Modeshow van Modes Casteel Delta-bouwvakkers gaan over tot verrassingsacties „Veilig Verkeer" ook in Schoondijke St.-Hubertusgroep Terneuzen krijgt nieuw onderkomen PLATGAANOP TOPDAGEN Eerste doel: oversteekplaats voetgangers Aan- en verkopen grond in Terneuzense raad Bestemmingsplan voor huisvesting bejaarden in Zaamslag Doel bereikt Zwartwit en aubergine favoriete kleuren Ds. Van Ravenswaay 25 jaar predikant Commissies Uitkeringen Andere stakingen Raad Terneuzen over r.-k. school TONEELVOOR SCHOOLJEUGD Ho o er beroep in bouwkwestie Voorstellen tot aanbestedingen in raad Golden American - groot van smaak en zo zniver als gond! Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE. De heer W. Gijzeis (24) te Schoondijke heeft het initiatief genomen tot de op richting van een plaatselijke afde ling van de Bond voor Veilig Ver keer. Er ontbreken nog maar en kele personen om het verplichte ledental van 50 vol te maken. Aan leiding tot de oprichting van de vereniging is de toenemende ver keersdrukte in Schoondijke. Deze verkeersstroom was in het re cente verleden oorzaak van ernstige ongevallen op de weg, waarvan enke le met dodelijke afloop. In het bijzon der wordt de situatie naar de mening van de heer Gijzeis steeds gevaarlij ker in de Dorpsstraat, waar in de on middellijke omgeving drie lagere scholen en twee kleuterscholen staan. Het eerste doel dat de nieuwe afde ling van de Bond Voor Veilig Ver keer voor ogen staat, is de aanleg van een duidelijk waarneembare over steekplaats voor voetgangers aan de Dorpsstraat. Nieuwe leden kunnen zich aanmel den bij de heer W. Gijzeis, Lange He renstraat 14 in Schoondijke. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Xn de openbare raadsvergadering van donderdag 24 september zal het college van b. en w. de Terneuzense raad verschillen de voorstellen doen met betrekking tot grondverkopen en uit te voeren bouwwerken. Op de eerste plaats zal worden gevraagd de voorstellen goed te keuren tot aamkoop van het pand Javastraat 34 en het pand Dek- kersüraat 22, teneinde verdere uitvoe ring te kunnen geven aan de sane ringsplannen Java en Zuid. Voorts zal een aanvraag worden behandeld van de handelmaatschap pij Temeuzen tot verkoop van per celen grond (14.454 vierkante meter) gelegen tussen de Fahrenheitstraat, Newtonstraat, Lorenitzlaan en Van der Waalstraat voor de bouw van 81 woningen en 16 garages, de grond prijzen belopen in totaal ruim 505.000 gulden. De woningbouwvereniging Terneu- zen is van plan in Sluiskil in het ex ploitatieplan Sluiskil twaalf bejaar den-woningwetwoningen te bouwen. Hiertoe is ongeveer 2313 vierkante meter grond nodig voor een bedrag van ruim 34.000. De voormalige gemeente Hoek heeft aan het architectenbureau Bak ker n.v. te Dordrecht in het exploita tieplan Lovenpolder percelen grond verkocht voor de bouw van in totaal 79 woningen. De bouwplannen van 55 woningen kunnen geen doorgang vinden, zo heeft dit architectenbu reau het gemeentebestuur doen we ten, en verzoekt daarom deze grond terug te kopen. B. en w. hebben daartegen geen bezwaar, omdat deze vrijkomende grond nu benut kan worden voor andere woningbouw plannen. (Van onze correspondent) TERNEllZEN In de voormalige gemeente Zaamslag is in opdracht van het toenmalige college van b. en w. een bestemmingsplan ontworpen voor een gebied ten zuid-westen van de kem Zaamslag, aansluitend op de bebouwde kom. Het plan is hoofdza kelijk opgesteld om de bouw van een nieuw bejaardentehuis en be jaardenwoningen mogelijk te maken. De Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningstichting te Kloosterzande, wil eind van dit jaar beginnen met de bouw van 28 bejaardenwoningen. Dit bestuur is van plan te Zaam slag aan de Van Heetveldestraat de Koepoortstraat respectievelijk 8 en 10 woningen te bouwen en verzoekt het gemeentebestuur van Terneuzen daarvoor de benodigde jaarlijkse bijdragen te verstrekken. Onder intrekking van een desbe treffend vorige besluit wil het colle ge van b. en w. de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwver eniging te Kloosterzande een bijdra ge verlenen voor het bouwen van 12 woningwetwoningen. Deze bijdrage bestaat uit f 43.871,- voor het bouw terrein en f 401-360,- voor de wonin gen. „Met de steeds grotere drukte in Schoondijke moeten we het verkeer toch veilig zien te houden. Vandaar ons initiatief", zegt de heer W. Gij zeis. DE HEER W. ROOD (45), katholiek priester en tweede secretaris van de Nederlandse bisschoppenconferentie, promoveert 22 september tot doctor in de godgeleerdheid op een proef schrift over de Moravische bisschop van de Evangelische Broederge meente en pedagoog Jan Comenius. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Terwijl werkgevers en vakbonden in de bouwnijverheid onderhan delingen over de uitkering van 400 hervatten, zullen naar schatting een kleine honderd bouwvakkers op Walcheren op onverwachte momenten schoten voor de boeg van de wederpartij afvuren. Gisteren hebben de personeelsleden van het bouwbedrijf Delta op twee of drie werken in Vlissingen en Middelburg besloten om over te gaan tot „prik-stakin- gen". Deze bouwvakkers, werkzaam op twee hoogbouw projecten van Delta, respectie velijk in Middelburg-Zuid en aan de Vlissingse Boulevard, die vermoedelijk bijval zullen krijgen van 35 bouwvakkers die in Middelburg bij de laag bouw van Delta betrokken zijn, zullen in de komende tijd op onaangekondigde dagen het werk neerleggen. Het besluit hiertoe viel gisteren tijdens een drukbezochte vergade ring in „De Gouden Poorte" te Mid delburg, waar als vakbondsvertegen woordigers de heren P. Onderyk (CNV) en J. Hekhuis (NVV) het woord voerden. Zij deelden mee, dat na de uitspraak in kort geding, aan gespannen door de werkgevers in het bouwbedrijf, een hervatting van de onderhandelingen tussen werkge vers en werknemers te verwachten is. Uiterlijk maandag a.s. kunnen er resultaten bekend zijn. Het feit, dat het kort geding in het voordeel van de bonnden is uitgevallen, alsmede het besluit om de onderhandelingen te hervatten, werden winstpunten voor de werknemers genoemd. Een krappe meerderheid van de aaiuvezijge Delta-werknemers wilden gisteren mete.en maar tot een volle dige staking tot maandag a.s. over gaan. Doch nadat de bondsbestuur- ders hadden verklaard dat het pri mair gestelde doel (hervatting van (Van onze correspondente) TERNEUZEN. De komende winter zullen de favoriete kleu ren in de dameskleding zwart, wit en aubergine zijn, met daar naast bruin en beige. De model len zijn eenvoudig, in vele ge vallen geaccentueerd door een brede ceintuur met gesp. Dit bleek tijdens een modeshow, die Modes Casteel uit Terneuzen hield in Hotel Rotterdam. De show, die door ruim 200 dames werd bij gewoond, blonk uit door modellen van geraffineerde eenvoud en prach tige stoffen. Een vijftal mannequins toonde de nieuwe wintercollectie, waarbij opviel, dat er rekening mee gehouden is, dat niet alle dames deze whiter onmiddellijk in midi of maxi gekleed wensen te gaan. Er werden namelijk mantels en japon nen geshowd, die tot op de knie of net iets daaronder vielen. Pantalons met mantel, japonnen met mantel, mantelcostumes, jumpsuites met kortere of langere vesten, broekpak- ken en cocktailjaponnen werden met veel gratie door de mannequins ge toond. Opvallend is het gebruik bij man tels en ma-ntelcostumes van cein tuurs met zeer grote metalen gesp, geheel metalen brede ceintuurs en ceintuurs van kreuklakleer. De vele verwerkingsmogelijkheden van jer sey van Bleyle ontlakten bewonde rende reacties van het publiek. Mo des Casteel vertegenwoordigde op defce show verder de huizen Wibor, Saint Joseph, Kuber en Ariston, een nieuw Parijs huis, waarvan we, al dus de lady-speaker, nog veel zullen horen- Bovendien de groep Jac. 99, een groep jonige Franse ontwerpers die speciaal meer jeugdige modellen ontwerpt. Deze groep brengt onder meer maxi- en midirokken met een lange ritssluiting van voren, die zo wel van onderaf als van bovenaf geopend kan worden. Met het tonen van cocktailjaponnen van zwarte jersey, zilver grijs lurex jersey, lu- rex jersey in slangenmotief en don ker pasars fluweel, werd deze show besloten. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Ds. J. C. van Ra venswaay, predikant van de Gere formeerde Gemeente te Arnhem, vierde 16 september zijn 25-jarige ambtsjubileum. Ds. Van Ravenswaay werd 4 februari 1908 te Heiligen- haus in Duitsland geboren. Hij stu deerde aan de Theologische Hoge school te Apeldoorn en werd 16 september 1945 bevestigd als pre- didkant van de Chr. Gereformeerde Kerk van Zaamslag. Zes jaar later nam hij het beroep aan naar 's- Gravenhage-Scheveningen. Sedert mei 1966 is hij predikant in Arn hem, eerst nog van de Chr. Gerefor meerde Kerk, maar sinds ongeveer een jaar van de Gereformeerde Ge meente. Begin 1969 kwam hij name lijk in conflict met de kerkeraad van de Chr. Gereformeerde Kerk, wat tot een breuk leidde. Enige tijd later ging ds. Van Ravenswaay over naar de Gereformeerde Gemeente. het gesprek) was bereikt en dat er bij een eventueel teleurstellend re sultaat van de onderhandelingen volgende week beslist massaal zal worden gestaakt, besloot men over te gaan tot de veel effectievere prikstakingen. Voor elk bouwwerk dat bij deze actie betrokken zal zijn, wordt een commissie gevormd die op de och tend van de dagen waarop zal wor den gestaakt, na overleg met de bonden, het stakingsparool uitgeeft. Bij voorkeur worden hiervoor dagen gekozen waarop het „platgaan" van een object de meeste bedrijfsschade veroorzaakt, zoals het geval kan zijn op dagen dat er beton moet worden gestort. De directie van bouwbedrijf Delta heeft, naar districtsbestuurder On- derwijk meedeelde, eerde verklaard d;at het bedrijf niet tot de uitke ring van de f 400,- zal overgaan. „Als er een landelijke formule wordt gevonden, zullen wij echter de eerste zijn die uitbetalen", zei de Delta-directe. Dit standpunt van de directie heeft de werknemers doen besluiten tot actie. Dat zij niet voor een sta king van enkele dagen achtereen besloten hebben, vindt ondermeer zijn reden in het feit, dat bij het langdurig platgaan van een werk, de aannemers wellicht geleend perso neel zullen inschakelen. Bij priksta- kinigen van elkens een dag gaat dat nauwelijks. De penningmeester van de bouw vakbonden op Walcheren hebben in middels opdracht gekregen aan de stakers vastgestelde uitkeringen te doen. Ongeorganiseerden krijgen geen geld uit de weerstandskassen. Door de bonden zal een vordering op achterstallig loon tegen de werk gevers worden ingesteld. Bij toewij zing van de vordering krijgen de ongeorganiseerden uiteraard hun stakingsdagen ook uitbetaald. Gisteren lagen de hoogbouwopjec- ten van „Delta" op Walcheren stil, m verband met de vergadering in „De Gouden Poorte". Dinsdagmid dag en gisteren werd door het per soneel van bouwbedrijf Maco, dat bezig is met de bouw van een 'rust huis in Veree, gestaakt. Het ging hier om 25 man, De ^bouwonderne ming „Euram", die bezig is met de uitbreiding van het Vlissingse zie kenhuis Bethesda, heeft maandag en dinsdag een staking beleefd. Ver wacht werd, dat bij een uitblijven van een onderhandelingsresultaat ook de schilders op Walcheren het werk zullen neerleggen, evenals de stukadoors. In de industriële sector in Zeeland werden gisteren geen stakingsacties gemeld. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de openbare raadsvergadering van donderdag 24 september zullen b. en w. van Ter neuzen de raad voorstellen goedkeu ring te verlenen voor het plan van de- stichting katholiek schoolbestuur om In het plan Serlippenspolder een zevenklassige r.-k. basisschool te bouwen. Het betreft een noodzake lijke voorziening in de wijk Serlip penspolder en de school zal plaats moeten bieden aan 280 leerlingen. Het gebouw komt tussen de Kamer- lingh Onnesstraat, de Serlippens- straat, de Madame Curiestraat en Lo- rentzlaan te staan. Met inigamg van I augustus 1971 ddeiit het schoolbestuur over ten minste drie leslokalen te beschikken. Dit blijkt uit de becijfering in de onderwijsnota 1970. Verwacht wordt dat de school, met ingang van het schooljaar 19711972 een leeriingbe- zettang zal hebben van 77 leerlingen. Dit aantal zal in de loop van dat jaar n»g toenemen. In eerste instantie zal de school dienst moeten doen als opvanigschool, zodat meerdere vor men en richtingen van onderwijs daarin kunnen worden onderge- gebracht. (Van onze correspondent) OOSTBURG Het Amsterdams Jeugdtoneel zal op 14, 15 en 16 oktober een serie voorstellingen ge ven in Oostburg voor de leerlingen van de lagere scholen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Opgevoerd wordt: De kalief en de goochelaar. Het sprookje is bewerkt door Rob Geraerd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op het terrein aan de Zuiderparkiaan, broederlijk naast het gebouw van de Doormail- groep van de NPV, staat het nieuwe onderkomen van de St.-Hubertus- groep. Reeds zeven jaar geleden begon men hiervoor plannen te maken, maar eerst het vorige jaar kon de definitieve stap worden gezet, nadat toestemming en financiën rond wa ren. Het onderkomen voor de Ter neuzense katholieke verkenners is gebouwd in prefab door Bio-Europa uit Hoofddorp. De leden van de groep werken, met de nodige hulp van buiten, het interieur af. Streef datum voor de opening is ongeveer hailf november. (Van onze correspondent) TERNEUZEN B. en w, van Terneuzen zullen de raad voorstel len in verweer te gaan tegen het hoger beroep dat de bouwmaat schappij Vermeulen n.v- te Deventer tegen de gemeente Terneuzen heeft aangespannen. In eerste instantie heeft de recht bank in Middelburg op 17. juni de tegen degemeente ingestelde eis van schadevergoeding in verband met vermeende wanprestaties van de gemeente bij de overdracht van percelen grond in de Serlippenpol- der afgewezen. HET LIBERIAANSE schip Free Trader is gistermorgen bij Terschel ling gestrand. De sleepboot zou zodra het water zou gaan stijgen proberen het vastgeraakte schip vlot te krijgen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Ih verband met de voorgenomen bouw van een ver pleegtehuis in het exploitatieplan Noord in Terneuzen is het nodig dat ter plaatse een weg en een riolering wordt aangelegd. B. en w. zullen de raad voorstellen dit werk onder hands aan te besteden aan aanne mingsbedrijf Gebr. De Bokx n.v. te Terneuzen voor in totaal f 52.000,-. B. en w. zullen de raad ook ver zoeken aan het voorstel een riole ring aan te leggen in het exploita tieplan Zuid-West te Zaamslag haar goedkeuring te hechten en dit in onderhandse aanbesteding te doen uitvoeren door de Gebr. Sponselee te Kloosterzande voor een bedrag van ruim f 19.000,- Eenzelfde voorstel betreft de aan leg van wegen en riolering in het exploitatieplan Noord in verband met de bouw van 81 woningen en 16 garages door de handelmaatschappij Terneuzen. Voorgesteld wordt dit werk onderhands aan te besteden en te doen uitvoeren door de firma De Bruijn te Terneuzen voor bijna f 116.000,-. Ga mee naar het land van prairies, paarden, Bonanzas en wijde velden vol gouden amerikaanse tabak! Golden American. Voor wie de wereld nog een avontuur is. De echte smaak. De echte tabak. Gouden tabak. 25 King Size Filter voor F. 1.50 Films MIDDELBURG City 20 uur The Thomas Crown affair 14 jaar VLISSINGEN Alhambra 20 uur De nichten 18 jaar ANTWERPEN QnelHn: Heintje: Eens zal de zon weer schijnen, a.l. Astrid: De lummels van de eerste bank. 18 j. Odeon: La horse, 18 j. Runens: Woodstock, 18 j. Ambassades: Goodbye Columbus, 18 j. Astra: Mash, 18 3- Capitole De achtervolging, 18 j. Festa: De dingen van het leven, 18 j. Metro- Gladiatoren voor de vrijheid, 18 j. Pathé: Cable Hogue, 18 j- Rex. Rendez-vous-hotel Sankt Pauli 18 j. Savoy: Silvia en de liefde, 18 j. Scala- Het liefdesbed, 18 j. Vendome: Thérèse en Isabella, 18 j. GENT m Capitole: Van Duinkerken tot de slag-van-'Londen, a.l-.- Select: Arthur Rubinstein, de liefde van het leven, a.l. Century: De opstandeling, 18 j. Plaza: Ik Nathalie, 18 j. Majestic: James Bond 007 tegen Dr. No, 18 j. Rex: Het bloed van de anderen. 18 j. Savoy: De abdis van Monza, 18 3. ST. NIKLAAS Scala: De nacht van D-day, a.l. Century: Airport, 18 j. Eden: Satyricon, 18 j. Renova: Pancho villa, 18 j. Select: De abdis van Monza. 18 j. Toneel - Muziek - Dans ROTTERDAM Luxor-theater 20 uur Snip en Snap-revue „Van toen tot thans". Piccolo-theater 20.15 uur „Het Archief' en „Gottogot", twee eenakters door het Nieuw Rotter dams Toneel. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 20 uur „Zevende gebod - steel wat min der" van Dario Fo. Diversen GOES R.-K. Pastorie 19.30 uur Vergadering commissie Planning Bijzondere vieringen OOSTBURG Ledel-theater 20 uur Driekoningen-avond Raadhuis 15 uur Tentoonstelling R.G.S. Opg voor deze rubriek tel. 01180— 7438 of postbus 116 in Middelburg. <ID DELBURG Voorm. Vleeshal stadhuis: Exposi tie werk van Louis Heijmans (t.m. 27 sept.) Ma. t.m. vrij. van 14 18, zat. 1018 en zon. van 14 17 uur. Miniatuur Walcheren: (t.m. 27 sept 1 van 918 uur. ITTERDAM Maritiem Museum. Burg. s'Jacobs- plein 8. Expositie „En de haven groeide voort, 1945—1970" (t.m. 30 sept.). Dag van 1017 uur. Zon. van 11 17 uur Nieuwe Ahoy: Bloemententoon stelling „Femina" (t.m. 30 sept.). Dag. van 1017 en 1922.30 uur. TocV Kunststichting, Zuidplein. Exr-osjtie Teruo Onuma, schilde rijen en gouaches (t.m 29 sept Werkd 1017. zon van 1217 U. KRIK ZEE Gemeentemuseum: Expositie scheepsmodellen, aardewerk, por selein (t.m 30 oktMa. tm. zat. 10—12 en 13 30—16.30 uur. Morgen, vrijdag 18 september. Bergen op Zoom: 5.32 en 17.48, Hansweert: 4.46 en 16.47, Made- Drimmelen: 8.15 en 20-17, Terneu zen: 4.06 en 16.08, Vlissingen: 3.31 en 15.39, Wemeldinge: 5.22 en 17.38. t

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2