Vakcentrales en Roolvink op weg naar vrede Golda en Richard AL MEER DAN IN JORDANIË Zesde vloot stoomt op met mariniers Wildwest jacht schrikt Graauw op Officier van justitie doet uitval naar artsen W.-Brabant RADIO DE KOOK Zomerse dagen Geen hinder of vervuiling door Total Bouw krijgt f 400ook uitkering ambtenaren de MUL Gas- verwarming ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 25e Jaargang No. 6350 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem SER BRENGT LOONOVERLEG VEER OP GANG DEN HAAG. - Het is te verwachten dat NKV en NVV spoedig weer aan het centrale loon overleg zullen deelnemen. saucijzebroodjes «MKBAItKBffl. IN PRINCIPE OOK ƒ400 KABINET OVER %J)EGEBIED Nederlanders ANDERE NORMEN BIJ BLOEDPROEF Formulier Prof. dr. L. Klaassen: „Plaats tweede luchthaven nationaal bekijken" Dode bij ongeval in Scharendijke W DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. VRUE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels, advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uiir. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.ni. 11 uur. (Van onze parlementaire redactie) Een jaar lang hebben zjj dat geweigerd, uit protest tegen de te grote bevoegdheden die in de vrije loonpolitiek aan minister Roolvink (so ciale zaken) waren toegekend. De Sociaal Economische Raad (SER) heeft gisteren een andere oplossing voor de vete tussen enerzijds min. Roolvink en anderzijds NVV en NKV gevonden. De SER heeft namelijk laten weten dat hij eerst minister Roolvink advies wil uitbrengen over de werking van de hele loonwet, alvorens zou worden geadviseerd over de toepassing van artikel 10 van die wet, op grond waar van de lonen tijdelijk kunnen worden „bevroren". Intussen krijgen in totaal ongeveer 700.000 werknemers, dat is eenderde van de beroepsbevolking, de 400 in een of andere vorm uitgekeerd, nu gisteren ook de werkgevers en werk nemers in de bouwnijverheid het eens zijn geworden over een uitke ring ineens. Bouwvakarbeiders van 21 jaar en ouder krijgen f400. Dege nen, die 15, 16 en 17 jaar oud zijn, krijgen ƒ200; 18-, 19- en 20-jarigen 300 ineens. Het bedrag zal in twee keer worden uitbetaald. In de bouw werken momenteel nog 300.000 man. Dit betekent, aldus de voorzitter raad van bestuur bouw bedrijf, ir. H. D. Prins, dat de bouw ondernemers met sociale lasten mee, een bedrag van f 150 miljoen op ta fel moeten leggen voor deze inko mensverbetering 1970. Het communiqué vermeldt verder, dat de werknemersorganisaties hun leden zullen oproepen het werk a.s. maandag op de normale wijze te her vatten. Werkgevers en werknemers hebben geen afspraak gemaakt over de stakingsuren. De SER heeft ruimte geschapen voor een oplossing van het conflict door het standpunt in te nemen dat eerst over de loonwet zelf, en dus over het schrappen van artikel 8, en dan pas over een eventuele loon- pauze zal worden geadviseerd. Op basis daarvan heeft ook NVV-voorzit- ter Kloos een gebaar willen maken en laten weten dat het NVV nu toch wil meewerken aan de advisering over een eventuele loonpauze per 1 januari. Te verwachten is dat de SER met spoed de adviesaanvrage over de loonwet zal behandelen en zal ad viseren artikel 8 te schrappen. Mi nister Roolvink zal dat advies dan overnemen en dan met spoed wets voorstellen op basis van het SER- advies bij de Tweede Kamer indie. nen. Dan is de ruzie tussen hem en NVV en NKV uit de wereld gehol pen. De vakcentrales zullen dan weer alle drie aan het centrale loonoverleg deelnemen en ook weer met minister Roolvink aan een tafel willen zitten. Daarna volgt dan (men verwacht in november pas) het SER-advies over een eventuele loonpauze, welke ad vies zich waarschijnlijk in overwe gende mate tegen zo'n loonpauze zal uitspreken. (ADVERTENTIES) Warme ■EN BEGRIP VOOS Mant gasfitte* straatM IUZEN Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Het kabinet is gisteren met die vijf centrales van overheidspersoneel van mening dat de ambtenaren volgens het z.g. trendbeleid in aanmerking komen voor een uitkering in 1970. De staatssecretaris van Binnen landse Zaken, mr. C. van Veen, zal het beraad in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken voortzetten, zodra meer inzicht is verkregen over aard en omvang van de maatregelen die op dit gebied in het bedrijfsleven zijn getroffen. De principe-uitspraak van het kabinet viel gisteren op het ka binetsberaad. Het overheidspersoneel, waarop het overleg der centrale commissie en het trendbeleid betrekking heb ben, omvat naar schatting een kleine zeshonderdduizend ambtenaren. Naast de werknemers en werk neemsters bij de ministeries, onge veer 152.000, komen daarbij het on derwijzend personeel, de ambtenaren van rijk, provincies en gemeenten. De federatie van werkgeversorga nisaties in de metaalnijverheid (klein-metaal) heeft gisteren de eis inzake de 400,van de hand ge wezen. Het tegenvoorstel van de werkgevers, te weten een loonsver hoging van drie procent per 1 okto ber a.s., is door de vakbonden niet geaccepteerd. Het gaat in de metaalnijverheid om acht bedrijfstakken met in totaal 150.000 werknemers. Verder zijn uitkeringen van ƒ400 toegezegd aan die grondbaggeraars, in de voedings- en genotmiddelenin dustrie, in de suikerwerk- en choco- ladeverwerkende industrie, bij enke le drukkerijen, zoals de 'N.V. Diep- drukkerij Etten en de Ned. Diep- drukinrichtimg in Deventer. In de zuivelindustrie wordt ƒ200 plus een bruto toeslag van 8 per week uitge keerd. In dé suikerverwerkende in dustrie wordt ƒ225 betaald, in de vleeswarenindustrie 200 plus een loonsverhoging per 1 okt. as. Onge veer eenzelfde regeling is getroffen in het bakkersbedrijf. De pluimvee slachterijen geven 300. De vakbonden in de industriële sector hebben een reeks akkoorden bereikt over een extra uitkering in allerlei variaties, aldus de katholieke bond Smt-Wiilibrordus. Het betreft de betanwarenindustrie, Heineken- Amstel, Koudijs mengvoederfabrie ken in Den Bosch, Cyanamid in het Botlekgebied, IFF (smaakstoffen) in Tilburg en Hilversum, Perfecta in Goes, Arufa (rubber) in Arnhem, Gekro in Schiedam, ICA op Rozen burg, Nefa Bouwplaten in Boxtel en Tiofine op Rozenburg. De werkgevers in de groenten- en fruitindustrie (15.000 werknemers) en de drankindustrie (ruim 8000 werknemers) hebben zich inmiddels bereid verklaard tot een gesprek over de extra uitkering tot 400, DEZE tweede septemberhelft is duidelijk met betre voornemens bezield dan de depressierijke eerste helft. Na woensdag, toen in een groot deel van ons land meer dan dertig milimeter re gen viel, heeft zich snel een hogedrukgebied boven west- en midden-Europa ontwikkeld. Hierin komt stabiel zonnig weer voor. Een zwakke zuidelijke wind voert vrij warme lucht aan, waarbij de temperatuur in onze omgeving tot 21 a 24 gra den stijgt. In de nacht vormt zich plaat selijk mist die echter in de morgenuren snel weer oplost. In de tweede septemberhelft komt het vooral in Brabant af en toe nog tot een echte zomerse dag van 25 graden. Deze kans is de komende dagen aanwezig want het stabiele weer zal ook na zondag nog aanhouden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is van oordcel dat de toekomstige vestiging van de olieraffinaderij Total in het Zeeuwse Sloegebied past zowel in 't regionaal industrialisatiebeleid, het ruimtelijk beleid als in het zeeha- venbeleid. Dat hebben de ministers Nelissen (Economische Zaken), Schut (Ruimtelijke Ordening) en staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid) geantwoord op schriftelij ke vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Lek (PSP). Er behoeft volgens het kabinet geen enkele verontrusting te bestaan over de vraag of voldoende maatre gelen zullen worden getroffen ter voorkoming en beperking van ver ontreiniging, nevelvorming, geluids- en trillingshinder, alsmede ter bevor dering van een verantwoorde verwij dering en verwerking van afvalstof fen. De hinderwet zal uitputtend wor den toegepast. Aan Total is de ver plichting opgelegd zich te houden aan de milieuhygiënische eisen, al dus het antwoord van het kabinet. De vestiging past in het geheel vam infrastructurele voorzieningen in het industriegebied Vlissingen- Oost. Het is niet de bedoeling van het kabinet de Tweede Kamer te raad plegen inzake het tracé van de pijp leiding. Er worden voldoende waar borgen geschapen dat met de belan gen van alle betrokkenen rekening wordt gehouden, aldus het kabinet in zijn antwoord. De Israëlische eerste minister Golda Meir, die op bezoek is in de V.S., hier in gesprek met de Amerikaanse president Richard Nixon, over de situatie in het Midden-Oosten. (Van onze redactie buitenland) AMMAN/GENèVE. Het reeds meer dan twee dagen durende bloedbad in Jordanië schijnt nu al een dramatisch aantal slachtoffers te hebben gemaakt. Volgens in Beiroet binnengekomen berichten zou het aantal gesneuvelden reeds meer dan duizend bedragen. In de stra ten van Amman en onder de puinhopen liggen volgens de Palestijnse Rode Halve Maan (Roode Kruis) honderden gewonden te sterven. Er is nagenoeg geen medische hulp. Artsen en verplegend personeel kun nen praktische nergens komen vanwege de voortdurende gevechten. Volgens de laatste berichten gaat de opmars van het Jordaansse leger gestaag door en wordt de strijd der commando's steeds wanhopiger, maar daarom niet minder fel. (Zie hierover pagina 5) De Verenigde Staten zijn inmid dels begonnen schepen van de zesde vloot, troepen en vliegtuigen naar het oostelijk gebied van de Middel landse Zee te brengen om, aldus het Pentagon, een mogelijke evacuatie van vluchtelingen uit Jordanië te on dersteunen. Ook zou in de loop van de dag het helikopter-vliegdekschip Guam met een extra-versterking van elfhonderd mariniers uit de haven van Morehead City, in Noord-Carojina, vertrekken De zesde vloot beschikt normaal over vijftienhonderd mariniers. Amerikaanse functionarissen ga ven te kennen dat twee aanvals- vliegdeksehepen van de zesde vloot de Saratoga en de Independence naar het oostelijke gedeelte van de Middellandse Zee zijn gedirigeerd. Het vlaggeschip van de zesde vloot, de met geleide raketten bewapende kruiser Springfield, vertrok donder dag uit zijn thuishaven in het Itali aanse Gaeta naar een positie in de buurt van Jordanië. De Britse troepen op Cyprus zijn in verband met de toestand in Jor danië in staat van paraatheid ge bracht. In Amerikaanse regeringskringen verluidt dat nog geen beslissing is genomen over militair optreden om het regime van koning Hoessein in Jordanië te helpen. Uit Den Haag wordt gemeld dat zich in Amman zes Nederlanders be vinden, die de laatste dagen van de Nederlandse regering het advies heb ben gekregen het land te verlaten. Hiertoe worden samen met Engeland de mogelijkheden bekeken. Onder de zes bevinden zich twee journalisten. Dit heeft premier De Jong gister avond medegedeeld. Het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren vijftig sets bloedplas- ma naar Genève gestuurd voor me dische hulp aan gewonde burgers in Jordanië. De Rode halve maan van Jordanië heeft aan het internationale comité van het Rode Kruis dringend om bloedplasma verzocht. Aangezien het vliegveld van Amman op het ogenblik is gesloten, gaat de Neder landse zending in eerste instantie naar Genève. (Van een onzer verslag gevers) GRAAUW De bewo ners van Graauw zullen zich de dag van gisteren, toen politieauto's met loei ende sirenes het zo rustige dorp kwamen binnen stui ven, nog lang heugen. De Hulsterse politie heeft ech ter, in samenwerking met de verkeerspolitie, een bij zonder goede vangst ge daan. Om half twee kwam bij de politie te Hulst een te lefonische oproep binnen van de echtgenote van ca féhouder E. Thuye te Ka- pellebrug, die meldde dat een vreemde cafébezoeker kans had gezien uit de jas van haar man een porte feuille (waar ƒ120 in zat) gestolen had, in zijn auto was gesprongen en in vol le vaart richting Hulst was gereden. De heer Thuye was eveneens vliegensvlug in zijn auto gesprongen en zette de achtervolging in. De politie trok er onmid dellijk op uit richting Perkpolder, omdat zij meende dat de dief wel naar de boot zou rijden. Onderweg kreeg zij echter te horen dat hij waar schijnlijk richting Graauw was gereden. De rijksverkeerspolitie, die juist dienst deed aan „Het Jagertje", verleende assistentie en gezamenlijk werd naar Graauw gere den, waar de bewoners op het geloei van de autosire nes met verschrikte ge zichten naar buiten kwa men. De dief had zich vast- gereden in een doodlopend straatje, zodat de politie weinig moeite had hem te arresteren. Het bleek de 25-jarige P. C. de D. uit IJmuiden te zijn, die in een Duitse auto reed, gestolen in Saarbrücken. Eerder had hij in Vaals ingebroken en daar de sleutels gevonden van de auto van de bewoner van dat huis. Met die auto had hij eerst in Frankrijk ge zworven, maar toen hij daar op een autoweg toi moest betalen en geen geld had, keerde hij terug naar Parijs en vandaar naar Duitsland. Tenslotte had hij, na be zoeken aan Koblenz en Karlsrühe, de Duitse auto in Saarbrücken ont vreemd. Reeds gisteren kreeg de Hulsterse politie diverse telefoontjes van de politie uit o.m. Beverwijk en IJmuiden, waar de man eveneens inbraken heeft gepleegd. De man wordt a.s. dins dag voor de officier van justitie te Middelburg ge leid. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase officier van justitie mr. M. G. Kooper- berg heeft gisteren een uitval ge daan naar Westbrabantse artsen, die worden ingeschakeld bij het afnemen van een bloedproef. Mr. Kooperberg werkt sedert enkele maanden als „invaller" bij het parket van de Bredase rechtbank. Hij zei tot de conclusie te zijn gekomen dat die artsen niet op de voorgeschreven manier de mate van het onder invloed zijn van een weggebruiker vaststellen. Tijdens de zitting van de poli tierechter merkte hij op: „De artsen in deze streek doen hun waarnemingen in andere zin dan door ons wordt bedoeld. Ze wer ken naar eigen inzicht, niet feite lijk", aldus de officier van justi tie. Zijn opmerking kreeg gisteren wel reliëf: van de twintig zaken die voor de politierechter dienden, waren er niet minder dan elf op verdenking van het rijden onder invloed van alcohol: het beruchte artikel 26 WVW. De vastgestelde alcoholpromil lages logen er in sommige zaken niet om. Een record sloeg J. P. K. uit Halsteren, die het had gepres teerd in een auto te rijden, terwijl hfj een promillage alcohol van 2,95 in het bloed had. Een per centage van 0,8 wordt Overal zon der pardon als de limiet gezien. De officier sprak in dit geval dan ook van „een excessief hoog" pro millage. Na de zitting hebben wij hem om een nadere toelichting op zijn uitspraak gevraagd. Het nemen van de bloedproef zelf geeft geen moeilijkheden, aldus mr. Kooper berg. Wèi het formulier, waarop de arts allerlei waarnemingen moet vastleggen. „Waarnemingen die de politie ook doet. Maar het valt me in de korte tijd dat ik hier ben herhaaldelijk op, dat de artsen andere normen, waarschijn lijk medische, aanleggen die af wijken van die, welke de politie een half uur tevoren ook heeft gehanteerd. De waarnemingen lo pen zeer aanzienlijk uiteen. Het zijn erge verschillen", aldus mr. Kooperberg. De officier van justitie geeft als voorbeeld dat een politieman rapporteert dat iemands spraak belemmerd is, dat hij een wanke lende gang heeft. De arts zegt dan dat hij normaal sprak en goed kon lopen. Dat is toch op merkelijk?". ,Mr. Kooperberg heeft ervaring op dit gebied in diverse andere streken. Was de rapportering door artsen elders beter? „Meer in overeenstemming met die van de politie. Er was wel eens ver schil in gradatie, maar hier valt een uitgesproken zwart-wit-te- genstelling op. Bij herhaling. Daar moet een verklaring voor zijn. Ik heb haar nog niet gevonden. Je gaat natuurlijk een dokter niet oproepen, die heeft wel wat an ders te doen", aldus officier van jnstitie mr. Kooperberg, die er aan toevoegde dat de situatie „niet erg bevredigend" is. Het is volgens hem niet zo dat de politie al te pessimistische waarnemingen zou noteren. Mr. Kooperberg hoeft dat niet. „Er trouw te denken. „De artsen hier denken er misschien wat ruimer over. Ik weet het niet, want ik ken ze niet". Kunnen de zo sterk verschillende inzichten niet tot verwarring leiden bij de beoorde ling van een zaak? Volgens mr. Kooperberg heeft dat niet. „Er zijn genoeg bewijsmiddelen,* zo dat men van een der bewijsmid delen kan afzien. Men kan dan zeggen de verklaring van de po litie wordt door zoveel andere ondersteund dat ik geen gebruik maak van de verklaring van de dokter. Moeilijkheden geeft het niet, maak ik zou het plezieriger vinden als je de indruk krijgt dat de opgave van de dokter overeen komt met de andere", aldus mr. Kooperberg. (Van een onzer verslaggevers) STEENBERGEN Prof. dr. L. Klaassen, president-directeur van het Nederlands Economisch- Instituut (N.E.I.) heeft gistermiddag in Steen bergen gepleit voor een nationale in plaats van een regionale aanpak van de vraag waar een tweede in ternationale luchthaven moet ko men. Zoals gemeld heeft het NEI het gebied bij Steenbergen aangewezen als de beste plaats voor zo'n lucht haven. Prof. Klaassen stelde ddt tij dens een studiebijeenkomst van de regio's Roosendaal en Bergen op Zoom. Hij verklaarde, diat er bij de plaats bepaling drie factoren tegen elkaar zijn afgewogen: de overlast door het vliegtuig, de reistijden en de reis kosten van de reizigers en de inves teringskosten. Prof. Klaassen zei, dat er om vliegtechnische redenen wei nig plaatsen in Nederland zijn, die voor een tweede internationale lucht haven in aanmerking komen. Hij gaf toe, dat de meningen over het wel of niet accepteren van een dergelijk vliegveld van individu tot individu kunnen verschillen, van daar dat hij pleitte voor een nationa le aanpak. SCHARENDIJKE (ANP) Op de Elkerzeeseweg in Scharendijke (Middenschouwen) is gisterochtend vroeg een personenbusje met twee inzittenden door onverklaarbare oor zaak van de weg geraakt. Het busje schoot circa dertig me ter door de berm alvorens tegen een brugleuning tot stilstand te komen. De 52-jarige P. de Glopper uit Scha rendijke kwam hierbij om het le ven. Hij zat naast de bestuurder, die er met lichte verwondingen afkwam. (ADVERTENTIES) Voorstellingen: 1030(beh.2O.)-12.30-1330-15.00-1630-1730OK1 UEUVEHAVEN (bij Metro-station Beus) Tel: (010) 114287 G

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1