rm Negen van de tien artsen helpen vrouw aan „pil" ineens VERDEELDHEID IN V.S. GAF DOORSLAG Lange winterse kleding- dromen Vaticaan bekrachtigt alsnog drug-verdrag Amerikaanse sigaret in opmars Ladybird over Johnsons terugtrekken: Voetballer (18) overlijdt tijdens training Wraakgierig Jean Seberg overhoop met Newsweek VIRGINIA-MERKEN IN PRIJS VERLAAGD PROEFSCHRIFT VAN HUISARTS: EL iUL M Ori Pokken quarantaine in Kopenhagen P. Jongeling getroffen door hartaanval - Verschillen - Principes - Uitgesproken mening NOG 783 MILJOEN ANALFABETEN Agent vindt dode vrouw in sloot Bomaanslag op Frans- Italiaanse spoorlijn Zacht en hééééél veel papier. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 LADYBIRD JOHNSON NEW-YORK (AP) Mevrouw Lyndon Johnson zal in november haar memoires publiceren. Ze schrijft, dat het gevoel van haar man, dat hij zijn land niet kon verenigen de doorslag heeft gege ven voor zijn besluit in 1968 om zich geen kandidaat meer te stel len voor het presidentschap. Het dagboek van mevrouw John son is tijdens haar vijf jaar in het Witte Huis op de band opgenomen. Het wordt gepubliceerd als „Lady Bird Johnson een Witte Huis dagboek" door Holt, Rinehart and Winston, New York. De New York Times heeft uittreksels gepubli ceerd. Mevrouw Johnson vertelt onder meer van de schok na de moord op president Kennedy. Haar man ont hulde zijn besluit om zich uit de presidentsverkiezingen terug te trekken een paar uur voor zijn televisierede op 31 maart 1968, waarin hij het staken van de bom bardementen op Noord-Vietnam bekendmaakte. Ze zei, dat hij zich tot haar en tot enkele vrien den wendde en zei: „Wat denk je hiervan? Dit ga ik aan het eind van de rede zeggen". Mevrouw Johnson zegt dan: „Veel was er in me, dat schreeuw de om door te gaan, om op alle vrienden die we hadden een be roep te doen om te geven en te werken, te strijden, tot het laatst, en als we zouden verliezen, wel, dan waren we vrij. Maar als we geen kandidaat waren, zouden we vrij zijn, zonder dat trekken aan onze vrienden". Mevrouw Johnson vertelde, dat haar dochters Luci en Lynda na de bekendmaking huilden en zich zor gen maakten over het effect op het moreel van de soldaten in Vietnam. Maar haar man vertelde haar: „Het vorig jaar heb ik daar met gene raal Westmoreland over gesproken, hoe dit het moreel van de mannen zou aantasten, maar hij meende dat het er niet veel roe zou doen". Bi. JÊBb-N IÉ (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Van de huisartsen rekent 89 procent het tot zijn dagelijkse taak om anticonceptionele hulp te bieden ook al is het medisch niet noodzakelijk. Alleen de huisartsen ouder dan zestig jaar zien deze taak iets minder. Als het medisch gewenst is wil 98 procent van de huisartsen anticonceptie voorschrijven. Vrijwel zonder uitzondering dus rekent de Nederlandse huisarts de anti conceptie tot zijn dagelijkse taak. katies over moeilijkheden rond de pil in Engeland is men ook in Nederland voorzichtiger geworden met de indicatiestelling. Tijdens een persconferentie zei dokter Bangma van oordeel te zijn dat de 51 procent van de artsen die weigeren om aan tieners anti conceptionele hulp te bieden, dit Aldus enkele conclusies uit het proefschrift „Huisarts en anticon ceptie", waarop de heer P. Bang ma, huisarts te Amersfoort, gister middag promoveerde aan de rijks universiteit van Utrecht. Promotor was prof. dr. J. C. van Es, gewoon hoogleraar in de huisartsgenees kunde. Het proefschrift behelst een be spreking van de gegevens van een onderzoek dat in februari 1969 on der 528 huisartsen in Nederland werd ingesteld. Het onderzoek werd verricht met medewerking van het NISSO te Zeist. In de dissertatie van de heer Bangma zijn ook de gegevens opgenomen over ruim 5000 patiënten, die door tweederde van de geënquêteerde huisartsen werden voorzien van adivies inzake geiboortenregelinig. Al rekent de huisarts dan het voorschrijven van anticonceptie tot zQji taak, de heer Bangma komt wiS tot de bevinding, dat de hou ding van de huisarts verschillen vertoont als het er op aankomt anticonceptie te verstrekken aan gehuwde of aan ongehuwde vrou wen. Van de huisartsen is 99 pro cent bereid aan gehuwde vrouwen boortenregeluigsadviezen te geven, Daarentegen is 84 procent bereid hetzelfde te doen tegenover onge huwde vrouwen, verloofde meisjes en ongehuwde moeders. Als hem daarom wordt gevraagd is 49 pro cent van de huisartsen bereid anti conceptionele hulp te bieden aan tieners. Dit alles gaat in hoofdzaak over het voorschrijven van de pil. Van de huisartsen schrijft namelijk 98 procent orale anticonceptie voor. De verschillen in bereidheid om aan gehuwden of ongehuwden ge- boorteTegelingsadviezen te geven, blijken samen te hangen met ener zijds de leeftijd van de arts, zijn kerkelijke gezindheid en woon plaats, anderzijds met zijn kijk op seksualiteit in het algemeen en op gefeoortemregeling in het bijzonder. De r.-k. of de gereformeerde ge zindheid is een remmende factor voor positieve waardering van an ticonceptie door de huisarts. Dokter Banigma meent, dait waar schijnlijk huisartsen de pil zijn gaan voorschrijven dank zij publi- katies waaruit naar voren kwam dat de pil weinig of geen verhoogd risico meebracht wat trombose verschijnselen betreft. In de jaren 1962 tolt 1966 mam het aantal huis artsen dat de pil ging voorschrij ven jaarlijks met tien tot twintig procent toe. Sindsdien houdt de stijging nog in hoofdzaak verband met de opvolging van oudere art sen door pas afgestudeerden. De pilconsulten maken 84 pro cent van het aantal anticonceptio nele adviezen uit. Sinds de publi- doen om principiële redenen. Zelf vond hij, dat die hulp aan tieners geboden zou moeten worden omdat „voorkomen" beter is dan aborte ren". Hij geloofde echter, dat het in de eerste plaats een maatschap pelijk en een gezinsprobleem is. Anderzijds moet de arts bij tieners het menstruatieprobleem ernstiger ie ogenschouw nemen. Van de geënquêteerde patiënten behoorden overigens slechts twee procent tot de tienerleeftijd en dat waren nog 18- en 19-jarigem. Uit elders gepu bliceerde cijfers is trouwens be kend, dat de jeugd weinig aan' anticonceptie doet. Van de onder vraagde patiënten sprak 86 procent zijn voorkeur uit voor de pil. Slechts 4 procent kwam bij de huisarts voor andere methodieken van geboortenregeling. De patiënten waren in verreweg de meeste gevallen gehuwd, 9 pro cent was ongehuwd. Uit de schat tingen van het aantal pilgebruikers valt af te leiden, dat ongeveer negen van de tien pilgebruiksters onder controle van de huisarts staan. Uit het gehele onderzoek valt te constateren dat de keuze van anticonceptiemethoden in feite bij de patiënte ligt. Volgens dokter Bangma blijkt er over het alge meen gezien geen sprake te zijn van een patriarchale instelling van de huisarts ten aanzien van het verstrekken van anticonceptionele adviezen. Wel heeft de huisarts een uitge sproken mening over de anticon ceptie en het verstrekken van ge- boortenrageüngsaidiviezen aan on gehuwden. Zijn eigen geloofs overtuiging speelt daadbij een belangrijke rol, maar in de prak tijk blijkt dit niet direct van in vloed te zijn. De huisarts heeft integendeel beantwoord aan de grote vraag naar orale anticoncep tiva, aldus de promovendus, die daarbij verwees naar de mogelijke invloed van de zich wijzigende op vattingen over seksualiteit en anti conceptie. In een van de vijftien stellingen bij het proefschrift zegt hij het onjuist te vinden, als bij de verbe tering van de abortuswetgeving in de wet indicaties voor abortus pro- vocatus zouden worden opgeno men. In elk geval zou elke strafin- dicatie uit de wet moeten verdwij nen. De belangrijkste Nederlandse couturiers hebben de afgelopen da gen hun herfst- en wintercollecties getoond. Zoals we weten veel bont en midi. Ontwerper Frans Mole naar ziet zijn vrouwen in het win terse straatbeeld het liefst in robe- manleaux. De modellen (op foto) zijn van zwarte wol met bont- en lakgarnering. De lengte houdt het midden tussen midi en maxi. KOPENHAGEN (Reuter) In een ziekenhuis in Kopenhagen wor den 135 personen in quarantaine ge houden omdat ze besmet kunnen zijn door een 22-jarige Noorse student, die pokken heeft. De komende dagen zullen nog bij na evenveel mensen in quarantaine worden gesteld. De student, die op 26 augustus uit Damascus in Kopen hagen aankwam, heeft de ziekte ver moedelijk opgelopen in Afghanistan. Hij is er slecht aan toe, maar vol gens de artsen vertonen de quaran tainepersonen nog geen van allen pokkenverschijnselen. TEHERAN (Reuter) Het aantal mensen in de wereld, dat kan lezen noch schrijven is in de laatste tien jaar met 48 miljoen gestegen tot 783 miljoen. De bevolkingsexplosie in aanmer king genomen betekent dit procen tueel een daling. Dit bljjkt uit cijfers, die de opvoedkundige, wetenschap pelijke en culturele organisatie van de VN, de UNESCO, heeft bekend gemaakt. (ADVERTENTIE) NEW YORK (KNP) Het Vati caan heeft eind augustus 1970 alsnog het verdrag over verdovende mid delen officieel bekrachtigd. Dit ver drag was al in 1961 opgesteld om alle wettelijke mogelijkheden tot controle van de handel in verdoven de middelen bijeen te brengen. De,:- verlate bekrachtiging wordt gezien als een aanwijzing temeer voor de toenemende bezorgdheid van paus Paulus VI over het toenemend gebruik van verdovende middelen door de jeugd van heel de wereld. Ook de Verenigde Naties zit met het probleem van de drugs, dat steeds ernstiger vormen aanneemt, omhoog. De VN heeft om een extra-zitting ge vraagd van de VN-narcotica-commis- sie. Deze extra-zitting zou in sep tember te Genève moeten plaats vinden. De agenda van de algemene VN- vergadering, die 15 september a.s. begint, vermeldt ook al het vraag stuk van de internationale handel in verdovende middelen. Zoals bekend is in het Vaticaan een speciaal bu reau opgericht om een documentatie te maken van het wereldwijde drug- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In een sloot in het Zuiderpark in Den Haag is het stof felijk overschot van een onbekende vrouw gevonden. De Haagse recher che zoekt momenteel naar de iden titeit van de overledene, die geen sporen van geweld vertoont. De leeftijd van de vrouw wordt op 40 tot 45 jaar geschat. Haar signale ment luidt: 1.69 meter lang, blond, kort krullend haar, breed gezicht, blauwe ogen, litteken op rechter knie. Het slachtoffer heeft vermoedelijk niet lang in de sloot gelegen. Er is (nog) geen sectie op het lijk verricht. Een hoofdagent, die zijn hond uit liet. vond de vrouw toevallig. LISSE Tijdens de training van sportclub Lisse is maandagavond de 18-jarigc jeugdspeler F. Faas over leden. Hij zakte tijdens de oefenin gen plotseling bewusteloos ineen. Hoewel een arts reeds enkele mi nuten later op het veld aanwezig was, leverden hartmassage en mond- op-mond-beademing geen resultaat meer op. Ook in het academisch zie kenhuis waar de jongeman ijlings naar werd overgebracht, kon men slechts de dood constateren. Naar de juiste doodsoorzaak wordt nog een onderzoek ingesteld. AMERSFOORT (ANP) De heer P. Jongeling lid van de Tweede Ka, mer voor het gereformeerd politiek verbond (GPV) en hoofdredacteur van het Nederlands Dagblad, heeft in de tweede helft van de vorige week een lichte hartaanval gekre gen. Hij is opgenomen in het zieken huis de Lichtenberg te Amersfoort, Verwacht wordt, dat de heer Jon geling de komende veertien dagen in het ziekenhuis moet verblijven. Daarna zal hij nog enkele maanden thuis verpleegd dienen te worden In verband met de ziekte van de heer Jongeling is tot adjunct-hoofd redacteur van het Nederlands Dag blad benoemd de heer J. P. de Vries, parlementair redacteur van dit blad. probleem. Waarnemers leidden hier uit af, dat paus Paulus op korte ter mijn een document zal uitgeven over deze kwestie. I Van onze correspondent) BEIROET Nadat het uit Bei roet was vertrokken, gaven de Egyp- tenaren de Jumbo-Jet toestemming in Cairo te landen. De kapers wis ten echter van te voren, dat hun gastheren, die op zeer slechte voet staan met het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, zich er niet toe lenen over de vrijlating van deze onwelkome trofee te onderhandelen. Daarom plaatsten de kapers negen tijdbommen in de romp van het vliegtuig. Nauwelijks waren de pas sagiers door de nooduitgangen ont snapt of alles wat van het toestel overbleef was een hoop brandende puin. Maar met hun twee andere trofeëen. de toestellen van T.W.A. en win Swissair of de Gaza I en de Haifa I zoals zij ze noemen hopen de guerrilla's meer succes te heb ben. In Oost-Jordanië hebben zij wat ze nun eerste „revolutionaire vlieg veld" noemen. Volgens berichten is het een oude door de Engelsen ge bouwde landingsstrip van teer, zon der moderne uitrusting en gevaar lijk kort. Twee straalvliegtuigen moeten hier een uiterst riskante lan ding hebben gemaakt. Van hieruit hebben de guerrilla's zichzelf, ondanks de aanwezigheid van Jordaanse troepen rond de vlieg tuigen een soort pseudo-soevereini- teit aangemeten. De kans is groot dat ze met hun onderneming tot het bittere eind door zullen gaan. De mannen van het Volksfront zijn erop getraind op dezelfde manier te den ken als vogelvrij verklaarden. Dat is hun kracht. Daarom worden de Pa- lestijnen door hen tegelijk bemoedigd en in de war gebracht. Achter de linkse ideologie van het Volksfront zit een eenvoudige, loraakgierige mentaliteit. Het heeft een kort ant woord op de woede van de wereld de wereld heeft Israël een heel land laten kapen, waarom zouden wij dan niet een paar vliegtuigen kapen? Zij verachten de internationale wetten, die zij als hypocriet beschouwen. De sterken handhaven hiermee hun voorrechten ten koste van de zwak ken. Het Volksfront bereidt ook een aanslag op zijn eigen maatschappij voor. Het blijft niet bij zijn meedo genloosheid met een koning. Leila Khaled, een van de twee kapers van het Ei-Al-vliegtuig en een voorma lige onderwijzeres in Koeweit heeft al eens eerder een vliegtuig gekaapt. Daarna werd haar het aureool van een nieuw soort Arabische vrouwe lijkheid verleend. Het zich concen treren van het Volksfront op spec taculaire stunts met veel publiciteit is zowel zijn zwakte als zijn kracht. Het leidt de aandacht af van dat deel van de strijd voor Palestina, de guerrilla-oorlogsvoering, die uitein delijk beslissing moet brengen. Maar als zijn chantage-praktijken lukken, zal dat de hele guerrillabeweging waarschijnlijk een geweldige morele opkikker geven op een tijd, dat deze die zeker nodig heeft. Copyright The Guardian/ De Stem (ADVERTENTIE) VENTIMIGLIA (AFP) Door een bomaanslag op de spoorlijn Ven- timiglia-Menton is maandagavond enige stagnatie opgetreden in het treinverkeer tussen Frankrijk en Italië. De bom ontplofte bij de brug over de rivier de Roia kort na doorkomst van de sneltrein uit Parijs. De mate riële schade was echter gering en kon vrij spoedig worden verholpen. Op korte afstand ontdekte de po litie een tweede, niet ontplofte bom met een lont. GENèVE (AFP) Dc filmactrice Jean Seberg heeft besloten een proces aan te spannen tegen het Amerikaanse tijdschrift Newsweek en andere bladen die „onjuiste en lasterlijke" berichten over haar privé-leven hebben gepubliceerd. Haar Geneefse advocaten deelden mee, dat Newsweek vorige maand me dedelingen had gedaan over het privé-leven van de actrice, met name haar zwangerschap. „Deze mededelingen waren in strijd met de waarheid, en in ernstige mate lasterlijk. De schok, die zij mevrouw Seberg bezorgden, veroorzaakte de voortijdige geboorte van haar kind op 23 augustus in het kantonnaal zie kenhuis van Genève, twee dagen later gevolgd door de dood van het kind", aldus de advocaten. Newsweek had o.a. geschreven, dat de vader van het kind „een Zwarte Panter" was. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Na de prijsverlaging van een zes tal sigarettemerken van de British Tobacco Com pany, heeft nu de firma Gruno haar merk „Lex 25" verlaagd van 1,75 naar 1,50. De advertentiecam pagnes beginnen te lijken op een opleving van de si- garettenoorlog die in 1968 begon. Groothandelaren zeggen er echter van over tuigd te zijn, dat daar geen sprake van is. De British heeft welis waar een zestal merken in prijs verlaagd, maar tevens twee andere merken (Be linda en Mantano) in prijs verhoogd. Het zijn de slecht lopende merken waarvan de prijs werd verlaagd, Virginia-sigaret- ten namelijk itt pakjes van 20 stuks. De groothandel wijst erop, dat de Virgi- nia-sigaret steeds meer terrein verliest aan de „American-blend"-sigaret. Alleen in het westen van het land houden de van enkele jaren geleden be kende merken als Golden Fiction en Three Castles nog stand. Daarnaast wijst men op het enorme succes van de 25-stuks-verpakking, waar mee in 1968 de Gladstone- sigaret de markt begon te veroveren. Volgden Inter national Stnyvesant, North State en Lexington, alle maal zonder de prijs te verhogen. De huidige prijs verlaging van enkele mer ken zegt de groothandel daarom vooral te zien als een antwoord op het suc ces van de andere merken. Men gelooft bijvoorbeeld niet dat Caballero (Lau- rensfabrieken) in prijs zal worden verlaagd. Het ver koopsucces van Caballero, dat nog steeds voortduurt, zoekt de groothandel niet alleen in de 25-stuks-ver pakking, maar vooral in de goede reclame. Kwali teit of smaak zouden niet van grote invloed zijn op het verschillend verkoop succes van de .Amerikaan se" sigaretten. Jawel. Zestienhonderd vel. YanEdetzestienhonderdkeer comfort, luxe, zachtheid, hygiëne uit één vierrolpak en dat is heel wat meer dan in bijna alle andere vierrolpak- ken. Kijk. Zo'n leeg kokertje zaait nu geen paniek meer in het kleine kamertje. Al thans na de aanschaf van een Edet - altijd - papier - ïn- huis-pak niet meer. Een rus tig idee is dat. En nog voor delig ook. Het Edet vierrol pak kost alles bij elkaar maar f 1.85. In groen of geel of rose. Als U een rustig gebruiker bent en vier rollen ineens te veel van het goede vindt, ligt de Edet King Size wel licht wat beter voor U. Vijf honderd vel voor 58 cent.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11