MORGENAVOND BREEKT SPANNING IN WOESTIJN REGERINGSPARTIJEN WIJZEN OP HARDE NOODZAAK: Ook ins Gratis reizen 2 Septembers voor 65+ers Opnieuw bestand in Jordanië IN ANTWERPSE HAVEN: Rotterdamse stakers verdacht van brandstichting HERNIEUWD VERZOEK TOT VRIJLATING ereUJ éne KARDINAAL SÜENENS KWAAD OVER „MAROLLEN-CONGRES" Breuk met Portugal en Zuid-Afrika voordelig uit met NS PRINS «VER PERS: GEEN KORT GEDING TEGEN CENTRUMRANK Verzekering tegen kaping BESLUIT IN LOESAKA Bewaking Leila leeft op koffiethee en temperament Nieuws liever dag later dan verkeerd Joegoslavisch systeem Radio-actieve plaatjes terecht Inreisvisa geweigerd aan Indonesiër 1/ DE STEM VAN VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1970 17 LONDEN (AFP/RTR/DPA) Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft van de Britse ambas sade in Amman vernomen, dat het ultimatum van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina voor de vrijlating van de zeven Arabische commandostrijders uit gevangenis sen in Europa inderdaad met 72 uur is verlengd. Het zou oorspronkelijk woensdag 9 september om 23.30 uur Ned. tijd aflopen. Engeland heeft gisteren besloten om Leila Khaled in hechtenis te houden ais buitenlandse die zonder toestemming het land was binnen gekomen. Inmiddels heeft de gezagvoerder van de VC-10 van de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC, die woensdag gekaapt werd en nu op een landingsstrook in de woestijn op zeventig km van het vliegveld van Amman staat, verklaard, dat het voedsel aan boord schaars wordt. „Het eten gaat een probleem worden", zo zei hij. Niet ver van de VC-10 staan de DC-8 van „Swiss air" en de Boeing-707 van „Trans- world Airline", die zondag zijn ge kaapt. De VC-10 was op weg van Bahrein naar Beiroet met 103 pas sagiers en 10 bemanningsleden aan boord toen Palestijnse guerillastrij ders het toestel overnamen. In de loop van gisteren hebben de guerillastrjjders 22 Arabische passagiers van de VC-10 vrijgelaten en naar hotels in Amman gebracht. Een van de Arabieren mocht zijn Britse verloofde meenemen. De guerrillastrijders die de wacht honden bij de drie gekaapte vlieg tuigen hebben „uit humanitaire overwegingen" aangeboden de vrouwen, kinderen en zieken in de gekaapte toestellen vrij te laten. Aan boord bevinden zich ongeveer 300 passagiers, onder wie 64 kin deren. De coramandostrijders hebben de VC-10 inmiddels de naam Leila Khaled gegeven. Commando-eenheden bewaken de gekaapte vliegtuigen. Op verre af stand worden zij omsingeld door een sterke strijdmacht van de Jor daanse regering. Een guerillaleider liet weten, dat de VC-10 gekaapt is omdat de Britse regering niet prompt gereageerd heeft op de eis van de verzetsstrijders Leila vrij te laten en het lijk van haar collega, die bij de poging tot overmeestering van het Israëlische toestel werd doodgeschoten, terug te zenden. De guerrillaleider zei voorts, dat het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina de Britse luchtvaartmaat- chappij BOAC verantwoordelijk acht voor de arrestatie en gevan genhouding van twee Algerijnen na de landing van een BOAC-toe- stel in Tel Aviv. „Wij hopen dat de koppige Britten naar de stem van de rede zullen luisteren", aldus de guerrillaleiders. Het Amerikaanse ministerie van defensie is bereid militairen te la ten meereizen met vliegtuigen om kapingen te voorkomen als de re gering en de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen hierom zouden vragen. De kwestie wordt op het ogenblik door regeringsfunctio narissen besproken. Het Pentagon gaf donderdag zijn koeriers die geheime documenten moeten vervoeren en alle hoge of ficieren opdracht voortaan met mi litaire vliegtuigen te reizen. Het be vel geldt voorlopig alleen op die gebieden, waarin kapingen „waar schijnlijk" zijn. LONDEN (AP) Leila Khaled, de Palestijnse vliegtuigkaapster, zit nog steeds op het politiebureau te Westealing waar zij zwaar wordt bewaakt. Het ontbreekt de jongedame geenszins aan hoop in de toekomst. Iedereen die het horen wil of moet kan van haar vernemen dat haar gevangenschap niet lang meer zal duren „en u kunt daar helemaal niets aan veranderen". Bij het avontuur van zondag was zij lichtgewond geraakt maar zij heeft medische hulp afgewezen. Eten doet zij haast niet. Ze leeft volgens een politieman op het ogen blik „op thee, koffie en haar vu-i rige temperament". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG By de behandeling van de wet op de ondernemings raden hebben de regeringspartijen zich gisteren ook uitgesproken voor het regelen van de inspraak in kleine» ondernemingen. De wet heeft n.I. betrekking op bedrijven met niet meer dan 100 werknemers. De regeringspartijen dienden 'n motie in, waarin minister Roolvink werd uitgenodigd aan de sociaal-economische raad advies te vragen over de wyze waarop de inspraak van werknemers in bedrijven met minder dan honderd man personeel tot s/and kan komen. Minister Roolvink (Sociale Zaken) had al toegezegd, dat dit bij de SER in studie is, maar voegde daaraan toe, dat hij tegen de motie geen bezwaar had. Dat was wei het geval met de mo tie van drs. Nypeis (D '66), die van de regering wilde, dat een wet werd voorbereid om de inspraak van werk nemers met minder dan honderd man personeel te regelen. Minister Rool vink had tegen deze motie ernstige bezwaren. 99 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Prins Bernhard heeft gisteren ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het contactcentrum op voorlich- tingsgebied zijn mening weerge geven over pers en voorlichting, Hij achtte zich even ontslagen van de verantwoordelijkheid die de rijksvoorlichtingsdienst heeft, wanneer het voorlichting over zijn uitspraken en gedragingen betreft. De prins wees erop, dat een op zich juiste, maar prema ture voorlichting zeer kwalijke gevolgen kan hebben: „In de komende 25 jaar zal de taak van de voorlichter, journalist of werkzaam voor overheid of be drijfsleven, nog worden ver zwaard". Wat het nieuws betreft, zei Prins Bernhard „Liever een dag later met de juiste feiten dan een dag eerder met halve waarheden". Of „iets geschikt is om te worden gepu bliceerd" kan ook een andere betekenis hebben. In dit verband wilde Prins Bern hard niet eens denken aan de al dan niet ware verhalen die door sommige bladen worden gepu bliceerd over het privéleven van mensen die regelmatig in het nieuws komen, hoewel hij het persoonlijk jammer vindt dat het recht op privacy niet meer wordt geëerbiedigd. „De geschiktheid van nieuws tot publicatie stelt u", aldus de prins, „telkens weer voor een gewetensconflict, dat karakteris tiek is voor elk democratisch stelsel, zeker nu er een tendens is tot meer openheid". Hij achtte het begrijpelijk, dat nieuwsmedia elkaar primeurs trachten af te vangen. „Het is echter de vraag of een primeur een waarlijke bijdrage is tot het democratisch systeem, of die pri meur werkelijk geschikt is om te worden gepubliceerd". „U wilt in principe in elk bedrijf een overlegorgaan. Zelfs als er meer een werknemer is", zei de minister tegen de heer Nypeis. Deze beaamde dat, wat de minister op zijn beurt sterk overtrokken vortd. Drs. Nypeis ontpopte zich als een voorstander van het Joegoslavische systeem van arbeiders-zelfbestuur. De democratisering van de onderne ming, het meebeslissen door'de werk nemers in bedrijven, kon naar zijn mening niet ver genoeg gaan. De liberaal Rietkerk viel hem daar fel op *4|. „Wat u wilt, is de hele maatschappelijke structuur omver gooien. De werknemers hebben nu al veel invloed, zo zelfs dat de aan. dieelhouders zich in hun rechten be knot voelen. Het is een misverstand te menen dat de staatkundige demo cratisering ook in het bedrijfsleven over de hele linie tot stand kan ko men", wierp hij de democraat Ny peis tegen. Minister Roolvink erkende, dat er in het denken over de inspraak van de werknemers 'n versnelling plaats heeft. Mede door de recente gebeur teniseen in het bedrijfsleven. „Maar", zei- hij „wü moeten niet de gevange nen worden van de waan van de dag. Wij moeten niet zoveel inspraak willen, dat we met zijn allen niets meer te zeggen hebben". Van de vele voorsteilen tot wijzi ging van het Wetsontwerp wilde mi nister Roolvink wel een enkele over nemen. Zo wilde hij laten vallen, dat de werknemers 18 jaar moeten zijn om tot lid van de ondernemingsraad te worden gekozen. Volgende week woensdag zal over de wet en de vele voorgestelde wij zigingen worden gestemd. Te ver wachten is, dat bijna alle door de op positie voorgestelde wijzigingen on voldoende steun zullen krijgen. DEN HAAG Het door de drie vakbonden van winkel- en handels- personeel aangespannen kortege- ding tegen de directeur van de Cen- trumbank, de bank zelf en tegen tex tielzaken Gerzon, Schroder, Bischoff en het Lingeriehuls is ingetrokken. Er is tussen Gerzon en de vakorga nisaties nader overleg geweest. (Van onze redactie buitenland) AMMAN De Jordaanse regering en het Palestijnse verzet hebben gis teren hun derde bestandsovereen komst in vijf dagen tijds gesloten. De gevechten zijn gestaakt, maar de vraag is voor hoelang. De vorige overeenkomsten werden niet langer dan enkele uren geëerbiedigd. Vooral in de hoofdstad Amman is weer zwaar gevochten. Nog nooit in de vier crises die Jordanië sinds no vember 1968 doormaakte, bereikte de strijd zo'n omvang. Twee ziekenhuizen meldden, dat èr al vóór de avond vier doden en 68 gewonden waren binnengebracht. In de voorgaande dagen vielen in ge heel Jordanië al meer dan 300 doden en gewonden. Na de afkondiging van het nieuwe bestand stroomden veel mensen de straat op, en levensmid- delerastom kregen een enorme druk te te verwerken. Het vliegveld van Amman is weer open. Britse onderdanen begonnen don derdag op advies van hun regering Jordanië te verlaten. Zij kregen te horen dat degenen wier aanwezig heid in dat land niet beslist noodza kelijk was, beter konden vertrekken. Met normale lijndiensten vertrokken donderdag ongeveer 200 Britten naar Beiroet. Ook de Westduitse regering over weegt evacuatie van de gezinnen van haar ambassadepersoneel in Jordanië. Egypte heeft met de regeringen van „bevriende en Arabische landen" contact opgenomen met het oog op de berichten over nieuwe Amerikaan se vliegtuigleveranties aan Israël. De Israëlische premier, mevr. Gol- da Meir (foto) heeft langs het Suez- kanaal de Egyptische stellingen in ogenschouw genomen. Minister Dayan (links) vergezelde haar. DE AARTSBISSCHOP van Saigon, mr. N.gyen van Bihn, heeft Paus Pau- lus uitgenodigd tijdens zijn reis naar de Philippijnen en Australië in no vember, een tussenlanding te maken in -Saigon. (Van onze correspondent) ANTWERPEN De Antwerpse politie vermoedt, dat vier branden, waarbij enkele duizenden tonnen ju te vernield werden, en grote schade werd aangericht aan haveninstalla ties, het werk zijn van een groep Rotterdamse saboteurs. Een groepje Nederlandse stakers, dat sinds een paar dagen actief was in Antwerpen, wordt in dat verband opgespoord. Het vermoeden van de politie werd gisteren voor het eerst openbaar uit gesproken, nadat brand was ontstaan in een loods waarin 2379 ton jute was opgeslagen. De brand van gisteren volgde op jute-branden vorige week vrijdag, dinsdag, en woensdag. Telkens ver brandde een partij jute, die door een of andere staking in Antwerpen was terecht gekomen. Driemaal brandde jute die normaal had moeten worden gelost im Rot terdam: vorige vrijdag ontstond brand in een Cyprisch schip, en de geloste lading van dat schip brandde gisteren helemaal op. Ook de brand van woensdag woed de in een partij jute, die naar Rotter dam had moeten gaan. De brand van gisteren was de groot ste in de reeks: in één uur tijd ver brandde 2379 ton, terwijl ook de loods zwaar werd beschadigd De schade loopt in de miljoenen franc. Vlakbij de loods vond men een doosjes lucifers. Men zoekt nu naar het groepje Rotterdammers, dat sinds meer dan een week regelmatig op duikt om de Antwerpse dokwerkers aan te zetten tot een solidariteis- staking. LONDEN (Reuter) Een maatschappij in Londen, die vliegtuigpassagiers verzekert te gen kaping, wordt overstroomd met aanvragen. De ï-olis kost een pond sterling 8,60) voor drie maanden als zijn vliegtuig gekaapt wordt, krijgt de reizi ger 50 pond voor elke dag dat hij wordt vastgehouden, tot een maximum van 500 pond, plus vergoeding van eventueel ge maakte kosten. De maatschappijen, die vlieg tuigen verzekeren overwegen hun premies te verhogen na de kapingen van de laatste dagen en het opzettelijk verwoesten van de Jumbo-Jet van de Pan American in Cairo. LOESAKA (AFP) De in Loesa ka verenigde niet-gebonden landen hebben gisteren besloten de diploma tieke betrekkingen met Portugal en Zuid-Afrika te verbreken, zolang zij zich niet houden aan het VN-besluit over ontkolonisering en rassendiscri minatie, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. Dit besluit maakt deel uit van een reeks maatregelen die zijn neerge legd in een algemene resolutie over ontkolonisering en apartheid. Aanbevolen wordt ook de handel met Portugal, Zuid-Afrika en Rho- desië te staken en geen landingsrecht te verlenen aan vliegtuigen die zich naar een vam deze drie landen bege ven. - HOOGEVEEN (ANP) Gistermid dag om half vier waren de vermis te radioactieve plaatjes, die in de vijver achter het stadhuis in Hooge veen waren gegooid, terecht. De brandweer had de vijver reeds gedeeltelijk leeg gepompt. Ivlen spoor de de cobaltplaatjes, zes in getal, op met Geigertellers vam de B.B. „Feijen hoorrrr!", zei de Rotter dammer, die ik gisteren in een win kel naast mij aantrof, op mijn vraag hoe hij het nu maakte. Zuidamerikanen zijn van nature rumoerige en drukdoenerige mensen, maar gisteren hielden alle Argentij nen hun mond en allen bla-bla-kapi- talisten zaten samen met de meest zelotische guerrilleros broederlijk droef voor zich uit te staren in een collectieve sombere toekomst en met lange tanden door een kolossale zure (H)appel heen te bijten. Estudiantes de la Plata Poetsaü Binnen een tijdsbestek van 24 uur heeft gisteren voor de tweede maal brand gewoed in de Antwerpse ha ven. Opmerkelijk bericht, vind ik. Tenslotte ook een manier om de ha ven plat te krijgen. Vreemde situatie in de Jordaanse hoofdstad, mensen. Ik begrijp wel waarom daar steeds weer schietpar tijen losbarsten tussen Palestijnse commando's en soldaten van Hoes seins leger. Die soldaten horen de hele dag niets anders dan: op com mando schieten! Woensdagavond jongstleden was een historische avond: de 80-jarige oorlog in anderhalf uur. Overigens zie je maar weer hoe je wereldkampioen voetbal kunt wor den in een wedstrijd waarin nauwe lijks gevoetbald is. Hebt u Coen Verhoef ook gehoord? Op een gegeven moment riep hij in vervoering: „We schakelen nu over naar de Goalsingel!" Jawel, maar zijn collega Herman Kuiphof had er Tsjoolsingel van gemaakt. Toch vind ik het aardig dat Feijen- oord gewonnen heeft zonder mijn vierhonderd gulden. Het leven van alledag gaat onver biddelijk door, nietwaar. Hetgeen mag blijken uit een nieuwe record- jacht, die Zijn kop in deze contreien heeft opgestoken: de pieperomvang. Deze week las ik dat in Langeweg een aardappel van 750 gram is ge rooid. Edoch, dit is niets vergeleken bij de knol van 1100 gram die daar voor al in het Oosterhoutse is ge vonden. Dat zal best smaken, en zeker met een hap Argentijnse corned beef (u weet intussen hoe je die maakt). Voor het overige stel ik bij wijze vam uitzondering niemand minder dan de 70 jaar en enkele dagen oude Cornelis Verolme ten voorbeeld die heeft gezegd: „Ik zing soms de hele dag. Dat heb ik vroeger nooit ge daan". Hij had vroeger toch ook al heel wat noten op zijn zang. Enfin, hoe dan ook, ik groet u. MERIJN. DEN HAAG (ANP) De voorzit ter van de Indonesische Studenten Associatie in Europa, Tahir Pakuwi- bowo, is een inreisvisum voor Neder land geweigerd. Dit heeft mr. J. M. A. H. Luns van Buitenlandse Zaken gisteren geant woord op schriftelijke vragen van 't Tweede-Kamerlid Dankert (PvdA). Mr. Luns heeft geen enkele achter grond rond deze zaak belicht. BRUSSEL (ANP) - De Bel gische kardinaal Suenens heeft gisteren heftig gerea geerd op de gebeurtenissen, die zich in de Capucijnen- kerk in de Brusselse wijk „de Maroilen" hebben af gespeeld. In deze van tra ditie en historie doortrok ken oude Brusselse stads wijk, waarvan de bewoners enige tijd geleden hevig in verzet kwamen tegen plan nen van het stadsbestuur om delen van de wijk te slopen, speelt zich deze week een zeer onorthodox en internationaal congres af onder het motto „So ciety la Conflict". f Een van de gebeurte nissen tijdens dit congres was een, door de Ameri kaanse theoloog Harvey Cox uit Harvard gereide dienst onder het motto „Feest en Oorlog" Cox is schrijver van het pas ver schenen boek „Het Nar renfeest". Hieraan ver leende ook het Amster damse „bewegingstheater" medewerking. Tijdens deze dienst, waar gezamenlijk word gezon gen, brood verdeeld, be zittingen uitgewisseld en gedanst lagen twee leden van het .bewegingstheater" V geketend op het altaar. Er ontstond wanorde toen be zoekers van de dienst, die het met de gang van zaken niet eens waren, luid be gonnen te protesteren. Deelnemers verlieten de kerk onder het zingen van „We shall overcome", zet ten hun zang op het na bijgelegen Vossenplein voort en „verbroederden" vervolgens mit de daar in middels toegestroomde ge helmde agenten. Kardinaal Suenens nu heeft over deze gebeur tenissen zijn „diepe ver ontwaardiging" uitge drukt. Hij heeft zijn af keuring uitgesproken over „allen die aan de wanor delijkheden in de kerk hebben deelgenomen en die hierdoor blijk hebben gegeven van het meest elementaire gebrek aan eerbied voor heilige plaat sen en voor de menselijke waardigheid". De meeste Brusselaars hebben met de reeks ge beurtenissen in de Marol- lenwijk nogal wat moeite. De bevolking van de Maroilen intussen schijnt zich in en rond het gebeu ren heel wel thuis te voelen. DEN HAAG (ANP) Ongeveer 200 Zuidmoiukkers hebben gister ochtend in Den Haag een demonstra tieve tocht (foto) gemaakt naar het ministerie van Justitie. Een deputa tie van zes mannnen en vrouwen on der leiding van de heer H. Hukom uit Den Helder overhandigde minis ter Polak in het ministerie een pe titie. Hierin werd gevraagd de 33 Zuid- molukkeTS die in het huis van bewa ring in Scheveningen zitten, vrij te laten, en zo dit niet mogelijk is, ze een „goede berechting te geven en niet te zwaar te straffen." Ook werd gevraagd leden van de deputatie bij de 33 Zuidmoiukkers in Scheveningen toe te laten. Minister Polak antwoordde, dat de 33 overeenkomstig de Nederlandse wetten zuilen worden berecht. „Ze zullen alle rechten hebben die iedere verdachte hier heeft. Ik ben ervan overtuigd dat de rechter ze een rechtvaardige behandeling zal ge ven", aldus de minister. De heer H. Hukom verklaarde na der, dat de petitie is aangeboden na mens de noodregering van de repu bliek der Zuidmolukken. Volgens hem staat ongeveer de helft van de Zuidmoiukkers in Nederland achter deze noodregering, die ir. Manoesama niet erkent als president. De vereniging van Molukkers in Makassar heeft een verklaring gepu bliceerd, volgens welke het gebeurde in Wassenaar volkomen in strijd is met de opvattingen van de gehele Molukse jeugd in Indonesië, de Pam- taj Sila en de grondwet van 1945. (ADVERTENTIE) w In september kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. IVelke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+ kaart? Koop er dan een aan het loket, yerkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+ reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele- reisprijs. Een driemaandskaart kost f 20.-, voor echt paren f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f75.-. Vraagt u gelijk een septemberkalender tj e

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5