Havenschap Terneuzen deed nog weinig opzienbarends de heerlijke, nieuwe smaak tin volop verkrijgbaar Dolle pret tijdens voetbalwedstrijd op Zuidersportpark Oriëntatierit van SCZVL zonder moeilijk zoekwerk Fok veedag Etten-Leur uitstekende kwaliteit EEN JAAR NA OPRICHTING VOORLOPIG BESTUUR de dubbel-Iekkere vruchtenlimonade, met't zuivere sap van ananas en. grapefruit, 'n hele liter slechts 85 ct. Afgerond Nieuwe industrieën Plattelandsvrouwen Terneuzen openen winterprogramma NKV SAS VAN GENT PAKT VORMINGSWERK AAN Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen PHILIPS batterijen Examens DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) tERNEUZEN Deze maand is het een jaar geleden dat het voorlopig bestuur van het Ha venschap Terneuzen i.o. on der voorzitterschap van de commissaris der koningin mr. J. van Aartsen zijn werkzaam heden aanving. In het voorlo pige bestuur hebben zitting vertegenwoordigers van Ver keer en Waterstaat, Economi sche Zaken, Financiën, de pro vincie Zeeland en de gemeen ten Terneuzen en Sas van Gent- Het bestuur vergaderde in het af gelopen jaar tien maal. Veel van wat er op die bijeenkomsten, die achter gesloten deuren plaatsvin den, is besproken is er niet aan de openbaarheid prijsgegeven. Zo nu en dan werd een activiteit van het Havenschap wereldkundig gemaakt, maar de werkelijk belangwekkende zaken die met de werkzaamheden van het Havenschap verband houden en die ongetwijfeld op de verga deringen van het voorlopig bestuur zijn behandeld bleven in het verborgene. II jffiMlfSliiy Een van de plannen die min of meer als afgerond zijn te beschou wen en in een niet te verre toe komst verwezenlijkt zullen worden is de voorgenomen uitbreiding van het Terneuzenge havenareaal door middel van een verleniging van de zuidelijke Kanaalhaven en de Ze- venaarhaven voor industriële doel einden. Verder voorziet het plan in het graven van een zwaaikom voor grote zeeschepen met een kade van 13,5 diep op de plaats waar zich nu de resten van de voormalige staalfa briek op de oostelijke kanaaloever bevinden, de aanleg van een haven voor rol - on - roll - off - schepen ten noorden van de Zevenaarhaven en het graven van een Kanaalhaven tussen de brug bij Sluiskil en de Zevenaarhaven. Zoals bekend is op de rijksbegroting voor 1971 een be drag van vijf miljoen uitgetrokken voor de aankoop van de grond lahgs het kanaal waar deze havenaccom modaties zijn geprojecteerd. Het gaat om 83 hectare terrein voor handelshavens en 50 hectare voor industriehavens. Er bestaat goede hoop dat in de loop van volgend jastr met de uitbreiding van de Ter- neuzehse kanaalhavens een begin kan worden gemaakt. Een van de voorzieningen die nauw verband houden met deze kanaalwerken .is de aansluiting van de zuidzijde van de Zevenaarhaven op het spoorweg net met het oog op de toenemende aanvoer van graan uit Frankrijk. Over enkele maanden kan het be stek voor deze spooraansluiting ge reed zijn. De nieuwe spoorverbin ding met de Zevenaarhaven kan om streeks juli 1971 in gebruik worden genomen. Het voorlopig bestuur van het Ha venschap kreeg een vrij groot aantal aanvragen voor de vestiging van nieuwe industrieën in de Kanaalzone te behandelen. Een grote moeilijk heid is dat er geen terrein direct aan vaarwater beschikbaar is, al thans niet in bouwrijpe toestand Een uitzondering is het Kanaalei land bij Stroodorpe (Sluiskil) waar verschillende kleinere bedrijven een plaats konden vinden. Over de samenstelling van een commissie van advies, waarin het bedrijfsleven in het gebied van het Havenschap is vertegenwoordigd, ontstonden enige moeilijkheden over de voordracht die door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen was opge steld. Men kon het namelijk niet eens worden over de vertegenwoor diging van leden-werknemers in de commissie van advies. De commissie bestaat uit 9 werkgevers en 3 werk nemers. Er wordt echter gewerkt aan een nieuwe voordracht waarna de commissie in functie kan treden. (ADVERTENTIE) „harde" matras met lie comfort van een „zachte" (Van-onze correspondente) TERNEUZEN De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Terneu zen begint op donderdag 1 oktober in de „Poort" te Zaamslag om half acht met haar winterprogramma. Mej. C. G. Rezelman zal een lezing houden over consumentenvoorlichting. Tij dens deze bijeenkomst vindt ook een bestuursverkiezing plaats. In plaats van de naar elders vetrokken mevr. v. d. Steenhoven-Scheele wordt mevr. M.j Verlinde-Dieleman als kandidate voorgesteld. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. „Hé Ina, hoeveel staat het nu eigenlijk?", vroeg een supporter, die gistermiddag de voetbalwedstrijd tussen de meisjesleerlingen en leraren van de openbare Mavoschool De Branding te Terneuzen bij woonde, aan de keepster van het meisjesteam. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De oriëntatierit, die de Simcaclub van Zeeuwsch- Vlaanderen in Terneuzen heeft ge houden, heeft voor enkele van de 48 deelnemers toch nog bijzondere moeilijkheden opgeleverd. De mees te strafpunten vielen bij een van de vele opdrachten die door de vele deelnemers anders werd opgevat dan de uitzetters ze hadden bedoeld, en deze fout kostte de meeste deelne mers dan ook dertig strafpunten. De rit die de deelnemers van Bier vliet via de Braakman en Philippine naar de finish te Hoek bracht, was enigszins reglementair en met niet al te veel moeilijk zoekwerk. On danks het feit dat de rit werd ge kruist door deelnemers aan 'n oriën- (Van onze correspondente) SAS VAN GENT In een verga dering van de plaatselijke centrale van het NKV, Sas van Gent heeft men besloten om samen met de cen trales in Sluiskil, Philippine en West- dorpe het vormingswerk binnen deze centrales krachtiger aan te pakken. Er zal op korte termijn worden ge streefd tot voorlichtingsavonden voor jongere leden. Deze voorlichting zal onder meer omvattenovergang van de school naar het bedrijfsleven, informatie over inhoudingen op het loon wegens sociale verzekeringen, de relatie vak- beweging-jongeren, de bedenkelijke kanten van een te jon'g gesloten hu welijk. Voor de overige leden willen de centrales in dit seizoen zien te be reiken dat er een aantal opleidingen zullen worden gehouden. De vice- voorzitter, de heer Van Assche, deel de mee,- dat alles zal worden gedaan om te komen tot het oprichten van een sociale school kanaalzone-zuid. Voor dit gebied is het dringend nood zakelijk, dat men beschikt over scho lingsmogelijkheden in deze regio en niet elders. De snelle ontwikkelingen in maatschappij en onderneming eisen dat de werknemers „bijblijven". De secretaris, de heer Lammens, maakte bekend, dat op maandag 28 september voorlichtingsavonden gehouden zul len worden voor de vier centrales. Natuurlijk zijn ook damesleden van harte welkom. Het cursuswerk staat eveneens open voor leden van de vrouwenbond van het NKV. Hun deelname is minsens zo belangrijk. tatierit van een personeelsvereniging is het gelukkig voor de deelnemers aan de SCZVL (Simcaclub Zeeuwsch- Vlaanderen) niet al te moeilijk ge weest omdat voor de Bra-akmanra-lly andere DLW-borden en de officiële oranjevlaggen werden gebruikt. De uitslag is ails volgt: 1 de heer en mevrouw Jansen-van Rozendaal Terneuzen; 2 de heer en mevrouw J. Haseüager Koewacht, 3 de heer en mevrouw M. de Jonge Terneuzen, 4 de heer en mevrouw L. Brood eTr- neuzen, 5 de heer en mevrouw M. Baert Ka-pelle, 6 de heer en mevrouw Poppe St. Jansteen, 7 de heer en mevrouw K. Donze Terneuzen, 8 de heer en mevrouw Verploeg Aarden- burg, 9 J. Beerens J. Kolijn Oost burg, 10 de heer en mevrouw A. van Maale Terneuzen, 11 de heer en me vrouw de Veneys Sas van Gent, 12 A. v. d. Engelenburg - B. de Gardeyn Groede, 13 H. van de Vijver IJzendjj- ke, 14 d'Hoogh-Ringoot St. Jansteen. 15 A. Goes - S. Buyze, Terneuzen, 16 J. Dupuy - E. Doens Biervliet, 17 A. den Doeïder - mej. v. d. Voorde Axel 18 de heer en mevrouw Steel Axel, 19 M. Mieras-D. Boon Axel, 20 A. van Hijfte-J. van Hjjfte Hoofdplaat. (Van onze adverteerders) TERNEUZEN Zaterdag a.s. wordt de vergrote en gemoderni seerde speciaalzaak in verf, behang en- aanverwante artikelen, Axelse- straat 72 in Terneuzen heropend. Hieraan vooraf wordt vrijdagmiddag van vijf tot acht uur aan zakenrela ties en andere belangstellenden de gelegenheid geboden de zaak te be zichtigen. TERNEUZEN Deze week werd met een receptie de nieuwe zaak van Bosch optiek, Noordstraat 43 in Ter neuzen geopend. Bosch optiek was straat naast de Hema, waar tevens 'n straat naast de Hema, war tevens een juwelierszaak in was gevestigd. Het nieuwe pand is smaakvol ingericht en de gebroeders Bosch hopen via hun twee gescheiden zaken de klanten be ter van dienst te kunnen zijn. TERNEUZEN In de Axelsestraat in Terneuzen is de nieuwe zaak van het electro-techni-sch bureau C. Ver linde geopend. Op de begane grond vindt men zaken als radio's, televisies, ijskasten, was machines; op de tweede verdieping worden lampen verkocht. Het inte rieur is smaakvol uitgevoerd. TERNEUZEN De herenconfec tiezaak van Tom de Zeeuw in de Terneuzense Noordstraat is ver bouwd. Door het boven de winkel gelegen woonhuis bij de zaak te betrekken is.de verkoopruimte met ruim vijftig vierkante meter uitge breid- In het door de heer en me vrouw De Zeeuw zelf ingerichte in-' terieur is ook een koffiebar te vin den. TERNEUZENSE (ADVERTENTIE) „Ik weet het niet meer. Zes, zeven of acht-nul achter," beantwoordde de lange keepster, die het gisteren niet kon bolwerken tegen de veel oudere en geroutineerde leerkrachten. Er waren gistermiddag een kleine hon derd scholieren naar het Zuidersport park gekomen om deze ongewone wedstrijd te volgen. De beide teams werden begroet met een warm ap plaus van de tribunes. De meisjes in oranje shirts en de leraren in allerlei verschillende kle dij, variërend van een luchtig zomer- bloesje tot een zebra-achtiig geval. Een tweede ongewoon feit was, dat de scheidsrechter een lerares was, die het veelal niet meer zo wist, maar hulp kreeg van de grensrech ters. Deze grensrechters vatten de zaak zeer serieus op. Er ontstond hilariteit op de tribune, toen een der grens rechters na een doelpunt, het veld opsprintte, zwaaiend met zijn vlag en riep; „Zag u niet dat ik de hele tijd voor buitenspel zwaaide?" De scheidsrechter, die in het normale leven leerlingen en haar kinderen in bedwang moet houden, ging niet op dit protest in. Lachen was het wel geblazen in het Zuidersportpark. Lachen om de stijve leraren, die hulpeloos ter aar de vielen of door de veel jongere meisjes in de luren werden gelegd. Maar ook om de vier verzorgers, die het liefst de hele wedstrijd met hun brancard en emmer met water het veld overrenden. Nadat een leraar op ongeoorloofde wijze tegen de grond was gelopen door een klein meisje, stormden de vier „zieken broeders" het veld op om vervolgens de gewonde hardhandig op de bran card te gooien en hem naar de kleed kamers te vervoeren. Lang heeft het onderzoek niet ge duurd, want enkele seconden later kwam de „gekwetste" speler weer NÓ een produkt van The Coca-Cola Company - voorlooia alleen verkrijgbaar in literflessen. het veld op, met de bezorgde ver plegers achter hem aan. De wedstrijd, die met een stand van 80 eindigde, had niet alleen de spelers veel plezier bezorgd maar ook het publiek. Commentaar van een uiterst ver moeide leraar: „Ach, je moet het zo bekijken. We hebben ons helemaal niet voluit gegeven." (Van een medewerker) ETTEN-LEUR De centrale fok- veedag van zwartbonte runderen, de HOZUBra, dinsdag te Etten is een goed geslaagde geworden, zoals reeds geschreven. Er is hier wel het een en ander ten goede veranderd in de laatste jaren: de koeien zijn van betere kwaliteit geworden met in het algemeen behoorlijk goed for maat en de uiers zijn wel belangrijk verbeterd. Er werden meer dan 500 koeien en melkvaarsen individueel in 46 rubrieken gekeurd en daarna kwa men de groepen afstammelingen van één stier ter beoordeling voor de jury. De meest interessante afdeling individueel is wel die der preferente stammoeders: oudere koeien met goede productie ook wat hun af stammelingen betreft. Als allereerst kwam hier van de oudsten uit de bus een Fr'iesë 16-jarige kleindoch ter van de A preferente Anna's Adema van C-H. Spithoven te Hpu- ten (Ütr.), gevolgd door éen Zuid hollandse met ook nogal Fries bloed. Deze was 14 jaar oud en ze heeft ruim 80.000 kg melk gegeven. Alle twee kregen ze een 1ste prijs. No 7 was Gerda 11 (14), V. Joop, fokker- eig. J.A. Potters te Roosendaal. De tweede rubriek dier preferen ten, ook 7 eersten, werd door een Utrechtse koe aangevoerd, weer ge volgd door een Zuidhollandse. No 4 was Mieneke 6, V. Rotterda Sikke- ma 89, f.e- L.P. Brasser te Vrouwen polder, no 6 Mieneke 7, V. Ornea Adolf, f.e. Brasser oud e no* 7 Lucia 1, V. Martha's Adema J3, f.e. P.H. v. Oers-Voeten te Rucphen. De derde en laatste groep prefe renten, ook alle 7 1ste prijs, telde als IA de heel mooie 9 j. Klara 30, V. Sibbele, f.e. C.G. de Kruif te Woudenberg, zachte koe met heel goed uier en dito productie. 1 B was ook een Sibbele van de Kruif, no. 7 was Adèle 14 v.d- Meidoorn, V. een Friese stier, f.e. K.G. Tollenaar te Hoek. Na de preferenten kwamen de di verse productie-klassen aan de beurt. Hierin waren verscheidene West-Brabantse en Zeeuwse exem plaren, te veel om ze alle bijlangs te gaan maar een paar willen we toch noemen zoals 1B der meer dan 50.000 kg koeien; de best ontwikkel de 20 j. Friese Register-koe Jantje 16 van C.A. Buiks te Oosterhout die meer dan 100.000 kg melk produ ceerde en de IA der 35.000 kg koeien, de 10 j. Dina 6 KS, V. Vilantroop-Wijtsturt Anna's Ad. pref., f.e. J.A- Potters te Roosendaal en IA der jongste productie-koeien, Sijsje 5 KS, V Vilantroop, f.e. J.A. Potters. Om nu van de andere koei en maar niet verder te reppen. Bijzonder interessant waren de groepen afstammelingen van één stier Uit deze 12-, 8- en viertallen bleek dat verschillende vaderdieren hier goed werk geleverd hebben. Helaas hebben we niet alle groepen kunnen beoordelen: er waren er ve le en in een viertal keuringsringen werden ze gekeurd. Van de groepen jongere koeien van K.I. stieren werd 1 B die van Creiltje's Adema 3 van de K.I. Et- ten-Leur: mooie bovenbouw, unifor me groep, een paar uiers konden iets fraaier. In de volgende afdeling werd 1B de groep van Villeneuve 101, V. Blitsaerd Keimpe pref. 1, ook van K-I. Etten-Leur. Van de oudere K.I. groepen werd IA, die van de preferente Steven (Utr.), 1 B Yde (Utr.), 1 C Sud- hoekster Willem Adema pref., die- in Gelderland vooral goed gefokt heeft. Hier was van hem een groep van de Bonden voor de rundveehouderij in het HOZUBra gebied. In de volgende afdeling was geen specifiek Zuid-Westelijke groep. Van natuurlijk gedekt hebbende stieren waren er ook drommels goe de viertallen. Van de eerste vijf, alle de 1ste prijs, werd 1 B de groep van Vilantroop: 4 ruim gebouwde zeer goede koeien met zeer goede ruime uiers, inz. J. Potters te Roo sendaal. De 1 A groep was niet beter. Als 1 E was er de groep van Baar- da's Jakson van Jac. Borslap 's Gra venmoer. Allemaal heel goede groe pen. Films MIDDELBURG City, 20 uur: Ben Hur, a.l. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: De woestijnratten vain Las Vegas, 18 j. ANTWERPEN Palhe: De kerstboom, a.l. Quelin: Fabelachtige geschiedenis van Michey, a.l. Astrid: Lummels van de eerste ban.K, 14 j. Ritz: Ben Hur, 14 j. Roma: Zan, koning van de jungle, 14 j. Odeon: La Horse, 18 j. Rubens*. Woodstock, 18 j. Savoy*. De maniak, 18 j. Ambassades: Goodbye Columbus 18 j Astra: Mash, 18 j. k GENT Plaza: Een vleugje liefde, 14 j. Rex: De kanonnen van Navarone, 14 j. Capitole: Mijn geliefde, mijn zon, 18 J Century: Sartana, 18 j. Majestic: De achtervolging, 18 j. ST.-N1RLAAS Renova: Gejaagd door de wind, 14 j. Century: De bloedende doods kist, 18 j. Scala: De man met het glazen oog, 18 j. Select: De abdis van Monza, 18 j. Toneel - Muziek - Dans ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal), 20.15 uur: Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart, m.m.v. The Swingle Singers. Luxor-theater, 20 uur: „Van toen tot thans", een nieuwe Snip en Snap-revue. Rott. Schouwburg, 20.15 uur: Zuidelijk Toneel Globe. Grote Schouwburg, 20.15 uur: Musical „Hair". Piccolo-theater, 20.15 uur: „Het Ar chief" en „Gottogot", twee één- akters door het Nieuw Rotterdams Toneel Hofplein-theater, 20.15 uur: „Vrouwen? Geen probleem!" door het Nieuw Rotterdams ToneeL ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: „Zevende gebod Steel wat min- de'r' van Dario Fo. Schietingen GROENENDIJK E. Marcus, 14 uur: voor bejaarden. Diversen 's-HEERENHOEK De Jeugdhoeve, 20 uur: Bijeenkomst dames van de Vrou wenbond van het N.K.V. TERNEIJZEN Anjo-Bar, Wil de Bras. Opg. voor deze rubriek tel. 01180— 1438 of Postbus 116 in Middelburg. HULST Stadhuis: Expositie schilderijen, tekeningen enz. van Gerrit van Dijk en Berend G. Pasman (t.m. 27 sept.). Werkd. 912 en 14 17 uur. Boekhandel Van Geyt: Expositie „Het kind in de Kunst" (t.m. 19 okt.). Werkd. 912 en 1318 uur. Zon. van 1417 uur. MIDDELBURG Voorm. Vleeshal stadhuis: Exposi tie werk van Louis Heijmans (t.m. 27 sept.). Ma. t.m. vrij. van 14 18, zat 1018 en zon. 1417 uur. Miniatuur Walcheren: (t.m. 27 sept.) van 918 uur. ROTTERDAM Museum Boymdns-van Beuningen: Expositie objecten van glas en ce ramiek uit Tsjechoslowakije (t.m. 24 okt.). Expositie Aanwinsten oude grafiek (t.m. 8 nov.). Expositie Edvard Munch, tekenin gen, aquarellen, grafiek (t.m. 1 no vember). Ma. t.m. zat. 10—17, Zon. 1117. Bovendien woe. van 20— 22 uur. Maritiem Museum, Burg. s'Jacobs- piein 8 Expositie „En de haven groeide voort, 19451970" (t.m. 30 sept Dag. van 1017 uur. Zon. van 1117 uur. Nieuwe Ahoy: Bloemententoon stelling „Femina" (t.m. 30 sept.). Dag vai, 10—17 en 19—22.30 uur. Rott Kunststichting, Zuidplein Expositie Teruo Onuma, schilde rijen en gouaches (t.m. 29 sept.). Werkd 1017, zon. van 1217 a ZIERiKZEE Gemeentemuseum: Expositie scheepsmodellen, aardewerk, por selein (t.m. 30 okt.). Ma. t.m. zat. 1012 en 13.3016.30 uur. (ADVERTENTIE) die móéten weI goed zijn! IJZENDIJKE Voor het kandi daatsexamen rechten in Nijmegen is geslaagd P. J, J. Hendrikse uit IJzen- dijke. LEIDEN Aan de rijksuniversi teit te Leiden slaagde voor het doc toraal wis- en natuurkunde, de heer B. W. C. Brom uit Terneuzen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2