Studenten parochie forceert conflict VERLOOFD STEL TERUG UIT DE HEL VAN ZARKA TWEE MANNEN IN KOELEN BLOEDE DOODGESCHOTEN PvdA houdt deur dicht HAARLEMSE BISSCHOP ON AANVAARD BAAR Eindhovenaar (16) met mes gedood Brabantse K VP-jongeren willen Cals in de Kamer ONVRIJ PAK SLAAG VOOR ELF CENT Varken van 80 kilo gestolen in W ïlhelminadorp BEJAARDE NA INBRAAK OVERLEDEN Om ruim 7 gulden Duizenden te laat in Feijenoord- stadiondoor noodremtrekkers Manusama doet beroep op Zuidmolukkers „levert illegale wapens in" NIXON probeert Amerikaanse belangen in Middellandse zeegebied te versterken DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. MAANDAG 28 SEPTEMBER 1970 25e Jaargang No. 6357 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 -egels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m, 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Oosterhuis (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De gehuwde Amsterdamse studenten pastor Huub Oosterhuis is, zoals was aangekondigd, gister morgen in de kapel van het Ignatiuscollege voorgegaan in de viering van de eucharistie. Dit ondanks de uitspraak van de bisschoppen dat de gemeente, die dit toestaat, zich' buiten de officiële kerk plaatst. Mgr. Th. Zwartkruis, de bisschop van Haarlem, heeft het gebeuren gisteravond „onaanvaardbaar" genoemd. Hij verklaarde „dat de be trokken priesters niet meer onder mijn verantwoordelijkheid in amb telijke bediening werken". Wel toonde hij zich ten opzichte van de Amsterdamse studentenecclesia bereid „wegen te zoeken waardoor wij met elkaar in contact blijven." Namens de provinciaal der jezuïeten is verklaard dat de eucharistieviering duidelijk ingaat tegen de beleidslijn van het Nederlands episcopaat. Gezien hun verantwoordelijkheid zullen bisschop en provinciaal na onderling over leg binnenkort de consequenties van het gebeurde bekend maken, aldus een verklaring van het provincialaat der jezuïeten. De stuurgroep Septuagint, een groep die voornamelijk bestaat uit progressieve priesters, heeft onmid dellijk na de eucharistieviering in de kapel van het Ignatiuscollege laten weten achter de beslissing van de istudentengemeente te staan. Ir. A. Hoefnagels, voorzitter van ide Aktiegroep Wereldkerk, heeft zich gisteravond volledig achter het on aanvaardbaar van mgr. Zwartkruis geplaatst. De kernraad van de Ak tiegroep Wereldkerk heeft de bis schoppen zaterdagavond al schrifte- ilijk verzocht de consequenties te (trekken uit hun jongste brief met (toelichting over het celibaat voor «het geval de studentenecclesia de (daad bij het woord zou voegen. De door Huub Oosterhuis geleide eucharistieviering, waarmee de Am sterdamse studenteniparochie be wust gekozen heeft voor het conflict met de bisschoppen, had plaats on der grote belangstelling. Het besluit tot het conflict viel drie dagen gele den met een 2/3 meerderheid irn het zes man sterke stichtingsbestuur van de Vereniging van de studentenec clesia, nadat in de studentenecclesia zelf gedurende enkele weken voor overleg was gepleegd en peilingen waren gehouden. In een vóór de eucharistieviering door de student Lambert Quant voorgelezen verkla ring werd gezegd dat de studenten ecclesia van Amsterdam wil probe ren een centrum te zijn van bezin ning en actie, waar mensen mede vanuit het evangelie geïnspireerd willen worden tot vrijheid en eigen verantwoordelijkheid. Dit was ook de basisvraag, die vorige week ter stemming aan de gemeenteleden was voorgelegd. De gemeenschap wil zich, aldus de verklaring, geenszins afsluiten van de geloofsgemeenschap, al plaatst zij zich wed in een conflictsituatie. „On wrikbare patronen en schema's, die mensen onvrij houden, moeten dan terugwijken. Wij zullen proberen die inspiratie levend te houden in ver schillende vormen van bezinning, diensten en actviteiten". „Maar kedijke structuren zijn daarin een belemmering. Deze mogen bij de op bouw van onze gemeente niet langer een rol spelen. In een polemiek, zoals die nog steeds gevoerd wordt over de kwestie van het verplichte ambts- celibaat zien wij geen heil meer". De verklaring vervolgt: „Wij zouden belemmerd worden in onze ontwik keling wanneer wij, vanaf heden, niet zouden blijven buiten het ste riele spel van kerk-politiek gema noeuvreer en de daarin onvermijde lijke compromissen. Dit tijd ligt voor goed achter ons. Wij gaan deze nieuwe fase van onze ontwikkeling in met het u bekende team pastores, gehuwd of ongehuwd. Ook zij kie zen voor deze weg. Wij aanvaarden als gemeente de consequenties van de beslissing om met elkaar deze richting in te slaan". De Amsteerdamse studentenecclesia zal, zo is verklaard, niet op de beslis sing terugkomen. De verklaring betuigt spijt tegen over degenen, die door de beslissing zouden vervreemden van de studen tenecclesia. Tot degenen, die haar beslissing niet kunnen delen, zegt de studentenecclesia dat „zij in de tra ditie van het evangelie binnen de geloofsgemeenschap wil blijven". Uit de verklaring blijkt dat in het stichtingsbestuur de vertegenwoor digers van het bisdom en de provin ciaal der jezuïeten tegen de beslis sing hebben gestemd. Het besluit is gesteund door 213 van de 222 kerk gangers, die zich vóór of tegen de beslissing van het stichtingsbestuur hebben uitgesproken. Vorige week zondag is aan 750 kerkgangers een stembiljet uitgereikt. Na de voorlezing van de verkla ring stond een der aanwezigen op en maakte zich bekend als priester en kapucijn. Hij zei het te betreuren, dat de studentenkerk zich in onge hoorzaamheid opstelt tegenover de bisschoppen. Een zevental aanwezi gen applaudiseerde en verliet de ka pel. Een telefonisch dreigement, dat een soort knokploeg zou komen om Huub Oosterhuis van het altaar te sleuren, werd niet uitgevoerd. In de verklaring van mgr. Zwart kruis klinkt waardering door voor de vruchtbare initiatieven, die de studentenecclesia de afgelopen ja ren heeft ondernomen. Het laatste besluit van de studentenecclesia schaadt volgens de bisschop echter niet alleen de collegiale uitoefening van het ambt maar ook de onderlinge verbondenheid van de plaatselijke kerken. De bisschoppen hebben in hun beleid voor beide punten geko zen. LEERDAM (ANP) Vijf jongens hebben gisteren een pompbediende van een benzine station in Leerdam gezamenlijk een pak slaag verkocht, omdat deze nog om de hem toekomen de elf cent had gevraagd van het bedrag van 10,11. De jon gens waren hem dat schuldig voor zojuist geleverde benzine. Nadat ze de pompbediende had deen afgetuigd, kozen de jon gens met de auto het hazenpad. (Van een onzer verslaggevers) ABCOUDE. „Het was een vakantie, die we nooit zullen vergeten. Maar die we ook nooit meer hopen mee te maken." Dat zeggen Ineke Scheepstra (21) en haar verloofde Ernst Seunke uit Abcoude. Zij keerden gistermid dag op Schiphol terug van een ongewild negendaags ver blijf in de stad Zarka in het noorden van Jordanië, waar toen Jordaanse troepen en Palestijn se guerilla's verbeten om elke centimeter grond vochten. „Het grootste deel van de tijd hebben we binnenshuis gezeten. We hebben dus niet veel van de ge vechten gezien. Maar gehoord zo veel te meer. Bij de Jordaanse fa milie, die ons onderdak bood en die ons uitstekend verzorgde, wa ren ze niet erg mededeelzaam. Maar uit de gesprekken konden we op maken dat het afschuwelijk toeging in Jordanië, dat er veel doden en gewonden waren en dat bijvoor beeld van het centrum van Zarka niet veel overgebleven was. Wc hebben niet zoveel kunnen zien, toen we - eindelijk - naar Amman konden worden gebracht om daar op het vliegtuig naar huis te wor den gezet, Maar het was overal voelbaar dat er afschuwelijke din gen waren gebeurd", vertelt Ineke Scheepstra. Zij en haar verloofde strandden in de nacht van 15 op 16 september met hun auto op de woestijnweg door Noord-Jordanië. „We waren onderweg van Bagdad naar Damas cus. Ze waren toen al aan het vech ten in Jordanië, maar de Jordaan se ambassade in Bagdad en Fran sen, ttle uit Jordanië kwamen, had den ons verzekerd, dat ons niet veel kon gebeuren. Als we maar flink door zouden rijden en ons nergens mee zouden bemoeien. Dat leek aardig te kloppen. Maar toen liet de auto ons in de steek", vertelt Ineke. De twee Nederlanders deden Ineke Scheepstra; „Zo'nvakantio nooit meer" toen een nare ervaring op. Iraakse militairen, die in een truck langs kwamen rijden, leken uitkomst te brengen. „Ze waren heel vriende lijk en beloofden ons op sleeptouw te nemen. Ernst moest echter in de truck gaan zitten en een vau de sol daten kwam mij gezelschap hou den. Ernst maakte natuurlijk be zwaren en toen bleek al gauw wat ze van plan waren. De truck reed alleen weg en de soldaat dwong mij met een vuurwapen mijn pan talon uit te trekken. Daarna begon hij me de andere kleren van het lijf te trekken". Ernst vervolgt het verhaal: „Ik was doodsbang dat ze zouden gaan schieten, maar ik sprong uit de truck. Net op dat mo ment kwamen er, goddank, andere auto's aan. De Irakezen werden toen bang. In ieder geval gingen ze er vandoor". Ineke en Ernst waren helemaal van streek toen ze door Jordaanse militairen gevonden werden. Die namen de auto op sleeptouw naar Zarka, waar de twee Nederlanders een beangstigende week door maakten. Ineke: „Kun je je voorstellen hoe blij we zijn, dat we weer thuis zijn. We zouden oorspronkelijk nog een maandje langer weg blijven. Maar die vier weken vakantie kunnen ze nu van ons cadeau krijgen. We heb ben de auto in Jordanië moeten la ten. Verpatst voor 100 gulden. Niet veel geld, maar het was toch een oude wagen. Bovendien wilden we zo snel mogelijk naar huis". De ouders van Ineke en Ernst wisten tot zaterdag niet dat hun kinderen in Jordanië hadden geze ten. Zegt Ineke tenslotte: „Ze dach ten natuurlijk dat we verstandig genoeg zouden zijn om uit de buurt te blijven. Gelukkig maar. Anders waren ze misschien nog banger dan wij geweest". (Van onze correspondent) WILHELMINADORP In Wil- helminadorp is in de nacht van vrij dag op zaterdag een zeldzame dief stal gepleegd: een 80 kilo wegend varken, dat eigendom was van J. D. tuit de Christinastraat. De daders hebben zich toegang verschaft tot het hok door het verbreken van een hangslot. Vervolgens heeft men het vaken bewusteloos geslagen en daarna gestoken om het naar een buiten de schuur staande auto te slepen. Met dit voertuig is het var ken naar een tot nu toe onbekende plaats gebracht. 'SHEERENBERG (ANP) Een 69-jarige inwoner van 's Heerenberg, de heer Te Braak, is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden door een hartverlamming nadat hij zeer geëmotioneerd was geraakt door een inbraak die twee plaatsgenoten bij hem hadden gepleegd. De bejaarde man, die alleen woon de, werd vrijdagnacht wakker van rumoer in het benedenhuis. Hij ging de trap af om te kijken Wat er aan de hand was en ontdekte hem be kende inwoners van 's Heerenberg, de 23-jarige A. en de 30-jarige W. Hij vroeg hen wat zij in zijn woning zochten, waarop de twee hem met een bijl bedreigden. De heer Te Braak vluchtte naar het huis van zijn zuster, aan wie hij vertelde wat er gaande was. Daarna keerde hij naar zijn wo ning terug, waar de twee inbrekers ondertussen het meubilair doorzoch ten naar het geld van de oude man. Thuisgekomen zakte de heer Te Braak in elkaar en overleed tenge volge van een hartverlamming. De twee inbrekers zijn ingesloten. (Van onze verslaggevers) ARNHEM/WEERSELO. Twee mannen zijn in het weekeinde in koelen bloede neergeknald: een 23-jarige exploitant van een broodjes zaak in Arnhem en een 47-jarige ober in Weerselo. De vermoedelijke daders zijn gearresteerd. De 23-jarig.e exploitant E. van der Sijde van de broodjeszaak „De Oud'e Kuip" in de Lutherse Steeg te Arn hem is in de nacht van vrijdag op zaterdag door een pistoolschot om het leven gekomen. Het schot werd afgevuurd door de 20-jarige Arnhem mer J. H. S., die zich na de schiet partij met een taxi naar Amsterdam liet vervoeren, waar hij kom worden, aangehouden door de politie. Hij is in Arnhem ingesloten. Het fatale schot, het tweede in een paar weken tijds in deze omgeving, viel nadat een bezoeker van het jeugdcafé „Maf" woorden had gekre gen met een groepje jongelui, onder wie S. De bezoeker richtte zijn schre den daarop naar „De Oude Kuip", echter achtervolgd door enkele van de jongelui, van wie S. „De Oude Kuip" binnendrong. De exploitant zette hem buiten de deur. Toen Van der S. daarop buiten de deur wilde kijken, loste S. het schot. Voor de oigen van een aantal ver bijsterde cafébezoekers schoot de 27- jarige woonwagenbewoner M. M. uit de gemeente Dieren vrijdagavond laat in café „Franken Volmerink" de ober J. Joseph Hazekamp (41), vrij gezel. zonder pardon een pistoolkogel in de buik. De man liep nog een paar meter en zakte toen in elkaar en overleed ter plaatse. Hazekamp was naar het tafeltje, waaraan de pistool trekker en drie kameraden zaten, ge gaan om af te rekenen. De pistool trekker maakte deel uit vam een groepje van vier man dat aan een ta feltje zat. Toen Hazekamp omstreeks tien voor half twaalf zag dat ze aan stalten maakten om te vertrekken, liep hij op het tafeltje af met de me dedeling dat de heren 7.20 moesten betalen. „Wij hebben al betaald", riepen de mannen. Hazekamp merkte duidelijk dat de bezoekers op geweld uit wa ren. Hij liep naar de telefooncel in het café om de politie te bellen of om het viertal in elk geval schrik aan te jagen. Hij stond nauwelijks in de cel toen een van de mannen hem achter op kwam en hem pardoes in de buik schoot. Zij vluchtten in een gereed staande auto. De schutter hield de overige bezoekers bij het verlaten van het café onder schot. De vermoe delijke dader kon zaterdagmorgen reeds op het woonwagenkamp te Die ren worden gearresteerd. EINDHOVEN (ANP) Gister avond om kwart voor acht is bfj een vechtpartij aan de Limburglaan in Eindhoven tussen een aantal jon gens de I6-jarige Lambertus Hurks uit Eindhoven door een messteek in het hart getroffen, en onmiddellijk daarop overleden. De dader is de 19- jarige H. M., eveneens uit Eindhoven. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG „Een eer volle plaats voor Cals op de verkiezingslijst voor de Tweede Kamer", luidt de wens van de jongerengroe pen in de KVP-Brabant. Die wens werd zaterdag geuit tijdens een bijeenkomst van de Brabantse jongerenraad van de KVP en zal worden overgebracht aan het hoofd bestuur. Een tweede wens werd overgebracht aan het KVP- Tweede-Kamerlid ir. P. A. M. Cornelisssen, die deze week vertrekt naar de Ver enigde Naties. Hem werd ge vraagd, te helpen bevorde ren dat China als lid zal worden toegelaten tot de Verenigde Naties. De jongerenraad kwam bijeen om te discussiëren over troonrede en miljoe nennota. De inmiddels al be roemde zinsnede uit de troonrede dat de overheid „krachtig zal optreden te gen groepen die de geboden vrijheid misbruiken", achtte men over het algemeen een te negatieve uitspraak. „Na tuurlijk moet de rechtsorde gehandhaafd blijven", aldus o.a. jongerenvoorzitter dr. P. Zelissen, „maar daarom alleen al is die alinea over bodig". Men had liever gezien dat de overheid zich positief zou hebben uitgedrukt over de noodzaak van maatschap pelijke veranderingen. An deren waren met het ka merlid Cornelissen van oor deel, dat de zinsnede voor velen in Nederland een ge ruststelling betekent. Ook bij de bespreking van de miljoenennota toonde de heer Cornelissen zich een vurig verdediger van het re geringsbeleid, hoewel het nauwelijks door de jongeren werd aangevallen. (Van onze sportredactie) UTRECHT De NS en een paar duizend voetballiefhebbers zijn bijzonder boos op de figu ren die zaterdagavond in een extra-trein naar het Feijenoord- stadion „voor de grap" aan de noodrem hebben getrokken. Ge volg van het grapje was dat veel supporters een deel van 4e wed strijd FeijenoordADO misten en dat de dienstregeling van de spoorwegen grondig in de war werd gestuurd. NS had 24 extra-treinen inge zet voor de wedstrijd. In de der de van de twaalf treinen die van Rotterdam CS naar Rotter dam-Stadion reden, werd zes keer aan de noodrem getrokken. De trein kreeg ruim een uur vertraging en erop volgende treinen (in enkele treinen waar van ook aan de noodrem is ge trokken) kwamen eveneens aan zienlijk te laat bij het stadion aan. Volgens NS heeft het groot ste deel van de 10.000 mensen die in deze treinen zaten zeker een half uur van de wedstrijd gemist. Het stadion was gewaar schuwd, maar het bleek onmo gelijk om de match later te laten beginnen. Doordat de supporterstreinen de lijn blokkeerden moest NS negen treinen uit de gewone dienstregeling (onder meer naar Roosendaal en Vlissingen) op heffen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ir. J. Manusama, president van de republiek der Zuid- Molukken, heeft zaterdag via de t- levisie een oproep tot Zuidmoluk kers in Nederland gericht om wa pens, die in strijd met de Neder landse wet in hun bezit mochten zijn, in te leveren. Tevoren had ir. Ma nusama in een vraaggesprek ver klaard het te betreeuren, dat Zuid molukkers zaterdag bij de betoging voor de gevangenis in Scheveningen tot gewelddadigheden waren over gegaan. (ZIE OOK PAGINA 3) (Van onze correspondenten) WASHINGTON/ROME Presi dent Nixon is gisteren in Rome aan gekomen, de eerste pleisterplaats op zijn Europese reis naar Joegoslavië, Spanje, Ierland en Engeland. De trip is bedoeld ter versterking van de po sitie van de V.S. in het Middellandse- Zeegebied tegenover de toegenomen Russische invloed. Volgens een hoge adviseur van het Witte Huis zal door deze trip benadrukt worden dat Amerika aanzienlijke belangen in het Midden-Oosten heeft, die het be reid is te verdedigen. Ook is deze reis bedoeld om de vrees weg te nemen dat de zuidflank van de NAVO bloot staat aan mili taire bedreiging van Rusland. Hoe wel men in Washington veel ver wacht van de strategische gevolgen van de reis, is er officieel niets ge zegd over de aanzienlijke Ameri kaanse oldebelangen in het Midden oosten. Zeker duizend demonstrerende stu denten zijn zondagavond in het cen trum van Rome in gevecht geraakt met de politie, nog geen twee uur voor de aankomst van president Ri chard N'ixon. De eerste berichten over het treffen waren verward, maar de politie maakte bekend dat versterkingen zouden worden inge zet. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT. De PvdA houdt 'de deur voor de KVP voorlopig dicht. De partijraad van de Partij van de Arbeid heeft zich zater dagmiddag in Utrecht uitgespro ken voor onverkorte handhaving van de anti-KVP-motie. De regel waarin over „onverkorte handhaving" wordt gesproken is een amendement van de heer Albers (gewest Gelderland) op de ontwerp- verklaring van het partijbestuur. In dit ontwerp staat, dat als de KVP aan een groot aantal voor waarden voldoet er een nieuwe situatie ontstaat, van waaruit een gesprek nog mogelijk zou zijn, zodat het lijkt of de KVP-resolutie inmid dels wel aam betekenis zou hebben ingeboet. Met dit ontwerp verklaarde de partijraad zich akkoord, terwijl ze zich door het aannemen van het amendement-Albers tevens uit spreekt tegen samenwerking met de KVP. Het amendement werd met 45 tegen 42 stemmen aangenomen na eerst verworpen te zijn. Toen de heer Albers er echter op wees, dat een verklaring aangenomen door de partijraad, zonder zijn toevoeging de indruk zou kunnen wekken, dat de KVP-resolutie van het Haagse congres inmiddels wel aan beteke nis zou hebben ingeboet, verklaarde deze geringe meerderheid zich voor toevoeging aan de verklaring. Par tijvoorzitter dr. Anne Vondeling meende dat de zaak in zijn geheel echter gezien moet worden als het op een kier zetten van de deur voor de KVP, maar met de haak er op. De heer Albers zelf vond dat de deur beter maar helemaal gesloten kon blijven. Hij was het ook die aan het begin van de vergadering voorstelde niet te discussiëren over de anti-KVP-motie. De heer Vonde ling kwam daarop echter in hfet ge weer. Hij deelde de mening vain Albers niet, dat het congres daar door zou worden vastgepind op een politieke uitspraak van de partij raad. De heer Albers verklaarde ook, dat hij zijn amendement had inge diend om duidelijk te maken, dat niet het gehele gewest Gelderland achter de voorstander van het schrappen van de KVP-resolutie, de heer Staneke, staat. De heer Staneke kreeg op de ver gadering als eerste het woord. Be langrijke argumenten voor het schrappen van de motie waren voor hem terugkeer van Cals en Bogaers in de politiek, het program Steen kamp, het vertrek van Schmelzer uit de kamer, Veringa als lijsttrek ker en het onlangs door D'66 ge dane aanbod tot samenwerking met KVP en PvdA.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1