EXTRAATJE VOOR A.O.W/ERS 1 I pmmm 801000 mtamxsm «nmè Drs. H. Vogel betreurt opschorten van stimuleringsregeling MILITAIREN OEFENEN IN ZEELAND Hoek zeventig jaar geleden en nu nstuif zeeland Hoe een profiteur lifter de les werd gelezen massa verkoop rookworst zure mw 5 haar vhstemger Vakantiegeld mag niet worden ingekort op bijstand Geld veelal niet voor vakantie, maar voor kleding Comité Bejaardenreizen Hulst nu opgeheven EfflüMNiyS V&i wimrereRj NWlEëSfiF OAC. HERMANS PRWS-SIAS Maansteen niet naar Goes Zonnig Scherpe douane controle voor vrachtvervoer r BU OM. HERMANS ZüüRKOOtS kost by jachemwis mm felCOEKEN POPIÜWTENi AUGURKEN RINSS biologisch inweek en voonjuoismiddel^ijA kiloboial l%flesjes Verwarmingsartikelen handelmaatschappij BREDA Reis Geen 400 bij wasserijen in Bergen op Zoom Slreekjeugdcentrale J. Oosterveld van Z.-Vlaanderen naar Utrecht Jan Smeets naar Proloog Kapiteinsvrouw beroofd VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Ongenoegen Goedkoop vervoer 3 WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1970 3 (ADVERTENTIE) nteuuie najaarc-klair MASSA VERKOOP PRUS-SLAG PRIOS 50Ogram rs 39 MASSA VERKOOP =RigS-SLA(3 PRIOS 2oV) heerlykë GELDERSE,. OLBA" vacauno \yev-potkt- 99 gewalde vriet heerlyke foankgfspys DOPERVOTJJSSïS per literblik tterpot zoet-2Mur by ons MASSA VERKOOP PRIUS-SLA3 PRIÜS 4503ramsbeker by ons AAASSA VERKOOP PRIOS-SLAG PRIOS 215 gravnspof wat een puike kwaliteit voor ao'n prijsje 2CEK MAAR UITJ BOgtamsbas 500 gram jtwtyfk Rcsse= Jgp heerlijk- mals p W pak a 250gram (Van een onzer verslaggevers) GOES „Het is een trieste zaak dat voor de secundaire en primaire sti muleringskernen in Zeeland de investeringspremieregelingen door het rijk zijn opgeschort. Voor de primaire kernen (Vlissingen-Oost, en Terneuzen) zullen in bepaalde gevallen de investeringsregelingen vervallen, terwijl voor de secundaire kernen (Goes, Zierikzee, St.-Maartensdijk) de regeling hele maal vervalt, en zij als secundaire kern afgeschaft worden." (Van een onzer verslaggevers) GOES „Het is treurig. Ik snap niet dat zo'n lichaam als de GMC met zoveel contribuanten niet tot de exploitatie van een zo unieke ten toonstelling voor de hele omgeving komt als die van de maansteen- en andere expo-attributen kan komen", aldus de reactie van de Goese organi sator en voorzitter van de Katholieke Sport- en Volksdansvereniging Kas- porgo, de heer C. Vervest, die een aanbod aan de Goese middenstands central «5 voor het naar Goes halen van Amerikaanse wereldtentoonstel lingsstukken gisteren afgewezen zag. Tijdens een vergadering, maandag avond tussen de GMC en de besturen van de diverse Goese winkelvereni- gingen, besloot men niet op het aan bod van de heer Vervest in te gaan, omdat de termijn waarop alles beslo ten moest worden, te kort is en on langs al verscheidene geldverslin dende acties door de middenstand zijn gevoerd. Op grond van deze overwegingen besloot men de maan steen niet naar Goes te halen. „Ik heb nu de maatschappij World Exhi bitions geschreven dat ik alsnog af zie van de expositie. Ik snap het niet. Als 250 middenstanders allemaal 25 bijleggen, en er een bescheiden populair entree geheven wordt, wa ren we er toch al geweest. Boven dien moeten die middenstanders dan begrijpen dat zij voor die 25 ook hun show terugkrijgen die zij bij de expositie kunnen maken. Zij hadden heel wat reclame kunnen maken", aldus een teleurgestelde heer Ver vest. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, op gesteld door het KNMIDroog, overwegend zonnig en mid- dagtemperatu- ren normaal tot iets boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag Aantal uren zon: 4 tot 10. Min. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal 90 procent. Voor vrijdag Aantal uren zon 4 tot 10. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max. temp.: van on geveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Aldus betreurde drs. H. H. Vogel, hoofd van de afdeling onderzoek voor de provinciale planologische dienst van Zeeland, tijdens een le zing op de contactdag van de federa tie voor vrouwelijke vrijwillige hulp verlening (FWH) in Zeeland, in de Prins van Oranje te Goes, de tijdens de troonrede afgekondigde reeks be zuinigingen voor Zeeland. „Het is niet in overeenstemming met de uitlatingen van regeringszijde dat het Westerscheldebekken ontwik keld moet worden dat men nu van dezelfde zijde de stimuleringsregelin gen opschort Dat zal voor de toe komst zeker gevolgen hebben", aldus de heer Vogel in zijn causerie over „Gemeentelijke herindeling en ruim telijke ordening in de provincie Zee land." Hij memoreerde dat er sinds de sti muleringsregeling werd ingevoerd, nogal wat gebeurd is in de Zeeuwse ontwikkelingsgebieden. Zo vertelde de planoloog dat sindsdien door de nieuwe bedrijven al ongeveer een miljard gulden geïnvesteerd is in Terneuzen en Vlissingens-Oost. Voor de ongeveer tachtig leden van de FWH ging de heer Vogel tij dens zijn lezing nog in op de historische ontwikkeling van de ruimtelijke ordening en gemeentelij ke herindeling. (Van een onzer verslaggevers) WERNHOUT-ANTWERPEN De Belgische douane houdt aan alle grenzen de komende weken intensie ve steekproefcontroles op frauduleus invoeren van goederen. De controles hebben tot gevolg dat het vrachtver keer ernstige stagnaties ondervindt bij de drukke grensposten. Het knooppunt Wernhout-Wuustwezel raakte gisteren overstelpt met wach tende vrachtautocombinaties. Door de groeiende reeksen vrachtwagens heeft nu ook het personenverkeer hinder van de controles. Volgens een woordvoerder van de opsporingsdienst van de Belgische douane is het de laatste maanden dui delijk geworden dat alle mogelijke soorten van valse aangiften van goe deren werden gedaan. „De zaak is heel simpel. Er was weinig controle aan de grens. Expe diteurs die goederen vervoerden, waarvoor geen teruggave van belas ting gold, deden alsof ze wel vracht hadden waarop de terugbetaling van kracht is. Op die manier is er veel misgegaan", aldus de woordvoerder. „Maandag en dinsdag zijn er een aantal door de mand gevallen. Nu zullen we bij verschillende firma's de boeken gaan controleren. De actie zal werk voor maanden geven". De Belgische minister van finan ciën heeft ondertussen laten weten dat de controles de normale afwikke ling van het grensverkeer tot een maximum moet garanderen. Er is sprake van dat de houding van de Belgische douaniers voort zou vloeien uit ontevredenheid onder het personeel. Het ministerie heeft dit tegengesproken. Er bestaat bij het personeel enige onrust over zijn toe komst, maar, volgens het ministerie, heeft dat met de huidige activiteiten niets te maken. (ADVERTENTIE) ginnekenweg 60, breda, tel.: 40896-45481 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Alle bejaarden en AWW-lrekkers krijgen een de zer dagen een vakantiegelduitkering van 3%. De gehuwde AOW-trekkers krijgen f 163,17 en de ongeliuwden f 114,95 Deze zeilde bedragen gelden voor de AAW-trekkers, die daar naast voor bepaalde categorieën kinderen wat extra's krijgen. De vakantiegelduitkering komt min of meer als mosterd na de maaltijd, maar betekent toch een verbetering ten opzichte van vorig jaar, omdat toen niet alle bejaarden vakantiegeld kregen. Volgend jaar zal in één keer 6<K vakantiegeld worden uitgekeerd van de AOW, zodat het geld ook gemakke Üjker voor vakantie besteed kan worden. zouden in december weer eenzelfde bedrag gekregen hebben. Dat wordt nu vervangen door de AOW-vakan- tiegelduitkering. Het gevolg is dat er op dat vakantiegeld van juni nog een kleine nabetaling volgt, zodat het va kantiegeld van de bijstandswet gelijk is aan de AOW-vakantiegelduitke- ring. Bij een vluchtige verkenning hoe het nu uit te keren vakantiegeld wordt gebruikt, blijkt b.v. in Dongen dat vele bejaarden dat niet meer aan vakantiegenoegens zullen en kunnen besteden. Het gold wordt gebruikt voor de aanschaf van kleding, cadeau tjes voor de kinderen, radiootjes, fietsen en dergelijke iaken. Natuur lijk wordt het ook gebruikt om de kinderen een bezoek te brengen. Dat gaat dan voornamelijk op voor die genen, die in een tehuis wonen. Gisteren bestond hier en daar enige onzekerheid bij enkele bejaardente huizen of het vakantiegeld door de gemeenten wel persoonlijk aan de bejpaarden zou worden overgedragen. De vraag was na melijk of dit vakantiegeld niet door de gemeenten ingehouden zou wor den, in die gevallen waarbij een be jaarde ook bijstand geniet. Het ging voornamelijk om de bejaarden die b.v. in een tehuis worden verpleegd en waarvan de AOW maar voor een gedeelte de verpleeg- en verzorgings- kosten dekt, zodat de gemeentelijke bijstand moet bijspringen. Volgens het ministerie van Sociale Zaken en het ministerie van Maat schappelijk Werk moet het vakantie geld aan de bejaarden worden gege ven en mag niet ingehouden worden of op de bijstandsuitkering worden ingekort. Elke bejaarde krijgt dus dit geld in handen om het naar eigen goeddunken te besteden. De directeuren van de sociale dien sten van de grote gemeenten van Bra bant en Zeeland hebben besloten in hun gemeenten voor te stellen het vakantiegeld gewoon uit te keren. Bovendien is besloten zoals ook het plan was van de ministeries met terugwerkende kracht het al eer der uitgekeerde vakantiegeld van de bijstandtrekkers wat op te trekken. Het gaat hier om diegenen, die naast de AOW nog geholpen worden door de bijstand (de rijksgroepregeling). Deze bijstandtrekkers hebben in juni f 102,vakantiegeld gekregen en In Hiilst blijkt dat de vakantieuit kering van volgend jaar (die in één keer komt) gebruikt zal worden, voor veel meer reisactiviteiten dan tot nog toe het geval was. De Hulster bejaar- denbond heeft voor volgend jaar een vierdaagse reis op het programma, waarvoor een overweldigende belang stelling bestaat. Daarnaast zijn er nog dagtrips. In voorbije jaren waren de reisactiviteiten tot een minimum be perkt. Het Comité Bejaardenreizen, dat met gemeentelijke subsidie werk te, is inmiddels opgeheven, omdat „het weinig zin heeft de gemeen schap te laten betalen nu de bejaar den zelf vakantiegeld krijgen". (ADVERTENTIE) 450 GR. VAN 99 («S VOOR 600 GR.' VAN 129 VOOR' (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Op pagina 1 van De Stem van dinsdag hebben we ten onrechte gemeld, dat de was serijen De Zoom en De Lelie in Ber gen op Zoom van de eenmalige rut- kering van 400 gulden dit jaar gelijk een loonsverhoging voor het vol gend jaar hebben gemaakt. Dit fou tieve bericht is ontstaan omdiat ons telefonisch foutieve informatie werd verstrekt door een persoon die voor gaf woordvoerder van dit bedrijf te zijn. (Van een onzer verslaggevers). TERNEUZEN De heer J. Oos terveld van de Stichting Streek- jeugdcentrale voor Zeeuwsch-Vlaan- deren is per 1 oktober a.s. benoemd tot directeur van de Robert Baelde- stichting in Utrecht, een instelling die een aantal club- en buurthuizen in beheer heeft. Vanavond (woens dag) is er op het vormingscentrum Hedenesse te Cadzand gelegenheid van de heer en mevrouw Oosterveld afscheid te nemen. EINDHOVEN Op 14 september j.I. is bij de toneelwerkgroep Pro loog te Eindhoven Jan Smeets in dienst getreden. Hij neemt de taak over van Albert van der Baan, soci aal pedagoog, wanneer die op 15 november naar de Nederlandse Stichting voor Kunstzinnige Vor ming vertrekt als theatermedewer ker. Jan Smeets komt van de Sociale Academie Breda, heeft stage gelo pen bij de NSKV en is intensief bezig geweest met het landelijk straattheatergebeuren. Bij Proloog zal hij het bemiddelende werk tus sen toneelgroep en de scholen voort zetten. Het is voor het werk van Proloog van wezenlijk belang dat de scholen i.e. d edocenten goed geïn formeerd zijn over de bedoelingen van het gezelschap en anderzijds, dat Proloog op de hoogte blijft van de ontwikkelingen binnen het on derwijs, met name op de scholen waarvoor de groep werkt. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Uit de kapiteins hut van de Deense sleepboot Brigitt Besk, die momenteel voor reparatie in de Sloehaven ligt, is van de vrouw van de kapitein voor vierduizend gulden aan juwelen gestolen. Te vens werd uit een andere hut een schrijfmachine en een radio ont vreemd. De gemeentelijke recherche heeft in samenwerking met de be- drijfspolitie voor de diefstal van de radio en de schrijfmachine A. S. S. afkomstig uit Rotterdam aangehou den. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Zeshonderd mi litairen oefenen van 21 tot en met 25 september in Zeeland. Onder hen zijn driehonderd Belgische para's, mari niers uit Doorn en manschappen van de genie uit Wezep. De Belgen en Nederlanders vechten niet tegen maar met elkaar. Alle militairen zijn ondergebracht in twee groepen, de blauwen en de groenen. De oefening verloopt, aldus de led- ding, geheel volgens plan. Al leek het er aanvankelijk op dat het pech- duiveltje de oefening Witte Raaf IV parten ging spelen. De Belgische pa ra's zouden maandagmiddag tussen vier en negen uur worden gedropt op het vliegveld van Haamstede. Maar door de harde wind werden zij over de weg naar Nederland vervoerd. De stemming tussen Belgen en Ne derlanders is opperbest. Van vijandi ge gevoelens tussen beide groepen was weinig te merken. We hoorden een kikvorsman van de groene groep een waarschuwing doorgeven voor hun collega's in de blauwe groep. „Pas op voor visnetten die onder wa ter liggen in de haven van Burgh- Sluis en de Sofiahaven." Als ze er in verstrikt raken dan verdrinken ze. De waarschuwing werd onmid dellijk aan het vijandelijke kamp overgebracht. Het enige parachutistentoestel dat 'aan de oefening deelneemt is afkom stig uit België, maar staat evenals de zes helikopters, de zes landingsvaar tuigen, de 25 rubberboten met bui tenboordmotor, de zeesleepboot Wambrau en het patrouillevaartuig Balder ter beschikking van beide groepen. De algehele leiding berust bij de majoor der mariniers A. G. Laurens, die gelegerd is in Haamste de. De groenen, te herkennen aan hun baretten, staan onder leiding van de Belgische kapitein Verstraete, ter wijl de blauwen (met helm) opere ren onder leiding van de majoor der mariniers P. de Rochemont. Over en weer wordt er druk gespioneerd. Er zijn dan ook al verscheidene gevan genen gemaakt, die echter zeer vreedzaam worden behandeld. Volgens majoor C. Nicolaas, de man die deze hele operatie gepland heeft, is Zeeland een bijzonder goed en moeilijk oefenterrein. Er worden tijdens zo'n oefening echter veel minder risico's gelopen dan in oor logstijd. „Toch proberen wij de wer kelijkheid zoveel mogelijk te bena deren", vertelt hij. Dit is de Noordstraat te Hoek voor 1900. HOEK In het Zeeuwsch- Vlaamse Hoek is nog veel bewaard gebleven dat herinnert aan de tijd dat het dorp hoofdzakelijk werd bewoond door landbouwers. Hoe wel de nieuwbouw er volop kans heeft gekregen zich te ontplooien hebben veel oude straten en hui zen de tand des tijds kunnen weerstaan. Voordat Hoek ontstond waren de Koudenpolder en de Loven- polder er al. Deze polders behoor den bij Vremdijke, een dorp dat in 1601 bij een overstroming voorgoed van de kaart was ge spoeld. De bewoners vluchtten naar het hoger gelegen Maurits- fort. Sinds vijftien november 1600 werd er wegens de slechte toe stand van het dorp Vremdijke al kerk gehouden in de schuur van ouderling de Keyser. Dit duurde tot 1608 in welk jaar een kerk werd gebouwd op het dorp Iloek. De klok van het dorp Vremdijke werd in de kerk van Hoek gehan gen. De klok droeg als opschrift „Maria heet ick en sal bevrië'n de arme sondaeren t' allen tien ghe- goten in 't jaar O.H. 1503". Op 22 oktober 1798 werd de klok door onbekenden geklept. Om deze re den haalden de Fransen de klok uit de toren. Tijdens het vervoer moet de klok op de slikkerige weg van de binnendijk van de kipkar zijn ge vallen. Vandaar het gezegde „Den Oek is van de karre geval len". In de twintiger jaren van 1900 bezat Hoek een rijwielfabriek waar ongeveer vijftig man werkte. Na de opheffing van de fabriek vertrokken deze mensen naar Middelburg. Bovenstaande gegevens zijn ont leend aan het interessante boek dat de heer J. L. Plateeuw over Hoek heeft geschreven. De St.-Hubertusstraat in Hoek op dit moment. AXEL Liften bestond reeds in de vorige eeuw. De wekelijke Axelse markt zaterdag had in de vorige eeuw een heel ander aan zien dan tegenwoordig. Het pleintje voor het stadhuis heet Markt maar het is nooit een waardig drager van zijn naam geweest. Een verzamelplaats van marktbezoekers is het nooit ge weest. Dit ondanks pogingen van het gemeentebestuur. Het werd tenslotte een parkeerterreintje. Op het kruispunt waar de Noord straat aan de ene zijde door een straatje verbinding heeft met de Kerkdreef en aan de andere zijde door een straatje met de zgn Markt stonden er op de hoeken drie cafés. Op dat kruispunt kwamen voor de eerste wereld oorlog alle boeren uit de verre omtrek bijeen om, met mede- brenging van een monster, hun landbouwprodukten te verkopen aan kooplustige handelaren en fa brikanten die hiervoor van hein de en ver, ook uit het buitenland, de markt van Axel bezochten. Van liever lede werden er en kele markttentjes in het verloop van de Noordstraat geplaatst die ook goed werden bezocht. Dit tot ongenoegen van het gemeentebe stuur, dat liever zag dat deze tentjes op de Markt werden op gesteld. Er werden pogingen in het werk gesteld de bezoekers te bewegen om zich naar het Markt pleintje voor het stadhuis te be geven waar de markttentjes wer den opgesteld. Dit werd echter een totale mislukking. Noodgedwongen werden de tentjes in de Noordstraat niet weggelaten. Op stel en sprong waren de marktbezoekers weer present. Weldra werd de hele Noordstraat in beslag genomen. momenteel is daar ook de Molen straat bijgekomen plus de Tuin straat en de straat langs het grote parkeerterrein. Steeds meer kooplustigen-, grotendeels Belgen, bezoeken nu de markt. Maar nu terug naai' 1900 voor het verhaal over de lift. De boeren reden met paard en keu rig opgepoetste tilbury's naar de Markt. Een boer van Zuiddorpe, Guust genaamd, stond bekend als ie mand die er op uit was om door een van zijn collega's te worden medegenomen. Hij vertrok der halve, komende, vanuit de verste hoek van Zuiddorpe, tijdig te voet naar de Markt steeds met de hoop een lift te krijgen. Op zeke re keer verkoekt hij zijn vriend Aimé. -zoon van de burgemeester en later ook burgemeester, naar de Markt mee te mogen rijden. Aimé was er op belust om Guust, die nogal praatziek was, eens beet te nemen en zei „Goed stap maar in maar op voorwaarde dat ge niet iets verteld wat ik al weet". „Aangenomen" zei Guust, „ik zal mijn bes' doen". Aimé sprak met opzet zelf geen woord zodat Guust het eerst met een gesprek uit de hoek moest komen. Een langdurige stilte volgde. Guust die dacht dat het onverdragelijke zwijgen Ai mé zou gaan vervelen, vergat een ogenblik de gestelde voorwaarde, verbrak halverwege het stilzwij gen en zei: „Aimé 't is mooi weer vandaag hè" „Dat weet ik even goed als gij, d'r uit en gauw ook" Aimé voegde de daad bij het woord, stopte en dwong de beduusde Guust uit te stap pen. Of Guust nog een tweede lift gekregen heeft en zich de wijze les ter harte heeft geno men. vertelt de geschiedenis niet.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3