HERFST, TIJD VOOR „TIPPELTANTES" Frustratie brengt Tsjechische cultuur om zeep „IS PROSTITUTIE EEN BEROEP?'' 1* 99 85 PARIS c'est ARTIESTEN NU DROEVIGE MENSEN Rotterdams vraagstuk: Humeurige examinator f over GROOTHANDELS- PRMZEF ESPROKEN!. m rookworst mmm\ k OKOFFIE- IELK TUTTI FRUTTI Uitsplitsen Door Greet Buchner Voorkómen Fijn. bedankt Uit de tijd Militair gedood bij auto-ongeluk Publikatie van de PTT Aanmeldingsplicht voor bestaande of in aanleg zijnde Gemeenschappelijke Antenne-inrichtingen PTT Aanmeldingsbon (met blokletters invullen s.v.p.) WAT EEN PRIJSVERSCHIL) ALLEEN Al Bk) TANDPASTA löSö lEPRODBiï POEDER- KOFFIE 1 LONKA normale prójs raze.Imoöt- IUSPRITS STUKKEN BOKKING FILETS ERWTEN- PRUtöAE DANTEN VOER OAG. HERMANS PRMS-SIAG Wall StreetVietnam ruïneert economie VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 Met het vallen van de blaren kopten ze hun voordeuren weer uit: de tippeltantes van allerlei soort en slag. Gewapend met bussen, zegels, speldjes, intekenlijsten en bonnen, gaan ze van huis tot huis, van flat tot flat. Voor duizenden guldens aan schoenzolen en hakken verslijten ze om wat geld te vergaren. Dat geld is dan bestemd voor een vin de vele dingen, die we gemakshalve op de grote hoop „liefdadige doeleinden" gooien. Van alles zit er op die hoop: het buurthuis en de astma-patiënten, de dierenbescherming en het reu mafonds, de nieuwe crèche in de buurt en de lijders aan hart- eu vaatziekten, de blinden en het Ro de Kruis, de graven van oorlogs slachtoffers en de invalidenzorg, (enzovoorts, enzovoorts, enzovoorts) Deze vrouwen zijn er in hun hart van overtuigd dat ze zéér goed werk doen. Ze offeren een deel van hun Vrije tijd, plus de gave schoenzolen op voor anderen. Als dat geen goed werk is! Toch moet ik deze vrouwen teleurstel len. Een toenemend aantal mensen denkt, met mij, iets anders, iets genuanceerder over de goedheid van dit werk. Iets duidelijker ge zegd: over de zin van dit werk. Willen we die nagaan dan moe ten we eerst de hoop „liefdadige doeleinden" wat uitsorteren. Daar zitten teveel door elkaar gegooide instellingen op. Neem nu dat buurt huis. Dat mag best, mede door de buurt, bij elkaar gebedeld worden. Het Rode Kruis is een uiterst nut tige, zo niet onmisbare instelling, die voort moet kunnen gaan. Daar is geld voor nodig en waarom zou den wij dat niet gezamenlijk, uit vrije wil opbrengen? De dierenbe scherming heeft ten doel de dieren te beschermen tegen de vele men sen die er ronduit een hekel aan hebben. Het is duidelijk dat zij, die wat milder over het dier dén ken, het geld op moeten brengen. De andere groep voelt er immers niets voor. Integendeel: die vindt, dat er al veel te veel beschermd wordt. werk. Daar mogen ze nimmer mee ophouden, geen uur en geen dag, want het welzijn van duizenden inwoners van ons land is ermee gemoeid. En nu is mijn vraag: moeten dergelijke onmisbare insti tuten, die waken over de gezond heid van een heel volk. nu echt van de bedelstaf leven? Moeten ze elk jaar maar weer afwachten of er voldoende geld bijeengebracht Zo kunnen we een tijdje door gaan met uitsplitsen. En dan hou den we de grote instellingen over. die werk doen dat van landelijk belang is. Werk dat onmisbaar is voor het redelijk voortbestaan van onze samenleving- Ik bedoel nu het astmafonds en het reuma fonds, de instituten die de tbc in de gaten houden en de kankerin stituten, de instellingen die pogin gen doen om de hart. en vaatziek ten in te dammen en de blindenin stituten. Al deze instellingen en instituten doen uiterst belangrijk wordt, om verder te gaan met het voor ons allen zo belangrijke werk? de ruif van onnadenkende en goedgeefse buurtgenoten en leegt het dan met een blij gebaar in het fonds van wetenschappelijke wer kers en medische instituten. Die zeggen braaf en nederig: „Fijn be dankt", en kunnen weer een jaar financieel verder sukkelen. Onder tussen lacht onze volksvertegen woordiging in haar vuistje. Want die heeft geen zorg meer voor datgene, wat bovenaan de priori teitenlijst 'zou moeten staan: aan de bestrijding van ernstige ziekten die zowel het persoonlijk geluk van vele individuen als de volks gezondheid in zijn totaliteit be dreigen. De regering maakt mooi een miljoenennota, waar uiteinde lijk toch iedereen over kankert en verdeelt de pot naar eigen inzicht en beste weten. Deze situatie, die overigens al leen in Nederland een kans ge maakt heeft, (andere landen zou den zich ervoor schamen), doet denken aan de tijd van het pan netje soep en de welgestelde vrouw die toch niets omhanden had. Ze vult nu haar pannetje in Maar de levensbelangrijke in stellingen die de snel om zich heen grijpende ziekten binnen de per ken moeten houden en zo mogelijk moeten zien te voorkomen, moeten van bedelen leven. Dat is een be schamende situatie die alleen in stand gehouden kan worden door de onnadenkendheid van de tippel tantes èn de milde gevers. Daarbij komt dan nog het feit. dat we onze collectes binnen de kortste keren drastisch zullen moeten beperken, om de simpele reden, dat er bijna geen vrouwen meer te vinden zijn voor dit werk. De energieke jonge vrouwen hebben betaald werk bui tenhuis en daardoor moeite genoeg om nog vrije tijd over te houden en de minder energieke vrouwen lopen ook niet langs de deuren. Bovendien zullen collectes op den duur steeds minder opbrengen, omdat een toenemend aantal deu ren gesloten blijft aangezien de vrouw des huizes werkt. Redten te over om zich nu met een te bezinnen op het hoe en waarom van élke collecte. Zinvol zijn alleen die collectes, die be stemd zijn voor iets dat niet van algemeen of landelijk belang is. Daarvoor moet het geld hetzij door de buurt, hetzij door een bepaalde groep geïnteresseerden bij elkaar gebracht worden. De collecte helpt hier een aardig handje mee. Maar dat pannetje soep-systeem voor instituten die werken voor het welzijn van de gemeenschap, lijkt nou toch wel uit de tijd. En er is maar één manier om ervan af te komen, om onze zelfgekozen volksvertegen woordiging te wijzen op haar plichten en dat is unaniem weige ren om mee te doen. Zowel als collectante (het zijn altijd vrou wen die het moeten doen) alsook als geefster (het zijn óók de vrou wen die geven). (Van onze correspondent) PRAAG. De Tjechische premier Korcak heeft woensdag offi cieel bekend gemaakt, dat de zuivering van hervormingsgezinde elementen uit de Tsjechoslowaakse communistische partij is vol tooid. Er zijn sinds het afzetten van Alexander Dubeek 300.000 le den uit de partij gezet. Volgens het dagblad van de Hongaarse com munistische partij zijn het er een half miljoen. De C.P. in Tsjecho- slowakije telt nu officieel één miljoen leden. Het beeld van frustratie en apathie begint langzaam, maar met tergende zekerheid de Tjechische cultuur om zeep te brengen. Na de strenge beperking van de persvrijheid, tonen de oplagecijfers van sommige Tsjechische kranten aan, dat de belangstelling voor de massa-media daalt. De vakbonds krant „Svet Prace" verkocht op het eind van 1969 170.000 exem plaren, nu zijn er dat nog maar rond de 70.000. „Tvorba", het nieu we politieke en culturele week blad, heeft zijn oplage van 60.000, toen het voor het eerst uitkwam, zien zakken tot de huidige 34.000. „Rude Pravo", het dagblad van het Centrale Comité van de Tse- choslowaakse Communistische Par tij en het belangrijkste medium in het land, verkocht juist voor de invasie in 1968 een miljoen exem plaren. Nu is de oplage nog 730.000, een getal, waarin ook de 7 procent zitten die niet verkocht worden. Zowel radio als televisie hebben een sterke versobering in hun pro gramma's doorgevoerd en de poli tiek krijgt sterker dan ooit een zware nadruk. Een zondagmorgen- programma van oude Tsjechische meesters uit de barok wordt niet meer uitgezonden. Daar is nu Duits aandoende fanfaremuziek en jazzmuziek die uit de jaren vijftig lijkt te stammen, voor in de plaats gekomen. Het is het soort vrijblij vende muziek dat lange tijd uit de mode was. Veel Tsjechen zeggen nu, dat ze wel eens een periode van cultureel imperialisme tegemoet konden gaan, waarin hun eigen stem steeds minder kansen krijgt- De Vereniging voor Tsjechisch-Russi- sche Vriendschap zal, naar het schijnt, de voornaamste agent van dit imperialisme zijn. Een tv-programma van twintig minuten over de Tsjechische emi granten Havel, Cerny en Prochaz- ka, dat half augustus werd uitge zonden, leverde een droevig voor beeld van de schrikbarende staat waarin de politieke documentaire zich op dit moment bevindt; daar naast was het programma ook nog ongelooflijk naïef. Tot mei dit jaar werden de poli tieke uitzendingen vooral over heerst door pro-Russisch nieuws, militaire parades, oproepen om harder te werken en bedekte aan vallen op de kopstukken van voor de inval. Nu is men echter begon nen met directe aanvallen en his torische terugblikken. De geschie denis wordt nu opnieuw verteld, maar dan op een subjectieve en valse manier. De toestand in de tijdschriften wereld is al niet minder ontmoedi gend. „Host do Domu" (Een gast in het huis") is een klein maar geëngageerd literair tijdschrift, dat het tot mei dit jaar heeft kunnen uithouden. Het gaf werk aan een handjevol bekende mensen uit het Praagse literaire leven. Nu bestaat het tijdschrift niet langer. De Tsjechische dichter Miroslav Holub, die in het westen bekend staat als een van de meest vooruit strevende figuren aan de literaire hemel, werd onlangs in een artikel in „Rude Provo" aangevallen van wege zijn reisverhaal over New York, dat nu enkele jaren oud is. Hij werd ervan beschuldigd kri tiekloos de ontaarde aspecten van de Amerikaanse samenleving te prijzen. De schrijvers weten niet wat ze kunnen zeggen. Ze worden in een positie gedrukt, waarin ze hele maal alleen met hun eigen gedach ten leven, zonder dat ze een ka naal hebben om daaraan uitdruk king te geven: „Ze gunnen je het plezier niet kritiek te leveren op het verleden en je kunt niet eens jezelf bekritiseren". Bij de film is het n-og steeds voornamelijk Amerikaanse en Franse kitsch wat de klok slaat. Het is des te onbegrijpelijker dat de raad voor de filmimport kostba re westerse valuta besteedt om Ra- quel Welch en ongelooflijk oude westerns te kopen, omdat een ei gen filmindustrie, als die aange moedigd en gestimuleerd zou wor den, voor Tsjecho-Slowakije als grote dollarvanger zou kunnen fungeren'. De bloei van de Tsjechische ci nema in de zestiger jaren was een van de meest opmerkelijke kente kenen van het voortschrijdende proces van liberalisering. Nu is Jiri Menzels laatste film, met een scenario van Hrabal, klaar, maar zal nog niet in roulatie gebracht worden- Ook de twee nieuwe boe ken van Hrabal blijkbaar al ge drukt en liggen bij de uitgever te wachten. Ze mogen nog niet ver schijnen. Iedereen is het erover eens, dat Hrabal een van de weini ge werkelijke grote hedendaagse proza-schrijvers is in Tsjecho-Slo wakije. Schrijvers, filmmakers, critici en schilders worden meer en meer van de openbare discussie uitgeslo ten. De Tsjechische kunstenaars zijn altijd sterk bij de politiek betrokken geweest. De spanning binnen de kunstenaarsbonden blijft aanwezig, vooral in Praag. Eigenlijk zijn de jonge schrij vers en cartoonisten, die geen ma nier hebben om zichzelf uit te drukken, op het ogenblik de droe vigste mensen in Praag. Niemand kan iets uitgeven zonder toestem ming van het ministerie. De stu denten van de filmfaculteit en de studenten van de nu ontbonden filosofische faculteit spelen eens per week een partijtje voetbal en 's avonds verdrinken zij hun zor gen in literair alcoholisme. (Copyright The Guardian-De Stem). HUSAK tot het uiterste ROTTERDAM (ANP) De prostitutie op Katendrecht (Rotterdam) houdt in dat woningen onttrokken worden aan de normale bestemming. Indien B. en W. van Rotterdam „het oudste beroep ter wereld" ook als beroep zien, moet voor het onttrekken van woonruimte toestemming worden verleend door B. en W., zo vindt het Rotterdamse raadslid, drs. W. van der Vlerk (PvdA). Reeds eerder liet dit raadslid we ten, dat hij het toenemend gebruik van huizen voor prostitutie onge wenst acht. Hij vroeg de gemeente leegkomende huizen niet in handen van het oudste beroep, maar aan te té laten vallen van ondersteuners kopen, opdat tot de sanering van dit stadsdeel Rotterdammers de Katen- drechtse woningen voor normaal ge bruik kunnen bevolken- „Men" heeft de prostitutie door de eeuwen heen als een beroep gezien, stelt drs. Van der Vlerk in schrifte lijke vragen aan het college van b. en w. „Bent u het met mij eens dat de moraliteit buiten beschouwing gela ten het kenschetsen van de pros titutie als een beroep niet onjuist is?" Als b. en w. deze vraag met „ja" beantwoorden dan is aldus drs. Van der Vlerk een verklaring van de Kamer van Koophandel en toestemming van b. en w. nodig, om de Katendrechtse huizen voor deze „beroepsbestemming" te gebruiken, Hij wenst, dat het college maatrege len neemt tegen de „ongewenste onttrekking" van woonruimte op Katendrecht. wil weten om hoeveel huizen het gaat en hoeveel het jaar lijks zou kosten om leegkomende huizen aan te kopen. De meeste woningen op Katen drecht hebben zeer lage huren, val len niet onder de huurbescherming. De huiseigenaren zijn daardoor vrij in de keuze van huurders. B. en w. van Rotterdam lieten eerder weten, dat het niet mogelijk was op grond van de huisvestingsregels in Rotter dam de verbreiding van prostitutie in belangrijke mate af te remmen, (Van onze Purljse correspondent) Als inspecteur Bitout in Cherbourg kandidaten voor een rijbewijs moest examineren, dacht hij meer aan re kruten in het leger, die hij moest drillen, toen hij nog officier was. Dat is 13 directeuren van rijscholen in genoemde stad gaan vervelen. Gisterenmorgen wachtten zij inspec teur Bitout op, toen hij om half acht uit de trein stapte. Zij hielden hem een afschrift voor van een dossier dat zij naar het ministerie van uit rusting en naar de centrale dienst voor uitgifte van rijbewijzen hadden gestuurd. Hoe Bitout zijn taak op vatte moge blijken uit enkele voor beelden alle in het dossier vermeld. Een religieuze moest examen doen. „Motor" gebood Bitout. Toen de vrouw zich niet verroerde, zei de instructeur achter in de wagen: „mijnheer de inspecteur bedoelt dat u de motor op gang moet brengen". Be moei je niet met mijn orders", ket ste Bitout terug. De non zakte en kreeg geen rijbewijs. Een jonge vrouw reed door de stad en hoorde Bitout plotseling zeggen: denk om het stopbord. De vrouw remde, keek naar links en rechts en zei: „er staat geen stopbord". Het heeft er 14 dagen geleden gestaan" zei Bitout, „dat had u moeten weten en u had automatisch moeten rem men". Gezakt. Een andere jonge vrouw kreeg midden op straat opdracht naar een bepaalde wijk te rijden. „Moet ik dan links of rechtsafslaan?" vroeg ze. Gezakt. Een boerin reed tweemaal over het trottoir, maar kreeg haar rij be wijs, want ik ben vandaag goed in mijn humeur", zei Bitout. Een jongen uit een garage kreeg bevel achteruit rondom een plein te rijden, wat hij weigerde. Gezakt. Inspecteur Bitout heeft op de klachten met geen woord gereageerd. Hij liep naar het station terug en pakte de eerstvolgende trein naar huis. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) UDEN (ANP) Bij het uitwijken voor een tegenligger heeft gisternacht een militaire personenwagen in een straat in het Brabantse Volker twee militairen geschept. Een van hen, de 20-jairige L. H. A. van Dael uit Stamproy (Limburg), overleed ter plaatse. De ander is naar een ziekenhuis in Nijmegen overge bracht. Ingevolge de Ministeriële Beschikking d.d. 27 juli 1970, Staatscourant nr. 144, moeten de bestaande dan wel de ten tijde van de publikatie van deze beschikking in aanleg zijnde gemeenschappelijke antenne-inrichtingen vóór 1 februari 1971 worden aangemeld. De aanmelding dient te geschieden door de eigenaar, of door degene die opdracht heeft gegeven tot de aanleg, dan wel door degene die belast is met het beheer; dit kan zowel een natuurlijke als een rechtspersoon zijn. De meldingsplicht betreft alle inrichtingen, dus ook de inrichtingen waarvoor de PTT in het verleden, ten behoeve van de aanleg, een verklaring van 'geen bezwaar' heeft afgegeven. Indien een inrichting vóór 1 februari 1971 niet is aangemeld, valt hij op groftd van de Ministeriële Beschikking onder de categorie van de gemeenschappelijke antenne-inrichtingen waarvoor een individuele machtiging is vereist. Dat betekent dat de bestaande inrichting dan moet voldoen aan alle technische eisen die aan nieuwe inrichtingen gesteld worden. Ter voldoening aan de meldingsplicht kan men desgewenst de onderstaande bon invullen en in gesloten envelop ongefrankeerd opzenden aan de Centrale Directie der PTT, Antwoordnummer 37, Den Haag. Na ontvangst zullen de nodige bescheiden (waaronder de veiligheidseisen waaraan de inrichting conform de bovengenoemde Ministeriële Besèhikking ten minste moet voldoen) worden toegezonden. Zend mij de nodige bescheiden voor de aanmelding van (aantal) gemeenschappelijke antenne-inrichtingen. NAAM: ADRES:, WOONPLAATS:TEL. i i -J tube C0LGME ijsa normale - -®1! p&j's.€® (mef dispergon A _..J norma lei iJi'l prysif ONZE PRI0S-SIA3SUPERS STAAN va MET GROOTHANDElSPRfdZEN j» blikjes 200gramspof gvcte fles magere ueeesLOKr u MAAR:.. ohqs? jhoC°tack\ ■toffe |^a/ar© lol'k in +ovn.sc(as STEV/GZ N4JA4PSIOST IThsriolik vanUNOX" sappge„OiBA" de echte cjelotense. 3 blikjes Italiaanse TOMATEN PUREE 49 kJbbaal GEDROOGPe ZUIDVRUCHTEN 99 200gramsz&k 240cjrarnszc(k ^blikjes «5 KATTE- ZGN. RITSBUK WASHINGTON (AP) Een groep financiers uit New York is te Washington aangekomen met een petitie, waarin wordt opgeroepen gaandeweg een eind te maken aan de grote militaire verplichtingen in Vietnam ,daar de economie hierdoor te gronde wordt gericht- Men heeft de petitie aangegeven aan hoge funktionarissen van de mi nisteries van buitenlandse zaken, fi nanciën en handel, aan de leden van de raad van economische adviseurs en aan leden van het congres. I> -

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9