Tilburg rekent op gigant met 8000 arbeidsplaatsen Werkgevers in de bouw roepen hulp van rechter in hamburger biefstuk Groep zigeuners zet O.-Brabant op stelten NA TWEE WEKEN GEEN UITZICHT IN HAVEN STAKING Haex: Defensie- ui t ga ven moeten stijgen SCHAATSER JAN BOLS GETROUWD Gewonde reed in auto Werkgevers stellen garantiefonds open voor havenbedrijven Een góed stuk vlees hoort erbij (Van onze verslaggevers en correspondenten) DEN HAAG UTRECHT MIDDELBURG BREDA - Gisteren is er opnieuw een verscher ping ingetreden in het loonconflict, dat gecon centreerd is rond de kwestie van de extra-uitke ring van 400 gulden. Gevolg' Man verdronken te Middelburg en Onoverzichtelijk Hogere tarieven in apotheken LEERLINGEN VERZAMELEN AANGESPOELD HUISVUIL lekker eten tips DirecteurDr. W. A, J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie, en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970: 9,20 per kwartaal; per maand S 8,26. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W Gironummer 1945433 DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1970 25e Jaargang No. 6343 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot vm. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Burgemeester mr. C. Becht van Tilburg heeft gisteren verklaard, dat Tilburg een goede kans maakt voor de vestiging van een industriële „gigant". Tegen het eind van dit jaar verwacht hij de definitieve beslissing. Het is een publiek geheim, dat met „de gigant" Volkswagen bedoeld wordt. De komst van de „gigant" is op de eerste plaats een oplossing voor de toekomstige werkgelegenheids problemen van Midden-Brabant, maar men kan stellen dat een der gelijke vestiging van nationaal be lang is, aldus Tilburgs burgemees ter. Als de plannen werkelijkheid worden, zullen over zes jaar in het bedrijf te Tilburg 8000 mensen wer ken. Voor meer dan negentig pro cent mannen. Het project voorziet in een ont wikkeling in drie fases. De eerste fase zou begin 1973 gereed moeten sijn. Er zullen dan reeds 3200 men sen te werk gesteld kunnen worden. De tweede fase betreft eveneens een project van omstreeks 3200 werknemers. De derde fase, die on geveer 1600 arbeidsplaatsen omvat, zou over 6 jaar voltooid moeten zijn. De kwaliteit van de arbeidsplaat sen is uitstekend, aldus burgemees ter Becht. Reeds in de eerste fase zullen 900 hoger geschoolden nodig zijn en 1700 ongeschoolden. Burgemeester Becht deed boven staande mededelingen ten overstaan van de directie van Volt N.V. en verslaggevers van De Stem, naar aanleiding van een publicatie van jl. zaterdag. Hierin werd een uit lating van de personeelsdienst van Volt geciteerd, waarin stond, dat Volt, welk bedrijf nu al onvoldoen de personeel heeft in Tilburg, bij de komst van de gigant met zijn nieuwe vestigingen „weg zou we ten". Dit betekent niet, dat wij niet graag in Tilburg zijn, verklaarde Volt-directeur ir. A. van de Bos gis teren nadrukkelijk. „Ik ben ook niet bedeesd voor de gigant", zei hij, „als ik voor moei lijkheden kom los ik die wel op, naarmate ze komen." Als Philips- bedrijf is Volt, dat in Tilburg 3250 personeelsleden telt, gewend zijn problemen „internationaal" te be zien. Burgemeester Becht voelt er ken nelijk niet veel voor zich in de uit voering van zijn plannen te laten weerhouden door bedrijven, die op dit moment duidelijk met ernstige personeelstekorten kampen. „Toen ik zes jaar geleden in Til burg zes procent werklozen had, Was er niemand, die mij hielp", al dus burgemeester Becht. „Ik heb toen onder meer DAF uitgenodigd om naar Tilburg te komen, maar men zei „neen". Burgemeester Becht waarschuw de er voor zich te laten misleiden door de ongezonde krapte op de arbeidsmarkt, die de structurele werkgelegenheidsproblemen van Midden-Brabant momenteel ver sluieren. Midden-Brabant zit met terug lopende industrieën, zoals textiel, schoenen en leer. Zij tellen, ondanks de vele bedrijfssluitingen en -in krimpingen, die reeds hebben plaatsgehad, nog 6800 arbeidsplaat sen. Over vijf jaar zullen het er misschien maar 4000 meer zijn. BURGEMEESTER BECHT nationaal belang LOONCONFLICT VERSCHERPT De verscherping deed zich vooral voor in de houw. De werkgevers organisatie in de bouwnijverheid, die in de raad van bestuur bouw bedrijf verenigd zijn, hebben namelijk tegen de drie werknemersorga nisaties een kort geding aangespannen. De werkgevers in de bouw wil len met het geding, dat aan de vooravond van Prinsjesdag voor de president van de rechtbank te Amsterdam zal dienen, bereiken, dat de werknemersbonden zich onthouden van actie, „die hun leden en andere arbeiders stijven in hun streven om van hun werkgever een extra-uitkering over 1970 te verkrijgen buiten hetgeen in de cao voor de bouw is overeengekomen". Voor iedere dag, dat de bouwbonden het gevraagde niet nakomen wordt een dwangsom van een miljoen gulden gevraagd. De bouwbonden zijn zie dend op deze stap van de bouwwerkgevers. De beer Buys, voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid reageerde aldus„Als je in een situatie waarin de kwestie van de extra-uitkering het hele berijfs- ieven zo bezighoudt een kort geding aanspant, werkt dat als een rooie lap op een stier." De heer Buys verklaarde, dat de vakbonden er niet op uit zijn, onrust te zoeken. „Maar als de mensen dit lezen loopt het helemaal uit de hand." De ANB-voorzitter maakt zich veel zorgen over wat er maan dag in Amsterdam zal gaan gebeu ren. „Het is duidelijk dat de verant woordelijkheid voor eventuele rel len helemaal ligt bij degenen die in een dergelijke gespannen situatie dit soort „grappen" uithalen." Helemaal vreemd vindt de heer Buys het, dat de raad van bestuur bouwbedrijf het kort geding aankon digt en tegelijkertijd „de moed heeft" de bonden uit te nodigen voor ver vroegde onderhandelingen over de c.a.o. Voor onderhandelingen is een bepaalde sfeer nodig, aldus de heer Buys, maar de sfeer is nu bij voor baat al verknold. Hij noemde het aanspannen van een kort geding door de werkgevers „bijzonder on verstandig": vorige week hebben ze al ondoordacht gehandeld door een centraal akkoord over de extra-uit kering af te wijzen en dat ze nu weer iets ondoordachts doen gaat alle perken te buiten. De heer Buys wilde nog niet vooruit lopen op de vraag, of de bonden de uitnodiging voor be sprekingen over de c.a.o. zullen aan vaarden. l ssgss g B? jagggsg» (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De twee centrale werkgeversorganisaties hebben be sloten de werkgevers in Rotterdam die gedupeerd worden door stakin gen, te helpen door middel van het stakingsfonds van de werkgevers. Wanneer de directe schade van de stakingen is vastgesteld, zullen de ondernemingen die zijn aangesloten bij het fonds, kunnen aankloppen om schadevergoeding. Het gaat hier bij echter alleen om ondernemers die stakingen te verduren krijgen omdat zij niet wensen toe te geven aan ac ties die uitgaan boven het bereikte akkoord in de Stichting vf d» \r- heid, dus acties die meer willen dan de overeengekomen 400 gulden ma ximaal. Om tactische redenen kon men van de zijde van de VNO niet meedelen hoeveel ondernemers in de Rotter damse haven voor het garantiefonds in aanmerking zullen kunnen ko men. Het werkgevers-garantiefonds werd indertijd opgericht toen de kwestie georganiseerdenongeorga - niseerden tot spanningen leidde. MIDDELBURG (ANP) In de binnenhaven aan de Kousteensedijk te Middelburg is donderdagmorgen het stoffelijk overschot aangetroffen van de 40-jarige ongehuwde J. M uit Arnemuiden De man werd sinds zondag vermist. Hij vestigde er nog de aandach» op, dat deze zaak verstrekkende conse quenties kan hebben. In vrijwel alle bedrijfstakken is met steun van de vakcentrales dezelfde eis met be trekking tot de extra-uitkering ge steld als in de bouw. Een uitspraak in kort geding kan daarom gevolgen hebben voor de hele vakbeweging. De vakcentrales zullen zich maandag in eigen kring op de situatie bera den. Volgens de katholieke bond voor werknemers in de bouwnijverheid zijn er overigens veel werkgevers, die de extra-uitkering al verkapt be talen. Stakingen van korte of lan gere duur zijn gemeld uit o.a. Mid delburg (Delta) Amsterdam, Zwolle, Apeldoorn. In vele andere plaatsen zou volgens de bond op tal van bouw werken het werk regelmatig stil lig gen. Ook zou dat in Noord-Brabant het geval zijn. Intussen blijft, volgens de heer Jan sen, bestuurder van de katholieke bond St.-Willibrordus, het aantal on- rustpunten in de industriële bedrij ven in verband met de kwestie van 400 gulden toenemen. „Maar naar mate de onrust toeneemt wordt ook de bereidheid van de bedrijfsdirec ties tot het voeren van besprekingen met de vakbonden groter", aldus de heer Jansen. Hij gaf toe, dat het beeld van de onrust in de industriële bedrijven „weinig overzichtelijk" is. „Vrijwel overal zijn er spanningen, maar een duidelijk overzicht is moei lijk te verkrijgen. De drie industriële werknemers bonden, van NVV, NKV en CNV, hebben het sterke vermoeden, „ja vrijwel de zekerheid", dat enkele grote concerns een beleid voeren, „dat erop gericht is, dat de bonden zich in een zo groot aantal conflic ten zullen verwikkelen, dat ze daar door in moeilijkheden zullen ko men". De bonden gaan hun acties dan ook concentreren op de mam moet-concerns, omdat zij weigeren nog langer hun krachten en stakings kassen uit te putten door het voe ren van acties bij kleine bedrijven. (Van onze correspondent) BEST Een grote groep zigeuners, afkomstig uit Zuid-Slavië enn Bul garije, heeft gisteren in Oost-Brabant voor veel consternatie gezorgd. De rijkspolitie van Best, waar het gezelschap overnachtte, heeft zelfs assistentie ingeroepen van politiekorpsen uit de vrij verre omgeving. Via surveillanceauto's en telefo nische oproepen werden winkeliers en houders van benzinepompen ge waarschuwd voor de zigeuners. Het gezelschap was gistermorgen via een onbekende grenspost in Limburg Ne derland binnengekomen. Aangehou den door de politie, die meedeelde, dat het om dezelfde groep gaat, die in april van dit jaar over de grens was gezet, zeiden de zigeuners op weg te zijn naar Amsterdam en in Utrecht te willen overnachten. De rijkspolitie maakte zich op dat moment nog niet druk, er van uit gaande, dat de grootste last zou ont-, staan in de plaats van overnachting Wel werden de politiekorpsen langs de route gewaarschuwd. UTRECHT (ANP) De zieken fondsorganisaties en de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevor dering der Pharmacie hebben over eenstemming bereikt over een aan passing van de apothekerstarieven met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1970. De aanpassing is nodig in verband met de doorwerking van de finan ciële gevolgen van de vanaf die da tum geldende c.a.o. voor de apothe kers-assistenten. De verhoging van de personeels kosten per 1 januari 1970 leidt tot een verhoging van de kosten per af levering met 11,24 cent. Deze stijging zal nu volgens een bepaalde verdeel sleutel tot uitdrukking worden ge bracht in het abonnementsbedrag en de kostenvergoeding die de apothe kers van de ziekenfondsen ontvan gen. In Weert leidde dat tot arrestatie van een zigeunergezin, dat bij een woning om water had gevraagd en daarna met tien man de woning was binnengedrongen. Toen zij weer weg waren was er een geldkist met 700 gulden verdwenen. De caravan van de zigeunerfami lie werd doorzocht, maar er werd niets gevonden, waarna de familie weer werd los gelaten. In Best zouden weer anderen vol gens de politie 500 gulden uit een winkel hebben gehaald en twee oude vrouwtjes werden afgeranseld. Dat was voor de politie aanleiding om een grote alarmeringsactie op touw te zetten. In Hoogeveen is gisteren de schaatser-wielrenner Jan Bols in het huwelijk getreden met de 25 jarige Marchje Wieburg. Een grote menigte en een fanfare wachtten het jonge paar op bij het verlaten van het stadhuis. PIETERBUREN (ANP) Donderdagmorgen zijn 60 leer lingen van het Nassaueoliege uit Heerenveen onder begelei ding van gidsen van het wad- loopcentrum Pieterburennaar Rottumeroog gelopen om daar 't strand schoon te maken van aangespoeld plastic en huisvuil. De aangespoelde goederen zul len in zakken worden verza meld en per schip naar Noord- polderzijl worden gebracht. De leerlingen zullen in de aula van de school een tentoonstelling gaan inrichten van al liet ver zamelde vuil. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De 25-jarige J. G. M.-V. uit Hulst reed woensdag avond met zijn auto hevig slingerend over de rijksweg TerneuzenSas van Gent in de richting Sluiskil. Een ach ter hem rijdende taxichauffeur be merkte dat de auto zwaar beschadigd was en bovendien een lekke achter band had. Met enige moeite passeerde hij de auto en deed deze stoppen. W. bleek aan het hoofd gewond te zijn. Met de taxi werd W. overgebracht naar het Sint-Elisabethziekenhuis te Sluis kil, en aldaar ter observatie opge nomen. De Terneuzense politie kon gisteravond omtrent de toedracht van de zaak inog geen nadere mede delingen verstrekken daar de ge wonde chauffeur, vermoedelijk met een hersenschudding, nog niet ge hoord kon worden. TWEE BELGISCHE dienstplichtigen zijn omgekomen en een derde ge wond, toen een tank van de Belgi sche cavalerie inreed op een afdeling infanterie. Het ongeluk gebeurde tij dens oefeningen in West-Duitsland. tie T.U.C. (Trade Union Congress) heeft gisteren gestemd oiver een mo- DE GROTE Briitse vatobonidcoinbina- tie zich tegenstajnder te verklaren van het Britse voornemen toe te tre den tof de EuromaTlkt. De motie wend met 6 telgen 1 verworpen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De internationale scheepvaartwereld moet nu constate ren, dat de stukgoedoverslag in 's we relds grootste haven veertien dagen lang niet of zeer beperkt heeft ge functioneerd. De staking in deze sec tor duurt onverminderd voort. Gisteren gaf de haven hetzelfde beeld te zien als de afgelopen dagen. Soms komen de arbeiders in de loop van de ochtend in vrij grote getale naar het werk, maar na activiteiten van stakers buiten de hekken komen ze van de schepen, kranen en kaden en ligt het werk weer geheel stil. De Scheepvaartvereniging Zuid (werkgevers) verklaarde omstreeks het middaguur, dat er toen zo'n dui zend havenwerkers actief waren op de 10 van de 23 overslagbedrijven. Enkele uren later was er echter weinig bedrijvigheid meer te ontdek ken. De stakers lachen overigens over de cijfers van de scheepvaartvereni ging en zeggen steeds, dat alles plat is, ook al is er hier en daar nog een kraan aan het lossen. Doorgestoken kaart, zeggen zij dan. Er zit zo maar iemand in de kraan om de indruk te wekken dat er gewerkt wordt. De Groningse stakingsleider Fré Meis (CPN) en de Rotterdammei' Paul Brehm, van de onafhankelijke bedrijfsgroep verkeer, spraken giste ren op een stakingsvergadering in de Rivièrahal in Rotterdam voor ruim duizend stakers. De bijeenkomst was uitgeschreven door de bedrij- vencommissie, die naast (of tegen over?) de groep arbeidersmacht in de haven opereert. Op dergelijke bij eenkomsten wijzen de stakers en de vertegenwoordigers van de stakings commissies overigens steeds op de noodzaak van eenheid. Er bestaan inmiddels vier „stro mingen" in het stakersfront. Het is echter onduidelijk hoe de sympa thie van de stakers over deze ver schillende stromingen verdeeld is. DE LIBERIAANSE reuzentanker Aquarius van 100.000 ton staat in brand na aanvaring met de Russische Svetlogorsk van 10.000 ton. De tan ker verkeert in zinkende toestand. Zeker één bemanningslid wordt ver mist. De aanvaring gebeurde voor de kust van Muscate en Oman. (ADVERTENTIE) Weer eeri variatie. Serveren op de biefstuk. Bij de gemalen biefstuk wat Bij de gekookte aardappelen of fijn gehakte gekookte ham en friten. ui voegen, die eerst in de Lekker bij alle groenten, biefstukjus zijn gefruit. Liefst sla. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De Nederlandse de fensie-uitgaven zullen moeten stij gen: van 3.8 procent van het natio nale inkomen in 1969 tot 4.2 a 4.4 procent in 1974—1975. Staatssecre taris J. C. E. Haex van Defensie heeft dit verklaard in een vraagge sprek met het NKV-blad „Ruim Zicht". Het blad heeft berekend, dat zo'n defensielast neerkomt op een groei van de defensie-uitgaven met 38 procent bij een stijging van het nationale inkomen van 1969 tot 1974 van 26 procent. De kon. landmacht is volgens de heer Haex een van de modernste organisaties op de wereldranglijst, hetgeen echter niet wegneemt dat de Nederlandse bijdrage aan de NAVO zwakke plekken vertoont. „Een conflict ontwikkelt zich in de moderne tijd zeer snel. We moeten dan ook snel aan het ijzeren gordijn kunnen staan. Nu doen we er twee keer zo lang over als de NAVO- norm is", aldus de heer Haex. De transportmogelijkheden moeten daarom worden uitgebreid, terwijl de kazernes dichterbij het opera tieterrein moeten komen. De geoefendheid van het leger is voor de staatssecretaris een heel gewichtige zaak: „De onvoldoende geoefendheid noem ik volstrekt im moreel en bedriegelijk. Als er aan het bestaan van een organisatie geen vakkennis is verbonden dan is dat bedrog". Behalve een kwestie van ruimte is de oplossing van dit vraagstuk ook een kwestie van tijd (dienstplicht). Volgens de heer Haex zal een volgende regering zich bezig moeten houden met de eventuele afschaffing van de dienst plicht. Het zeer moderne materieel wordt technisch zo gecompliceerd, dat de tijd die men nodig heeft om ermee te Ieren werken steeds lan ger wordt, soms zelfs langer dan de dienstplicht duurt. Daar komt bij dat de samenleving minder aan vaardt, dat de overheid persoonlij ke verplichtingen oplegt. De plicht om voor „het garanderen van het vrije voortbestaan" in dienst te gaan moet worden verschoven naai de bereidheid. Het onderwijs zal daarvoor vol gens de staatssecretaris begrip moe ten kweken, terwijl ook de publi citeit hier een belangrijke taak heeft. De huidige publiciteit vindt de heer Haex negatief-kritisch. „Kritiek hoort bij de democratie, maar het constant afbreken is in strijd met onze doelstellingen, het garanderen van het vrije voortbe» staan". De lieden die continu bezig zijn, het garanderen van een vrij voortbestaan in een vals daglicht te stellen, „zuigen het atoomwapen naar zich toe", aldus de heer Haex. Een verzwakt conventioneel wapen verlaagt namelijk de „atoomdrem- HAEX pel". Overigens erkende de hec Haex, dat het leger wel eens aar leiding geeft voor „scherpe" ki tiek.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1