VERLIES VOOR HAVEN ZES MILJOEN PER DAG Ook werkzaamheden uitzendbureaus Koppelbazen aan banden ZIGEUNERS NU IN NIEMANDSLAND De Kroon beschikt op aantal beroepen Grote zorgen bij regering breda Vrije toegang Bestedings beperking Netelige situatie INDUSTRIETERREIN SLOE Werknemers in Kanaal zone krijgen 400 gulden i Raming ministerie van Economische Zaken: Terneuzense school boos op raadslid MEUBELFABRIEK OISTERWIJK HAARWERK de MUL Gas- verwarming RADIO DE KOM Philips praat nog over 400 gulden DEN HAAG - De werkzaamheden van kop pelbazen en uitzendbureaus worden aan ban den gelegd. Commentaar NINA RINDT NEEMT AFSCHEID VAN HAAR ECHTGENOOT VIER WEKEN BLOEDARM Consternatie in Oost-Brabant Ook bij Dow Etten-Leur Oisterwijkse dekenkisten saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJS] IN TROONREDE: DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leij endekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand f 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433 E VRIJE ZEEUW ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1970 25e Jaargang No. 6344 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot Vjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem DEN HAAG/ROTTERDAM Het ministerie van Economische Za ken raamt de financiële schade, die de havenstaking in Rotterdam ver oorzaakt, op ongeveer zes miljoen gulden per dag. Na vijftien dagen staken zou het verlies voor de Rot terdamse haven dus op 90 miljoen gulden geschat kunnen worden. Over het economische effect van de andere stakingen, die elders, dan hier dan daar, uitbreken valt tot dusver, volgens het ministerie, in het geheel niets te zeggen. Er zijn op het ministerie van Economische Zaken overigens nog geen klachten binnengekomen van industrieën over storingen in de aanvoer van materialen. Intussen heeft de staking bij de Rotterdamse stukgoedoverslag geleid tot een sterk teruglopen van het scheep vaartverkeer op de Nieuwe Water weg en een bijna volledige bezet ting van de ligplaatsen met wach tende schepen. Voor Hoek van Holland liggen doorgaans zo'n 30 vrachtvaarders te wachten. Zeker is dat vele schepen hun koers heb ben verzet naar naburige havens, o.m. naar Antwerpen en Hamburg. Normaal varen gemiddeld 80 sche pen per dag Rotterdam/Europoort binnen, thans ligt dit aantal op on geveer 50. Het verkeer van graan- erts- en kolenschepen verloopt nor maal. Ook tankers met ruwe olie lopen met de gewone frequentie de petroleumhavens binnen, de veer boten ondervinden geen overlast door de acties van de havenwer kers hi de stukgoedsector. Er is gisteren de vijftiende sta kingsdag slechts weinig gewerkt op de 23 door de acties getroffen bedrijven. Voor zover er havenwer kers Op de terreinen verschenen verlieten zij vaak later het werk op aandrang van rondgaande groepen actieve stakers. Bij de werkgevers organisatie in de Rotterdamse Ha ven, de Scheepvaartvereniging Zuid, kenschetste men de situatie rond het middaguur als: zeer onoverzich telijk. Men zag af van het opgeven van aantallen werkwilligen, omdat de toestand van uur op uur veran derde. De stakers tonen zich en thousiast over het resultaat van hun acties bij di poorten. Een toezichthouder bij een van de grote stukgoederenbedrijven vertelde gisteren dat hij samen met 40 tot 50 anderen werkwilligen door een groep van ongeveer 300 stakers gedwongen was het werk neer te leggen en het terrein te ver laten. „Vanaf woensdag zijn de mensen die willen werken bang ge worden. Werken is veel te riskant geworden. Je wordt van alle kanten bedreigd. Ze dreigen om je in elkaar te slaan of je wagen. Er is beloofd dat er voldoende bescherming zou zijn voor de mensen die willen wer ken. maar die is er niet". De stakingen in de Rotterdamse en Amsterdamse havens, waarbij de overslag van goederen geheel wordt (in Amsterdam werd) stilge legd, hebben ook hun uitwerking op het goederenvervoer bij de N.S. Met name het containervervoer in Rotterdam ondervindt grote terug gang. Een groot deel van de wagens, die niet kunnen worden gelost, moet op de emplacementen worden „op gezouten". Op het emplacement bij de Rotterdamse Waalhaven, waar NS op een doordeweekse dag zo'n 200 inkomende en een even groot aantal vertrekkende wagens „verwerkt", bedragen deze cijfers momenteel resp. 60 a 70 en 40. Van onze parlementaire redactie Het is voortaan verboden arbeidskrachten ter beschikking van bedrijven te stellen zonder dat de minister van Sociale Zaken daartoe speciaal toestemming heeft verleend. Minister Roolvink (Sociale Zaken) deelt dit mee in een gister avond verschenen nota aan de leden van de Tweede Kamer. De nota is tot stand gekomen nadat de heer Den Uyl (PvdA) in de Kamer de minister om zijn mening had gevraagd. De minister wil door invoering van deze maatregel een bijdrage leveren de stakingen, met name in de ha vengebieden, tot een einde te bren gen. (Zoals bekend was de aanleiding tot de onrust.in de Rotterdamse ha ven de koppelbazenkwestie). De maatregel werd genomen in het belang vain goede verhoudingen op de arbeidsmarkt en van de betrokken arbeidskrachten. De minister was krachtens algemene maatregelen van bestuur gemachtigd regelend op te treden op het terrein van het uit lenen van arbeidskrachten. Minister Roolvink volgt hiermee het advies van de Stichting van de Arbeid, dat op 3 september werd verleend in verband met de plot seling ontstane afbeidsonrust, die zich op grote schaal heeft uitgebreid. MET meer dan gewone belangstel ling kijkt Nederland uit naar de plannen van de regering voor het komend jaar, zoals deze aan staande dinsdag (Prinsjesdag) in Troonrede en Miljoenennota ont vouwd zullen worden. De regering bevindt zich op dit moment in een uitermate netelige situatie. Er is een loongolf in aantocht die, als aile bedrijfstakken 400 gulden extra gaan uitkeren, desastreus kan zijn voor de Nederlandse economie. Als de regering die loongolf niet indamt moet zij tegenstoom ge ven in de vorm van o.m. belas tingverhoging en beperking van de staatsuitgaven. Durft de regering in te grijpen De onrust aan het loonfront staaf niet op zichzelf. In brede lagen van de bevolking leeft onbeha gen over al dan niet vermeende misstanden op allerlei gebied. Toch zullen onpopulaire maatre gelen nodig zijn. En dat met ka merverkiezingen (maart 1971) in het vooruitzicht. Harde maatregelen worden alleen dan geaccepteerd als er vertrou wen is in de leiding. In de leiding van de regering, van de politieke partijen, van de vakbeweging. Dat vertrouwen ontbreekt bij ve len. De situatie in Nederland begint onplezierig veel te lijken op de pe riode in Frankrijk voordat De Gaulle aan de macht kwam. Deze constate ring is niet van vandaag of gisteren Wanneer wij op korte termijn nu niet werkelijk iets gaan doen aan onze zieke democratie, hoeft het niet meer. Dan zal dat de „sterke" man gaan doen. Op zijn manier. De koppelbazen en uitzendbureaus zullen thans vergunningen nodig heb ben. De maatregel gaat over vier weken in. De betrokkenen zullen eerst een voorlopige vergunning moe ten hebben. Onmiddellijk daarna zal een definitieve moeten worden aan-1 gevraagd door alle bedrijven die ar beidskrachten uitlenen. De nota van toelichting op de al gemene maatregel van bestuur ver meldt dat naast deze maatregel een belangrijke taak overblijft voor de partners bij een c.a.o. om ook het gebruik van uitzend- en uitleenbu reaus met een vergunning te be perken. De bedrijven die zich bezighouden met het uitlenen van handarbeiders worden op 600 a 800 geraamd. Exac te cijfers ontbreken. Het aantal uit geleende werkkrachten is ongeveer 20 a 30 duizend. Uitleenbureaus van administratiei- personeel de zg. uitzendbureaus wordt geschat op 130. Het aantal ves tigingen vain deze bureaus schat men op 300 a 350. Deze bureaus stellen tussen de 45- en 50-duizemd werk nemers ter beschikking. De fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. J. den Uyl, die om de nota gevraagd had, toonde zich gisteravond erg teleur gesteld over de inhoud ervan. „Het is een bloedarm stuk. Er staat in dat de regerig bezorgd is, maar dat wisten we al. Het stuk bevat niets over de f 400-kwestie en niets over de situatie in Rotterdam. (Van onze correspondent) BEST De Bulgaarse zigeuners, die gisteren in het Oostbrabantse Best voor veel machtsvertoon van de rijkspolitie hebben gezorgd, be vinden zich thans in het niemandsland bij de grens tussen Nederland en Duitsland bij Venlo. Gisteravond zijn zij de grens over gezet, maar even later door de Duitse douane weer terug gestuurd. Vanaf gisteren avond is overleg op hoog niveau bezig om een oplossing te vinden voor het probleem van de zigeuners. Voor het zover was heeft de rijkspolitie het niet gemakkelijk gehad. Donderdagavond laat had zij een cordon gelegd rond het provisorische zigeunerkamp. Gisteren heb ben de Bulgaren de hele dag geprobeerd daar door heen te breken. Aanvankelijk langs slinkse wegen het was zelfs zo, dat zigeuners, die inkopen wilden doen geëscorteerd werden door politiemensen later met dreigementen en geweld. Dat veranderde toen een mobiele eenheid van veertig politiemannen arriveerde. Dat maakte kennelijk zo veel indruk, dat de zigeuners zich verder rustig hielden. Om vijf uur heeft burgemeester J. de Leeuw van Best de zigeuners een ultima tum gesteld: zij dienden binnen een uur verdwenen te zijn uit Best. Om kwart over zes zette de karavaan van twintig wagens zich in bewe ging op weg naar de grens bij Venlo. Rond de karavaan vijftien politie auto's om de rust te handhaven. DEN HAAG (ANP) De Kroon heeft een beschikking gegeven op een aantal beroepen van agrarische en andere aard tegen het besluit van Ge deputeerde Staten van Zeeland, waarbij gedeeltelijk goedkeuring is verleend aan het bestemmingsplan „industrieterrein Sloe" 1967 der ge meente Borsele. Het in dit plan geprojecteerde in dustrieterrein maakt deel uit van het zogenaamde „Sloegebied", dat met het oog op zijn ligging langs het die pe vaarwater de Westerschelde, is aangewezen als havenindustriege bied. Deze industriële ontwikkeling van het Scheldebekken past, naar het oordeel van de Kroon, in een even wichtig, landelijk en regionaal in dustrialisatiebeleid, mede met het oog op de groeiende vraag naar werkgelegenheid. Bij afweging van de verschillende belangen is zij van mening, dait vo renbedoelde belangen zwaarder moe ten wegen dan de agrarische belan gen. Voorts is aangevoerd, dat de be stemming voor industriële doeleinden nadelige consequenties heeft voor het woon- en leefklimaat van de gehele streek. De Kroon wijst erop, dat reeds verschillende onderzoekingen worden verricht, teneinde na te gaan qp welke wijze lucht- en waterver ontreiniging kunnen worden voorko men. Inzaike de brandpreventie is de Kroon van oordeel, dat het gemeen tebestuur bevoegd dient te zijn, ter zake regelend op te treden. In dit op zicht vertonen de bij het bestem mingsplan behorende voorschriften een leemte. De Kroon merkt nog op, dat geen sprake is van een aan ob- jéctieve^'grenzen gebonden toeken ning van een bevoegdheid aan. b. en w. omtrent onderwerpen, die zij bij de nadere uitwerking van het be stemmingsplan kunnen of moeten regelen. Daarom heeft zij aan artikel negen van het plan goedkeuring ont houden. Tenslotte heeft de Kroon nog be zwaar gemaakt tegen een aantal bij het plan behorende voorschriften. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer A. van Breda Vriesman, gemeenteraadslid (WD) in Terneuzen, heeft zich de woede van de rijksscholengemeen schap Petrus Hondius in Terneuzen op de hals gehaald door uitlatingen over een feest op de school. Deze uit latingen zijn in de raadsvergadering van 25 juni gedaan. De notulen van deze raad zijn onlangs in het dag blad De Vrije Zeeuw geplaatst. De heer Van Breda Vriesman zou volgens de notulen onder meer ge zegd hebben dat „in de gangen van de school enkele bezopen leerlingen) hebben gelegen" en dat „door om wonenden diverse onfrisse zaken zijn gemeld". Rector A. Jansen van de scholen gemeenschap heeft deze uitlatingen van het VVD-raadslid, dat al eerder in het nieuws kwam door zijn scher pe bewoordingen, ontkend. Er is vol gens hem een onverdiende smet op de school geworpen. Het docenten korps overweegt wat het hiertegen kan doen. (ZIE OOK PAGINA 2) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De hui dige economische situatie vervult de regering met grote zorg. Met name heef' de sinds enkele maanden optredende verslechtering van de betalingsbalans (in het tweede kwartaal een tekort van 55 miljoen Red.) en de recente ar beidsonrust, die geleid heeft tot een versnelling in de toonbeweging, deze zorg doen toenemen. De regering denkt hierbij in het bijzonder aan de con sequenties bi 1971 en vol gende jaren voor de prij- ten en de werkgelegen- leid, alsmede voor de lo pende rekening van de be talingsbalans." Aldus zegt minister B. Roolvink van Sociale Zaken in de vrij dag aan de Tweede Ka mer gezonden brief, waar in het standpunt van de regering is vermeld inzake de huidige sociale onrust. „De regering betreurt het zeer," aldus minister Roolvink in zijn brief, „dat de grote arbeidsrust, ken merkend voor de Neder landse verhoudingen, in de laatste weken door sta kingen is verstoord. Wat het in de Stichting van de Arbeid, tussen de industriële werkgeversor ganisaties en de vakeen- trales bereikte akkoord, over de mogelijkheid van een extra-uitkering van maximaal 400,bruto betreft, merkt minister Roolvink op: „In overeen stemming met het huidige loonpolitieke systeem heeft de regering zich uiteraard buiten het overleg gehou den, dat de werkgevers- en werknemersorganisaties ter zake voerden. In over eenstemming ook met het gevoelen van het georga niseerde bedrijfsleven is de regering van mening, dat de verantwoordelijkheid voor de loonontwikkeling in de eerste plaats bij het bedrijfsleven berust." Met het uitstrooien van een hand je aarde over zijn laatste rustplaats neemt Nina Rindt afscheid van haar omgekomen echtgenoot. Jochen Rindt overleed 5 september na een botsing van zijn Bolide tegen een vangrail op het racecircuit van Monza. Aan het open graf zien we hier ook mi nister C. Broda (midden) van justi tie. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/ETTEN-LEUR De industrieën in de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen waarop de cao voor dat gebied van toepassing is, hebben zich bereid verklaard aan hun daarvoor in aanmerking komend personeel een uitkering van f 400 te doen. Het gaat om ongeveer 2300 werk nemers bij de NSM en de cokesfa- briek te Sluiskil, de Stijfsel- en Glu- cosefabriek, de gasfabriek en de Zuid-Chemie te Sas van Gent en de Meelfabriek, eveneens in Sas van Gent. De directie van DOW Chemical- Nederland heeft besloten voor het technisch personeel in de Botlek en in Terneuzen een bedrag van f 200 te doen uitbetalen bij het salaris over september. Eind oktober zal nog eens f 200 worden uitgekeerd. Ook Isoverbel in Etten-Leur zal zijn werknemers 400 gulden uitke- (ADVERTENTIES) Voorstellingen: 1030 (beh.zo.)-12.30-13.30-15.00-16.30-17.30uur LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) Tel.: f010) 114287 alle dagen ook op zondag expo sitie van massief eikehouten wandkasten, dekenkisten, tafels, stoelen, bijzettafels, smeedijze ren lampen e.d. in de werkplaats van Beneluxstraat 7, Oisterwijk tel. 04242-3366 geopend: zondags van 11-5 uur (zaterdag en op werkdagen bent u 's morgens om 7 uur al wel kom). De grootste Icollektie dames- en herenhaarwerk vindt ih de showrooms van PELATTI Ginnekenweg 43, telefoon 01600-32288 Verkoop ook via Uw kapper, vraag hem een introduktie. BEN BEGRIP VOOB Erkend gasfitter Vtooswljkstraat 7-f TERNEUZEN Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Warme MbrAfcM TERNEUZEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de Troonrede, die dinsdag a.s. wordt uitgesproken, zal een bestedingsbeperking worden aangekondigd. Verder zal de rege ring verklaren dat zij, wat orde en gezag in Nederland betreft, niets meer over haar kant zal laten gaan. Dit is gisteravond in een extra uitzending van AVRO's Televizier be kendgemaakt door drs. F. Hoogendijk, hoofdredacteur van Elseviers Week blad, die vorig jaar ook al uit de Troonrede heeft geklapt. Hij had het toen bij het rechte eind. Hierover zijn vragen in de Kamer gesteld. Volgens drs. Hoogendijk zal de re gering een pakket sociaal-economi sche maatregelen aankondigen dat „hard zal 'aankomen". Om te begin nen zal de regering een loompauze aankondigen door toepassing van ar tikel 10 van de loonwet. Zowel de directie als de indirecte belastingen zullen met 3 procent worden ver hoogd. Voor het bedrijfsleven zal een kredietbeperking worden ingesteld. De regering was aanvankelijk van plan de Troonrede te laten beginnen met het uitspreken van bezorgdheid over de milieuverontreiniging. Daar voor in de plaats komt nu een passage over de handhaving van orde en ge zag in Nederland, opgesteld door mi nister Udink. Deze minister heeft dit ontwerp onlangs uitvoerig ter sprake gebracht tijdens het CHU-congres waarop hij als enig lijstaanvoerder werd geko- (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De raad van be stuur van het Philips-concern en de werknemersorganisaties hebben gis teren tot laat in de avond onder handeld over een uitkering van f 400 voor het gehele personeel. Bij Philips zijn ongeveer 100.000 werknemers in dienst. Het gaat om een bedrag van circa 40 miljoen gulden. Bij het sluiten van deze editie was nog geen overeenstemming bereikt.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1