TOPCONFERENTIE IN CAIRO UITGESTELD Gevechten steeds grimmiger efficiency beurs Wereldrecord paalzitten bleef in Roelofarendsveen Oppositie vreest brokken van wet-Veringa I )e>re|Ud 4RAFAT. AL MEER DAN 15.000 DODEN Kort geding paleiskok tegen Eva ivÊtöi 599ste VS. hervatten wapen leveranties aan Griekenland Waarschuwing VVD. aan regering Aardgasbrand kan niet geblust worden Ambonese lijfwachten ambassadeur terug naar Indonesië „Blijf van Veronica af" 22 tm 30 september PRIJS CONTACTEN MASMAN: „SOORT ART. 8" Buit binnen Gecoördineerde opsporing illegale wapens Behangselpapier' ook 400 gulden Bedreigd door landgenoten J Wet ondernemings raden aangenomen Nci tv-programma Directrice van be j aardentehuis op non-actief Servan Schreiber blijft secretaris ÖliSIS Staatsloterij Eerste klasse WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1970 u (Van onze redactie buitenland) AMMAN/CAIRO Terwijl in Cairo vergeefse pogingen worden ondernomen om tot een oplossing te komen voor liet bloedige geschil in Jordanië, woedt de strijd in Am man en het noorden van het land in alle hevigheid voort. Straal vliegtuigen van de Jordaanse luchtmacht voerden in zes uur meer dan 20 bombardementsvluchten uit boven noord- Jordanië, waar stellingen van de guerrilla's werden aangevallen Van de Arabische topconferentie in Cairo wordt weinig resultaat verwacht. Gisteren werd de conferentie na reeds tweemaal te zijn verdaagd voor onbepaalde tijd uitgesteld. Koning Hoessein en guerrillaleider Arafat weigeren naar de Egyptische hoofdstad te gaan. De Jordaanse ko ning doet dat omdat er grote bezorgd heid bestaat over de situatie in het noorden van het land, De stad Irbid is daar in handen van Syrische troe pen. Minstens tien dorpen in de om geving van Irbid zijn in handen van guerrilla-strijders. Syrische troepen zouden vele Jordaanse functionaris sen gevangen hebben genomen en naar Syrië hebben afgevoerd. De si tuatie werd gisteravond laat „kritiek" genoemd. In Amman werd gisteren weer een uitgaansverbod van kracht, omdat er nieuwe gevechten zijn uitgebroken. Arafat heeft een telegram gestuurd naar de Egyyptische minister van WASHINGTON (A.F.P./Reuter) De Verenigde Staten hebben besloten hun leveranties van zwaar militair materieel, wapens en uitrusting aan Griekenland te hervatten. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken dinsdag bekendge maakt. De Amerikaanse wapenleveringen aan Griekenland werden na de mili taire staatsgreep in het voorjaar van 1967 op politieke gronden gestaakt. Voor de hervatting van de Ameri kaanse wapenleveranties wordt door het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken aangevoerd, dat de Griekse strijdkrachten door verdere wapenleveringen in staat gesteld worden hun volledige bijdrage te le veren tot de verdediging van het NAVO-gebied en de zuidelijke NAVO-flank. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD heeft gis teren gedreigd met een kabinetscrisis als de ministers Bakker (Verkeer en Waterstaat) en Klompé (Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk) ra dio Veronica het zwijgen zouden wil len opleggen zoals sterke geruchten in Den Haag willen. Naar 'aanleiding van deze geruch ten heeft de voorzitster van de VVD, mevrouw Van Someren-Downer een verklaring afgelegd. Zij acht het vrijwel uitgesloten dat het kabinet in deze tijd van sociale onrust een kabinetscrisis zou willen riskeren. „Het kabinet dient het landsbelang dat geen crisis gedoogt, te laten voor gaan boven een overhaaste oplossing van een meer dan tien jaar oud pro bleem, waar vorige kabinetten in clusief het kabinet-Cals aan voor bij zijn gegaan. Geen enkel nationaal belang is gediend met het verdwij nen van Veronica, of het moest zijn het belang der omroepverenigingen, maar dat is nog altijd niet identiek met het landsbelang", aldus de ver klaring van de VVD-voorzitster. (ADVERTENTIE) kantoormachines kantoormeubelen kantooruitrusting reproduktieapparatuur geopend van 10 tot 17 uur ma28 en di.29 sept ook van 19 tot 22 uur zondag gesloten toegang f350 amsterdam voorlichting Heikal, die later op de dag bekend maakte dat er zeker 15.000 mensen voor het merendeel burgers om het leven zijn gekomen. Het aantal gewonden zou in de tien duizenden lopen. Van dit aantal wa ren er 7.000 om het leven gekomen in het overvolle vluchtelingenkamp Wahdat bij artilleriebombardementen van het Jordaanse leger. Volgens de sterk gestoorde radio- Amman is de Jordaanse opperbevel hebber veldmaarschalk Madjali er in geslaagd vier van de 27 leden van het centrale comité van het Palestijn se verzet te laten arresteren. Madjali heeft gisteren ook een prijs van 50.000 gulden gesteld op het hoofd van guer rillaleider Habasj, de verbitterdste vijand van koning Hoessein. Eenzelf de bedrag staat op het hoofd van Na- jad Hawatmeh, leider van het demo cratisch volksfront voor de bevrijding van Palestina. Waar Habasj momen teel is, is niet bekend. Zijn guerrilla groep houdt nog steeds 54 vliegtuig gijzelaars vast. Het merendeel van de Palestijnen eist nu het aftreden van Hoessein, waardoor het al hoogst onwaarschijn lijk is dat er op de conferentie in Cairo een regeling gevonden wordt. Er bestaat nog onduidelijkheid over de bedoelingen van de guerrilla's, die in noord-Jordanië heer en meester zijn. Waarnemers achten het niet uit gesloten dat zij met steun van Sy rische tanks zullen proberen door te stoten naar Amman om hun in het defensief gedrongen kameraden te hulp te komen. In het centrum van Amman is gistermiddag geplunderd. Men achtte het niet uitgesloten dat het gebeurde door burgers, die wan hopig zijn geworden door honger en dorst. Arafat heeft de Arabische leiders in Cairo uitgenodigd met spoed naar Amman te komen om te zien „welke massamoorden" er worden gepleegd. Het Witte Huis in Washington heeft inmiddels bevestigd dat koning Hoes sein zich maandag tot de Grote Vier heeft gewend met het verzoek om di plomatieke steun. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken liet ook weten dat de Russische rege ring contacten met het Baath-bewind in Syrië heeft gelegd. Het ministerie zei niet waarop de Russische diplomatieke activiteit zich richt. Hoessein zou, aldus het VS-mi- nisterie van buitenlandse zaken noch om militaire steun, noch om een VS- interventie hebben gevraagd. Van be trouwbare zijde uit Londen is verno men dat Engeland op het ogenblik pogingen doet de Amerikaanse rege ring te bewegen zich aan te sluiten bij een appèl van de Grote Vier, waarin „elke buitenlandse interven tie in Jordanië veroordeeld wordt". VS-troepen over de gehele wereld zijn in staat van paraatheid gebracht in verband met de situatie in Jorda nië. Het Israëlische kabinet vergader de gisteren ook over de toestand in Jordanië. o De ministers Veringa en Lardinois luisteren gespanen naar de kritiek van de oppositie op het ontwerp van wet tot bestuurshervorming van universiteiten en hogescho len. (Van onze redaktie buitenland) ESCHENFELDEN Het branden de gasreservoir in Eschenfelden, in de Westduitse deelstaat Beieren, kan met de middelen, die op het ogen blik ter beschikking staan .niet ge blust worden. Tot deze overtuiging zijn verte genwoordigers van „Ruhrgas AG Es sen" gekomen nadat zij dinsdag dc plaats van het ongeluk hadden be zocht. De brand brak zondag uit door een beschadiging van de pijp-' leiding en heeft sindsdien onafge broken gewoed. Dinsdag werden geen bluspogingen meer onderno men, omdat de raad van deskundi gen wordt afgewacht. Op de vraag of men de Ameri kaanse specialist Paul Adair uit Houston wil laten overkomen ant woordde de directeur van „Ruhr gas": „We denken er niet aan We hebben even goede deskundigen bij Shell AG en in Nederland. Dez°n zullen vandaag in Eschenfelden met ons overleggen en verdere maatre gelen bespreken". (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ROELOFARENDSVEEN Hannes de Jong, de 24-jarige hovenier uit Roe lofarendsveen is wereldrecordhouder waterpaalzitten. Zaterdagmorgen om 10 uur klom hij in een heipaal geslagen in de Brasemermeer bij Roelof arendsveen. Dinsdagmorgen om vijf uur kwam hij na 67 uur paalzitten blauw van de kou en oververmoeid van zijn enge zitplaats. Hannes had toen zijn laatste concurrente de 18-jarige secretaresse Agnes van Voorden uit Leiden, na een drie dagen en nachten durende uitputtingsslag verslagen. Agnes gaf om kwart voor vijf dinsdagmorgen het paalzitten op. Haar broer Peter, een 16-jarige lyceïst drie en een half uur eerder. Maandagavond elf uur toen nog vijf deelnemers in de strijd waren, werd besloten niet langer alleen voor het geld te blijven zitten. De premies, die naar schatting tot een kleine 2000 gulden zijn opgelopen zonden met zijn vijven worden gedeeld. Twee paalzitters gaven een kwartier na middernacht de strijd op. Peter van Voorden volgde om kwart over één. Agnes van Voor den en Hannes de Jong keken elkaar eens aan. „Je wint niet van me, Agnes", zei Hannes. „Ik blijf drinken, zo houd ik het nog uren uit". Agnes, gehuld in dekens, keek vertwijfeld rond, maar ze bleef zitten. Om kwart voor vijf hield ze het niet langer. Ondersteund bleef ze op de dijk kijken hoe Hannes de Jong tot vijf uur bleef zitten. Toen kwam hij van zijn paal. Agnes kwam onmiddellijk naar hem toe en een dikke klapzoen werd het einde van 67 uur waterpaalzitten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De oppositie in de Tweede Kamer heeft gisteren minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) ernstig gewaar schuwd dat er aan de universiteiten grote brokken komen, wanneer hij zijn wet voor bestuurshervorming ongewijzigd gaat uitvoeren, Volgens de heer Masman (PvdA) is de wet-Veringa een soort artikel 8 van de loonwet. Regering en parle ment nemen de wet wel aan, maar degenen die er mee moeten gaan wer ken de universiteiten en hoge scholen weigeren medewerking. Masman zei zelfs dat het erg onge lukkig is dat minister Veringa lijst trekker van de KVP is gewordend De ze partij zal in geen geval het poli tieke prestige willen riskeren door de wet-Veringa in het parlement een stroobreed in de weg te leggen. Volgens de oppositie van PvdA, D'66 en PSP kunnen de moeilijkhe den voorkomen worden door meer democratisering aan de universitei ten en meer kansen te geven om te experimenteren dan het wetsont- werp-Veringa biedt. öm dit te bereiken hebben socia listen en democraten de Kamer op gescheept met een stroom van 30 amendementen, die echter nauwe lijks enige kans maken, omdat de re geringspartijen het wel eens zijn met het wetsvoorstel van de ministers Veringa en Lardinois (Landbouw). Deze laatste zit er bjj omdat de Wa- geningse Landbouw Hogeschool re- geringstechnisch is ondergebracht bij het ministerie van Landbouw. zingen voor de universiteitsraden te verhogen van de door Veringa voor gestelde 35 procent tot 51 procent. Naarmate van een geleding van studenten, wetenschappelijk korps of niet-wetenschappelijk personeel min der dan 51 pet van de leden komt stemmen, komen voor deze geleding minder leden in de raad. De heren Masman en Van der Lek (PSP) zagen in het VVD-voorstel een poging de studenten-invloed te beknotten. De heer Masman was verontwaar digd dat minister Veringa geen aan dacht heeft geschonken aan de ver langens van de oppositie. Toen de eerste schriftelijke reacties van de Kamerfracties op het wetsontwerp binnen waren, zag minister Veringa al gauw dat hij de buit binnen had. De regeringspartijen werden be dankt en de oppositie kon naar huis gaan, zo heeft de heer Veringa toen gedacht, aldus Masman. De heer Schuring (CHU) verzette zich tegen de angst voor de wet-Ve ringa aan de universiteiten. Hoog leraren zien hun positie bedreigd, maar het was hard nodig dat hun autonomie werd ingeperkt, stelde hij. De vrees van studenten voor Haags centralisme vond hij eveneens on terecht. De neer Ter Woorst (KVP) ging geheel akkoord met de wet-Veringa, ook wat betreft de bepaling dat ook de niet-overheids universiteiten, zo als de katholieke universiteit van Nijmegen en de Tilburgse Hoge school, aan de wet zijn gebonden. De VVD kwam met een voorstel om de minimale opkomst bij verkie- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. H. C. Slotema- ker, president van de Haagse recht bank, zal op vrijdag 2 oktober vonnis wijzen in het kort geding tegen het damesblad Eva, dat is aangespannen door de heer Houwer uit Noordwijk, eigenaar van een eethuis aldaar en gelegenheidskok van de koninklijke familie. De eis die de raadsman mr. A. van Zalingen namens zijn cliënt deed was een rectificatie naar aanleiding van een interview in het blad. Mr. Van Zalingen verklaarde voor de president, dat de heer Houwer nimmer tegen een verslaggeefster van Eva gezegd zou hebben, dat hij een speciale kamer op Soestdijk heeft. De mededelingen over de eet- en leefgewoonten van de koninklijke familie zou de heer Houwer vertrou welijk hebben 'gedaan en niet met het oogmerk om ze te publiceren. Een belangrijk punt bij het kort geding was de korte termijn van 3 dagen tussen het toesturen van de kopij van het interview en het in dienen van bezwaren daartegen. De heer Houwer had gevraagd de kopij toe te sturen om ze door te lezen. De heer Houwer heeft toen aan de hoofdredactie van Eva medegedeeld, dat hij in het geheel geen publikatie wilde. Het artikel was toen echter al in druk. De raadsman van Eva, mr. H. J. M. Huffner, concludeerde dat er geen sprake kon zijn van een verbod tot publikatie, omdat volgens hem geen afspraken gemaakt waren om de ge wraakte mededelingen niet te publi ceren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De dienst opspo ringsbijstand van het ministerie van Justitie zal belast worden met de landelijke coördinatie bij de opspo ring van illegale vuurwapens. Per arrondissement zal een offi- cier van justitie speciaal belast met deze opsporing de plaatselijke gege vens verzamelen. Bij de grotere politiekorpsen zul len speciale rechercheurs voor de opsporing worden ingezet. Men zal daar werken in teamverband. De coördinatiemaatregelen zijn vooral bedoeld om een verhoogde efficien cy te verkrijgen. De samenwerking draagt een administratief karakter. Afgezien van deze nieuwe maatre gelen blijft het Openbaar Ministerie zijn eigen taak behouden Dij het instellen van strafvervolging tegen hen die de vuurwapenwet hebben overtreden. Sinds 1 juli zijn overtre dingen van de vuurwapenwet mis- drijven- Dit staat in een wet die op die datum van kracht is geworden. (Van een onzer verslaggevers) RIJEN De werkgevers- en werk nemersorganisaties in de behangsel papierindustrie hebben overeenstem ming bereikt over de 400 gulden. Het betreft hier voor personeel van 22 jaar en ouder. Voor jongeren zijn andere regelingen getroffen. Overeenstemming over een uitke ring werd ook bereikt bij de vol gende bedrijven of bedrijfstakken: De Koninklijke Nederlandse Papier fabriek in Maastricht, de grafische bedrijven NDI (Deventer), Haarlem- Se Diepdruk Inrichting, Smeets (Weert), Rotogravure (Leiden), Ara- gon (Amsterdam), Ten Cate (Em- men), gymnasnekwerktuigenfabriek De Schelde in Goes (200 man; een bijzonderheid is dat gepensioneerde werknemers van het bedrijf honderd gulden bruto krijgen op 15 oktober), Electrotechnisch Bureau n.v. Van 't Westeinde in Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Twee Ambonezen, die dienst deden als lijfwacht van ambassadeur Taswin van Indonesië, vertrekken, omdat ze zich in ons land van Ambonese zijde bedreigd voelen. Beide Ambonezen, S. Sabandar en L. Lillipaly, bevonden zich in de re sidentie van de Indonesische ambas sadeur in Wassenaar, toen maandag 31 augustus de 33 Ambonezen hun overval uitvoerden. Ze maakten deel uit van het groepje, dat door de over vallers werd gegijzeld. Onder die omstandigheden is be kend geworden, dat de beide Ambo nezen de Indonesische nationaliteit hadden aangenomen, hetgeen zij ver borgen hadden gehouden voor hun landgenoten. Van Ambonese zijde wordt dit als verraad beschouwd. Een en ander had tot gevolg, d&t de ge zinnen van de beide lijfwachten zich niet langer veilig voelden in Krim-, pen a.d. IJssel. Onder bescherming van de politie zijn zij daags na het bezoek van pre sident Soeharto naar Den Haag over gebracht, met uitzondering van de oudste kinderen van de heer Saban dar, die hun ouders weigerden te vergezellen. Nadat vorige week ook rond deze kinderen een incident is ontstaan, zijn ook zij naar een veili ger plaats overgebracht. Om alle risico's uit te sluiten is in middels in overleg met het ministerie van CRM besloten de groep van 21 personen naar Indonesië over te brengen. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Dé Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp op de onderne mingsraden van minister Roolvink (Sociale Zaken) aangenomen. D'66, CPN, SGP, Boerenpartij en groep- Harmsen wa-ren tegen, D'66 en CPN omdat de wet niet ver genoeg zou gaan; de drie andere partijen von den de wet te ver gaan. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De directrice van het Haarlemse bejaardentehuis d'Hélène, mevrouw Van der Woude, is voor lopig op non-actief gegaan. Het te huis is nogal gehekeld in het pro gramma „VARA Ombudsman" van Marcel van Dam. Volgens brief schrijvers zouden zich in dit tehuis ontstellende taferelen hebben afge speeld. Zo zouden bejaarden geslagen en opgesloten zijn. De directrice heeft dit besluit ge nomen op advies van de Nederlandse Vereniging van Bejaardenoorden, een begin dit jaar opgerichte belan genorganisatie van ongeveer 100 commerciële bejaardentehuizen. De vereniging zal verder de directie van het tehuis waarnemen. De ver eniging zou het advies gegeven heb ben na overleg met de Haarlemse GG en GD en de provinciale inspec tie voor de bejaardenzorg. Marcel van Dam verklaarde des gevraagd: „Ik heb die autoriteiten onmiddellijk gebeld om te vragen of dit juist was, maar ze ontkenden allebei om advies te zijn gevraagd. Ze zeiden er zelfs helemaal niets mee te maken te willen hebben". Het socialistische Tweede-Kamer lid mevrouw Heroma-Meilink heeft gisteren de kamer verzocht de staatssecretaris van CRM, Van der Poel, te mogen interpelleren over de situatie van in tehuizen wonende be jaarden. Het kamerlid wil dat de regering een onderzoek instelt voor er een nota over de bejaardenzorg komt. Volgens mevrouw Heroma zijn feitelijke gegevens bij de behande ling van de nota onontbeerlijk. \Z> Het moet mij van het hart, mede burgers uit het koninkrijk der Ne derlanden, dat we weer midden in het politieke seizoen zitten. U weet dat koningin Juliana daar op de der de dmsdag in september de aftrap voor verricht, waarna het spel kan beginnen. Nou, de regering maakte direct al een venijnige overtreding. Dus dat beloofde weinig goeds. D'66 heeft nu een „booking" ge kregen door in het doelgebied van de regeringspartijen de bal met de hand te spelen. De club van Hans („Bol") van Mierlo blijkt nu ineens niet zo afkering te zijn van de KVP. Een wel zeer defensieve tactiek als u het mij vraagt. Uitsluitend af gestemd op het redden van het vege D'66-lijf (en leden). We zullen moe ten afwachten wie er kampioen wordt. Ik durf deze keer geen prog nose te geven, maar de regeringspar tijen lijken toch wel sterk te zijn. Misschien Van Mierlo-loont het de moeite wel. „De KVP wil met Veringa als lijstaanvoerder het linkerbeen een grotere stap laten zetten dan het rechter Maar ook weer niet zo groot dat het rechterbeen niet bij zou kun nen blijven" (J. Aarden, fractievoor zitter PPR). Ik heb overigens vernomen van trainer Van der Stee, dat de KVP met zijn rechterbeen harder schiet dan met zijn linker! Met dat museum van madame Tus- saud in Amsterdam wordt de politiek helemaal een wassen neus. TT D'66 had trouwens al een jaar met pensioen moeten zijn! Overigens ben ik van mening dat het gisteren uit de wind best uit ie houden was buiten. Goed nieuws nu voor de adspirant- politiemannen, die nu met hun een meter zeventig niet in aanmerking komen. Een commissie heeft de aan beveling gedaan om de minimum lengte van adspirant-agenten terug te brengen van 1.72 meter naar 1.70 meter. Oppassen is echter geblazen want zo wordt de sterke arm der wet steeds korter. En dat kan niet in deze duistere tijden vol dreiging, zeggen sombere lieden. Maar wij weten wel beter. Morgen gaan we verder. Met de meeste hoog achting, MERIJN. (Van onze Parijse correspondent) BORDEAUX Na zijn verkie zingsnederlaag in Bordeaux heeft Servan Schreiber dinsdagmorgen zijn functie als secretaris van de partij radikalen beschikbaar gesteld, ma-ar het partijbestuur heeft met 32 stemmen tegen 9 stemmen zijn ver trouwen in hem uitgesproken, zodat Schreiber secretaris blijft. Dit is een antwoord op een brief van het socialistische partijbestuur dat aan het radikale partijbestuur min of meer de eis had gesteld Schreiber los te laten. (ADVERTENTIE.) Prijzen van 10 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 5 81 06 832 054 306 799 5139 Een prijs van: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 045547 095690 064829 004879 083557 De prijs van: 5.000 is gevallen op hei nummer: 25.000 is gevallen op hel nummer: 060276 067597 De extra prijs van 50.000 is gevallen in de serie G op het nummer en de troostprijs van 1.000 op nummer van elk van de andere series. 043444 043444 Let wel: op nummer 306 is tevens een prijs van 50 gevallen 4 V

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9