NA AFBREKEN GESPREK OVER F 400 Staking Philips vrijwel zeker MASSAAL GEVECHT IN ARNHEM: 1 DODE ISRAËLI'S PAKKEN 450 „TEGEN-GIJZELAARS' TIEN VLAMINGEN SLAAN WAAL IN BRUSSEL DOOD Nog honderden Oosteuropese zigeuners in ons land verwacht NAC 8 WINT MET 49-0 D'66 m mitiatïefwet 'n.iv. arbeidsonrust: schrap artskei 8 Evangelische solidariteits- partij in de maak heringa lijst trekker KYP kies uw sportster en SPELLETJE OMROEPEN HAVEN „Politieke moord" „Kwade slag" PETALOZIJ VLUCHTEN NAAR LAND MET GOEDE SOCIALE VOORZIENINGEN De spanning stijgt met de dag T. H. VAN LANGE Directeur Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leij enclekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v, 1 juli 1970: f 9,20 per kwartaal; per maand f 3,25. Losse oummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRUE ZEEUW MAANDAG 14 SEPTEMBER 1970 25e Jaargang No. 6345 Advertentieprijs per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De vakbonden verwachten stellig dat een groot aantal werknemers van Philips in Eindhoven en andere vestigingsplaatsen het werk vandaag zal neerleggen. Oorzaak: het afbreken van de onderhandelingen tussen vakbonden en Philips betreffende een uitkering over 1970 van f 400.- bruto. De vakbonden hebben reeds nadrukkelijk laten weten achter acties b(j Philips van vakbondsleden te staan. Wanneer de vakbonden gelijk krij gen, zal het gevecht om de 400,op sterk vergrote schaal verder worden uitgevochten. Bij Philips en zijn dochterondernemingen in Nederland werkt ongeveer 95.000 man. Tijdens het weekend hebben de eerste moei lijkheden zich reeds voorgedaan. •Bij Philips in Stadskanaal is ge staakt ondanks het feit dat vrijdag beslissingen zijn gevallen over een verbetering van de secundaire ar beidsvoorwaarden voor dit bedrijf. Bij een dochterbedrijf van Philips in Dordrecht werd vrijdagmiddag dl ge staakt, toen het overleg nog niet was opgeschort en alleen nog maar een gerucht' over het afbreken van de on derhandelingen was overgewaaid. (Van onze correspondent) TERHEIJDEN In de ge schiedenis van de monsterover- overwinningen heeft het junio renteam van NAC 8 historie ge maakt. Het versloeg dit week einde Terheijden 8 met 490. Voor rust werden er 17 goals gemaakt, in de tweede helft 32. Wat behalve die doelpuntenre- gen opviel, was dat de Terheij- dense spelertjes letterlijk tegen hun tegenstanders opkeken. Ze tvaren een kop kleiner. Achter af bleek het 8e per vergissing uitgestuurd, want hun 7e elftal had tegen NAC moeten spelen... AMERSFOORT (A.N.P.) Uitge treden AR-leden en AR-radicalen, die zich kort geleden hebben ver enigd in de werkgroep „Bundeling", hebben zaterdag in Amersfoort be sloten om over twee maanden een Evangelische solidariteitspartij op te richten. Een resolutie in die zin werd vrijwel met algemene stemmen aan genomen.. Men heeft tot de vorming van de werkgroep en tot de oprichting van een nieuwe partij besloten uit onte vredenheid over de huidige situaties binnen de ARP, KVP en CHU. Men verwijt de confessionele partijen vooral tweeslachtigheid. De werkgroep Bundeling veroor deelt en bestrijdt niet de confessie als basis voor de partijvorming, maar alleen het karakter en de grote in nerlijke verdeeldheid, die de huidige confessionele partijen kenmerken, zowel op het terrein van de verschil lende belangen als in politieke visie en met name inzake de interpretatie van het evangelie in zijn politieke consequenties. Aan deze tweeslachtigheid een ein de te maken is de voornaamste doel stelling van de werkgroep „Bunde ling". Indien een van de huidige con fessionele partijen zelf daartoe een initiatief zou nemen, acht de werk groep Bundeling zich van haar taak ontheven en heft 4e nieuwe partij zichzelf op. In Amersfoort is tevens besloten dat de nieuw op te richten partij zal toetreden tot de Actie Progressief Al ternatief. De positie, die de nieuwe partij zelf zal gaan innemen, werd aange duid als links van het midden. Sa menwerking met behoudende krach ten in de VVD of andere partijen wordt van de hand gewezen. Bij de districtsbestuurders van de vakbonden heeft de telefoon de laat ste twee dagen niet stil gestaan. De heer H. de Ruijter, districtsbestuur der van de katholieke bond van lei dinggevend en toezichthoudend per soneel, leidde uit de binnengekomen reacties af, dat stakingsacties bij de Philipsbedrijven in Nederland nau welijks te voorkomen zijn. De vakbonden verdenken Philips ervan met andere grote ondernemin gen als AKZO en Shell een spelletje te spelen. Tot nu toe hebben deze mammoetbedrijven vastgehouden aan een inkomensverbetering van 200,bruto. Zij zouden het er, vol gens de bonden, op willen aansturen het conflict om de 400,te laten uitvechten in de kleinere bedrijven. De vakbonden zouden hun krachten daardoor verspillen en uiteindelijk het loodje moeten leggen. De raad van bestuur van Philips heeft dit krachtig ontkend. Wel is de laatste tijd bekend geworden, dat de huidige loonontwikkeling in Neder land voor Philips aanleiding is ge weest zijn nieuwste uitbreidingen buiten Nederland tot stand te bren gen in landen, waar de werkkrachten nog betrekkelijk goedkoop zijn. Intussen hebben de vakbonden niet alleen het loonoverleg gestaakt, maar ook alle besprekingen over andere onderwerpen. Zo zullen de vakbonds bestuurders vandaag niet aanwezig zijn bij een vergadering van de com missie werktijdverkorting bij Philips. De omroepwerkgevers en de vak- boniden zijn in principe akkoord over een extra-uitkering van 400,aan de ongeveer 4500 omroepmedewer kers. In de bouwnijverheid zijn de eerste afspraken over de 400,inmiddels gemaakt, te weten bij Badger in het Waterweggebied (1200 werknemers) en Bolegbo (5000 man). Het beraad tussen de grafische werkgevers en de bonden is opge schort tot woensdag a.s. Het bestuur van de Scheepvaart vereniging Zuid (werkgevers Rot terdamse haven) heeft bekendge maakt dat de Rotterdamse havenbe drijven bereid zijn bij blijvende werkhervatting maandag aanstaande per Werknemer een voorschot van 100 uit te betalen. De Scheepvaart vereniging Zuid hoopt daarmee enigszins tegemoet te komen aan eventuele geldschaarste bij de gezin nen van de werknemers uit de ha ven. (Van onze correspondent) ARNHEM Tijdens een grote vechtpartij in de Arnhemse binnen stad is in de nacht van vrijdag op zaterdag een dode gevallen toen po litiemannen zich ver weerden tegen een dreigende groep zeer agressieve mannen, die de aanhouding van een reeds lang door de po litie gezochte raau wil de verhinderen. De vechtpartij begon tegen half drie op de Korenmarkt, nadat twee rechercheurs ver schillende vergeefse pogingen hadden ge daan de gezochte 26- ;arige Jani van de B., die zij wandelend in de Varkensstraat aantrof fen, probeerden te ar resteren. 'Van de B. werd al geruime tijd gezocht wegens geweld pleging. Jani en diens met gezel verzetten zich fel en lokten de recher cheurs al vechtende naar de Korenmarkt, waar op een gegeven ogenblik een groep van 8 tot 10 man zich te gen de politie keerde. Later groeide deze groep nit tot zelfs 30 a 40 man. De twee rechercheurs hadden het zwaar te verduren. Ze werden tegen auto's gesmakt en over motorkappen van auto's getrokken, ter wijl ze regelmatig waarschuwingsschoten losten. Het was een compleet wild-west- tafereel. Op een gegeven ogen blik schudde een van hen echter een der aanvallers, de 34-jarige G. J. B. krachtig van zich af. De man liep enkele passen door, maar zakte toen in elkaar en bleef met een gapende wond aan het hoofd dood op straat liggen. Over de juiste doods oorzaak kon men nog niets vaststellen. Over de sectie op het lijk is nog niets nadere medegedeeld. tMMMSasng ,.JéÊKÊSI® Jé. De resten van de drie gekaapte vliegtuigen die dit weekeinde in Jordanië zijn opgeblazen. (Van onze redactie buitenland) AMMAN - TEL AVIV - CYPRUS De Palestijnse vliegtuigkapers had den gisteravond nog veertig tot vijftig gijzelaars in handen. Alle anderen, passagiers en bemanningsleden, die zaterdag vlak voordat de Palestijnen de drie gekaapte vliegtuigen vernietigden, naar Amman waren gebracht, zijn gisteren teruggekeerd naar him respectievelijke landen. Alle vrijge latenen, 252 personen, zijn eerst naar Cyprus gebracht, vanwaar zij verder reisden. Onder de veertig of vijftig gijze laars, die op een geheime plaats ge vangen worden gehouden, bevinden zich zes (volgens andere bronnen twee) Westduitsers, zes Zwitsers en vijf Britten. De overigen zijn Isra eli's of mensen met een Israëlisch- Amerikaans paspoort. Vijf van hen zijn vrouwen. Israël heeft intussen een tegenzet gedaan door in het weekeinde 450 Arabieren, onder wie tachtig vrou wen, in het bezette gebied op te pak ken. Hoewel een woordvoerder van het leger verklaarde, dat de gearres teerden ervan worden verdacht tot de Palestijnse verzetsbeweging te beho ren. wordt algemeen aangenomen, dat de razzia ten doel heeft de hand te leggen op een aantal Arabieren, die als „tegen-gijzelaars" moeten fun geren voor de in Jordanië gegijzelde Israëli's. Onder de gearresteerde Arabieren bevinden zich enkele ver wanten van George Habbash, de lei der van het Volksfront voor de be vrijding van Palestina, dat voor de vliegtuigkapingen verantwoordelijk is. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina reageerde gisteravond op de arrestatie in Israël met het dreigement van „onvoorstelbare" re presailles tegen Israël. De Palestijnen eisen de vrijlating van drie in Zwitserland gevangen zittende Arabieren, van Engeland de vrijlating van Leila Khaled en de ge dode Palestijn, van West-Duitsland de vrijlating van drie Arabische terro risten en van Israël de vrijlating van zeshonderd Palestijnse guerrillastrij ders. De onderhandelingen die een dele gatie van het internationale comité van het Rode Kruis in'Amman met de Palestijnen heeft gevoerd, zijn gisteren opgeschort. De delegatie zal naar Genève terugkeren. Een woord voerder van het comité zei dat de op schorting niet betekent dat het Rode Kruis zijn mandaat van de betrok ken regeringen als bemiddelaar bij de onderhandelingen over vrijlating van de gijzelaars heeft neergelegd. Hij wilde niet zeggen op wiens initiatief de onderhandelingen zijn opgeschort. De speciale afgezant van de paus, mgr. Jean Rhodain, die voorzitter is van de r.-k. hulporganisatie „Cari tas", heeft gisteren een onderhoud van ongeveer een half uur gehad met een van de leiders van het Volks front voor de bevrijding van Palesti na, Aboe Maher. Gisteravond zou hij ook een be spreking hebben met Yasser Arafat. Libië heeft zijn diensten aangebo den om te bemiddelen voor de vrij lating van de Westduitse en Zwitser se gijzelaars. (Vervolg op pagina 3) (Van onze correspondent) BRUSSEL Met knuppels en tafelpoten hebben Vlaamse extremisten tijdens het weekeinde in de Brusselse stadswijk Laken een Waalse extremist doodgeslagen. Een tweede Waal werd gewond, negen Vlamingen zijn aan gehouden, één wordt nog gezocht. -Het incident gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag, om een uur. aan de Houba De Strooperlaan. waar propagandisten van FDF (Democra tisch front der Francofonen, een ex treem Waalse partij) verkiezingsleu zen op lantaarnpalen aan het plak ken waren. De twee mannen werden plotseling overvallen door tien Vlamingen (volgens de Brusselse politie svm- pathisanten van de Volksunie en leden van de Vlaamse Militanten- orde. een extreem-rechtse knokploeg zonder directe partijbinding), die uit een bestelwagen en een personen auto kwamen. Na een kort gevecht, waarbij nog twee andere FDF-nlak- kers hun vrienden kwamen helpen, verdwenen de aanranders. Een van hen riep nog „Met de groeten van de VMO." Nauwelijks een uur later over. leed FDF-man Georgin, een 32- jarige leraar Romaanse talen. vader van twee kinderen, aan de opgelopen verwondingen. Omdat een van de FDF-mensen het nummer van de bestelwagen had genoteerd, slaagde de politie er vlug in acht verdachten aan te hou den. Zondagmiddag werd de negende gearresteerd. Dit bloedig incident, op precies een maand voor de gemeenteraads verkiezingen, heeft meteen een stroom van commentaren uitgelokt. Terwijl alle politieke partijen het ge bruik van geweld streng veroordeel den, sprak de voorzitter van de libe rale PW, P. Descands. van een „politieke moord". De Volksunie-voorman -in Brussel, het kamerlid Anciaux, veroordeelde het gebruik van geweld, maar ont kende dat de aanranders gehandeld zouden hebben in opdracht of op verzoek van de partij: volgens hem traden zij helemaal zelfstandig op. FDF-voorzitter Lagasse noemde het. incident een direct gevolg van de haatcampagne die alle partijen in België voeren tegen zijn „groep". De VMO-leiding in Brussel ont kende dat ordeleden die nacht een propaganda-opdraeht uitvoerden. „Maar dergelijke botsingen komen vaker voor," zegt de leider Maas. „En ditmaal is er een kwade slag gevallen." De minister van binnenlandse za ken, Harmegnies, noemde het gebeu ren „onvoorstelbaar in een democra tisch land". Hij beloofde dat politie en rijkswacht meer en strenger dan tot nog toe de activiteiten van de propagandaploegen in de Brusselse agglomeratie zullen controleren. B'ij een ander gevecht tussen plak- ploegen, nog dit weekeinde, werd bij Namen een propagandist van een socialistische partij mishandeld en verwond. t (Van een onzer verslaggevers) HILVARENBEEK/DEN HAAG/ BREDA Volgens onbevestigde berichten zouden zich in Nederland ruim achthonderd Oosteuropese zi geuners willen gaan vestigen. In Nederland verblijft reeds enige tijd een groep van 93 zigeuners die de Italiaanse, Joegoslavische, Hon gaarse, Albanese, Tsjechoslowaakse en Russische nationaliteit hebben. Vrijdag is een gezelschap van toen nog 68 Oosteuropese zigeuners het land uit gezet naar Duitsland, omdat ze geen verblijfspapieren hebben. De Duitse grensbewaking weigerde de groep echter, waarna ze weer in Nederland is terugge keerd. Zaterdag is de groep in Hil varenbeek opgedoken. Ze staat, in middels uitgegroeid tot 93 man, na bij het recreatiepark De Beekse Bergen in Hilvarenbeek. Deze groep zou slechts de voorhoede vor men van een veel grotere, die naar Nederland zou willen komen. Zigeunerkoning Koos Petaio, die zich zaterdag bij de in Hilvaren beek bivakkerende groep heeft ge voegd, heeft bekend gemaakt dat deze groep in Nederland wil blij ven. Hij zei zich verantwoordelijk te voelen voor deze zigeuners. Vol gens hem zijn het politieke vluchte lingen die graag in een land met goede sociale voorzieningen willen blijven wonen. Hij zei een raads man in de arm te willen nemen, die zou moeten na gaan op welke wijze bewerkstelligd kan worden dat de betrokken zigeuners hier in derdaad kunnen blijven. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie deelde gister avond desgevraagd mee, dat de zi geuners op grond van de vreemde lingenwet het land moeten verla ten. Vandaag zal op ministerieel ni veau worden gesproken over de vraag naar welk land ze moeten worden gestuurd en op welke ma nier. Volgens de rijkspolitie zijn ze uit België gekomen. De justitie- woordvoerder kon niet zeggen of de vraag om een langdurig verblijf van de groep in Nederland deel van de bespreking zal uitmaken. In afwachting van het resultaat van deze bespreking mag de rijks politie, die de groep vrijdag onder zwaar escorte naar Venlo had ge bracht, in opdracht van de hoofd afdeling Vreemdelingenzaken en Grensbewaking van het ministerie van Justitie nu niet tegen de groep optreden, aldus deelde kapitein G. de Maat van de rijkspolitie mee. Volgens hem heeft de groep zich tijdens het weekeinde „tamelijk rustig" gehouden. Er zijn, zo deelde de kapitein mee, inmiddels wel verschillende aangif ten wegens overlast, diefstal en ge weldpleging toegeschreven aan de zigeuners, binnengekomen. In Best zouden ze vijfhonderd gulden uit een huis hebben weggehaald en twee oude mensen hebben gemoles teerd. De rijkspolitie heeft de be volking van Hilvarenbeek en om liggende gemeenten gewaarschuwd voor de zigeuners. „Ze proberen op allerlei manie ren door middel van diefstal van geld en goederen in hun levenson derhoud te voorzien. Ze treden zeer provocerend op. Ze komen met een man of zes, zeven, soms acht ergens in een winkel of een woonhuis. Ze schoppen herrie en in de dan ont stane verwarrende toestand slaan ze hun slag", aldus kapitein De Maat. „Ze vragen met zes man ergens om water. Twee gaan gek staan doen en de rest vliegt het huis door. Ergens werden er in een kip penhok betrapt., terwijl anderen de eigenaar om water vroegen". Volgens de rijkspolitie dienen vooral winkeliers er rekening mee te houden dat groepjes in de winkel zullen komen en zullen proberen met het geven van aanwijzingen in de geldla van de kassa wissel trucs en gelddiefstallen te plegen. „Ook zal men van de drukte ge bruik maken goederen met te ne men; ze bedelen en bieden snuiste rijen te koop aan. Ze schromen zelfs niet om te veld staande ge wassen te oogsten en allerlei klein vee mee te nemen", aldus kapitein De Maat. Hij benadrukte gisteravond „dat de rijkspolitie tegenover deze lie den machteloos staat. Het is niet vast te stellen wie de diefstallen hebben gepleegd. Confrontatie helpt niets. Ze weten ongelofelijk snel alle mogelijke gedaanteverwis selingen te ondergaan", aldus de rijkspolitie-officier. Er zijn extra manschappen van de rijkspolitie naar Hilvarenbeek gestuurd ter versterking van de surveillance. DEN HAAG (A.N.P.) Minister Veringa zal bij de volgend voorjaar te houden Tweede-Kamerverkiezin gen optreden als nationaal lijsttrek ker voor de Katholieke Volkspartij. De minister van Onderwijs en We tenschappen werd zaterdag, tijdens een partijraadsvergadering van de KVP, bij acclamatie daartoe aange wezen. Minister-president De Jonig had la- - ten weten zich niet beschikbaar te stellen. Ook de fractievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. Sehmelzer, was niet beschikbaar, aangezien bij meen de, na acht jaar zijn functie te moe ten overdragen. De partijraad besloot dat de KVP de komende verkiezingen met vier lijsten zal uitkomen: Limburg, Bra bant, een westelijke lijst met Noord en Zuid-Holland en Zeeland en een lijst voor de rest van het land. Een aantal KVP-fractieleden heeft te kennen gegeven een kandidaat stelling te weigeren: t.w. de heren: Van Beek, Van Buel, Van den Heu vel, Kolfschoten, Van Laak, Maenen, De Meijer, Van der Ploeg, Sehmelzer en De Vreeze en mej. Kok. Ten aanzien van de nationale lijst trekker, Veringa dus, gaat het partij bestuur ervan uit dat deze hetzij mi nister-president, hetzij minister, het zij leider van de KVP-fractie in de Tweede Kamer wordt. DIRKSLAND (ANP) Het hoofd bestuur en de Tweede-Kamerfractie van D'66 zijn zo is in een beraad in het weekeinde gebleken van mening dat er door de 'sociale on rust een volledige impasse is ont staan, die grote gevaren inhoudt voor zowel het sociaal economische klimaat als de maatschappelijke ver houdingen in de nabije toekomst. Een centraal element in deze ern stige impasse, aldus D'66, is het ont breken van het overleg tussen rege ring en vakcentrales, een situatie die is ontstaan door het geschil rond ar tikel acht van de loonwet. D'66 wil het overleg tussen rege ring en vakbonden weer tot stand brengen. Om deze reden is besloten nog deze week bij de Tweede Kaïner een initiatief wetsontwerp in te die nen tot schrapping van artikel 8 in de loonwet, dat de regering het recht geeft in te grijpen in individuele cao's. D'66 zal de Kamer wagen om een spoedbehande-limg. (ADVERTENTIES) Wat gaat de fabrieksverkoop van dames-, heren- en kinderkleding in Made doen? Morgen weet u meer Maar nog niet alles. (Zie voorpagina van morgen) 7mn dzjjggft prijsén murathoni ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DIT BLAD

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1