in verband met o.a. mogelijke stankverschijnselen in recreatiege bieden, waarbij het inversiever- sehijnsel werd genoemd, heeft", al dus de hoofddirectie van het KNMI, „in feite niet plaatsgevonden. Het is ook de vraag of een experi menteel onderzoek van een omvang als door de vereniging wordt gesug- geerd, binnen de praktische moge lijkheden ligt. Een dergelijk onder zoek zou o.m. de bouw met zich mee dienen te brengen van een aantal (tenminste twee, één in het zuiden en één in het noorden van de pro vincie) meteorologische torens met een hoogte van omstreeks 200 meter. Zowel de kosten hieraan verbonden, als de enorme omvang van de werk zaamheden, nodig om uit de waarne mingen langs dergelijke torens ver richt, de nodige conclusies te kun nen trekken, lijken bezwaarlijk", al dus de hoofddirectie van het KNMI. Zij betwijfelt of een dergelijk „uitgebreid weerkundig onderzoek" inderdaad noodzakelijk moet worden geacht. „Immers", aldus dit schrij ven, „uit waarnemingen op de grond (waarbij uiteraard rekening moet worden gehouden met het effect van de uitgestrekte wateroppervlakken in uw provincie) kan de meteoroloog in het algemeen reeds betrekkelijk vergaande conclusies trekken om trent de mate van verspreiding van verontreiniging die uit bepaalde bronnen afkomstig is. Een onderzoek naar deze mate van verspreiding is enige jaren geleden verricht op het KNMI, waarbij gebruik is gemaakt v. d. normale meteorologische waar nemingen, welke te Vlissingen wer den verricht in de periode 1954 tot en met 1963. Het resultaat van dit onderzoek is door ir. H. Eilers in zijn rapport betreffende de vestiging van olieraffinaderijen verwerkt. Dit rapport mag daarmee geacht wor den, op de meest recente meteorolo gische inlichtingen te zijn gebaseerd en derhalve alleszins bruikbaar te zijn". >JL 1 (Van onze correspondent) OOSTBURG. De heer J. Bo- gaert, organisator van de Water looplein-markt te Oostburg, heeft met ruim 22.000 bezoekers in drie dagen bij de verschillende evene menten, een grandioos succes ge boekt. Op de laatste dag waren er ruim 8.000 bezoekers. Ook zaterdag, de laatste dag, wa ren er weer heel wat notabelen. Velen deden uitzonderlijke koopjes, waarvan Odeon profiteerde. Het op treden vap het beat-orlest op de KRO drive-in-show met medewer king van D.J. Vincent van Engelen, trok meer dan 800 bezoekers. Bij de miss-verkiezing behaalde de char mante mejuffrouw A. Paridaen uit Aardenburg het grootste applaus en zij won daarmee een Polaroid came ra, geschonken door het bezoekend beat-orkest. Aanzienlijk later dan gepland kon het commissielid van de winkeliers actie, de heer E. Roes, standhouders en bezoekers voor hun activiteit en belangstelling bedanken. Op de foto: Sfeer op het water- looplein in Oostburg; een batterij t.v.-ontvangers, een gefascineerd kij kend poppenmoedertje en een jon getje met een leeg kanariepieten- kooitje. (Van onze correspondent) AARDENBURG. Enkele ge meenteraadsleden uit Zeeuwsch- Vlaanderen hebben op het Van Heeghenhuis te Aardenburg een tweede gespreksdag gehouden, welke in het teken stond van de mentaliteitsverandering. De heer Bijleveld uit Kortegem (Friesland) hield eerst een inlei ding over de kenmerken van het platteland, waarna in gespreks groepen over dit onderwerp met al zijn facetten werd gediscus sieerd. Men kwam aan het slot tot -de volgende concrete punten: de recre atie zal moeten worden bevorderd, waarbij ook de cultuur moet worden ingeschakeld. De streekbevolking zal dan ook vertrouwd moeten wor den gemaakt met die cultuur. Voor de sport zal men moeten komen tot sport-streekleraren met, doelgerich ter werk. Mogelijk kan dit tot grote re voetbaïclubs leiden. Het maatschappelijk werk zal ge coördineerd moeten worden, waar door er meer specialisatie kan ko men. Het open bejaardenwerk zal voor de gehele regio op gang moeten komen en zich niet moeten beper ken tot bepaalde kernen- Het wonen en de woningbouw zal op de toekomst gericht moeten wor den. waarbij de vrije tijd van de mensen in het oog zal moeten wor den gehouden. De vrije tijd zal ook goed benut moeten kunnen worden, waarbij zeker voor parken en hos sen gezorgd dient te worden. Ten aanzien van de jeugd mag men niet generaliseren. De vraag was echter of de jeugd het nog wel allemaal aankan. De generatietegenstellingen worden steeds groter. De jongeren moeten een eigen mening kunnen hebben ten aanzien van de wijze van leven en denken. Niettemin zal men de jongeren toch moeten bege leiden. De jeugd zal later op een jeugd moeten kunnen terugzien. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Door een be- drijfssirene in gebruik te stellen heeft burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen het nieuwe kantoor- en bedrijfspand van het aanne mingsbedrijf Gebr. Van der Poel aan de Mr. Haarmanweg in Terneu zen officieel in gebruik gesteld. In. aanwezigheid van talrijke ge nodigden heette de heer J. A. van der Poel namens de directie allen hartelijk welkom. Hij memoreerde dat het bedrijf voor de derde keer in zijn bestaan is verhuisd. In 1922 werd een timmerbedrijf in Lams- waarde overgenomen. Twaalf jaar later werd overgegaan tot aankoop van het pand Donze Visserstraat 116 in Terneuzen. De eerste arbeidslijst vermeldde een timmerman en het hoofd van de onderneming. De uitrusting bestond uit een paar schaafbanken, een kist gereedschap en een handkar. In 1953 werd het bedrijf overge plaatst naar de Tramstraat waar men 17 jaar verbleef. In 1960 werd het moederbedrijf in Lamswaarde opgeheven en werd alles in Terneu zen geconcentreerd. Het nieuwe pand aan de Mr Haarmanweg werd in nauwelijks een jaar gerealiseerd. De gebouwen hei-ben een gezamenlijke inhoud van zestienduizend kubieke meter. De heer Van der Poel dankte het eigen personeel, alle onderaanne mers, de nutsbedrijven, openbare werken, het adviesbureau Braven- boer en Scheers en het architecten bureau L. de Bruyne voor hun bij dragen aan de bouw verleend. De heer Van der Poel deelde nog mee dat het bedrijf de laatste drie jaar door een ver doorgevoerde me chanisatie de produktie met ruim 300 procent heeft kunnen verhogen. Dat komt erop neer, dat de tradi tionele bouwmethode voor 75 pro cent is omgezet in de meer rationele gietmethode. Weliswaar werd de ge middelde bouwtijd hierdoor aanmer kelijk korter, maar een uitbreiding van het technisch en administratief personeel was wel noodzakelijk. On danks een forse investering konden de bouwprijzen sterk worden ver laagd. waardoor de continuïteit voor verscheidene jaren is verzekerd. Burgemeester Aschoff, die namens het gemeentebestuur gelukwensen aanbood, zei dat Gebr. Van der Poel 2450 woningen in Terneuzen heeft gebouwd. Dat is tweederde van de totale nieuwbouw. Verder zijn er 500 woningen in aanbouw. Naast woningen heeft het aannemingsbe drijf ook bedrijfspanden, een school en een kerk gebouwd. De heer Aschoff had veel respect voor de werkkracht van directie en personeel. Hij dankte het bedrijf voor de belangrijke bijdragen die het aan de opbouw van d'e gemeente Terneuzen heeft verleend. De offi ciële opening werd gevolgd door een drukbezochte receptie. Burgemeester Aschoff feliciteert hier de heer v. dl Poel met de uitbreiding van het bedrijf. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT In de nacht vrijdag op zaterdag is in de Sexshop Candy te Sas van Gent ingebroken. Na een ruit ingedrukt te hebben, heeft men bijna de gehe le etalage leeggehaald, alsmede enkele artikelen uit de zaak zelf. Van de dader(s) ontbreekt ieder spoor. (Van een onzer verslaggevers) HULST Zaterdagavond om zes uur zag de politie uit Hulst, op patrouille in de Emmapolder, een luchtballon landen De beide inzit tenden, de heer G. Delforge uit La Hulpe (B) en mejuffrouw M Maes uit St. Joost ter Noode, landden met opzet omda' zij, na om vijf uur in Merksem te zijn opgestegen, door de wind waren afgedreven De ballon werd „ingepakt" en na een uur ver trokken de beide luchtreizigers Der auto (Van onze correspondent) HULST Op de Absdaalseweg, nabij Hulst zijn twee Belgische per sonenauto's met elkaar in botsing gekomen. Het ongeluk gebeurde ten gevolge van het geen voorrang ver lenen door de bestuurder C.J.E. uit St. Gilles aan de personenauto be stuurd door S. de M. uit Westmalle Beide auto's liepen schade op. (Van onze correspondent) ST. JANSTEEN Zaterdagmor gen rond 6 uur werd de brandweer van St.-Jansteen gealarmeerd voor een brand die was uitgebroken bij een woning bewoond door de alleen staande W. de K. in de Vlasstraat. De brandweerlieden waren verplicht om de deur in te beuken, niemand bleek zich in de woning te bevin den. Men kon de brand spoedig blussen, maar er bleek zeer veel schade te zijn ontstaan aan de in boedel. (Van onze correspondent) OOSTKAPELLE Op de krui sing Rijnsburgseweg-Oost Kapelse- weg heeft een aanrijding plaatsge vonden tussen de bromfietsbestuur der D. uit Middelburg en een perso nenauto, bestuurd door G.L. uit Domburg. De bromfietsbestuurder Liep daarbij dusdanig letsel op. dat opname in het Gasthuisziekenhuis te Middelburg noodzakelijk was. De bromfiets werd geheel vernield, ter wijl de auto aanzienlijke materiële schade had. (Van onze correspondent) HULST Voor de voetbalwed strijd op het terrein van de v.v. Steen tussen de veteranen van de voetbalvereniging Steen en een elf tal gevormd met twee spelers van Steen, n.l. L. Vael en A. de Witte, aangevuld met enkele „50 plus'ers" en enkele spelers tussen de 40 en 50 jaar uit geheel Zeeuwsch-Vlaande ren, bestond zaterdag een zeer grote publieke belangstelling. Voor de wedstrijd werden aan de twee vete ranen Vael en De Witte, die beiden nog actief voetballen ondanks het feit, dat zij Abraham al hebben gezien, door de wethouder van sportzaken de heer J, Blommaert. bloemen en een Reynaertbeeldje aangeboden. De wedstrijd was zeer spannend en er was nog te genieten van mooi voetbal. De Steen-vetera nen moesten een nederlaag incasse ren. Nadat de rust met 21 was ingegaan, werd het uiteindelijk een 73 uitslag. Na de wedstrijd verza melden zich de spelers in café De Sport, waar men bij een mossel maaltijd tot in de kleine uurtjes bijeen bleef en vele belevenissen uit de oude tijd werden opgehaald. (Van een onzer verslaggevers) GOES. „Ik ben bereid te on derzoeken in hoeverre de ge meente, in samenwerking met de Stichting Sportbelangen, Jïh Kan haken op uw initiatieven voor be jaarden." Deze woorden sprak wethouder J. Roose van Goes tot het bestuur van het enkele ogen blikken daarvoor door hem offi cieel geopende wijkcentrum-Zuid. Deze officiële handeling had hij verricht door een vlag weg te trekken van een bord op de gevel van de voormalige noodwinkel van de Spar aan de Appelstraat. Op dat bord kwamen de woorden „De Pit" tevoorschijn. Het was de winnende naam in een wedstrijd, die men onder de wijkbewoners had gehouden Mevrouw P J. Oele had „De Pit" gevonden...-., maar ja, ze woonde dan ook in de Fruitlaan Wethouder Roose was eerst door het pas opgerichte jeugdkorps Ex celsior bij Ockenburg opgehaald en door de straten van de nieuwe Goe- se wijk naar het wijkcentrum ge bracht. Daar aangekomen reikte hij aan de muzikantjes een door een bloemist ter beschikking gesteld bloemstukje uit. Terwijl kleuters rondrenden in de grote zaal, die enkele malen per week als crèche wordt gebruikt, trachtten in dezelf de ruimte gezaghebbende sprekers een felicitatiewoord te spreken. Wet houder Roose spoorde de bevolking van Goes-Zuid aan, om, evenals de gemeente, financiële en daadwerke lijke belangstelling op te brengen (ADVERTENTIE) voor het werk van de wijk vereni ging. „Pats boem", zei achter hem een telg van een van de wijkbe- stuursleden. De kleine had helemaal geen ontzag voor het gezag en gooide een hele verzameling speelgoed uit de kast. Een peuter kroop rond de benen van de wethouder, terwijl deze zei, dat ,b. en w. de enorme hte veelheid vrijwillige arbeid die zich manifesteert in vele wijkactivi- teiten, sterk waarderen. Hierna bood een vertegenwoordi ger van de stichting Cultureel Werk een collage aan, symbolisch voor een te schenken prikbord De heer J. Luteyn schonk namens de winke liersvereniging „De Bussel" een che que van f 750: de opbrengst van de rebus-actie die maandenlang in het winkelcentrum-Zuid ten bate van het wijkgebouw is gehouden De heer A. N- J. Hinte zegde namens de federatie Algemeen Maatschappe lijk en Cultureel Werk de wijkvere- niging alle steun voor de toekomst toe. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zaterdagnacht om half een, na een afwezigheid van enkele uren. bemerkte de familie W. aan de Zuidlandstraat te Terneuzen bij thuiskomst dat eT was ingebro ken. De achterdeur was geforceerd en enkele kasten waren opengebro ken. Er werd een bedrag van onge veer duizend gulden vermist. Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe alk spoor ZON- EN KOUDEWERING VOORZETRAMEN, 4 uitvoeringen. Speciale prijzen nu I Pos» Weststraat 50, tel. 01155-1380-1234 GOES Grand, 20 uur: 20 uur De nichten 18 jaar HULST Bioscoopgebouw 20 uur: Als de naakte zee der wind. MIDDELBURG Cirv, 20 uur: Ben Hur a.l. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Generaal Patton, 14 J. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Ik ga, ik dood en kom terug 18 j. VLISSINGEN A'hambra, 20 uur: De omhelzing, 18 j. ANTWERPEN Astrid: De lummels van de eerste rij, 14 j. Fesia: Zan, koning van de jungle 14 J- Roma: Goodbye Mr. Chips, 14 j. Metro: Het geheim van de Apen- planeet, 14 j. National: De koddigste man ter wereld, 14 j. Odeon: La Horse, 14 j. Quellin: Gladiatoren voor de vrij heid, 14 j. Rubens: Woodstock, 14 j. St. Jan: Parijs brandt, 14 j. Ambassades: Vier tegenover de liefde, 18 j. Artis: Zelf moordcommando, 18 j. Astra: Mash, 18 j. Nova- De dingen van het leven, Pathe: Een man apart genoemd, 18 j GENT Scala: Het groot restaurant, 14 J. Majestic. Anna der 1000 dagen 18 j. CapUole: Candy, 18 j. Plaza: Love, 18 j. ST. MKLAAS Century: Bestemming Poolbasïs Zebra, 18 j. Renuva: Leven en minnen, 18 j. Eden-. De non, 18j. Scala. Dood en diamanten, 18 j. Select: De abdis van Monza, 18 j. ROTTERDAM Rott. Schouwburg, 20.15 uur. Nederlands Danstheater. De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur, „Abend in Wien", m.m.v. het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Robert Stolz. Solisten Margit Schramm en Heinz Hoppe. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 20.00 uur: „Zevende gebod - steel wat min der", van Dario Fo. TERHOLE Café de Kraai, 14.30 uur GOES R.K. Pastorie, 20 uur: Vergadering Parochieraad. TERHOLE Jacq. Schoonenberg 14.30 uur: Gaaibolling. Dansen - De Cap. Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 in Middelburg. HULST Boekhandel Van Geyt: Expositie ,,Het kind in de Kunst" (t.m. 19 okt.). Werkd. 9—12 en 13—18 uur. Zon. van 1417 uur. ROTTERDAM Museum Boy mans-van Beuningen: Expositie objecten van glas en ce ramiek uit Tsjechoslowakije (t.m. 24 okt.). Expositie Aanwinsten oude grafiek (t.m. 8 nov.). Expositie Edvard Munch, tekenin gen, aquarellen, grafiek (t.m. 1 no vember) Ma. t.m. zat. 1017, Zon. 1117. Bovendien woe. van 20 22 uur Maritiem Museum, Burg. s'Jacobs- piein 8. Expositie „En de haven groeide voort, 19451970" (t.m. 30 sept.). Dag. van 1017 uur. Zon. van 1117 uur. Nieuwe Ahoy; Bloemententoon stelling „Femina" (t.m. 30 sept.). Dag. van 1017 en 1922.30 uur. Rott. Kunststichting, Zuidplein Expositie Teruo Onuraa, schilde rijen en gouaches (t.m. 29 sept.). Werkd. 1017, zon. van 1217 u. ZIERIKZEE Gemeentemuseum: Expositie scheepsmodellen, aardewerk, por selein (t.m. 30 okt.). Ma. t.m. zat. 10—12 en 13.30—16.30 uur. Dinsdag 29 september. Bergen op Zoom 3.17 en 15.27, Hansweert 2.21 en 14,33, Made- Drimmelen 6.04 en 17.58, Terneuzen 1,47 en 14.00, Vlissingen 1.16 en 13.32, Wemeldinge 3.07 en 15.17. Collecte De opbrengst van de collecte die gehouden is aan de deur van de r.-k. kerk en Ned. herv. kerk voor de reclassering heeft f 175 opgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2