Hinderwetartikel door Vlissingen geschrapt Bietencampagne in volle gang Vrouwenpolder: van bedevaart - tot badplaats instuif zeeland Commentaar Convenant: een paskwil In Ternejuzen NIEUWE POLITIE VERORDENING VOOR PENSIONS GASTARBEIDERS V uurwerk Tamelijk warm Commissaris en gedeputeerden op bezoek in Hulst Gigantische pijpleiding voor ethyleen Beroepingen Benoeming bij onderwijs JAARMARKT' KIELDRECHT Inbraak in Kapelle Paviljoen DE HEIDE DANSEN Savoy Quartet VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Is er nog iets anders dan midi en maxi? X 3 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 3 Tjf/TJ hebben op deze plaats al ver schillende vragen gesteld be treffende de waarde van convenan- ten. Zijn zij een ,,gentlemen's agree ment"? vroegen wij. „Zijn zij een vodje papier?" of vormen zij een verfijning van de hinderwet? Wij hebben thans het antwoord. Een convenant is een paskwil. De Vlissingse wethouder Janse (mi lieuhygiëne) heeft gisteren in de ge meenteraad verklaard dat een con venant een belofte van diverse over heden jegens elkaar is, om ten aan zien van een of andere industriële vestiging aan bepaalde voorwaar den vast te houden. De drie overhe den die het convenant met Hoechst waren aangegaan (rijk, provincie en gemeente) hebben nu alle drie ge meend dat artikel drie uit het con venant (uitputtende toepassing van de hinderwet buiten werking moest worden gesteld. Uiteraard willen wij niet betogen dat een wijziging van het convenant door de bevoegde instanties strijdig zou zijn met de wet. Er is trouwens nog geen wet die convenantsafspraken dekt, het geen overigens juist het trieste is. Waar wij wel ernstig bezwaar te gen hebben, dat is tegen het feit dat het Hoechst-convenant bij wijze van spreken „stilzwijgend tijdens de rit" is gewijzigd, zonder dat de volksvertegenwoordiging, op welk niveau dan ook, de publieke opinie of wie dan ook, daarvan op de hoogte is gesteld. Ook Hoechst wist en weet van niets, maar kan nu op gelucht ademhalen, nadat de direc tie van dit bedrijf enkele weken lang scheef is aangekeken. Waarom komt een toch wel zo essentiële verklaring zo laat En zou deze verklaring ook gegeven zijn als de heer Banning (D'66) er niet uitdrukkelijk om had gevraagd? G.S. en de minister van Sociale Za? ken moeten met hun antwoord op soortgelijke vragen als D'66 in de Vlissingse raad heeft gesteld, zelfs nog op de proppen komen. Mis schien zien zij de reddende strohalm die b. en w. van Vlissingen hebben gevonden en zullen zij op hun beurt ook iets bijdragen tot vast stelling van het feit, dat de overhe den dapper achter de industriële fei ten blijven aanhollen, zich van dag tot dag minder geloofwaardig ma kend. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Terneuzense gemeenteraad krijgt binnen afzien bare tijd een nieuwe politieverorde ning voorgelegd die betrekking heeft op pensions die buitenlandse gastarbeiders huisvesten. Burgemeester J. C. Aschoff deelde dit mee in de raadsvergadering, in antwoord op een vraag van de heer S. Vlieger (D '66). Enige tijd gele den waren er klachten over onvol doende huisvesting van buitenlandse arbeiders in Terneuzense pensions in de raad ter sprake gekomen. B. en w. hadden toegezegd een en ander in de plaatselijke politieveror dening te zullen opnemen, opdat aan eventuele misstanden een ha-lt kan worden toegeroepen. (VERVÓLG VAN PAGINA I) VLISSINGEN Over de toezegging van b. en w. dat zij op het punt van convenanten openheid nastreven, zei de heer Bannink: „Ik wacht met belangstel ling op wat er ten aanzien van de convenanten met Péchiney en Total openbaar wordt gemaakt". Wethouder Janse (milieuhygiëne) begaf zich, naar hij zei, met schroom op 't glibberige pad waar op Bannink zich met grotere zeker heid dan hij had gewaagd. „Als de partners bij een convenant eenstem mig tot wijziging van het convenant besluiten", zo zei hij, „dan kan dat. Een convenant is een belofte van diverse partners jegens elkaar om zich aan iets te houden. Als men tezamen besluit dat een wijziging noodzakelijk is, dan is dat juridisch volkomen in orde. De bevolking behoeft bij zoiets niet ongerust te worden". Drs. Roemers: „De moeilijkheid was dat wij geen besluit tot sluiting van Hoechst konden nemen. De wet gaat namelijk boven een convenant uit. Alleen als het bedrijf van Hoechst levensgevaar zou opleveren, of ondraaglijke hinder zou veroorza ken, zouden wij dit bedrijf kunnen opdragen de produktie stil te leggen. Als Hoechst dan echter in hoger beroep zou gaan, dan zou de hinder wetvergunning er al zijn voor er uitspraak in zo'n beroepzaak gedaan zou worden. De circulaire van de minister van Sociale Zaken kunnen wij zien als een uitvoeringsbsluit van de wet. Als u mij zegt dat dit geen mooie wijze van uitvoering is, dan geef ik u dat graag toe". Over de vraag naar openheid merkte drs. Roemers op: „Ik wacht, evenals u, meneer Bannink, met be langstelling op het antwoord dat de minister van Sociale Zaken zal ge ven op de tweede reeks vragen van de heer Imkamp (Tweede Kamerlid voor D'66). De heer Imkamp heeft, zoals wij reeds meldden, een aantal soortgelijke vragen als die van de heer Bannink aan de regering ge steld. In de Staten van Zeeland heeft het lid van D'66 Roodenburg het college van G.S. gevraagd: „is het convenant een vodje papier?". De nieuwe garde van D'66 weerde zich in de Vlissingse raad ook ge ducht toen een ontwerp voor een verordening voor gevaarlijke stoffen aan de orde kwam. De verordening heeft betrekking op het afsteken van vuurwerk op oudejaarsavond. „De fabrieken, en met name de overslag van gevaarlijke stoffen, in en bij onze gemeente, zijn heel wat gevaarlijker dan dat vuurwerk op oudjaar", zeiden de heren Bannink en Joustra (PvdA). De heer Bannink wierp zich ook nog in de industrialisatieproblemen en de wetgeving daarover, toen hij zijn verbazing uitsprak over het feit dat, Péchiney zonder bouwvergun ning een transformatorstation op twintig meter afstand van de open bare weg heeft gebouwd, waarvoor nu door b. en w. wijziging van een voorbereidingsbesTuit werd ge vraagd. „Een keuken in Souburg, die zonder vergunning is gebouwd, wordt afgebroken. Wat doet u nu met Péchiney?". vroeg de heer Ban nink ,,U bent eerder op de hoogte ge weest dan ik van het feit dat Péchi ney het gebouw al klaar had", zei voorzitter Roemers. „Het college was tegenover de commissie ruimte-' lijke ordening van de raad volko men te goeder trouw, toen het de zaak zo voorstelde alsof het trans formatorstation nog gebouwd zou moeten worden. Wij zullen Péchiney daarover onderhouden Vooruitzichten voor zondag en maandag, opge steld door het KNMI. Overwegend droog met zon nige periodes en tamelijk warm voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag Aantal uren zon twee tot acht. Min. temp.: nul tot vier gra den boven normaal. Max. temp. nul tot vier graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur90 procent. Kans op een ge heel droog etmaal 70 procent. Voor maandag: Min. temp.: een tot vijf graden boven normaal. Max. temp.een tot vijf graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. (Van een onzer verslaggevers) HULST Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan Hulst. Com missaris van de koningin van de pro vincie Zeeland, mr, J. van Aartsen en de leden van Gedeputeerd^ Staten werden om 15.00 uur door burgemees ter P. Molthoff, voor het bordes van het stadhuis ontvangen. Daarna volg de een officiële ontvangst in de raad zaal, waarbij een aantal plaatselijke zaken werden besproken. Om 16.00 uur begon een rondrit door de ge meente Hulst, waarbij bijzondere pro jecten werden bezocht, waaronder het vliegveld. Op het eind van de middag kreeg het gezelschap van het college van b. en w. van Hulst in res taurant ,,'t Voske" een diner aange boden. Burgemeester P. Molthoff begroet de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aart sen. HEERLEN Einde 1971 zal de Nederlasdse westkust door een aan sluiting bij Antwerpen via Zuid- Limburg (Nederlandse Staatsmij nen) met een pijpleiding verbonden zijn met de West-Duitse industriege bieden. In de zomer van 1970 besloten de partners van de Aethylen-Rohrlei- tung-Geseilschaft mbH Co KG (ARG) de e-thyleentransportleiding, die tussen Keulen en Geleen in aanbouw was, van Geleen uit door te trekken naar Antwerpen. Thans verbindt het bestaande net de produktiebedrijven van Chemi sche Werke Hii-ls AG te Marl. Veba— Cchemie te Gelsenikirchen-Buer, Bay er te Leverkusen en Erdölchemie GmbH te Keulen-Worringen. Naar verwachting zal het leidinggedeelte tussen Keulen en de bedrijven van DSM te Geleen nog dit jaar gereed komen. Verder zullen de Rheinische Olefinwerke GmbH, de Union Rhei nische Braunkohlenkraftsto-f AG en Knapsach AG door een zijleiding vanuit het knooppunt bij Loevenith op het ARG-koppelnet worden aan gesloten. Na voltooiing van de voor genomen uitbreiding naar Antwer pen, zal het dan 400 km lange ARG- net de kern vormen van een West europees ethyleenpijpleidingsys- teem. Overwogen wordt nu te Antwer pen een koppeling tot stand te bren gen met de bestaande leidingen van DOW en Solvay, die naar Terneu- zen, Rotterdam en Jemeppe-sur- Sambre lopen, evenals met plaatse lijke leidingen als die van Petro- chim. Bij Keulen wordt er via een bestaande pijpleiding van Farbwer- ke Hoechst, een verbinding naar het zuiden geschapen, die mogelijkhe den lijkt te openen voor een verlen ging over Ludwigshafen naar Frank rijk. 's-GRAVENHAGE Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wieringermeer J.L. Rsfvesloot te Veen (N-B.). Gereformeerde Gemeenten. Be dankt voor Dinteloord en Veenen- daal P. Blok te Dirksland. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent). KAPELLE In de vacature on- staan door het vertrek va»n de heer G. H. de Jong is benoemd tot onder wijzer aan de christelijke school in Kapelle de heer K.D.J. Vethaak te Haarlem. (Van onze correspondent) KIELDRECHT Op woensdag 30 september zal te Kieldrecht weer de traditionele jaarmarkt worden ge houden. Deze jaarlijks terugkerende gebeurtenis krijgt steeds grote aan tallen bezoekers uit het naburige, Nieuw-Namen. Ook dit jaar wordt' weer op een grote belangstelling gerekend. (Vail onze correspondent) KAPELLE In de nacht van don derdag op vrijdag is ingebroken in de woning van de heer J. D. aan de Smokkelhoekweg tegenover de Cais son in Kapelle. Door middel van het inslaan van een ruit werd toegang verschaft tot de woning. Een bureau werd opengebroken. Kennelijk was het bij deze inbraak te doen om geld, maar dat was niet aanwezig. Er wordt niets vermist. Bij de CBS wordt een vrachtwa gen leeggespoten. Via kranen wor den de schepen gelost. Bemmelenberg 21 BERGEN OP ZOOM Telefoon 01640 -33157. Iedere zaterdag- en zondagavond met exclusief voor paviljoen „De Heide" het Paviljoen „De Heide" met steeds top-orkesten voor top weekend-amusement en nu ook met twee 'bars: Zaterdags geopend tot .2 uur 's nachts. Zondags geopend tot 1 uur 's nachts. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De bieten campagne, maandag j.I. gestart, is in volle gang. De twee suikerfa brieken in Sas, de C.B.S. en C.S. M., werken constant, hetgeen voorlopig tot 19 december in het zelfde tempo zal doorgaan. Een gelukkige bijkomstigheid voor de automobilisten is het goede weer. De Zeeuwsch-Vlaamse wegen lig gen nog niet onder de klei en pulp. Alleen is nu het gevaar groot over ontelbare knollen te daveren, die met groot gemak van de wagens rollen. Dat komt door de droogte van de biet. Bij nat weer worden de bieten n.l. met modder en al op de wagens gedaan en op die manier aan elkaar blijven kleven. Hoewel er een lan delijke tendens bestaat de bieten meer en meer door beroepsvervoer ders naar de suikerfabrieken te laten brengen, is het vervoer per eigen tractor in Zeeuwsch-Vlaanderen een gewoonte. Met alle gevolgen vandien voor het verkeer. Op belangrijke aanvoerwegen rond Sas van Gent is filevorming voorlopig aan de orde. Zeeland heeft dit jaar in totaal 23.000 ha bieten ingezaaid. De ge schatte opbrengst per ha bedraagt 4548 ton suiker per ha. Deskundi gen zijn reeds nu van mening, dat de bieten een hoger percentage sui ker bevatten dan vorig jaar, toen 16 percent werd gemeten. VROUWENPOLDER Wie te genwoordig aan Vrouwenpolder denkt, denkt in de eerste plaats aan strandgenoegens. Dit dorp immers aan de noordelijkste kust van Walcheren, is bij uitstek ge schikt voor wie een mooie rustige vakantie wil hebben. Een beetje eigenaardig, we zouden haast zeggen een tweeslachtig dorp, waar oud en nieuw wonderlijk dooreengestrengeld zijn. De oude boerenvrouw in dracht (en welk een dracht!) samen in de bak kerswinkel met het jonge me vrouwtje in korte broek. Op het land achter de duinen de nijvere landbouwers die, in het zweet huns aanschijns, het koren van het land halen. Aan de andere kant van de duinen het prachtige, brede strand, waar men genieten kan van zon, zand en water. Wie, na jaren terugkomt op Vrouwenpolder staat versteld van de veranderingen. Met weemoed kun je terugdenken aan de tijd toen het nog heel wat rustiger was op het dorp. De tijd dat de oude Willem Duvekot waard was in café „De Koophandel". Stevi ge, blozende boerenman. Drieën- negentig jaar is hij geworden: Dê tijd dat men nog een badman had in boerenkostuum, Gilles Vlieger, die met zijn zevenenzeventig jaren nog planken op het strand sjouwde als een jonge kerel. Bij een gruwelijk ongeluk, samen met zijn vrouw om het leven gekomen. Het café is gemoderni seerd en een kleinzoon van de „oude Willem", ook een Willem, zet de zaak voort. De badman is een jonge kerel, student aan een sportschool. Het zou niet meer gaan, een badman, die nog nooit in zee was geweest. Schertsend zegt men wel eens: „De vrouwen zijn zeker de baas daar op Vrouwenpolder" of „Hoe is het met al die vrouwen in de polder?" Niets in de naam herin nert nog aan de middeleeuwse devotie. Ten onrechte spreekt Vrouwe van den fjolder.' Ook werd aan sommige personen als boetedoening een bedevaart naar den Poldzr opgelegd. Het eerste vonnis dateert uit 1507 en betreft een familievete, waarbij een dode was gevallen. Beide partijen moesten een bedevaart onderne men naar Onze-Lieve-Vrouwe van den Polder en daar een mis voor de zielerust van het slacht offer laten lezen. Ook leze we van een vrouw, die haar buur man belasterd had en in 1536 veroordeeld werd om God, het gerecht en de tegenpartij vergif fenis te vragen, daarna barre voets naar den Polder te gaan en er een kaars van een half pond was te offeren. Het laatste vonnis is gedagtekend 29 september 1567 en betreft Blasiüs Eewouts, die een bedevaart naar Onze-Lie- ve-Vrouw van den Polder moest maken, omdat hij getrouwd zijn de, zich „bevonden heeft in een bordeel ende daar met zekere vrouwspersoon gebouleert". De veroordeelden moesten een certi ficaat meebrengen als een „goed bescheed van gheweest te heb ben". Ook vele zieken togen naar dit heiligdom om genezing te zoeken voor hun kwalen. Kreupelen, blinden en doven verenigden zich in gebed voor het beroemde schilderij. Vond er een genezing plaats, dan werd dit geval ernstig onderzocht en had men zekerheid gekregen dat er werkelijk een wonder was geschied, werd dit opgetekend in het „Mirakelboek". Jammer dat het mirakelboek van Vrouwepolder, met zoveel andere dingen door de hervorming verlo ren is gegaan. Vrouwenpolder is protestants geworden. Eerst wel vaart door de pelgrims, nu door de badgasten. Gereformeerde predikanten in vergadering bijeen in Middel burg, het zal omstreeks 1930 ge weest zijn, konden niet allemaal in de stad slapen, zodat er een I men van Vrouwenpolder, oor spronkelijk was het Vrouwepol der, en die vrouwe was Onze- Lieve-Vrouwe van den Polder. In de kroniek van Reijgersberg en bij Smallegange vinden we het volgende opgetekend: In 1340 kregen de bewoners van den Pol der, die naar Sandijk (achter Veere) moesten om de sacramen ten te ontvangen en hun kinde ren te laten dopen, van paus Clemens de Vijfde en van de bisschop van Utrecht, Johannes de Vierde, verlof om een paro chiekerk te bouwen. Toen de kerk klaar was, had men geen geld om beelden te kopen, zodat de kerk er erg kaal bijstond. Iemand begaf zich toen met een paneeltje naar Middelburg en verzocht een schilder hierop een afbeelding van Maria te schilde ren. Enige tijd daarna kwam een jong gezel bij de schilder vragen of hij werk voor hem had. De schilder herinnerde zich het pa neeltje en gaf de jongeman op dracht, hierop de beeltenis van Maria te schilderen. De vreemde ling begaf zich naar de zolder en toen de schilder hem ging roepen om te komen eten, vond hij nie mand meer. Wel stond het schil derijtje' er en het was zo mees terlijk en vol devotie, dat de schilder er verbaasd over was Toen enige tijd later de man die het schilderij besteld had, hel kwam ophalen, wilde de schilder er geen geld voor aannemen. Hij was ervan overtuigd dat het Gods wil was geweest, die de jongeman het Mariabeeld had la ten schilderen. Vol eerbied werd het schilderij in de kerk ge plaatst en volgens de overleve ringen zijn er sindsdien veel won dere dingen gebeurd. Genezingen van stommen en blinden, kreupe len en zieken werden opgete kend. Ook vele vorstelijke perso nen ondernamen een bedevaart naar Vrouwepolder. Filips de Goede offerde eens na een over stroming, een kaart van honderd pond in de kerk van Onze-Lieve- aantal in Vrouwenpolder onderge bracht werden. De eerwaarde he ren waren zo verrukt van het prachtige strand en de woeste duinen, dat zij besloten er hun vakantie te gaan doorbrengen en tevens bij vrienden en bekenden propaganda maakten. En zo is het begonnen. Duizenden vakantiegangers ko men er rust zoeken aan het brede strand. Pracht wandelingen kunt u er maken, langs de duinrand naar Oostkapelle en Domburg, of n,aar het wonderschone stadje Veere. Vertier in de vorm van speel zalen, beatkelder of schreeuwen de jukeboxen, zult u er tever geefs zoeken. Men houdt het rus tig. Het is jammer dat menig pittoresk plaatsje, ruimte heeft moeten maken voor moderne za- kenpanden. Veel van het echte dorpse is verloren gegaan, geof ferd aan het toerisme. Door de dam met Noord-Beve land, heeft men nu een recht streekse verbinding met Rotter dam. Vijf kwartier met de auto. Velen profiteren hiervan. Van bedevaart- tot badplaats; vroeger zocht men rust en gene zing bij een wonderbaarlijk schilderij. Thans biedt Vrouwen polder rust en ontspanning aan velen door middel van zijn strand en zee. Vele mooie dingen verdwijnen. Over tien, misschien vijftien jaar, zult u niemand meer in dracht vinden) De leuke boerenhuisjes verdwijnen een voor een onder de slopershamer. Zoekt u rust, gaat u eens naar de nieuwe dam, kijk over het Veerse meer. U ziet de zanderige kust van Noord- Beveland met zijn brede duinen. Aan de andere kant het' stadje Veere. Soms scherp afstekend, tegen de ijle lucht, met als in graniet gehouwen silhouetten van zijn Kampveerse toren en stad huis. Dan weer verloren in zil vergrijze kleuren, als de zon on dergaat of er wat zeedamp op komt. (ADVERTENTIE) Naast midi en maxi hebben we veel nieuwe mode die niet zo lang is. Boven de knie, op de knie en net eronder. Kom maar kiezen. Breda - Tilburg - Roosendaal - Middelburg

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3