Capriccio Italiano De kuil De achterwereld Kastelen POP Luchtig De majoorse Paarden en pony's Dressuur Metaal Veluwe Domme vraag Vergeefse moeite Geloofscrisis Geloof in de politiek Het kind en Het badwater Coretta King Naaste Lakken Tuin Dieren Zeilen Mijn moeder Ku Klux Klan Essef Geloof \e het zelf Dit boek is een verademing: in rustige maar meesterlijk gehanteerde taal brengt Aatjes ons opnieuw naar zijn eigen aards paradijs: Italië. Iede re zin, hoe eenvoudig van constructie ook, is een regel poëzie, geladen met nostalgie naar het laarsachtige schier eiland met zijn prachtige landschap pen en mooie vrouwen. In dit boek geen narcistische problemen (tenzij het heimwee, dat Aatjes dusdanig weet te cultiveren, dat het ontbreken van dit heimwee bij jezelf aandoet als een geestelijk defect), geen ge kunsteldheden of nieuwlichterij. Hij deelt ons alleen mee van zijn kin derlijke nergens overdreven lijkende bewondering voor de antieke wereld en laat ons kennis maken met men sen, monumenten en landschappen. In ditzelfde boek is het deel Goden en eilanden opgenomen. Aan de hand van Homerus bezoekt Aafjes daarin Griekenland, waarvan hij vertelt in eenvoudige maar rijke taal. De Griek se mythologie krijgt daardoor als-het ware een eigentijds aanzien en een diepere dimensie. J.M. Bertus Aafjes Capriccio Italiano Goden en eilanden Meulenhoff, Amsterdam - f 15.-. Een indrukwekkend en eerlijk boek is De Kuil van de Russische schrijver Alexander I. Koeprin en het is uitstekend vertaald door J. Hoepelman en G. Kruisman. Het is de roman van een Russisch bordeel, geschreven met een soms ook nu nog schokkend realisme. Het boek is in 1910 voor het eerst verschenen. Koeprin was wellicht de enige in zijn tijd, die het probleem der sexu- aliteit zo openhartig (maar boven dien begrijpend en dus barmhartig) dorst te benaderen. Hij-zelf was er van overtuigd dat velen Yama (de oorspronkelijke titel van het boek) zedeloos en onfatsoenlijk zouden vinden, een opmerking die voor de ze tijd zeker niet meer op gaat maar die onwaar is bovendien omdat De Kuil r.iet geschreven is om te prik kelen dan wel uit sociale bewogen heid. Want duidelijk blijkt de ellen dige toestand van deze vrouwen, een positie, die in deze tijd nauwelijks veranderd lijkt, uit het frenetieke gegeven van deze roman. Het boek kan ook nu nog boeien al was het alleen al om de uitmuntende kijk die Koeprin heeft op de psyche van de publieke vrouw, die in De Kuil met tientallen voorkomen en wier karakters hij zorgvuldig en met me dedogen analyseert. J. MARTENS De Kuil - A. J. Koeprin - Uit geverij De Arbeiderspers - 14,50. Wie, of beter, wat is Mijnheer D000' Voor lezers van „De achter wereld" van de Franse schrijver André Dalmas blijft dit, ook na de laatste bladzijde een intrigerende vraag. Zoals de hoofdpersoon Mijn heer D000, zelf voorin het boek constateert, „Degene die met de an der spreekt in de tegenwoordige tijd, of degene die met de ander spreekt in de verleden tijd is Mijn heer doo°. Maar hoewel dit de lezer inderdaad helpt de verschillende ge beurtenissen in de juiste proporties te zien, blijft „De achterwereld" voornamelijk een vreemde wereld. De hoofdpersoon reist door deze ab surde omgeving naar de (droom?) stad Conseptie, op zoek naar de onbekende vrouw Thérèse. Tijdens deze speurtocht ontvouwt zich een panorama van gedachtenflitsen, waardoor oorsprong en einde van tekst en verhaal verhuld blijven als in een droom, zodat je je gaat afvra gen of het gehele verhaal niet ge droomd is. Een boeiende, bijna im pressionistische roman! P. DEKKERS De Nederlandse kastelenstichting geeft in samenwerking met de ANWB een reeks gidsen uit van Nederlandse kastelen, die bezichtigd kunnen worden. Als deel 2 ver scheen De Nemerlaer en als deel 3 het kasteel Dussen. Ieder 20 prettig leesbare pagina's over de geschiede nis en de bouwkundige aspecten. Voor de Nemerlaer sedert de brand ten dele een achterhaalde zaak, be halve de oratio pro domo over de daar gepleegde activiteiten. Een her rijzenis wordt in zicht gesteld. Dus sen, waar ook regelmatig exposities gehouden worden, is zeker de moei te van het bezoeken waard. Voor de vakantietijd of vrije dagen zinvolle boekjes, wanneer we bij het bezoe ken van kastelen verder willen kij ken dan onze neus lang is. H. E. A. van Oirschot: Kasteel Nemer laer en drs. G. Ros-De Korte: Kasteel Dussen (uitg. ANWB/Ned. Kastelen stichting serie Nederlandse kas telen). André Dalmas, De achterwereld - Witte Beertjes, no. 1328, f 3,75. R©iSQicJsSn Hoofdpersoon Selma Silver is 13, als ze haar dagboek-in-romanvorm schrijft. Ze is begaafd en zinnelijk, maar heeft een minderwaardigheids complex vanwege haar jeugdpuist jes. Door voortdurende ruzie thuis ontloopt ze de ouderlijke woning zoveel mogelijk en is ze op haar vijftiende al een volleerde mannen- jaagster met ervaring voor Iemand, van 30. De verhaaltrant grenst aar# het „pornografische". Ze schrijft koel, vernietigend en neemt geen enkele afstand van het onderwerp. Het moet niettemin gezegd worden, dat haar woordkeuze verbluffend goed is. Ook introduceert ze een hele reeks nieuwe woorden, die aan haar decadente, maar wél originele brein ontsproten. Luchtig boekje voor een zwoele zomerdag. ANNELIES VAN DEN TOL 3 IK BEN DE ONBEKENDE SCHOONHEID door Rosalyn Drex- 'er. Zwarte Beertjes. Uitg. Bruna Utrecht-Antwerpen. Prijs f 2,75. Het is een beetje vreemde ge waarwording tussen de boeken die men te bespreken krijgt, een wel haast vergeten naam aan te treffen, die van Ernst Wiechert namelijk. De Reinaert-uitgaven hebben een van zijn beste boeken opnieuw en in een beheerste vertaling het licht doen zien: De majoorse. Wiecherts we reldbeeld pas niet meer in deze tijd, daarvandaan misschien dat men de ze roman met bijzondere zorg leest. Men raakt geboeid door deze lec tuur, hoe „wereldvreemd" zij van- laag de dag ook mag doen Wiechert s een man met een diepe eerbied voor de mens. die hij niet los weet e maken van de natuur, waarin hij eeft en ook in deze roman probeert lij de synthese te leggen tussen ipide fenomenen. Vandaar dat zijn ■■verk hoog genoteerd stond op de lationaal-socialistische markt van veleer. Toch was Wiechert geen fa- laticus. die door dik en dun de iloed- en bodem-theorie aanhing van de mannen van het duizend jarig rijk. Dat is hem dan ook inge peperd: Wiechert heeft straf uitge zeten in het concentratiekamp Bu- vhenwalde. Wiechert is een poëet en bovendien een echt Duits dichter, een man, die geladen is van nostalgie, met iets visionairs en een verlangen naar mystiek. Zijn manier van zich uit drukken heeft overigens niet geëx alteerds: het is alleen geladen van weemoed naar een betere wereld, waarin de natuur haar eigen rol meespeelt en zich tracht meester te maken van de mens om deze aldus te genezen. Men zou hem een verre nazaat van Rousseau kunnen noe men. Aan de Majoorse is bovendien ook uiterlijk alle aandacht besteed: het boek is uitgegeven in een antiek aandoende stempelband. een wijze van verpakking, die geheel in stijl is met de inhoud van het boek. J.M. E. Wiechert - De Majoorse. ver taling Jean H. P. Jacobs - Reinaert- uitgaven Brussel!Roosendaal - f 8,90. Wie enig inzicht heeft in het Itali aanse familieleven, zal zeker ge boeid worden door dit verhaal. Bui tenstaanders echter zullen zich erge ren en in het gunstigste eval verve len bij het lezen van de geraffineer de intriges, de sluwe spelletjes en de hebzucht van de lagere Romeinse klasse. Gegeven: de I7-jarige Ivana uit een eenvoudig milieu wekt op straat de genotzucht op van Giu- lio, een kalende, rijke advocaat van 40, die van een vrouw nog nooit „neen" te horen heeft gekregen. Hij denkt, dat alles te koop is, ook de op het eerste gezicht zo onschuldig lijkende Ivana. Samen met een oom jir Jiaar ouders bedriegt ze hem pcIÖer. Alle pogingen van Guilio Stuiten af op een oprecht lijkende onverschilligheid voor zijn rijkdom. Ivana hanteert doortrapt het „kij ken, maar afblijven". Ze drijft hem hiermee tot het uiterste en laat hem eindeloos gefrustreerd en duizenden guldens armer achter. Alba de Cés- pedes geeft een volmaakte tekening van de agressiviteit van de Italiaan se zuiderling, die in de wereldstad Rome op alle mogelijke manieren tracht het hoofd boven water te houden. Ivana's vader wringt zich in allerlei bochten om de schuldeisers van de deur te houden. Met een bijna sadistisch genoegen beschrijft de auteur de val van advocaat Giuli- o, die geen moment verwachte door mensen uit het volksmilieu te wor den verlinkt! Want een ander woord is daar nauwelijks voor te vinden. ANNELIES VAN DEN TOL MIJN MOOIE DIKKE POP (LA BAMBOLONA) door Alba de Cés- pedes. Zwarte Beertjes. Uitgeverij A. W. Bruna Utrecht-Antwerpen. Prijs f 3,75 Dit boek is niet geschreven om de dierenarts uit de stal te houden. Het is er de samensteller Wouter Slob alleen om te doen geweest het paard-minnende en paard-bezittende publiek een idee te geven van wat verstaan moet worden onder goede verzorging. Het was er hem bovendien om te doen de leek een idee te geven aan wat voor kwalen een paard kan lijden en wat er de symptomen van zijn, zodat men gealarmeerd raakt en de dokter erbij haalt. Het boek is zeer veelzijdig, behandelt niet alleen de hygiëne en de wijze van voede ren onder allerlei omstandigheden maar licht tal van verschijnselen toe, die op ziek zijn kunnen duiden, terwijl tal van ziekten uitvoerig be schreven worden voor wat verloop en curering betreft. Wouter Slob heeft hiervoor de vroegere „paardengezondheidskalen- der" bewerkt in samenwerking met een elftal deskundigen. Het resultaat is een boek, dat voor de paarden man (van wie er hoe langer hoe meer tot de liefhebbers behoren, die van paarden weinig of geen ver stand hebben) een vademecum bete kent, dat hen niet gauw in de steek zal laten. Het bevat een eindeloos aantal praktische wenken, die de opvoeding en gezondheid van het kostbare dier ruimschoots ten goede komen. Het boek hoort thuis in de bibliotheek van ieder, die er een eigen paard op na houdt en voor maneges is het praktisch onmisbaar. J. MARTENS Wouter Slob Gezondheid en ziekte van paarden en pony's L. J. Veens uitgeversmaaschappij n.v., Amsterdam 24,50. De Amstel reisgidsen hebben een zeer goede naam. En niet ten on rechte. Ze zijn n.l. opgebouwd van uit het uitgangspunt, dat beschrij vingen van toeristisch aantrekkelij ke streken, plaatsen of monumenten is voorbehouden aan literatoren en dat zelfs die er lang niet altijd in slagen een voor ieder geldende im pressie te geven. Daarom zijn de kwalificaties in deze reisgidsen zeer ingehouden. Daartegenover staat een overmaat aan informatie die werke lijk bruikbaar is: overzichten van zeer vele logiesmogelijkheden, tallo ze praktische wenken, routebeschrij vingen en lijsten van de meest voor komende woorden in de taal van het beschreien land. In een aantal van de landen, die de voor ons liggende reisgidsen beschrijven, zijn we zelf geweest. We kregen bij lezing het gevoel dat deze vakanties nog veel aantrekkelijker waren geweest als deze gidsen er toen al geweest wa ren. H. LUTZ Amstel Reisgidsen Normandiê en Bretagne Oostenrijk (zomer), Zuid-Italië. J. J. Veen's Uitgevers maatschappij n.v. Amsterdam (f5,90) De echte ruiter zal nooit zijn dres suur verwaarlozen OBSdat hij weet dat hij zonder die dressuur nergens is. Dressuur is het begin- en eind punt van de rijkunst en wie deze kunst niet geregeld beoefent, suk kelt als ruiter achteruit. Wie veel buiten gereden heeft, krijgt op een gegeven ogenblik toch weer de be hoefte zijn rijkunst „bij te stellen", in bos en hei wordt nu eenmaal slordiger gereden dan in „de bak". In wezen is die eenheid tussen man en paard het mooiste wat men zich als ruiter voor kan stellen. Die een heid bereikt men alleen door het paard de voor hem geëigende dres- suur-oefeningen te laten maken en daarin een bepaalde graad van per fectie te bereiken. Maar het kost wel geduld en dat is een deugd, die de mens van thans (en dus ook de ruiter) praktisch niet meer bezit. Het is daarom wel eens goed ken nis te maken met een boek, dat geheel aan de dressuur gewijd is. La Rivière Voorhoeve n.v. gaf zo'n boek uit, het staat geheel in het teken van de Spaanse rijschool. Het is een prachtig platenalbum gewor den, waarvan een groot deel in kleur maar is bovendien voorzien van een summiere tekst, die ook voor de out-sider interessant is. Kennis nemen van de figuren, die in de hogeschool van de Lipizaner- hengsten onderwezen worden, kan een ruiter alleen maar nederig ma ken. Hier wordt tot in de perfectie met eindeloos geduld een vorm van rijkunst gecontinueerd, die bijna nergens meer zo beoefend wordt Cynici zullen zich afvragen of dit nog nut heeft. Wij menen van wel en dat niet alleen om romantische maar ook om praktische overwegingen. De in standhouding van dit instituut bete kent namelijk het bewaren van de beste rij-tradities, waarmee komen de generaties ruiters blijvend hun voordeel zullen kunnen doen. Het enige, wat wij in dit boek gemist hebben, is een hoofdstuk over de opleiding van de instruc teurs-zelf. Voor het overige is het een album, dat iedere paardenlief hebber in zijn kast zal willen heb ben ook al omdat het zo feestelijk en toch decent is uitgegeven. J. M. Lipizaners en de Spaanse rijschool Wolfgang Reuter (vert. A. J. Ri chel) La Rt inère Voorhoeve n.v. Zwolle 16,50. Wie nog durft te beweren dat hij- zij zich in de zogenaamde vrije tijd verveelt, moet eindelijk maar eens duiken in de eindeloze reeks boek jes met ideeën over creativiteit. Met dun metaal (aluminium, tin, mes sing, koper) bijvoorbeeld kun je alle kanten op zonder een beroepsmatige metaalbewerker te zijn. Al die kan ten vind je in dit boekje nu ook niet, maar voldoende aanknopings punten om zelf verder op door te fantaseren. Historie, materialen en technieken worden duidelijk uiteen gezet. Werkstukken als armbanden, inlegwerk, halskettingen, kande laars, naamplaatjes, mobiles, wind wijzers etc. worden er redelijk geïl lustreerd als mogelijkheden. Ook het maken van afdrukken, graveren, branden, afgieten, patineren komen als toegift nog aan de orde. Een aanbevelenswaardig boekje voor al len, die aan metaal als creatief ma teriaal plezier beleven. Je hebt er geen werkplaats voor nodig: het kan thuis aan tafel. HENK EGBERS Yves Bussy: Plastisch werken met dun metaal (oorspronkelijk: Le Re- poussage du Métal) (uitg. Strengholt n.v. handenarbeidreeks no. 10 10) De Veluwe blijkt een onuitputte lijke bron voor schrijvers. Ditmaal hebben twee mannen tegelijk zich aan een ontboezeming gewaagd. En zij hebben daarbij niet veel over het hoofd gezien. Toch blijft ook dit boek op het VVV-niveau. Als zoda nig een stevige concurrent voor vele informatrices. Aan bod komen o.a.: oudste en jongste geschiedenis, bouwwerken, sagen en bijzonderhe den over mens en dier. Luchtig gerangschikt en begrijpelijk verteld. Dit boek is een verrukkelijke hand leiding voor het gezin, dat in het hoogseizoen samen met vele anderen op de folkloristische toer wil. Het is evenzeer een gids voor hem, die buiten het seizoen in alle rust van veel moois wil genieten. B. HAGENS De Veluwe land van bos en hei, J. Fuchs en W. Simons, uitg. West- Friesland (f8,90). In een periode, waarin planeten binnen het melkwegstelsel, stuk voor stuk worden geëxploreerd als nieuwe woongebieden voor een steeds toenemende wereldbevolking, gebeuren de vreemdste dingen om de planeet Werkorder 35. Dingen, die men al vele jaren niet meer had meegemaakt. Er blijkt een Grote Antwoorder min of meer de schuld van te zijn. Een, Antwoorder, die slechts de antwoorden weet op niet te stellen vragen. Vandaar, dat de ondervragers slechts domme vragen kunnen stellen. Een aardige science fietion-roman, waarin de quasi-fi- losofische overwegingen ternauwer nood als storend worden ervaren. H. LUTZ Stel eens een domme vraag Sheckley Zwart Beertje 1269. Geloof in de politiek. Als men een boek met deze titel ziet, wordt men van de ene kant nieuwsgierig, van de andere kant vraagt men zich af, wie daar nou nog in gelooft. Rein- hold Niebuhr, een vooraanstaand Amerikaans theoloog, gelooft erin. In de politiek, en in het geloof in de politiek. Hoewel veel van de in dit boek opgenomen beschouwingen van Niebuhr hun directe actualiteit gro tendeels verloren hebben omdat ze ingaan op (koude oorlogs) politieke situaties in 1957, 1953, 1950 (een hoofdstuk uit 1967 maakt in dit opzicht iets goed met een groot vraagteken achter het Amerikaanse Vietnam-avontuur) staan er veel nog steeds actuele grondgedachten in. Niebuhr ontmaskert hier en daar op een originele manier een reeks mythen, die aan de basis van de oost-west-koude - oorlogssfeer lagen resp. bij velen nog wel liggen, de plaats die Niebuhr echter probeert te geven aan het christelijk geloof in de politiek, en daarmee in de „wereld" van vandaag, overtuigt ons niet bijster Het komt erop neer dat Niebuhr aan het christendom een corrigerende functie toekent op de technisch hoog-ontwikkelde wel vaartsstaat Fundamentele kritiek vanuit dat geloof op de structuren in de hoog-ontwikkelde rijke landen bijvoorbeeld ten aanzien van de der de wereld is er nauwelijks bij. J. LANDMAN (Reinold Niebuhr Geloof in de po litiek.) Uitg W de Haan - Bussum. Toen in 1945 de ergste papier schaarste voorbij was, brak een golf gelegenheidslectuur los over oorlog, bezetting en bevrijding. Vijfentwin tig jaar later dreigt hetzelfde te gebeuren. Het boekje „Een natie onder de nazi's" van Leonard Hui- zinga en Alfred Mazure behoort tot beide categorieën. Een deel ervan werd destijds geschreven, maar niet uitgegeven, een ander deel stamt van een illegale uitgave uit de hon gerwinter en het begin dankt zijn ontstaan aan de thans verwachte belangstelling voor dit genre men gelwerk. De uitgever had kunnen volstaan met de illegale brochure „Wat straks?" te herdrukken. Hui- zinga maakt hierin een rede van de Duitse landvoogd Seyss Inquart die vrijwel volledig wordt afgedrukt wat heel leerzaam is belachelijk door er geparodieerde kinderversjes en andere rijmpjes als commentaar bij te plaatsen. Alfred Mazure zorg de voor de kanttekeningen. In dit gedeelte en in de soms aangrijpende schetsen welke Alfred Mazure van de stedelijke gaarkeukens in de hongerwinter maakte, hervinden we de ontreddering en ontbering van destijds Zijn overige beschouwin gen, van toen en nu, behoren tot de afdeling Oubol om geen andere kwalificaties te gebruiken. JOOP BARTMAN Leonard Huizinga!Alfred Mazure: Een natie onder de nazi's. - Ad. M. C. Stok, Forumboekerij, Den Haag. Mevrouw Coretta King, de wedu we van Martin Luther King was kort geleden in ons land ter gele genheid van de verschijning van haar boek „Mijn leven met Martin Luther King". Wie haar toen ont moette kon niet ontkomen aan de geweldige indruk die deze vrouw maakt. Zo indrukwekkend als per soonlijkheid van formaat en tegelijk als warm voelend mens,komt zij ook te voorschijn uit haar boek dat feitelijk over haar man gaat. Het is een ontroerend boek. Het biedt een blik achter de schermen van Martin Luther Kings strijd voor de vrijheid. Het is ook het portret van een eens overbelast, maar geluk kig gezin. Coretta King beschrijft haar en Martin L.'s jeugd. Een moei lijke jeugd maar dank zij verstandi ge ouders relatief gezien toch be voordeeld ten opzichte van de zwar te massa in het zuiden. Dit voordeel hebben de Kings later trachten te delen met de niet zo bevoordeelden en wie kon meer geven dan Martin Luther King gedaan heeft en daar door ook zijn vrouw. Men leest dat M. L. K. altijd geweten heeft welk lot hem kon wachten. Toen president Kennedy vermoord werd en de Kings thuis verbijsterd en stom van verdriet aan de tv op zijn doodstijding wachtten, zei hij: „Dit gaat mij ook gebeuren. Ik zeg je deze maatschappij is ziek". En het gebeurde. In Memphis, Ten nessee. Kort voor zijn dood kocht Martin Luther King bloemen voor zijn vrouw. Zij reageerde: „Ze zijn heel mooi, maar het zijn kunstbloe men" „Ja", antwoordde hij, „ik wil de je iets geven dat je altijd zou kunnen bewaren". De triomfen (want die waren er ook), de nederlagen en de vernede ringen van de familie King vormen niet alleen boeiende, maar ook ont roerende, bemoedigende lectuur. Be moedigend omdat er altijd mensen zijn als Martin Luther King en om dat hij zoveel echte vrienden had, die de strijd zullen voortzetten. W. KOCK Mijn leven met Martin Luther King door Coretta King - Ten Have N.V., Amsterdam. Prijs f 16,90. Vernieuwing in de kerk? Jawel, er gebeurt althans het een en ander. Met het tweede Vaticaans concilie heeft de katholieke kerk A gezegd, kennelijk zonder het zelf goed te beseffen. Want nu het erop aankomt B te zeggen, zwijgt de kerk. De Belgische jezuïet L. Sterkens geeft in het boekje „Wie A zegt moet ook B zeggen" aan, hoe de kerk op diverse noodgebieden van het (kerke lijk) geloofsleven B zou kunnen zeggen. Van de ene kant is het boekje wel op België geschreven, van de andere kant blijken bij le zing Nederland en België in dit opzicht toch ook weer niet zoveel te verschillen. Twee passages die de huidige situaties wel typeren: „Vroeger luisterden de mensen nog, ook als ze er niets van begrepen, nu luisteren de mensen niet meer. De mensen willen een kerk die reke ning houdt met hun waarachtige problemenEn: „Ze worden door het laatste concilie met aandrang uitgenodigd hun verantwoordelijk heid op zich te nemen in de kerk om het godsrijk te helpen vestigen in het hart van hun medemensen, maar hun stem wordt nog altijd niet gehoord op het hoogste kerkelijke niveau, en als ze toch doordringt wordt er weinig of geen rekening mee gehouden". Is de geloofscrisis toch meer een gezagscrisis en niet omgekeerd, zoals veel kerkelijke ge zagsdragers nog zo vaak zeggen? J. LANDMAN L. Sterkens, Wie A zegt moet ook B zeggen knelpunten op de weg Tielt/Utrecht. naar vernieuwing. - Uitg. Lannoo, Sinds het ontstaan of het zich opnieuw manifesteren van non-cor- formistische stromingen als de stu dentenbeweging, de provo's, de situ- ationisten en laatstelijk de kabou ters, heeft het anarchisme een verse actualiteit gekregen In de behoefte aan een helder en handzaam over zicht van de talrijke en elkaar dik wijls tegensprekende anarchisti sche theorieën werd door een ken ner, dr. A.L.Constandse, voorzien. In zijn boekje „Anarchisme van de daad", dat de laatste eeuw beslaat, beschrijft hij vooral hoe anarchisten handelden onder omstandigheden waarin ze de kans kregen hun op vattingen in praktijk te brengen Die opsomming is niet erg verkwik kelijk omdat de aanhangers der ge zagsloosheid in alle gevallen (febru- ari-opstand van 1848, Commune van 1871, Russische revolutie en Spaanse burgeroorlog) aan hun eigen kwali teiten te gronde gaan. Een overtuigd anarchist behoort daar overigens vrede mee te hebben. Als buiten staander kan men het slechts be treuren dat met name tijdens de Parijse Commune en de Spaanse burgeroorlog het toegepaste anar chisme heeft bijgedragen tot de ne derlaag van een democratische maatschappij-opvatting welke, hoe bedorven ook door compromissen, in elk geval honderd keer te verkiezen valt boven de orde welke erop volg de. Anarchisten zijn eigenlijk men sen die het badwater belangrijker dan het kind vinden. En dat brengt ze gevaarlijk dich in de buurt van zekere totalitaire bewegingen. JOOP BARTMAN Dr. A. L. Constandse: Anarchisme van de daad van 1848 tot heden, - Kruseman, Den Haag. In de tuinserie heeft uitgeverij Veen op de markt gebracht: Tuin- heesters (deel 1), vaste planten voor uw tuin, waterplanten. De eerste twee geschreven door Rob Herwig en de derde door K. Lundbeck. De boekjes zijn overzichtelijk sa mengesteld en daardoor gemakkelijk te gebruiken. Vanzelfsprekend ont breken de in dit soort boeken ge bruikelijke illustraties niet. Het eni ge wat wij tegen deze boekjes heb ben, is de somstijds moeilijke keuze van de schrijvers. Zij schermen nog al met namen van planten, die in Nederland via de normale kanalen niet gemakkelijk te verkrijgen zijn. Rob Herwig heeft op dat manke ment iets gevonden. Men mag hem persoonlijk schrijven. Een genereus aanbod. V. d. VEN In de duurdere dierenserie heeft Veen's Uitgeverij de markt voorzien van: Fazanten en pauwen (R. v.d. Mark) en Koning volbloed (Ursula Bruns) Over deze boeken is veel te zeggen, maar de liefhebber heeft er voldoende aan om te weten dat de boeken er zijn, hun geld waard zijn, en vol staan met juweeltjes van foto's. Zowel de beginnende liefheb ber als de gevorderde kunnen iets opsteken van de begrijpelijke, vloei end lopende tekst, die vol interes sante informatie staat. V. d. VEN In een met veel tekeningen en foto's handzaam boek wordt ons een en ander duidelijk gemaakt omtrent de mogelijkheid van zeezeilen. In dit boekje ruikt men als het ware de zee, al is het alleen maar door de vele specifieke zeemanstermen, die men erin aantreft. Het boek geeft voorlichting over boten zowel als over datgene wat daarbij hoort, zo als het werken met zeekaarten, na- vigatie-instrumenten en tuigages. R. v. d. HELM Zeezeilen op het wad: J. Sijtema (L. J. Veen's uitgeversmij. n.v., Am sterdam). Voor de happy few, die in staat ls zich een motorboot aan te schaffen is dit boek geschreven In het boek geven de schrijvers ook toe, dat het een kostbare zaak is Reden waar schijnlijk waarom ook enkele hoofd stukken gewijd zijn aan het zelf bouwen van deze schepen Enige nuttige wenken voor de beoefening van de watersport worden gevonden in het hoofdstuk waarin het ver keersgedrag op het water wordt be handeld. R. v. d HELM Alles over uw motorboot Martin van Daal en Herman Lieven (L J. Veen's uitgeversmij. n.v. Amsterdam) Of er nog veel bewonderaars zijn van Carmiggeit weet ik niet. Dat zullen de uitgever en de krant, waarin hij zijn dagelijkse stukjes schrijft waarsehijnlijw wed weten. Hij bezit het vermogen om het le ven te betrappen in zijn details en die praat van jan-en-alleman op te vangen. Een vorm van vrij opper vlakkig realisme zonder veel preten ties. Met een zo'n verstrooiend hoek je in een krant gaat dat nog wel, maar als je een hele serie van een afgelopen periode gebundeld krijigt wordt het mij wel wat te veel. Nu heb je naast verwoede stukjes-schrij vers ook verwoede stukjes-lezers. Ik kan het daarom wed helemaal mis hebben. Maar zo hier en daar het wat jongere lezerscorps beluisterend, bespeur je toch wel, dat zij de wat vrijblijvende verpozing niet zoeken in dit soort portretjes. Ook voor hen is er geen doorkomen aan. Waar schijnlijk zullen wat oudere lezers nog graag wat meimeren bij dit soort stukjes, die voor een groot deel ge schreven zijn vanuit een jeugd-senti- ment. De titel van deze herdruk zegt het alMijn moeder had gelijk. Uit gangspunt: in '68 stierf de moeder van C. Herinneringen aan haar en andere notities uit '69 vinden we in deze bundel (waarvan direct een tweede druk verscheen) bijeen. HENG EGBERS. Een der hoogtepunten uit het oeu vre van anti-nazischrijver Remarque is ongetwijfeld „Heb uw naasten lief'. Dit boek verhaalt de geschie denis van de vluchtelingen en staat lozen uit de periode tussen de twee wereldoorlogen. Het vertelt van de corruptie, haat en manipula ties van regeringen en ambtsdragers met deze vluchtende mensen. Liefde en vooral saamhorigheid zijn eigen schappen, die de vluchtelingen over eind houden. Hoofdpersonen in het verhaal zijn een jonge halfjood, een joodse studente en een politieke vluchteling uit Duitsland. Het jonge stel vindt elkaar en kan een nieuw leven beginnen dank zij de opoffe ring van Steiner, de politieke vluch teling. v. d. HELM In salamander-pocketuif.gave, f 2,60. Erich-Maria Remarque: Heb uw naasten lief. - Uitg.Mij. Em. Querido Voor degenen die nog niet toezijn aan de hobby van het emailleren, omdat er bijvoorbeeld een oventje ontbreekt, bestaat ep een acceptable techniek met „dezelfde" resultaten. Met allerlei soorten lak (zelfs nagel lak) en inkten zijn gezien de talrijk afgedrukte voorbeelden bedrieglijk mooie resultaten te be reiken, die nauwelijks lijken onder te doen voor oprecht emaille. Er worden talrijke technieken bespro ken, die tegen de echte emailleer technieken aanliggen. Als je ziet met welke beperkte middelen de sieraden gemaakt worden, dan kan het niet anders dan lakken van me taal zal voor velen een aantrekkelij ke hobby zijn. HENK EGBERS Eleonore Huni: Lakken van metaal (oorspr. Neue Lackmalerei) (uitg. Zomer Keuning serie Vaardige Handen 23 f3,75). S. Carmiggelt: Mijn moeder had gelijk (uitg. De Arbeiderspers; Grote ABC 134). Over de felste negerhaters, de Ku Klux Klan, in de zuidelijke staten van Amerika heeft iedereen wel eens gehoord. Van hun daden en verkrampte ideeën eveneens. Willi am Bradford Huie een Ameri kaanse romancier en journalist diept deze zaak in 317 zeer boeiende en ontstellende bladzijden verder uit. Tirannen in het Wit heet zijn in de Diamant-reeks uitgegeven boek. Een gedeeltelijk op fantasie berustend verhaal (de namen, plaatsen e.d. zijn veranderd, maar de gebeurte nissen kunnen zich in iedere wille keurige stad in het zuiden van de Verenigde Staten afspelen), waarin de authenticiteit volgens de auteur toch de boventoon voert. Het grootste belang heeft deze semi-do- cumentaire waar de zwart-wit-teke- ning achterwege blijft. Waar het „grijs" het voornaamste bestanddeel is; waar de inkapseling van vrij integere figuren door de KKK wordt beschreven. Een boeiend boek, omdat het als een goede docu mentaire is geschreven. Een ontstel lend boek, omdat toestanden als hier beschreven tot de werkelijkheid van alle dag behoren in het zuiden van Amerika. Daar wordt de neger nog steeds als een inferieure represen tant beschouwd van een ras dat uitsluitend geschikt is voor een underdog-positie. Black Power is het antwoord op deze Witte Terreur. E. LOOMANS. Tirannen in het wit - William Bradford Huie - Diamantreeks, Ne- lissen (Bïlthoven). Een van de beste series is voor de liefhebbers, dat wel de Scien ce Fiction-reeks van Meulenhoff. Met Venus Plus X van Theodore Sturgeon, vanouds al een SF-man, heeft men wel een zeer aardig boek gepubliceerd. Sturgeon heeft een zeer rijke fantasie er giet die in aantrekkelijke vormen Een man van nu bevindt zich plotseling in een wereld vol hermafrodieten. Hij gaat na wat er var. zijn wereld geworden is en hoe zijn nieuwe is ontstaan. De vrij voor de hand liggende ont knoping doet weinig aan dit boek af. E. LOOMANS. Venus Plus X - Theodore Sturgeon Meulenhoff SF f 3,50. „De mens die niet geloven kan, die twijfelt of afwijst, krijgt dik wijls de indruk dat de ander die wel gelooft, gemakkelijk praten heeft Toen ik daar zelf aan toe was, heb ik ook menigmaal het gevoel gehad, dat een ander gemakkelijk praten had. maar dat ik daar niets mee opschoot" Rogier van Aerde schrijft dit ergens in zijn boek „Ge loof ie het zelf" Het is een levens verhaal, dat boek, waarin hij zijn (en zovele andere) kinderen (en volwassenen) vertelt wat hij gelooft, niet gelooft, geloofde en niet geloof de Het is een boeiend, prettig lees baar verhaal, waarin velen zichzelf zuher moeten herkennen Men kan het boek zien als het leven van tegelijk een typische, een doorsnee-, een 20e-eeuwse christen, maar in ieder geval een oprechte. Lijkt ons, in alle bescheidenheid. Vooral chris tenen die niet zo jong meer zijn, zouden hoe paradoxaal het ook klinkt dit boek voor Van Aerdes kinderen moeten lezen. J. LANDMAN Rover van Aerde. Geloof je het zei] Uitg. Ambo n.v., Utrecht, f 12,50.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5