ZESTIEN GIJZELAARS (GEZOND) TERUGGEVONDEN Kanonnen zwijgen in Jordanië Studentenparochie wordt kritisch centrum 0000 0 Min. Udink nu onder vuur van Hongerkrant' JesrelFcl COC royeert Harry Thomas REMARQUE OVERLEDEN PAPIERGOUD ALS ONTWIKKELINGSHULP Vulcana gashaarden, volgloed raspaarden Verlenging regeling minimum-broodprijs Autorijden weer duurder Commentaar Geen angst Robots Zo lang Bej aardenpartijen in federatie In Antwerpen Onderzoek naar dood Nederlander KOSTEN Aantal levens middelen per 1 jan. goedkoper Gijzelaars Voorbij in één en dezelfde gashaard een altijd gezellig brandend houtvuur en een steeds behaaglijke sfralfngswarmte. PALESTIJNEN BESCHULDIGEN JORDANlëRS VAN MOORD OP GEWONDEN IN ZIEKENHLTS WA-premie hoger USIF, REAL ESTATE ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 (Van onze redactie buitenland) AMMAN Het bestand in Jordanië, dat gisteren is over eengekomen tussen guerrilla-leider Arafat en koning Hoessein, kan het keerpunt worden in de bloedige bur geroorlog. Overal in het land werd het staakt-het-vuren bijna volledig in acht genomen. Het aftreden van de Jordaanse premier Da'oed schijnt een belangrijke factor te zijn geweest. Ook het verzoenende optreden van de Soedanese premier Al Numeiry, die Arafat op een heuvel in Amman heeft gesproken, is van groot belang geweest. Maar de vooruitzichten zijn niet eng bemoedigend (zie hiervoor de Palestijnse beschuldiging over moor den in een ziekenhuis)De partijen staan gespannen tegenover elkaar. Onmiddellijk na de afkondiging kwamen de mensen in Amman uit hun huizen, waarin zij een week hon gerig en dorstig hebben gezeten. Het bestand werd ook aangegrepen om de gewonden zo goed en zo kwaad als het ging de aanvoer van medi camenten en bloedplasma verloopt zeer stroef te helpen. Buitenlan ders maken gebruik van de gespan nen rust om het vliegveld van Am man te proberen te bereiken. Velen mosten daar teleurgesteld worden. ER is een t.v.-uitzending voor no dig geweest om de regering een onderzoek te doen instellen naar klachten over bejaardentehui zen. Had de regering zelf nooit iets over klachten gehoord Dan zit er iets fout met het toezicht op de be jaardentehuizen. Het kan echter ook zijn, dat de bejaarden zelf te lang gezwegen hebben. Uit angst Dat komt voor. Maar die angst is misplaatst. Oudere mensen hebben evenveel rechten ais jongere. Er zijn in dit vrije land gelukkig genoeg mensen om die rechten te verdedigen. In het Intercontinental Hotel in Amman is de situatie nog steeds niet normaal. Dit gezin heeft be scherming gezocht in een gang. Terwijl vader en moeder kaarten probeert een van de kinderen uit zijn bedje te klimmen. Minder spectaculair maar zeker zo doelmatig is het laatste Russi sche maanexperiment geweest. De Russen hebben bewezen, dat robots de ruimte kunnen verkennen en dat voor die ruimtevaart geen mensen levens in gevaar gebracht hoeven te worden. Overigens ontkomt men bij dit experiment niet aan de gedachte dat robots alle opdrachten uitvoe ren. Ook opdrachten, die voor de mens moreel onaanvaardbaar zou den zijn. T~\E burgeroorlog in Jordanië is -U-' in tegenstelling tot alle andere ellende in deze wereld nauwelijks op de t.v. te volgen. Wat dan nog, zeggen velen, we krijgen al genoeg ellende op de beeldbuis. Dat is juist. Maar men kan zich ook afvragen of het bloedbad wel zo lang geduurd zou hebben als heel de wereld had kunnen zien wat er werkelijk in Jordanië gebeurde. KOPENHAGEN (AP) De direc teuren van de Wereldbank en van het IMF hebben gisteren beloofd, dat zij zich bezig zullen houden met de verzoeken van arme landen om het onlangs ingestelde „papiergoud' te gebruiken als een vorm van ont wikkelingshulp. Belangrijke industriële landen, waaronder de V.S., verzetten zich tegen een dergelijk gebruik. De directeur van het IMF, Pierre Paul Schweitzer, zei: „Onze belang rijkste zorg is nu om de speciale trekkingsrechten (papiergoud) een effectieve en gewaardeerde reserve valuta te laten worden." AMSTERDAM (ANP) De lan delijke partij voor bejaarden, de par tij 65+ in Rotterdam en de partij voor bejaarden in Hilversum hebben besloten in federatief verband te gaan samenwerken. Dit besluit is genomen vooral met het oog op de komende Kamerverkiezingen. Naast d-e in de federatie verbonden bejaardenpartijen zijn er volgens de aanwezige bejaarde politici nog drie partijen voor bejaarden in ons lamd, te weten één in Breda, één in Den Haag en de in Amsterdam opereren de bejaardenpartij van de heer Mos terd, Algemeen Belang. De nieuwe federatie stelt zich ten doel „in de ruimste zin des woords en met uitsluitend wettige middelen de belangen van alle bejaarden te be hartigen. onverschillig van welk ge loof of politieke overtuiging". I UTRECHT (A.N.P.) Het hoofd bestuur van de Nederlandse Vereni ging van Homofielen C.O.C. in Am sterdam heeft na lang aarzelen be sloten de heer Harry Thomas uit Utrecht, voorzitter van de Nederland se Homofielen Partij, als lid te schor sen wegens zijn publikaties in het in formatiebulletin van zijn partij en zijn wijze van optreden. De heer Thomas, die z»als bekend met zij-n partij ijvert voor de burger lijke en kerkelijke bevestiging van homofiele relaties, heeft volgens het hoofdbestuur van het C.O.C. de be langen van de vereniging en de le- d'en, namelijk de emancipatie van homofielen, geschaad. Reeds langer geleden is door leden van het C.O.C. voorgesteld de heer Thomas te royeren. Het hoofdbestuur heeft dit toen geweigerd met het ar gument dat leden er afwijkende me ningen op na mogen houden. Maar de door de heer Thomas geuite beschul digingen aan het adres van de pasto rale werkgroep homofilie in Utrecht, als zou deze werkgroep corrupt zijn, benevens de heftige kritiek op het C.O.C. en de Amsterdamse jeugd- actiegroep homofilie (AJAH) zijn tenslotte toch aanleiding geweest tot het royement. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De studentenparochie te Amsterdam heeft met overgrote meerderheid besloten, een actief kritisch centrum voor bezinningswerk te worden, met name ook op maatschappelijk en po litiek gebied. Binnen deze opzet, aldus de leden, is geen plaats voor de conflictvraag, of een priester al dan niet gehuwd mag zijn. (Van onze redactie buitenland). De Antwerpse politie is een on derzoek begonnen naar de doodsoor zaak van een 20-jarige Nederlander, Hendrik van Engeland uit Schijndel, die vrijdagochtend vroeg zwaar ge wond gevonden werd in een Ant. werpse straat. Voorbijgangers vonden de jonge man in de Blindenstraat in Antwer pen. Hij had wonden aan hoofd en armen die zo ernstig waren dat hij kort na zijn overbrenging naar een ziekenhuis is overleden. De justitie heeft een lijkschouwing bevolen. BONN De schrijver Erich-Maria Remarque, schrijver van onder meer „lm Westen nichts neues", een boek dat handelt over de eerste wereld oorlog, is vrijdag op 72-jarig leeftijd in Locamo overleden. De eigenlijke naam van Remarque was Kramer. Hij werd op 22 juli 1898 in Osnabrück geboren en kreeg in 1929 plotseling bekendheid door het hierboven genoemde oorlogsboek. Na de eerste wereldoorlog -was hij onder wijzer, boekhouder en journalist ge weest. IN een Zambiaanse kopermijn heeft zich een ernstige aardverschuiving voorgedaan- Men vreest dat negentig mijnwerkers om het leven zijn ge komen. Men beschouwt het probleem een voudig als niet ter zake doende. Daar om zal de getrouwde studentenpas- toor Huub Oosterhuis zondag tijdens de kerkdienst van de parochie in de kapel van het Ignatiuseollege door de gemeente worden uitgenodigd om voor te gaan in de eucharistie. Het is niet de eerste keer, dat hij dit te gen de wil van het episcopaat in doet en ook andere gehuwde priesters in Nederland hebben wel missen op gedragen. Het nieuwe is, dat de uitnodiging officieel vain de gemeente uitgaat, die daarbij de episcopale uitspraken over het celibaat terzijde schuift. Ver wacht wordt, dat dit precedent (waar de overige drie Amsterdamse studen ten-pastores helemaal achter staan) verstrekkende gevolgen zal hebben. Met name het congres van Septua gint, dat maandag ongeveer 500 pries ters uit heel de wereld naar Amster dam brengt, zal zich er diepgaand mee bezig houden. Van de zijde van het episcopaat is geen onmiddellijke reactie te verwachten, omdat mgr. Zwartkruis de bisschop van Haar lem, onder wie de studentenparochie vail-t in Australië verblijft, terwijl kardinaal Alfrink zich momenteel in Zuid-Amerika bevindt. De leden van de studentenparochie (een vlottend aantal van 500 tot 1000 voor 60 pet. uit niet-studenten be staande) willen zich met hun stap niet buiten de gemeenschap van de kerk plaatsen, aldus de verklaring, die zondag zal worden voorgelezen. Zij beschouwen zich niet als een schismatieke groep en zullen rustig afwachten, wat de bisschoppen nu gaan doen. Tijdens de zogenaamde huiisda-gen, die de afgelopen weken gehouden zijn en waar men langs de weg vain stemmingen tot de besluitvorming is gekomen, heeft men zich gerealiseerd, dat een mogelijke consequentie zal zijn, dat het episcopaat zijn financiële steun aan de studentenparochie zal staken. De leden hebben zich bereid verklaard in dat geval de kosten zelf te gaan dragen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Fer 1 januari zal de consument niet alleen prijsstijgin gen vanwege de hogere btw op zijn brood krijgen. Voor een aantal le vensmiddelen kunnen de prijzen worden verlaagd. Voor die levens middelen zal namelijk per 1 januari niet meer het normale btw-tarief (dan 14 percent) gelden, maar het verlaagde tarief, namelijk 4 percent. Het is nog moeilijk te voorspellen wat hiervan precies het prijseffect zal zijn. In ieder geval moet het ver laagde tarief voor de omzetbelasting in de winkelprijs voor de hieronder genoemde produkten duidelijk tot uiting komen. Voor het verlaagde tarief van vier percent omzetbelasting komen de vol gende produkten per 1 januari in aanmerking: aardappelmeel, cacao poeder, maizena, puddingpoeder, bouillon en soepen, vruchtenconser- ven, gebak, koekjes, biscuits, suiker, chocolademelk, gecondenseerde melk, koffiemelk, volle melkpoeder, room en vla. (ADVERTENTIE) EEN brand heeft in het constructie bedrijf Unitrans n.v. in Den Haag een schade aangericht van meer dan 150.000,naar een eerste schatting van de brandweer. Koning Hoessein verklaarde vooir radio-Amman dat het bestand de uit voering van een vredesregeling mo gelijk moet maken. Deze regeling was in bilateraal overleg tot stand gekomen. Veel minder verzoenende taal sprak Kamel Nasser, de woord voerder van het centrale comité van het Palestijnse verzet. Hij noemde net bestand een overwinning voor de Palestijnen. „Zij die hun handen bevlekt hebben met bloed van ons volk zuilen worden gedood en ver dreven. De komende tijd zal aan tonen dat de Palestijnse revolutie niet alleen spreekt maar ook han delt". Hij zei verder: „Dit is het be gin van het einde voor het Jordaan se regime en voor alle Arabische re geringen die er mee veerbonden zijn Koning Hoessein is verantwoordelijk voor alles wat er in Jordanië is ge beurd. Voor deze man en zijn gezin is geen plaats in Jordanië, ongeacht het resultaat van de strijd". Vervuild en ongeschoren, maar ge zond en dolblij hebben de vijftien gijzelaars van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina vrijdag de Jordaanse militairen begroet, die hen uit hun gevangenschap bevrijd den. De gijzelaars acht Britten, vijf Zwitsers en twee Westduitsers zaten opgesloten in een huis in het zwaar beschoten vluchtelingenkamp AI-Wahdat aan de rand van Amman en waren door terugtrekkende com mando's achtergelaten. Later op de dag werd ook een Zwitser door Jor daanse militairen gevonden. Van de overige 35 gijzelaars is niets hekend. „,Toen de Jordaanse soldaten vrij dagmorgen arriveerden, o-marmden zij ons", zo vertelde de gezagvoer der van de gekaapte DC8 van Swiss-Air, Fritz Schreiber uit Zürich, die de hele duur van zijn gevangen schap (sinds 6 september, dus bijna drie weken) een klein dagboek heeft bij-gehouden. „Wij zaten in een klein huis in een buitenwijk van de stad: met z'n zestienen in twee kleine vertrekken van drie bij drie en een halve meter. De piloten en passa giers van de BOAC zaten in één ka mer, de bemanningsleden en passa giers van het Swissair-toestel, plus één Zwitser uit de TWA, in het andere. Het huis lag midden in de gevechtszone. De granaten ontplof ten op tien meter afstand. Rondom werd gevochten. Vanmorgen nog schoten commando's vanaf het dak". „Zij vluchtten op het laatste mo ment, toen de soldaten in de buurt kwamen. Wij hoorden toen vrouwen en kinderen „Kallas, kallas" schreeuwen - het is voorbij, het is voorbij. Daarna viel een diepe stil te. Een van ons hing een wit hemd voor het raam. Een soldaat zag het, waarna een tiental militairen het huis binnendrong. Wij waren do-1 van vreugde. De soldaten omarmden ons. Zij brachten ons direct weg, want er werd in de hele wijk nog ge schoten". „Wij zijn heel goed behandeld, en de guerrilla's traden zeer correct te gen ons op, daar wil ik de nadruk op leggen. Zij gaven ons water en thee te drnken, en als eten kreigen wij brood, olijven, vlees in blik, kaas en j-am. De laatste dagen hadden we nog maar heel weinig water", aldus het relaas van gezagvoerder Schrei ber. 'Vraag de uitvoerige kleurenbrochure aan bij Vulcana Apparaten Industrie N.V., Wafdorpstraat 148, Den Haag. Tel. 070-63 7014. (Van onze redactie buitenland) AMMAN/BEIROET De Pa lestijnse guerrilla-radio heeft gis teravond Jordaanse militairen be schuldigd van moord op gewonde patiënten in een ziekenhuis te Amman na afkondiging van het bestand. Volgens het radiostation dron gen de soldaten onder dekkings- vuur van artillerie en tanks het Achrafieh-ziekenhuis binnen, waar ze „met bijlen op de gewonden in hakten, daarbij velen dodend en anderen ernstig verwondend". Ze ontvoerden volgens de Palestij nen ook artsen en verpleeg sters. De guerrillazender riep de Arabische staatshoofden, het in ternationale Rode Kruis en medi sche teams in de Jordaanse hoofd stad op om naar het ziekenhuis te gaan om te zien wat daar gebeurd was en de gewonden te verzorgen. De radio deed een dringend be roep op de Soedanese premier Al Numeiry om onmiddellijk tussen beide te komen om de artsen en verpleegsters te redden. Eerder op de dag had het personeel van het ziekenhuis via de Palestijnse radio een smeekbede gericht tot „alle humanitaire instellingen ter wereld", met spoed en hoe dan ook bloedplasma en medicamen ten te sturen. De gewonden stro men bij duizenden binnen „en wij kunnen hen onmogelijk helpen of hun lijden verzachten." Op de bin nenplaats van het ernstig bescha digde ziekenhuis lagen volgens geschokte ooggetuigen zo'n dui zend mensen samengepakt. Ge wonden en doden door elkaar. De gewonden zijn ernstig verzwakt door gebrek aan water en ver zorging. Volgens ooggetuigen is de strijd in Jordanië met grote wreedheid gestreden. Zo vertelde AP-foto graaf Michel Laurent: „Op een draagbaar langs de weg lag een Palestijnse guerrillastrijder, die een schotwond in de borst had op gelopen. Plotseling drong een sol daat uit het leger van koning Hoessein naar voren en trapte met zijn zware laars tegen de wond van de Palestijn, die het uit schreeuwde van pijn. Twee andere soldaten trachtten hem van ver dere acties te weerhouden, maar lieten hem toch zijn gang gaan. De soldaat deed een stap terug, richtte zijn geweer en schoot de commando dood. De soldaat zei dat de commando twee van zijn broers had gedood. Hij wees met zijn geweer naar de dode en zei: „Ik zou wel willen weten of hij ook broers had. Dan zou ik die ook kunnen doden." Het is slechts een van de ver halen uit Jordanië. Een Engelse verslaggever zei: „Ik ben in Bi- af ra geweest en in Jemen, maar dit is beestachtig (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het einde van de lijdensweg voor automobilisten is nog niet in zicht. Na alle verhogingen van belastingen en benzineprijzen de laatste maanden, staat nu een ver hoging van de WA-premie voor de deur van ongeveer 3 a 5 per jaar. Deze verhoging is een gevolg van de aanneming in de Tweede Kamer van het wetsontwerp Belastingen van rechtsverkeer dat een herziening is van het bestaande registratie- en ze gelrecht. Bij deze wet zijn ingesteld een assurantiebelasting van 2% waaruit de hogere WA-premies voort vloeien, een belasting op de over dracht van onroerend goed van procent, een kapitaalbelasting van 2 procent, en een belasting op effec- tentransacties van 1,2 procent. (Van onze redactie buitenland)- DEN HAAG Het besluit „mini mum-broodprijs augustus 1970", dat geldt voor 152 gemeenten, en dat per 1 oktober zou aflopen, is verlengd tot 1 februari volgend jaar. De voorzitter van het produkt- schap voor granen, zaden en peul vruchten heeft hiertoe besloten. Drie gemeenten (Slochteren, Opmeer en Avereest) zijn, zoals bekend, opge nomen in een afzonderlijk besluit dat dinsdag a.s. van kracht wordt en eveneens tot 1 februari zal gelden. In alle 155 gemeenten gelden mini- mum-broodprijzen van 71 cent voor verpakt en gesneden witbrood. 67 cent voor ander witbrood. 68 cent voor gesneden en verpakt bruin- brood, 64 cent voor ander bruin- brood. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Udink (Ontwikkelingshulp) geeft zijn gel den voor ontwikkelingshulp voorde lig uit. Uitgaven die de regering ook zonder een post „ontwikkelingshulp" zou hebben gedaan, worden indien enigszins mogelijk op de begroting van minister Udink gezet. Dit schrijft de „Hongerkrant", een halfmaande- lijks blad dat is ontstaan als een acti viteit van de Nederlandse jongeren in het wereldvoedselcongres van juni j.l. Vorig jaar bijvoorbeeld, aldus „Hon gerkrant" werd het koninklijk insti tuut voor de tropen in Amsterdam door overdadige restauratie en ver fraaiing opgepoetst „als een oud-ko loniaal pronkstuk". „En omdat het tropeninstituut met ontwikkelings hulp te maken schijnt te hebben, ging de beurs van Udink met een royaal gebaar open". Een ander voorbeeld is het weg werken van de zuiveloverschotten. Pas nog werd door minister Udink in verband met de nood in Jemen 750 duizend gulden gegeven aan drie Nederlandse particuliere hulporgani saties, die er volgens „Hongerkrant" boterolie voor moesten kopen. Ook de rijksuitgaven voor Surina me en de Antillen, die toch onder delen zijn van het koninkrijk, staan geheel op de begroting van minister Udink. Zelfs de pensioenen aan Ne derlandse rechters in Nederland woonachtig worden betaald uit de ontwikkelingshulp, indien deze ge pensioneerden ooit in het leven rech ter zijn geweest in de overzeese rijksdelen. Ook maakt minister Udink, zo ver meldt „Hongerkrant", ieder jaar ge bruik van de mogelijkheid die de comptabiliteitswet biedt om de niet opgemaakte gelden van zijn begro tingspost over te hevelen naar de be groting van het erop volgende jaar. Op deze manier kunnen bedragen meerdere keren worden begroot, ter wijl ze slechts één keer worden uit gegeven Volgens de begroting van minister Udink voor dit jaar zou 0,9 procent van het Nederlandse nationa le inkomen worden besteed aan ont wikkelingshulp. En lech, zeer geachte dames en heren, toch ben ik wel tevreden met dit klimaat. U zult wel zeggen: daar is-ie weer met z'n weer, maar zo van tijd tot tijd moeten we dat eens spuien hè. En als de weersverwach ting rustig nazomerweer aangeeft, dan juicht het in mij. Zoveel goeds hadden we gewoon niet meer ver wacht. We blijven het nog even optimis tisch bekijken, want ondanks alle (prijzen)narigheid gaat de BTW voor een aantal levensmiddelen per 1 ja nuari omlaag. We zouden, let wel we zouden dat dus in de prijzen moe ten merken, als het goed is. Ik moet dat nog zien gebeuren maar dat is van later zorg. Nu kunnen we ons goed koesteren in de hoop. Evenwel: Prijs de dag niet voor het 1 ja nuari is! Liefhebbers van de Chinese keu ken kunnen voor een min of meer exclusief menu naar Bangkok. Daar serveert de heer Wong Chue Mo in zijn hotel op bestelling het menu van de keizer van China. Omdat enkele gerechten, zoals be- repoot minder gangbaar zijn, vraagt Wong wel dat men hem vier maanden de tijd geeft om het menu klaar te maken. Bepaalde ingrediën ten (zoals berepoot) moet hij uit Hongkong halen. Het menu voor tien personen komt op ongeveer 5200 gulden. Be diening inbegrepen. Dat wel. „Ik ben op een punt gekomen dat ik definitief afscheid neem van alles wat met België te maken heeft. Als ik nog maar in de trein de grens passeer krijg ik al maagkrampen (H. Claus, schrijver). Illegaal de grens over dan maar, zou ik aanraden. Maar dat heeft uiteraard helemaal niets met onze doordraver-van-de-week te maken. Deze ereprijs gaat naar de heer B. (voor Berend) Udink, oorspronkelijk minister voor ontwikkelingshulp, maar tegenwoordig meer lijsttrekker van de CHU. Nieuw Links: uithUylen. De vraag is nu of het dinsdag, wanneer wij elkaar weer ontmoeten, nóg zonnig zal zijn. Als ik bedelend met mijn nap en goeroe-liederen zingend langs de straten trek, behoef ik geen AWW- premie te betalen en krijgt mijn echt genote na een (eventuele) echtschei ding tóch weduwenpensioen, vertelt er hier een. Volgens mij raaskaalt-ie Ik ga helemaal niet echtscheiden. We gaan het weekeinde dus in zo als we het vorige week uit zijn ge komen. Ik ben benieuwd hoe we er nu weer uitkomen. Tot ziens. MERIJN. DE Amerikaanse grondstrijdkrachten zullen voor medio volgend jaar met drie divisies in totaal 45.000 man worden ingekrompen. IN de jaarvergadering van het Inter nationale Monetaire Fonds en de Wereldbank is de Nederlandse oud minister van Financiën, m-r. P. Lief- tinck, herkozen als „executive direc tor" van de Wereldbank en het I.M.F. (ADVERTENTIE) Dit snelgroeiende Fund belegt uitsluitend in inkomsten- opleverend onroerend goed in de welvarende zakencentra van de V.S. Deze investering in zorgvuldig geselecteerd, professioneel beheerd, inkomsten-opleverend onroerend goed heeft de aandelen van USIF, Real Estate in nog geen 31/2 jaar na de stichting van het Fund een gemiddelde waardetoename opgeleverd van meer dan 13% per jaar. Als u meer wilt weten over deze solide, rustige beleggingsvorm, neem dan contact op met Gramco. Intrinsieke waarde per aandeel USIF, Real Estate 6.1.67 $5.00 23.9.70 7.63 Ik ben geïnteresseerd in het unieke USIF, Real Estate concept. Naam Adres Plaats Tel.: Inzenden aan: Gramco Information (Nederland) N.V. USIF, REAL ESTATE Leidsestraat 74 Amsterdam Tel. 234323 - 234324

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5